In de kleedkamers werd gezegd: Verkoudheid, keé/pi/n, NEDERLAND-OOSTENRIJK Koning Haakon's begrafenis wordt uitgezonden DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 „Abe, jongen, we dachten dat we je eerste helft. Onze voorhoede was ge- op de schouders konden nemen en toen vaarlijker na rust", traptje je de bal in de keeper z'n han- j „Of 11 de juiste uitslag is voor deze den", schreeuwde iemand door de dich- wedstrijd? Ik geloof van niet. Een klein te mis van de douche-ruimte. „Je hebt zege voor ons team was stellig niet on- zeker geen zin om naar Hannover te verdiend", met die woorden ontving gaan, hè?" kwam het uit een andere Joseph Argauer ons in de kleedkamer stoomwolk. Het klonk allemaal heel ka- van de Oostenrijkers. „Bij de rust had meraadschappelijk en Abe kon er al- het 20 kunnen staan, maar, vooral leen maar om grinneken. Buzek heeft wat kansen laten liggen." „Och, wat moet ik er van zeggen, een i En tenslotte, doelpunten beslissen nu smoesje is gemakkelijk, maar ik durf eenmaal een wedstrijd. Het was een heus eerlijk te bekennen, dat ik die balharde, doch beslist niet unfaire wed- doodgewoon verkeerd raakte". strijd", besloot de Oostenrijkse Bundes- Elek Schwartz had zijn eigen mening kapitan zijn commentaar, over die onvergetelijke misser van del Aanvoerder Hanappi was dezelfde l-.tste minuten. „Abe, de man die het menI toegedaan. „Maar toch ben ik minste last van zenuwen heeft, was op ook me, die tevreden. Want stel dat grote moment nerveus Overigens je eens v dat Lenstra die kans v!ak was Schwartz uitstekend te spreken v00r had bcnut.... en wat Haum- over de prestaties van zun Jongens. mer en WIersma betrefti zulke dingen „Een geluk spel tegen Oostenrijk, I krijg je allijd. Hebt u overigens ge. vergeet niet, dat dat heel wat betekent. zi dat ze naast elkaar het veld al. En dat een ploeg, waarvan de spelers j liepen?" deif op^^ar^modderigtT velde^heb'ben I enfg°j^stePuitsl^gPPNatmirldk 'het was I "K weHe gespeeld, Hoeden at voor ons elftal, de^"C-de wecfed Maar "ja,' i n w™ '^dleiderseursus georganiseerd, uitslag is goed zo strijden voor het wereldkampioenschap P de eerste vier cursusavonden Roel Wiersma was goed te spreken speel je nu eenmaal bijna altijd feller J™"" het Pedagogische gedeelte be- JEUGDLEIDERSCURSUS AFD. LEIDEN K.N.V.B. Zoals de laatste jaren wordt door de afd. Leiden v de komende maanden gebruikelijk in de KNVB weer een over zichzelf. „Maar die kans van Abe dan in normaie interlandwedstrijden zal ik nooit vergeten. Ik liep al naar Echt ruw spe, heb lk maar zeIden ge. mee te helpen hem naar het midden terug te dragen". „En hoe ging het me je rivaal Haummer, Roel?" „O, Haummer? die heb ik voorgesteld als lid van de Haagse Comedie. Wat kan dié man een poppenkast maken". Minder olijk was Kees Rijvers. Hij zat wat stil aan zijn sokken te plukken, kennelijk niet zo erg te spreken over zijn spel. „Kijk eens, je kunt nu zien. En wat is overigens dat Neder landse publiek objectief en sportief". Doelman Schmied, die met een pijn lijke knie rondstrompelde, was van me ning dat beide ploegen een goede wed strijd hadden gespeeld en dat een ge lijk spel beide ploegen gaf waar zij recht op hadden. „Neen er werd niet gemeen gespeeld, wel hard Ja, Van der Kuil heeft me geraakt toen hij op me maal niet tevreden zijn wanneer Je toe rende. Hij raakte" luist mUn'rech^ dan mlar gelijk" V"nnea en Je speelt I terl<nie waaraan ik geopereerd ben". Faas Wilkes was verontwaardigd overRechtsbinnen Koerner II verschilde de manier, waarop hij ruim een kwar- ook weinig van inzicht met zijn me tier voor het einde in de „mangel" werd despelers: „Beslist niet unfair, het was genomen, terwijl hij vlak voor doel een een harde wedstrijd. Daar kunnen wij gesloten organisatie? prachtige schietkans had. „Als dat geen en daar ku«nen de Nederlanders heus Dinsdag 8 oktober: de heer F. handeld, waarna nog het technische deel van deze cursus worden gehouden. Zoals gebruikelijk organiseert de commissie r.