A.A.C. won te Leiden opnieuw het junior-clubkampioenschap jNegende West-Nederland-rit I Geslaagd ondanks zware wegen Reeds zes Nederlanders uitgevallen Zaterdag speelden zich te Emmen ware schaakdrama's af DE DODEN IiAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 I1K I K! 1 PAGINA 7 te verstek hadden moeten laten gaan, zoals J. Berbee die het hoogspringen anders beslist gewonnen zou hebben, ge zien zijn gemiddelde van 1.70 m., ter wijl nu dit nummer gewonnen werd door A. v. d. Linden van Marathon '50 uit Hengelo met 1.65 m. Enkele Bataven drongen door AAC uit Amsterdam heeft de Wouter(Holl.) 9.52.6; 3. H. Knetsch (idem) de finaies doch zagen geen kans om ?.?Ane!itn"^r - beslag te 'leggen op een eerste plaats, hebben meer 'dan 100 automobilisten als hout, Voorburg (k.) met Peugeot 203 schap voor jongens weer gewonnen!600 meter junioren B: 1. J de Vries ondanks zij een enkele keer er dicht bestuurder, evenveel kaartlezers en en- 622 strafpnt.; 9. J. de Vries. De Knijpe Voor de zoveelste maal legden de hoofd-j (AAC) l.|6.3; 2. J. Kiewiet (Haarlem) bij zateni zoals mej A. Gieske op het kele honderden belangstellende-liefheb- (b.) en J. de Vries, Tolbert (k.) met stedelingen met een groot machtsver-1.28 1; 3. H. Peen (Holl.) 1.28.8. 1 k0gelstoten dames, die tweede werd met bers uit alle delen van het land en zelfs Volkswagen. 712 strafpnt.; 10. P. H. toon beslag op de eerste plaats, die ze 1000 m senioren vrij: 1. H. Janssen n 87 meter. De winnares, mej. J. van uit België afkomstig, deelgenomen aan Pouwels, Alkmaar (b.) en J. P. Kokkes, innamen met een totaal van liefst 96 AAC 2.31.7A ;^2.^E. Westerhout (Hol- Roeken van Thor. haalde 12 meter pre- de negende West-Nederland-Rit. die on- idem (k.) met DKW F 93, 727 straf- horden heren zag der auspiciën van de Haagse Regionale punten. - De uitslagen in klasse B zijn: In de nacht van vrijdag op zaterdag (b.) en jhr. W. J. Teding van Berk- punten. Haarlem werd tweede met 68 land) 2.36.4 B; 3. L. v. d. Berg (idem) cjes óp de 110 punten en om de derde plaats werd een .2.38 A. ti M. Spadon een overwinning, die schijn- Automobiei 'ciub werd "gehouden" "in tijdlang een felle strijd geleverd tussen i 800 m junioren A: I J. Vissers (Haar-baar voor het grijpen lag. veranderen A-klasse pl.m. 60 deelnemers en 450 het Haagse Vlug en Lenig en R,"WoBn rwniinnHi Hol land, dat zich tenslotte toch de meer dere toonde van de sterdragers uit de Residentie en daardoor met 53 punten als derde eindigde. Vlug en Lenig was bij 44 pnt. al gestrand. Op de 5de plaats kwam DOS met 34 ont. en voor LDA uit Den Haag was de hekkesluiterspo- sitie, aangezien de blauw-broeken niet meer dan 20 maal een puntje konden Er heerst bij zo'n clubkamnioenschap altiid een heel aparte sfeer. We zouden haast denken aan een Engelse cuüf'nale. De sunporters zitten allemaal bii elkaar, op de raarste manieren uitgedost en voorzien van scheepsroepers en auto. hoorns, kortom van alles waaruit maar lawaai te halen valt. N'euw was dit jaar een oude trekharmom'ka. die het in de handen van een Haarlemfan echter nog heel behoorlek deed! En ook atlet'ek was er van het zui verste water. De beste prestatie kwam on naam te staan van de V. en L.