Knappe koppen maakten een grandioos karwei meer VELSERTUNNEL i 28 SEPTEMBER OPEN Er werd 320.000 kub* meter beton gestort Het drama te Noordwijk Produktschap voor Siergewassen vergaderde over prijsregelingen Bezinningsdag Interdinc. Kath. Midden standsbond te Bloemendaal WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 OR r.RTDSR OOTTRAMT PAGINA 5 IN HETZELFDE JAAR, dat Nederland vol trots maar zonder enig officieel vertoon vanwege de bezettingstijd de Maastunnel in gebruik nam, werd elders in het land een soortgelijk gigantisch werk stilgelegd. In Vel- sen was men begonnen met de bouw van een tunnel onder het Noordzee kanaal door, doch de ernstige toestand en de trieste omstandigheden, waar in ons lage land bij de zee verkeerde, maakten voortzetting van de werk zaamheden onmogelijk. Men schreef toen het jaar 1942. Nu, na vijftien jaar, zijn de ogen van honderdduizenden Nederlanders weer op Velsen gericht. Want zaterdag 28 sept. zal HM. de Koningin de Velsertunnel officieel openen. Een indrukwekkend staaltje waterbouw kunde heeft zijn beslag gekregen. De trots daarop is zo mogelijk nog groter dan op het gedegen stuk werk iü Rotterdam. Aan een wanhopige toestand is een einde gekomen. De ponten over het Kanaal zullen met hun rustige, maar betrouwbare gang, de foeterende autobestuurders niet meer irriteren, die met hun wa gens, ieder, ogenblik van de dag, doch vooral op de spitsuren, enorme rijen vormden on wachtend soms uren van hun kostbare tijd verspeelden. Die narigheid is nu voorgoed verleden tijd. Wij hebben alles summier en hoogst eenvoudig beschreven, maar zelfs de buitenstaander begrijpt^ welk een werk, welk een technisch vernuft en wat voor knappe koppen aan dit gran diose karwei te pas moesten komen. De autotunnel heeft een lengte van 1644 meter,, de spoorwegtunnel is 3224 meter lang. Dit verschil in lengte wordt veroorzaakt door het feit, dat voor een trein de rijbaan slechts 1 meter op een stuk van 63 meter mag hellen en voor een auto 1 meter op een stuk van 28,5 meter. De autotunnel heeft twee rijbanen van ieder 7.25 meter breed, de een voor het verkeer uit zuidelijke, de an der voor dat uit noordelijke richting. Er is een speciaal verlichtings- en ventilatiesysteem, en de autotunnel heeft aan weerszijden van de rijbaan een 1 meter breed trottoir. Dat kan niet door voetgangers gebruikt wor den, doch geeft dt automobilist gele genheid om, wanneer hij onderweg gestrand i§, rustig uit te stappen. Bo vendien geeft het trottoir hem een zekere leidraad om koers te houden. Zou hij zich namelijk naar de tunnel- wand moeten richten, dan is het vrij wel zeker, dat hij steeds meer naar links zou uitwijken, met alle gevaren voordien. Voor de veiligheid is in alle opzich ten gezorgd. Zo zijn er bij voorbeeld vier politieposten ingericht, vanwaar- uit het verkeer bij ernstige stagnatie op bijzondere wijze geregeld kan wor den. De autotunnel is verder verbo den gebied voor vrachtwagens, die Geleden narigheid Toen in 1876 Koning Willem III het Noordzeekanaal opende, mocht Am sterdam juichen, want het had weer een prachtige verbinding met de zee. Maar niemand kon toen vermoeden, dat hetzelfde kanaal het wegverkeer eenmaal onnoemelijk veel last zou bezorgen. De streek rond het kanaal had een nog volkomen landelijk karakter, en dat Noordholland ten noorden van het kanaal feitelijk een eiland was ge worden, werd niet als een handicap gevoeld. Het wegverkeer aan het ein de van de vorige eeuw had immers nog te veel een lokaal karakter. Daarin kwam echter spoedig ver andering. Oeververbindingen werden noodzakelijk: eerst een voetbrug, wel ke ook het stoomtrammetje uit Haar lem moest torsen, daarna een spoor brug en ponten voor het overige ver keer. De industrie had in dat gebied, dat nu beter bekend staat als de LJ- mond, een ideale vestigingsplaats ge vonden en zij ontplooide zich met een intense kracht. Er moest een oplos sing komen, en zij werd accuut, toen in de dertiger jaren het Noordzeeka naal verbreed moest worden. Uitge breid werd onderzocht, of de bouw van een tunnel mogelijk en verant woord was: in 1939 viel de beslissing. Er zou een tunnel komen. In 1941 werd met het werk begon nen, een jaar later lag alles weer stil. Het zou tien jaren duren, eer het werk zou worden hervat. Doch die tien jaren hadden de omstandigheden ingrijpend