Leids ethnoloog voor volkenkundig onderzoek naar Cent. Oost Afrika 3 Oktoberfeest wordt op gevoelige plaat vastgelegd Scherp Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Chefarine ,4 Op de dag dat GIJ geniet Vergeet dan ook de zieken niet Brillante opvoering van „De tuinschuur'' Mode-show Huldigina van de heer H* C. Fisser DUINSTREEK DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 Subsidie voor dr A. A. Trouwborst De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek heeft dr A. A. Trouwborst, conser vator van de afdeling Afrika van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, een subsidie verleend voor een volkenkundig onderzoek naar de oorspronkelijke inheemse sociale structuur van het Belgische man daatgebied Urundi. Dr Trouwborst zal voor deze studie een jaar in Urundi doorbrengen en er op ver schillende plaatsen verblijven. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde de ethnoloog, dat in het me rengebied van Centraal Oost-Afrika enige koninkrijken liggen, die op het ogenblik zowel in de Belgische als in de Engelse gebieden een voorwerp van studie en wetenschappelijk on derzoek vormen. Door de relaties, die eeuwenlang tussen deze koninkrijken hebben be staan, lijken hun politieke structu ren zeer veel op elkaar. Aan het hoofd van deze koninkrijken staat een koning. In Urundi en in het ten noorden daarvan gelegen nauw ver wante Ruanda treft men een scher pe drievoudige standen indeling aan, die als volgt is ingericht: De hoogste stand wordt gevormd door de adellijken de „Tutsi" die men ook als de herdersstand kan aanduiden. Op hen volgen als tweede stand de landbouwers, de „Hutu", die in Leidse Amateur-Fotografen Voor de leden van de Leidse Ama teur Fotografen was er gisteravond in de bovenzaal van „De Doelen" weer veel te leren en veel te zien bij de causerie van de heer St. Zoet mulder N.K.F., onder de titel „Fo tografische motieven, een lust voor 't oog en ook voor 't oor". De voorzitter, de heer J. G. Gom- pelman, verwelkomde de gast-spre- ker en de aanwezigen en was ver heugd over het stijgende bezoek van de avonden, waarop gemiddeld meer dan 50 der leden aanwezig zijn. Spreker dankte voor de zeer grote medewerking onder de leden om foto's van het hedendaagse L,eiden te verzamelen onder de titel „Spie gel van Leiden", Spontaan gaven zich ook nu weer vier heren op, die het a.s. 3 Octo- berfeest op de gevoelige plaat zullen vastleggen. Er was reeds een commissie ter beoordeling van alle foto's benoemd, waarbij de heren Leupen, Mojet en Boomzaayer als jury zullen funge ren. De heer Zoetmulder hield de le den daarna enige tijd uitermate boeiend bezig met zijn inleiding over fotografie als kunst, waarbij hij spe ciaal de nadruk legde op de techniek en de mogelijkheden bij deze kunst, terwijl hij ook de geweldige vlucht behandelde, welke de kleurenfoto grafie met haar onbegrensde moge lijkheden de laatste jaren heeft ge nomen. Zijn zwart-wit en kleuren dia's toonden duidelijk aan wat bij fotografie allemaal mogelijk is, tot zelfs het experimentele. De voorzitter bracht aan het einde van de avond dank aan de heer Zoet mulder voor zijn aangename en leerzame avond. POTLOOD en GEEST een min of meer onderworpen posi tie tegenover de Tutsi verkeren. Vallen de Tutsi op door hun grote lengte en door hun fijne gelaatstrek ken, de Hutu daarentegen zijn klei ner en grover van gestalte. Zjj ma ken ongeveer vijfentachtig procent van de bevolking uit. De derde stand is die van „Twa", een pygmoïde groep, die als de meest oorspronkelijke bewoners van het land worden beschouwd en later res pectievelijk door de Hutu en de Tutsi overvleugeld zouden zijn. De Twa worden voor minderwaardige figuren aangezien .Zij houden zich bezig met de jacht en de