R IJ N S r R E E K 87 pet* der verkiest eet bevolking i avondblad Prof Teilegen treedt af als voorzitter K.A. DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 9 Leesgewoonten in Nederland Het centraal bureau voor de sta tistiek te Den Haag publiceerde het vierde deel in de reeks „Vrijetijds besteding in Nederland" over de leesgewoonten van de Nederlandse bevolking van 12 jaar en ouder. Hierbij komt dit bureau tot een merkwaardige conclusie. Een derde van de bevolking leest nooit een boek. Gedurende de vrije tijd wordt door de gemiddelde Nederlander vijf uur per week besteed aan het lezen van boeken, kranten en tijd schriften. Slechts 5 procent van de bevolking leest niet regelmatig een dagblad. De overgrote merederheid verkiest een avondblad boven een ochtendblad. De verschillen in leesgewoonten zijn zeer groot. Onder de boerenbe volking worden weinig hóeken ge lezen en onder de loontrekkende middenstand bestaan practisch geen niet-lezers. De agrarische bevolking echter be steedt meer tijd aan het lezen van kranten dan andere lagen der bevol king. De belangstelling van de jeugd voor het dagelijks nieuws is gering. Gemiddeld leest de jeugd tussen 12 17 jaar slechts vyf minuten per dag in de krant. De boekenlectuur bestaat voor vier-vijfde uit belleterie. Vooral het gewone goed-vertelde verhaal wordt gewaardeerd. Slechts 14 procent ligt op het hoogste niveau. A. M. de Jong Eigen staat voor de Naga's Premier Nehroe van India heeft woensdag de eis van Naga-stammen in het oerwoud in het noordoosten van India, die een eigen staat bin nen de Indische Unie wensen, inge willigd en een amnestie voor alle Naga-opstandelingen afgekondigd. Men verwacht, dat hierdoor een eipd zal komen aan de guerilla, die reeds vier jaar door extremisten van de Naga-stammen in het oer woud tegen Indische troepen wordt gevoerd. Aanvankelijk hadden de Naga's, die vroeger beruchte koppensnellers waren, een onafhankelijk „Naga- land" los van India geëist. Óp een concentie, die de vorige maand in hun hoofdstad, Kohima, is gehou den, hebben zij evenwel besloten ge noegen te nem^n met een eigen staat binnen de Indische Unie. Naga-leiders hebben woensdag de kwestie met premier Nehroe bespro ken en men is tot overeenstemming gekomen. Atnerika's houding is niet fair Minister Luns heeft in New York verklaard dat de houding van de Ver. Staten ten opzichte van Ned. Nieuw Guinea „minder dan fair" is. De minister zei dat nadat hij ge sprekken gevoerd had met minister Dulles en met de onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Oos ten, Walter Robertson. Minister Luns wees er op dat de Ver. Staten zich reeds driemaal van stemming onthouden hebben bij de behandelingen van de kwestie N.- Guinea in de Ver. Naties. De minis ter waagde zich niet aan een voor spelling hoe de Afnerikaanse hou ding ditmaal zal zijn, doch U.P., te genover welk persbureau de minis ter deze verklaring aflegde, vernam uit andere bron, dat de vierde ont houding op komst is. „In een zaak. waar alle rechten aan onze zijde zijn moesten we eigenlijk gesteund wor den door onze meest krachtige vriend", aldus de minister. Brits parlement niet bijeen Dp Britse regering heeft het ver zoek van de socialistische oppositie, het parlement van zijn vakantie te rug te roepen om de economische toe stand van het land te bespreken, van de hand gewezen. De toestand is niet van dien aaid dat het terugroepen van het parle ment er door gerechtvaardigd wordt, heeft premier Macmillan aan de La- bourLeider Hugh Gaitskell meege deeld. Het parlement komt pas op 29 oktober weer bijeen. Inmiddels heeft