Geen salarisverhoging voor lagere en middelbare ambtenaren Rijke boerenzonen werden afgekeurd De wegenverbetering wordt voortgezet Bewogen vergadering van Verbond voor Veilig Verkeer Na conflict met de directeur nieuwe functionaris benoemd visie op televisie Aanzienlijk groter oogst van de akkerbouwgewassen verwacht DE DODENRIT DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COITOANT PAGINA 3 Tijdstip onjuist geacht De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken is gisteren bijeen gekomen in aanwezigheid van de ministers Struycken en Suurhoff, ter bespre king van door de centrales van over heidspersoneel ingediende voorstellen over de financiële positie van lager en middelbaar overheidspersoneel. Omtrent deze voorstellen kon geen overeenstemming worden bereikt, aangezien de regering het tijdstip niet juist acht verbeteringen in de finan ciële positie van het overheidsperso neel thans in overweging te nemen. Voorts is van gedachten gewisseld over de werking van het rijksoverleg. Bepaalde van organisatiezijde geda ne suggesties zullen door de minister van Binnenlandse Zaken in overwe ging worden genomen. Overeenstemming werd bereikt over een ontwerp van wet tot invoe ring van een algemene kinderbijslag verzekering en een ontwerp van wet tot wijziging van de kinderbijslagwet voor loontrekkenden. Ten slotte heeft de centrale commissie zich verenigd met het voorstel tot regeling van de toekenning van een gratificatie bij ambtsjubilea van kleuterleidsters. Nader beraad. In aansluiting op bovenstaand com muniqué vernemen wij nog, dat de Aetherklanken VRIJDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 20,00 Minna von Barnhelm, of Soldatengeluk, blijspel. 21.50 Dag sluiting. HrVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: V.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.1'8 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. (9.359.40 Wa- terst.), 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Prom. ork., koor en sol. 11.20 Clavecimbelrecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Ho bokwart. 14.39 Literair progr. 14.50 Volksliederen. 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Vocaal kwart. 16.20 Gram. 16.40 Voor de jeugd. 17.05 In- stumentaal kwart. 17.30 Orgelspel. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Gram. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Instr. kwint. VP RO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Le vend uit de kracht Gods, caus. 20.20 De Ver. Naties weer bijeen, caus. 20.30 Israëlische Jemeniten komen in Nederland dansen. VARA: 21.00 Pia- nopalet. 21.40 Instr. kwint. 21.55 Bui tenlands weekoverz. 22.10 Gram. VP RO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. C.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Amus. muz. 10.90 Orgelspel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Vo caal kwartet. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. 14.05 School radio. 14.25 Meisjeskoor. 14.45 Salon- ork. 15.15 Voordr. 15.35 Kamermuz. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Gram. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Orkestconcert. 18.35 Voor de jeugd. 18.50 Cursus Openbaar Kunst bezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regeringsuitz.Kom mee naar bui ten allemaal (slot); 19.1: De statistiek van de maand, door Prof. Dr. Ph. J. Idenburg; 19.20 Parlementair- bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea, door J. de Kadt. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gram. 20.40 De dam in het Haringvliet, klankb. 21.00 Amus. muz. 21.30 De betekenis van de co- cospalm voor Ceylon, caus. 21.40 Ka mermuz. 