-er Marius Bos. die in de finale van de 110 meter horden het Nederlands re cord, dat met 14.5 reeds oo ziin naam staat, egaliseerde. Was de Haeenaar bii de voorlaatste horde niet enigszins uit balans geraakt waardoor hii van ziin snelheid verloor, wellicht was er een tijd van 14.4 of nog beter on de klok ken gekomen Maar met d'e 14 5 sec was de lanee sterdrager (1 85 meter en 80 lrg.) ook al best tevreden. Rob Pommee (Holl deed van zich spreken hii het kogelstoten, dat hij won met 12 80 meter om vandaar naar de hoo^snringbak te verdwijnen. Hier was de Holland-atleet erhter minder succes vol. Springt hii anders constant 1.80 m. of hoger, d'tmaal kwam er niet meer uit dan 1 70 m. en dat was slechts goed voor de derde plaats Een en twee wer den de Haarlem-atleten Karelc (1 80 m.) en Joachim (1.75 m.). Met GNAU-coach Bram Leeuwenhoek, die een goedkeu rend oogie in het zeil hield, ziin we van mening, dat atlet'eklievend Nederland van die Kareis volgend jaar nog een hoop plezier kan beleven. Deze knaap doet pas een oaar weken aan atletiek en dan al geliik 180 meter springen, het ïq voorwaar geen peuleschilletje. In het hii programma won Harry Jans sen (AAC). een van onze achthonderd meter internationals een 1000 meter in 2.31.7 met de Leidenaar Eddv Wester- hout in 2 36.4 op de tweede plaats. Deze tiid betekent een nieuw Leids record. Het oude stond op naam van Wim Slijk huis. Neêrlands heste 400 m. loper van het ogenblik. Rob van der Knaap won He 300 m. in 35.3 sec. Piet Seller (Holl.) klopte in 37.3 ziin clubgenoot Carel van Venetiën, die 37.5 op de klokken bracht. De voornaamste uitslagen; 1500 m. junioren A: 1. H. de Roode (AAC) 4.22; 2. H. Spreeuw (V L) 4.24 6: 3. H. Holleman (LDA) 4.27.8. 300 m. sen'oren vrii: 1. R. v. d. Knaap (DOS A) 35.3; 2. P. Selier (Holl. B) 37.3; 3. C. v. Venetiën (Holl. A) 37,5. Kogelstoten; 1. R. Pommee (Holl.) 12 80- 2. W. Suvaal (DOS) 12.60V£; 3. M. Schiffer (AAC) 12 57. Vérsormgen: 1. M. Meeuwese (Haar lem) 6.64'-<; 2. B. Steenbergen (idem) 6.94M; 3. G. Westerkamp (V L) 6.331/. Finale 110 m. horden; 1. M. Bos (V L) 14 5: 2. H. Joachim (Haarl.) 15.2; 3. M. Meeuwese (idem) 15.4. Finale 80 m. junioren B: 1. H. Mock (AAC) 9.2: 2. W. v. Crugten (LDA) 9.3: 3. G. Duits (Haarl.) 9.3. Finale 100 m. junioren A; 1. F. Steen bergen (Haarl.) 11.2: 2. K. Smit (Holl.) 11.4; 3. J. Kant (V L) 11.4. Speerwerpen: 1. R. van Leeuwen (AAC) 47.36: 2. J. Jongebreur (V L) 46.10; 3. R. Klasen (AAC) 45.18. junioren (finale): 1. Van Wes- SJi 2 o2'e o H" ?a i^rgo1o oH°lland) Iin een derde Plaats- dank ziJ een ram- km'""gröot en B-klasse ongeveer 2.13.1, 3. S. Roos (AAC) 2.18.2. I partij op de laatste 2 horden. Eerste 50 deelnemers en 400 km. lang. 4 maal 100 meter estafette: 1. AAC werd hier s. wilsen van Kimbria met 45.1; 2. V L 45.2; 3. Haarlem 45.3; 167 sec 2e H Hoogewerf van Holland De deelnemers zijn om 7.30 uur vnj- Haarlem, eveneens met 16.7; 3e. M. Spa- dagavond bij Avifauna te Alphen aan I den Rijn gestart en arriveerden zater- Bij de dames bleek de winnares van dagmorgen vanaf 8.30 uur, eveneens bij verleden jaar in Roosendaal, RKEAV uit j Avifauna. Enschede, weer de sterkste en won met De Volkswagen van Coenen en But- 40 pnt 2e werd Thor uit Roozendaal ter (Delft/Schiedam) is niet veel verder en 3e. Estafette (Amsterdam). De Ba- I gekomen dan Alphendirect al kreeg tavendames werden 6e van de negen dit duo pech. Met een defecte koppe deelnemende damesteams. Door het nog al koude weer werden over het alge meen geen indrukwekkende prestaties geleverd. Toch kunnen de organisatoren terugzien op een uit sportief oogpunt geslaagde wedstrijd, die precies op tijd begonnen