S)e Gei46cSoii4cmt De „Pamir" vermoedelijk met man en muis vergaan Op Nederlandse baggermolen ontplofte een torpedo Duits opleidingsschip met 87 opvarenden Overeenstemming met partijen over Algerië-wet Gezin van 4 personen te Noordwijk dood aangetroffen Directeur: C. M. v. HAMERSVEID. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14216 I Oude garde der J zeilschepen sterft uit BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w.f ƒ2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes 1.50 Orkaan op de Atlantische Oceaan Een van de laatste grote zeilschepen ter wereld, de Duitse viermastbark „Pamir" is naar men vreest, met 87 opvarenden in een orkaan op de Atlan tische Oceaan vergaan. Tot de vermoedelijke slachtoffers behoren 52 jonge kadetten die hun eerste grote zeereis maakten. De meesten van hen waren tussen de zestien en achttien jaar oud. De autoriteiten in Ponta Deigada, de havenplaats op de Azoren, waar men de reddingspogingen leidde, hebben gisteravond de hoop opgegeven nog overlevenden aan te treffen. De 3103 ton metende „Pamir", die als oifleidingsschip van de Westduitse koopvaardij wordt gebruikt, seinde zaterdag per radio in S.O.S.-berichten dat zij vijfhonderd mijl van de Azoren in een orkaan verzeild was geraakt. Het schip maakte een slagzij van 45 graden. Alle zeilen waren door de orkaan weggeslagen. De voormast was gebroken. Na zaterdagavond zeven uur heeft men niets meer van het schip vernomen. LEGE REDDINGSBOTEN. De Britse tankboot „San Silvestre" heeft gisteren een lege reddingsboot gesignaleerd, waarop „Lübeck", de thuishaven van de „Pamir", stond. Een Amerikaans vliegtuig heeft twee reddingsboten en een vlot waargenomen, maar ook daarop be vonden zich geen overlevenden. Van het schip zelf is nog geen spoor ge vonden. „De Pamir" had zes red dingsboten en twee rubber reddings vlotten aan boord. Twee Amerikaanse schepen, de „President Taylor" en de „Penn Tra der", hadden zaterdagavond de plaats bereikt waar de „Pamir" zich vol gens de laatst opgegeven positie on geveer moest bevinden. Zij seinden, dat zij lichtsignalen waarnamen, meer niet. De Nederlandse sleepboot „Zwar te Zee" is van de Azoren vertrok ken om te proberen het zeilschip op te sporen en eventueel op sleeptouw te nemen. Het zoeken naar het schip tvordt bemoeilijkt door de zware storm die nog in dit deel van de Atlantische Oceaan woedt. Daardoor kon zondag maar één Amerikaans vliegtuig van de Azoren opstijgen om aan het zoe ken deel te nemen. De „Pamir" was met een lading graan onderweg van Buenos Aires naar Hamburg. Het schip had een lengte van 105 Nederlands schip op de rotsen Jïet Nederlandse passagiersschip „Tsjibantjet" van de Kon. Java-China Pakketvaart Lijnen N.V. heeft zon dag geseind, dat het bij de ingang van de haven van Hongkong op de rotsen is gelopen. Het schip meldde, dat het zware slagzij maakte en water in de ma chinekamer had gekregen. Het SOS werd uitgezonden, toen de taifoen „Gloria" boven Hongkong woedde. Van de zijde van de havenpolitie werd aanvankelijk meegedeeld, dat het onmogelijk was een reddingsboot vanuit de haven van Hongkong naar het in moeilijkheden verkerende schip te zenden, zolang de taifoen woedde. Desondanks is men er vandaag met een vaartuig van de zeepolitie in ge slaagd de bemanningsleden en 43 Chinese passagiers van de „Tjibant- jet" naar de kust te brengen. meter en een breedte van veertien meter. Het was in 1905 in Hamburg gebouwd. De romp was van staal en er was een kleine diesel-hulpmotor om koers te houden, maar in een orkaan kon men daarmee niet veel uitrichten. Kapitein van de „Pamir" is de 61- jarige veteraan Johann Diebitsch. Kapitein Hermann Eggers, die ge woonlijk het bevel over het schip voerde, is met verlof. Het schip heeft in de winter 1952/ 1953 in Rotterdam twee maanden aan de ketting gelegen, omdat het in be slag was genomen. De vermissing van de „Pamir" brengt de raadselachtige verdwijning van twee andere zeilschepen op de Atlantische Oceaan in herinnering. In 1932 ging het eveneens Duitse zeilschip ,Niobe" tussen Denemarken en Duitsland in een vliegende storm ten onder, na gekapseisd te zijn. Alle 69 leden van de bemanning, onder wie een groep leerlingen, kwamen om het leven. In 1938 verdween de „Admiraal Karpfanger", een zeilschip van de Hapag, tussen Australië en Hamburg zonder een spoor achter te laten. Zestig zeelui vonden de dood in de golven. Pas een jaar later trof men wat wrakhout aan. Mevr. Bertha Krupp overleden Mevrouw Bertha Krupp von Bohlen und Halbach is zaterdag op 72-jarige leeftijd in Essen overleden. Zij was de moeder van Alfred Krupp, de eigenaar van het reusachtige Krupp- vermogen. Het ver-dragende kanon dat in de eerste wereldoorlog van achter het front Parijs beschoot, werd naar me vrouw Krupp „de dikke Bertha" ge noemd. Twee Nederlanders en twee Fransen werden gedood Vier personen, twee Nederlanders en twee Fransen, kwamen om het leven toen zaterdagmiddag in de ha ven van Marseille op een baggermo len van de Hollandsche Aannemings maatschappij te Den Haag, een tor pedo ontplofte. De ontploffing, die gepaard ging met een hoge steekvlam, was zo he vig, dat zij in de gehele stad en in wijde omgeving werd gehoord. In de nabijheid geparkeerde auto's werden omvergeworpen, motorrijders en fiet sers werden van hun voertuig gewor pen, vele huizen beschadigd en tal rijke personen door rondvliegende stukken glas en metaal gewond. Een stuk ijzer van een ton, afkomstig van het vaartuig, kwam tientallen meters verder -p de kade terecht. De omgekomen Nederlanders zijn de kapitein van de baggermolen, de 55-jarige heer H. Groenewegen, en het bemanningslid J. Blonk (32 jaar). Beiden zijn afkomstig uit Sliedrecht. Kapitein Groenewegen was weduw naar, de heer Blonk was gehuwd en laat kinderen na. Gevaar niet beseft. cilindervormig voorwerp opgehaald. De bemanning besefte geen ogenblik het gevaar en de torpedo werd schok kend in de bakken van de mohjp naar boven gebracht. Een kraan ta kelde het zware geval uit de bak en deponeerde het op de brug. Het pro jectiel ontplofte toen de bemanning was gaan schaften. Vijf van de negen bemanningsleden konden onmiddellijk naar een zieken huis overgebracht worden. Onder hen bevond zich de werktuigkundige Martin van Dam uit Sliedrecht, die echter geen noemenswaardig letsel bleek opgelopen te hebben. Hij heeft het ziekenhuis reeds kunnen verla ten. Vier personen uit de haven werden ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Kikvorsmannen zagen zich zater dagmiddag door een dikke laag op het water drijvende stookolie genoopt hun werk op te geven totdat men deze laag verwijderd zou hebben. &jcp£aóie ap Atede%Cand&e ftaggetmaten in Mai&eitte Duikers en redders in een bootje bij het gekantelde wrak van de Nederlandse baggermolen, die in de haven van Marseille tengevolge van de explosie van een opgehaald projectiel zonk. Vier van de opvarenden vonden door deze explosie de dood. Hindoes en paria's De botsingen tussen paria's en Hindoes in het gebied van Madoe- rai in de Zuidindische staat Madres nemen grotere afmetingen aan. De politie heeft herhaaldelijk van de vuurwapenen gebruik moeten ma ken. Officieel is bekend gemaakt, dat er zestig