pottenbak kerij. Verder verrichten zij allerlei diensten voor de Tutsi. Er is dus in Urundi een scherp so ciaal verschil tussen de standen te constateren, de eenheid wordt ge vormd door de taal, daar alle standen één en dezelfde Bantu-taal spreken. Daar de organisatie van de centrale bestuursorganen in Urundi in grote lijnen bekend is, zal dr Trouwborst speciaal nagaan hoe het staat met de gezagsuitoefening in de kleinere administratieve eenheden. Hij wil het specifieke karakter van de ver schillende gebieden leren kennen om een inzicht te krijgen van de re gionale verscheidenheid binnen het koninkrijk. Om niet geheel en al van de Frans sprekende tolken afhankelijk te zijn. is dr Trouwborst thans bezig met het bestuderen van de taal van het gebied. GEM. AANKONDIGING VERKEER. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Kernstraat, voor zover gele gen tussen de P. J. Blokstraat en de Burggravenlaan, alsmede de Siebold- straat, voorzover gelegen tussen de Lage Rijndijk en de Javastraat, met ingang van 24 september 1957 voor de duur der bestratingswerken al daar, zullen zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. 318 Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl Elk tablei Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Een der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. De vier middelen teza men werken nóg beter en doen werkelijk wonderen. am tr Onder dit motto houdt het Prinses Irene Fonds de traditioneel beginnen de te worden collecte op 3 October a.s. Op die dag zal wederom een beroep worden gedaan op de in Leiden aan wezig zijnde feestvierenden onj door No. 506. Horizontaal: 1. sluw, 4. keer, 7. wezenlijk, 9. uitspringend ge deelte van een vestingwal, in de vorm van een onregelmatige vijfhoek, 11. mens, 12. godin van de dageraad, 14. rund, 15. priem, 16. oude Egyp tische zonnegod, 17. lus, 19. vordering, 20. vogelnet, 24. boom, 26. meisjes naam, 27. stuk hout. Verticaal: 1. muzieknoot, 2. Azia tisch hoogland. 3. puntig voorwerp, 4. maand v. h. jaar, 5. lelieachtig ge was, 6. lidwoord (Fr.), 8. uitstalling, 9. grondslag 10. stof, veel gebruikt in gasmaskers, 11. insektenetend zoog dier, 13. sluiskolk, 18. kruipend dier, 19. verdikking der opperhuid, 21. grove wollen stof, 22. plaats op Ame land. 23. bijwoord, 25. pers. voorn.- woord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 505. Horizontaal: 1. hes, 3. ons, 5. na, 6. olm, 7. ik, 9. Em, 10. Aa, 12. gem. 14. les, 15. merel, 16. wie, 17. eng, 19 nu, 21 ,as, 22. gij, 24. Inn, 25 om, 26. kat, 27. top. Verticaal: 1. ha, 2. som, 3. oma, 4. si, 5. nog, 8. kas, 9. Emmen, 11. alles, 13. arm, 16. weg, 18. gom, 20 uit, 21. ant, 23. yk, 25. op. De naam die Van Egmond bezit op het gebied van bont heeft hij ook gis teravond tijdens de show in de Turk weer hoog weten te houden. Als im mer pasten bij zijn show de benamin gen stijlvol, degelijk en tegelijker tijd mondain. Het onlangs in de Breestraat ge opende modehuis Couture Riël werk te thans samen met Messcher en Hol- lants aan de show mee. Over Coutu re Riël hebben we drie weken gele den bij de opening reeds geschreven, we kunnen dus thans kort zijn. Het accent viel wat bij een bontshow te verwachten is op de cocktail en avondtoiletten, die van een geraffi neerde eenvoud en van Parijse snit waren. Als materiaal was verwerkt: brocaat, bradé en zuiver zijden du- chesse. De stola's en avondcapes van Van Egmond, uitgevoerd in platina en pastel nerz, blauwvos en hermelijn, in combinatie met de avondtoiletten gaven de mannequin een allure die kan wedijveren met wat de Hofstad biedt. De fraaie hoeden van Messcher de den de lange en driekwart mantels van Van Egmond nog voordeliger uit komen. De tinten waren prachtig; vooral de donkere