werd en op de minuut Sf Vol gens „planning" eindigde. z 4. Holland; 5. LDA; 6. DOS. Polsstokhoogspringen; 1. Hofstede don (Bataven) met 16.8. (AAC) 3.20; 2. B. Kany (DOS) 3.10; 3. A. van Gaaien (LDA) 3. Discuswerpen: 1. W. Suvaal (DOS) 42.691/5; 2. M. Schiffer (AAC) 40.3' 3. A. Slaman (AAC) 40.17^- Hoogspringen: 1. Kareis (Haarlem) 1.80/2. H. Joachim (idem) 1.75; 3. R. Pommee (Holland) 1.70. Totaal-uitslag: 1. AAC (Amsterdam) 96 pnt.; 2. Haarlem (Haarlem) 68 pnt.; 3. Holland (Leiden) 53 pnt.; 4. V L (Den Haag) 44 pnt.; 5. DOS (R'dam) 34 pnt.; 6. LDA (Den Haag) 20 pnt. UITSTEKENDE NED. PRESTATIES IN BOEKAREST organiseerd door „Estafette" te Amster-kleine Nederlandse groepje uitstekend dam en gehouden op de sintelbaan aan voor de dag gekomen. Hannie Bloem- het Olympiaplein, verlopen onder droge hof won de finale van de 100 meter weersomstandigheden. Zo nu en dan in 11.8 sec., nadat zij in haar serie eer- kwam zelfs de zon even om het hoekje ste was geworden in de uitstekende tijd gluren! Alleen tijdens de 5000 m. zijn van 11.6 sec. Wemmie Scholtmeyer liet i - - er enige druppels hemelwater gevallen, zien, dat zij van internationale klasse is i trapt ej, ed5j^ £0_H, *Lco Bij de heren bleek de organiserende en haalde met het vérspringen voor de ronde die op hrt_ZMd™ortse eircutt 1. W. van Zijll Jr., Arnhem, (b.) en M. K. Peppinck, Arnhem (k.), met Opel Kapitan, 563 strafpnt.; 2. C. Hordijk (b.) en H. J. de Kort (k.), beiden Haarlem, met Morris, 581 strafpnt.; 3. P. A. J. Zwetsloot (b.) en J. C. Verdegaal Jr. (k.) beiden uit Sassenheim, met Cpel Record. 617 strafpunten. De N.B.M.-prijs, een fraaie zilveren molen op voetstuk, werd gewonnen door het team M. F. v. Dun, Delft, Th. Quant, Amsterdam (A-kl.). De clubprijzen werden gewonnen: 1. ling reed deze équipe terug naar de door het KNAC-team (drie beste rlj- startplaats. Ook de Hagenaars J. Visser ders van he( ,e dle teIamen 1385 en H Brouwer kwamen al snel m moei-|straf ten opliepen); 2. RAC-West, Iijkheden. Bij Sassenheim moest Brou- Den H (idem teiamen m9 punten). wer plotseling remmen, zijn wagen slip te en de Borgward TS raakte van de weg af. Dit duo bofte, dat er een drie tal volgwagens met officials achter de Borgward aanreden. Tien paar armen brachten de wagen weer in het rechte spoor. De wegen waren vaak moeilijk be rijdbaar, het gemiddelde 40 km./u. in de a-klasse en 36 km./u. voor de b-rijders bleek erg hoog. Wanneer men verder weet, dat we deze nacht slechts een enkele keer een stukje rech te weg hebben gereden, dan is het wel duidelijk dat op die stukken de gas pedaal zo diep mogelijk werd inge- vereniging Estafette oppermachtig; zij won met 64 pnt., 2e werd Kimbria uit Maastricht met 55 pnt. (een prima pres tatie, gezien deze ploeg uit zegge en schrijve 8 man bestond), terwijl Prins Hendrik uit Vugt beslag legde op de derde plaats met 44 pnt. De Leidse Ba taven werden 8ste en konden alleen LDA Den Haag en Hermes uit Utrecht achter zich houden. Er moet evenwel genoteerd worden, dat de Bataven enige goede krachten misten, die wegens ziek- eerste maal in ofiIciJe we^rtrijd i mwstm afleggen als ware coureurs te de zes meter. Deze prestatie bezorgde haar de tweede plaats in de wedstrijd achter het Russische meisje Kasmina, die 6.14 meter had gesprongen. Wim Roover maakte zijn snelste tijd van dit seizoen op de 5000 meter door 14 min. 39.6 sec. te laten afdrukken, hetgeen hem een vijfde plaats in