De woning van het familie-drama te Noordwijk Boerderij in Doetinchen a'gebrand Oorzaak - gasvergiftiging - stelt recherche voor vele vragen Watersnood in Gelderse vallei Koster J. G. Ouwerkerk zilveren jubilaris Geweldige hongersnood teistert bevolking in India DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ik wou filter gaan roken en nu is Essex filter myn merk. Waarom? Omdat ik dat de lekkerste Vir ginia met filter vind. 5 2257 Of ik Essex filter een goede sigaret vind? Ja, héérlijk! Die speciale fil ter maakt hem zo zuiver en zacht voor je keel. Voor 'n keurig-getikte brief èn voor de lekker ste sigaret kunt U by my terecht. Ik heb altijd Essex filter by de hand Bescherming tegen atoom-oorlog Tussen 1957 en 1960 zal een bedrag van 175 miljoen gulden besteed wor den aan de uitvoering van een plan In Doetinchem is vannacht een boerderij, bewoond door de gezinnen Kelderman en L. Jansen tot de om de bevolking te beschermen tegen j gi:ond toe afgebrand. De brand is te Met betrekking tot het drama te Noordwijk waarbij het gezin Lekker- kerker, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen de dood hebben ge vonden is thans als doodsoorzaak gas vergiftiging vastgesteld. f 2.000.000 schade In de Gelderse vallei waar grote stukken bouw- en weiland eind vo rige week drooggevallen waren, staan de landerijen dieper onder water dan ooit. Zondagavond hebben zich bo ven Voorthuizen en omgeving n.L on weersbuien met zware regenval ont last. In Barneveld zijn een groot aantal wegen ontoegankelijk voor het ver keer geworden. In Hoevelaken staat de Dorpsstraat blank. Alleen al in de omgeving van de Barneveldse Beek staan 4000 hectaren bouw- en wei land onder water. De Esvelder Beek die toch op enkele punten verbeterd was is buiten de oevers getreden. In de Gelderse Vallei is de eerste 23 da gen van september 193 mm. regen gevallen. Het jaarlijkse gemiddelde in deze streek is over deze periode 66 mm. Naar schatting hebben de boeren ln de Gelderse Vallei tot nu toe een schade van over de 2 miljoen gulden. AANKOMST „WILLEM RUYS". Het m.s. „Willem Ruys", met bijna 800 passagiers, onder wie 68 voor tus- sen-trajecten en 191 kinderen bene den 12 jaar, voor de 58e maal op weg van Indonesië en Singapore naar Eu ropa, wordt in de vroege morgen van donderdag 26 september a.s. aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. De ontscheping der passagiers zal hier dan 's-morgens om 9 uur een aanvang nemen. Het schip, dat ook ditmaal onder commando staat van kapitein Frits de Jonge, brengt op deze reis 220 re- patriërenden uit Indonesië, die in Ne derland geen onderdak hebben en derhalve door het Ministerie van Maatschappelijk Werk aan huisves ting geholpen moeten worden, naar ons land. GRANAAT IN WARENHUIS. Tijdens restauratie van het gebouw van C. A. te Groningen vond een der werklieden tussen de liftkoker en een der plafonds een gevaarlijk projectiel dat daar al sinds de oorlog gelegen moet hebben. Het bleek een brisantgranaat van het kaliber van 10 c.m. te zijn. Een der werklieden had de moed het projectiel naar de pilitie te brengen hoewel dit kar- wijtje zeker niet van gevaar ont bloot was. Het drama werd zondagnacht ont dekt door een kennis van de familie L. die éérst tegen de avond in huis is geweest doch in de woonkamer niemand aantreffende, hoewel het licht brandde, weer vertrok. Later in de nacht is hij weer gaan zien en vond toen in de slaapkamer de vier slachtoffers dood op bed liggen. Hij waarschuwde daarop de politie die meteen met het onderzoek is begon nen doch aanvankelijk voor een raadsel stond. De eerste gedachten gingen uit naar kolendampvergiftiging doch het bleek dat de kachel niet aan was ge weest. Daarna inspecteerde men de gasleidingen en -kranen doch ook hier was niets bijzonders te ontdek ken, de kranen bleken deugdelijk af- Gasvergiftlging. Maandagmiddag kon echter de op lossing worden gevonden. Hoewel de politiedeskundige dr. Hulst uit Lei den niet anders had menen te kun nen- vaststellen dan dat kolendamp vergiftiging de oorzaak moest zijn geweest, kwam later op de middag een bakker van Noordwijk bij de recherche verklaren dat hij zaterdag middag bij de broodbezorging een de verwoestingen van aanvallen met atoomwapens. Dit deelt minister Struycken (Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer mee in zijn nieu we begroting. De voornaamste voorzieningen zijn: 1. de verdere uitbouw van de dienst ter bestijding van aanvallen met atoomwapens, biologische en chemi sche strijdmiddelen (abc-dienst) tot een apparaat, dat ongeveer 7500 man zal tellen. 