-k. voetbal in overleg met het bestuur van de KNVB, afd. Leiden en NKS, weer het pedagogische gedeel te afzonderlijk. Men zal dan wederom in staat zijn de katholieke opvattingen over de sport in eigen kring te behan delen. Daarna wordt er weer gezamen lijk deelgenomen aan de technische cursus. Het programma van het peda gogische gedeelte (r.-k.) ziet er als volgt uit: Dinsdag 1 oktober: Rector W. Q. Grimbergen: Evangelische openheid of wel tegen". Veen: Nozem of Jan Salie? in andere cijfers strafschop was, laat ik me hangen". Piet van der Kuil viel hem bij: „Dat? Dat was een geheide pienantie". Wat was dat nou, met die doelman Piet?", kwam Iemand de kleine Ajacied vra gen. „Luister nu eens, ik ben maar klein en licht en jullie weten, dal ik altijd over een doelman heenspring, want bij een botsing ben ik altijd de Schmied 'te ïïmijden, haakte N^rifnd-Oostenrijk werd gespeeld inschakelen, die voor een voortreffe. hem met mijn knie" Iin etenstlJd- Dat is duidelijk te merken lijke verkeersregeling zorgden. Om acht Jan Klaassens vond Hanappi een Be. ^weest aan de verkoop van honger- uur dus ruim anderhalf uur na het weldenaar en Cor van der Hart was stlllende artikelen zoals chocolade, I laatste fluitsignaal, reed de laatste wa. van mening, dat de Oostenrijkers goed koeken en pinda's. I gen, voor zover men althans niet in de en keurig neties hadden eesneeld" TP- Vooral chocolade .vond grote aftrek, j stad bleef, via de Berlagebrug Am- voorzitter Kruvver vond het resultaat Niet minder dan 23.000 repen achter sterdam uit. Ongelukken gebeurden er rroiarrri oor> lort» oVinonioHoiint haast niet, zeker geen ernstige. bevredigend, „Zij „Spitsuur" werd verschoven sterker in rte elkaar gelegd een lang chocoladelint vormend over de gehele lengte van de roeibaan met uitloop in het Amsterdam se Bos verwisselden van eigenaar, een na-oorlogs record. Daarnaast slaat de 490 meter leverworst 3500 stuk jes van een ons een ietwat pover fi guur. Voorts werden 8000 koeken en 4000 zakjes pinda's genuttigd. Er is op het gelijke spel ook weer zo het een en ander gedronken: 11.000 flesjes bier, twaalf vaten met dit gerste- koffie en 18.000 fles- Er was woensdag in Nederland slechts één onderwerp van gesprek: de voetbal- j wedstrijd NederlandOostenrijk. Hoe nat,' 25.000 kopj groot de belangstelling voor de strijd jes limonade, in totaal een 11.000 liter wel was, is gebleken tussen 5 en 6 uur, vocht. Snoeplustigen zijn er ook altijd het „spitsuur", dat de politie-autoritei- genoeg: 11.000 rollen drups werden ver ten altijd van zorgen vervult. i kocht. Amsterdam maakte op dat tijdstip een „verlaten" indruk. Trams reden Minder auto's dan verwacht half gevuld door de binnenstad, auto's en fietsen zag men ongewoon weinig] Tijdens de wedstrijd bood het par- in de straten: een opmerkelijk beeld, keerterrein midden op het plein voor Pas na kwart over zes nam de drukte het Stadion een vreemde aanblik: er weer toe. Toen liepen de kantoren leeg: Was nog plaats voor vele honderden het vrijwillige „overwerk" van het oer- an+rtmrthioion rif. nnlnssinir i* cnPi pp. het vrijwillige „overwerk" van het per soneel bij radiotoestellen of televi sie-apparaten was gedaan. automobielen. De oplossing is snel ge- vonden. De verkeerspolitie had name lijk gerekend op 12.000 personenauto's en omdat het zandterrein aan het be-, gin van de Amstelveenseweg in zulk een slechte staat verkeerde, dat hier maar 1000 inplaats van 1700 voertuigen geparkeerd konden worden, had de po- morgen om 11.10 uur met de T.E.E.