het sterke veld opleverde. Viset was min der succesvol. Hij eindigde op de 5 km. op de 15e plaats. De 32ste Int. Motorzesdaagse De Internationale Motorzesdaagse, hemel, toen om hali zes in de och- waarvoor 246 rijders uit 16 landen gistermorgen in het Tsechische toe ristenplaatsje, Spindleruv Mlyn zijn gestart, zal het bijkans onmogelijke van de deelnemers vragen. Dat was de conclusie van de Nederlandse rij ders, nadat zij het traject van de eer ste dag 429 km lang hadden af- De berichten uit het Nederlandse kamp waren, na de eerste dag, verre van gunstig. Zó ongunstig zelfs, dat we nu al mogen constateren dat de kans, dat een Nederlands Vaas-team, evenals in 1966, beslag op deze trofee zal leggen, uiterst klein is geworden. Het Vaas-team A verloor Simon Schram en het B-team Ton Bakker. Doch bij die twee uitvallers is het niet gebleven. Ook voor de individu ele rijders Rudi Boom, Cees van Klamthout, Willy van Ommeren en Cees van Rijssel is deze motorzes daagse allen kregen motorpech en niemand liep een verwonding op al ten einde, zodat nog slechts 10 van onze afgevaardigden in de strijd zijn. (AAC) 36.8; 2. H. Westerkamp (V "-Gelukkig is er ook prettiger nieuws L) 37.7; 3. Van Dalen (AAC) 37.7. - - -- 3000 m. junioren A: 1. P. van Zuile- kom (AAC) 9.43.6; 2. P. v. d. Haak WIELRENNEN REG HARRIS NAM AFSCHEID MET EEN ZEGE Reg Harris heeft zaterdag op de Herne Hill-baan te Londen zijn laatste wed strijd in Engeland gereden. Tegenstan der was zijn oude rivaal Arie v. Vliet. Zij kwamen tegen elkaar uit in een omnium, die door de Brit werd ge wonnen. Harris werd eerste op. drie onderdelen; een rit over 500 meter, een tljdrace tend de eerste rijder werd gestart, waren de bergen rondom het Tsjechi sche dorp in dikke nevels gehuld. Voor Simon Schram scheen de rit slecht te beginnen. De Jawaxijder kon aanvankelijk zijn motor niet cp grng krijgen, hij s.'aasde er evenwel ih binnen de twee m'rnuten zijn -ra- arine te latun craaien, zodat hij h;«.r- voor geen strafpunten kreeg. De Ita liaan Dario Basso gelukte dat niet, hij liep direct al een strafpunt op. Van Klamhout, Van Ommeren en Simon Schram werden in het och tendtraject uitgeschakeld. 's Middags werd het voor de rij ders nog moeilijker. Hetzelfde par koers, waar van de „wegen" in de morgen al kapot waren gereden, moest nogmaals worden afgelegd. Er viel af en toe een lichte sneeuwbui en de mist werd nog dikker, soms bedroeg het zicht niet meer dan 2 of 3 meter. Ook Boom, Bakker en Van Rijssel werden hierdoor kansloos. Het vrouwelijke element is uit de strijd verdwenen. De Russische indi viduele deelneemsters, de dames Ozalina en Sarapova, konden het ge vecht tegen koude en modder niet volhouden. Slechts het Westduitse en het Tsje chische team, die zijn ingeschreven in Spindleruv Wlyn. Priem Rozen burg, Rob Selling en Jan Markus meldden zich zonder een strafpunt te hebben opgelopen aan de finish. Het is zelfs mogelijk, dat nog een vierde Nederlander zijn kans op het - - goud heeft behouden Frits Selling £">gse, "1" z°nd« strafjranten. kreeg op deze eerste dag slechts vier Het 1Russ^e te^ verloor zelfe een strafpunten op zijn lijst doch als een illd. 