de Labourpartij zich tot de regering gewend met het verzoek 'n parlementaire enquête te doen instellen naar de achtergronden van een „voortijdig laten uitlekken" van nieuws over verhoging van het bankdisconto in Engeland. Projectielen met kuren Epn geleid projectiel, naar men aanneemt het intercontinentale pro jectiel „Atlas", is woensdag circa km boven de grond in brand gevlogen. De proef werd genomen te Cape Canaveral in Florida. Men zag het projectiel, nadat het gelanceerd was, eerst verticaal om hoog stijgen en daarna, vóór er vlammen uitsloegen, naar het oosten zwenken. De „Atlas" is ontworpen als een intercontinentaal projectiel, dat een kernlading kan vervoeren. De eerste proef met de „Atlas" op 11 juni is eveneens mislukt. Het projectiel ontplofte toen kort na de start is de meestgeliefde schrijver in Ne derland. Van de jeugdboeken is Dik Trom door Joh. Kievit veruit favo riet. Het percentage boekenlezers is bij gereformeerden het hoogst n.l. 87 en bjj katholieken erg laag n.l. 61 Het gemiddelde is 71 procent. Vooral mannen hebben een grote belangstelling voor de krant. In hun vrije tijd besteden zij gemiddeld drie uur per week aan het lezen van een dagblad. Week- en maandbladen worden zeer veel geleezen. Gemid deld krijgt ieder gezin er twee of drie van in huis. Het grootste aan deel hierin hebben dames- en fami liebladen. In verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de faculteit der Gees teswetenschappen der Eindhovense Hogeschool heeft prof. dr. ir. F. Ph. Tellegen bedankt als voorzitter van de Katholieke Actie in Nederland. Een opvolger is nog niet benoemd. Prof. Teilegen heeft zijn functie in de K.A. 12 jaar onondebroken ver vuld. ALPHEN AAN PEN RIJN AFSCHEID VAN WETHOUDER NIJMAN De heer G. Nijman, wethouder van financiën van de gemeente Alphen a. d. Rijn, die tot burgemeester van de gemeente Hoogkerk (Gr.) is be noemd, wordt 1 oktober aanstaande in een bijzondere bijeenkomst van de gemeenteraad aldaar 's middags om 2.30 uur officieel geïnstalleerd. Het ligt in de bedoeling van de ge meenteraad van Alphen a. d. Rijn om tijdens zijn gewone vergadering van vrijdagavond a.s. om 7.30 uur af scheid van de heer Nijman als wet houder te nemen, ALPHEN AAN DE RIJN NEEMT JULIANASTRAAT VAI HET RIJK OVER. Na vele jaren durende onderhan delingen heeft het college van burge meester en wethouders van Alphen a. d. Rijn overeenstemming bereikt met de rijkswaterstaat met betrek king tot de overdracht aan de ge meente van een gedeelte van de rijks weg LeidenUtrecht, welk gedeelte de kom van de gemeente passeert en plaatselijke Julianastraat wordt ge noemd. Hiermede is een belangrijke stap gezet op de weg naar verbetering van deze straat, waartoe immers de vraag wie het zou moeten doen, een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld. De ze straat vertoont vrijwel over haar gehele lengte verzakkingen, welke niet alleen voor het verkeer hinder lijk en gevaarlijk kunnen zijn, maar welke vooral het wandelend publiek veel ongemak 7eroorzaken, vooral als bij regenachtig weer auto's zieh een weg door de plassen moeten ba nen. Vele klachten stuitten in de loop van tientallen jaren op het standpunt van de rijkswaterstaat, dat zij die straat niet zo belangrijk en de her- strating niet zo urgent vond. De rijkswaterstaat heeft namelijk Eenzijdige persbreidel te Djakarta Rosihan Anwar, de hoofdredacteur van het socialistische dagblad „Pedo- man" in Djakarta heeft woensdag terecht gestaan voor het landgerecht te Djakarta op de beschuldiging van overtreding van het verbod tot pu- blikatie van berichten over militaire