S)e CcidaeSoti/fccmt Vechtpartij voor de school van Little Rock Vijf overlevenden van de „Pamir" gered j Little J Blanken mishandelden weer negers De neteüge Algerijnse kwestie II hunt nog kijken naar Nederland-Oostenrijk Eisenhower waarschuwt voor inflatie-gevaar Nederlandse kustvaarder in aanvaring Siutdiging, aan de 4C-ja*ipe juêilatlA Ai. Zandewp Minder investeringen in het bedrijfsleven Lichtsignalen van andere reddingsboot? DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14217 J „{Rack V JloEC" J Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Adver lenties 20026. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd„ ƒ750 p.kwart. Franco p.p. 8c-, Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes ƒ1.50 Eisenhower wil desnoods geweld gebruiken Acht of negen Amerikaanse negerleerlingen zijn er gisteren door een list in geslaagd de middelbare school van Little Rock binnen te komen. Enkele uren later verlieten zij, op verzoek van hun directeur en onder bescher ming van de politie, de school weer, omdat zich in en rond het gebouw relletjes voordeden. De negerleerlingen waren per auto het schoolplein opgereden en door een zijdeur het gebouw binnengeglipt terwijl vijf volwassen negers de aandacht van een menigte blanken trachtten af te leiden. De poging tot afleiding slaagde, maar een van de vijf negers, een fotograaf werd door de blanken aangevallen en ernstig mishandeld. men. Zij werden door de politie te ruggedreven. Eén blanke werd met een gummiknuppel neergeslagen, een andere gearresteerd. Ten slotte verzocht de plaatselijke politie de staatspolitie om verster kingen. Deze kwamen prompt, in FEDERALE STRIJDKRACHTEN. President Eisenhower heeft gis teravond verklaard dat hij, wanneer dit ter voorkoming van verdere ge welddadigheden in Little Rock nodig mocht blijken, niet zal schromen ge bruik te maken van federale strijd krachten. Kort na deze verklaring tekende de president een proclamatie, die ju ridisch de weg vrij maakt voor het gebruik van federale troepen in Little Rock als dat nodig mocht zijn. Hij zei, duidelijk te willen maken, dat een enkeling of een menigte ex tremisten niet ongestraft kan spot ten met de federale wet en uitspra ken van een rechtbank krachtens de wet. Omtrent de relletjes voor de school wordt nog gemeld, dat een van de negers door de menigte werd aange vallen, die hem sloeg en schopte. Ten slotte riep iemand: „Maak hem niet dood, geef hem drie minu ten". Daarop hielden de blanken'met de mishandeling op en zorgde de ne ger dat hij wegkwam. Op "een gege ven moment kwam een blanke leer linge de school uithollen, schreeu wend dat de negerleerlingen in het schoolgebouw waren. De moeder van dit meisje riep: „Sleur die nikkers er uit!" Daarop poogden de blanke be togers het schoolgebouw te bestor- Mijnongeluk in Pennsylvania Door een ontploffing in een kolen mijn op 50 km. ten zuiden van Pitts burgh in de Amerikaanse staat Penn sylvania werden gisteren U mannen van de buitenwereld afgesloten. Men begon onmiddellijk met het reddingswerk. Uit telefonisch con tact met de ingesloten mijnwerkers bleek, dat zes van de ingesloten mijnwerkers nog in leven waren. De andere vijf waren dood. Het debat over de politieke her vorming van Algerië in de Franse Nationale Vergadering is gisteren 2 dagen uitgesteld om de commissie voor binnenlandse zaken gelegenheid te geven een compromis te bestude ren. Dit compromis, dat is neerge legd in een wetsontwerp, is het re sultaat van de Ronde-Tafelconferen tie van het kabinet en de leiders van alle politieke partijen op communis ten en Poujadisten na. Het eerste artikel is door de com missie voor binnenlandse zaken goedgekeurd. Daarin staat, dat Al gerië een integrerend deel van de Franse republiek is. Vóór stemden 17 socialisten, volksrepublikeinen en radicalen. Vijftien communisten en Poujadisten stemden tegen, terwijl 9 gematigde conservatieven /ich ont hielden. Die ezel was niet dom Met zijn spreekwoordelijke koppig heid heeft een ezel maandag het leven gered van de Holly woodse