S)e ÊddóeSoti^cmt EISENHOWER zendt TROEPEN naar LITTLE ROCK President wil de wet geëerbiedigd zien Nog een overlevende van de „Pamir Priester vroeg teveel van zijn krachten Kerkelijke „direkteuren" In Little Rock gaat het maar door Zij ontsprongen de dodendans Rusland verantwoordelijk voor de spanningen in 't M.-Oosten Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14218 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Vijfhonderd man van de 101ste Amerikaanse luchtlandingsdivisie zijn gisteravond, volledig gevechtsklaar, in transportvliegtuigen in Little Rock aangekomen om negerleerlingen de toegang tot de middelbare school te verzekeren. Enkele uren tevoren had president Eisenhower de nationale garde van de staat Arkansas, waarin Little Rock ligt, onder het gezag van dè federale regering te Washington geplaatst. Als reden noemde hij, dat de aanstichters van de wanordelijkheden in Little Rock geen gevolg hadden gegeven aan zijn bevel op te houden met hun pogingen om negerleerlingen de toegang tot de middelbare school in Little Rock te beletten. Eisenhower vloog gisteren van zijn vakantieoord Newport in Rhode Is land naar Washington terug om het Amerikaanse volk via radio en televisie over de kwestie toe te spreken. Minister Wilson heeft de 10.000 man sterke nationale garde (grondtroe pen) en de nationale luchtvaartgarde van Arkansas inmiddels bij het Ame rikaanse leger ingedeeld. De vrijwilligers die de twee legertjes vormen, kregen bevel zich gereed te houden voor mobilisatie. Wilson is door Eisen hower gemachtigd alle eenheden federale troepen te gebruiken die nodig zijn. KOUDE OORLOG. „Dit is het begin van een soort kou de oorlog", verklaarde gouverneur Orval Faubus van Arkansas gisteren over Eisenhowers proclamatie aan gaande de mogelijkheid federale troe pen naar Little Rock te zenden. Faubus, die zich te Sea Island in Georgia bevond voor een conferentie van gouverneurs van de zuidelijke Amerikaanse staten, is gisteren naar Little Rock teruggekeerd. „Ik ben er van overtuigd, dat mijn terugkeer een matigende invloed zal hebben", ver klaarde hij. Eerder had Faubus gezegd, dat Eisenhower geen federale troepen in Little Rock kon gebruiken, tenzij hij (Faubus) als gouverneur daarom ver gouverneur Faubus op aan „de natio nale garde van Arkansas in het ge weer te roepen en Eisenhower te be vechten zoals hij dat nog nooit heeft meegemaakt". Johnston zei te hopen, dat Faubus „de staat van revolutie zou afkondigen". De negen negerleerlingen, die maandag in Little Rock naar school gingen, maar dinsdag thuisbleven, zullen vandaag weer naar school gaan, wanneer zij kunnen rekenen op de bescherming van het Ameri kaanse leger. Dit heeft mevrouw Ba tes, presidente van de afdeling Ar kansas van de Amerikaanse organisa tie, die het lot van dè negers behar tigt, meegedeeld. De luchtlandingstroepen zijn na hun aankomst in Little Rock onder het commando van gen.-maj. zocht. „Ik ben niet van plan erom te J Walker geplaatst. Deze is aangewe- vragen", voegde hij eraan toe. j zen als commandant van de eenheden „De president heeft de grondwet )Van het leger en de nationale garde in stukken gescheurd", zei gouver-in Arkansas tijdens de duur van het neur Griffin van Georgia toen men hem vroeg naar zijn reactie op Eisen howers besluit. AANSPORING TOT REVOLUTIE. In Washington drong senator Olin Johnston uit South Carolina er bij schoolconflict. De politie van Little Rock heeft in totaal 44 mensen negers en blan ken in hechtenis genomen na de relletjes van maandag. DE WET MOET GEëERBIEDIGD WORDEN. President Eisenhower heeft maan dagavond in een radiotoespraak zich gekeerd tegen de „extremisten die de Amerikaanse wet niet eerbiedigen". „Onze vijanden, aldus Eisenhower, Boycott-actie in Indonesië Als