gewijzigd: de industrie ontwikkelde zich na de oorlog inten sief, het verkeer nam een geweldige vlucht, en zou de tunnel volgens het oorspronkelijk plan gebouwd zijn, hij zou thans te weinig capaciteit bezit ten. De oude plannen werden dus her zien, er zou een grotere spoorweg- en autotunnel komen, de oude bouwsels werden gesloopt en met frisse moed werd in 1952 opnieuw begonnen. De bouwplannen van Rijkswaterstaat waren ter uitvoering toevertrouwd aan de Amsterdamse Ballast Maat schappij. Een gedetailleerde en technische beschrijving van de bouw zullen wij u besparen. In kort bestek zij echter het volgende verteld. De bouw zowel van de spoorweg- als van de autotun nel werd op een vooruitgeschoven landpost midden in het Kanaal be gonnen. Daar werd een 27 meter die pe bouwput gegraven. Daar werden ook de eerste moten ieder 24 me ter lang van beide tunnels gelegd. Van daaruit werkte men naar de zui delijke oever door het „aanpassen" van nieuwe moten, die elk 18 meter lang waren, totdat men ver buiten die oever weer boven de grond kwam. Van Beverwijk uit aan de noord kant werd daarop met de aanleg begonnen, en mootje voor mootje na derde men vanuit het noorden de middenstukken onder het kanaal. Vrijdag 30 augustus kon minister Al- gera onder het Noordzeekanaal door wandelen. Zo en nog erger is de situatie thans in Velsen, waar de ponten sjouwen en zwoegen moeten om het vele verkeer zo gauw mogelijk over het Noordzee kanaal te brengen. Ondanks die ijver van de ponten verspeelden de auto mobilisten soms uren van hun kost bare tijd. Daar zal vanaf zaterdag 28 sept. geen sprake meer van zijn. geladen zijn met gevaarlijke stoffen, zoals benzine, munitie enzovoort. Autorijdend Nederland mag zich dus gelukkig prijzen, dat met het ge reedkomen van de Velsertunnel (waarvoor maar liefst 320.000 M3 be ton gestort moest worden) een gewel dige hindernis op zijn weg verdwenen is. De ponten blijven natuurlijk va ren, maar het gewon snelverkeer daarop zal voortaan taboe zijn. Hoe verheugend de opening van de tunnel ook is, er blijft helaas een don kere kant aan die blijdschap. Kort ge zegd: de aansluitende wegen zijn niet klaar, en in sommige gevallen is men zelfs met de aanleg nog niet begon nen. Iedere dag passeren er 12000 voer tuigen en binnen niet al te lange tijd zullen dat er 15000 zijn, omdat zo'n gemakkelijke verbinding als de tun nel nu eenmaal voertuigen aantrekt. De tunnel kan dat gemakkelijk ver werken, want de capaciteit bedraagt 60000 voertuigen per dag. De wegen kunnen dat verkeer ech ter niet verwerken. De wegen rond Haarlem, die aansluiting geven op de tunnel, zijn er nog niet. Haarlem met zijn nauwe binnenstad zal dus het grootste deel van die enorme ver keersstroom moeten opvangen, het geen zonder twijfel tot veel narigheid aanleiding zal geven. Aan de oostzijde van de stad is een zogenaamde oostelijke randweg ge pland, welke de weg Amsterdam Haarlem zal kruisen en die bij Sas- senheim uit moet komen op de grote rijksweg AmsterdamDen Haag. Het ontbreken van die weg ten oosten van Haarlem betekent dus ook, dat de Bollenstreek ruim baan zou moe ten geven aan een steeds intensiever wordend verkeer. En dat is onmoge lijk, temeer daar de nieuwe randweg ten westen van Haarlem, waaraan in middels is begonnen, nog niet gereed is. Hopelijk zal men van hogerhand in zien, dat aan de komende noodstand zo gauw mogelijk een eind moet komen. Ondanks de bestedingsbeperking zul len er gelden op. taf el moeten komen om een goede af- en aanvoer van het verkeer te verzekeren. Hedenmiddag zóu de politiedes kundige dr Hulst uit Leiden opnieuw een sectie verrichten op de stoffelij ke overschotten van het echtpaar Lekkerkerker en hun twee kinderen die maandagochtend in hun woning te Noordwyk dood zijn aangetroffen. Hoewel aanvankelijk vermoed werd dat de vier leden van het gezin in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn overleden, menen verschillende getuigen, mevrouw L. zaterdagmid dag nog op straat te hebben gezien. Deze getuigen noemen allen onge veer dezelfde tijd: omstreeks bet tijdstip waarop een bakker, die zijn ronde deed en in de woning niemand aantrof, de half open staande gas kraan in de keuken sloot, om ver volgens weer zijns weegs te gaan. Door deze getuigenissen, zo deelde de politie in Noordwijk ons mee, is men echter nog