22.30 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.4524.00 Idem. bespreking in de Centrale Commissie ruim twee uur heeft geduurd. Van regeringswege hebben de beide mi nisters doen uitkomen, dat er momen teel geen mogelijkheid is iets aan de ambtenarensalarissen te doen, ook al zouden de ingediende voorstellen op zichzelf niet onredelijk zijn. Maar de Schatkist is leeg, de financieel-econo- mische toestand laat grotere uitgaven van overheidswege niet toe en de be zuiniging dringt. Zoals we deze week reeds schreven, kwamen de voorstellen van de ambte- narenorganisaties o.a. neer op een diensttijdtoeslag van ca. 10 a 20 per maand, een gemakkelijker overloop van de salariëring van de groep mid delbare naar de hogere ambtenaren. Tijdens de bespreking van gisteren is ook grote ontevredenheid geuit over het uitblijven van prestatiebeloning. Van de zijde van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel vernamen wij, dat het bondsbestuur zich thans nader beraden zal over de ontstane situatie. AVONDVERVOER VAN N.Z.H.VJM, Met ingang van maandag 30 sep tember zullen de autobussen van de Noord-Zuidhollandse Vervoer Maat schappij op de lijn Amsterdam HaarlemZandvoort, die op 1 sep tember is ingesteld, in de avonduren van maandag tot en met vrijdag een 20-minutendienst onderhouden, in- plaats van een tienminutendienst. Ge bleken is dat de belangstelling voor het vervoer in de avonduren niet groot is. Op zaterdag en zondag blijft de tienminutendienst gehandhaafd. 10 JAAR „SALVO". Op 1 oktober is het tien jaar ge leden, dat het eerste nummer van „Salvo" verscheen. Aanvankelijk was het blad bedoeld voor militairen in Indonesië. Na terugkeer van de troe pen in Nederland werd „Salvo" om gezet in een permanent weekblad voor de Nederlandse Strijdkrachten. De oplage bedraagt thans 50.000 exemplaren. ACTIE „BIJSTAND". De bekendmaking van de hoofdprij zen van de actie: „Bijstand" heeft op vrijdagavond, 4 oktober a.s., via Hilversum I 402 m., plaats. Adjudant was psychiaters te slim af Door de Kon. Marechaussee werd ring en de veelzijdige adjudant richt- Aan de begroting van Verkeer en Waterstaat is ontleend: Het ligt in de bedoeling in Noord- Holland te beginnen met het om bouwen van een gedeelte van weg nr. 8, HaarlemSassenheim, tot een driestrookweg (ƒ250.000) en *met de grondaankoop voor de weg beoos ten Haarlem ter verbetering van de verbinding van de tunnel te Velsen met de wegen 4 en 4a 500.000). Het dubbelbanig maken van weg nr. 9 tussen Haarlem en Velsen zal worden voortgezet (ƒ600.000), ter wijl tevens zal worden voortgegaan met de aanleg van het gedeelte Be verwijkAlkmaar van die weg ƒ600.000) en van het wegvak bewes ten Haarlem tussen de Zijl weg en de Zandvoortselaan (ƒ500.000). In Zuid-Holland zal een bedrag van 10.000.000 worden besteed aan de voortzetting van de aanleg van weg 4a, YpenburgBurgerveen, ter wijl bedragen van1.000.00 resp. 1.500.000 en 2.300.000 zijn opge nomen voor de voortzetting van de verbetering en de baan verdubbeling van weg 3 (gedeelte Rotterdam Gouda) de verbetering van weg 4 (gedeelte Den HaagSassenheim en voor de v/erken tot het maken van een baanscheiding en het tot 2 x 3 Middenstanders haalden versieringen weg De officier van justitie bij de recht bank te Almelo, mr. W. L. de Wal le, heeft gisteren vrijspraak geëist te gen acht Almelose middenstanders, die tijdens de achtste Almelose bra derie de versieringen, door het bra- deriebestuur voor hun panden aange bracht, meermalen hebben verwij- werd. Deze versieringen, die volgens de winkeliers foeilijk waren, had dit bestuur geplaatst voor panden van winkeliers, die niet aan het jaarlijkse verkoopfestijn deelnamen. Namens de gedagvaarden voerde de 62-jarige L. G. J. Bruggeman aan, dat obstakelsvrees bij het