filmactrice Elaine Stewart, de En gelse hertog van Bedford en twee andere leden van een ploeg film makers. Het viertal bevond zich ongeveer 3600 meter hoog in de Zwitserse Al pen voor de opnamen van de film „High Heil", toen zij door 'n sneeuw storm werden overvallen en zij zou den in een gletscherspleet zjjn ge vallen als de ezel niet vastbesloten was te blijven staan. Wat het gezel schap ook probeerde de ezel weiger de koppig ook maar één voetstap te verzetten. Vermoeid kroop het ge zelschap tenslotte dichtbij de ezel en toen zij twee uur later werden ge vonden bleek, dat zij zicb ongeveer vier meter van ;en 150 meter diepe spleet bevonden. overvalwagens. De aldus versterkte politie wist de deinende/ menigte blanken te beletten hetschoolge bouw binnen te gaan. Dit ging ge paard met verspreide gevechten op het gehele terrein voor de schoot Een, aantal blanke leerlingen ver liet onder gejuich van de menigte het schoolgebouw. Enkelen van hen vertelden dat er in de school werd gevochten en dat de negerjongens bloed op hun kleren hadden. Zij ver klaarden dat blanke leerlingen, bij het wisselen der klassen aan het ein de van een lesuur, de negerleerlin gen door de gangen hadden opge jaagd en aangevallen. Een vooraanstaande negerin te Little Rock. mevrouw Bates, heeft meegedeeld, dat de negerkinderen niet naar de centrale middelbare school zullen terugkeren, totdat de president van de Verenigde Staten zal hebben verzekerd, dat zij tegen de menigte zullen worden beschermd. Mevrouw Bates is voorzitster van de afdeling Arkansas van de nationale vereniging voor verbetering van de positie van gekleurde personen. Bel vanavond of bestel morgen nog uw televisie- apparaat en U geniet van de voetbalwedstrijd van het jaar. Voor een ieder, die niet in de gelegenheid is morgenmiddag te kijken, wordt 's avonds een volledig filmprogramma van deze wedstrijd uitgezonden. Voor de grootste sortering en de beste service: Fa. J. P. van Berge Henegouwen AALMARKT 12 Centr. telefoonno. voor televisie-avondservice: 21782 (Advertentie) Welvaart kan in crisis omslaan President Eisenhower heeft maan dag een beroep gedaan op de minis ters van financiën van de vrije we reld om de strijden tegen inflatie opdat de welvaart in de wereld niet omslaat in een crisis „en alle kwade gevolgen die wij zo goed kennen Eisenhower vei klaarde dit tijdens de openingszitting van de raad van commissarissen van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds, die in Washington bijeen zijn voor de twaalfde jaarvergadering Hij waarschuwde, dat inflatie, op het „Dierenliefde" Krachtens de laatste wens van een rijke Engelse weduwe uit Canter bury zijn maandag in de tuin van haar landhuis haar bijna driehonderd lievelingsdieren onder toezicht van een executeur-testamentair ter dood gebtacht. De kort tevoren overleden 71-jarige Gladys Prockter had in haar laatste wilsbeschikking bepaald, dat al haar lievelingsdieren haar in de dood zou den vergezellend- En zo was maandag een hele schare dierenartsen, slagers en functionaris sen van de Britse dierenbescherming op het landgoed aanwezig om voor de uitvoering van de opdracht zorg te dragen, c.q. daarop toe te zien. De hele dag waren de revolverscho ten niet van de lucht en eerst laat in de avond kon men de dodenba lans opmaken: vier ponies, twee koeien, twee ossen, drie varkeris, 120 zwarte schapen, twee honden, drie katten, zeven graparkieten en tien tallen konijnen, duiven, ganzen, een den en kippen. De Groninger kustvaarder „Marie Sophie" is op de Elbe in aanvaring gekomen met een ongeveer 5000 ton metend schip. De kustvaarder werd aan de voorzijde zwaar beschadigd en is naar Hamburg gesleept. De „Marie Sophie" was leeg op weg naar Hamburg. Het schip meet 490 ton en is eigendom van de heer T. Smid uit Groningen. Kapitein is de heer J. Dijkstra uit Groningen. Aan boord bevonden zich negen per sonen, nl. de bemanning en de vrouw van de kapitein. Bij de aanvaring werd de kok gewond. De gewonde kok, de zestigjarige A. H. Krop uit Amsterdam, is naar