aangelegenheden zonder de vereiste toestemming. Dit verbod was inge steld door de militaire commandant van Djakarta. Ter terechtzitting verklaarde An war, dat de journalisten in Indone sië, die de democratie liefhebben, zich geestelijk onderdrukt voelen net zoals dat het geval was tijdens de Japanse bezetting. Anwar, die het ten laste gelegde ontkende, betoogde, dat het militaire commando bij de toepassing van het verbod discriminatie had toegepast, omdat onderscheid zou zijn gemaakt tussen „linkse" en „rechtse" dagbla den. Hij zeide, niét te kunnen be grijpen, waarom zijn courant en het onafhankelijke persbureau „Pia" voor enkele dagen werden gesloten, ter wijl geen maatregelen waren geno men tegen het comunistische partij- orgaan „Harian Rakjat" en het pers bureau „Antara", die toch ook be richten over militaire aangelegenhe den, die niet van officiële bronnen afkomstig waren, hadden gepubli ceerd. Hij bestreed vervolgens de door het stadscommando gevoerde politiek die volgens hem op subjectieve be oordelingen is gebaseerd. De openbare aanklager eiste tegen beklaagde een boete van 300 rupiah. Hierna werd de behandeling voor onbepaalde tijd verdaagd. DE ETNA ACTIEF. Uit de noordoostelijke krater van de vulkaan Etna op Sicilië, kwamen gistermorgen vurige vlammen. Na reusachtige explosies uit de krater, stroomde een roodgloeiende lava stroom enkele honderden meters langs de hellingen. Voorlopig lopen nog geen dorpen gevaar. Verloofde doodgestoken De rechtbank te Breda heeft van morgen de 23-jarige P. van der B. uit Bergen op Zoom, die in mei van dit jaar zijn verloofde met een tot dolkmes geslepen beitel had doodge stoken, veroordeeld wegens mourd tot een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van acht jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring. De jongeman had verklaard, dat het niet zijn bedoeling was geweest het meisje te doden. De dolk^beitel had er alleen toe gediend om zich te verdedigen tegen een oom van het meisje, die tegen de verloving ge kant was en had gedreigd maatrege len daartegen te ondernemen. Toen de jongen en het meisje gingen wan delen op het militaire terrein „Kijk in de Pot" bij Bergen op Zoom had hij, zo had de jongen verteld, de dolk bij zich om zich te kunnen ver dedigen bij een eventuele ontmoeting met die oom. Op dit terrein heeft de jongen het meisje doodgestoken. Daarna had hy zijn kostbaas verteld, dat hij een moord had begaan, waarop deze de politie waarschuwde. Later op de avond werd de jengefnan gegre pen in een café, waar hij een glas bier dronk. De officier van justitie, die bewezen achtte, dat de jongeman een moord had begaan, had een gevangenisstraf van tien jaar gevorderd. .al even lang het plan om genoemde rijksweg geheel buiten Alphen a. d. Rijn om te leggen, in welk geval ge noemde straat in de kom der gemeen te voor haar van karakter verandert en de straat uitsluitend een lokale betekenis krijgt. In deze richting is men al een be langrijke stap gevorderd, mede door toedoen van de gemeente Alphen a. d. Rijn, die een aantal jaren geleden is overgegaan tot de aanleg van de Prins Bernhardlaan, via welke weg de rijksstraatweg LeidenUtrecht al reeds buiten de kom der gemeente werd geleid, van welke omleidings- weg een belangrijk deel van het door gaand verkeer gebruik maakt. Gelukkig hebben de huidige hoof den van de rijkswaterstaat ingezien, dat de aanleg van genoemde omlei- dingsweg niet alleen voor de gemeen te maar evenzeer voor het rijk van betekenis is. Immers, de weg, welke in het centrum ontlast wordt, is een rijksweg. Indien de omleidingsweg