Minister Mansholt verrichtte feestelijke opening van de 22e Vebo-tentoonstelling Ceen optimisme bij huidige kostenstructuur Scherp NIET BEZORGING Laatste Berichten Burgerlijke Stand DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 Smaakvol ingerichte zuivelexpositie Hedenmorgen om half tien vond in de ruime, marmeren en feestelijk verlichte Burgerzaal van het Stad huis te Leiden de officiële opening plaats van de 22ste Fokvee- annex Zuiveltentoonstellinggeorganiseerd door de Vebo. De opening werd ver richt door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, Z.Exc. dr. S. L. Mansholt. Onder de aan wezigen merkten wij behalve bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot van Leiden en de wethouders A. J. Jongeleen, D. v. d. Kwaak en S. Menken, o.a. op de gemeente secretaris mr. J. Bool, vele burge meesters uit de omgeving, de voor zitter en secretaris van de Kamer van Koophandel van Rijnland, de pasbenoemde dijkgraaf mr. F. M. A. Schokking en talloze autoriteiten op landbouwgebied. De voorzitter van de Vebo, de heer J. W. Bonda, heette de minis ter en de andere gasten van de Vebo van harte welkom en betuigde de burgemeester zijn dank voor het be schikbaar stellen van aeze prachtige Burgerzaal. Na de algemene huidige toestand op landbouwgebied belicht te hebben, wenste spr. de regering alle succes bij de toekomstige ver wezenlijking van de Euromarkt. Hierna verzocht de heer Bonda de minister zijn openingsrede te willen uitspreken. Prima voorlichting Minister dr. S. L. Mansholt vond het een gelukkig feit, dat er over het algemeen in Nederland niet te klagen valt over een gebrek aan voorlichting op het gebied van de landbouw. Dit onderwijs staat op een hoog peil. Het zou echter niet tot zijn recht komenindien er geen zelfwerkzaamheid der boeren be stond. Dat dit laatste wel het geval is, toont thans deze Vebo-tentoon stelling ten volle aan. De belang stelling voor een dergelijke expositie is van bijzondere betekenis voor de landbouw. Vooral de regionale ten toonstellingen noemde de minister onvervangbaar. De mensen, die plaatselijk bij zo'n gebeurtenis be trokken zijn, komen hier met het beste van het beste tevoorschijn. De minister hoopte, dat de Vebo dit jaar een groot succes mocht zijn. Kostenlijn horizontaal houden De minister wilde nog even ingaan op een enkel vraagstuk, dat voor de landbouw van bijzonder belang is. Bij de huidige positie van de Neder landse landbouw moet men zich wel behoeden voor te groot optimisme. De ontwikkeling van de markt ver toont momenteel geen gunstig beeld. De minister gaf toe, dat de prijs structuur biiv. voor de melk in Ne derland gunstig is, doch deze wordt kunstmatig in stand gehouden. Wij zijn nu wel op de grens gekomen van wat mogelijk is. Indien wij zo door gaan met het exporteren van melk en ook varkens in zulke hoeveelhe den zou er geen winst voor de pro ducent overblijven, aldus de minis ter. By het handhaven van de toestand zoals deze nu is zouden de gevolgen catastrofaal zijn. Minister Mansholt spoorde aan, niet bij de pakken te gaan neerzitten, doch na te gaan wat er gedaan kan worden om de stij gende kostenlijn niet verder omhoog te voeren, maar horizontaal te hou den. Voorts is de verbetering van de kostenstructuur in hoge mate nood zakelijk in verband met de verwer- POTLOOD en GEEST 94, 98 pnt. 2b prijs zilv. med. me daille „Producent", Goude: C. W. Pennings, Leidseweg 34, Oud Ade. No. 103, 98 pnt. 2c prijs zilv. med. medaille „Producent", Gouda: T. F. W. v. d. Pas, Prov. weg 16, Moor drecht. No. 41 96 pnt. 3a zilv. med.: N. H. Berg, Weipoortseweg 96, Zoe- terwoude. No. 102, 96 pnt. 3b prijs zilv. med.: C. N. v. d. Akker, Vriese- koop 39, Leimuiden. Leidse kaas klasse A gewone keu ring: No. 108, 92 pnt. Ie prijs zilv. med.: P. F. Vergeer, Oosteinde 11, Warmond. Eerv. verm. voor: No. 60 met 90 pnt.: P. F. v. Vliet, Papelaan 97, Voorschoten: en No. 81 met 87 pnt.: A. Th. Straathof, Zuidweg 55, Rijpwetering. Leidse kaas klasse B gewone keu ring: No. 81, 95 pnt. Ie prijs wisselb.: A. Th. Straathof, Zuidweg 55, Rijp wetering. Eerv. vermeldingen waren voor: No, 96 met 90 pnt.: Gebr. van Schie, Sweilanderpolder 9, Warmond. No. 91 met 90 pnt.: J. A. v. d. Hulst, Leidseweg 13, Oud Ade. No. 112 met 88 pnt. A. J. Pennings, Zeestraat 54, Noordwijkerhout. No. 108, met 87 p.: P. F. Vergeer, Oosteinde 11, War mond. No. 110 met 86 pnt.: J. War merdam, Wasbeeklaan 9, Warmond. No 112 met 86 pnt. A. J. Pennings, Zeestraat 54, Noordwijkerhout. kelijking van de Euromarkt. Wij moeten alles op alles zetten om de positie op de markt te blijven be houden. Er moet aandacht worden geschonken aan een sterke verlaging van de kosten in het bedrijf. Ten slotte zullen wij ook open moeten blijven staan voor de landen buiten de Euromarkt, waar de prijzen nog niet aan banden zijn gebonden. Zo staan wij met beide benen op de grond. Een been binnen de Europese markt en het andere daarbuiten, al dus besloot dr. S. L. Mansholt zijn rede. Na het gebruiken van enkele ver versingen vertrok het grote gezel schap per autobussen naar het Vee marktterrein, waar een rondgang werd gemaakt temidden van het ten toongestelde vee, dat er welgedaner en schoner te pronk stond dan ooit. Op dit terrein verbleef men ruim drie kwartier, waarna de tocht werd voortgezet naar de Waag, waar in de grote ruimte van dit gebouw een zui veltentoonstelling is ingericht en waar de schitterendste zuivelproduc ten in een bonte kleur op smaak volle wijze, zowel figuurlijk als let terlijk, ziin gearrangeerd. Door het Nederlands Zuivelbureau werden hier de genodigden enkele hartige hapjes aangeboden. Om kwart over twaalf vond de sluiting van deze feestelijke opening plaats, een begin van drie voorname dagen voor iedere landbouwer uit onze wijde omgeving. KAASKEURINGEN. Gisteren werden in het Waagge bouw de kaaskeuringen gehouden. Aan de Cursisten-kaaskeuring namen twee groepen deel van elk 10 inzen ders (sters) n.l. de groepen Koude kerk a. d. Rijn-Hazerswoude en Hoogmade. De groep uit Hoogmade behaalde een gemiddelde van 83,1 punt en Koudekerk-Hazerswoude 81,1 punt. Hoogmade won daarmee de prijs bestaande uit een bustocht naar een nader te bepalen doel (waarschijnlijk Delta-werken in uitvoering). Voor deze bustocht worden verder uitge nodigd alle deelnemers (sters) aan de Cursistenkeuring, zowel uit de niet winnende groep als wel de indivi duele cursisten die een prijs behaal den (92 punten en hoger). Zij mo gen elk een tochtgenoot medenemen. De voornaamste keuringsuitslagen zijn als volgt: Klasse A, Goudse kazen door cur sisten bereid» No. 101 96 punten le JHJHI prijs zilv. med. C. v. d. Akker, Vrie- ter is dan 3 a 4 cm. doorsnee, heeft sekoop 39, Leimuiden; no. 73 92 pt. de kweker een tiental jaren gewerkt 2e prijs bronzen med. F. v. Tol, Fre- voordat hij tot dit eindresultaat derikskade 1, Hoogmade; no. 63, 901 kwam. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde Afd. Leiden vierde 80-jarig jubileum Een der oudste Leidse verenigingen vierde gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" haar 80-jarig be staan. En zoals het in de lijn ligt van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde was de grote zaal één bloemenzee, een lust voor het oog, waarvan iedereen volop kon genieten. Een kleine bloemenshow was in gericht in de torenkamer van de foyer. Wat hier getoond werd kon de toets van de kritiek ten volle doorstaan en zou op iedere tentoon stelling een uitstekend figuur ge slagen hebben. Het zeer uitgebreide assortiment was op artistieke wijze gearrangeerd en de talrijke aanwe zigen waren verrukt over de zeer zeldzame soorten, welke hier waren bijeengebracht. Diverse soorten zijn nog geheel niet in de handel en zelfs nog in ontwikkeling. Vooral de Top- mix dahlia van de heer J. H. Smit trok zeer de aandacht. Aan deze dahlia, waarvan de bloem iliet gro> G. H. C. VAN DONGEN t Hedennacht is te zijnen huize aan de Breestraat de heer G. H. C. van Dongen, de vader van de tekende Leidse chirurg, op 70-jarige leeftijd aan een hartverlamming overleden. Ofschoon de heer v. Dongen geen ge boren Leidenaar was hij werd in 1886 in Den Bosch geboren was hij toch een beke. de figuur in de stad. Ongeveer 45 jaar geleden richtte hij in de Haarlemmerstraat een schoe nenwinkel op, waaraan hij al spoedig een pedicure--Jdeling verbond. Hier door was hij de eerste pedicure in de stad. Later vestigde hij zijn zaak op de Breestraat. Ofschoon de heer v. Dongen een rustige, eenvoudige man was, zullen vele oudere stadgenoten hem nog zeer wel herinneren als één dei' oprichters van le Katholieke Kring in de jaren na de eerste we reldoorlog. Daar hij zeer muzikaal was, heeft hij de feestelijke bijeen komsten van de inmiddels weer op geheven Kring vaak opgeluisterd met zijn piano-spel. Hij was ook de op richter van het orkestje, dat de feest avonden opfleurde. In verband met het overlijden van de heer Van Dongen wordt de mede werking gevraagd van Je heren kerk zangers voor de plechtige Uitvaart in de Lodewijkskerk, zaterdag 10 uur, waarbij het 3-stommig Requiem van Perosi zal worden, gezongen. No. 541. Horizontaal: 1. haast, 7. eenmaal, 9. voorzetsel, 11. beklem ming, 12. stuk stof, 14 spoedig, 15. vlaktemaat, 16. bastaarduitgang, 18. cilindervormig voorwei p, 20. munt in Portugal en Brazilië, 22. muzieknoot, 23- eenjarig kalf, 25. bosgod. Verticaal: 2. per expresse (afk.), 3. zwaardvis, 4. hetzelfde, 5. beest, 6. grote vogelkooi, 8. vette vloeistof, 10. familielid, 13. lampje (Indonesië), 17. eenmaal, 19. rund, 21. sportterm, 24. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 540. Horizontaal: 1. volapuk, 7. er, 8. Dora, 9. pet, 10. dor, 11. de, 12. lis, 13. kar, 14. es, 15. om, 16. Sem, 18. Erie, 20. al, 21. nergens. Verticaal: 1. vel, 2. o.r., 3. ader, 4. pot, 5. Ur, 6. kamer, 9. pos, 10 dis, 11. dam, 12. leven, 13. kom, 15. leeg, 16. sir, 17. als, 19. re, 20. An. pnt. eerv. verm. mevr. Hillenaar, v Klaverweijdeweg 23, Hoogmade; no. 69, 88 pnt. eerv. verm. A. W. C. Mooren, Voorhofsekade 3, Hoogma de; no. 92, 87 pnt. eerv. verm. mevr. J. M. v. Leeuwen, Langebrug 2, Oud- Ade. Klasse B, Goudse kazen door cur sisten bereid: no. 66, 96 pnt. la prijs zilv. med. C. A. Zwetsloot, v. Klaver weijdeweg 21, Hoogmade; no. 24. 