'e weten A. Sirotkm. Hoewel dit ingediend protest wordt aanvaard, no2 nle* do?r officiële mededelm^en werk gingen. Een aardige controle al zullen de meeste deelnemers in die regenbuien de humor van de officials moeilijk hebben kunnen waarderen was op gesteld in Castricum. Volgens de kaart moesten de rijders voor een grote ga rage rechts af. Er was echter geen weg te bekennen, vertwijfeld reden de wa gens af en aan, totdat een van deze dolenden door had, dat hij dwars door de garage heen moest rijden en aan de achterkant van de werkplaats op een andere weg uitkwam. Twee of drie wa gens die in de nabijheid van zo'n schran dere deelnemer waren volgden meestal wel, doch daarna begon het rusteloze zoeken opnieuw. Zelfs presteerde een bezitter van een DKW het om rustig bij deze garage te gaan tanken, terwvil achter hem deelnemer na deelnemer door de werkplaats reed. Schichtig wer den de kaarten bestudeerd en vol gas ging het dan verder. De verkeerde kant uit. Een boer in Bovenkerk bezorgde het einde van de rit, niet de rijders doch de officials bijna grijze haren. Een bijzonder moeilijke controle was inge richt bij een boerderij. De eigenaar had er geen bezwaar tegen, dat de wagens over zijn terrein zouden gaan. Helaas bleek een andere boer eigenaar te zijn van de weg, die naar de boerderij leid de. Toen deze laatste de eerste wagens aan zag komen, nadat hij net gecon. stateerd had. dat enkele van zijn koeien door de geopende hekken naar buiten waren gevlucht, sloot hij de toegangs weg af. De heren van de sportcommis- sie konden net zo lang argumenteren als zij wilden, de boer volhardde in zijn weigering. En die ene controle waar de routechefs zo trots op waren, moest vervallen. Dat gaf overigens weinig, want in deze rit behoefde het venijn niet in de staart te zitten, de gehele tocht had al bijna het onmogelijke van de negentig dapperen gevraagd. En elke vereenvou diging werd dan ook gretig aanvaard. De uitslagen zijn; A-klasse: 1. M. F. van Dun. Delft, (bestuurder) en J. Th. Quant. Amster dam (kaartlezer) met Fiat 1100. 191 strafpunten; 2. P. J. Jetten, Boxmeer (b.) en A. J. P. Jetten, idem (k.), met Vauxhall V, 285 pnt.; 3. P. R. de Jong, Rotterdam, (b.) en R. S. Wiedouw, id. (k.) met DKW F 93. 407 strafpnt.; 4. J. van Nieuwenhuizen, Den Haag (b.) en C. Verlaan, idem (k.) met Peugeot, 516 strafpnt.; 5. W. C. NiemÖUer (b.) DAMMEN. LEIDSE DAMVERENIGING. Met het oog op de a.s. competitie van de L.D.D.B. hield L.D.V. een le denvergadering in haar clublokaal, Nieuwe Rijn 21. De voorzitter, de heer v. d. Vlist, nemoreerde allereerst de terugloop van het ledental, waardoor het teer moeilijk wordt om met 2 tientallen deel te nemen. Na een geanimeerde c'scussie en mede dank zij de spor tiviteit van sommige spelers, hun plaats voor sterkere, in 't belang van hun club af te staan of te ruilen, wer den de tientallen als volgt samenge steld: le tiental: 1. W. Heemskerk; 2. W. J. Klein; 3. B. Slegtenhorst; 4. I. La- terveer; 5. J. Klinkenberg; 6. P. v. d. Stel; 7. Th. Uittenbogaard; 8. A. Sladik; 9. N. N.; 10. N. N. 2e tiental: 1. E. Klinkenberg; 2 J. Dreef; 3. I. Teling; 4. W. Klein Sr; 5. J. Zaalberg; 6. P. Marck; 7. M. Brinks; 8. L. H. v. d. Vlist; 9. J. Ma- surel; 10. E. Klinkenberg. Algemene reserve's: S. v. d. Berk; J. v. Leeu wen; F. Larde; A. ter Haar; E. B. Janssens en S. Mandi. Om het dames-wereldschaakkampioenschap Tijdens het uitspelen van de afge broken partijen uit de derde ronde, voltrok zich een compleet schaakdrama. Mevr. Van der Veen. die zoals analy ses hadden aangetoond haar partij tegen de Hongaarse Irene Hoesch zon der veel moeilijkheden kon winnen, speelde zó vreemd, dat haar tegenstand ster weer kansen