3)e £oidóe(5ou/Ya/rit TROONREDE 1957 Wankelende nationale economie vergt ingrijpende maatregelen De dans der miljoenen Geen Rijksberoep op geldmarkt Uitvoer-verhoging is noodzaak Streefgetal woningbouw: 80.000 Het Rijk buiten Europa en de internationale betrekkingen Zelfbeheersing en kracht DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14211 Directeur: C. M. v. HAMERSVEID. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. mjm. Telefoontjes ƒ1.50 ALLER HULP VEREIST IJet was te verwachten, dat de Troonrede het verstoorde evenwicht in de nationale huishou ding in het middelpunt van de be langstelling zou plaatsen. Dientenge volge is zij grotendeels tot een ver korte paraphrase van de toelichting op de Miljoenen-nota uitgevallen. Harer Majesteit regering beklem toont, dat ons volk in een moeilijk parket is geraakt en dat overheid, in dustrie en het dagelijks leven de te ring naar de teruggelopen nering moeten zetten, doch dat er geen re den behoeft te zijn voor onrust. „Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven komen". De Troonrede wekt vertrouwen, dat het wel lukken zal de moeilijkheden het hoofd te bieden. De regering is echter volstrekt niet van plan het alleen maar bij belastingverhoging en bestedingsbeperking te laten. Zij wil ook dit zittingsjaar positief voort- arbeiden. Maar éérst moet het econo misch evenwicht worden hersteld. Daartoe is de medewerking van de gehele bevolking nodig. Niet alleen wordt aangedrongen liever zuiniger te zijn en te sparen (waarbij meteen genoemd wordt de bezitsvorming), maar ook wordt de verwachting uit gesproken, dat er in 1958 geen nieu we algemene loonronde zal komen, terwijl wat in dat verband wel noodzakelijk is de toezegging wordt gedaan, dat het beleid van prijs-stabilisatie hardnekkig zal wor den voortgezet. Het is wel duidelijk, dat hier een zeer zwaar-wegend beroep wórdt ge daan op de verantwoordelijke leiding van de werknemers-instanties. Een voornaam onderdeel van het plan tot herstel van het economisch even wicht is de bevordering van de uit voer en deze uitvoer wordt bij ver hoging van het prijspeil bedreigt met een vermindering van de afzet mogelijkheden in het buitenland. Het is een kwestie van leven of sterven, van kiezen of delen, want een grote algemene armoede staat voor de deur, als ons kostenpeil zo hoog stijgt, dat tegen het buitenland niet meer geconcurreerd kan worden. Tegenover dit klemmend' beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel in brede lagen der bevolking, doet de opschorting van de investerings aftrek, de verhoging der vermogens belasting en van de omzetbelasting op auto's, televisie-toestellen en si garetten heel begrijpelijk aan. In dit verband vragen wij ons af, óf het niet een zeer goede indruk zou hebben gegeven, indien op de defensie-uitgaven van 1779 miljoen althans enigszins meer bezuinigd was. Wij weten, dat dit postje gezien moét worden in de brede visie van internationale verplichtingen maar desondanks zou het een steun in de rug voor de regering in haar geheel hebben betekend, alsook „defensie" aan de voorgeschreven versobering flink had bijgedragen. Het totaal beeld van de Rijksbe groting, en ook de manier waarop het Rijk zijn eigen uitgaven wil fi nancieren en zichzelf en zijn plannen beperkt toont duidelijk het stre ven verdere geldontwaarding tegen te gaan. Indien dit streven verwe zenlijkt wordt, ligt het welslagen er van in het bereik. Bepaald gunstige aspecten bieden Troonrede en Miljoenen-nota voor de woningbouw en de gemeentelijke financiering daarvan, terwijl ook de aanmoediging van de particuliere woningbouw kan bijdragen tot een vlottere gang van zaken. Het gehele project, zoals de rege ring het thans ontvouwt om aan het inflatie-gevaar te ontsnappen, heeft goede kans van slagen, mits de be volking er, in vrijwillige en noodge dwongen beperking, haar medewer king aan wil verlenen. ADENAUERS OVERWINNING DE WESTDUITSERS hebben zon dag een verstandig besluit geno men, zij hebben geen risico genomen en zijn „beim Alten" gebleven. Dit is een aardige woordspeling, welke bij de verkiezingscampagne als leuze heeft gefungeerd. „Keine Experimen- te, bleib beim Alte", hetgeen zowel kan betekenen: „houd u aan de goede oude gedragsregel", als „houd vast aan de oude", nl. aan Bondskanselier Adenauer, die algemeen als „der Alte" (de oude) bekend staat. De in vrij groten getale opgekomen Westduitse kiezers hebben zich inder daad aan de oude gehouden en zijn partij de absolute meerderheid be zorgd, waardoor een stabiele politiek mogelijk wordt gemaakt en wel on der leiding van dr Adenauer, wiens herverkiezing als Bondskanselier thans verzekerd is. Men kan dan ook rekenen op 0 een voortzetting van Adenauers politiek, welke de Duitsers zelf geen windeieren heeft gelegd, maar tevens voor het Westen niet onvoor delig is. De buitenlandse politiek van Adenauer is steeds geweest: onvoor waardelijke trouw aan de Navo en aan de band met Amerika. De Duit sers hebben ingezien, dat dit de eni ge weg is, en dat deze weg hun wel vaart ten goede komt. De Duitse va luta behoort thans met de Amerikaan se tot de sterkste van de wereld. De bloei van de Westduitse econo mie heeft bij deze verkiezingen onge twijfeld een grote rol gespeeld; wie het goed heeft wil het graag „bij het oude" laten. Maar aan de andere kant heeft de persoonlijkheid van dr Adenauer toch ook een geducht woordje meegesproken. De „oude" is populair, mede dank zij zijn humor, want ondanks zijn 82 jaren kan hij nog aardig „uit d*. hoek komen". Op één van zijn verkiezingsvergaderin gen riep een stem uit de zaal: „U maakt de rijken rijker en de armen armer", waarop de kanselier vroeg, hoe de man naar de zaal was geko men. „Op de motor", was het ant woord. „Zo, zo, op een motor", zei Adenauer, „en ^ezat u ook een motor in 1949?" In het gelach van de zaal verdronk de repliek. Adenauer is een „persoonlijkheid" en dat is het wat hij vóór heeft op zijn rivaal, de socialistenleider Ollen, hauer, die een achtenswaardige fi guur is, maar niet is opgewassen tegen het leiderschap van een grote partij. Hij zal ongetwijfeld heel wat op z'n brood krijgen na deze „nederlaag". Nu moet men aan zijn persoonlijkheid niet alle schuld geven, want ook de politiek van de Duitse socialisten is dikwijls zodanig geweest, dat zelfs de geestverwanten in het buitenland hun hoofd schudden. Het is niet voor niets, dat de Westduitse communis ten, die als verboden partij niet aan de verkiezingen hebben kunnen deel nemen, van het partijbestuur in Oost- Duitsland het consigne hebben mee gekregen op de socialisten te stem men. Overigens is de nederlaag der socialisten slechts relatief, want zo wel procentueel als in stemmenaan- tal zijn zij vooruitgegaan sedert de vorige verkiezingen in 1953. De ware verliezers zijn de kleine partijen, die geen 5% van het aantal stemmen haalden. Evenals hier werkt het evenredig kiesstelsel nu eenmaal voordelig voor de grote partijen. In de nieuwe Bondsdag zullen slechts vier partijen vertegenwoordigd zijn, wat het besturen van het land wel zo eenvoudig maakt. Het gaat er naar uitzien, dat men ook in West-Duits- land naar het Engelse stelsel toe gaat, waar slechts twee partijen zijn, een regeringspartij en een oppositie partij. Heel wat geschipper en heel wat narigheid met vervormde com promissen wordt daardoor voorko men. Koffie wordt goedkoper Met ingang van vandaag worden de koffieprijzen verlaagd en wel als volgt: de soort van 1.72 tot 1.68 per 250 gram, de soort van 2.18 tot 2.08 en de soort van 2.58 tot 2.48. VERDERE VEREENVOUDIGING INTERNATIONAAL AUTO-VERKEER. De ANWB deelt mede, dat «zowel Duitsland als Zwitserland het voor nemen hebben {.ar 1 januari 1958 de grensdocumenten voor de tijdelijke invoer van buitenlandse motorrijtui gen af te schaffen. Voor deze lan den zal echter wel vereist blijven het bezit van het internationale ver zekeringsdocument, de groene kaart. Voor betaald personen- en goede renvervoer, zoals vrachtauto's en autobussen, zullen voor Duitsland en Zwitserland de grensdocumenten noodzakelijk blijven. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag het nieuwe zittingsjaar der Staten- Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede: J"EN zeer bewogen jaar ligt achter ons. De internationale spanningen duren u voort. In onze nationale economie is het evenwicht verbroken. Terwijl de nationale welvaart en de werkgelegenheid op een hoog peil zyn gebleven, geven de vermindering van de deviezenreserve en de ont wikkeling op de kapitaalmarkt reden tot ernstige bezorgdheid. Hierin komt tot uiting, dat de bestedingen aan consumptie, investeringen en overheids uitgaven het nationale inkomen overtreffen. De genomen maatregelen hebben het beoogde doel nog niet bereikt. Ten dele, omdat zij eerst geleidelijk hun werking kunnen doen gevoelen, ander deels omdat blijkens de thans beschikbare gegevens dieper ingrijpen nood zakelijk is. Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven komen. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn' van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de bevolking als voor de uitgaven van het bedrijfsleven en de overheid. De regering harerzijds is vast besloten zo danige maatregelen te treffen of te bevorderen, dat het evenwicht in de verhoudingen en het vertrouwen in de financiële en monetaire situatie wor den hersteld. r^IT beleid drukt zijn stempel op de rijksbegroting voor 1958. Een beper- king van uitgaven is op vele punten tot stand gebracht. Daarnaast is afge zien van tal van nieuwe plannen. Bovendien moet het Rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de financiering ook van de meest dringende kapitaalsuitga ven. Daarom acht de regering het voor een gezonde en ongestoorde financie ring van de woningbouw noodzakelijk met ingang van het komende jaar we der over te gaan tot het verstrekken aan de gemeenten van voorschotten ten behoeve van de woningwetbouw ten laste van 's Rijks kas. On der de tegenwoordige omstandigheden kunnen de gemeenten de verant woordelijkheid voor de financiering van deze bouw niet blijven dragen. Het Rijk zal er zich voorts vooral ter wille van de gemeenten van moeten onthouden voor zijn eigen uitgaven een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het is om deze reden, dat de begroting zodanig is opgesteld, dat de financie ring van de gehele dienst is gewaarborgd zonder een dergelijk beroep. Ten einde dit mogelijk te maken ó'cht de regering naast beperking van de overheidsuitgaven een tijdelijke verhoging nodig van de omzetbelasting op personenauto's en motorrijwielen; op televisietoestellen en op sigaretten. Bo vendien zal de opschorting van de investeringsaftrek in 1958 moeten voort duren en zal een tijdelijke heffing van opcenten op de vermogensbelasting worden voorgesteld. Deze maatregelen leveren tevens een bijdrage tot de beperking van de bestedingen. 17ERDERE verhoging van de uitvoer vraagt bijzondere aandacht. Ter wille hiervan is het nodig te waken tegen het ongunstiger worden van onze concurrentieposities op de internationale markt.Grote voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot verhoging der produktiekosten kunnen lei den, is geboden. Zolang de huidige toestand voortduurt zullen bedrijfsleven en overheid zich ten aanzien van de ontwikkeling van het loonpeil de grootst mogelijke beperking moeten opleggen. Mede met het oog hierop moet de prijsstabilisatiepolitiek in overleg met het bedrijfsleven onverflauwd worden voortgezet. Het prijsbeleid en het me dedingingsbeleid zullen ook moeten bevorderen, dat kostenverlagingen zo veel mogelijk in de prijzen doorwerken. Het is dringend noodzakelijk de besparingen op te voeren onder inschake ling van zo breed mogelijke lagen der bevolking. Voorstellen ter bevordering van de bezitsvorming zullen U in het komen de zittingsjaar bereiken. Voor landbouwproducten vertoont de ongunstige verhouding van vraag en aanbod op de wereldmarkt geen verbetering. Zij lijkt zelfs van structu rele aard te worden. Voortgebouwd zal worden op de grondslag, welke de re gering het afgelopen jaar heeft gelegd. In dit verband zullen de vraag stukken van de totale omvang van de produktie en van de verbetering van de bedrijfsstructuur de bijzondere aandacht vragen. f\E strijd tegen de woningnood blijft nog steeds de meest dringende taak bij de voorziening in de behoeften van ons volk. Mede dank zij de gunstige weersomstandigheden in het begin van het jaar, zal in 1907 een groter aantal woningen gereedkomen dan in enig voor gaand jaar het geval was. Verwacht mag worden, dat meer dan 80.000 wo ningen aan de woningvoorraad zullen worden toegevoegd. Het streven van de regering blijft, ook in het komende jaar, gericht op een binnen het ka der van de bestaande