niets dichter geko men bij een antwoord op de vraag of men al of niet met een ongeluk te doen heeft. K.N A.C. adviseert: Het is bij verkeersongevallen reeds vele malen gebeurd, dat gewonden niet snel genoeg naar een ziekenhuis konden worden vergebracht, omdat niet tijdig een ambulance-auto aan wezig was. De KNAC heeft zich daar om met een adres tot de ministers van Justitie, Binnenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat gewend, waarin gevraagd wordt te bevorde ren, dat de bij de politie-onderdelen in gebruik zijnde stationcars tevens dienstbaar worden gemaakt voor zie- kenvervoer. Bij uitblijven van een ziekenauto kan dan de ter plaatse ontboden ge neesheer een beroep doen op de aan wezige politie-auto, indien hij meent, dat langer dralen met transport on verantwoordelijk zou zijn. Bij goede samenwerking kan op deze wijze zonder hoge kosten een waardevolle verbetering worden bereikt. TWEE DODEN BIJ „VREEMD" ONGEVAL IN AMSTERDAM. Gisteravond omstreeks acht uur is op de Middenweg ter hoogte van de Brinkstraat in Amsterdam een mo torrijwiel, bestuur door de 51-jarige heer J. Lippert uit Diemen, met grote snelheid tegen een op een ver keersheuvel staande zuil gereden. De heer Lippert werd, evenals de in de zijspan gezeten 75-jarige heer G. Lang uit Diemen, op straat geslin gerd. Met zeer zware verwondingen werden beiden naar het O. L. Vrou we Gasthuis vervoerd, waar zij bij aankomst reeds waren overleden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Volgens ooggetuigen bevon den zich op het moment van de bot sing geen andere voertuigen of voet gangers op de weg. Men vermoedt, dat de bestuurder de verkeerszuil niet heeft opgemerkt. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als redacteur van de Leldse Courant hield de heer M. Zonderop gisteren in het Gulden Vlies een druk bezochte receptie. Onze foto laat het moment zien, waarop wethouder S. Menken de jubilaris gelukwenste. Export 1957 niet lager dan vorig jaar Een belangrijk deel van de bespre kingen in de vergadering van het Produktschap voor Siergewassen, die gisteren in Den Haag werd gehouden, was gewijd aan de vaststelling der binnen- en buitenlandse minimum prijzen. Alle vakorganisaties had den in de achter ons liggende we ken ruimschoots de tijd gekregen deze materie, waarover erg veel stof is opgewaaid, door te praten en nu deed men het nog eens dunntjes over. In zijn openingswoord zei de voor zitter, dr. A. J. Verhage, dat men nu in principe een systeem heeft gevon den, waarop men ook de volgende ja ren zal kunnen voortbouwen. Welis waar bestaat er verschil van mening of het juist is, dat het Landbouw Eco nomisch Instituut (LEI) bij de kost prijsberekeningen is uitgegaan van het goedkoopst producerende gebied. En wat de buitenlandse prijzen be treft: de kortingen die men aan de buitelandse afnemers mag verlenen zullen maximaal 15 pet. bedragen. De Interdiocesane katholieke mid denstandshond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam heeft vandaag op Vijver duin te Bloemendaal een bezinningsdag voor zijn kader be legd. Na een openingswoord door de voorzitter, de heer F. C. de Hosson, sprak pater Rembertus O.FM.-cap Glanzend van nieuwigheid ligt de Velsertunnel gereed om na de opening door H. M. de Koningin op zaterdag 28 september duizenden auto's per dag vrij baan te geven onder het Noordzeekanaal door. Vrouw het hest gediend met mannelijkchristendom over „Wat is de Kerk?" Hij herin nerde aan de kritiek, die vele leken plegen te hebben over de vorm van de Kerk. Daaruit blijkt meestal ook hun belangstelling. De kritiek is een gevolg van het feit, dat men de Kerk gaarne volmaakt wil zien, maar niet beseft, dat deze uit mensen bestaat. De leiding wordt maar al te vaak verward met de Kerk zelf. Het is echter van belang te beseffen, dat de geestelijkheid alléén de Kerk niet is en dat er zaken zijn, welke uit sluitend behandeld en uitgevoerd kunnen worden door leken. Voor die leken op hun beurt is het contact met de biechtvader van het grootste belang. Deken J. Kraakman van Alkmaar sprak over de vraag „I? de man min der godsdienstig dan de vrouw, of is de vrouw anders godsdienstig?". Volgens het woord van Paulus heb ben man noch vrouw voorrang, wan neer het gaat om het eeuwig heil van de mens. Hoewel het christen dom in zijn uiterlijke vorm