Dr R. Frankena uit Istanboel terug in de Sleutelstad Scherp Ernstig ongeval door openen autoportier Proefneming deltawerken Slwugat SfaJ IMJSOD DO, ÜERDAG 25 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAO IN A i Belangrijke vondtsen Dezer dagen is na een verblijf var drie maanden in Istanboel in de Sleu telstad teruggekeerd de Assyrioloog dr. R. Frankena, wetenschappelijk ambtenaar bij de Assyriologie aan de Leidse Rijksuniversiteit. Gedurende zijn verblijf in Istan boel, waarvoor de Nederlandse or- gansatie voor zuiver-wetenschappe- lijk onderzoek hem een subsidie ver leende, heeft dr. Frankena een stu die gemaakt van de Assyrische spij kertabletten, die zich-bevinden in het archeologisch museum van deze stad. Dit museum beschikt over de rijk ste verzameling sprijkertabletten ter wereld: plus minus 80.000. Bij zijn verblijf in Itanboel heeft dr. Frankena het voorrecht genoten te kunnen wonen in het in oprich ting zijnde „Nederlands historisch-ar- chaeologisch instituut" te Instan- boel, dat begin volgend jaar officieel geopend zal worden. In een onderhoud met het ANP vertelde dr. Frankena, dat hij in Istanboel allereerst gezocht had naar het origineel van die teksten, welke gepubliceerd werden naar een foto, bij de opgraving gemaakt, De klei tabletten, die indertijd bij de opgra ving aan het licht kwamen, werden onmiddellijk gefotografeerd, waarna men ze over de musea van Berlijn en Istanboel verdeelde. De in Berlijn ondergebracht verzameling is daar niet alleen behoorlijk bewerkt, maar de Berlijnse Assyriologen hebben ook publikaties gedaan van teksten uit het archeologisch museum te Istan boel, waarvan zij door middel van fo to's kennis droegen, doch die nimmer met het origineel waren vergeleken. Dr. Frankena heeft nu nagegaan of deze, aan de hand van foto's uitge geven teksten, ook sterk afweken van het origineel. Deze vergelijkende studie heeft goede resultaten opge leverd. Vervolgens heef dr. Frankena zich J. N. Hartwijk 50 jaar de Schouwburg aan Woensdag, 2 oktober, .herdenkt de heer J. N. M. Hartwijk, toneelmeester aan de Leidse Schouwburg, de dag, dat hij vijftig jaar geleden verbon den werd aan deze schouwburg. Vrij dag 25 oktober a.s. zal te zijner eer een receptie worden gegeven in de Leidse Schouwburg. LEIDSE DAMCLUB „DE SLEUTELS". Woensdag speelde „De Sleutels" zijn eerste wedstrijd voor de hoofd klasse in het nieuwe seizoen tegen het Katwijkse K.W.Z Het was een goed begin van de Leidenaren. Aan vankelijk nam K.W.Z. de leiding door een overwinning van A. de Ko ning, doch door overwinningen van A. v. d. Lelie en L. Nachtegeller en een remise van Koree nam „De Sleu tels" een 53 voorsprong, welke ge leidelijk tot 128 werd opgevoerd De gedetailleerde uitsl&g: P. v. Dui venvoorde (KWZ)W. Olivier (Sleu tels) 11; A. v. Duivenvoorde- Brouwer 11; L. DubbelaarJ. de Vink 11; W. v. RijnW. Nijenhuis 11; E. de JongJ. v. d. Lelie 02; F. van BeelenF. Galjaard 11; BarnhoornA. v. d. Lelie 0—2; HeemskerkL, Nachtegeller 02; N. de JongC. J. Koree 11; A. de Ko ningN. Wassenaar 20. Totaal 8-12, Mogen wij de Katholieken van Leiden er op attent maken, dat er zondag a.s. van 35 uur rozenkrans bidden is in de St. Petruskerk. Dat is niet louter een parochiële aangelegen heid, doch geldt voor geheel Leiden in verband met de Rozenkranskruis tocht over de gehele wereld. POTLOOD en GEEST No. 508. Horizontaal: 1. rijke uit Eng. Indië, 5. vast, stevig, 6. rivier in Egypte, 8. muzieknoot, 9. voorzetsel, 11. voegwoord (Fr.), 13. Europeaan, 15. schijn, voorkomen, 16. niet dezelf de, 17. traag van begrip, 19. mens, 21. bijwoord, 22 bid (Lat.), 24. luitenant (afk.), 25. heeft een haan, 27. deel van een auto, 29. duivel. Verticaal: 1. voorzetsel, 2. zang stem, 3. voorvoegsel, 4. insekt, 5. vis je, 7. kan men op schrijven, 8. rang telwoord, 10. bestellin. 