Ongerustheid omtrent Sennelager" ongegrond Loonadministrateur verdween met f 12.000 naar de Riviera Nieuwe treinen op de lijn Amsterdam - Antwerpen - Brussel Vraag naar hoger programmaniveau DE DODENRIT DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Antwoord van Min. Staf Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer E. A. Vermeer over hel aantal ziektegevallen, dat zich bij de oefeningen van Neder landse legeronderdelen in West- Duitsland heeft voorgedaan heeft de minister van oorlog het volgende geantwoord: De volgende aantallen ziektege vallen hebben zich in Duitsland voor gedaan: Sennelager (sterkte der een heden: rond 4000 man) 1321 griepge vallen, 27 andere gevallen (lichte zieken en ongevallen), 8 opgenomen in Britse of Duitse hospitalen. Hohne (sterkte der eenheden: rond 725 man): 51 griepgevallen, 7 andere gevallen. Münsterlager (sterkte der eenhc den: rond 300 man): 60 griepgeval len. De minister ontkent dat een aan tal militairen, dat reeds ziektever schijnselen vertoonde op het moment van vertrek, toch naar Duitsland is vervoerd. De divisie-arts, die persoonlijk de behandeling van de bataljons-arts heeft overgenomen, heeft na grondig onderzoek de kapitein L. als patiënt naar het militair hospitaal te Utrecht verwezen. In Sennelager heeft de A-griep zich in onverwacht snel tempo uit gebreid, hetgeen, gezien het verloop in Nederland niet te voorzien was. De ziekte heeft een goedaardig ka rakter; complicaties hebben zich niet voorgedaan. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. (9.35 Waterst.). 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamer koor. 10.55 Gram. 11.35 Strijkork. en sol. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.00 Licht progr. 13.55 Beursber 14.00 Joodse liederen. 14.30 Boekbespr. 14.50 Koorzang. 15.05 Smaken verschillen. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.40 Voor de jeugd. 17.05 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 Nws. v. d. VPRO. 20.00 Nws. 20.05 Casa Valdese te Vallecrosia, caus. 20.10 Boekbespr. 20.15 Sopr. en piano. 20.35 De Ver. Naties weer bijeen, caus, 20.45 Mensen in het gezin, caus. VA RA: 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. week- overz. 22.10 Cabaret. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avond wijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.35 Idem. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Radio Philharm. ork. en sol. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.40 Meisjeskoor en -ork. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs ber. 17.45 Lichte muz. 18.50 Cursus Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op 't nws. 19.15 Rege- ringsuitz.: Parlementair bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea, door J. de Kadt. Rubriek Verklaring en toelich ting. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratie rubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Verz. progr. v. d. militairen. 20.30 Act. 20.45 De gewo ne man. 20.50 Lichte muz. 21.20 En daarom schreef ik een hoorspel, hoor spel. 22.00 Pianokwintet. 22.40 Gram. 22.50 Veilig verkeer: Naastenliefde heeft altijd voorrang, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazzmuz. Het hospitaalcomplex Sennelager is een geïmproviseerd hospitaal en mag dus niet vergeleken worden met een permanent ziekenverblijf. tiënten, die een bijzondere verzor ging of een specialistische behande ling behoeven, worden afgevoerd naar een Brits hospitaal en, indien het een urgent geval betreft, naar het dichtbijzijnde Duitse hospitaal. De enkele gevallen met verontrus tende symptomen zijn onmiddellijk afgevoerd naar een buitenlands hos pitaal; zij bleken echter ook een goedaardig karakter