Discussie rond de aan CobaRitsema toegekende Rembrandtprijs Waarom geen tentoonstelling met wedstrijdelement? Leidse Universiteit A-griep brengt de Leidse bakkers in moeilijkheden »St. Adelbert" luisterde naar een loflied op Leiden GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN NIET BEZORGING DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Leidse raad bijeen Met de behandeling van de gemeente-begroting voor het jaar 1958 ln richt en mede met het oog op de bestedingsbeperking, zag de Leidse raad, welke gistermiddag onder leiding van de burgemeester, jhr. mr F. H. van Kinschot bijeenkwam, zich voor de afdoening van een weinig omvangrijke agenda geplaatst. Slechts één punt: de toekenning van de Rembrandtprijs aan Coba Ritsema te Amsterdam, lokte enige discussie. Alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen werden z.h.E. aangenomen, terwijl één voorstel tot de volgende vergadering in porte feuille bleef. Het was het voorstel orn de Commissie van Advies ex-art. Woonruimtewet 1947 (z.g.n. huisves tingscommissie) werden voor een jaar herbenoemd de heren P. C. A. ten Broek, B. J. Huurman, J. de Jong, B. een bedrag van 20.000 beschikbaar J de Kier en J. H. Schüller, idem tot te stellen voor het repareren van twee ketels van de centrale verwar ming van het Stadhuis en van 103.500 voor het aankopen en plaat sen van twee ketels en het maken van een oliestookinstallatie t.b.v. de ze verwarming. De heer Woudstra (Prot. Chr.), die de discussie over de Rembrandtprijs opende, kon zich niet verenigen met de thans gevolgde procedure: het door de jury aanwijzen van een kunste naar. Aan de hand van de Verorde ning was sprekér de mening toege daan, dat een tentoonstelling -zou worden gehouden, met daaraan ver bonden wedstrijd. De heer Portheine (V.V.D.) wees op de gunstige reacties in het land om deze prijs uit te reiken en ver bond aan deze opmerking de sugges tie om straks voor de uitreiking lan delijke belangstelling te wekken. Een suggestie, welke de heer Meester (P. v.d.A.) kon onderschrijven. Van het wedstrijdelement in deze toekenning was de heer Meester niets bekend. De heer Van Dijk (K.V.P.) gaf toe ook van oordeel te zijn géweest van het houden van een expositie, met daaraan verbonden aantrekkelijke prijs, Wethouder Van Schaik gaf de heer Woudstra te verstaan, dat het nim mer in de bedoeling van b. en w. heeft gelegen om een tentoonstelling te or ganiseren, met daaraan verbonden Rembrandtprijs. De jury heeft haar werkzaamheden uitnemend voorbe reid, terwijl de naam van de juryle den borg staat voor een verantwoor de beslissing. Indien men een open tentoonstelling had georganiseerd, was het lang niet zeker geweest of schilders (essen) van naam hadden in gezonden. Z.i. is de thans gevolgde gang van zaken juist geweest. Ook de jury is deze mening toegedaan. Het spijt spreker, dat de heer Woudstra tot de bovengeschetste gedachten- gang is gekomen. Medio december zal in De Lakenhal een expositie van het werk van Coba Ritsema, aangevuld met werk van geestverwante schil ders, worden gehouden. Een exposi tie, met prijsuitreiking, waarvoor zeer zeker landelijke belangstelling zal worden gewekt. Conform het voorstel wordt dan besloten. Alvorens de raad zich deze middag aan de behandeling van de agenda zette, werd de raad in secties ver deeld, zulks ter voorbereiding van het afdelingsonderzoek van de begro ting. De volgende her-, resp. benoe mingen vonden plaats: tot leden van Kath. Openb. Leeszaal en Bibliotheek AANWINSTLIJST. Ontwikkelingslectuur. Aafjes: Capriccio Italiano; idem: Logboek voor „Dolle Dinsdag"; van Baaren: De nertsfokkerij in Nederland; Band recorder voor zelfbouw; Bruning: Ob jectief brevier; Buck: Mijn werelden; Burt en Leasor: Ontsnapt; De Velu- we; recreatieruimte