onderdeel van een nationale campagne voor de terugkeer van West-Irian (Nederl. Nieuw-Guinea), welke tegen het einde van oktober zal worden gevoerd, zullen boycot acties worden ondernomen tegen de Nederlandse bedrijven in Indonesië aldiLs is vandaag in Djakarta be kend gemaakt. Luitenant-kolonel Pamurahardjo, voorzitter van de organisatie voor samenwerking tussen de jeugdbewe gingen en het leger, heeft in een verheugen zich over dit incident en j persconferentie medegedeeld, dat op misbruiken het overal om een vals i 28 oktober in geheel Indonesië een beeld van ons land te geven. Men „West-Irian-week" zal worden geor- doet het voorkomen alsof wij de be- j ganiseerd, om de wereld te tonen, ginselen schenden, die de volkerendat het Indonesische volk vastbeslo- van de wereld eenstemmig in het Handvest van de verenigde Naties hebben neergelegd. Daarom doe ik een beroep op alle burgers van de staat Arkansas om een eind te maken aan elke tegenwerking van de wet." Hij betoogde, dat de toestand tot anarchie kan leiden tenzij hij als pre sident alle noodzakelijke maatregelen treft om kracht bij te zetten aan de uitspraken over de opheffing der ras senscheiding van het federale hof. Bepaalde misleide perse ien, van wie verschiedene door opruiende elemen ten naar Little Rock zijn gebracht, hebben steeds de wet genegeerd en gepoogd haar in discrediet te bren gen, aldus F'senhewer. ten is om West-Irian terug te krijgen. Gedurende deze week zullen mas sa-demonstraties en openbare bijeen komsten worden gehouden, terwijl volgens de socialistische „Pedoman" een boycot zal worden ingesteld te gen de Nederlandse bedrijven. Ook de Indonesische studenten in het buitenland zal worden verzocht een „West-Irian-week" te organi seren. Het links-nationalistische dagblad „Pemuda", dat het plan toejuicht, schreef te hopen, dat de Indonesische jeugd tot de dood toe zal blijven strijden, „zo nodig met wapenge weld", voor de terugkeer van dit gebied. 99 Misverstand wekte ijdele hoop Thans zes geredden De kotter „Absecon" van de Ame rikaanse kustwacht heeft dinsdag middag een reddingsboot met één overlevende van de Duitse viermas- ter „Pamir" opgepikt. Het is de zesde opvarende van de Duitse bark die gered is. Het is een 20-jarige cadet, die zijn vierde reis op de „Pamir" maakte. Hij zei, dat hij 21 kameraden die met hem in de reddingboot waren, had overleefd. De „Absecon" vond de schipbreu keling juist toen de reddingboot dreigde te zinken, op slechts een mijl afstand van de plaats waar de vijf andere overlevenden werden opge pikt. De toestand van de vijf overleven den, die maandagavond gered zijn, is goed. Zij worden door het Ame rikaanse transportschip „Geiger" naar Casablanca gebracht. De 76-jarige aartspriester* van de kathedraal van Mende, Mgr. Vidal, j die na het spoorwegongeluk op de lijn ParijsNimes, gedurende twee uur lang de stervenden heejt bijge staan, is overleden. De ontroering en de overmatige inspanningen na het treinongeluk hebben deze priester zo hevig aangegrepen, dat zij zijn leven hebben verkort. Toen het ongeluk gebeurde bevond de bejaarde priester zich in het voor- laatste rijtuig. Hij stapte onmiddel lijk uit, ging naar de voorste wagons en begon zijn priesterlijke zorg uit te strekken tot de slachtoffers, die hij maar kon bereiken. Met diepe bewondering hebben velen toen ge constateerd, dat hij twee uur lang ónder de moeilijkste en meest af mattende omstandigheden de ster venden bijstond. De regering Kadar heeft een aan tal priesters tot „directeuren" van kerken in de Hongaarse hoofdstad aangesteld. De functie van „direc teur" is een vinding van de commu nistische Hongaarse regering. Zij be staat in het toezicht houden op de pastoor en geestelijkheid van een be paalde parochie of groep parochies. Dit