te hebben. In de eerste dagen van de epide mie werden hoge eisen gesteld aan het organiek ingedeelde geneeskun dig personeel, maar de geneeskundi ge dienst is in staat geweest tijdig extra-personeel en materieel aan te trekken. Medicamenten waren altijd voldoende aanwezig. De legering en verpleging der grieppatiënten_ onder omstandigheden van de militair te velde is uit me disch oogpunt aanvaardbare geble ken. Van de zieke soldaten zijn geen klachten gehoord voor wat betreft verzorging, voeding, medicijnen of andere zaken. Marktprijzen van vee gaan dalen Wanneer de natuur de boer niet spoedig welwillender wordt, zal dat zeer ernstige gevolgen hebben voor de rundveemarkt. Door het hoge water moet het vee bijna twee maan den eerder dan normaal op stal wor den gezet. Dat is een dure geschie denis, maar bovendien weten vele boeren geen raad met het vee, als gevolg van te weinig stallingruimte. Er is dan ook een buitengewoon grote aanvoer op de markt te ver wachten, ook van schapen, want het is moeilijk bij voortduren van de natte weersomstandigheden de scha pen gezond te houden. Wanneer de grote aanvoeren komen, zullen de marktprijzen ongetwijfeld beduidend omlaag gaan. Voorlopig valt alleen te hopen dat de weersomstandigheden spoedig gunstiger zullen worden. Tot heden kon het prijspeil zich nog handha ven. Wat de varkens betreft, doet het dekkingscijfer van 44.900 verwach ten, dat er in mei a.s. 330.000 varkens zullen zijn. Dit is een zodanig hoog aantal, dat er een uitspraak over deze overproduktie en tot beperking van de varkensstapel is te verwach ten van het landbouwschap of van het produktschap. De Engelse baconmarkt geeft een bevredigend beeld. De prijzen zijn iets gestegen, doordat het Deense aan bod is teruggebracht. Ook de spekexport verloopt be vredigend. Anderhalf jaar met aftrek geëist BI|NA ELK UUR NAAR ANTWERPEN Feestelijke rit bij opening Sinds gisteren kunnen reizigers in een doorgaande electrische trein bin nen twee uur van Leiden naar Ant werpen reizen, en wat méér is; de trein vertrekt bijna elk uur. Deze uur dienst kon tot stand worden ge bracht door de samenwerking van de Nederlandse en de Belgische spoorwegen. Gisteren is de nieuwe lijn feestelijk in gebruik genomen. Een met vlag gen versierd treinstel stopte aan alle grote stations, die tussen Am sterdam en Antwerpen liggen om genodigden binnen te laten. Onder hen was de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera; we zagen voorts vele vertegenwoor digers van de Haagse departemen ten, leden van de commissie ver keerswezen van Tweede en Eerste Kamer, onder wie de heer M. P. v. d. Weijden en burgemeesters van de steden ,die aan de spoorlijn Amster damBrussel zijn gelegen. In de Sleutelstad voegde dus ook jhr mr F. H. van Kinschot zich bij de reizigers, die een feestelijke tocht naar de Sinjorenstad ondernamen. In Roosendaal kwam het contact tussen de Nederlandse en Belgische genodigden tot stand. Twee nieuwe treinen, geschilderd in vrolijke kleu ren geel en blauw, werden samenge voegd. Het was een symbolsich ge beuren, dat de andruk legde op de verbondenheid, die een samenwer ken van de spoorwegen der beide landen mogelijk maakte. Twee voltages. Hier in Roosendaal werd voor de eerste maal gesproken over de grote moeilijkheden, die de spoorwegen hebben moeten overwinnen om de dienstregeling AmsterdamBrussel met treinenstellen van één type mo gelijk te maken. In België immers rijden de treinen op een netspan ning van 3000 Volt, terwijl men zich in Nederland van 1800 Volt-spanning bedient Op rekening van beide maatschappijen werden dus electri sche treinen besteld, die op twee net spanningen kunnen rijden. Andere problemen deden zich voor. Op het Belgisch lijngedeelte