- litie op het Stadionplein ruimte over- expres van het Centraal Station te gelaten voor de laatkomers. Die kwa- Amsterdam naar Luxemburg vertok- men niet, want zij gebruikten slechts ken, waar het zondag a.s. in de laatste 9000 automobielen om naar het Stadion wedstrijd voor de voorronde van het te rijden, waren bovendien gevolg tournooi om het wereldkampioenschap gevend aan de oproep van de hoofd- tegen Luxemburg speelt. I commissaris zeer vroeg en zo kon Het Oostenrijkse voetbalelftal is van- Insluipers kregen geen kans Ook al dank zij de medewerking van de politie speciaal de leden van de hondenbrigade hebben de „insluipers" (ongelukkigen die niet in het bezit wa ren van het fel begeerde officiële toe gangsbewijs) geen kans gekregen om binnen de muren van het Stadion te komen. Aan de ingangen was de con trole zo scherp, dat het haast onmoge lijk was om hier doorheen te glippen. En dat er niemand in slaagde via de tennisbanen en de bijvelden de veste te nemen was te danken aan de grim mig uitziende bouviers van de honden brigade. KLAVERJASSEN Afdeling I: T. en D.—DSB 144—161, KNGMDS 1691—168J, APP—Groen- oord 176—165, Zaalberg—SLF 1694— 1751, KrantzOosthoek 158171. Afdeling II: MDH—AWS 171—158, KNG 2—MDS 2 172—165, P. v. H.— Groenoord 2 153—179, Centrum—SLF 2 153—181, DSB 2—T en D 2 161—173, Krantz 2—Oosthoek 2 1581—1781. Afdeling III: LBF 2Groenoord 3 176—154, T en D 3—P v H 2 162—167, Oosthoek 3—DKB2 1721—1581, Menken Overrijn 168—159, Wernink—DSB 3 DE STAND Na de wedstrijd NederlandOosten- het Stadion was. het gebeuren, dat op het Stadionplein *63 171. die kale plek bleef en dat iedereen om Afdeling IV: Groenoord 4—Krantz 3 kwart over vier binnen de muren van 1171—164, Oosthoek 4—GKL 134—166, Beroepsofficier nam geschenken aan Voorwaardelijke gevangenis straf en geldboete De krijgsraad te Velde-west heeft gistermorgen de beroepsluitenant P. A. van W. van het dienstvak der ge nie te Utrecht veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van een jaar, en een onvoorwaardelijke geldboete van ƒ250, subs. 3 maanden hechtenis, zonder ontslag uit de mili taire dienst. Van W. werd ten laste gelegd dat hij zijn functie van hoofd van dienstkring Utrecht-noord der genie van een vooV deze dienstkring wer kende aannemer giften heeft aange nomen, n.l. 100,voor een va kantiereis naar Luxemburg in 1954, 200,voor een reis naar Duitsland irt 1955, ƒ250 voor de aankoop van een vloerkleed en ongeveer 40 per maand in de jaren 1954 en 1955 als tegemoetkoming in de onkosten. De auditeur-militair wees er op, dat dit in een kort tijdsverloop het der de geval is in het dienstvak der genie waarbij door een officier steekpen ningen zijn aangenomen. Hoewel verdachte van verscheidene zijden voor deze aannemer was gewaar schuwd heeft hij niettemin giften van hem aangenomen. De aannemer heeft zich voor deze giften schadeloos ge steld door allerlei fictieve posten De verkeerspolitie was na afloop lang 1 2—DSB 4 161—175, P v H 3—T en D 4 liet ontevreden. Ondanks de A-griep 170J150J. Oostenrijk 3 2 1 0 5 11—3 Nederland 4 2 1 1 5 12—7 Luxemburg 3 0 0 3 0 316 Zondag a.s. wordt gespeeld de wed strijd LuxemburgOostenrijk. WALES—OOST-DUITSLAND 4—1 De vorige week wegens tereinafkeu ring afgelaste lichtwedstrijd van U.V.S. In de voorronden van het tournooi tegen het Ned. Militair elftal wordt nu een demonstratie plaats van het nog niet om het wereldkampioenschap voetbal is hedenavond te 8 uur op het L.F C.