publiek een re den was om zich niet te begeven achter deze versieringen, die voor namelijk bestonden uit ramen met kippegaas. Hij protesteerde tegen de betiteling „versiering". De "offiicer van justitie meende dat het om een principiële de gehele mid denstand rakende, zaak ging Hij kwam tot de conclusie dat er geen sprake was van wegnemen of wegma ken. De officier merkte nog op, dat uit een brief van een der niet-ver- schene verdachten is gebleken dat deze voor 200 per dag gedupeerd zou zijn. Drie geestelijken, die in zijn hotel waren gekomen, hadden, doelend op de versieringen, gesproken van een concentratiekamp. De officier van justitie kwam tot de conclusie dat de verdachten niet bevoegd waren de versieringen weg te nemen, doch dat er geen veroordeling kan volgen. Hij eiste daarom vrijspraak. rijstroken inrichten van het gedeeite DelftR'dam van weg 13 en de voortzetting van de werken verband houdende met het maken van het verkeersknooppunt Ypenburg. Voorts zijn fondsen opgenomen voor de omlegging van weg 11, Leiden Bodegraven, om Alphen aan den Rijn (ƒ400.000), voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de wegen 11 en 12 400.000), voor de aanleg van weg 20 (e 36) gedeelte Rotterdam Maassluis onder de gemeenten Rot terdam en Schiedam ƒ1.000.000) en voor de aanleg van weg 27 (e 37) ge deelte VianenGorkum (ƒ4.000.000). dezer dagen de 52-jarige adjudant onderofficier B. uit Voorburg gear resteerd. Deze was bureauchef bij de sectie geestelijke gezondheidszorg van de inspectie van de geneeskundi ge dienst der Koninklijke Landmacht in Den Haag, Hij wordt er van ver dacht hulp te hebben verleend aan dienstplichtigen die zich aan de mi litaire dienst wilden onttrekken en van het verduisteren van rijkseigen dommen. De adjudant is voorlopig weer op vrije voeten gesteld en ontslagen uit zijn functie. De fraude werd pas kort geleden ontdekt na 10 jaar ge knoei met giften in natura en met steekpenningen. De cliënten van de adjudant wa ren meestal zonen van welgestelde boeren en tuinders in het westen 'van het land. Voor de meesten van hen zal dit achterbakse gedoe nog wel een lelijk staartje krijgen. Voor zover zij nog niet te oud zijn zullen zij alsnog opgeroepen worden voor de militaire dienst er» tegen enkele van hen zal een strafvervolging worden ingesteld. Thuis had de adjudant met dienst- materialen zijn centraalpost inge richt van waaruit hij zijn adviezen en zijn verzoeken tot vrijstelling uit deelde en de bedragen in geld en de giften in natura in ontvqpgst nam Herkeuring. Als het verzoek om vrijstelling geen succes had, vond de vindingrijke en invloedrijke adjudant wel een an dere weg om zijn klanten de dienst plicht te laten ontduiken, ij liet hen zich in de militaire dienst voordoen als dom en traag en spoorde de va der aan om bewogen brieven naar de commandant van het betreffende on derdeel te schrijven. Ook moest de militair gaan klagen bij de arts van Zijn onderdeel. Hierop volgde dan veelal herkeu- te de recruut af door met hem het vraag en antwoord spelletje dat de psychiater met hem zou spelen, vele malen te repeteren. In vele gevallen volgde dan afkeuring. Dan kwam B. met zijn grootste troef. Door zijn functie in het leger was hij een van de eersten die het psychiatrisch rapport in handen kreeg en kon hij de uitslag en de „rekening" doorsturen naar de vader van zijn succesvolle cliënt. Steeds groter werd de kring van boeren en tuinders die op de hoogte waren van de praktijken van deze ad judant en de voordelen die daaruit te putten waren. Op veemarkten en vei lingen was het tenslotte een publie* geheim. Op deze manier is de lang durige en ergerlyke corruptie ten slotte uitgelekt. Tijdens de algemene jaarvergadering