een ziekenhuis in Hamburg overge bracht. Korreltje Vie zijn i minder. ogenblik een verschijnsel dat zich De heer Th. Bergers, pres. commissaris van de N.V. „De Leidse Courant" overhandigt de heer M. Zondcrop, die veertig jaar als redacteur aan ons blad is verbonden, het geschenk van de vennootschap. Voor verslag zie elders in dit blad. De neiging tot investeringen neemt bij het bedrijfsleven af, ineldt minis ter prof. dr J. Zylstra in zijn Memo rie van Toelichting op de begroting van Economische Zaken. Een enquête heeft aangetoond dat over de gehele wereld voordoet ^eni^e omvang van de investeringsplan- bedreiging is voor gezonde econóim- no" 10*7 ,-„i~ c sche groei". „Het vraagstuk vereist verstandige en moedige leiding in elk land, want inflatie vernietigt niet alleen de spaargelden, pensioenen en verzeke ringen van de zuinigen, maar de na sleep er van kan een depressie zijn die de kracht van regering, industrie en volk kan uitputten". Eisenhower deed een beroep op de financiële leiders zorgvuldig na te nen van de bedrijven in 1957 ruim procent lager is dan in 1956. In de praktijk zal de omvang der investe ringen dit jaar nog niet veel met die van het vorige jaar verschillen, maar de hier gesignaleerde daling zal zich in 1958 doen gevoelen. De minister merkt verder op, dat bij het voortduren van de spanning tussen produktie en bestedingen, prijspolitiek en bestedingsbeperking elkaar noodzakelijk moeten aanvullen. Deze gecombineerde gedragslijn van gaan of hun programma's van ex- prijspolitiek en bestedingsbeperking pansie en investering te groot zijn.za^ daarom moeten worden voortge- Hij waarschuwde ervoor, dat wij niet ze'* met succes een voortdurende over belasting op onze bronnen kunnen legen. De stijgende prijzen hebben dit economisch axioma bevestigd". „Als onze efficiency niet toeneemt, als onze produktiviteit niet stijgt, zullen wij vervallen in de dure fout onszelf te veel te betalen voor het werk dat wij doen", aldus Eisen hower. „Langs deze weg iets wat zo veel landen opnieuw ontdekken, ligt het spoor naar verdere inflatie". Wanneer dit beleid-van-beperking zoveel effect zal hebben gesorteerd, dat bij de verdere expansie van onze economie geen terughoudendheid meer behoeft te worden betracht, kan de minister op het ogenblik nog moei lijk zeggen. Het economische leven bevindt zich juist in een periode van een zekere kentering waarin de re geringsmaatregelen hun uitwerking doen gevoelen. Vooralsnog is echter de ontspanning betrekkelijk gering. Over de prijzen in de naaste toe komst zegt de minister dat een prog nose van de verdere ontwikkeling van het prijsindexcijfer van het levenson derhoud sterk afhankelijk is van de gebeurtenissen in de sector van de voedingsmiddelen. Met alle leserves, die daaruit voort vloeien zijn er gronden om aan te ne mén, dat de groenten en aardappelen vrij „normaal" zullen zijn, maar hot slechte fruitjaar zal zijn slechte in vloed op de prijzen blijvend uitoefe nen. En over de kartels: „Sedert het be gin van het onderzoek naar de prijs- kartels tot 1 juli 1957 zijn 103 prijsre gelingen beëindigd. Een aantal prijs regelingen kon voorshands worden geaccepteerd, omdat deze al dan niet na aangebrachte wijzigingen een be- drijfs-economisch verantwoorde con currentie niet in de weg stonden. Er is inmiddels een aanvang ge maakt met het onderzoek van prijs regelingen op het gebied var. detail handel en ambacht, waaronder ver schillende plaatselijke prijsregelin gen". Het ligt in het voornemen van mi nister Zijlstra in het voorjaar van 1958 een nieuwe industrialisatie-nota aan de Staten-Generaal te doen toe komen. Hij acht het daarom niet op- portuum nu reeds uitvoerig in te gaan op het in de komende jaren te voeren industrialisatie-beleid. De bark is gezonken Het Amerikaanse vrachtschip Saxon heeft gisteravond halftien Neder landse tijd op ongeveer 600 mijl ten westen van de Azoren een reddings boot van het Duitsr opleidingsschip „Pamir" met vijf overlevenden en vijf dode zeelieden opgepikt. Voorts zijn lichtsignalen