96 pnt. lb prijs zilv. med. Gebr. PI. en P. Groen, Rijndijk 119, Hazerswou- de; no. 18, 94 pnt. 2e prijs bronzen med. N .Rodenburg, Achttienkavels- weg 1, Nieuwkoop; no. 52, 93 pnt. 3e prijs bronzen med. A. Onderwa ter, Westeinde 7, Zoeterwoude; no. 34, 92 pnt. 4a prijs bronzen med. J. W. v. Leeuwen, Dorpsstraat 28, Kou dekerk a. d. Rijn; no. 75, 92 pnt. 4b prijs bronzen med. D. A. de Vette, Frederikskade 3, Woubrugge; no. 15, 90 pnt. eerv. verm. B. C. v. Baren, Molenweg 1, Zevenhoven; no. 23, 89 pnt. eerv. verm. M. J. W. Broekhui zen. Rijndijk 257, Hazerswoude; no. 20 88 pnt. eerv. verm. S. Schalij, Uiterbuurtweg 55, Nieuwveen; no. 19 pnt. eerv. verm. A. Schalij, Lan- geraarseweg 187, Langeraar. Klasse C, Goudse kazen door cur sisten bereid: no. 10, 96 pnt. le prijs zilv. med. C. Kempen, Zuideinde 22, Aarlanderveen; no. 65, 95 pnt. 2e pr. bronzen med. A. Zwetsloot, v. Kla verweijdeweg 21, Hoogmade; no. 101 90 pnt. eerv. verm. mevr. C. N. v. d. Akker, Vriesekoop 39, Leimuiden; no. 88, 88 pnt. eerv. verm. mevr. P. N. J. v. d. Geest, Rodepolder 4, Oud- Ade. Leidse kazen door cursisten bereid: Klasse A: no. 80, 91 pnt. eerv. verm. mej. A. A. G. Straathof, Zuidweg 55, Rijpwetering. Klasse A, gewone keuring: no. 29, 100 pnt. le prijs zilv. med. plus med. „Producent" Gouda, D.. Sol, Dorps straat 71, Hazerswoude; no. 91, 94 pnt, 2a prijs bronzen med. C. Kem penaar, Zuideinde 20, Aarlander veen; no. 2, 94 pnt. 2b prijs bronzen med. J. A. Boere, Nieuwesloot 9, Al phen a. d. Rijn; no. 102, 94 pnt. 2c prijs bronzen med. C. N. v. d. Akker, Vriesekoop 39, Leimuiden. Klasse B: gewone keuring: no. 102 98 pnt. la prijs zilv. med. medaille „Producent" Gouda: C. N. v. d. Ak ker, Vriesekoop 39, Leimuiden. No. 109 98 pnt. lb prijs zilv. med. me daille „Producent", Gouda: S. J. Vis ser, Herenweg 66, Rijnsaterwoude. No. 64 97 pnt. 2 prijs zilv. med.: L. P. Hillenaar, Klaverweijdeweg 23, Hoogmade. No. 68, 96 pnt. 3a pr. zilv. med.: Th. Zwetsloot, Klaverweijde weg 21, Hoogmade. No 82, 96 pnt. 3b prijs zilv. med.: Mevr. N. J. M. Straathof, Achterdijk 10, Rijpwete ring. No. 56, 96 pnt. 3c prijs zilv. med.: Q. N. Onderwater, Westeinde 7 Zoeterw.oude. Klasse C:gewoon: No. 6, 100 pnt. le prijs wisselb. medaille „Produ cent", Gouda: J. Rijlaarsdam. Verl. Aarkade 16, Alphen a. d. Rijn. No. 2, 98 pnt. 2a prijs zilv. med. medaille „Producent" Gouda: J. A. Boere, Nieuwesloot 9, Alphen a. d. Rijn. No. In de foyer was gelegenheid om het bestuur te complimenteren met dit heuglijke feest en velen maakten hiervan een dankbaar gebruik. O.a. werden opgemerkt de afgevaardig den van het hoofdbestuur, de heer J. H. Smit, van de afdeling Den Haag, de Leidse Bond van Volks tuinders, de Kring Bloemist-Winke liers, de Bloemist-Hoveniers en tal rijke anderen, terwijl er een schat van bloemenmanden en bloemstuk ken werd aangedragen. Hierna begaf men zich naar de grote zaal waar de voorzitter van het feestcomité, de heer G. Hooger- vorst, een hartelijk welkom toeriep aan alle aanwezigen en dank bracht aan de kwekers voor het kostbare materiaal, waarvan men de show had kunnen samenstellen en de zaal tot een bloementuin had kunnen om toveren. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer Joh. Jonker, dankte alle aan wezigen voor hun belangstelling en voor de zeer waarderende woorden welke waren uitsproken. Spr. wees op de 80-jarige arbeid der Maat schappij, waarin voor het belang van de tuinbouw enorm veel was gepres teerd. Hij betreurde het, dat door gebrek aan financiën het niet meer ging, zoals men het graag wilde, doch achtte dit niet zo erg, dat men deze nestor der verenigingen nu zo maar opzij kon schuiven. Spreker voeg zichzelf af of men de vijftigtal grote tentoonstellingen voor en na de oorlog "ergeten was, memoreerde de eerste Nationale Dahliatentoonstelling na de oorlog in 1946 en de onvergetelijke Jubelflora in 1948 op de Aalmarkt en Hoog straat. De grijsaard, zo sprak hij, heeft altijd op de bres gestaan voor de be langen van de tuinbouw, heeft 80 jaar lang het vakonderwijs in de meest uitgebreide zin in Leiden ver zorgd en evenlang de idealistische zijde van het vak, het opwekken van 'cweeklust en liefhebberij in bloe men en planten, toonaangevend be hartigd. En als dank: geen contact, zelfs geen officiële uitnodiging bij de afgelopen grote tentoonstelling. Tenslotte zei de voorzitter: tachtig jaren tuinbouw en plantkunde ge ven wel voldoende stof om er over te denken om met deze 80-jarige, met haar kennis en haar ervaring verder te werken. Hij wenste voorts alle aanwezigen nog een zeer genoeg- 'ijke avond Henk Bukman en zijn gezelschap hebben hieraan ook volledig voldaan en zagen kans om de aanwezigen een dolle avond te bezorgen. Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. St. Adelbertvereniging. De openingsavond van het winter- j seizoen van de afd. Leiden zal houden worden op maandag 23 temlber a.s. Deze avond zal spreken het mede-lid, hoofdredacteur var „Leidse Courant", de heer L. C. J. Roozen. De titel van zijn inleiding is: „O Leyda C-razioza". Spreker en on derwerp doen een interessante avond verwachten. Men verwacht vele le- den met hun dames, die als op iedere j openingsavond van harte welkom I zijn, te n;ogen begroeten. De bijeen- komst vindt plaats in cofé-Restau I rant „Het Gulden Vlies", Breestraat 1125, Leiden, Het aanvangstijdstip ii 8.1*5 uur 's avonds. Van deze gelegenheid wordt ge bruik gemaakt U op te wekken dee té nemen aan de Landdag 1957 van de St. Adelbertvereniging op 28 en 29 september a.s. te Hilversum, Be langwekkende onderwerpen zuilen ter sprake komen. O.m. zal moderator Prof. dr. J. C. Groot een inleiding houden over: „De Kerk in de Leek", nadat Gab. Smit het woord gevoerd zal hebben over: „De Léék in de Kerk". Tennisvereniging „Unicum". De R.K. tennisvereniging „Unicum" 'houdt a.s. zaterdag en zondag onder linge wedstrijden voor senioren (ge mengd dubbel). Maandag 23 september 8 uur vindt in een feestelijke vergadering prijsuitreiking plaats in café merzorg aan de Stationsweg, dus niet zoals eerder vermeld in „Het Gulden Vlies". Onderwijsakte. Voor de akte van volledig bevoegd onderwijzer is gisteren geslaagd de heer J. B. v. d. Klaauw te Leiden, De heer Drijber heeft de raad ver zocht in de a.s. openbare vergadering de volgende vragen tot het college van burgmeester en wethouders té mogen richten. 1. Zijn b. en w. niet van mening, dat de ligging van de beschermde pversteekplaats op de Prinsessekade onmiddellijk bij de Blauwpoorts- brug gevaar oplevert zowel voor het rijdende als voor het voetgangers verkeer, daar de automobilisten op de Blauwpootrsbrug een onvoldoen de uitzicht hebben op de oversteek plaats? 2. Heeft het College bij zijn be sluit de oversteekplaats niet te ver leggen overwogen, dat. het plaatsen van een hekwerk langs de Prinses sekade de voetgangers er toe kan brengen van de verplichte oversteek plaatsen gebruik te maken? 3. Is het college niet van me ning, dat het mogelijk en gewenst is met inachtneming van het onder 2. gestelde de oversteekplaats p.m. 15 m, dus tot ongeveer het midden van de Prinsessekade te verleggen? 