niet tot stand was gebracht, zou de situatie op de rijksweg in de bebouw de kom als gevolg van het immer toenemende wegverkeer volkomen onhoudbaar zijn geworden. Het rijk zou er dan niet aan ontkomen zijri óm op korte termijn belangrijke voorzie ningen te treffen. Nu de rijksweg in de bebouwde kom door het tot stand- komen van de gemeentelijke omlei dingsweg ontlast is, is het van rijks wege treffen van voorzieningen min der urgent geworden en hierin ligt een belangrijke besparing voor het rijk. Fianciële consequenties. De financiële aspecten van de over eenkomst zien er globaal genomen als volgt uit: het rijk verbindt zich tot betaling aan de gemeente van: a) de helft van de kosten van aan leg van de weg HoornRietveld- sepad en van de kosten van verr betering van het Hazeveld, in to taal geraamd op 50% v. 1.200.000 600.00.—; b) de helft van de jaarlijkse kosten van onderhoud van deze weg, ge fixeerd op 7.500. c) de onderhoudskosten van het over te nemen gedeelte van de rijks weg, gefixeerd op 10.00,per jaar of gekapitaliseerd op 250.000; d) de kosten van het voor de eerste maal in goede staat brengen van het over te nemen gedeelte van de rijksweg, gefixeerd op 150.000.—. Dit komt in totaal neer op een bij drage aan de gemeent in eens van plm. 1.000.000,waarbij nog gere kend moet "'orden de genoemde jaar lijkse bijdrage, van 7.500,totdat de van rijkswege aan te leggen ver vangende weg voor het openbare ver keer zal zijn opengesteld. De overeenkomst houdt voorts in, dnt het gedeelte van de rijksweg ge legen tussen de Prins Bernhardlaan (aanvangende in de Hoorn) en de Hefbrug hetgeen neerkomt op een gedeelte van de Hoorn, de gehele Em- rr.alaan, Wilhelminalaan, Juliana straat, Prins Hendrikstraat en de Gouwsluisseweg, 'oor het rijk aan de gemeente wordt overgedragen. Dit kan geschieden zodra de dienst der domeinen de stukken daarvoor aan de gemeente heeft toegezonden. Voor7 lopig bepaalt het rijk zich ertoe het beheer en het onderhoud van ge noemd rijksweg gedeelte, voorzover het hij het rijk in beheer en eigen dom berust, aan de gemeente over te dragen. Het geheel met dien verstande, dat de door het rijk uit te keren bedra gen wegens onderhoud herzien zullen worden, indien een nieuwe wettelij ke regeling op de uitkering voor de wegen tot stand mocht komen, krach tens welke de gemeente aanspraak mocht kunnen maken op een uitke ring terzake van het onderhoud van de betrokken wegen. Een tot deze transactie strekkend besluit 'zal de gemeenteraad vrijdag avond ter goedkeuring worden voor gelegd. OP T.V.-UITZENDING VOLGDE ONTSLAG De directie van de scheepswerf „Alphen" van G. de Vries Lentsch alhier heeft hedenmorgen 32 man personeel van diverse afdelingen op staande voet ontslagen en hun de toe. gang tot de werf belet. De oorzaak van deze krasse maatregelen moet worden gezocht in het feit, dat deze werklieden gistermiddag om 4 uur het werk hebben verlaten om de te levisie-uitzending van de voetbal wedstrijd NederlandOostenrijk te gaan zien. De betreffende werklieden hadden voor eigen rekening hiervoor toe stemming gevraagd en gekregen van de resp. werfbazen. Achteraf blijkt, dat de directie hiertoe niet genegen was geweest, hetgeen het personeel niet ter kennis is gebracht. Bij een poging tot informatie by de directie werden wij niet toegelaten. Naar wy nader vernemen zou hedenmorgen omstreeks twaalf uur een bespreking plaats vinden tussen directie en ver tegenwoordigers van de 3 bonafide vakbonden in de metaalnijverheid. Begrijpelijkerwijs was de stemming op de werf niet te best. Gemeentezaken. De firma Ver. sluys, en Zn. te