moesten alle armseinen vervangen worden door lichtseinen: de overgang van rechter- naar linkerspoor werd naar Roosen daal overgebracht; van elf Belgische tussenstations zijn de perrons ver hoogd. Het resultaat van gemeenschappe lijke inspanning is van dien aard, dat gisteren op bescheiden, doch har telijke wijze feest gevierd kon wor den. Op deze lijn immers zullen dertien treinen per dag in beide richtingen de buurlanden verbinden. De burge meester van Roosendaal, de heer A. A. F. M. Freyters sprak van zijn vol doening. Hij was de eerste, die de kans kreeg te gewagen van de Bene- lux-gedachte, die door een intensie ver verkeer tussen beide volkeren verinnigd wordt. Hij bood namens zijn stad, aan de directeuren der bei de maatschappijen een kristallen drijfschaal aan. Antwerpen. In Antwerpen werd de feestelijke inhoud van de in vlaggen verpakte trein ontvangen door een daverend b armonie-ooncert. De Belgische gastheren leidden de gasten naar het mooie historische raadhuis, waarin men bij de aanblik van een pompeuze schildering van „het huwelijk der oude Belgen kon luisteren naar een vriendelijke speech van burgemeester Lode Craeybeckx. De heer Craeybeckx wees er op, dat burgers van Roosendaal sneller bet gebouw van de Koninklijke Vlaamse Opera kunnen bereiken, dan de bewoners van een buitengemeente van Antwerpen. Hij sprak over de Benelux en ir F. Q. den Hollander, directeur-generaal van de Neder landse Spoorwegen voegde daaraan toe, dat juist door het „met elkaar verkeren" de saamhorigheid der vol keren wordt bevorderd. Men peinst over een verdere ontwikkeling. Ook Luxemburg zal in de dienstregeling opgenomen moeten worden. In het „Zeestation" tenslotte, een ruim restaurant aan Antwerpens ha ven, werd een lunch gebruikt, waar onder de ambtgenoten van België en Nederland, de ministers, mr J. Al gera en ir E. Anseele, het woord voerden. Beiden reikten hoge onder scheidingen uit aan functionarissen van de spoorwegen der twee landen: ir Den Hollander werd Commandeur in de Kroonorde va België, ir J. P. Koster, hoofdingenieur van de N. S., officier in dezelfde orde. De direc teur-generaal van de Belgische Spoorwegen, ir M. de Vos, en ir F. Boeyens, hoofdingenieur, werden be noemd resp. tot Groot-officier en Of ficier in de Orde van Oranje Nassau. Toen de 79-jarige Mevrouw J. De 29-jarige loonadministrateur E. F. V., die volgens de rapporten niet in het gareel wenst te lopen, heeft gistermorgen voor de rechtbank te Amsterdam 1 jaar en zes maanden met aftrek tegen zich horen eisen wegens verduistering. Hij was in mei van dit jaar loon administrateur bij een beschuitfa briek te Amsterdam en had in die functie de beschikking over de sleu tel van de brandkast met de lonen van het personeel. Nadat hij enkele malen de briefjes van duizend gul den in de brandkast had omgewisseld voor bankbiljetten van honderd gul den nam hij op 8 mei een bedrag van ruim 12.000 uit de kast en ver dween naar Parijs en Marseille waar hij gedurende zes weken goede sier maakte. Hij kocht aan de Rivièra een boot en bezocht trouw de speelban ken aldaar. Toen het geld op was kreeg de man heimwee en keerde te rug naar Nederland, waar de justitie hem wachtte. „De Rivièra oefent een magische aantrekkingskracht op deze man uit", zei de officier van Justitie mr. W. Tonckens in zijn requisitoir. „Men heeft helaas in deze verdachte, die reeds eerder is veroordeeld, te licht vaardig vertrouwen gesteld. Hij is ge heel en al toerekenbaar, daarom kan ik geen gecombineerde straf vra gen". De raadsman, mr. J. Houwink, zei dat zijn cliënt met zijn goed stel her sens boven zijn milieu is uitgegroeid en dat hij meende recht te hebben op een „logeplaats in de maatschappij". De man lijdt