doden zijn, maar niet-offi- cieel is het aantal doden op twee honderd gesteld. De aanleiding tot de ongeregeld heden is een incident, dat zich en kele dagen geleden heeft afgespeeld. Een paria, die op de bus wachtte, werd door een Hindoe van de kaste der „Maravars" vermoord. Hindoes hebben paria's, van wie sommigen de christelijke leer heb ben aanvaard, tot aan het altaar van een kerk, waarin zij binnengevlucht waren, achtervolgd. Talrijke hutten van paria's zijn in brand gestoken. Een groot aantal gevallen van A- griep onder de leerlingen van het R.K. Lyceum in Hilversum is aanlei ding geweest enkele klassen naar huis te zenden. De school telt ruim 700 leerlingen waarvan 25 procent met griep het bed houdt. Voor allen aanvaardbaar, behalve voer Algerijnen Op een ronde-tafelconferentie van partijleiders te Parijs, onder voorzit terschap van premier Bourgès-Mau- noury, is zaterdag overeenstemming In het door het gezin Lekkerkerken aan de Jan van Henegouwenlaan 4 te Noordwijk bewoond zomerhuisje heeft men vanochtend de vier leden van dit gezin dood aangetroffen. De 26-jarige man, die kelner van beroep was en aan boord van schepen zijn werk verrichtte, zijn 27-jarige vrouw en hun twee kinderen van vijf jaar en vijftien maanden, zijn door nog onbekende oorzaak om het leven gekomen. Aanvankelijk vermoedde men dat kolendamp de oorzaak van de dood van het gehele gezin was geweest, maar bij onderzoek is gebleken dat de kachel dit seizoen nog niet heeft gebrand. Aangenomen wordt dat allen in de nacht van vrijdag op zaterdag het leven hebben verloren. Een pakje met vlees dat vrijdag of zaterdag is bezorgd lag nog onuitgepakt in de keuken. Dr. Hulst heeft vanmorgen een gerechtelijk geneeskundig onderzoek in gesteld. Hij zal vanmiddag door middel van sectie trachten de oorzaak op te sporen. Nader is gebleken dat alle leden van het gezin zich eind vorige week niet goed gevoelden. Alle slachtoffers lagen te bed en men heeft ze daarin aangetroffen. Voorhands is de doodsoorzaak nog een raadsel, men hoopt dat dr. Hulst er in zal slagen dit raadsel op te lossen. tdadettceC 6C1, in het ,,&*anjehateC" te Scheaenittgen De particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina, mej. J. C. M. M. Geldens, plaatst namens de prin ses een krans bij de ingang van dodencel 601 in het „Oranjehotel" te Scheveningen. De plechtigheid vond plaats tijdens de jaarlijkse herdenking bij en het défilé langs de dodencel. SCHOOL OPEN TE LITTLE ROCK De gouverneur van de Amerikaanse staat Arkansas, Faubus, heeft zondag te Sea Island in de staat Georgia ge zegd, dat het altijd mogelijk is, dat hij de nationale garde weer te hulp zal roepen, indien het maandagoch tend bij een poging van negerkinde ren de middelbare school van Little Rock te bezoeken tot ongeregeldhe den zouden komen. Hij zei te hopen, dat de negerkinderen zullen wach ten met het bezoeken van de school totdat de gemoederen wat gekalmeerd zullen zijn. Drie van de negen negerscholieren, bereikt over een gewijzigdde tekst aan ™ie tot *u™eT. de toeg£ng tot de voor het Algerijnse hervormingsplan, school onmogelijk is gemaakt, hebben welke deze week bij het parlement g®2eg 2 maandag te zullen mei- zal worden ingediend en waaraan de vertrouwenskwestie verbonden zal zijn. De aanwezige partijleiders van alle partijen, behalve die der com munisten en Poujadisten, zullen het akkoord in de Nationale Vergadering steunen. den. Vijf negers hebben zondag getracht de rassenbarrière in een kerk te Little Rock te breken. Zij werden echter terug gezonden. De overeenstemming kwam na een week van zeer grote