toezicht geschiedt namens de regering en bestaat in het rapporte ren over preken en andere daden van zielzorg, welke door de geestelijkheid worden uitgeoefend. Voor de revolutie bestond de func tie van „kerkelijk directeur" bijna niet, omdat het aantal „vredepries- ters" zeer gering was. Onder het huidig regiem van Kadar echter neemt hun aantal toe. Verreweg het grootste deel der priesters aanvaardt de functie slechts onder druk. De nieuwbenoemde directeuren hebben geen enkel contact met de gelovigen en verrichten practisch geen daden van zielzorg. Maandagochtend zijn acht negerscholieren van 15 a 16 jaar door een achterdeur van de openbare middelbare school van Little Rock in de Ame rikaanse staat Arkansas binnen kunnen slippen omdat volwassen negers voor de deur de aandacht van de blanke bevolking afleidden. Dit was oor zaak van relletjes waarbij 200 blanken, enkele negers en 300 gewapende po- litie-agenten werdeh betrokken. Op de bovenste foto: een neger wordt neergeslagen; op de onderste foto: een uitval wordt gedaan naar een neger- fotograaf. Deze overlevenden vier leerlin gen en de scheepsbakker hebben verklaard, dat er aanvankelijk tien mannen in hun sloep zaten, maar dat er vijf overleden of overboord gesla gen waren. Voorts hebben zij gezien, dat een tweede reddingboot met 25 man van de „Pamir" was gestreken, doch zij wisten niet wat er verder van die sloep geworden was. Van de drie reddingvlotten, die aan boord van de „Pamir" waren, waren er twee door de storm weggeslagen. Met het derde vlot hadden drie mannen geprobeerd zich te redden, zeiden zij. Van de Azoren wordt nog gemeld, dat de twaalf -vliegtuigen, die aan het zoeken deelnemen, dinsdag geen over levenden hebben waargenomen. IJDELE HOOP. Het verhaal van de geredden, dat er een reddingboot met 25 man was ge streken, heeft de hoop op een moge lijke, redding van nog meer schip breukelingen doen opleven. Zelfs meende men op de Azoren een tele gram van de „Geiger" te hebben op gevangen, dat dit schip veertig ge redden van de „Pamir" aan boord had. Dit bleek echter spoedig een misverstand te zijn geweest. De Noordduitse zender Norddeich-Radio heeft vanmorgen vroeg contact gehad met de „Geiger" en toen bleek, dat dit Amerikaanse schip niets wist van veertig geredden. Het had slechts vijf geredden aan boord. Norddeich-Radio had met de „Gei ger" contact gezocht op verzoek van de Vereniging van Duitse scheeps eigenaren, die twijfelde aan de juist heid van de berichten over de 40 ge redden, omdat men van mening was, dat dezen dan reeds eerder opge merkt hadden moeten zijn. Het West- duitse ministerie van vervoer deel de mede, dat er geen aanwijzingen waren, dat er meer dan zes gered den zijn. Twee opvarenden van de ongelukkige „Pamir", die aan de dood zijn ontsnapt. Met een witte koksmuts op zien we hier Karl Otto Dummer, die na de ramp gered werd en kapitein Eggers, die gewoonlijk het bevel over de „Pamir" voerde, doch deze reis niet meemaakte. De foto werd gemaakt tijdens de voorlaatste reis van het schip. De vijf overlevenden, die thans op het Amerikaanse transportschip „Geiger" naar Cacablanca varen, heb ben hun redders de toedracht van de schipbreuk verteld. De storm, zo zei den zij, had van het begin af een on gehoorde kracht. Het zeilschip bood aanvankelijk goed weerstand aan de reusachtige golven, maar na ver scheidene uren veranderde de wind plotseling van richting en verscheur de alle zeilen en brak één der mas ten. De bark verkeerde weldra in een ontredderde toestand en er bleef niets anders over dan te trachten het vege lijf te redden. De bemanningsle den sprongen in de zee. De vijf over levenden maakten deel uit van een groep van vijftien mannen, die bij elkaar trachtten te blijven. Men ont dekte een reddingboot, die