kreeg. Maar ook zij deed merkwaardige dingen en de kan wisselden bij praktisch elke zet. Met haar voorlaatste zet kon mevrouw Van der Veen nog winnen, doch toen zij de goede voortzetting verzuimde, was de partij verloren. Triest voor het Nederlandse team. dat een bijna zekere overwinning op Hongarije in een neder- ag zag veranderen. De lichtelijk „aangeslagen" mevrouw Van der Veen kreeg, met yit, in de vierde ronde wereldkampioene Rub- tsova tegenover zich, die al eveneens gedemoraliseerd bleek, omdat zij haar afgebroken partij tegen de Westduitse mevr. Rindner niet tot winst had kun nen brengen. De partij werd opnieuw afgebroken, maar is zelfs bij goed spel niet meer te winnen. Mevrouw Van der Veen speelde tegen de wereldkampioene haar geliefkoosde Weening d-4 opening. Tot de 17de zet 01 en 1 afgebroken partij, Zuidslavië Hongarije 11. Klassificatiegroep A: Denemarken Schotland 20. Polen—Tsjechoslowakije beide partijen afgebroken, IerlandVer. Staten 02. Klassificatiegroep B: Oostenrijk—Fin land V/iV5. NoorwegenBelgië Vï> LuxemburgFrankrijk 02. Aetherklanken DINSDAG TELEVISIEPROGR. NTS: Nat. progr. 12.50—13.35 Ope ning der Staten-Generaal. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.1521.00 Nat. progr.; Herhaling rep. Opening der Staten-Generaal. 21.0022.30 Filmprogr. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening, bleef de strijd volkomen in evenwicht, AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 maar daarna verkreeg de Russin po sitioneel een kleine voorsprong. Een losse pion op e-4 verontrustte onze land genote, maar er zou nog niets aan de hand zijn geweest, indien zij niet door een verkeerde manoeuvre met een toren en een paard het laatste stuk in een „penning" zette, met als gevolg verlies van het stuk in de volgende zet. Mevr. Van der Veen gaf de strijd onmiddel lijk op. Mevr. Roodzant koos tegen de e-4 opening van de Russin Zvorokyna de Franse verdediging, die overging in een soort Sicilaans doordat de Russin de ouderwetse dame c-2 opstelling speelde. Na 20 zetten waren alle pionnen nog op het bord, van weerszijden diep ln V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Amus. muz. 11.30 Pianorecital. 12.00 Amus. muz. 12.30 Nationaal programma: 12.30 Nieuws en land- en tuinb.meded. 12.45 Rep. opening der Staten-Gene raal. 13.15 Troonrede. AVRO: 13.45 Gram. 13.55 Beürsber. 14.00 Gram. 14,40 Schoolradio. 15.00 Clave- cimbel-recital. 15.30 Gram. 16.00 Viool en piano. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Discotaria. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 V. d. jeugd. 18.40 Amus.muz. 19.00 Amateursprogr. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. .ijandelijice stelling geschoven. De 20.05 Troonrede. 20.20 Ein Walzer- situatie was meer in het voordeel van traum, operette. 21 30 Jordaanfestival de Russin, die daarvan dan ook onmid- 1957, reportage. 21.40 De muziek dellijk profiteerde. Zij won een pion en kreeg bovendien een gunstiger stelling,' omdat de koning de kwetsbare verde diging van mevr. Roodzant binnendrong. De partij werd afgebroken, maar is vrij wel zeker voor de Nederlandse ver loren. De resultaten waren: Finalegroep (vierde ronde): Roeme niëBulgarije 11. West-Duitsland Oost-Duitsland 11, NederlandRusland voor de International Trophy, de en J. van Overtoom, (k.), beiden Am- hoofdprijs van de internationale zes- j sterdam, met Peugeot, 572 pnt.; 6. J. P. daagse, zijn nog