kleuren als olijf groen en pauwblauw en ook het felle rood. De lichte tinten contrasteerden mooi tegen het donkere bont, vooral tegen zwart. Helaas hebben we van de op Italiaanse leest geschoeide schoenen van Hollant van onze zit plaats af niet voldoende kunnen zien om een oordeel uit te spreken. We nemen aan dat ze mooi en elegant waren. De bisam is een bontsoort met een mooie tekening die tegenwoordig zo geperfectioneerd wordt verwerkt dat hij bijna niet is te onderscheiden van het veel duurdere nerzbont. Toch spant de nerzmantel nog steeds de kroon bij de kenners, en ook voor deze show was men met dit materiaal te werk gegaan. Persianer. dat geschikt is voor oudere dames, wordt behalve in zwart ook in bruin en beige gedragen. Er liep zelfs een ensemble tussen, be staande uit een zevenachtste mantel en een rol. (eveneens persianer) j waarover een grijze blouse werd ge- I showd. I Jeugdiger en meer voor de jonge j vrouw geschikt is het persianer pat- tes, de pootjes van het dier. Eén exemplaar was gegarneerd met een platina nerzkraag. Het geheel van mantel met kraag die ook afstaand gedragen kan worden en cloche- hoed deed sterk aar de mode uit de dertiger jaren denken, vooral ook omdat de rok die eronder gedragen werd korter was dan men voorheen was gewend. De modellen waren recht, soms met ruimte in de rug ter hoogte van de schouder, a la Dior, en met mouwen die zowel wijd wa ren als aansluitend aan de pols met ruimte nèt onder de elleboog. Naast de gangbare bontsoorten als sobelfeh, persianer, bisam en een duurdere soort als nerz, komt seal steeds meer op de voorgrond. Het vel letje van de zeehond is sterk en leent zich uitstekend voor de vlotte drie kwart en zevenachtste jasjes. Behal ve in anthraciet waren er exempla ren in naturel, een lichtgrijze tint, zoals de huid van het dier er in wer kelijkheid uitziet. Yemen, thans een goedkope soort, wordt in drie kleu ren gebracht: bruin, zwart en grijs. Ook het oersterke veulen was in de collectie teruggekeerd in een drie kwart model. Bijzondere aandacht verdiende een wijdklokkende nerzcape met wijde zevenachtste mouwen en een soort V- vormig decollété op de rug, waarbo ven de ranke halslijn van de manne quin zich sierlijk aftekende. een extra gave eens te denken aan degenen die het feest niet mee kun nen maken en zelfs jaren lang mis schien daaraan niet kunnen deelne men. Voor hen houdt het Prinses Irene Fonds regelmatig ontspanningsavon den in ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtingen, ontspan ningsavonden die niet alleen zeer welkom zijn bij de patiënten maar ook zeer noodzakelijk voor hen zijn, Zo konden in het afgelopen jaar weer een 40-tal avonden worden ge geven in Leiden en omgeving. In de Vuurbaak orgaan van de pa tiëntenvereniging van het Rotter- damsch Zeehospitium te Katwijk, waar het Fonds ook vele voorstellin gen verzorgt) stond eens het volgen de. „Liggen, leuren, al de uren van de dag en van de nacfit het zijn uren die lang duren, steeds weer anders dan je dacht" Denkt U hierover eens even na bij het bepalen van uw gift stelt hen staat ook eens een paar uren van ontspanning op geregelde tijden te verkrijgen. Misschien brengt het er u zelfs toe op die dag een enkel uur tje te helpen bij de collecte. U kunt zich daartoe opgeven bij ondergetekende of bij de heer Meu- wese, stadhuis, alhier. 'Vethorder J. C. van Schaik, voorzitter. ACTIVITEITEN K.A.B.-WIJK „ST. LEONARDUS" Het K.A.B.