2. verbetering bij de verbindings dienst door radio-verbindingen, een afzonderlijk radionet voor de mobiele colonnes en aanvulling van telefoon- materieel. 3. verbetering bij de geneeskundige dienst met het oog op een massa-be handeling van oorlogsgewonden en „massa-gewonden-afvoer". 4. het voorlichten van de bevolking over wat haar te wachten staat bij aanvallen met atoomwapens. 5. aanschaffing van extra wijkuit- rusting, nieuwe uniformkleding, ex tra pompen en motorspuiten en uit rustingen voor mobiele reddingsge- neeskundige en brandcolonnes. Naar algemeen inzicht is er thans een geringere kans op een gewapend conflict aldus de minister. Omdat bo- vendien de toestand van de schatkist guïere vondst gedaan: alle vier de zorglijk zulIen de uitgaven voor In dit zomerhuisje in Noordwijk aan Zee heeft de politie maandag een lu- leden van het gezin, dat hier woon de, werden dood aangetroffen. sterke gaslucht in de woning had aangetroffen. Hij vond een gaskraan half open staan en draaide deze dicht. De hakker schijnt in de veronder stelling te hebben verkeerd dat er niemand thuis was, in ieder geval verzuimde hij buren of de politie te waarschuwen en is uit de woning vertrokken. Vraagtekens. Intussen is bij de recherche de vraag nog niet opgelost of hier van een ongeval of moord en zelfmoord moet worden gesproken. Het is ko men vast te staan dat de verhoudin gen in het gezin niet van al te har telijke aard waren. Een diepgaand onderzoek staat de recherche nog te wachten, doch gisteravond heeft hoofdinspecteur Merckelbach als zijn oordeel te kennen gegeven dat iemand de gaskraan half geopend moet hebben. „We moeten nu nog uitzoeken wie dat geweest kan zijn", aldus de hoofdinspecteur. De heer Lekkerkerker was kelner van be roep en de laatste tijd werkzaam in een restaurant te Utrecht. Hij was echter deze week juist op vakantie. de burgerlijke verdediging over ver scheidene jaren uitgesmeerd worden. Het reeds opgemaakte plan zal echter niet worden aangetast. Angst voor iedere hap eten met dat zunrbranden in 't verschiet. Bennies blussen 't vuur ln 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Ren- nies nemen zo nodig bij voorbaat. De hevigste zuurbrand stilt al, op 't moment lat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel met Uw eigen speeksel komen de zuurbrand dovende in grediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wèg pijn. Advertentie ongeveer half twee ontstaan bij de schoorsteen boven het woongedeelte van de landbouwer Jansen. Diens echtgenote, gewekt door het lawaai ontdekte de brand. Toen stond even wel het dak al in lichterlaaie en vie len brandende stukken 'an het slaap kamerplafond. De echtparen Jansen met twee kinderen en Kelder man met een kind konden zich ternauwernood in veiligheid stellen door in nachtgewaad uit het slaapka merraam naar buiten te springen. Het vuur had zich toen reeds over de vol le lengte van de boerderij uitgebreid. De brandweer van Doetinchem kon niet voorkomen dat de boerderij ge heel uitbrandde. Behalve de gehele huisboedel ging een voorraad hooi, stro en landbouwwerktuigen verlo ren. De boerderij was eigendom van de heer Keldej-man. Het vee kon in veiligheid worden gesteld. De oorzaak is nog niet bekend. CHAMPAGNE VOOR EEN OUDE BROEK. Een vijtal inwoners van Grubben- vorst, die naar Franrijk waren ge reisd om zich bij de fabrikant Guichon te Messnil-le-Roy op de hoogte te stellen van een nieuwe methode van mestbereiding voor de kweek van champignons, zijn ter ge legenheid van dit bezoek gehuldigd voor hun aandeel in de werkzaamhe den van het