mogelijkheden zo groot mogelijke woningbouw. Het is fcaar voornemen de financiering van 40.000 woningwetwoningen mo gelijk te maken. Ter betere aanpassing van de rijkssteun aan de werkelijke behoeften en ter stimulering van de bouw van particuliere woningen met een redelijke huurprijs'is een wijziging van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 tot stand gebracht. Verwacht wordt, dat mede dank zij deze maatregel met de bouw van 40.000 particuliere woningen zal worden aangevangen. Ten einde een begin te maken met de consolidatie van de te hoog opgelo pen vlottende schuld der gemeenten en van de schulden, die moeten wor den aangegaan, in het bijzonder voor de nog in dit jaar ondernomen wo ningbouw, zal de regering haar medewerking verlenen aan een binnenkort door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen marktvoorwaarden uit te geven woningbouwlening. Maatregelen zijn in voorbereiding om het vrijwillig beschikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van noodzakelijke voorzieningen aan de woningen zullen worden verruimd. I^E samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in de geest van het statuut heeft de voortdurende aandacht der regering. Na ontvangst van een binnenkort te verwachten advies van de commissie tot herziening van de staatsinrichting van Nederlands-Nieuw-Guinea, hoopt de regering aan de Staten-Generaal te kunnen aanbieden een ontwerp wet tot partiële herziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea, dat een rui mer inzicht zal bieden voor de politieke ontwikkeling van dat gebied. In de samenwerking tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de ondertekening van verdragen betreffende een Europese Economische Gemeenschap en een Europese Gemeenschap voor Atoom-ener gie, alsmede door de tussen de regeringen der drie Beneluxlanden bereikte overeenstemming over het verdrag inzake de Économische Unie. De behan deling van de drie hiermede samenhangende wetsontwerpen zal in de ko mende zitting veel van uw aandacht vragen. Het levensbelang van de Noord-Atlantische verdrags-organisatie voor de vrije wereld blijft ook van ons land een redelijke defensiebijdrage eisen. In de Verenigde Naties zal de regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ontspanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samenwerking maakt het ons te meer tot plicht in eigen land verhoudingen te scheppen, die Nederland in internationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. -TEN EINDE de aandacht geconcentreerd te houden op de vraagstukken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot U over tal van andere onderwerpen, die nochtans in het kotnende zittingsjaar veel van Uw werkkracht zullen vragen. Beperking op velerlei gebied, waarbij de regering er intussen naar streeft het meest essentiele te ontzien, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspanning, zowel ter vergroting van de nationale produktie als ter versterking van de geestelijke en maatschappelijke krach ten, zal nieuwe en ruimer mogelijkheden moeten openen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker om standigheden heeft gepresteerd vertrouw ik, dat het ook thans de zelfbe- heersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe vooruitgang. geroeper?°d U sterken bii de verantw°°rdelijke taak waartoe Gij weder zijt Hiermede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. mist 15 C. zwaar bew. 14 zwaar bew. 14 mist 14 zwaar bew. 14 regen 14 motregen 13 zwaar bew. 17 mist 20 licht bew. 18 zwaar bew. 20 geheel bew. 13 regen 16 regen 12 zwaar bew. 14 mist 16 licht bew. 20 licht bew. 16 half bew. 15 onbewolkt 22 onbewolkt 22 zwaar bew. 27 Korreltje Geld is een goede dienaar, maar een slechte meester. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur). OPNIEUW IETS ZACHTER. Half- tot zwaarbewolkt met i hier en daar enige regen of mot- j regen en in de nacht plaatselijk j mist, Zwakke tot. matige zuid- westelijke wind, maar in de i noordelijke helft van het land j aanvankelijk zwakke verander- j i lijke wind. Opnieuw iets zach- i ter. 18 Sept. zon op 6.21onder 18.51; maan op onder 15.29. Hoogwaterstanden 18 Sept. v.m. 9.10; n.m. 9.45.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1