onderste boven lag. Door een gemeenschappe lijke krachtsinspanning slaagde men er in de boot te kantelen. Tien man nen konden in de reddingboot komen, maar vijf werden door een geweldige golf meegesleurd. Toen het Ameri kaanse schip „Saxon", dat de schip breukelingen vond, ons aantrof, al dus de overlevenden, waren vijf van onze kameraden door koude en uit putting omgekomen. VIER BERGBEKLIMMERS OMGEKOMEN. Vier Italiaanse bergbeklimmers zijn gisteren in het gebied van de Gross Glockner in Oostenrijk dood aange troffen. Het waren toeristen uit Zuid- Tirol, in de leeftijd van 24 tot 32 jaar. Zij waren door een kleine la wine bedolven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Westerse nota Op twee verschillende manieren heeft het Westen gisteren Ruslands verantwoordelijkheid voor de grote spanning welke in het Midden-Oosten heerst, nog eens duidelijk aan de kaak gesteld. Dit gebeurde in eerste plaats in een grote rede, die de Britse minister van buitenlandse za ken Selwyn Lloyd uitsprak in Algemene Vergadering der Verenig de Naties. In de tweede plaats in een drietal vrijwel gelijkluidende nota's aan de Russische regering. Deze wa ren afkomstig van Amerika, Enge land en Frankrijk. Lloyd zei o.a. dat de communisti sche wapenleveranties aan de Ara bieren op zo'n grote schaal geschie den, dat het er op lijkt alsof de Rus sen vooruitgeschoven bases aan het bevoorraden zijn. De toestand in Sy rië noemde de Britse minister rond uit ernstig. In de nota's wordt opnieuw het Russische voorstel afgewezen voor een gezamenlijke verklaring, waarin het gebruik van geweld in het Mid den Oosten wordt veroordeeld. Dit is slechts Russische propaganda, zo wordt verklaard. De Britse regering betwijfelt in haar nota aan Moskou het nut om de correspondentie over het Midden Oos ten op deze wijze te voeren. Ook de Amerikaanse regering laat in haar nota geen twijfel bver om trent de ware oorzaak van de span ning in het Midden Oosten. Door het verschepen van grote hoeveelheden wapens en munitie naar een gebied, tijdens een periode van spanning, heeft de Sovjet-Unie een kettingre actie veroorzaakt, die heeft geleid tot de huidige gevaarlijke toestand. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). PLAATSELIJK REGEN S Veel bewolking met plaatselijk regen. Over het algemeen wei- nig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind, hoofd- zakelijk uit oostelijke richtingen, f 26 Sept. zon op 6.34; onder 18.32; maan op 10.08; onder 19.43. Hoogwaterstanden 26 Sept. v.m. 4.40; n.m. 5.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Weinig verandering in temperatuur OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX onbewolkt 10C. onbewolkt 10 onbewolkt 12 regen 13 zw. bewolkt 13 motregen 17 geheel bewolkt mist 22 GRENOBLE zwaar bewolkt 27 NICE geheel bewolkt 23 BERLIJN onbewolkt 12 FRANKFORT regen 16 De tropische cycloon, die al op- 1 MUNCHEN motregen 21 vullende dinsdag Ierland naderde, ZURICH zwaar bewolkt 20 nam in betekenis af. Het centrum GENEVE mist 22 lag vanmorgen tussen Ierland en LOCARNO zwaar bewolkt 24 Wales met een laagste luchtdruk van WENEN regen 24 995 mb. Het regengebied van de sto- INNSBRUCK zwaar bewolkt 21 ring verplaatst zich nog langzaam in ROME zwaar bewolkt 26 oostelijke richting, maar de omvang ervan wordt kleiner. In het zuiden van het land zal er in verband daarmee de komende 24 uur nog veel bewolking voorkomen, waaruit hier en daar wat regen kan vallen. Voor het noorden van het tand is de kan* op regen gering. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. ha: li bewolkt 25 i •mbewolkt 29 Korreltje Laster en kwaadspreken zijn von ken, die, als men ze niet uitblaast, vanzelf uitgaan. Boerhaave

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1