Bodegraven wenst van de gemeente Alphen a. d. Rijn aan te kopen 'n perceel industrieter rein, gelegen aan de Van Foreestlaan (Westzijde) nabij de Hoorn, groot 1480 m2, zulks t.b.v. de vestiging van een station voor benzine- en gas- verkoop. met doorsmeerinrichting, garage en toonkamer. De overeengekomen prijs van de grond bedraagt 16.per m2. In zijn vergadering van 22 febr. 1957 besloot de gemeenteraad van Alphen a. d. Rijn tot aankoop van de op de hoek Oudshoornseweg— Herenweg gelegen boerderij „Delft- zicht", met bedrijfsgebouwen, lande rijen en water en van de woningen Oudshoornseweg 88 en 88a en Heren weg 3a, tesamen groot 6 38.57 ha., alsmede van een koffietent, eigen dommen van jhr. G. J. Stoop, te- samen voor een koopsom van 68.000 een en ander met het oog op de toe komstige ontwikkeling van de ge meente, in welk plan o m is opge nomen de verbetering van de aan sluiting HerenwegOudshoornseweg. Gedeputeerde staten hebben even wel thans hun goedkeuring aan dit raadsbesluit onthouden. Het college van B. en W. Legt zich hierbij neer en het stelt de raad voor de begroting van het grondbedrijf dienstjaar 1957 aan te passen aan de nieuwe situatie door genoemd bedrag hierop in mindering te brengen. Gedeputeerde Staten hebben de begroting van de gemeente Alphen a. d. Rijn voor het dienstjaar '57 welke sloot met een tekort van 235.000 (waarvan een bedrag van ƒ10.000 kon worden gedekt door beschikking over een bescheiden deel van de saldi-reserve) teruggezonden met het verzoek deze voor zoveel mogelijk sluitend te maken. Ondanks ernstige pogingen zijn B. en W. niet in staat een wijziging van die begroting ter vaststelling aan te bieden waardoor op 'reële basis aan het verzoek van G. S. gevolg wordt gegeven. Voor wat de begroting voor het dienstjaar 1958 aangaat, laten B. en W. een nog sqmberder geluid horen. Zelfs is de verwachting gewettigd, aldus delen zij aan de raad mee, dat voor dat dienstjaar gerekend moet worden op een nog groter ongedekt tekort, ondanks de bij het onstellen in alle opzichten betrachte soberheid, hèid. Naar de mening van het college staat dan ook geen andere weg open dan het indienen van een verzoek tot verkrijgen van een verhoogde al gemene uitkering uit het gemeente fonds. Een dergelijke verhoging kun nen de ministers van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en van financiën toestaan in het kader van de financiële verhouding tussen rijk en de gemeente voor de jaren 1953 tot en met 1957 op verzoek van de gemeenteraad, indien blykt, dat zich in een gemeente, welke haar inkom stenheffingen uit eigen hoofde tot een redelijk peil heeft opgevoerd, omstandigheden voordoen, welke doen verwachten dat die algemene uitkering aanmerkelijk tekort zal schieten in de voorziening dezer ge meente aan algemene inkomsten. Een dergelijk verzoek moet wor den ingediend vóór 1 oktober van het jaar, voorafgaande aan dat waarop het betrekking heeft. Hoewel thans bij de Tweede Kamer der 6taten Generaal aanhangig is een ontwerp van wet tot verlenging van de werkingsduur der geldende regeling, doch waarin is opgenomen de bepaling dat voor 1958 geen ver zoeken om subjectieve verhoging van de algemene uitkering kunnen wor den ingediend, komt het B. en W. van Alphen a. d. Rijn wenselijk voor tóch een dergelijk verzoek in te die nen omdat geenszins vaststaat dat bedoeld ontwerp ongewijzigd tot wet zal worden verheven. Zes leden van het Alphens poli tiecorps hebben woensdag deelgeno men aan de oriënterings-kaartlees- rit van de Utrechtse Politie Sport club. De rit liep over een afstand van 160 km. Start en finish