-wijkbestuur „St. Leo- nardus" verzocht ons het volgende te publiceren: Het bestuur heeft gemeend het winterprogramma te Openen met een gezamenlijke Avondmis op zondag 29 september a.s. in de St. Leonar- dus kerk om 7 uur. Ook uw huisge noten zijn van harte welkom! Na de H. Mis gaan we naar het pa rochiehuis, waar pastoor Van Scha len met U zal spreken over het zeer belangrijke onderwerp: „Wij en onze kinderen", opvoedingsmoeilijkheden en mogelijkheden. Ook uw moeilijk heden kunt U op deze avond naar voren brengen. Medewerking aan deze avond zal gegeven worden door de Sted. K.A.V. met declamatie en zang. Gezien het onderwerp, uitsluitend toegang boven de leeftijd van 18 jr. In aansluiting op dit openingspro gramma, heeft het bestuur gemeend de leden in kennis te stellen van de komende activiteiten die in onze wijk plaats vinden. Onze kaart-competitie ontbreekt niet op ons programma. Bij voldoen de deelname kunt U nu reeds onder staande data noteren in uw agenda of kalender. 14, 21 en 28 October in het parochiehuis. De kosten voor de ze drie avonden bedragen 1.per persoon. Geeft U zich even op aan onderstaande adressen R. Goldenberg, Toussaintkade 49, P. de Wekker, Hof laan 273, J. L. L. Vorst Gerrit Kasteinstraat 14, H. Th. de Wilde, Da Costastraat 33, J. F. Kok, Louis Couperusstraat 6, Mevr. UphofVisser, R. Visserstraat 21. Ook een kindermiddag zal op ons winterprogramma niet ontbreken. Deze zal gehouden worden op zater dagmiddag 14 december a.s. CONCERT POLITIE. Woensdagavond 8 uur geeft het I.eidse Politie-Muziekgezelschap een concert in het van der Werffpark. LEIDSE UNIVERSITEIT. Op vrijdag 4 oktober a.s. om 4 uur nam. zal dr W. Brand, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der Rechtsgeleerdheid, zijn smbt aanvaarden door het uitspre ken van een rede in het groot-audi torium. FNE SERIE abonnementsvoorstellin- U gen in de Schouwburg is gister avond geopend met een bijzonder hoogstaande en gave opvoering van Graham Greene's „De Tuinschuur", gebracht door de Haagse Comedie. De Engelse schrijver Graham Greene is meer bekend als auteur van boeken dan als toneelschrijver; „De tuinschuur" is trouwens pas zijn tweede toneelstuk. Hij behandelt daarin een wel zeer bijzonder geval. Een journalist van ongeveer 45 jaar, James Callifer, voelt zich door zijn familie geweerd; zelfs bij het sterf bed van zijn vader wordt hij niet ge roepen. Niet begrijpend wat hij mis daan heeft zoekt hij in zijn verleden, doch hij stuit daarbij op het eigen aardige feit, dat zijn geheugen niet verder teruggaat dan tot zijn 14e jaar. Langzamerhand komt hij achter de waarheid: als jongen is hij zo danig in de war geraakt tussen de rechtgelovigheid van zijn oom, die priester is, en het ongeloof van zijn vader, dat hij zelfmoord heeft ge pleegd. De priester heeft toen tot God gebeden, dat de jongen mocht terugkeren tot het leven; hij, de priester, wilde daarvoor in ruil geven het liefst wat hij bezat. De jongen keerde tot het leven terug en priester verloor het liefste dat hij had, nl. zijn geloof. Dat alles ge beurde in de eigen tuinschuur van de atheïst, wiens leven en werken door hej wonder omver gegooid wer den. Dat kon en wilde men niet aan vaarden en daarom werd de jonge man uit het ongelovige milieu ge weerd. Na de dood van de vader klaarde alles geleidelijk weer op met de onthulling van het wonderlijke voorval in de tuinschuur. Een uitzonderlijk gegeven, inder daad, dat door de Katholieke auteur is benut om in de strijd tussen ge loof en ongeloof de uiteindelijke nederlaag van het atheïsme te schet sen. Voor velen zal het kardinale punt het wonderlijke gebeuren in de tuin schuur en de prijs, welke de priester ervoor „betaalt" niet bevredigend klinken was het trouwens wel een wonder? Maar de strekking is, dat de gewaande zekerheid van de atheïst wordt omvergeworpen zodra hij geconfronteerd wordt met dingen, welke niet te verklaren zijn. Het einde van het spel is overigens vrij zwak. DE UITVOERING van het stuk door de Haagsche Comedie staat op zeer hoog peil. Vooral Paul Steen bergen, die