in Nederland; Dresden en Vestdyk: Marionetten spel met de dood; v. Egerat: Auto trips door Brabant; Enzinck: Het ex pressionisme; Friedrich: Geneeskun de in opmars; Gerrits: Papegaaien in kooi en volière; Gids voor Nederland se kastelen en buitenplaatsen; v. Gif fen-Duy vis: De Azteken; Jonckheere: Kongo zonder buks of boy; v. Kam pen: Wijkende wildernis; Kampman, Houtman en Naastepad: Oliestook- installaties voor lokale en centrale verwarming; Kaspers en v. Dijk: Naar veilig verkeer' Ken uw vespa; Knipping: Film en amusement; Krook: Alles over kamperen; Lange: Egypte; Larsen: Nachtmerrie der onschuldi- gen; Laurey: Oorbellen; Leemans: Aanwezig verleden; v. d. Meer: Uit het oude Europa; Melkman: Meesters der Hebreeuwse vertelkunst; Neu- m VRIENDENKRING. Zoals reeds in de agenda staat ver meld, houdt de Vriendenkring ter ere van het Heilig Sacrament a.s. woensdag zijn jaarlijkse algemene vergadering. De leden moeten vooral niet verzuimen om naar deze verga dering toe te gaan, want naast de be handeling van enige nodige gewone agendapunten, die het bestuur naar handelen, staat op de agenda een filmvertoning. Het gaat om een ge heel nieuwe, belangrijke en hier in Leiden nog niet vertoonde film. Het bijzondere is echter, dat deze film zo uitstekend past bij de doelstelling van de Vriendenkring. Met betrekking tot de Vrienkring- dag is er een wijziging gekomen, waarvan de leden en parochianen van de parochie O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen, nota dienen te ne men. Er is nl. aangekondigd dat op zondag 29 sept in het Lof gepreek zal worden door de zeereerw. heer pas toor W. E. Blok. Wegens omstandig heden moest pastoor Blok deze taak echter overdragen aan kapelaan P. J. van Ingen. Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht mej. J. de Kemp te Leiden en de heren B. Rigutto te Den Haag en J. J. Delescen te Herkenbosch. leden van het bestuur van de Ver. tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen prof. dr. P. B. Kreukniet en de heer G. P. E. Weijer. Tot regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwen huis werd de heer L. Molijn benoemd. Oversteekplaats Prinsessekade. In aantal gteeds toenemende ge;< De interpellatie van de heer Drij- va^en .va" A-griep te Leiden veroor- ber inzake de oversteekplaats aan de i zaken in de bakkerswereld bijna on- Prinsessekade zal in de eerstvolgende °Plo®bare problemen zowel wat de zitting plaats vinden. Tot zolang wordt Pr°ductie als wat de distributie van- de huidige toestand gehandhaafd. I hrood betreft. WACHTGELD- EN UITKERINGS REGELING KLEUTERONDERWIJS In Staatsblad no. 370 Is opgenomen het koninklijk besluit van 10 sept. 1957 tot regeling van de toekenning van wachtgeld De eerste geschiedenis van Lourdes In de tweede hellt van oktober v«r- schijnt bU uitgeverij Lethielleux te hii t.t ïïLti i Parijs het eerste van de vier delen ontslag aan leidsters bij het kleuter- met dooumenten r(md de eerste ge onderwijs onder de Wel Wachtgeld- s(.hiedenis vln Loardes. en uitkeringsregeling kleuteronder- - - wijs". ,,0 Leyda gratiosa!" De St. Adelbert-vereniging opende gisteren het seizoen met een bijeen komt in „Het Gulden Vlies", waarop de heer L. Roozen een lezing hield, welke hjj getiteld had „O Leyda gra tiosa". Nadat de voorzitter, dr. W. J. J. Dijsselbloem, een woord van welkom had gesproken, in 't bijzonder tot de, mede-uitgenodigde, dames, ving spr. zijn inleiding aan. Terugduikend in het grijs en soms pik-donker verleden verhaalde hij, hoe Leiden aan de (geüsurpeerde) naam van Lugdunum Batavorum kwam „en welke resten van de Ro meinse bezetting er nog worden ge vonden. Vervolgens gaf hij een verklaring van de naam Leiden, in verband waarmede hij wees op de waterstaat kundige toestand van het