van het Verbond voor Veilig Ver keer die gisteren te Utrecht werd gehouden is met ingang van 1 november a.s. tot nieuwe directeur van het Centrale Bureau van het Verbond be noemd de heer M. Machielse te Hilversum, thans administrateur van de Stichting Nederlandse Schoolradio. Jhr. Th. Roëll werd tot voorzitter her kozen. Door een aantel „onthullingen" met betrekking tot de vorige functionaris aan het Centraal Bureau kreeg deze vergadering, die-in verband met het 25-jarig bestaan van het Verbond eigenlijk een feestelijk karakter had moe ten dragen, een bewogen karakter. Er was een conflict ontstaan met de directeur van het Centrale Bureau, welk conflict aanleiding werd tot diens aftreden. Rond dit aftreden ont stonden bovendien allerlei geruchten. De voorzitter, jhr Th. Roëll, ge waagde nu 7 maanden na „de moeilijkheden" van schromelijke plichtsverzaking en laakbare hande lingen van de directeur en van on juiste geruchten, die daaromtrent de wereld ingingen. Die „onjuiste geruchten" konden echter moeilijk uitblijven, want toen de directeur vertrok, werd aan de pers een kort communiqué gezon den, waarin werd medegedeeld, dat dit vertrek om gezondheidsredenen plaats hadEn de leden van de bij het Verbond aangesloten vereni gingen werden eveneens met een kluitje in het riet gestuurd. Uit de algemene vergadering werd dan ook felle kritiek geoefend op het feit, dat het bestuur ten eerste de moeilijkheden niet heeft voorkomen en ten tweede, toen deze moeilijkhe den er eenmaal waren, de zaak niet tijdig uit de doeken heeft gedaan. FELLE DISCUSSIE. „Het geeft een onbevredigend ge voel", aldus de heer O. Nor.bruis, voorzitter van de Utrechtse Vereni- a s x --- ging voor Veilig Verkeer, „als men het mogelijk was dat er be ang- r kp enrtraptfln morton ofnaulnlon Tijdens de woordenwisseling, die na deze opmerkingen tussen de be stuurstafel en een aantal leden ont stond, werd medegedeeld, dat het Verbond civiele vorderingsprocedu- ren aanhangig heeft gemaakt tegen de gewezen directeur en twee „pro motors" van het verbond. De eerste zou onder andere eigenmachtig con tracten hebben afgesloten, die tot een aanzienlijke verliespost zouden hebben geleid, een verliespost, die volgens de nieuwe penningmeester, de heer v. d. Steen uit Ermelo, een aanzienlijke schadepost betekenen voor het overigens batig saldo van het Verbond. Niet ingelicht. „De algemene vergadering is tot op heden over deze zaken niet inge licht". -cldus een der leden. „En de algemene vergadering is toch het hoofd van het Verbond". Overigens vroegen verscheidene leden zich af en pijn weg- wrijven met DAMPO (Advertentie). (Van onze t. v.-medewerker) De allermeeste van onze lezers zullen wel niet in de gelegenheid zijn geweest, de interland-voetbalwed strijd NederlandOostenrijk per soonlijk te bezoeken. We raden hen, kennis te nemen van het ooggetuige- verslag van onze sportredactie. Men heeft verder de radio kunnen raad plegen en de meer bevoorrechten bovendien de rechtstreekse reportage vanuit het Olympisch stadion te Am sterdam door Dick v. Bommel. De vraag is opnieuw gerezen, of menige kijker, gemakkelijk in zijn stoel thuis bij de haard en met iets vloeiends voor zich, eigenlijk niet een betere plaats heeft als de bezoekers op het speelveld zelf, die voor hun dure geld lang niet zo met de neus op het sportgebeuren worden gedrukt als via de t. v.