4. Wordt naar het oordeel van het college met de uitvoering van het on der 3. gestelde niet bereikt dat de automobilisten op de oversteekplaats het noodzakelijke uitzicht wordt ge geven, dat zij bij de huidige situatie ondanks een kleine verbetering in de bocht bij de Blauwpoortsbrug moe ten missen? 5. Is het College niet van mening, dat door deze verplaatsing tevens wordt bereikt, dat 3 a 4 auto's taf hankelijk van de grootte gelegen heid wordt geboden zich zo nodig voor de oversteekplaats op te stel len, waardoor wordt bereikt, dat enerzijds verkeersopstoppingen op de Blauwpoortsbrug minder zullen voorkomen dan by de huidige over steekplaats onvermijdelijk is, en dat anderzijds de automobilisten op de Blauwpoortsbrug het verkeersobsta kel op de Prinsessekade duidelijk voor zich zien, zodat zij gemakkelij ker tijdig kunnen stoppen?. Leidse Volksuniversiteit K. O. opent nieuw seizoen Interessante filmlezing over Peru Met een prachtige filmlezing voor een volle Gehoorzaal is K. O. gis teren aan haar 13e seizoen begon nen. Haar voorzitter verheugde zich over het grote aantal belangstellen den en memoreerde, dat dit seizoen speciaal gericht zal zijn op vreemde volken in verre landen. In dit op zicht vestigde hij nog eens de aan dacht op de vele cursussen, die In verband hiermede gegeven zullen Worden. Van de grote keus aan onderwer pen noemde hij o.a. de rassendiscri minatie, vreemde godsdiensten e.a., onderwerpen, welke in de loop van het seizoen belicht zullen worden door befaamde deskundigen. Zo was deze avond gereserveerd voor dr T. de Booy, die een filmlezing hield met als titel „Peru, het rijk der In ca's". Nadat de vorige expeditie, in 1952, naar het Andesgebergte vooral gericht was op de geologie en de bergbeklimming, was de opzet van de expeditie van 1956, waarover een film werd vertoond op deze avond, eens iets meer van volk en land te leren kennen. De expeditie, welke geschiedde in opdracht van de Ned. Stichting voor Hooggebergte Exploratie, bestond uit dl- T. de Booy, dr C. G. Egeler, Dijkhout, voor het in kaart brengen van het gebied, een Zwitser en ten slotte de bekende Franse Alpinist Lionel Torray. Voor de pauze liet spreker de met aandacht luisteren de en kijkende toehoorders een reisje maken vanuit een oude Inca- stad naar de top van de Veronica, een berg van 4700 m hoog. Vooral de aandacht vestigend op de felle contrasten in dit grotendeels arme land, leidde hij ons via een Indianen- feest, waar 3000 Indianen zich tegoed deden aan alkohol van 60 naar de eilanden aan de kust. Hier leven 50 miljoen vogels, die voor elke ton ge produceerde mest 35 ton vis uit de oceaan opeten. Terug op het vaste land kregen de toehoorders te zien, op, welk een primitieve wijze de land juw in de omgeving van het Titika ameer be dreven wordt. Na de pauze kreeg dr geler het woord. Na ons enkele flitse van een ritueel feest ter ere van dv zon ge toond te hebben, liet hij ons tot in de finesses meegenieten van de prachtige, maar moeilijke beklim ming van een berg van 6000 m hoog Hij liet vooral de enorme klimcapa- citeiten van Lionel Terray duidelijk uitkomen en de zaal herademde dan ook hoorbaar, toen de expeditie vei lig op de top van deze gevaarlijke berg was aangekomen. Een ovatio neel applaus dankte de beide spre kers, die door hun aantrekkelij-ke le zing bij deze prachtige film in kleu ren, een duidelijk beeld hebben ge geven van het leven van