waren bij de Politieopleidingsschool aan de Van Zijstweg. Hieraan was tevens het kampioenschap van het district West van de Ned. Politie Sportbond verbonden. Alle Alphense deelnemers slaag den erin zich in een prijsklasse te plaatsen. Inspecteur N, G. Groothuyse, die met brigadier T. Domburg als kaart lezer, deelnam in de auto klasse, ein digde als derde. De agenten J. Groenendijk en J. S. Brussen, die in de zijspanklasse hebben deelgenomen, veroverden eveneens een derde prijs. De agent W. Zijlstra en de hoofd agent L. v. d. Steen namen aan de rit deel in de solo-klasse (ipotorep). Zij behaalden een 8e prijs. Grote teen gebroken De arbei der C. Heijninck uit Oldebroek, werkzaam bij de betonindustrie N.V. Spanbeton alhier, kreeg gisteren bij het verplaatsen van een 60 a 70 kg wegende trilhamer dit apparaat op zijn linkervoet. Hy brak hierdoor zijn grote teen en is, na behandeld te zijn door dokter J. H. Pilon, overge bracht naar de Anna-kliniek te Leiden. ALKEMADE Inenting tegen polio en pokken. Te Roelofarendsveen op donderdag 10 okt. en vrydag 11 okt. a.s. om 3.00 uur in de St. Pancratiuszaal; te Rijp wetering op vrydag 4 okt. a.s. om 2.00 en om 3.00 uur in het Wit-Gele Kruisgebouw te Rypwete- ring; te Oudewetering op dinsdag 1 okt. a.s. om 3.00 uur in het Groene Kruis, gebouw te Oudewetering; te Kaag op vrijdag 4 okt. a.s. om 3 00 uur in de Jeugdhebrerg. De inenting tegen pokken vindt plaats te Roelofarendsveen dinsdag 1 okt. a.s. om 14.00 uur in de St. Pancratiuszaal; te Oudewetering donderdag 10 ok tober a.s. om 15.00 uur in het Groe ne Kruisgebouw, Kanaalweg 8; te Nieuwewetering woensdag 9 oktober a.s. om 15.00 uur in de Chr, School te Nieuwewetering; te Rijpwetering dinsdag 1 okt. a.s. om 14.00 uur in Wijkgebpuw Wit- Gele Kruis, Past. van der Plaat- straat 13. BODEGRAVEN Geboren: Ronnie zn van J. SluykVan Velzen; Jacobus A. zn van J. van FulpenVan Ven; Hen- drika dr van C. van SpengenVan Dijk. Ondertrouwd; J. N. Buitelaar en Hendrika Koren; M. A. F. van der Gun en J. C. Leliveld. Getrouwd: A. C. de Jong en T. N. van Dorp. Duivensport. „De Snelvlucht" heeft deelgenomen aan een wed vlucht vanaf Mons (België). Afstand 190 km. De duiven werden gelost om 10.50 uur. Aankomst eerste duif 12.17.42 u. Snelheid 1421,5 m. p. min. De prijzen werden als volgt ver diend: 1. J. Sterk 1. 4. 6, 7; 2. G. Na gel 2; 3. J. D. van Rijn 3; 4. C. van der Heyden 5; 6. C. Baas 8. LANGERAAR K.A.V. OPENDE HET WINTERPROGRAMMA In de zaal die beschikbaar is geko men voor het vrouwelijk jeugdwerk in de parochie kwamen de leden van de K.A.V. bijeen voor de opening van het winterprogramma. De voorzitster verwelkomde de dames die waren gekomen, doch zij verheelde niet dat zij er meer verwacht had. Temeer omdat men bijeen kwam in het nieu we tehuis. De mededelingen omvatten de plannen die er zijn voor de komende winter. Hiervan vermelden we o.a. een Calvé-avond, een Kerstviering voor de kinderen, een avond waar gesproken zal worden over beroeps keuze enz. Daarna kreeg de g.a. kapelaan G. Lagerberg het woord, óok hij sprak over de nieuwe zaal die straks in ge bruik zal worden genomen door de meisjesvereniging. Hy hoopte dat met goedvinden van de pastoor ook de K.A.V. hier gehuisvest zal kun nen blijven. Tot de moeders sprak hy over een vereniging die voor de meisjes zal worden opgericht. Het is te hopen dat de meisjes dan zullen komen, want de verandering en in richting van de zaal heeft veel geld gekost. Dit mag niet voor niets zijn uitgegeven. Aan goede huisvesting kan het nu niet meer liggen. Na de rondvraag vertoonde de ka pelaan enige