12. wijze, 14. mak, 15. lichaamsdeel, 18. zwaardvis, 20. bergweide 22. familielid, 23. pa pjegaai, 26. spil van een wiel, 28. voegwoord. Oplossing morgenavend. Oplossing no. 507. horizontaal: 1. valk, 3. tolk, 5. opa, 7. smelt, 9. top, 11. toren, 13. rat, 15. nar, 16. menie, 18. nap, 20. trens, 22. ara, 23. kaas, 24. Toos. Verticaal: 1. vest, 2. kom, 3. talon, 4. keen, 6. pet, 7. spant, 8. trans, 10. ore, 12. era, 14. tiras, 16. melk, 17. eer, 19. poes, 21. nat. beziggehouden met het zoeken naar onbeke.nde epische teksten in de As- surcollectie en daarbij heeft hij eveneens mooie resultaten geboek*. Vond hij bij een vorig bezoek in de Assurverzameling reeds een nieuwe versie van het zesde tablet van het „Gilgamesjepos" het nationale hel dendicht van Mesopotamië, dat docr de Nederlandse vertaling van prof. dr. F. M. Th. de Liagre Bohl hier te lande grote bekendheid kreeg thans ontdekte hij er nog enkele nieu we fragmenten van. Een belangrijke vonrst noemde dr. Frankena nog de oud-Babylonische versie van het „Atramchasis epos", een van de vormen van het oud-Ba bylonisch zondvloed-verhaal. Helaas is deze tekst nogal gehavend en daar door moeilijk leesbaar. Voorts heeft onze landgenoot een bepaalde groep „bezweringsteksten" bestudeerd en gecopieerd, zoals be zweringsteksten tegen maansverduis tering en tegen de boze invloeden van verschillende dieren. Kennis van deze bezweringsteksten is namelijk uitermate belangrijk voor onze ken nis van de religieuze beschouwingen van het oude Mesoptoamië. Gistermiddag omstreeks 15.40 uur stond langs de rijweg op de Hooi gracht, waar ter plaatse de weg van het trottoir gescheiden wordt door een fietspad, een auto geparkeerd, De inzittende was uitgestapt en bel de aan een der percelen aan en wenk te vervolgens zijn zoontje, dat in de wagen had zitten wachten. Op het moment dat het jongetje het por tier van de auto opende naderde uit de richting Haarlemmerstraat de 48- jarige J. van Zijp op een bromfiets. Hij kreeg het portier, dat over het fietspad heen geopend werd tegen zich aan en werd tegen de grond ge slingerd. De heer v. Z. werd levens gevaarlijk gewond en is door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Zijn toestand was zeer zorgwekkend. Getuigen .van dit on geval worden verzocht zich te mel den bij de afd. Verkeerspolitie, hoofd bureau van politie. LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS. De Leidse philatelisten hielden gis teravond in „de Kleine Burcht" hun eerste bijeenkomst in het wintersei zoen, welke uitstekend bezocht was, ondanks de concurrentie van televi sie en de herhaaldelijk neervallende regenbuien. Voorz., de heer D. J. Meiboom con stateerde, datde vacantie geen in breuk heeft gemaakt op het vereni gingsleven, doch dat de verzamelaars door hun aanwezigheid, bij de aan vang van het seizoen, reeds hebben bewezen de maandelijkse bijeenkom sten op hoge prijs te stellen. In zijn openingswoord bracht de voorz. daarvoor dank. Secretaris ver friste het geheugen met het lezen van de notulen, waarna de ingekomen stukken ter tafel kwamen o.a. een schrijven van de vereniging Leeu warden, waardoor de Friese verzame^ laars een tentoonstelling wordt ge houden, 5 oct. a.s. Ter gelegenheid daarvan kunnen enveloppen met bij zondere afstempeling worden aange vraagd. De secretaris, de heer G. M. Minnema, Boerhaavelaan 