aan eigenwaan en is naar de mening van de raadsman geen misdadiger. Pleiter vroeg een gecombineerde straf met toezicht. De rechtbank zal op 2 oktober vonnis wijzen. Haagse satellieten Nootdorp schuift de last af Nootdorp, dat met Den Haag ak koord gaat inzake de plannen tot stichting van een satellietstad bij Wilsveen, heeft zich gekeerd tegen het plan voor de oplossing van het ruimteprobleem in het gebied van de randstad Holland. Burgemeester H. C. A. M. Schöl- vinck van Nootdorp heeft een ver klaring afgelegd en daar in o.a. ge- zegt dat, als het plan Inzake Pijn- acker zou doorgaan, het gemeente bestuur van Nootdorp voorziet dat de bebouwde kom van zijn gemeente zal degraderen tot een voorwijkje van een grote stad, dat nog juist vol doende waarde heeft om er autoslo perijen, volkstuintjes en enige grote stadsliefhebberijen van in stede bouwkundig en estetisch opzlch be denkelijk allooi in onder te brengen. De burgemeester zei voorts, dat op de vierhonderd hectare, welke voor de uitvoering van het plan-Pijnacker van Nootdorp zullen worden opge ëist, 52 tuinders en zestig veehouders zijn gevestigd. Bovendien staan daar 106 woningen met 109 gezinnen. De land- en tuinbouwbevolking in het zuiden van Nootdorp zou moeten worden verplaatst, hetgeen een zeer ernstige aantasting van de belang rijkste welvaartsbron van Nootdorp zou betekenen. Naast de redenen van algemeen belang wegen de genoemde nadelen voor Nootdorp dermate zwaar, ver geleken bij het plan Wilsveen, dat de raad, naar het oordeel van het gemeentebestuur het plan-Pij nacker dient af te wijzen en zijn voorkeur Toen de echtgenote van de heer moet uitspreken voor het plan- Bandrecorder als getuige De Amsterdamse sigarenhandelaar Chr. J. J. Pruys heeft op slimme wijze bewijsmateriaal in handen gekregen tegen een zekere B. die tezamen met drie broers W. (allen Amsterdam mers) voor meer dan 4000.aan sigaretten, sigaren en tabak uit de winkel van Pruys hadden gestolen. Pruys een vam de broers W. betrap te op het stelen van een pakje siga retten, bleek, dat dergelijke dief stallen in deze winkel al maanden aan de gang waren en een verklaring vormden voor de 4.000 gulden kaste kort die in die tijd ontstaan waren. Toen W. een zekere de B. als mede plichtige noemde nodigde de heer Pruijs deze de B. en diens vader uit voor een onderhoud en verborg een microfoon en een bandrecorder in de kamer. B. bekende de diefstallen en de heer Pruys leverde de band met de bekentenis bij de politie in. De B. heeft op het politiebureau Mos plein zijn op de band vast gelegde verklaring weer ingetrokken. Wilsveen. VIS-VERHUIZING. Om te voorkomen dat bij het droog, malen van Oostelijk Flegoland grote hoeveelheden ondermaatse vis zou den omkomen, heeft het Rdjk subsi die gegeven om de vis te vangen en over te brengen naa rhet IJsselmeer. In totaal is reeds 112.500 kg. vis over geheveld naar 't LJsselmeer als poot- vis. Het ligt verder in de bedoeling, aldus minister Mansholt in zijn be groting, maatregelen te nemen om de visserij in het IJsselmeer verder te saneren. Prof. dr Gerard Brom, oud-hoog leraar van de R.-K. Universiteit te Nijmegen, zal op 1 oktober de dag herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden te Utrecht promoveerde op een proefschrift getiteld „Vondels' bekeering". Ter gelegenheid van deze herden king houdt de Neerlandici vereni ging te Nijmegen „Achter ut var eken" een herdenkingsmiddag. In de namiddag zal prof. Brom in de aula van de R.