-beeldbuis mogelijk is. Zo was het ook woensdagnamiddag, toen de reporter de vinnige strijd van seconde tot seconde toelichtte en men verder, dank zij de deskundige en actuele regie van Ben Mettrop, met eigeq oog kon zien of wat gesproken werd wel juist was. Dat de reportage terwille van hen, die bij de eigenlijke uitzending verhinderd waren, in de avond een herhaling op telerecording opleverde, kan worden beschouwd als een goede noot voor de Ned. Tele visiestichting, die zoveel mogelijk waar voor de dure pacht heeft weten te bereiken. Met een enkel woord mag wel eens worden gewezen op de beteke- van de kinderprogramma's. „Verrekijker" van de NTS weet doorgaans te boeien met een kinder journaal met bijdragen uit verschil lende landen. We menen te weten, dat ook ouderen deze uitzendingen niet graag overslaan omdat ook zij van het vertoonde iets kunnen op steken. Deze woensdag heeft de Vara voor de oudere kinderen gedresseer de hondjes op het scherm laten ver schijnen. Karin Kraaykamp heeft daarna antwoord gegeven aan vra genstellers. A.s. zaterdag heeft de KRO het kinderuurtje en dan zal Lo Hartog van Banda een sprookje verteilen uit het grote boek „De bibberschoenen". In de avond van zaterdag is de AVRO in de lucht met een program ma dat in hoofdzaak aan Rotterdam gewijd zal zijn. In een beeld van de stad komt zelfs Godfried Bomans, ofschoon zelf geen Rotterdammer, enige keren op het scherm. Er zal een documentaire film worden ge draaid. Mies Bouwman en Kees de Lange (hoe komen ze in hetzelfde mimmer samen?) zullen kennis aan knopen *met bekende en onbekende Rotterdammers en daarna komt Kees (of Cees, zo men wil) terug met een nieuwe quiz. Daarnaar zijn we uiter aard belangstellend, want de prak tijk bewijst hoe moeilijk het is, op dit onderdeel werkelijk met iets origi neels te verschijnen. Ter afsluiting van ons overzicht moet worden ver meld, dat deze week ook de vrijdag bij de t. v. is ingeschakeld. De NCRV zal het achttiend'eeuwse blijspel „Minna von Barnhelm" of „kinder geluk" van Lessing geven. KORTE golf De heer Jan Middelhoven, wo nende Valleistraat 125 te Veenen- daal, zal morgen 100 jaar worden. De buurtbewoners zullen de 100-jarige een cadeau aanbieden. Des avonds zal hem een serenade gebracht worden door de zangvereniging „Zang en Vriendschap". Vier Amerikaanse vliegtuigen, die deelnemen aan de Navo-oefening „Strike Back" in het noorden van de Atlantische Oceaan, zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bij twee botsingen verongelukt, waarbij <*e tien inzittenden om het leven zijn gekomen. In Warschau ging woensdag het gerucht dat er op een scheepswerf in Gdansk (Danzig) een staking zou zijn uitgebroken en dat premier Cyrankiewicz naar die stad zou zijn vertrokken. Op het bureau van de premier verklaarde men bij infor matie niets te weten. Japan zal binnenkort in staat zijn een raket naar de maan te zen den. Als de proefnemingen met een kleine raket, die eind oktober geno men zullen worden, slagen, zal men beginnen met de bouw van een raket die de maan zal kunnen bereiken. In Johannesburg is woendag een tram zonder bestuurder op hol geslagen. Toen de wagen na drie ge vaarlijke bochten en een afstand van ruim anderhalve kilometer met een forse klap tegen een andere tram wagen tot stilstand kwam, bedroeg de onderweg aangerichte schade circa honderdduizend gulden en 31 gewonden. voor de tweede maal een directeur ziet verdwijnen met allerlei geheim zinnige en lelijke geruchten daarom heen". En een ander lid voegde daar aan toe: „Waar was het toezicht van het dagelijks bestuur, dat een on juist beleid van de directeur onmo gelijk had moeten maken? En waar om wilde het bestuur, toen het con flict er eenmaal was, de kool en de geit sparen?" rijke contracten werden afgesloten zonder dat het hoofdbestuur hieraan zijn goedkeuring had gehecht. Dat de algemene vergadering het hoofd zou zijn van het Verbond, bleek men echter niet te kunnen volhouden. De nieuwe directeur van het Centraal Bureau is althans be noemd door het hoofdbestuur zonder dat dit de Algemene