interessante filmpjes van voorvallen uit het parochieleven en tot slot: Hans de stroper. Met een dankwoordje besloot de voorzitster deze eerste gezellige bijeenkomst. LEIDERDORP Gevonden en verloren. Gevon den: zonnebril, halsketting, deksel v. melkbus, rood plastic kinderhandtas je, zyden dameshandschoen, monster- doosje met snoepgoed, zilver kinder ringetje, sjaaltje, plastic regenkapje, leefnet, zwembroek me' badhand doek, hond, reservewiel, m. band, kinderjasje, witte kip, kindersokje, nylon dameshandschoen, schot van kinderledikant, bruin handtasje, auto binnenband, step op luchtbanden. Verloren; rood kinderschoentje, blauwe kinderblazer, blauze zwem broek, zwemabonnement, bos sleu tels, zeil je poppenwagen, grijs wollen damesvest, waterdichte regenbroek, kinderstep, plastic ceintuur, bril, bruin lederen kinderschoentje, bruin deren portefeuille inh. geldsbedrag, wit kinderschoentje, marokjea^ns leu. portefeuille. TER AAR EEN MILJOEN KILO AUGURKEN IN HET ZUUR. Gistermorgen werd in de conser- venfabriek L. P. UijttewaaJ het mil joenste kg augurken verwerkt. De heer UijttewaaJ vertelde ons dat dit een record was in de verwerking van zijn conservenfabriek. Als we bedenken dat een miljoen kg ver werken wil zeggen 50.000 kisten zo als deze op de veilingen worden aangevoerd dan is het wel duidelijk dat deze fabriek een zeer belangrijke plaats is gaan innemen in de plaat selijke industrie. De fabriek begon OP zeer bescheiden schaal in 1928 te conserveren. De groei was regelma tig en nu zijn de producten niet al leen in eigen land bekend maar ver over de landsgrenzen eveneens. De heer Uijttewaal vertelde en kele bijzonderheden met betrekking tot zijn conservenindustrie waarna wij geuigen waren van de verwer king van het miljoenste kijo. De kist met augurken was met bloemen versierd en werd om circa half elf uit de koelcel gehaald. Het proces verliep als volgt: eerst door de spoelmachine, daarna door de prikmachine en weer nagespoeld. Dan naar de vulmachine, potjes ge vuld met azijn, kruiden, en de augurkjes via de transportband naar de sluitmachine en toen naar de ste- riliseerketel. Dit gehele proces vol trekt zich aan de loppnde band en kost maar weinig tijd. Het gehele personeel waj bü dit alles tegenwoordig waarna de patroon aan ieder een tractatie aanbood. NOORDEN PASTOOR VAN DER SMAN WORDT MORGEN INGEHAALD. De parochianen van de St. Marti- nus-parochie te Noorden maken zich op om hun nieuwe parochieherder feestelijk in te halen. Vrijdagavond 7 uur zal pastoor Van der Sman arriveren aan de rand van de parochie, bij het zogenaam de transformatorhuisje, waar hij op gewacht zal worden door zijn paro chianen. Burgemeester M. P. v. d. Weyden en de heer J. Langeslag, lid van het kerkbestuur zullen een welkomst woord spreken. Met het muziekkorps voorop en gevolgd door ruiters, bruidjes en vertegenwoordigers van diverse ver enigingen gaat de stoet naar de kerk. Bij de kerk zullen de verenigingen hun vaandels aan de nieuwe paro chieherder presenteren. Daarna zal de nieuwe pastoor het lof celebreren. KOUDEKERK Geboren; Liesje Cornelia d. v. F. Voshart en L. de Jong. Gehuwd: Marinus Rijnsburger 22 j., wonende te Leiderdorp en Maren- sia Vonk 23 j. ROELOFARENDSVEEN Postduivenver. „Vrije Vliegers" Uitslag wedvlucht Mons, 200 km, 47 duiven. Grootste snelheid 1283* m. 1. J. C. v. d. Meer; 2, 5. J. v. d. Stam; 3, 7, 11. R. Paauw; 4, 8 12. J Riet broek; 6, 9, 10. C. Veseür. Z0ETERW0UDE LUSTRUMVIERING L.T.J. A.s. zondag viert de L.T.J. het tweede lustrum. De viering begint met een H. Mis te 8.45 in de Sint Janskerk tot intentie van de