de India nenbevolking in Peru en van de moeilijkheden, welke të overwinnen zijn bij het beklimmen van een berg in het Andesgebergte. JAARVERGADERING WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG". Bovengenoemde vereniging hield gisteravond in „De Harmonie" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, heette de aanwe zigen welkom en sprak er zijn te leurstelling over uit dat zo weinigen waren opgekomen. Hij noemde het trouwens een algemeen verschijnsel, dat er zo weinig belangstelling voor het verenigingsleven bestaat. Trots dit blijft het bestuur paraat om de woningnood te bestrijden en de men sen aan een goede woning te helpen. In afwijking van de agenda kwam eerst de balans en winst- en ver liesrekening aan de orde. Hierbij werden enkele vragen gesteld, die door de heer B. Staal, accountant der vereniging, werden beantwoord. De voox-zitter deed hierna enige mededelingen, waarin hij er op wees, dat het tweemaandelijks verschijnen de maandblad „De Volkshuisvesting" niet of niet goed gelezen wordt; te vens wees hij er op, dat de bewoners toch wel wat meer zorg aan hun voor- en achtertuinen mochten beste den; dit wordt hun gemakkelijk ge maakt door het beschikbaar zijn van heggescharen en grasmachines. Te vens deelde hij mede, dat het in de bedoeling ligt het onderhoud cen traal door de woningbouwverenigin gen te doen uitvoeren, waardoor een beter economich beheer verkre gen zal worden. Spr. bracht hulde aan de Reini- gings- en Ontsmettingsdienst voor het geen zij verricht in de nieuwe woonwijken van plan Noord. De nieuw aan het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan kwam ook ter sprake en de voorzitter noemde enige cijfers van de voorlopige hu ren. Deze zijn aan de zeer hoge kant,, doch zullen aanvaard moeten worden; ook de woningen, voor be jaarden zullen een betrekkelijk hoge huurprijs moeten opbrengen. Het financieel verslag wordt daar na goedgekeurd. De kascommisise bracht bij mon de van de heer J. Ph. v. d. Bosch verslag uit van de gehouden con trole bij de penningmeester. De zaak was correct in orde. Als nieuwe kas- commissieleden werden aangewe zen de heren J. Ph. v. d. Bosch, H. M. Tooten en G. Berveling. De bestuursverkiezing had tot re- tultaat dat alle aftredenden werden herkozen. De secretaris, de heer P. J. Schouten, en de penningmeester, de heer Joh. v. d. Bos, met hoofdelijke en zo goed als algemene stemmen en de heer J. G. van der Pompe bij acclamatie. De vereniging hoopt volgend jaar haar 45-jarig bestaan te herdenken. De vergadering besloot aan dit feit een feestelijk tintje te geven. Hier voor werd ter nadere uitwerking, een commissie benoemd, waarin zitting Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 19 September 1857. De karavaan, welke den 29sten July van Damascus naar Bagdad is vertrokken en uit 500 personen met 1000 kameelen be stond, is op 15 A 20 menschen na geheel verongelukt; zij was in de woestijn aan het dwalen geraakt, en ging door gebrek aan water ten gronde; de Ara bieren roofden het goed, hetwèlk echter door den Gouverneur van Damascus voor de overgebleve nen opgeeischt is. FORSE DISCONTOVERHOGING IN ENGELAND. Het officieel disconto in Engeland is gisteren met 2 procent verhoogd tot 7 procent. Financiële kringen in Amsterdam warén uitermate verrast door deze drastische maatregel van de Engelse circulatiebank. Onwillekeurig maakte men een vergelijking met West- £)uitsland, dat eergisteren juist zijn disconto met