41 te Lei den, is gaarne bereid deze envelop pen aan te vragen mits tijdig daartoe het verzoek wordt gedaan met opga ve van hoe de frankering voor de betrokkene kan worder. verzorgd, De voorzitter deed hierna medede ling dat het bestuur dit wintersei zoen weer plannen heeft op de bijeen komsten lezingen enz. te doen verzor gen. Ze zijn in vergevorderd stadium en zullen ter gelegenertijd bekend worden gemaakt. In de volgende vergadering wordt op de agenda geplaat.st bespreking 20- jarig bestaan waarbij het bestuur op de volle medewerking van de leden rekent om deze herdenking op de meest doeltreffende wijze te doen plaats vinden. Hierna volgde rondvraag met als slot van de avond de veiling van en kele kavels. Wij willen besluiten, aldus de voor zitter met mede te delen, dat de ver eniging vanaf 1 sept. haar werkzaam heden heeft hervat. Ook dc rondzend- dienst is weer gaan functioneren. Ten gerieve van de leden geven wij nog een resumé van hetreen er elke maand te doen is. Beursavond. Elke 2e vrijdag van de maand in de achterzaal van boven genoemd café-rest. van 810 uur. Jeugdafd.: Elke 2e dinsdag van de maand in Huize „Over het Hoff", Ge recht 10. Volgende vergadering woensdag 23 okt. a.s. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, zn v. I. C. van den Oever en G. S. van Eijsden; Henricus Eeltje, zn van J. C. Burgering en M. C. J. van Haasteren; Eric, zn van A. E. Tómasson en T. J. van der Valk; Arnold René, zn van A. H. J. Kop pers en S. A. Heshusius; Harriët Con stance, dr van H. C. Krijt en W. G. Schafer; Dick Marinus zn van J. J. G. van Petegem en B. Bakker; Mar- colino, zn van H. van der Tuin en H. Kleijn; Richardus zn van H. van -der Tuin en H. Kleijn; Marinus Jacobus zn van A. J. Moerkens en A. D. van den Ende; Ernst Jacob zn van J. Koe le wijn en E. K. Rademaker; Yvonne Christine dr v. J. van 't Loo en J. van der Meijden; Geertruida Johanna Ma ria dr van M. W. Krapels en J. M. Sloos. Overleden: M. L. Warmerdam 66 pr echtgenote van A. Augustinus. Mgr J. Noordman f Gisteravond is in Huize „Laus Deo" te Sterksel (N.-B.) overleden mgr. J. J. J. Noordman, oud-hoofd aalmoezenier voor Leger sn loot. Mgr. Noordman werd 30 maart 1880 geboren te Rijnsaterwoude en priester gewijd 15 augustus 1904. Hij was achtereenvolgens kapelaan te II- pendam, Amsterdam (Willibrordus buiten de Veste), Monster en Haar lem (H. Jozef). In 1917 werd hij be noemd tot aalmoezenier bij het veld leger le divisie, met standplaats Den Haag. In 1930 volgde zijn benoeming tot hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot en op 27 juli 1940 tot pastoor te De Kwakel. 5 juli 1952 kreeg hij emeritaat. Z.H. de Paus benoemde hem op 25 oktober 1936 tot Zijn huis prelaat. Houtrust Den Haag 27 september t/m 8 oktober Geopend: 1317 en 1923 uur ('s zondags gesloten) Entrée 1.25 Morgenmiddag officiële opening door Mr H. A. M. T. Kolfschoten. Burgemeester Het Zwitsers Centrum wordt geopend door de Ambassadeur van Zwitser land Z.Exc. Edouard de Haller. (Advertentie). De „Pluimpot" wordt voorlopig afgesloten Dezer dagen zal de voorlopige af sluiting van de „Pluimpot", de toe gang naar de havens van St. Maar tensdijk en Scherponnisse op het eiland Tholen, een feit zijn. Thans is deze toegang ter weerszijden begrensd door tot 5,6 meter boven NAP rei kende dijken; deze bedijking van de Pluimpot wordt echter als zwakke plaats in de dijkring Tholen be schouwd en de afsluiting van de Pluimpot is door de minister van verkeer en waterstaat als versterking van deze zwakke plaats erkend. Op 1 juli is met de werken tot af sluiting een begin