gewest, op de stichting van de Burcht en van het grafelijk hof, welke beide bepa lend waren voor de prille vestiging en uitgroei van de stad. Uitvoerig liet hij zijn gehoor ver blijven in en rond de Pieterskerk, waarbij spr. gelegenheid had op som mige andere Leidse merkwaardighe den in te gaan en o.a. de betekenis van het Sleutelwapen besprak. Hier bij kwam ook de onthulling, dat de titel van de lezing ontleend was aan een Italiaans gedicht van de Leidse organist Cornelis Schuyt. vele andere beroemde Leidenaars en dan zijn er de talloze niet be roemde Daarom werd beslo' - met een verwijzing naar het L' dia lect en met het oordeel Le Francq van Berkhey over de ^eidse dames en heren. Hoewel uiteraad een inleiding als deze onvolledig moest zijn, was het toen welletjesHet had bijna an derhalf uur geduurd. De voorzitter sprak een hartelijk dankwoord en deed de suggestie, in het daartoe geëigende seizoen Adel- bertische rondwandelingen door Lei den te maken. Er werden nog vele vragen gesteld Deze problemen worden des te groter door het gebrek aan reserve- personeel. Het uitvallen van brood- wijken heeft tot gevolg, dat sommige bezorgers overbelast worden, hier door ontstaat bij hen oververmoeid heid met een des te groter gevaar voor besmetting. De Leidse bakkerijen hebben dan ook gemeend voorzorgsmaatregelen te moeten treffen, om de bToodbe- zorging zo goed mogelijk op gang te houden, men houdt rekening met de mogelijkheid dat de ziekte-verschijn selen in een bepaald bedrijf zulke ernstige afmetingen gaan aannemen, dat een dergelijk bedrijf zich gesteld ziet voor de noodzaak bepaalde broodwijken tijdelijk niet te bedie nen. In dit geval staan de andere bakke rijen klaar, zoals dit in de afgelo pen vacantie-tijd ook het geval is ge weest, om de afnemers van een broodbezorger, die plotseling ziek is geworden, tijdelijk te bedienen tot deze hersteld is. De Leidse bakkerijen vertrouwen er op, dat de afnemers begrip zullen hebben, voor de vele moeilijkheden, die door de inleider zo goed moge- waarvoor enkele bedrijven zich mo- lijk werden beantwoord. menteel geplaatst zien. Deze regeling is vrijwel analoog aan die voor de rijksambtenaren. Het besluit geeft ook aanspraken op wachtgeld of een werkloosheidsuit kering aan leidsters, die zijn ontsla gen tussen 31 december 1955 en 14 oktober 1957, de datum van het in werking treden. Verzoeken om wachtgeld of uit keringen over deze periode moeten echter worden ingediend vóór 14 de cember 1957. De leidster, die wordt ontslagen na 13 oktober 1957, moet een ver zoek om wachtgeld hebben ingediend binnen een maand, nadat het haar schriftelijk ter kennis gebrachte ont slag onherroepelijk is geworden, en een verzoek om een werkloosheids uitkering binnen drie dagen na de dag, waarop haar ontslag ingaat. In het laatste geval moet de betrok kene zich tevens binnen drie dagen als werkzoekende hebben gemeld b\j de inspectrice van het kleuteronder wijs. CONGREGATIE-OVERSTE NAAR NIEUW-GUINEA. De Algemene Overste van de Broe ders-congregatie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten, Broeder Waltherus is gistermiddag met het s.s. „Rondo" uit het Moederhuis te Warmond naar Nieuw-Guinea ver trokken voor een visitatiereis. Door de congregatie worden ver- volgscholen, een lagere technische school en een internaat geleid in Me- rauke, Kepi en Mindiptana. De algemene overste zal deze sta ties bezoeken en wordt in februari 1958 weer in Holland verwacht. TOTO GEEN HAZARDSPEL. De voetbaltoto van de KNVB is, althans voorlopig, legaal. De Haagse rechtbank heeft de heer L. Brunt, se cretaris-penningmeester van da bond, dinsdagmorgen vrijgesproken van „het geven van gelegenheid tot ha zardspel", zoals hem ten laste was gelegd. De overweging was, dat de voetbalpool als een „loterij" dient te worden beschouwd. GEVESTIGD M. van Es en fam., meubelmaker, Os en Paardenlaan 48; H. B. Termeer en fam., chef in een warenhuis, Haarlem merstraat 73; G. F. H. Iestra geboren Beukers en fam., Tib. Siegenbeekstraat 17; A. Reitsma en fam., rijksambtenaar, Hoflaan 161; A. W. P. Vriens en fam., vertegenwoordiger, Burggravenlaan 43; J. Drenth en fam., rentmeester, Char- lotte de Bourbonhof 5; J. W. Kepel en .