vergadering daarin heeft gekend. De opbrengsten van de akkerbouw- gewassen, welke bij de voorlopige oogstraming van 9 september waren betrokken, worden hoger geraamd dan vorig jaar, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bovendien liggen de ramingen ook boven het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. De opbrengst per ha. van tarwe wordt 13 pet. hoger geraamd dan vo rig jaar en 8 pet. boven het gemiddel de over de jaren 1952—-1956. Door een grotere uitzaai vertoont de totale opbrengst van rond 400.000 ton een stijging van 29 pet. t.o.v. 1956. De pro- duktie van zomergerst wordt geraamd op 263.500 ton of 9 pet. meer dan in 1956. De produktie van haver zal met vermoedelijk 519.000 ton 8 pet. boven die van 1956 liggen. Ditzelfde percen tage geldt ook voor mengsels van granen (totaal 111.000 ton). Door een grotere uitzaai wordt de ger geschat dan die van 1956. Voor blauwmaanzaad is de verwachting 60 pet. mede door een groter areaal. Al leen de produktie van kanariezaad zal vermoedelijk 24 pet. beneden die van 1956 liggen. Meer aardappelen. De opbrengst per hectare van con sumptie- en voederaardappelen werd op 9 september 11 pet. hoger geraamd dan in 1956. Hierbij moet rekening worden gehouden, dat het weer nog grote invloed kan uitoefenen op de nog te velde staande aardappelen. Van fabrieksaardappelen wordt een flinke stijging verwacht. De op brengst per hectare zal 28 pet. hoger uitvallen dan vorig jaar en 12 pet. hoger zijn dan het gemiddelde over de jaren 1952-1956 Door een uitbrei ding van het areaal wordt een totale opbrengst verwacht, welke 46 pet. ho- opbrengst van mosterdzaal U pet. ho- ger zal zijn dan in 1956. door R1E VOLLEBREGT 23) Hij werd nu iets toeschietelijker en op haast vertrouwelijke toon zei hij: Vergeef mij, juffrouw, dat ik u aanvankelijk wat onvriendelijk be handelde. Maar ik heb het inderdaad heel erg druk en ik was van mening dat uw mededeling niets om het lijf had. Nu echter blijkt Geschrokken keek Truus de man tegenover haar aan: Dus mijn mededeling ....Kan van zeer groot belang zijn, vulde Nagtegaal aan: Het was heel goed, dat u rechtstreeks hier heen kwam. U wilde me zojuist niet vertellen, van wie u het bericht over het.ongeluk heeft vernomen. Dat bewijst me, dat u zwijgen kunt als het moet. Nu, op deze stilzwijgend heid doe ik een beroep, juffrouw, nu ik ga vertellen wat er precies aan de hand is. Als u dan doordrongen is van de ernst van de toestand wilt u wel zo goed zijn mij zo volledig mo gelijk te antwoorden op mijn vragen. Truus beloofde zowel geheimhou ding als uitvoerige antwoorden. Ze voelde zich, ondanks het feit, dat de inspecteur nu heel vriendelijk voor haar was, steeds ongeruster. Ze vond het optreden van de inspecteur wer kelijk beangstigend en vol zorg vroeg ze zich dan ook af, wat de achter grond van dit alles wel kon zijn. Voor de tweede maal op deze dag vertelde Nagtegaal, dat het slacht offer geen natuurlijke 'doöd stierf, doch vermoord werd. Het duurde enige seconden vóór de betekenis van deze woorden goed tot Truus was doorgedrongen. Ze had aan vele en sinistere verklarin gen gedacht, maar in geen geval aan deze, de ergste die er te beden ken was. In ieder geval had ze dus gister avond iemand gezien, die kort te voren vermoord was. Brrr! Ze hui verde van de herinnering alleen al. Ja, ze had onmiddellijk wel gevoeld, dat er iets niet in orde was met die geschiedenis, hoezeer Dirk haar ook gerustgesteld en zijn theorie van een pop had opgedrongen. Maar hoe was de dode juist op de plaats van het geraamte terecht gekomen? En hoe werd hij later ontdekt? Dat zou ze allemaal wel van de inspecteur te horen krijgen De inspecteur had de reacties van het meisje nauwkeurig