öemaakt en dezer dagen zal de voorlopige afsluiting worden voltooid. Het werd van be lang geacht de werken op zodanige wijze te doen geschieden dat daar mede ervaring kan worden opgedaan voor de toekomstige Delatwerken. Het nieuwste materiaal en de nieuw ste werkmethodes worden daarbij toegepast. Deze materialen bestaan uit plastic zinkstukken en mijnsteen, waarmee dus binnenlands materiaal kan worden gebruikt. Het belangrijkste zijn de zandzak- Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht mej. E. de Wilde te Leiden en de heer T. J. de Mol te Rotterdam; voor het Doet. ex. Theologie mej M. C. Jongeling te Oegstgeest; voor het Cand. ex. Geschiedenis d*> heer J. J. Huizinga te Leiden. Gepiomoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „On the phe- nomenological theory of linear rela xation processes" de heer J. Schra- ma, geboren en wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld „Onderzoekingen in verband met de rol van een imidazeolgroep bij de werking van chymotrypsine", de heer D. M Brouwer, geboren te R'dam en thans wonende te Leiden. De promatie geschiedde cum laude. "Thojfó- K A O dé* RECLASSERINGSDAG. De jaarlijkse reclasseringsdag, za terdag a.s. in Leiden, kan pas dan slagen, wanneer er voldoende collec tanten zijn. Ieder vanaf 14 jaar mag deelnemen aan deze inzameling. Die voor dit zo belangrijke werk enkele uren wil afstaan om te collecteren kunnen zich opgeven bij de heer J. Th. Witte, Lorentzkade 1; C. W. Oostveen, Rijn- en Schiekade 121 en de heer G. Martijn, Kastanjekade 16. De colectebussen kunnen vrijdag avond vanaf 7 uur al worden afge haald aan het Federatiehuis en za terdagmorgen vanaf 8 uur. Het comi té rekent op veler medewerking. Attentie! De bijeenkomst van de Katholieke Middenstandsbond hedenavond, waar bij rector L. P. M. Vester komt spre ken over het onderwerp: „Ik was bij de emigranten", zal geen doorgang vinden in rest. „In den Vergulden Turk maar in café-restaurant „Het Gulden Vlies". Aanvang 8 uur pie cies. Aanwijzingen voor 3 oktober Het verkeer in de binnenstad De commissaris van politie maakt bekend, dat op 3 oktober a.s. krach tens besluit van b. en w. de binnen stad van Leiden op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaar den, door trekdieren voortbewogen voertuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen zal worden afgesloten van 's morgens 7 tot des nachts 1 uur. Onder verwijzing naar de desbetreffende publikaties wordt bekend gemaakt, dat een beperkt aantal bewijzen van toegang tot het door afsluitbomen afgesloten gedeel te der gemeente zal worden uitge reikt, indien kan worden aange toond, dat tot het toelaten van de omschreven categorie vervoermidde len een dringende reden bestaat. Aanvragen tot het verkrijgen van een bewijs van toelating kunnen ge daan worden donderdag 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 september van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur aan het politiebureau, Zonneveldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden alleen dan in behandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: Naam en adres van de aanvrager; Voor welk soort vervoermiddel de aanvraag geldt: 3. Reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 28 september binnenkomen, worden niet in behandeling genomen. Gezien het jaarlijks steeds groeien de aantal aanvragen, waardoor de rij-beperking op de 3e oktober il lusoir dreigt te worden, zal ook dit maal wederom alleen voor urgente gevallen een bewijs worden uitge reikt. Opbrengst collecte voor „Margriet". De oprengst van de straat- en