- zo algemeen bekende springtoestel, de te Cardiff de wedstrijd Wales—O.-Duits- terrein aan de Boshuizerkade gespeeld. I trampoline. De trampoline is een nylon Centrum 2SLF 3 163—170, Wernink 1 aan het rijk in rekening te brengen. land gespeeld. Wales won de ontmoe- Pe opstelling van het Ned. Militair ting met 41, nadat het bij rust metelftal is als volgt: 30 de leiding had. In groep 4 luidt de stand nu: Tsj .Slowakije 3 2 0 1 4 52 Wales 4 2 0 2 4 6—5 Oost-Duitsland ..3 1 0 2 2 48 Op 27 oktober a.s. wordt te Leipzig de wedstrijd Oost-DuitslandTsjecho- slowakije gespeeld. Doel: v, d. Voort (RCH). Achter: v. d. Veen (Leeuwarden) en Kraay (DOS). Midden: Burgerhoff (BW), Schilder (Sparta) en Paauwe (HVC) vlechtwerk, hetwelk aan rubberkabels in een stalen buisframe is opgehangen, op ongeveer een meter boven de grond. De heer J. C. F. Coers, ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding en de sport, opende de avond en heette alle aan wezigen van harte welkom, in het bij zonder de heren Kurt Bëchler, SCHEIDSRECHTER ELLIS: „Niet moeilijk gehad" De Britse scheidsrechter Arthur El- lis glunderde van plezier, toen secre taris-penningmeester Brunt hem na af loop complimenteerde voor ae wijze, waarop hij de wedstrijd had geleid. „Ach", was evenwel zijn repliek, „ik heb het immers niet moeilijk genad. Het was een prettige wedstrijd, soms enigs zins hard, maar beslist fair. Weet u wat mij speciaal is opgevallen? De uiterst sportieve houding "van uw pu bliek. De Nederlanders kunnen goed voetbal waarderen, ook goed voetbal van de Oostenrijkers, dat bleek vele keren door applaus bij Oostenrijkse aanvallen". „De uitslag? Eén-één gaf het beste de krachtsverhoudingen weer. Voor de rust was Oostenrijk veruit het beste team, daarna Nederland. In de slotfase dacht ik dat uw landgenoten de wed strijd zouden beslissen; vooral toen die middenvoor (Lenstra) in de voorlaat ste minuut was doorgebroken Schuchter werd de vraag gesteld of de heer Ellis, gezien de strijd te Wenen, het veld had betreden met de gedachte he"i duel zeer streng te zullen leiden. „Beslist niet", was het antwoord van de bekwame arbiter. „Weet u: iedere wedstrijd is anders. Als er in een vorig duel onprettige dingen zijn gebeurd, dan moet men die zo snel mogelijk verge ten. Dat doen de spelers ook vaak. De Voor: Den Engelse (ADO), Buys 1 Zwitsers keurturner en Frank la Due, de trampoline-kampioen van de USA, die beiden namens de Nissen Trampo line-fabrieken uit Cedar Rapids (Ame rika) het toestel kwamen demonstreren. De heer Bachler belichtte het nuttig effect van het trampolinespringen en kwam daarbij tot de volgende punten: ontwikkeling der springkracht, moed en zelfvertrouwen; verbetering der mobi liteit, kracht en algemene lichaamscon ditie, lichaamsbeheersing, evenwichts- en ruimtegevoel en daarenboven de vreugde in het bewegen. Belangrijk dus voor de lichamelijke en geestelijke ont wikkeling in het algemeen en als con ditietraining voor het schoonspringen, kunstturnen, kunstschaatsen, skispringen en alle sportspelen in het bijzonder. Daarna demonstreerde