«„Li- Ifam., rijksambtenaar. Titus Brandsma_ Met de stichting van de univer- iaan 28; W. L. Baars en fam., boekhou- siteit van het „Athene van het noor- der, Kaiserstraat 34; A. Lünstedt fam., elektr. techn., Lammenschansweg den" sneed de inleider een onder werp aan, dat de volle belangstel ling van de St. Adelbert had, waar bij hij ook nog kans zag een gedicht van Piet Paaltjens op te zeggen. Vervolgens behandelde hij vluchtig de „kunstschatten in de musea, in 't bijzonder ook de Lakenhal, opgesta peld en de vele andere bezienswaar digheden van de roemruchte stad, welke haar bloei, behalve van de universiteit, dankt aan de laken industrie, maar ook aan de midden stand en de veemarkt. Na een pe riode van inzinking is Leiden thans met een zeer gevarieerde industrie, weer een bloeiende stad. Na de rampen van de buskruit- ontploffing en van het stadhuis in zijn inleiding te hebben betrokken, wees spr. op de schriele wijze, waar op Rembrandt en niet "hij alleen in zijn geboortestad wordt ge- eerd. Behalve Rembrandt zijn er nog AMBTENAAR EN BESTEDINGSBEPERKING. 104; J. A. M. Zeeuw van der Laan en fam., administrateur, Haarlemmerstraat 263; H. D. Gijzen en fam., timmerman, Roemer Visscherstraat 31; E. C. L. Ber gen en fam., leraar M.O., Boshuizerlaan 13; A. Buutfeld en fam.. chef elektr. lasser, Gerrit van der Laanstraat 20; H. Dorrepaal, Rijnsburgerweg 144; E. P. Veerman, telefoniste, Merelstraat 21, M. van Ommen, schrijfster, Cobetstraat 81; D. J. Dijkema, havenarbeider, Oost Havenstraat 5; H. Schonk, ass. bedrijfs leider, Roodenburgerstraat 63; M. E. Engels, leerling-verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; P. H. Verboon, leerling-ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; J. Seven, leerling-verpleegster. Rijnsburgerw. 10; A. J. M. Oosterom, leerling-verpleegster. Witte Singel 27; M. G. W. Slaghekke. leerling-verpleegster. Rijnsburgerw. 10; E. V. van Liere, Rapenburg 131; R. Starreveld, verpleegster, Rijnsburgerweg 10. c tt 11; werking te verlenen bij de aanscha fing van oliekachels t.b.v. de Geref. school aan de Driftstraat, maakte de heer Woudstra (Prot. Chr.) bezwa ren tegen een opmerking, welke een ambtenaar had gevoegd bij de stuk ken, die op dit voorstel betrekking hadden. De ambtenaar was n.l. van mayer: Fauvisme; Parr: Gekwelde mening, dat deze uitgave, met het S. H. Rauws, leerling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; I. E. M. Soer, leer ling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; E. M. Droogh, leerling-verpleegster, Rijns burgerweg 10; L. Pijpers, leerling-ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; A. J. Dijkstra, Hugo de Grootstraat 9; A. J. M. Streef, gezinsverzorgster, Rijnsbur- gerweg 86; J. M. de Bruine, leerling- Rii rfp T j I verpleegster, Rijnsburgerweg 10; C. A. i!«f I j® Y1 Leidse J van Ast, leerl.