de rol vervulde van de „gehangene, die werd afgeknoopt", gaf op bewonderenswaardige wijze de wisselende stemmingen weer, van de „gestorvene", die wanhopig naar zich zelf zoekt. Geheel op hem afge steld gaf ook Fie Carelsen een over- tuigeftd beeld van een moeder, die onhwille van haar man en omwille van diens innerlijke zekerheid, haar zoon de waarheid onthoudt. Joris Diels, die de regie voerde en deze in rustige, sobere geest hield, had wegens ziekte van Albert van Dalsum tevens de rol van de verlo pen priester te vervullen, waarin hij voorzover mogelijk de juiste toon wist te vinden. Dat wisten trouwens ook Max Croiset en Jan v. d. Linden te doen, die resp. de dok ter-huisvriend en een psychiater uit- Voor de derde maal in vrij korte tijd was er gisteren aan de Lichtfa brieken een feestelijke stemming. Thans was het de heer H. C. Fisser, die het onderwerp was van een har telijke huldiging. Vóór hij aan de Lichtfabrieken werd ontvangen reik te de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, hem op het Stadhuis de eremedaille uit in brons van de Orde van Oranje Nassau. -De wet houder voor de Bedrijven, de heer D. v. d. Kwaak, alsook de heer ir. T. Lentelink, die de heer ir. Y. Ykema, de directeur der Lichtfabrieken we gens verhindering verving, waren daarby aanwezig. De burgemeester sprak zijn waardering uit voor de gedurende een halve eeuw aan de gemeente bewezen diensten. In de directiekamer van de Licht fabrieken was het allereerst de heer ir. T. Lentelink, die de heer Fisser complimenteerde met zijn onderschei ding en zijn jubileum. Spreker prees het vakmanschap van de heer Fisser en zijn alom bekende optimistische levensinstelling. Hij wenste de heer Fisser geluk met beide feiten, jubi leum en onderscheiding, en wenste hem vervolgens een gelukkige le vensavond. Namens het gemeentebe stuur werd de heer Fisser de fraaie oorkonde alsook de jubileumgratifi catie overhandigd. De overige bij deze plechtigheid aanwezige heren sloten zich bij de woorden van de heer Lentelink van harte aan en memoreerden ook zijn lidmaatschap van de Dienstcommis sie, zijn grote plichtsbetrachting en zijn opgewektheid. De vertegenwoor diger van de personeelsvereniging voegde aan zijn toespraak een herin nering toe namens het gehele perso neel. Vergezeld van zijn echtgenote en enige andere familieleden begaf de heer Fisser zich daarna naar de kantine, waar een grote kring van collega's en zelfs vele oud-collega's gereed zaten om de heer Fisser van hun sympathie te doen blijken. Hier werd het woord gevoerd door de heren H. C. Kramer,, A. Zaalberg en W. P. Dool. Het is niet te verwon deren, dat daarbij herinnerd werd aan menige episode, die zich geduren de deze halve eeuw had afgespeeld. Ook over de collegialiteit van de heer Fisser werd met grote waarder' f gesproken. Tot slot dankte de heer Fisser allen voor de ondervonden me dewerking en kameraadschap. Zeer velen drukten hem daarna de hand. beeldden. Myra Ward speelde als ge scheiden vrouw van James zeer in getogen en daardoor geheel in stijl. De prachtige vertolking van dit bijzondere spel maakte kennelijk diepe indruk en werd aan het einde met langdurig applaus beloond. Leidse Agenda (Kath verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch en Cult Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12. tel 20018) DINSDAG 24 SEPTEMBER St. Eloy. Adviesavond, geb. Chr. Sociale Belangen. Oude Singel 236. Van 7.308 uur nam. WOENSDAG 25 SEPTEMBER De Kleine Burcht. Vergadering van de Leidsehe Vereniging van Postze gelverzamelaars. Aai.vang 8 uur nam. in bovenzaal. Kath. Vrouwengilde afd. Leiden. „Bezinningsmorgen" door rector J. Th. Kraakman. Aanvang H. Mis 9 u. in de kapel van het St. Lidwinahuis, Zoeterwoudsesingel 