Wenselijkheid van binding ARKA- K.A.B. uitdrukkelijk vastgesteld Het Rode Kruiskorps afd. Leiden vierde zijn 25-jarig bestaan Ondanks regen verliepen de demnnstraties vlot Pastoor Buren neemt afscheid van Noorden MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 DE LEmSE COURANT PAGINA 8 if?58 Zaterdagmiddag: en -avond heeft de Leidse afdeling: van 't Rode Kruis op grootse wijze het feit herdacht, dat Leiden 25 jaar geleden een eigen Rode Kruis-korps heeft gekregen. Met een défilé, een rampoefening en een feestavond heeft deze afdeling op een indrukwekkende manier laten zien, dat zij er na die 25 jaar mag zijn. *s Middags om kwart voor vier namen commandant P. A. Alons en burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot een défilé af voor het Stadhuis van de colonnes van het Rode Kruis. Met voorop de RKK, de drumband van het Rode Kruis, maircheerden de verschillenden colonnes, gevolgd door bun rijdend materiaal, op per fecte wijze langs het Stadhuis, waar behalve de commandant en de bur gemeester vele genodigden met ge- r.cegen naar deze demonstratie ke- ktn. Onder grote belangstelling van het Leidse publiek kwam men op het Schuttersveld aan, waar om 4 uur de grote rampoefening begon. De opzet van deze oefening was als volgt. Om 3 uur had Leiden een lucht aanval te verduren gehad en hierbij waren drie plaatsen getroffen door bommen, n.l. de remise van de NZH, het slachthuis en de Lichtfabrieken. Op deze plaatsen werden gewonden nesten gevormd. De commandent van het Leidse Rode Kruis riep de hulp in van de afdelingen uit de omgeving om de 200 gewonden te verzorgen, eveneens werd de Mobiele Eenheid uit Den Haag opgeroepen, deze vorm de een verzamelplaats voor de ge wonden op het Schuttersveld. De ver binding tussen de verschillende ge wondennesten en de centrale op het Schuttersveld geschiedde met behulp van de telefoon en walkie-talkies. Op de plaatsen van de ramp werd de eerste hulp gegeven en tevens de ur gentie van de behandeling der ge wonden bepaald, waarna zij met mankracht of met ambulances naar de verzamelplaats werden vervoerd. Hier zorgde de M.M.E. voor verdere verzorging en vervoer. De bedoeling van de hele oefening was vanuit kleine gewondennesten via de verzamelplaats in groter ver band gedisciplineerd op te treden. De genodigden werden in staat ge steld om alle gewondennesten te be zoeken en zo een goed inzicht te krij gen van de werkwijze van het Rode Kruis in geval van nood. Terwijl het R.K.K. een demonstratie gaf op de In keurige marsorde defileerde het Rode Kruiskorps Leiden, tezamen met vertegenwoordigde afdelingen, voorbij het stadhuis. Beestenmarkt van haar muzikale prestaties, verliep de oefening op vlotte wijze. Om 6 uur werd de oefe ning afgesloten. Toen alle genodigden tezamen wa ren, wenste mr. Muntz, als tolk van allen, de Leidse afdeling geluk rtiet haar jubileum en bedankte haar voor het gastvrij onthaal, dat hen hier in Leiden ten deel was gevallen. De feestavond. misch Ziekenhuis de maaltijd hadden genoten, werd de viering om half negen voortgezet in de aula van het Akademisch Ziekenhuis. De avond werd geopend d<fc>r dr. H. P. Veldhui zen, commandant van de afdeling Leiden, die tevens 's middags met dr. De Ruyter de leiding van de oefening had gehad. Nadat hij allen welkom had geheten, sprak hij zijn dank uit aan de vele instanties, die er toe had den bijgedragen, dat deze dag, on danks regen, zo uitstekend geslaagd was. Hij roemde hier vooral het ge meentebestuur en de politie. De eer ste voor de beschikbaarstelling van het Stadhuis, de tweede voor de gro te medewerking op deze