een half procent had verlaagd. Terwijl de Bundesbank hiermee een poging onderneemt om geld af te stoten, althans het aantrek ken van geld uit het buitenland min der attractief te maken, neemt de Bank of England juist een maatregel om geld aan te trekken, althans dit aantrekken te bevorderen. Voor Nederland zag men voors hands in geldkringen te Amsterdam geen directe gevolgen van de drasti sche Engelse maatregel, die het bank- disconto aldaar gebracht heeft op de hoogste stand Sinds 1920. Inmiddels wacht men hier af, welke de reacties op de Nederlandse geld markt zullen zijn. Op het eerste ge zicht acht men de Engelse maatre gel voor Nederland niet van grote betekenis, hoewel zij uiteraard wel van belang is voor exporteurs naar het sterlingebied. Het is mogelijk, zo redeneerde men in Amsterdamse geldmarktkringen, dat een eventueel overwogen verlaging van het Neder landse bankdisconto, voortspruit uit de Duitse maatregel, thans onder in vloed van de Engelse verhoging wordt tegengehouden. In het effectenverkeer had de op zienbarende Engelse discontoverho ging enig aanbod ten gevolge. De koersen van toonaangevende inter nationale fondsen liepen althans plot seling échteruit. Zo zakte Kon. Olie in van 204 tot 201.50, Unilever van 387 tot 381 en Philips van 268 1/2 tot 265. namen de heer W. Boom, L. Ver baan en L. Slegtenhorst. Deze com missie zal worden aangevuld met en kele bestuursleden. Aan het eind der vergadering volgde een zeer uitgebreide rond vraag. Geb.; Jan zn v. E. A. T. 't Hart en J C. Beekman; Johannes Franciscus zn v. P. J. van Haasteren en J. M. van Steijn; Hendrik zn v. J. J. van Oosten en M. K. van Leeuwen; Wil- helmina Clara dr v. J. W. Marks en W. C. de Roo; Neeltje Annemie dr v. D. Raaphorst en P. J. Harkes; Ma ria Johanna Wilhelmina dr. v. G. B. M. Berk en C. A. M. Gouverneur; Pieter Martin zn v. J. Op den Velde Boots en J. M. Roos. Overl.: A. H. Fonteine 34 jr, echt genote v. J. J. C. Lucieer; J. van Velzen, 63 jr, echtgenote v. R. Mos selman; T. C. Verdonk, 5 jr, zoon. Getr.: A. P. Houps en T. H. Schou ten. Leidse Agenda PROGRAMMA MISWEEK PAROCHIE H. LODEWIJK, STEENSCHUUR. De oefeningen worden geleid door de Paters Franciscanen; Paternus de Rooy en Gregorius van der Ven. DONDERDAG 19 Sept. Des avonds om 8 uur vijfde conferentie: Een met Hem. VRIJDAG 20 sept. Des avonds 8 uur conferentie: De mis van nabij. ZATERDAG 21 sept. Geen Avond- conferentie. ZONDAG 22 sept. Plechtige slui ting van de Misweek. Hoogmis met volkszang, slotpreek en Pauselijke Zegen. DONDERDAG 19 SEPTEMBER. „Zomerzorg". Stationsweg 35. Bij- eenkomstKynologenvereniging „Rijn land". Causerie: De hond in het ge zin. Vertoning kleurenfilmpjes. Aan vang 8 uur. VRIJDAG 20 SEPTEMBER. Veemarkt en Waag. Vebo-jonge- rendag, fokvee- en zuiveltentoonstel ling. „De Harmonie". Ledenvergadering Ned. Kath. Ver. van handelsvertegen woordigers, handelsagenten en ver zekeringsinspecteur „St. Christoffel" afd. Leiden. Aanvang 8 uur. Dienst der apotheken De avond- .•n nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek van Driesum Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zui- der, Lammenschans weg 4. tel 23553; Apotheek Oegstgeest, Wiihelmina- park 8. Oegstgeest, tel. 26274. Marktberichten GOUDA. 19 sept. K^as. Aan voer 188 partijen. Notering: eerste kwaliteit 2.30 tot 2.35; tweede kwaliteit 2.25 tot 2.29; extra kwa liteit 2.36 tot 2.67. Handel rede ly k.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2