-K. Universiteit wor den gehuldigd, waarna er gelegen heid zal zijn de jubilerende hoog leraar geluk te wensen. Diefstal juwelenkistje berecht Een jaar en drie maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, heeft de officier van justitie gisteren geëist tegen de 29-jarige machine bankwerker Robert van N. te Utrecht die zich voor de Utrechtse recht bank moest verantwoorden wegens diefstal van een doosje met sieraden en juwelen ter waarde van 20 a 25 duizend gulden uit een villa te Soes- terberg. In de middag van 9 juli fist3te hij langs de villa van de familie L., toen hij van Utrecht op weg was naar Amersfoort voor het verrichten van een karwei. Bij het passeren van de villa bemerkte hij, dat een dame juist het huis verliet en de sleutel ergens in de tuin verborg. Dit prik kelde zijn nieuwsgierigheid en mede in de hoop binnen iets van zijn ga ding te vinden hij verkeerde n.l. in finaneële moelijkheden betrad hij kort na het vertrek van de dame de woning. Een gesloten ijzeren geld kistje liet hij staan, maar een kistje met juwelen en sieraden nam hij mee. Hij bood het enige dagen later te koop aan bij een uitdrager te Utrecht. De verdediger, mr Wijn, bepleitte clementie, gelet op de financiële moeilijkheden, waarin zijn cliënt verkeerde tijdens het plegen van het misdrijf, waarbij bovendien geen vooropgezette bedoeling in het spel was. De Utfechtse rechtbank zal 1 ok tober vonnis wijzen. Enquête onder televisiekijkers De Nederlandse Stichting voor Sta-j thuis een televisietoestel hebben (kin- tistiek heeft een onderzoek ingesteld deren en huisgenoten inbegrepen) er naar de samenstelling van de kring 45 de uitzendingen volgden, van de Nederlandse bezitters van te-1 Het aantal kijkers varieerde in de levisietoestellen, naar hun meningen genoemde periodla \rin 120.000 tot en wensen en naar hun kijkgewoon- ten. Het doel van het onderzoek was: 1. een inzicht te krijgen van de kijk dichtheid (de verhouding van het aantal mensen dat een televisieuit- zending heeft gadegeslagen en het aantal dat daartoe in de gelegenheid is geweest). 2. De mening van de Ne derlandse kijkers over de kwaliteit van de uitzendingen en 3. de publieke opinie over commerciële televisie. Voor deze ennquête heeft men 1000 toestelbezitters ondervraagd. (ons land telt er ca. 200.000). De periode van de enquête liep van 19 mei tot 15 juni van dit jaar. Vastgesteld werd dat ongeveer 70 pet van de toestellen in het Westen Van het land zijn geplaatst, waar ca 50 pet van de bevolking woont. In de E. van Breugel gisterochtend op het gezinnen waar de echtgenoten jon- Newtonplein te Eindhoven de weg I ger dan 30 jaar zijn treft men de min- overstak, werd zij door een driewie- ste televisietoestellen aan. De mees- lige bakfiets, bestuurd door G. V., te toestellen bevinden zich bij oude aangereden. De bejaarde dame viel re mensen en echtparen zonder kin achterover op het wegdek en kreeg een sdhedelbasisfractuur, waaraan zij later op de dag is overleden. deren. De kijkdichtheid bedroeg 45 pet, hetgeen zeggen wil dat gemid deld van alle honderd personen die 750.000. Ook is gebleken dat het journaal, het weekoverzicht en het kinderuur tje de grootste belangstelling genie ten. Het rapport vermeldt dat in ons land ontvangst van visite door het bezit van een televisietoestel wordt bevorderd. Het oordeel over de Nederlandse televisieuitzendingen is niet steeds even gunstig. De eurovisie blijkt over het algemeen gunstiger beoordeeld te worden dan de Nederlandse uitzen dingen, evenals de buitenlandse pro gramma's. Ongeveer een derde van de ondervraagden wenst een hoger programmaniveau, naar meer toneel stukken en meer vrolijke uitzendin gen. Ongeveer 68 pet. van de onder vraagden wil wel reclame in de uit zendingen; 42 pet wil dat mits daar door het peil van de programma's kan worden verhoogid. Een vrij groot deel van deze laatsten is bereid voor een beter peil een hoger kijkgeld te betalen. De reclame zou volgens het rapport het