de heer Frank la Due welke mogelijkheden de tram poline zoal brengt. Aanvangend met eenvoudige sprongen, eindigde hij met salto's voor- en achterwaarts, dubbele salto's en schroefsalto's, daarbij hoog ten bereikend, variërend tussen de één en drie meter boven het toestel. Een ovationeel applaus viel hem ten deel. Toen hem bij 't accountantsonderzoek werd gewezen dat hij 25.000 te veel had geboekt zei hij onmiddellijk „Trek dit dan maar meteen van mijn rekening af". De facturen werden niet meer behoorlijk gecontroeerd door v. W. Hij had giften aangenomen en stond niet meer vrij. De auditeur-militair requireerde een gevangenisstraf van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, een onvoorwaardelijke geldboete en ontslag uit de militaire dienst. De verdediger van verdachte, mr. XJh A. Kastein, wees er op hoe de aannemer aan v. W. reeds in de aan vang 2 pet. van de omzet had aan geboden doch verdachte dit pertinent had geweigerd. Ook het vloerkleed had hij geweigerd toen de makelaar hem dit aanbood, doch op zeker ogenblik had de vrouw van ver dachte een enveloppe ontvangen met 250,erin en had zij, zonder haar man hierin te kennen, het vloerkleed aangeschaft. Er bestonden vriend schappelijke relaties tussen verdach te en de makelaar en ook tussen hun beide vrouwen. De advocaat hekelde het gedrag van de makelaar, die misbruik heeft gemaakt van het vertrouwen dat zijn opdrachtgever in hem stelde door re keningen in duplo te boeken en zich bovendien aan valsheid in geschrifte schuldig te maken. Mr. Kastein maakte een vergelijking met voor gaande gevallen en wees in het bij zonder op de uitstekende staat van dienst van Van W. Hij was van oor deel dat de misdadige opzet bij het accepteren der giften niet bewezen moet worden geacht en Van W. daarom van het hem ten laste geleg de diende te worden vrijgesproken. Mocht de krijgsraad hiertoe niet kun nen besluiten dan verzocht hij Van W. in ieder geval niet uit de militaire dienst te ontslaan en hem te veroor- verstandhouding op het veld was pret-1 speler van het veld. Na de koffiepauze onderwezen beide heren een aantal gymnasten van de di verse Leidse verenigingen en een aan tal gymnastiekleraren in het springen, waarbij opmerkelijk was, dat reeds spoedig resultaten werden bereikt. Tot I delen" tot "een "geldboete* slot van de avond gaf de heer La Due j Na raadkamer verrirdeelde de nog eens een sublieme demonstratie, LJ:® waarbij h« kans rag tijdens één sprong krijgsraad verdachte tot in de aanhef zowel tweemaal om de lengte als om §enoemae strai. de breedte-as te draaien. 1 De firma Jansen en Fritsen uit Hel mond importeert de trampoline vanuitdaar een lange mat, waarop men de Amerika. Het toestel is inderdaad ge- leerlingen toch in grotere getale inten- schikt voor praktisch alle gymnastiek- sief kan laten werken, steeds uit elke en sportverenigingen. Ook kleine klas- aanvraag door het ministerie wordt ge- sen op de middelbare scholen zullen schrapt, zal de trampoline, die helaas De heer Ellis vond de Oostenrijkse het zeer dankbaar kunnen gebruiken.twee drie maal zoveel geld kost, aanvoerder Hanappi veruit de beste Alleen zullen wel zeer weinig scholen voorlopig wel geen ingang op de scho- Vrijdag, 18 oktober: de heer D. Th. van Miltenburg: De afgelaste wedstrijd. Dinsdag, 22 oktober: de heer Roskam: Practische toepassing van jeugdvorming. De avonden worden gehouden in „De Kleine Burcht", Nieuwe Rijn 19, Leiden en zullen om 8 uur aanvangen. Het bestuur van de KNVB, afdeling