-gezinsverzorgster, Rijns- A. van Leeuwen, gezins raad van het voorstel om mede- j burgerweg kunst; Penraat: Hoe wilt U wonen? Peppink: Zó rijdt u zuinig; Pope: De slag aan de Rio Plata; v. Praag: Be knopte geschiedenis der Spaanse let terkunde; Reith: Wat eten wij?; Schenk: Handboek voor woningin richting en tuinaanleg; Schmeller: Kubisme; Schmidt: En wat dan nog?; Smith: Eisenhower's zes grote beslis singen; Spoerl: Uw motor en U; Suas- so de Lima de Prado; Luipaardman nen en slangendansers; Swaab: He den en toekomst der automatische ad ministratie; Tadema-Sporry: Geluk kig Lybië; Voila: Zonder toga; de Vries Reilingh; Oostenrijk; Walma van der Molen-Meindersma: Spanje; Wempe: Sociale wetgeving voor het examen moderne bedrijfsadministra tie en het staatspractijkdiploma; de Wit: Aquariumplanten dl. 1. Nederlandse en vertaalde romans: Baardman: Jachthond op de oceaan; Beuving: Vals alibi; Christie: De inge sneeuwde slaapwagen; v. Eemlandt: De vijfde trede; Ewick: Het oor van Malchus; Hartung-Piroschka; Man- kiewicz: Kruisverhoor; van den Oever: De zee is ons land; Risse: En toen kwam de dag.van de Walle: De sla,. stand. oog op de bestedingsbeperking, ach terwege had moeten blijven. De heer Woudstra was van oordeel, dat een dergelijke beslissing behoort tot de competentie van b. en w. Boven dien voldeed het verzoek aan de bij de wet gestelde eisen. Hoewel b. en w. dit „advies" naast zich hebben neergelegd en van me ning zijn, dat medewerking moet worden verleend, brachten zowel de wethouder van Onderwijs als de burgemeester de heer Woudstra on der het oog, dat het onder de hui dige omstandigheden zeker gewenst is, dat ook ambtenaren doordrongen zijn van de noodzaak tot bestedings beperking. Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Conrant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. verzorgster, Rijnsburgerweg 86; M. C. E. H. Appel. Johan de Wittstraat 42; L. W. Reebroek, verpleegster, Rijnsburger weg 10; M. C. de Wit, leerling-ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; G. de Wil de, leerling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. M. B. A. Vleeskens, Zeemanlaan 14; G. W. C. A. Swart, Fruinlaan 9; J. S. T. de Loor, Gerecht 10; C. H. Hendriksen geb. Snel, kamerverhuurster, Roodborststraat 52; G. M. Dedecker. onderwijzeres. Rijnsburgersingel 29; E. J. Ditters, Oude Rijn 75; M. H. Planjer geb. Kerkmans, Ambonstraat 25; J. A. Kanbier geb. Meeuwis, Damlaan 9; E. van Ditmarsch, Groenhovenstraat 19; P. W. P. Simonis, Rijnsburgerweg 33; G. de Laaf. kinderverzorgster, Gasstr. 58; T. S. Liem, Piet Paaltjenspad 1; M. Roos, Hoge Rijndijk 51; K. E. Hellen- doorn, Burggravenlaan 1; M. C. H. van Kempen, Spieghelstraat 13; K. J. M. Bronsgeest, Wasstraat 89; M. A. Wes, Du Rieustraat 19; E. Tamboezer, Zoe- terwoudsesingel 53; E. H. van den Bosch, leerling-verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; G. J. Maat, leerling-ver. pleegster, Witte Singel 27; S. M. Schot, Rapenburg 131; J. van Braak, gezins verzorgster. Rijnsburgerweg 86; F. van den Braber, leerling-gezinsverzorgster, Rijnsburgerweg 86; A. van Weeghel, leerling-gezinsverzorgster, Rijnsburger weg 86; J. M. Freek, dienstbode, Witte Singel 27; H. J. Wassink, leerling-ver pleegster, Witte Singel 27; C. J. Meertse, leerling-gezinsverzorgster, Rijnsburger, weg 86; M. Mlchi eisen, leerling-gezins- verzorgster, Rijnsburgerweg 86; J. C. Peet, gezinsverzorgster, Rijnsburgerweg 86; E. Hufferman, gezinsverzorgster, Rijnsburgerweg 86; J. Smeulers, Man- demakerssteeg 7; M. H. Beens, leerl. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; Kühn, gezinsverzorgster, Rijnsburgerweg 86; A. Walbeek, leerling-gezinsverzorg ster, Rijnsburgerweg 86; C. W. F. On- vlee, elektr. lasser, Pr. Wilhelminastraat 18; G. van der Linden, boordwerktuigk. K.L.M., Voorstraat 25; H. A. den Dop per, Vree wijkstraat 6; J. C. Kortekaas, verpleegster, Hooigracht 1327; P. C. Hynson, lerares, Zoeterwoudsesingel 94; A. A. van der Vis, leerling-verpleegster, Rijnsburgerweg 86; H. L. Sljberden, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; C. M J. Driessen, leerling-verpleegster. Rijns- burgerweg 10: C. van Dam, leerling- verpleegster, Rijnsburgerweg 10; G. H. Kuhlmeüer, Rapenburg 131; E. W. M