33a. Hartebrugparochie. Meisjes-jonge renbijeenkomst in de Hartebrugkerk „Van 1725en zo alleen?". Aan vang 7.45 uur nam. St. Antonius-clubhuis. Alg. verga dering van de Vriendenkring ter ere van het H. Sacrament. Aanvang 8 u. nam. DONDERDAG 26 SEPTEMBER N.R.KJVI. Causerie met lichtbeel den door rector L. P. M. Vester „Ik was bij de emigranten" „In den Ver gulden Turk", aanvang 8 uur nam. Huiselijke voorlichting. In „De Hoeksteen", Levendaal 1 (hoek Ga- renmarkt). Om 2 uur Kookdemon stratie en proefje Hutspot en 3 okto- bertractatie. Des avonds om 8 uur lezing: „Wat is wonen?" VRIJDAG 27 SEPTEMBER Leidse Smalfilm Liga. Vertoning films. Cantine Röntgen-apparaten- fabriek Smit, Herengracht 34, Aan vang 8 uur nam. ZATERDAG 28 SEPTEMBER St. Antonius-clubhuis. Uitvoering van „De Rebel" door Ons Toneel, aanvang 8 uur nam. Plaatsbespreken van 2 tot 3 uur aan de zaal. Oud-Hortuszicht, Witte Singel. Al gemene ledenvergadering van de Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en omstreken. Aanvang 8 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1 Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.). De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274, Oegst geest. Vóór honderd jaar Uit de Leidsehe Courant van 24 September 1857. Leyden. De openbare Promo tie en Prijsuitdeeling onder de leerlingen van het Stedelijk Gymnasium had 11. Zaterdag plaats in de Stadsgehoorzaal. De door H.H. Curatoren toegezegde prijzen werden uitgereikt. Bij het ontvangen daarvan, werden Gratiarum Actiones opgezegd (resp. in Engels, Duits, Latijn, Frans en Nederlands). Daarna traden achtereenvolgend vijf leerlingen op, aan wie het toegestaan was met het houden eener Oratiuncula afscheid te nemen van het Gymnasium. (I. Montagne Az. sprak, in het La tijn, over de door de Ouden al te zeer geprezen zelfmoord van Cato, Ew. Kist toonde, in het Latijn, uit de geschriften van Xenophon aan, dat deze ge-' schiedschrijver niet vrij te plei ten is van partijdigheid enz.). Burgerlijke Stand Geboren: Willy dr van H. van Rhyn en C. Klaverwijden. Yvonne Charlotte dr van A. R. Frees en C. H. Lardee. Rudolf Anton zn van J. C. Hillebrand en P. van den Hoek. Ca roline Henriëtte dr van W. Scheffer en G. Schneider. Nicole Dorothée Catherine dr van J. van de Poel en C. M. Vollebregt. Alida dr v. P. van der Burg en P. Franck. Martin Eduard zn van H. Hadders en H. J. van Oorthuijseen. Paul us Wilhelmus zn van W. T. F. Janssen en M. H. Waardeloo. Marco zn van G. F. La- feber en N. Lubach. Cornelis Floris zn van C. van Duijvenbode en M. Groen. Alfred zn van H. W. de Soe- te en J. M. van der Hart. Adam Mar- tinus Johannes zn van J. A. Staats en P. A. Waterreus. Jan Hendrik zn van H. H. Oppelaar en J. M. Spelt Mattheus Cornelis zn van M. G. C. van Vuuren en J. J. van der Meer. Willem Frederik zn van J. Arnoldus en C. M. Mulder. Johanna Petronella dr van P. F. H. de Roos en W. J. Bodrij. Jantiene Cornelia dr van P. F. H. de Roos en W. J. Bodrij. Ro berto zn van R. G. Metzelaar en T. H. M. van Uffelen. August Hendrik Maria zn van L. de Vreede en J. M. Gijsman. Cornelis zn van C. Kulk en K. van Duijn. Abraham zn van J. Ba- velaar en M. Fasel. Nicolaas Marinus zn van N. Liebert en L. E. Sirag. Frederik zn van F. van Vliet en P. W. Pardon. Gerarda Johanna dr van C. Seriier en J. P. van Mook. Moni que Antionette dr van Y. A. D. Hoh- berger en E. A. Huygens. Cornelia dr van H. J. J. van der Veen en C. Rast. Gehuwd: J. S. Borst en J. G. van Polanen. C, J. van Hartevelt en J. van .der Werf. P. Bulthuis en M. Brosius. R. Winter en M. C. de Graaf. Overleden: D. Teijn 77 jr, man. N. Ammerlaan, 67 jr, man. W. H. Die ben, 71 jr, man. S. van Kins, 85 jr., man. O. L. M. van Vliet, 6 maanden, dochter. K. M. Schipper, 70 jr, vrouw