Leiden, verstrekt aan ieder, die de ge hele cursus heeft bijgewoond en een goed geslaagde test over het technische gedeelte heeft afgelegd, een jeugdlei dersdiploma. Dit diploma is verplicht gesteld voor jeugdleiders, die met de junioren en adsipranten-elftallen mee gaan. Het nationaal bestuur van de Ned. Kath Sportbond te 's-Hertogenbosch heeft voor het peadagogische gedeelte onder leiding van door genoemde sport bond erkende docenten, eveneens een diploma beschikbaar gesteld. Deze cursus, welke in eerste instan tie bedoeld is voor de jeugdleiders, is echter ook voor bestuurs- en commis- sielelden toegankelijk. Zij komen dan óók in aanmerking voor het NKS- diploma. het toestel mogen aanschaffen, vooral llen kunnen vinden. De Nederlandse omroep zal in bij zondere mate aandacht schenken aan de begrafenis van koning Haakon van Noorwegen dinsdag 1 oktober. De radioverslaggevers Herman Fel derhof en Dick de Vree zullen naar Noorwegen reizen om vandaar enige speciale reportages over deze plech tigheden in een gezamenlijk program ma te verzorgen. Deze zullen wor den uitgezonden in het programma van de AVRO van 12.45 tot 13.00 uur en in dat van de KRO van 19.10 tot 19.30 uur. De sterfgevallen in Noordwijk Nog is geen antwoord gevonden op de vraag, of het overlijden van het gezin Lekkerkerken te Noordwijk al of niet aan een ongeluk is te wijten. Dr. Hulst,' die eerder sectie had verricht op de stoffelijke overschot ten van de heer Lekkerkerken en een van de kinderen, heeft gisteren de maaginhoud van de vrouw en het an der kind onderzocht. Hij bleef bij zijn al eerder getrokken conclusie, dat gasvergiftiging de doodsoorzaak moet zijn geweest. Een scheikundig onder zoek zal nog volgen. In het politiebureau te Noordwijk is "vandaag een bespreking gehouden, waarbij het parket uit Den Haag, dr. Hulst, enkele chemische deskundi gen en de artsen van het gezin Lek kerkerken en hun buren aanwezig waren. Gebleken is, dat een buur vrouw van de Lekkerkerkens zich zaterdag niet wel voelde; men dacht aanvankelijk aan de mogelijkheid dat ook dit door gas veroorzaakt was, maar later bleek dat men met een geval van griep te doen had. Van de zijde der medici werd er op gewezen dat tussen de verschijnselen, die bij gasvergiftiging en die welke bij griep optreden, enige overeenkomst Bij een onderzoek naar het privé- leven van het gezin zijn geen aan wijzingen gevonden dat er grote fi nanciële zorgen zouden zijn of dat de verhouding tussen de heer en me vrouw L. minder goed zou zijn. Morgen zullen de vier omgeko menen begraven worden.. Waar dit zal gebeuren is niet bekend ge maakt. De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft het deelnemen in het be drijfspensioenfonds voor de dakpan nen-, greswaren- en siersteenindustie verplicht gesteld. Dit geldt met in gang van 1 oktober voor de manne lijke werknemers beneden 65 jaar, werkzaam in ondernemingen in Noord-Brabant en Limburg, die uit? sluitend of in hoofdzaak genoemde artikelen vervaardigen. Uitgezonderd zijn de directeuren van N.V.'s en het toezichthoudende leidinggevend, ad ministratief, vertegenwoordigend en hoger-technisch personeel. Het aantal bedrijfspensioenfondsen, waaraan de deelneming krachtens de wet is verpjicht gesteld bedraagt hiermede 25. Zij tellen samen 1.450.000 werknemers, d.i. bijna 75 van het totaal aantal (mannelijke) werknemers in het particuliere be drijfsleven. In overleg met de inspectie van het nijverheidsonderwijs en de stichting vakonderwijs Horecabedrij ven is besloten aan