huis-aan-huis-collecte ten bate van het Medisch kleuterdagverblijf „Margriet" aan de Boerhaavelaan, welke dit jaar van 16 tot 21 septem ber is gehouden heeft ƒ4160 bedra gen. Examens. Voor het examen voor volledig be voegd onderwijzer zijn dezei dagen geslaagd de heren J. v. d. Poel uit Oud-Ade, M. C. Snelderwaard en mej. L. Hoeks, beiden uit Leiden. Propaganda-avond der tied. Ver. lot bescherming van Dieren In de foyer van de Stadsgehoorzaal hield gisteravond de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren een propa ganda-aVond welke tot doel had het werk van deze Ver. meer bekendheid te geven en tevens als een voorbe reiding voor de Werelddierendag op 5 oktober. De voorzitster van de afd. Leiden mevr. I. Mak, verwelkomde de aan wezigen, die van hun belangstelling blijk gegeven hadden, door het slech te weer te trotseren en zag in hun belangstelling het bewijs, dat zij al len ware dierenvrienden waren, doch zij wekte hen op om deze vriend schap om te zetten in een bescher ming der dieren. Zij deelde mede, dat eindelijk met de bouw van een eigen dierenasyl binnen afzienbare tijd zal worden aangevangen. De opbrengst van de collecte op de werelddierendag zal geheel besteed worden voor dit mooie doel spreekster beval deze collecte niet alleen aan bij de aanwezigen maar deed tevens een beroep om zich aan te melden als collectant op dinsdag 1 oktober in de Kleine Burcht. De heer P. Nieuwenhuizen hield hierna een korte causerie en stelde de aanwezigen drie vragen: wat is dierenbescherming niet? Wat is het wel en waarom is het nodig? Spreker sprak ten stelligste tegen, dat dierenbescherming overdreven sentimentaliteit is, doch dat dit ei genlijk een zelfverloochening bete kent en dat de mens niet bereiken moet over de ruggen van de weer loze dieren. En ieder weldenkend mens zal met de gedachte alleen al aan de kettinghonden en de kistkal veren er wel van overtuigd zijn dat dierenbescherming nodig is. Hierna werden op het witte doek enkele dierenfilms vertoond, welke handelden over het transport van grote huisdieren in de huidige tijd onder het wakend' oog van de In specteurs der dierenbescherming en over onze kleine huisdieren Hierna dankte mevr. Mak de aanwe zigen met nog een laatste aanspo ring, de werelddierendag te geden ken. ken, nijlon zakken die ieder 2 ton nat zand inhouden en met een grij per in de opening worden gelaten. Dit matriaal is zeer duurzaam. De nooddam die wordt gelegd zal dezer dagen gereed komen. «Wanneer de definitieve dam gereed zal zijn, kon de nooddam worden ge sloopt en kan men nagaan hoe het nieuwe materiaal zich in de prak tijk gehouden heeft. Thans is de bouw van de kade ge vorderd tot aan het sluitgat, dat nog een breedte heeft van 40 meter. In dit sluitgat zullen gedurende ko mende 4 tot 5 dagen t ijdens het springtij nog metingen worden ver richt, waarna de afsluiting met be hulp van nijlonzakken tot stand kan worden gebracht. Vriendenkring H. Sacrament Ontroerende film: ,De Zoon des Mensen, Slechts eenmaal per jaar wordt op de leden van de Vriendenkring ter ere van het Allerh. Sacrament des Altaars een beroep gedaan om van hun medeleven met het wel en wee van de vereniging blijk te geven. Telkenjare wordt dit beroep niet tevergeefs gedaan en komen de leden in groten getale hun belangstelling tonen. Ook gisteravond was, ondanks de stromende regen, het Antonius club huis goed gevuld toen de voorzitter, de heer A. C. Goddijn, de aanwezigen verwelkomde, in het bijzonder pas toor W. E. Blok, en er op wees, dat het toch goed was om eens per jaar Vriendenkring eens door te