leden, waarna feestelijk ontbijt in het Graalhuis. Om 10.30 zal de diocesane leider de heer Th. v. Son een inleiding houden voor de leden van de L.T.J. Des avonds 7.45 zal de avondvie ring in het parochiehuis plaats heb ben. „De Spelers van St. Vincent" uit Leiden zullen daarbij opvoeren „Schandaal in de Groene Kakatoe". Op deze avondviering hebben ook alle oud-leden met hun echtgenoten of verloofden vrije toegang. Z0ETERMEER WIT-GELE KRUIS STREEFT NAAR EIGEN WIJKGEBOUW. Reeds enige jaren leeft onder de leden van het Wit-Gele Kruis het verlangen om te komen tot de stich ting van een eigen wijkgebouw. Om aan dit gerechtvaardigde verlangen te voldoen heeft het bestuur alle po gingen in het wer gesteld om een eigen wijkgebouw te stichten. Een bouwfonds werd gevormd en een zij het bescheiden bouwsom kon in dit fonds worden gestort. Dit jaar scheen het, dat de realisatie van een wijk gebouw mogelijk zou zijn. De mo gelijkheid werd geboden in een deel van bet parochiehuis het wijkgebouw onder te brengen. Bij nadere bestu dering bleek echter, dat de bestaan de ruimte ontoereikend was en een eventuele verbouwing niet zou lei den tot het gewenste doel. Boven dien zou hiermede een groot bedrag gemoeid zijp. Door de inspektie der Volksge zondheid werd de raad gegeven het bouwfonds sterk uit te breiden, liefst op korte termijn, omdat alleen met een stevig bouwfonds het mogelijk is te komen tot de bouw van een eigen gebouw. Het bestuur hesft daarom gemeend, dit jaar wederom een grote loterij te moeten organi seren teneinde aan de benodigde gel den te komen. Evenals vorige jaren zal deze loterij gehouden worden als bliksemloterij, d.w.z. op de dag dat de loten verkocht worden zal tevens de trekking plaats vinden. Deze lo terij zal plaats vinden op zondag 6 oktober a.s. Na alle H.H. Missen zullen loten ten bedrage van f 1,— aan de uitgang van de kerk worden aangeboden. Er zijn in totaal slecnts 1500 loten, zodat men er vlug bij zil moeten zijn om mede te dingen naar de stroom van prijzen die beschik baar worden gesteld. Als hoofdprijs wordt dit jaar beschikbaar gesteld een reis naar Lourdes in het jubi leumjaar 1958 tot een bedrag van 300,- of desgewenst goederen fen bedrage van 300,—. Hiernaast wordt een keur van andere prijzen aangekocht, zodat het kopen van lo ten zeer aanlokkelijk ls. Indien ge wenst kan men zich reeds nu van loten voorzien. Katholiek Vrouwengilde. Het Zoetermeerse Gilde, onderafdeling van de Kath. Vrouwenbeweging, hield gisteravond haar eerste maan delijkse bijeenkomst van dit seizoen in het parochiehuis. De voorzitster, mevr. A. D van Velzen Peterse gaf in haar openingswoord een over zicht van het winterprogramma Bij de samenstelling hiervan is men uit gegaan van de doelstellingen van het Gilde, die onder meer beogen: de bewustwording van de vrouw van haar drieledige taak als echtgenote, moeder en huisvrouw. Vervolgens spoorde spreekster de leden aan in de komende oktober maand met het gezin trouw het ro zenhoedje te bidden, voor de wereld vrede. Door het St. Nicolaascomité van de parochie is een grote papieractie op touw gezet, daar om bepaalde rede nen dringende versterking van de kas nodig is. Met aandrang verzoent de voorzitster deze actie te steunen, daar het comité jaarlijks voor meer dan 600 kinderen te zorgen neeft. Hierna werd het woord gegev.m aan pater J. Remmerswaal S.J., voor de bespreking van het huwelijk. Pastoor J. A. Voor ham woonde de bijeenkomst bij en wees in zijn aan vullend woord vooral te bidden voor de helden achter het ijzeren gordijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11