gadegeslagen. Haar schrik kwam hem zeer begrij pelijk voor en daarom wachtte hij met verder te gaan, tot ze zich voldoende hersteld had. Toen legde hij haar uit dat het nodig kon zijn, dat ze later als getuige werd opge roepen en hij daarom haar naam en adres nauwkeurig moest weten. Truus gaf hem de gewenste ge gevens. Daarna vroeg Nagtegaal haar: En vertelt u nu eens rustig, wat er gisteravond gebeurde. We gingen in een wagentje de tent binnen Wie zijn „we?" onderbrak Nag tegaal haar: Tenminste: wie was uw metgezel? Deze vraag had Truus niet voor zien en ze had er zich dan ook niet op voorbereid. Ze wilde in ieder ge val Dirk buiten de zaak houden. Mis schien was h(j boos, dat ze naar de politie gegaan was, zonder eerst met hem te spreken. En wat betekende een kleine onvolledigheid per slot, waar het niets anders dan een getui genis betrof? Glimlachend zei ze: Hoe gaat het op de kermis! Een of andere jon geman nodigt je uit om een tent bin nen te gaan en Toegeeflijk lachte Nagtegaal: U behoeft zich niet te verontschuldi gen, juffrouw Hage. Ik ben zelf ook jong geweest. Nu, u vierde dus ker mis met iemand, die u niet kende; doet er overigens ook niets toe. Goed, gaat u maar verder met uw verhaal. Truus vertelde nu, hoe ze in de tent een dode man gezien had en er ontzettend van geschrokken was. Iedereen, die ze er later over gespro ken had, had haar uitgelachen en ge zegd, dat er niets anders dan een ge raamte te zien was geweest. Daaruit had ze besloten dat er iets ongewoons aan de hand was. En uw charmante begeleider, wat dacht die er van?, vroeg Nagte- Hjj zei, dat het een pop was, en dat de eigenaar die zo nu en dan plaatste om de sensatie te verhogen. En geloofde u deze verklaring? Ik dwong me er toe, inspecteur, omdat er geen andere verklaring was te vinden, die aannemelijker klonk. Kunt u me zeggen hoe die man er uit zag? Hij hield zijn hoofd omlaag, zo dat het beschaduwd was en ik de trekken niet goed kon onderschei den. Het gelaat was doodsbleek en vreselijk verwrongen. En de kleding van de man? Alles ging zo gauw, dat ik daar niet op gelet heb. U kunt dus geen nadere be schrijving van de man geven? Maar zou het u wel mogelijk zijn, hem te herkennen, alsu het stoffelijk overschot zag? Zonder twijfel inspecteur. Nagtegaal keek op z'n horloge en zag dat het tien voor drie was. Goed, zei hij daarna: om drie uur zouden enige mensen de dode identificeren. Mag ik u verzoeken, daarbij aanwezig te willen zijn? Zonder veel enthousiasme stemde Truus toe. Weet u wat, we gaan vast, stel de Nagtegaal voor: Als u tenminste geen bezwaar er tegen heeft, met mij gezien te worden. Het zieken huis is trouwens vlakbij. Onderweg vroeg Nagtegaal het meisje, waarom ze eigenlijk naar de politie gekomen was zodra ze over dat zogenaamde ongeluk gehoord had. Truus antwoordde, dat ze enig ver. band tussen het zien van de dode en de doodgebleven man vermoedde en vreesde, hoewel ze zich niet had kun nen voorstellen op welke manier dat eigenlijk mogelijk was. Nagtegaal had echte* zijn mening al gevormd. De man werd in de tent door Akkerman of Dirk vermoord, waarschijnlijk op de plek tussen de aap en het geraamte, welke volgens Van den Bergh de enige ruimte was, waar men veilig kon staan zonder last te hebben van de af en aan rij dende wagentjes. Misschien per on geluk, misschien expres had de moor denaar het slachtoffer vlak voor het geraamte gezet; veronderstel, dat hij een wagentje hoorde aankomen en geen gelegenheid meer had, de dode man weg te nemen, zonder zelf ge zien te worden. Hij wachtte tot er (in afspraak met Akkerman?) een leeg wagentje aankwam en zette de dode man daarin, met het bekende gevolg. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5