vier huishoud scholen te beginnen met een oplei ding voor serveerster en een faculta tieve aanvullende opleiding voor ka mermeisje. Deze in ons land nog on bekende opleiding zal 15 weken du ren (twee dagen per week). Het vaktechnisch onderwijs om vat o.a. serveren, tafeldekken, enige kennis van de bereidingswijze en de bewerking van gerechten, keuze van menu's en wijnen en omgang met de gasten. De nieuwe opleiding zal worden gegeven aan de vakschool voor meis jes te Leiden (Rapenburg), de nijver heidsschool voor meisjes te Lochem, de r.k. nijverheidsschool te Oisterwyk en de r.k. huishoudschool te Maas tricht. Geen export van vierkante kaas Uit een advies aan het bestuur van het produktschap voor zuivel blijkt, dat de kaascommissie van dit pro duktschap niet de produktie wenst van zogenaamde vierkante kaas. Men heeft tegen de produktie daar van aanzienlijke technische bezwaren, omdat de bewerking groter is en het risico dat de korst scheurt en het zout niet goed verdeeld wordt, aan zienlijk is. Anderzijds ziet men het commer cieel zo, dat deze vierkante kaas, die reeds duurder in produktie zou ko men, zou moeten concurreren met de vierkante Deense danbo met 45 en 30 procent vet in de droge stof. Daar door zou het mogelijk zijn, dat de prijs var Nederlandse vierkante kaas tot het prijspeil van de Deense zou worden teruggedrukt. Naar mening van de kaascommis sie is slechts een betrekkelijk kleine groep van afnemers in Duitsland ge porteerd voor vierkante kaas. Men loopt het gevaar, dat bij aflevering van deze kaasvorm aan het traditio nele produkt in de traditionele vorm schade wordt gedaan. De kaascom missie staat dan ook unaniem afwij zend tegenover het op de markt bren gen van vierkante kaas. Wel acht men het gewenst de verdere ontwik keling nauwlettend te volgen. VERZENDING VAN ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld: Argentinië s.s. „Argentina" 30 sept.; Australië: s.s. „Oronsay" 5 okt.; Brazilië m.s. „Zaanland" S0 sept.; s.s. „Alhena" 5 okt.; Canada: m.s. „Prins Willem II" 2 okt.; Chili: via New York 3 okt.; Indonesië: m.s. „Willem Ruys" 1 okt.; Ned. Antil len: m.s. „Adonis" 1 okt.; Neil. Nw. Guinea: m.s. „Willem Ruys" 1 okt.; Nieuw Zeeland: via Engeland 5 okt.; Suriname: m.s. „Stentor" 2 okt.; Unie van Z. Afrika en Z W. Afrika: m.s. Arundel Castle" 5 okt.; Brits- Oost-Afrika: via Frankrijk 5 okt. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Siümeö Jjtene in £auó.anne Prinses Irene is gisteren haar leven als studente aan de universiteit van Lausanne begonnen. De prinses, die dinsdag per vlieg tuig arriveerde, verblijft bij de fami lie Paul de Charriere-de Severy in een 17de-eeuws landhuis in het dorp Cheseaux, gelegen op de heuvels bo ven Lausanne, ongeveer zeven km. van het centrum van de stad. Gistermorgen dwaalde zij door het schitterende park van het landhuis, in gezelschap van de twee honden van de familie. Vervolgens begaf zij zich naar Lausanne voor een eerste bezoek aan de universiteit waar zij de „Coin's de vacances" in de Franse taal en letterkunde zal volgen, totdat het gewone semester volgende maand een aanvang neemt. Dan zal zij de studie in „modern Frans" volgen. Alvorens naar de stad te gaan ont ving de prinses twee fotografen die enige foto's van haar en haar vrien din, freule Q. Laman Trip, maakte. H.K.H. Prinses Irene met haar vrien din freule Quirin Laman Trip en het hondje ,Chita", gefotografeerd bij het chateau Cheseaux in Lausanne.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8