drukke za terdagmiddag verleend. Voorts memoreerde hij de uitste kende samenwerking met de B.B., die deze middag voor de gewonden en het verbandmateriaal had gezorgd en tevens dankte hij voor het prach tige cadeeau, dat het Leidse Rode Kruis in staat stelt, de zo nodige zuurstofkoffer aan te schaffen. Hier na gaf het Leidse muziekgezelschap tempre Avanti" een uitstekend con cert ten gehore voor de volle aula van het Akademisch Ziekenhuis. Dit belangeloos voor het Rode Kruis spe lende gezelschap bewees, dat zij de goede naam, die zij op muziekgebied in haar genre heeft, ten volle waard is. Met dit concert van Hollandse, Spaanse, en Italiaanse muziek kwam ook aan deze feestdag weer een eind. Het Rode Kruis kan met deze uit stekend geslaagde viering als fun dering met een gerust hart de reis naar het 50-jarig jubileum beginnen. MEDISCHE VERZORGING BIJ MASSALE ZIEKTE ONTOEREIKEND. Intussen heeft deze a-griep-epide- mie onder de Nederl. militairen wel geleerd dat de medische verzorging in verschillende garnizoensplaatsen, in gevallen van een plotselinge grote toename van patiënten, niet toerei kend is. Er ontbreekt dan te veel aan de huisvesting der patiënten zodat al lerlei noodvoorzieningen moeten wor den getroffen die uiteraard niet di rect bevorderlijk zijn voor een juis te behandeling en voorspoedige ge nezing. In het midden de commandant van het Rode Kruiskorps, gen. b. d. P. A. Alons met naast zich burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, die het défilé afnamen. KONINGIN JULIANAFONDS Nationale radio-actie „Bijstand" Woensdagavond 18 september a.s., tijdens het programma van „The Ramblers", dat te 20.15 u. aanvangt en om 20.45 beëndigd wordt, zullen de geheimen aan de „Bijstand-krant" verbonden bekend worden gemaakt. Het programma wordt uitgezonden via Hilversum I (402 m). 68 Prijsbepalende exemplaren, die recht geven op totaal 25.00.aan waardevolle prijzen, zijn door notaris mr M. J. Meijer, Amsterdam gevoegd bij de 3.000.000 kranten, die tussen 3 en 10 september huis aan huis be zorgd zijn. Slapende rijk worden kan men niet, want men is verplicht om in het bezit te komen van de aan de krant verbonden prijzen, naar het radio programma te luisteren. De trekking van de loterij wordt niet vervroegd. Ondanks dat prac- tisch reeds thans alle loten verkocht zijn, blijft de trekking gehandhaafd op 28 september, terwijl de bekend making van de hoofdprijzen plaats heeft dato 4 oktober, in een spe ciaal programma. Hilversum I (204 m), dat te 20.45 u. aanvangt. Vanaf 7 oktober zullen op alle ver koopadressen, kenbaar aan affiches, gratis trekkingslij sten ter beschikking zijn voor bezitters van „BIJSTAND"- loten. Op zijn verzoek heeft de Bisschop van Rotterdam eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer W. G. Buren als pastoor van de St. Marti- nuskerk te Noorden en in zijn plaats benoemd de weleerw. heer C. Chr. van der Sman, kapelaan aan de St. Jacobuskerk te den Haag. PASTOOR BUREN. Aan de parochianen van Noorden heeft pastoor Buren gisteren van de kansel medegedeeld, dat hij Het ARKA-congres te Maastricht meend had zijn emeritaat te moeten aanvrageneen mededeling, welke door de parochianen met oprecht leedwezen is ontvangen. Pastoor Buren, die sedert 1939 de parochie geleid en bestuurd heeft, is 73 jaar oud, maar voor zijn leeftijd nog sterk en krachtig van gestel. Het is echter niet om dat krachtig gestel, dat Noorden zijn herder met spijt ziet heengaan. Pastoor Buren was zeer bemind. Een uitnemend en vriendelijk priester, die met voor beeldige ijver zijn uitgestrekte paro chie zonder hulp van