waarge nomen in de omgeving van de plek Archieffoto van de viermast-bark Pamir" afkomstig uit de Duitse ha ven Lubeck, die in het afgelopen weekeinde op de Atlantische Oceaan is vergaan met 86 mensen aan boord. waar de „Pamir"met 86 man aan boord moet zijn gezonken. Deze signalen zouden erop kunnen wijzen, dat nog meer overlevenden zich in reddingsboten op zee bevin den. De overlevenden, die door de Saxon aan boord weiden genomen, verklaarden dat nog 25 man met een reddingboot de „Pamir" hadden kun nen verlaten, voordat de bark zonk. Zij hadden 's nachts nog lichtsigna len van de tweede sloep gezien. Als de omstandigheden het toela ten zal verder naar opvarenden van de „Pamir" worden gezocht. Acht Portugese en Amerikaanse vliegtuigen, een schip van de Portu gese kustwacht en een aantal andere schepen hadden eerder vergeefs de Atlantische Oceaan ten zuidwesten van de Azoren afgezocht naar over levenden van de „Pamir", WAARTOE DIENEN ZEILSCHEPEN NOG? De schipbreuk van het Duitse op leidingschip Pamir" wordt door tal rijke Westduitse kranten als een on voorwaardelijke veroordeling van de zeilscheepvaart beschouwd. Het neutrale Hamburgse blad „Die Welt" schrijft, dat iedereen in Ham burgse scheepvaartkringen weet, hoe moeilijk het is ervaren bemannin gen voor de nog bestaande zeilsche pen te krijgen. Het blad vraagt zich af, of de opleiding op zeilschepen werkelijk nodig' is om bemanningen te kweken voor de Duitse koopvaar dij. Opgemerkt wordt, dat Engeland, nog steeds de eerste zeevarende na tie ter wereld, reeds lang geen enkel zeilschip heeft. De socialistische „Neue Rheinzei- tung" komt tot dezelfde conclusie als „Die Welt" en stelt voor, het zuster schip van de „Pamir", de „Passat", uit de vaart te nemen Maar het neu trale blad „Der Mittag" deelt deze mening geenszins en zegt, dat er niets gaat boven de opleiding op een zeilschip. Kans op regen De oude tropische cycloon trans formeerde zich in de afgelopen 24 uur in een normale depressie der ge matigde breedten en begon in de nacht van maandag op dinsdag snel in diepte af te nemen. De kern be vond zich dinsdagmorgen om 7 uur op ongeveer 400 km ten zuidwesten van Ierland. Rond de kern stroomde nog grote hoeveelheden warme en zeer vochtige lucht over de Golf van Biscaye naar West-Europa. De aanvoer-snelheid werd echter geleidelijk minder groot, waardoor de warme lucht niet meer de gelegenheid kreeg tot ons land door te dringen. Integendeel koudere lucht, welke aan de achterzijde van een over Duitsland naar het oosten wegtrekkend storingsgebied over de Noordzee werd aangevoerd, drong in zuidelijke richtingen over ons land door tot Noord-België. Langs het front tussen de warme en vochtige uit de subtropen afkomstige lucht en de koude polaire lucht viel in een uit. gestrekt gebied grote hoeveelheden regen. Ditmaal werden de grootste hoeveelheden gemeld uit Wales, waar plaatselijk 40 mm viel. De frontale zone blijft ook de komende 24 uur in de buur van ons land.. Wat de regen en bewolking betreft staan de noo delijke provincies er gunstiger voor dan de zuidelijke, die dichter bij de frontale zone zijn gele gen. Dil nummer bestaat uit 10 pagina't weert (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt tc 11.15 uur). LATER AFNEMENDE J BEWOLKING. Aanvankelijk zwaar bewolkt 2 met voornamelijk in het zuiden j van het land en'ge regen, later van het noorder uit afnemende 2 bevolking. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koudere nacht, iets hogere mid- 2 j dagtemperaturen. 25 Sept. zon op 6 32; onder 18.34; maan op 8.48; onder 19.08. Hoogwaterstanden 25 Sept. v.m. 4.n.m. 4.25. Het weer in Europa ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT ZüRICH GENEVè LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME geh. bew. 13 gr zwaar bewolkt 11 N >nbew. 13 onbewolk 11 regen 21 regen 17 regen 18 regen 20 mist 27 zwaar bew. 23 regen 17 regen 22 zwaai bew. 16 half bewolkt 22 'nist 21 zwaar bew. 21 zwaar bew. 17 zwaar bew. 26

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1