Rijnja, kantoorbediende, Bloemmarkt 12; D. Knottenbelt, Plet Paaltjenspad 1; P. H. W. A. M. de Veer, Boerhaave- laan 21: R. T. J. Buve, Haarlemmer straat 247a; L. A. Maat. Witte Singel 97; G. Hagenaar. Fagelstraat 44; M. Nuyten, Jan van Goijenkade 7; F Tim mermans. Plantsoen 51; J. H. G. Kes- seis, Johan de Wittstraat 44; H. C. Eijs- berg, verpleegster. Van Oldenbarnev str. 32; B. H. Heil, kok. Rijnsburgerweg 50; D. Reinders, civ. ingenieur, Fred, van Eedenlaan 57; H. Hoogervorst. bloemist knecht, a.b. Langegracht tegenover 248; E. C. van Diest geb. Philipse. Doelen steeg 4; J. L. Stierum, Boerhaavelaan 17: P. de Krijger, visventer, Levendaal 117; L. Versnui. verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; W. B. A. M. Ahsmann, Me relstraat 30; H. M. Kouprie, leerling verpleegster a.b. einde Mariënpoalstraat; H. Franken, Nieuwe Rijn 22a: P. J. Vo gel, Rapenburg 110; A. K. Sollie, kraam verzorgster. Sieboldstraat 42; R. R. Smit, Rijnsburgerweg 165; R. J. M Feddema, winkelbediende. Wasstraat 34; J. van der Stel. verpleeghulp. Rijnsbur. gerweg 10; H. J. Revenberg, leerling- gezinsverzorgster, Rijnsburgerweg 86; J. A. Wuijster, textielhandelaar. Waldeck Pyrmontstraat 7; J. W. van Rooij, Hoge Rijndijk 81; H. M. van der Holst geb. Van Ruiten, Musschenbroekstraat no. 19; 3. E. Maks, Leeuwerikstraat 33: W. W. Mulder, - onderwijzeres, Morsweg 102a; L. Kapel, Boerhaavelaan 29; J. A. van Moorst, dienstbode, Nieuwe Rijn 106; W. A. M. G. Niipels geb. Frye, Rijnsbur gerweg 37; D. H. J. de Jongh, Schel- nenkade 47; F. O. Aalbers. Van Galen straat 4; M. A. Bokhorst, leerl.-analyste, Rijnsburgerweg 31; J. A. Moene. maat schappelijk werkster, Plantsoen 25; J. J. WÊL_.J Boonman, Morsstraat 60; W. A. M. Ha- van Rapenburg 47 naar 's-Gravenhage! laar en fam., van Thorbeckestraat 20 naar Amsterdam, Manderijnenstraat 44; J. Koolbergen en fam. van Lorentzkade 52 naar Rotterdam, Wilgenlei 41; D. Woudstra en fam., van Paul Krugerstr. 20 naar Utrecht, Pionstraat 24 I; M. J. Voorn en fam., Mariënpoelstraat no. la, haar 's-Gravenhage, Edisonstraat 109; H. R. Smissaert en fam., van Herengracht 25 naar 's-Gravenhage, Galilelstraat 49; T. N. geb. Han en fam., van Modder mansstraat 15 naar 's-Gravenhage, Hart Nibbrigkade 116; H. J. Braakman, van Cobetstraat 48 naar 's-Gravenhage, Beeklaan 270; I. Nypels. van Haagweg 38 naar 's-Gravenhage, Sportlaan 168; S M. ten Berge, van Plantage 16 naar 's-Gra venhage. Elandstraat 128; M. Maas, van Fruinlaan 4 naar Vrouwenpolder, Kon. Emmaweg 2; P. H. van Nierop. van Melchior Treublaan 12 naar Wassenaar, Wittenburgerweg 104; W. Samson, van Vreewijkstraat 11 naar Oegstgeest, Rhiingeesterstraatweg 159; J. L. Vanden- brink. van Morssingel 9 naar Apeldoorn, Loolaan 52; D. Zandstra, van Evertsen- straat 17 naar Leiderdorp, Berkenksde 9; M. Vogelaar, van Koolpark 5 naar Wassenaar. Raaphorstlaan 15: S. B. de Fey van Madoerastraat 25 naar Weert, Kazernelaan 101; P. I. Vaillant, van Hoflaan 125 naar Rotterdam. Gordelweg 160; N. A. Onderwater, van Noordeinde 48 naar Gouda. Krugerlaan 187; W. A. E. Immler. v. Plantage 16 naar Utrecht, Rijnkade 5; C. Ie Febre. van Nieuwe- brugsteeg 13 naar 's-Gravenhage. Kra- nestraat 54; J. M. W. Kriest. van Hoge Rijndiik 107b naar 's-Gravenhage. Ge vers Deynootweg 8; A de Vries, van Hartmanstraat 24 naar Wonseradeel, Sluisweg 1; W. Uliee, van Herenstraat 34 naar Leidschendam, Mariënpark 2; M. J. M. Heerspink, van Schelpenkade 47 naar Hoensbroek. Akerstraat 29; J. A. van de Bovenkamp, van Vondellaan 8 naar Barneveld, Langstraat 84; A. V. Dijkstra, van Rijnsburgerweg 10 naar Heemstede, Crayenestersingel 26: J. E. T. Jennissen, van Rijnsburgerweg po. 10 naar Roosteren. Dorp 125; C. P M. T. Diepstraten, van "Johan de Wittstraat 48 naar Schiedam, Dr. Noletstraat 1: M. Mangelsdorf geb. Den Ouden, van Ma riënpoelstraat 19a naar Brunssum, Pr. Hendriklaan 161; S W van Vilsteren, van Boerhaavelaan 27 naar Zeist. Woud- schoten; T. Heemskerk, van Mezenstr. 