een kapelaan leidde en al zijn parochianen door en door kende, die altijd een steun geweest is van de zieken en bedroef den, die in alles stipt en accuraat was en zijn preken zorgvuldig voorbe reidde. Tijdens zijn pastoraat werd de school uitgebreid en gemoderniseerd, een nieuwe kleuterschool gezet en, met de belangeloze medewerking van deskundige parochianen, de kerk van buiten nieuw gevoegd en van binnen „opgeknapt". Pastoor Buren heeft reeds medege deeld, dat er geen groots afscheid zal komen. Pastoor houdt niet van druk te om zijn persoon en nog minder van lofprijzingen. Het heeft zeker niet zijn instemming, dat wij hem toch nog een bescheiden lofprijzing heb ben gebracht. Pastoor Buren zal voorlopig zijn intrek nemen in de pastorie Voor straat 26 te Delft. PASTOOR VAN DER SMAN. Het ARKA-congres, dat zaterdag in Maastricht werd voortgezet, heeft die dag een beslissing genomen ten aanzien van de kwestie der voortzetting van de solidariteitsbinding met de K.AJB. Men erkende tevoren reeds, dat de motieven voor binding met de K.AJ5. zeer sterk aanwezig zijn, maar dat alleen de afdracht welke door de K.AJJ. van 50.000.op 54.000.was gebracht veel te zwaar was. Bij de bespreking over deze aangelegenheid heeft een aantal afdelingen zich verklaard vóór handhaving van de bin ding. De besprekingen resulteerden in een motie van de afdelingen Utrecht eD Den Haag, welke geamendeerd door de afdelingen Eindhoven en Am sterdam ook voor het hoofdbestuur aanvaardbaar bleek te zijn. MOTIE. Deze motie luidt: De Algemene R.K. Ambtenarenvereniging, in alge mene vergadering bijeen in Maas tricht op 14 september 1957, kennis genomen hebbende van de opzegging door de K.A.B. van de sedert 1948 be staande solidariteitsovereenkomst tus sen de A.R.K.A. en de K.A.B., over wegende dat het wenselijk is, dat 4€ katholieke sociale organisaties zo in tensief mogelijk samenwerken en der- helve een geëigende samenwerking, met behoud van zelfstandigheid, tus sen de K.A.B., waarvan de verdien sten voor geheel werkend Nederland ten volle worden erkend en de A.R. K.A. en andere hiermee te vergelij ken organisaties, eveneens van groot belang is; betreurt mede op grond van het feit, dat de toekomstige structuur- ontwikkeling van de katholieke so ciale organisaties nog moet worden vastgesteld, dat de K.A.B. thans aan leiding heeft gevonden tot vorenbe doelde opzegging, verzoek het hoofdbestuur onder toe kenning van de daarvoor nodige fi nanciële armslag, aan de K.A.B. de wenselijkheid kenbaar te maken om zich nader over de binding te bera den, waarbij in het oog kan worden genomen, dat de aanspraken van de A.R.K.A. in overeenstemming kun nen worden gebracht met de aard van de binding. Deze motie is met algemene stem men en onder luide bijval door het congres aangenomen. INTERNE ZAKEN. Ten aanzien van een stroom van moties, die vrijdag door zes afdelin gen waren ingediend, stelde de voor zitter dat het uitsluitend gaat om de belangen van de leden. De A.R.KA. moet als één man naar buiten optreden, en er zal rekening moeten worden gehouden met diverse mogelijkheden, o.a. het optreden met andere organisaties. Elke actie buiten het hoofdbestuur om is vooralsnog onaanvaardbaar, aldus de voorzitter. Een ontwerpmotie, zijnde de samen vatting van de wensen van het con gres, werd na een debat tussen de voorzitter en de afgevaardigde van de afdeling Maastricht, de heer M. Bar- tels bij acclamatie aangenomen. Een reeks afdelings- en groeps- voorstellen over niet minder dan 23 aangelegenheden werd behoudens en kele kleine wijzigingen in overeen stemming met de preadviezen