beste kunnen worden uitgezonden tijdens de pauzes. A-GRIEP IN GARNIZOEN NIJMEGEN. Naar wij van de militaire genees kundige dienst te Nijmegen verne men, lijden in het garnizoen Nijme gen tal van soldaten, men sprak van enige honderden, aan A-griep. De ziekte heeft geen ernstig karakter. De griep in de stad Nijmegen heeft nog geen grote omvang genomen. In sommige bedrijven is 20 procent van de werknemers ziek en in enige scholen zijn eveneens veel grieppati- enten. Kind uit trein gevallen Dinsdagmiddag viel tussen Roer mond en weert, een vijfjarig Ertgels jongetje uit de trein; het was op slag dood. Het kind was met zijn ouders in een militaire verlofgangerstrein uit Duitsland op weg naar Hoek vam Holland. Het kind speelde in de trein. De ouders, die door medepassagiers werden gewaarschuwd, hadden van bet ongeluk niets gemerkt. HUISVROUW DOOR ELEKTRISCHE STROOM GEDOOD. Gistermiddag is in Utrecht de C4- jarige mevr. Ch. M. K.H., terwijl zij in de badcel doende was met de elek trische wasmachine, door de stroom gedood. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: rms. „Alberto Dodero" 26 sept; Australië: m.s. Joh. v. 01- denbarneveld" 26 sept; via Engeland 2sept; Brazilië: s.s. „Algol" 24 sept; Canada: s.s. „Zuiderkruis" 24 sept; s.s. „Luksefjell" 25 sept; s.s. „Nieuw Amsterdam" 28 sept; Chili via New York 26 sept; Ned. Antillen: m.s. Prins der Nederlanden" 24 sept; Nieuw Zeeland: via Engeland 28 sept;. Unie van Z. Afrika en Z W. Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 28 sept: Brits-Oost-Afrika: via Frank rijk 28 sept. door R/E VOLLEBREGT 16) Maar de consequentie daarvan was: verlies van het kostbare bedrijf. Had Akerman elders (in België) zóveel geld tot zijn beschikking, dat dit ver lies hem niet zou deren? In ieder geval moest het motief dan iets heel, heel erg belangrijks zijn, in geen ge val een geldkwestie. Het echtpaar Van den Bergh had bewegingloos gezeten, terwijl de in specteur ingespannen nadacht. Het was doodstil in de kamer. Et klonk slechts het ademen van de drie per sonen en het monotone getik van de klok. De inspecteur verbrak plotseling de stilte en vroeg: Gebeurt het wel eens, dat er lege wagentjes de tent ingaan? Zeker, inspecteur. Ook als het druk is? Juist als het druk is. Hoezo? Wel, iedere seconde oponthoud betekent verlies voor ons. De wagen tjes moeten voortdurend in gebruik zijn. Het gebeurt wel eens, dat er een opstopping van wagentjes is en dan duwen wij soms een leeg wagentje de tent in, omdat instappen van lief hebbers enkele seconden zou duren en er inmiddels weer nieuwe wagen tjes uit de uitgang zouden komen, zodat het bedrijf practisch gesproken enkele ogenblikken stil zou staan. Kwestie vam berekening, lachte Van den Bergh zwakjes. Met een van opwinding haast bevende stem vroeg Nagtegaal: En zou men in de tent kunnen constate ren of een wagentje al of niet leeg is? Ik bedoel: zou iemand, die het bedrijf kent, dat kunnen? Zeker, inspecteur. Het is te ho ren. Zo'n wagentje loopt veel lichter. Het kostte Nagtegaal moeite, geen „Victorie!" te roepen. Immers: als zijn eerste theorie van de twee ritten niet juist was, zou de tweede er zeker niet ver naast zijn. Veronderstel, dat Dirk, na zijn luguber werk te hebben verricht, de dode in de tent sleepte en zich daar opstelde om zijn kans af te wachten. Akkerman duwde expres (of Van den Bergh „uit be rekening") een leeg wagentje naar binnen. Dirk had zijn aandacht hier op gespitst en plaatste met een des kundige zwaai het lijk in het wagen tje, met de opzet, via de hartverlam mingtheorie de beoogde voorsprong te krijgfn. Het was nodig, de situatie in de tent eens precies na te gaan. Van be lang was vooral, te bepalen, welke plaats de meeste kans