opvangcentrum voor ge vluchte Franse krijgsgevangenen in Grubbenvorst in de eerste jaren van de oorlog. De Grubbenvorster kwekers heb ben op verzoek op hun terugweg eer broek meegenomen, die hun dorpsge noot P. Boonen vijftien jaar geleden aan een ontvluchte krijgsgevangene had gegeven. De broek was nu gezeld van een fles champagne. PRINSES IRENE GROOTKRUIS NED. LEEUW. Bij Ko:ninklijk besluit van 14 sep tember is benoemd tot grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw H. K. H. prinses Irene Emma Elisa beth, prinses der Nederlanden, prin ses van Oranje-Nassau, prinses van Lippe-Biesterfeld. Twee bedrijfschappen bij de wet Een bedrijfschap voor de detail handel in aardappelen, groenten en fruit en een bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken zullen bij de wet worden ingesteld. Volgens de toelichting van minister Struycken worden de schappen bij de wet ingesteld, omdat een behoorlijke organisatorische vertegenwoordiging van werknemers ontbreekt. Het is dus geen kwestie van gebrek aan be langstelling. Het gaat in dit geval meestal om bedrijfjes, waarin geen werknemers zijn. HET DAHLIATIJ VERLOOPT. De keuring van deze week in het Haarlemse Krelagehuis was slechts een schamele schaduw van de over daad die wij enkele weken geleden kregen voorgezet. He tloopt met de dahlia's nu toch werkelijk op een eind en nog geen twintig variëteiten gaven ditmaal acte de presence. En hiervan had D. Bruidegom uit Baarn nog het leeuwendeel. In deze groep waren enkele goede kleinbloemige semi-cactussen aanwe zig zoals de zalmrode Lovely Looker, de lilapurpere Pretty Lass, Forever in het roserood, Midget, warmrose en de zuiverwitte Frank Soeten. Aardig was ok de halfdubbele kleine dec. Enjoyable, violetrose. Van de grootbloemige soorten noe men we dan nog de zuiver zalmkleu rige c. Soest Vooruit, s.c. Rodeo, don ker bloedrood, een vorstelijk stuk van de Oranjerood-met-gele Golden Heart, de bloedrode s.c. Perfectos s.c. Bestsel ler, diep oranjerood en de wat dof fer gekleurde s.c. Showpiece. J. P. Bakker, Heemstede toonde nogmaals een drietal manden met de oersterke pompon Magnificat, die nu al enkele jaren achtereen als werkpaard in de voorste rijen staat. Bij N. J. van Oosten, Den Haag, was het op de eerste plaats de zeer fraaie rode dec. Saffier die de aan dacht weer opeiste. Voorts waren in dit groepje aanwezig s.c. Nocturne, licht bisschopsviolet, de beste ci troengele s.c. Caesar, de paarse kleinbl. Magenta Queen en een witte c. zaailing 33/36 die het Getuig schrift van Verdienste verwierf. Tenslotte zagen we de eerste „nar cis", en wat voor een! J. J. Grulle- mans, Lisse, liet een kistje met Nare. serotinus zien, een liliput-poeticus met 23 bloempjes op naalddunne steeltjes. Misschien dat het anders kan, maar zo ze hier stonden was het meer aardig dan mooi en leek het ons meer iets voor verzamelaars van bui tenissigheden. Het is tè iel, het vult niet. ln parochie O. L. V. Hemelvaart en St. Joseph Te 's-Hertogenbosch is gister avond de 61-jarige G. van der Sman, door een auto gegrepen toen hij ach ter een van de tegenovergestelde richting komende auto de weg over stak. De heer van der S. werd zeer ernstig gewond naar het groot zie- kengasthuis overgebracht, waar hij een half uur na aankomst is over leden. In India is op het ogenblik een ontstellend tekort aan voedsel en andere essentiële artikelen, het grootste te kort sinds de verschrikkelijke hongersnood van 1940 in Bengalen. Om aan de greep van de hongerdood te ont komen zijn duizenden plattelandsfamilies naar de grote steden getrokken. Hier en daar heeft dit tot relletjes aanleiding gegeven, zoals in Calcutta, waar vrouwelijke politie-agenten reeds meer dan 2000 mensen hebben gearresteerd. Zondag 29 september wordt er in de parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart en Sint Joseph het zil veren jubileum gevierd van een man, die zo niet zijn hart (hij is per slot van zaken getrouwd) dan toch zijn leven verpand heeft aan de kerk en de eredienst. Die man is koster J. C. Ouwerkerk, de befaamde sacrista van de