van het hoofdbestuur zonder stemming aan vaard. Het congres 1958 zal in Groningen worden gehouden. Namens de afdeling Maastricht sprak de heer Bovens woorden van lof en waardering tot de leiding van het congres. De vorzitter deelde me de, dat aan de zes ARKA-gezinnen waar op 8 september j.L, de stich tingsdatum van de ARKA, een baby werd geboren, een spaarbankboekje van 25,zal worden uitgereikt. Ditzelfde zal ook geschieden voor de babies die gedurfde, een half jaar na 8 september nog geboren zullen worden. De aftredende bestuursleden, de' heren B. J. M. van Elk uit Eindhoven, mr. E. H. Thijssen uit Den Haag, H. Gruintjes, Venlo en J. G. H. Creemers uit Maastricht werden bij acclamatie herkozen. Ook de heer A. C. F. Conijn, uit Hilversum werd ondanks het feit, dat hjj eigenlijk zou moeten aftre den wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd, krachtens bijzondere volmacht door het congres bij accla matie eveneens herkozen. Veel huldigende woorden tijdens een feestelijke zitting De feestzitting die de ARKA heeft gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan is bijgewoond door tal van autoriteiten, onder meer door mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bis schop coadjutor van het bisdom Roermond, dr. Veldkamp, staatssecre taris van economische zaken, mr. H. W. van Doorn en dr. L. Albering, res pectievelijk voorzitter en secretaris van de KVP, mr. A. Baeten lid van de Tweede Kamer, mgr. M. Jennes- kens, deken van Maastricht, loco-bur gemeester wethouder G. Gij bels, meerdere leden van verdienste van de ARKA, vertegenwoordigers van de internationale federatie van katholie ke ambtenaren en vele anderen. Mr. Boot, algemeen voorzitter van de ARKA, wees op drie facetten van de jubilerende vereniging, namelijk: de ambtenaar, de vereniging en het katholicisme. De katholiek georgani seerde ambtenaar staat nu als één man achter zijn hoofdbestuur en dit is wel het belangrijkste resultaat van bewogen congres. De ARKA heeft tot nu toe aan haar taak beantwoord, al dus mr. Boot en ook in de toekomst zal de ARKA een open oog hebben voor de noden van haar leden. Zij zal zich steeds blijven richten naar richt lijnen door het episcopaat gesteld. Ook tegenover de vertegenwoordi ger van het burgerlijk bestuur, de staatssecretaris van economische za ken, betuigde voorzitter de trouw van de organisatie, die thans wel zeer op de proef wordt gesteld. „Beproef ons echter niet tot het uiterste", al dus mr. Boot. Prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State en voorzitter van de staatscommissie voor de pensioe nen, sprak een feestrede uit over het onderwerp: „De ambtenaar als amb tenaar; zijn verantwoordelijkheid en zijn vorming". Spreker gaf een korte schets van de taak van de overheid, het organisatievraagstuk van de ambtenaar en de verantwoordelijkhe den die de ambtenaar heden ten dage te dragen heeft. Mgr. dr. Hanssen bracht hulde aan de pioniers en een eressaluut aan de bestuurders van de ARKA. De amb tenaar in dienst van de overheid is tevens in dienst van de mens. De coadjutor zei onder andere, dat juist de hogere ambtenaar en belangrijke bijdrage kan leveren aan het werk van de ARKA. Tot slot sprak mr. Boot hartelijke dankwoorden tot de sprekers en eer de hij de nagedachtenis van mr. P. Kallen, in leven hoofdbestuurslid van de ARKA, die, als hij nog in leven zou zijn, zeker tot de feestredenaars zou hebben behoord. Mr. Boot besloot met hetzelfde gebed hetwelk ook mr. Kallen jaren geleden had uitgespro ken. i Vervolgens recipieerde het hoofdbe stuur in de foyer van de Staarzaal, waar zeer