politieke span ning, waarbij de regering gevaar liep. De kansen, dat de regering het wetsontwerp er thans door zal krij gen, schijnen goed te zijn. De meest omstreden kwestie was de bepaling, welke voorzag in een centraal uitvoerend orgaan in Alge- rië. Het beginsel van de vorming van dit orgaan blijft behouden, maar het zal niet onmiddellijk in werking tre den. Premier Bourgès-Maunoury verklaarde, dat de structuur en de bevoegdheden van het orgaan onder werp zullen uitmaken van een spe ciale wet, die later bij het parlement zal worden ingediend. Hij noemde evenwel niet de datum, waarop deze speciale wet zal worden behandeld. De conservatieve leiders hadden bezwaar gemaakt tegen de instelling van een centraal uitvoerend orgaan, daar dit volgens hen de deur tot af scheiding van Algerië zou openen. Bij voorbaat verworpen „Uit principe en zonder verdere discussie verwerpen wij de Franse kaderwet voor Algerië. Deze kader wet kan niet dienen als basis voor verdere onderhandelingen", aldus heeft volgens Radio-Cairo 'n woord voerder van het nationale bevrij dingsfront een Algerijnse verzets organisatie zondag in Cairo mee gedeeld Het nationale bevrijdingsfront zal de strijd voortzetten totdat Frankrijk genoodzaakt zal zijn het recht op onafhankelijkheid van Algerië te er kennen. Het blijft onbestendig Gedurende het weekeinde trokken verschillende storingen, vergezeld van veel regen, van de Golf van Bis- caye via Engeland, Noordwest- Frankrijk, België en ons land naar Duitsland. Zij voerden grote hoeveelheden zachte en zeer vochtige lucht uit de subtropen afkomstig met zich mee. De grootste hoeveelheden regen bracht een storing, die in de nar-ht van zondag op maandag via België en het zuiden van ons land naar West-Duitsland trnk. Op verschil lende plaatsen viel toen omstreeks 30 mm. Op de oceaan heeft een tropische cycloon, welke gepaard gaat met stormen van orkaankracht, de laatste 5 dagen een ongebruikelijke koers gevolgd. Deze bewoog aanvankelijk in de^ richting van Amerika, doch in de buurt van de Bermudas zwenk te hij naar het oosten af. Zondag middag om 16 uur passeerde hij, nog steeds het karakter van cycloon be houdend, een van de eilanden van de Azoren. Maandagmorgen naderde de kern met flinke luchtdrukdalin gen en aanwakkerende winden het weerschip, dat in de Golf van Bis- caye op post ligt. Waarschijnlijk zal nu een transformatie plaatsvinden in een depressie der gematigde breedten. Morgen kan ze bij Zuidwest-Enge- land aankomen, waarbij opnieuw warme en zeer vochtige lucht naar West-Europa wordt gestuwd. Het onbestendige weer duurt dan ook voort. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's weer i (Geldig van maandagavond tot j dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). i HOGERE TEMPERATUUR. Veranderlijke bewolking met j plaatselijk enkele buien. Aan- j vankelijk zwakke tot matige, la- ter toenemende wind in hoofd- zaak tussen west en zuid. Over het algemeen hogere mid- dagtemperaturen. 24 Sept. zon op 6.31; onder 18.37; maan op 7.25; onder 18.37. Hoogwaterstanden 24 Sept. v.m. 3.20; n.m. 3.45. Het weer in Europa STOCKHOLM zw. bewolkt OSLO zw. bewolkt KOPENHAGEN zw. bewolkt ABERDEEN regen LONDEN zwaar bewolkt AMSTERDAM regen LUXEMBURG regenbui PARIJS zwaar bewolkt BORDEAUX onbewolkt 12 C. 15 16 12 22 18 22 GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bewolkt zwaar bewolkt regen regen regen regen regen geheel bewolkt mist regen half bewolkt zwaar bewolkt Korreltje Het zwakke der wereld heeft God uitverkoren om het sterke te be schamen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1