gaf op het be drijven van moord of het wegwerken van het slachtoffer. Intussen kon hij Van den Bergh er eens naar vragen. De wagentjes rijden vlak langs elkaar heen, nietwaar? De man knikte bevestigend. Er is dus weinig plaats, waar men zich, als het bedrijf in volle gang is, zonder gevaar kan ophou den? Dat is eo, inspecteur. Wij weten dat uiteraard precies. Ik zou er kun nen slaapwandelen. Is er geen hoek, die meer plaats biedt dan de rest en waar iemand veilig zou kunen staan? Ja, inspecteur. Waar het ge raamte staat, is een ruimte waar iemand staan kan. Er was nu verder niets meer te vragen. De inspecteur bedankte zijn bezoekers. Hij zei, dat hij over enkele uren de dodenbaan eens wilde bekij ken en vroeg het echtpaar, in ieder geval om drie uur in het ziekenhuis aanwezig te willen zijn voor identifi, catie van de dode. Van den Bergh noch zijn vrouw waren erg in hun schik met deze uit nodiging, maar ze beloofden present te zijn. De man verzamelde al zijn moed en vroeg of er iets „bijzonders aan de hand was", waarop Nagtegaal antwoordde, dat ze dat allemaal nog wel te weten zouden komen. In niet al te opgewekte stemming verliet het echtpaar het politiebureau. HOOFDSTUK V. De rechercheurs, die alle hotels van de stad hadden bezocht, kwamen een voor een met negatieve berichten binnen. In geen enkel hotel hadden er vannacht personen gelogeerd, die ook maar enigermate beantwoordden aan de schaarse gegevens over Ak-< kerman en Dirk. De mogelijkheid be stond nog, dat ze bij kennissen ge logeerd hadden, maar daar Akker- man het tegen Vader en Van den Bergh enkel over „een hotel" gehad had, achtte men die kans heel gering. De vogels zijn gevlogen, dacht Nag tegaal vol spijthoewel het hem welkom was, dat met de vlucht van Dirk een bewijs te meer was ge leverd voor zijn theorie. Dat agent Vader zich nog steeds niet bij de inspecteur gemeld had, kwam niet, omdat de man na zijn nachtdienst nog lag te slapen. Neen, hij had zelfs bijha helemaal niet ge slapen, doch waj steeds bezig geweest met de gebeurtenis van gisteravond die weliswaar achter de rug was, maar hem toch nog het onaangename gevoel gaf, te zijn tekort geschoten. Vooral dat hij in zijn toch al tamelijk gebrekkig rapport niets over Dirk had kunnen vermelden, zat hem erg dwars. Hij was dan ook vroeger dan ge woonlijk uit de veren, tot grote ver wondering van zijn echtgenote. Hij stelde haar echter gerust, dat hij heus niets mankeerde, doch zin had in een wandeling. Zijn vrouw plaagde hem, met te vragen, of hij gisteravond op de ker mis soms een kermismeisje had ge zien, maar alleen het noemen van het woord „kermis" was al olie op het vuur van Vaders onrust. Bij de woonwagen van Akkerman gekomen, wilde hij met forse ruk de deur openen, maar.ze bleek nog op slot. Verwonderd keek Vader op zijn horloge; half elf! Akkerman had dus al lang de sleutel van zijn wagen op het politiebureau gehaald moeten hebben. Misschien verslapen? Vader probeerde door de gordijn tjes naar binnen te gluren, maar zon der resultaat. Zijn hart begon een beetje sneller te kloppen. Hij voelde zich niet erg in zijn sas en hij ver wenste de hele kermis, in het bij zonder de dodenbaan en de eigenaar er van. Hulpeloos keek hij rond. Wat te doen? Gelukkig dacht hij opeens aan de tweede knecht, die met zijn vrouw in de andere woonwagen huisde. Mis schien zou hij daar het hele gezel schap aantreffen of in ieder geval kon men er hem inlichtingen over Dirk verstrekken. Hij klopte aan en draaide de deur knop om, maar er kwam geen bewe ging in de deur. Ook al op slot! Zou hier evenmin iemand aanwezig zijn? Of sliep het echtpaar nog, na tot middernacht hard te hebben ge welkt? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8