velen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Daarna werden de congressisten door de burgemees ter, mr. W. baron Michiels van Kesse- nich, ten stadhuize ontvangen. MINISTER STRUYCKEN EN STAATSSECRETARIS VELDKAMP SPREKEN. De minister van binnenlandse za ken mr. A. A. M. Struycken, die overdag verhinderd was het congres en de feestvergadering bij te wonen wegens de door hem te verrichten sluiting der zitting van de Staten-Ge- neraal, heeft wel zaterdagavond het officiële diner in de Staarzaal bijge woond. De minister verklaarde zich enigszins te voelen als Daniël in de Leeuwenkuil maar hij achtte zich ge rust door het feit dat Daniël daar gedeerd uit was geraakt en dit ook wel voor hem zou gelden. De minister getuigde, na de toch minder prettige woorden die op het congres aan de regering waren ge richt, van zijn sympathie voor ARKA en van zijn medeleven met de AR- KA-leden. Hij legde er de nadruk op, dat een minister echter niet alles kan doen of zelfs heel weinig en dat het soms moeilijk is een besluit te nemen op het geschiktste moment. Hij ken de echter de noden en moeilijkheden in de ambtenaarskringen. De staatsecretaris van economische zaken dr. G. M. J. Veldkamp, heeft later op de avond zijn verbondenheid met de ambtenaren betuigd al voel de hij zich, naar hij zeide, zo iets van de jongeling in de vuuroven. Tijdens deze feestavond, waaraan de Maas trichtse Avanti-kapel en de kon. zang vereniging Maestrichter Staar muzi kale opluistering verleende, heeft een comité uit de leden, aan het hoofd bestuur voor de zetel van de organi satie „Huize ten Rande" in Den Haag, twee gebrandschilderde ramen aan geboden, ontworpen door de Maas trichtse glazenier H. Schoonbrood, benevens een bedrag van voorlopig 5000 gulden dat door het hoofdbe stuur kan worden bestemd voor een nader aan te wijzen doel. Zondagmorgen heeft de coadjutor bisschop van Roermond mgr. dr. A. Hanssen, in de Sint Servaeskerk een plechtige Hoogmis opgedragen, welke werd bijgewoond door de staatssecre taris G. M. Veldkamp, door verte genwoordigers van provincie- en ge meentebestuur alsmede door net hoofdbestuur en vele afgevaardigden. De feestviering werd 's middags be sloten met een opvoering door de Zuidnederlandse opera van de operette „Land des Laechelns". De nieuwe pastoor, Cornelius Christiaan van der Sman, is op 23 november 1906 geboren te Rotterdam. Na zijn priesterwijding op 21 mei 1932, was hij achtereenvolgens kape laan te Muiden, Schagen, Schevenin- gen (O. L. Vrouw van Lourdes), den Haag (H. Engelbewaarders), Amster dam (H. Gerardus Majella) en daar na 9 jaren kapelaan aan de dekenale kerk in Den Haag. Tot zijn bizondere taken aldaar, behoorde de beharti ging van het jeugdwerk. NIEUWKOOP ZUSTER CHRISTIANO. Zuster Christiano herdacht van daag in het Katholieke Bejaarden tehuis haar 60-jarig kloosterfeest. Zij kwam in 1918 naar Nieuwkoop en was gedurende vele jaren hoofd van de katholieke meisjesschool. Paus nodigt mgr Alfrink uit Bij opening Radio Vaticana Op 27 oktober a.s. zullen de nieu we installaties van Radio Vaticana officieel in gebruik worden genomen. Zoals bekend is een belangrijk on derdeel daarvan „Radio Anno San to", het geschenk van de Nederland se katholieken. Het pauselijk staatssecretariaat heeft mgr. dr. B. J. Alfrink uitge nodigd bij de officiële ingebruikstel ling aanwezig te zijn. De aartsbisschop heeft deze uitno diging aanvaard en zal in de tweede helft van oktober naar Rome reizen. Hij zal dan tevens van de gelegen heid gebruik maken zijn bezoek ad limina te brengen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8