een sterk „mannelijke" inslag vertoont, zijn er in de loop der eeuwen in de wijze van godsdienstbeleving verschillende vrouwelijke elementen gekomen, die de man niet liggen en welke hij dik wijls verwijfd of zoetelijk vindt. Vol gens de spreker is ook de vrouw het best gediend met een mannelijk christendom, dat in zijn beleving di rect tot de kern doordringt en niet teveel elementen van religieus ex hibitionisme bevat. Herman Divendal sprak ten slotte over „De leek in de Kerk". Hij wees er op, dat de Kerk in ons land niet gevestigd is, zoals bijvoorbeeld een iniddenstandsbedrijf, maar dat het juist de leken zijn, die een belang rijke taak in de Kerk hebben. Zij dienen met de priesters te streven naar de kerstening van het profane, 'n Binnenkerkelijke bezorgdheid van de leek behoeft geen bemoeizucht te zyn. Hij kan bijvoorbeeld ijveren voor een juister liturgisch leven, voor modernere opvattingen in de caritas, voor actieve deelneming ook van de integrale gezinnen in het pa rochieleven en voor de instelling van parochieraden. Een uitzondering zal moeten worden gemaakt voor de U.S.A. en Canada, maar de percentages zullen door het Bedrijfschau v. d. Bloembollenhandel nader bekeken worden. De heer Elferink (kath. werkne mers) vond het minder juist om als basis voor de kostprijsberekeningen de goedkoopst producerende gebie den te nemen en stipte ook nog even de gemengde bedrijven aan, waar men de zaken wellicht niet zo dóór zal hebben, omdat men zijn aandacht moet verdelen. Verder voerden hier over nog verschillende sprekers het woord. De heer Sterringa (Mere.) betreurde het o.m. dat het systeem 1957 geen fair chance had gekregen, maar zag in het compromis van de commissie van bijstand de basis waarop men nu verder moest gaan. De heer Kralt (veiling Rijnsburg) zou de voorgestelde prijs der late tulpen wat lager gesteld willen zien. maar zijn voorstel vond geen bijval. De heer van Dam (HKW) wees op het gevaar, verbonden aan het lager stellen der prijzen. Het gaat er niet om zo veel ipogelijk bollen over de grens te werken. Er moet ook aan verdiend kunnen worden. Ook hij was van mening dat men het systeem 1957 nog een kans had moeten geven. De tegenstanders van dit systeem voe ren aan, dat de export hierdoor is te ruggelopen. Hij was van mening, dat dit niet het geval is en vroeg de voorzitter of er wellicht al cijfers bekend waren. Dr. Verhage ant woordde dat er op het moment zeker evenveel is geëxporteerd als verle den jaar om deze tijd. De heer Drie huizen (Bond v. Bib. H.) deelde I mede, dat deze week op een verga dering van de Bond van Bloembol- I lenhandelaren bekend was gemaakt, j dat er reeds nu al meer over de grens is gegaan, ondanks het feit, I dat Frankrijk door monetaire en an- I dere moeilijkheden belangrijk min- j der had afgenomen. De andere lan den hebben ondanks het gewraakte prijzensysteem dus meer gekocht. De heer Th. de Vroomen (KVOB) kon met cijfers komen: op 15 september .1956 had men 30.000 ton geëxpor teerd en op dezelfde datum van dit jaar 39.000 ton. De heer De Vroo men zag in het compromis de oplos sing. Wat de buitenlandse prijzen be treft: er was een brief van de Bond van Bloembollenhandelaren met een voorstel minimumexportprijzen voor de U.S.A. en Canada. Als gevolg hier van kwam er een telegram binnen ondertekend door 36 kwekers, waarin deze protesteerden tegen deze prij zen. Doordat in het voorstel vele soorten werden genoemd meenden deze kwekers dat er van het verla ten van het systeem 1957 op deze manier geen sprake kon zijn. Niette min zou dr. Verhage dezer dagen naar de Ver. Staten vertrekken ten einde over deze prijzen te confere ren. In de vergadering van 22 oktober zal men een conceptvoorstel in be handeling nemen. Na nog even een rapport inzake de Europese Economische Gemeen schap en Vrijhandelszone besproken te hebben, sloot dr. Verhage deze bij eenkomst. In verband met de bespre kingen over de minimumprijzen was er van de zijde der bollenkwekers en -exporteurs belangstelling op de pu blieke tribune. De 21-jarige F. Bulder uit Eierland op Texel is gistermiddag in het ziekenhuis te Den Helder overleden tengevolge van een ver keersongeluk op 15 september, toen hij 's avonds bij Den Burg met zijn motor tegen een op de rijweg lo-i pend paard reed.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5