J. Teunissen, 64 jr, echtgenote van A. van den Hoek. BIOSCOPEN. Casino: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 18 jaar. (Donderdag: „Het kind van de sloppen", 18 jaar). Lido: „Nina", 14 jaar. Luxor: „De ^aaf van Monte Chns- to", 14 jaar (gewijzigde aan- vangsuren!) Trianon: „Onveilig signaal", 18 jaar. Rex: „Het monster, dat de wereld bedreigde", 14 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN VIJFTIG JAAR „NOOIT GEDACHT". In het jaar 1907 kwamen enige boeren en tuinders bij elkaar om de mogelijkheid na te gaan door geza menlijke inkoop tot een goedkopere productie te komert. Hun opzet werd verwezenlijk en leidde tot de vor ming van de Coöp. Malerij en Aan koopvereniging „Nooit Gedacht". Oorspronkelijk werd begonnen met een malerij wat later werd uitgebreid tot mengbedrijf van veevoeder. Daar na volgde de fabricage van veekoe ken en de in- en verkoop van kunst mest en brandstoffen. De coöperatie G.A. telt thans onge veer 250 leden waaronder de heer Q. onderwater te Stompwijk het geluk heeft als medeoprichter zijn gouden lidmaatschap te herdenken. De Coöp. strekt haar activiteiten uit tot de wijde omgeving en vooral in de oorlogsparen en de daarop vol gende prnstige crisisdagen is de coö peratie een belangrijke steun geweest voor haar leden wat voor het over grote gedeelte het werk is geweest van de leider, de heer A. J. van Beek. Er is dus alle reden het gouden ju bileum op feestelijke wijze te her denken. Woensdag a.s. zal in de St. Petrus en Pauluskerk een plechtige H. Mis gezongen worden als inzet van de herdenking. Daarna verenigen de le den zich in paviljoen van Dongen waar dan tevens receptie wordt ge houden tussen 10.30 en 12 uur. In de middag gaan de leden met hun dames een tocht maken naar Avifauna waar na een gezellig samenzijn gedineerd zal worden. Het avondfeest wordt daar tevens gehouden, waarvoor het cabaretgezelschap Frans du Mee haar medewerking zal verlenen. DE POLIO INENTING De inenting tegen polio waarvoor de oproepen inmiddels aan belang hebbenden zijn verzonden, zal plaats hebben tussen 18 en 20 uur en wel op woensdag 25 september in het gymnastieklokaal van de r.k. jon gensschool te Stompwijk. Donderdag 26 en vrijdag 27 sep tember in het dienstgebouw Regt- huisstraat. Dinsdag 1, woensdag 2 en donder dag 3 October a.s. in het r.k. patro naatsgebouw aan de Damlaan. Men wordt dringend verzocht op de in de oproepen genoemde tijd aanwezig te zijn daar er 50 kinderen per kwartier moeten worden ingeënt. Op 30 sept, e.k., 1 en 4 oktober zal ook in de gemeente Katwijk voor lopig beperkt tot de in 1955 gebore nen de inenting tegen kinderver lamming ter hand worden genomen. Daartoe is een werkcomité gevormd bestaande uit vertegenwoordigers van de kruisverenigingen en het gemeen tebestuur dat deze aktie zal leiden. Het is prettig daarbij te kunnen ver melden dat ook de huisartsen alle medewerking hebben toegezegd. Het grote nut van deze inenting, die in een serie van 3 inspuitingen verdeeld over een periode van 6 maanden zal geschieden, tegen een ziekte die in zijn gevolgen voor de getroffen kinderen en hun families zo fataal is behoeft nauwelijks te worden uiteengezet als men daarbij denkt aan de epidemie welke ons land in 1956 teisterde. Het werkcomité doet dan ook op die ouders die daartoe nog een per soonlijke oproeping zullen ontvangen een dringend beroep aan de uitnodi ging tot inenting gevolg te geven. Een reaktie op de enting is als regel af wezig, terwijl voorts geen lidtekens achterblijven. KATWIJK AAN ZEE Bouw gritfabriek gegund. Het bouwen van een gritfabriek op het industrieterein aan de Kortenaer- straat is namens de fa. A. Ouwehand gegund aan de fa. A. Haasnoot al hier.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2