Herensingelkerk. Vijf en twin tig jaar vervult hij nu dit ambt, dag in, dag uit, vooral op de zondag, en hij doet dat met ijver en een gelijk matig karakter. Een koster is een merkwaardig mens. Hij is geen pastoor, al gaat hij nog zo mooi getoogd, hij is ook niet helemaal leek. Hij zit er zo'n beetje tussenin. Zijn status in de kerkelijke hiërarchie is moeilijk te bepalen. Wat een koster in ieder geval wel is: de vertrouwensman van de parochia nen, de man, die als het druk is al tijd nog wel een plaatsje in de kerk weet te vinden, de man, die als een tweede Sint Antonius een verloren kerkboek, een rozenkrans of een ver geten portemonnaie terugbezorgt. In de sacristie is hij met recht de sacrista, die geen baas zijnde toch de baas is. Hij heeft maar te zor gen, dat „alles klaar ligt", ieder mor gen opnieuw, onderwijl er op toe ziend, dat de misdienaars zich niet te luidruchtig voor hun dienende taak gereed maken. Ja, wat doet een koster al niet? Wij hebben er met de jubilaris niet over gesproken, Teveel jaren hebben wij hem gade geslagen om nu niet voor de pen weg hem in het zonne tje (lees: de krant) te kunnen zet ten. Rouwtjes en trouwtjes wisselen elkaar af in een kerk, en een koster heeft maar te zorgen, dat de entou rage een juiste sfeer heeft. Alles moet blinken; hij dient de artist te zijn die met bloemen en planten een pas send arrangement weet te maken. Bovendien heeft hij zijn taak in de parochie zelf, en zo is er geen paro chiaan, of hij heeft ooit met de kos ter te maken gehad. Koster Ouwerkerk is dus een man, die evenals zijn collega's elders een belangrijke figuur is ter pastorie, in de kerk, in heel de parochie. Hij heeft echter op de meesten van hen voor, dat hij een kwart eeuw in de zelfde parochie gewerkt heeft, maar in twee verschillende kerken. Zijn naam duidt daar trouwens op. Wij herinneren ons nog als de dag van vandaag, dat hij in de kerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart (Mon Père) aan de Haarlemmer straat aan het werk toog: een nog wat aarzelende jongeman, die zich bij de Hercules-figuur van een De ken Homulle wat onwennig gevoeld moet hebben. Maar spoedig was hij in de Mon Père thuis, en wist hij weg in dat complex van gangetjes, deu ren en opstandjes, die karakteristiek waren voor de bouw van de vorige eeuw. Toen echter in 1934 de Sint Joseph- parochie werd opgeheven en gevoegd werd by die van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, betekende dat ook voor koster Ouwerkerk een grote verande ring. De Mon Père werd gesloten en de kerk aan de Herensingel werd met een dubbele naam tot nieuwe paro chiekerk bestemd. De koster verhuisde uiteraard mee, en hy wist zich wonderwel, dank zy zyn rustig en gelykmatig karakter, aan te passen in de zo heel andere sfeer van een moderne kerk. Vrien delijk ging hy zyn gang en veroverde spoedig by iedere parochiaan de plaats, waarop hy krachtens zyn be roep en aard recht had. Gemakkelijk heeft hij het niet al tijd gehad. De oorlogsjaren met name dwongen vaak tot behelpen. Het was dikwyls een passen en meten om al les goed te laten lopen. Maar juist toen toonde hy een koster van het goede soort te zyn. Hoeveel kaarsen heeft hy in die kwart-eeuw opgestoken? Hoeveel heeft hij aan plaatsengeld opgehaald? Hoeveel liters wijwater heeft hy verstrekt? Allemaal vragen, waarop de jubilaris geen antwoord zal kun nen geven. Die vragen zijn ook niet belangryk. Het belangrijkste is, dat men hem in de parochie graag mag en dat hij zich thuis voelt in zyn parochie. De meeste jaren heeft hij gesleten onder het regiem van Deken Homulle, se dert 1953 is pastoor J. A. van Kleef zijn „werkgever". Begrijpelijk, dat deze het feest van zyn koster niet on gemerkt laat voorby gaan. Zondag 29 september is er om half tien een Hoogmis in de parochiekerk.. Om 12 uur is er in de pastorie de receptie voor verenigingen en andere corpora ties, terwijl de parochianen van kwart voor één tot half twee, even eens in de pastorie, gelegenheid kry- gen de jubilaris te complimenteren. W. H.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7