nemen en hij was blij, de leden te kunnen verrassen met de vertoning van de film „De zoon des mensen", welke zo juist paste in het kader der ver eniging. De notulen van de jaarvergadering 1956 en het jaarverslag van de secre taris werden onder dankzegging voor het vele werk goedgekeurd. De secre taris las nog een ingekomen brief voor over de Wereldrbzenkransdag, welke interparochieel gehouden zai worden op zondag a.s. 29 september van 35 uur nam. in de Mariabeuk van de St. Petruskerk met intentie voor de bekering van Rusland en de vrede onder de volkeren. De secreta ris beval deze dag warm aan in de belangstelling der leden. Ook het jaarverslag van de pen ningmeester getuigde weer van zeer veel accuratesse en werd met warm applaus goedgekeurd. Zonder onderbreking verliep de bestuursverkiezing bij gebrek aan tegencandidaten zeer vlot en werden de door het bestuur voorgedragen candidaten zonder uitzondering ge kozen. Bij monde van de voorzitter dankte de herkozenen nieuwe be stuursleden voor het vertrouwen der leden en spreker beschouwde deze verkiezing als een aanmoediging om op de ingeslagen weg voort te gaan. Bij de rondvraag wees de secreta ris er allereerst op, dat het dit jaar moeilijk was vanwege het betrekke lijk kleine batigsaldo der kas een in- terparochieële Eucharistische Dag te organiseren met als slot b.v. een Eucharistisch spel, maar hij zag wel enig perspectief voor het volgend jaar. De andere opgekomen vragen werden naar genoegen beantwoord. Na de pauze kwam dan als een primeur voor Leiden de film: „De Zoon des mensen". Op ontroerende wijze geeft de film weer het leven en lijden van Christus op aarde. Zeer velen hebben er veel geld voor over om in Tegelen en zelfs in Oberam- mergau de Passiespelen te gaan zien, doch wat hier door de Vriendenkring aan maar leden werd getoond bena derde dit zeer dicht. Toegegeven dat er zwakke momen ten waren, kwam men zo in de ban van deze historisch en op ons geloofs leven zo diep ingrijpende gebeurte nissen dat men niet anders dan lof kan toezwaaien aan de initiatiefne mers om zulk een moeilijk onder werp op een dergelijke wijze te ver filmen. Het moment van de eerste Consecratie en H. Communie, de taferelen van Jezus' lijden en sterven waren ontroerend en versterkten op zeer nadrukkelijke wijze de voorstel lingen die wij van deze gebeurtenis sen in onze gedachten hebben ge maakt. De voorzitter was dan ook zeer dankbaar voor de gekozen film. Naar zijn mening had deze film in de aanwezigen het geloof dat Jezus Christus God is verstrekt en aange wakkerd. Hij #was verheugd, dat deze avond voor de opgekomen leden zeker geen verloren tijd was geweest. ADJ. DIRECTEUR H. VIS VAN OPENBAAR SLACHTHUIS 25 JAAR DIERENARTS 1 Oktober a.s. wordt in intieme kring het feit herdacht, dat de heer H. Vis, adjunct-directeur van het Openbaar Slachthuis te Leiden, 25 jaar geleden het dierenartsdiploma ontving. Eenmaal dierenarts volgde spoedig zijn benoeming tot directeur van het Openbaar Slachthuis te Bodegraven; enkele jaren ook was de heer Vis directeur van de keu ringsdienst te Hoogeveen. 1 februari 1951 trad hij in Leidse dienst als keu ringsdierenarts. In maart 1955 werd de heer Vis aangesteld tot adjunct directeur van het Leidse Slachthuis. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 26 September 1857. Leyden. De provincie Over ijssel wordt thans door een 3-tal Russen bezocht, die de inrigtin- gen van nijverheid enz. met be langstelling gade slaan. Van vele werktuigen vervaardigen zij af- teekeningen. Zij zijn voorne mens hunnen togt verder uit uit te strekken en tot Maart van het volgende jaar hier te lande te vertoeven. Dat voor een zoo danig onderzoek ook Nederland is uitgekozen, mag voor een vereerend bewijs strekkendat onzen nijverheid en ons fa briekswezen ook in het buiten land gewaardeerd worden. PRINSES IRENE VANGT DE STUDIE AAN. Prinses Irene en haar Zwitserse gastvrouw hebben vanmorgen de „Oude Academie" van de univérsiteit van Lausanne betreden, waar de prinses tot 28 oktober de vakantie cursus zal volgen om haar kennis van de Franse taal te vervolmaken. Met ingang van 28 oktober zal de prinses ingeschreven worden als leer ling aan de school voor modern Frans van de faculteit der letteren. De prinses zei, zich reeds in ver binding gesteld te hebben met een manége, omdat zij ook tijdens haar verblijf in Lausanne haar geliefde sport de paardensport, wil beoefe nen. Prinses Irene zal, naar zij zei, kerstfeest en oud en nieuw bij haar ouders en zusters in Nederland vie ren. AARTSHERTOG JOZEF FRANS VAN HABSBURG OVERLEDEN. Aartshertog Jozef Frans van Habs- burg, zoon van aartshertog Jozef van Habsburg, is gisteravond te Carca- vell bij Lissabon overleden. Hij had sedert maart 1948 met zijn echtge note, prinses Anna van Saksenj te Carcavella gewoond. De overledene werd op 28 maart 1895 te Brunn geboren. Zijn vader was veldmaarschalk in het Oosten rijks-Hongaarse leger in de eerste wereldoorlog. Leidse Agenda DONDERDAG 26 SEPTEMBER N.R.KJH. Causerie met lichtbeel den door rector L. P. M. Vester „Ik was bij de emigranten" „In den Ver gulden Turk", aanvang 8 uur nam. Huiselijke voorlichting. In „De Hoeksteen", Levendaal 1 (hoek Ga- renmarkt). Om 2 uur Kookdemon stratie en proefje Hutspot en 3 okto- bertractatie. Des avonds om 8 uur lezing: „Wat is wonen?" K.A.V. Parochie Herensingel. Ope ning nieuwe seizoen. Lof in parochie kerk te half acht. Zaaltje Maria Gij- zensteeg, inleiding: De ongehuwde vrouw, waarna klaverjassen en sjoe len. Aanvang na het Lof. VRIJDAG 27 SEPTEMBER Leidse Smalfilm Liga. Vertoning films. Cantine Röntgex\-apparaten- fabriek Smit, Herengracht 34, Aan vang 8 uur nam. ZATERDAG 28 SEPTEMBER St. Antonius-clubhuis. Uitvoering van „De Rebel" door Ons Toneel, aanvang 8 uur nam. Plaatsbespreken van 2 tot 3 uur aan de zaal. Oud-Hortuszicht, Witte Singel. Al gemene ledenvergadering van de Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en omstreken. Aanvang 8 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 2—4 uur. Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.) De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313: apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel 20523; apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274, Oegst geest. BIOSCOPEN. Casino: „Inspecteur Callaghan en de geheime code" 18 jaar. (Donderdag: „Het kind van de sloppen". 18 jaar). Lido: „Nina", 14 jaar. Luxor: „De "-aaf van Monte Chris- to" 14 jaar (gewijzigde aan- vangsuren!) Trianon: „Onveilig signaal", 18 jaar. Rex: „Het monster, dat de wereld bedreigde", 14 jaar. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BFZOKGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren all°en num mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIE. WARMOND Duivenwedstrijd. De gehouden wedvlucht voor oude en jonge dui ven vanaf Mons, afstand 198 km., had het volgende resultaat. Gelost 10.05 00, aankomst 1ste duif 12.30.30, laatste duif 13.08 43. J. de Weerd 1, 6, 15, dr. J. Venker 2, 8, 25 en 27, D. Sonnega 3. 10, 16 en 18. Th. Ver woerd 4, 5, 17, 19 en 23; Q. Beu- gelsdijk 7; P. v. d. Drift 9.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2