2 naar België; C. E. de Vries geboren rink. leerling-verpleegster. Mezenstr. S. M. Kloots, hoofdproefleidster LUVA, v. d. Waalstraat 14; J. de Vreede. ge zinsverzorgster. Rijnsburgerweg 86; D. A. Middelkoop geb. Spies, steno-typiste, Hoge Morsweg 130; E. C. A. M. van Hassel, Noordeinde 50; J. Blokhuis, los werkman. Varkenmarkt 7; E. M. Hegen- barth. Hoge Morsweg 17; M. S. E. Wisse geb. Stuifzand, Telderskade 12; W. M. Eggink, onderwijzeres. Schelpen kade 41; A. de Haan. inpakster, Jan de Latershof 1; J. j. Ouwerkerk, metse. laar, Maredijk 91; M. Regenboog, ver tegenwoordiger, Boerhaavelaan 15; R. Ranselaar, loodgieter, Trompstraat 63; J. A. Mazel. Groenhovenstraat 17; H G. Warns. De Sitterlaan 110; J. I. M. J Dommisse. Witte Singel 66; D. Reitsma. werktuigkundige, 3 Octoberstraat 68; M. F. G. Verheugen. Bilderdiikstraat 7; A. L. Meijboom. Oude Vest 47. VERTROKKEN A. de Groot en fam. van a.b. Lange gracht tegenover 248, naar Voorschoten, Schoolstraat 118; A. H. van der Staaij en fam., van Botermarkt 28 naar Zwam- merdam, Witheniusstraat 5; C. BodriJ en fam., van Os en Paardenlaan 48 naar Etten c.a., Banakkerstraat 13; P. Lau- wers en fam., van Utr. Jaagpad 21 naar S. Rotterdam, Hailaweg 83c; A. F. Bicge- roSd? De publicatie is door prof. Lauren- tin van de universiteit van Angers verzorgd in opdracht van de bisschop van Lourdes. Hiermee zullen feiten aan het licht komen, die tot dusver niet bekend waren. Een groot deel der publicatie is namelijk gewijd aan documenten, die bijna een eeuw zoek zijn geweest. Reeds in 1867 waren de voornaam ste stukken n:et meer le vinden in de archieven van het commissariaat van politie, van de rechtbank van Lourdes en van de sub-prefect van Argelès. Historici als Lasseret zagen hierin een upzet om bepaalde zaken geheim te houden. Enige maanden geleden zijn de akten en processen-verbaal terugge vonden en aan mgr. P. M. Théas, bis schop van Tarbe6 en Lourdes, ter hand gesteld. De documenten bevatten o.m. da politie-rapporten, de correspondentie en de notities van commissaris Jaco- met. Deze notities werden gemaakt naar aanleiding van het eerste ver hoor van de H. Bernadette 10 dagen na de eerste verschijning. BEDEVAART PER VLIEGTUIG NAAR LOURDES. Vanmiddag om 12 uur is de laat ste groep Nederlandse bedevaartgan gers naar Lourdes vertrokken voor een bedevaart van drie dagen. Het zijn 24 zieken met begeleiding, die met een door de Raptim gecharterd K.L.M.-vliegtuig van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam reizen. Hun bedevaart is verzorgd door de Vereninging tot samenstelling van Nederlandse Bedevaarten te Den Bosch. Vanmiddag te 4 uur komt het vliegtuig in Ossun aan, vanwaar de passagiers ln een ambulance-auto naar het enkele kilometers verder gelegen Lourdes worden vervoerd. De zieken en het verplegend perso neel vinden allen onderdak in het Asyle Notre Dame de Lourdes. Het vliegtuig wordt vrijdagavond om zes uur op het vliegveld Zestien hoven terugverwacht. UITVOER TOMATEN. België en Luxemburg hebben be sloten de invoer van tomaten uit Ne derland stop te zetten met ingang van vandaag. Er is niet bekend ge maakt hoe lang dit invoerverbod zal duren. Het zal afhankelijk zijn van de prijs voor tomaten op de markt van deze landen, zo meent men in Nederlandse tuinbouwkringen. Tege lijk is ook bekend geworden, dat Oos tenrijk een extra contingent van 1000 ton tomaten voor invoer heeft vrij gegeven. Op dit contingent kan ook door ons land worden geleverd. Het geldt tot 15 okt. De Oostenrijkse autoriteiten heb ben voorts besloten tot 31 december a.s, de invoer van appelen, peren en perzieken onbeperkt toe te staan, als gevolg van de zeer geringe fruitoogst in Oostenrijk. Of deze maatregel tot gevolg zal hebben, dat er uit ons land een belangrijk kwantum fruit naar Oostenrijk zal gaan, moet worden be twijfeld, want er is nu eenmaal ook in ons land een zeer gering aanbod van peren; ook appelen zijn er be- langrijk minder dan in normale ja ren. VIERJARIG MEISJE OVERREDEN Gistermiddag omstreeks half drie is het vierjarig meisje Remmeltine van Solingen uit 's-Gravenhage in de Sumatrastraat om het leven gekomen toen zij werd overreden door een vrachtauto met oplegger. Het meisje zat achterop de fiets bij haar moeder, voor op de fiets zat haar driejarig broertje, toen uit tegenovergestelde richting in de Sumatrastraat de vrachtauto naderde en de fiets pas seerde, kwam mevr. van Solingen door onbekende oorzaak te vallen en geraakte het meisje onder de auto. De moeder kreeg een zenuw schok en is in het ziekenhuis zuidwal opgenomen. Haar zoontje kreeg een hoofdwond. ACHT MAANDEN TEGEN AMBTENAAR. wr De officier van justitie bij de recht- Verheiipn, van Warmonderstraat no 5a bank te Maastricht heeft vanmorgen naar Nieuw-Ginneken, Akkerstraat 28; I tegen de 27-jarige ex-PTT-ambtenaar N. Colenbrander, van Oude Vest 195 j W. K. die zich ln dienstbetrekking naar Rotterdam, Statenslngel 92b; M. F, aan een drietal verduisteringen schul- ArortQ van Tlnnin-nnVit 11 tClT»_» 1 dig heeft gemaakt, acht maanden ge vangenisstraf geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De verdediger, mr. P. v. d. Hove uit Maastricht, meende dat verdachte al zwaar is gestraft door het oneervol ontslag uit zijn dienst, en door zijn werkloos blijven sedertdien. H(j vroeg een ruim deel van de te leg gen straf voorwaardelijk op te leg gen. Uitspraak op maandag 7 okto ber. Torenstraat 108: A. M. A. Jonkman, van De L. de Kanterstraat 32 naar Oer geest. W. de Zwijgerlaan 32; M. P. Ochse Frelwald. van Meidonrnstraat 41 naar Haarlem. Gouwstraat 35; L. C. de Bruljne. van Haaeweg 52 naar 's-Gra venhage. Van Limburg Stlrumstrant 149; J. Goedendoro. van Morsweg 172 naar Rozenburg. Bomendük 50: W. Wolts. van Kloksteeg 31 naar Amsterdam. Ak- kerstraat 2 huis; M. Cupedo geb. Van Voorthuijzen, van Raamsteeg 71 naar Warmond. Bijleveldlaan 18; J. H C de Bruijne. van Hoge Rijndijk 19 naar Eelde, Burg. J. C, Legrosweg 43; J A. van Campen. van De M van Streef kerkstraat 34 naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika; N. Snoeker, van Witte Singel 27 naar 's-Gravenhage, Azaleastraat 108; A_ M. Plate, van Groenhovenstraat 19 naar Oegstgeest, Haarlemmertrekvaart 22; M. Hanouwer. van Rijnsburgerweg 10 naar Oegstgeest, Endegeesterstraatweg 5; J. G. M. Brem- mer. van Beestenmarkt 6 naar Gouda, Kon. Wilhelminaweg 251; A. M. Branda- ma, van Mezenstraat 13 naar Amster dam, Voltaplein 16; J. G. Kerkhoven, van Lijsterstraat 24 naar Terneuzen. Grenulaan 54; G. B. Holst, van Oude Singel 160 naar Enschede. Parkstraat 21; J. H. Blanken geb. Homborg, van Be schuitsteeg 1 naar Haarlem. Witte He. renstraat 7 rood; K. J. J. de Haan, van Beschuitsteeg_ 1 naar Haarlem, Witte SCHERPF KOERSVAL IN WALL STREET. De New Yorkse beurs heeft giste ren een scherpe koersdaling te zien gegeven. De verliezen waren groter dan jl. vrijdag toen ook reeds een flauwe stemming heerste. De aandelenomzet was gisteren evenwel belangrijk gro ter waaruit verminderd vertrouwen blijkt. De situatie in het Midden- Oosten was de voornaamste oorzaak van de zeer flauwe tendens. Het koersgemiddelde voor de In dustriële aandelen viel met 10 pun ten terug tot 458,96, waarmede dit nog slechts een viertal punten van het laagste punt van dit jaar ver wijderd Is.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5