zonder strafpunten. t Alsem. Den Haag (b.) en R. J. Te- zullen Frits zijn strafpunten worden kwijtgescholden. Een ware slachting. Het is niet zo, dat alleen voor Ne- over 440 yards met vliegende start (24.11 derland deze zesdaagse minder pret- en een sprint over 1000 meter.1 tig is begonnen. Het percentage van In deze laatste race reed Harris de laat ste 200 meter in 11.9 sec. Arie v. Vliet werd winnaar van een rit over 750 m. De nu 38-jarige Harris zal nog enkele wedstrijden rijden op Europese banen. Hij neemt definitief afscheid van de wielersport in oktober in het Pare des Princes te Parijs, waar hij zijn eerste wereldtitel behaalde. de uitvallers was ditmaal bijzonder hoog. Het wordt geschat op 25 a 30 procent. Van de vier teams, die el kaar de International Trophy be twisten, zijn er reeds twee die straf punten hebben opgelopen. Schitterden enkele uren vóór de start de sterren nog aan de heldere is bevestigd, meent men in Spin- leruv Mlyn, dal geen van de Vaas teams nog strafpuntloos is. Volgens officieuse berichten zouden verder van de 246 rijders nog slechts 45 een blanco straflijst hebben. Van verschillende zijden kwamen protesten binnen. Men maakte er be zwaar tegen, dat de eerste deelne mers in het donker van start moes ten en dat de 80 laatst aankomenden het laatste deel van het traject het voerde door een donker bos in het duister moesten afleggen.In dien deze protesten, waar de jury zich zondagavond laat over zal be- brink. Wassenaar (b.) en G. Zwolle. Den Haag (k.) met Fiat 1100 TV, 610 strafpnt.; 8. R. H. R. Dee, Wassenaar raden, worden aanvaard kan Frits Selling zijn strafpunten kwijt raken. Ook is geprotesteerd tegen het feit dat ditmaal ondanks de buitengewoon moeilijke omstandigheden het hoge A-gemiddelde gold, hoewel het voor de hand lag, dat, gezien de ervarin gen opgedaan in de morgenuren, voor het tweede traject het lagere B-gemiddelde zou worden aangehou den. De tweede dag moeten de rijders 358 km afleggen. Het Atoom trok 750.000 bezoekers Toen de internationale tentoonstel ling „Het Atoom" zondagavond haar poorten sloot, bleek dat deze origi nele expositie door ruim 750.000 be langstellenden bezocht was. De laat ste week bedroeg het bezoekersaan tal per dag 11.5Ö0 terwijl de eerste week van de tentoonstelling een ge middelde van 5000 opgeleverd had. Om financiële redenen is het niet mo gelijk deze expositie te verlengen. Het bestuur van de stichting „Het Atoom" deelde zaterdagavond mede, dat het met de kosten binnen de be groting is gebleven. Het zal nu trach ten een basis te leggen voor een atoomtentoonstelling van permanent karakter. De mogelijkheden daartoe waarvan wij houden. 22.10 Strijkork. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York 23.16 New York Calling en act. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nieuws. 12.45 Rep. Opening der Staten-Generaal. 13.45 Gram. 14.00 Dar.smuz. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gram. 15.40 Pianoduo. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. Rijksdelen Over zee. Drie landen één koninkrijk, door mr W. H. van Helsdingen. 18.00 Lich te muz. 18.20 Sportpraatje. 18 30 Pro- menade-ork. en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op 't nieuws. 19.15 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone, man. 20.50 Bariton en piano. 21.20 Radio Philharm. orkest, koor en so liste. (22.00-22.20 Comm. op de Rijks begroting). 22.45 Avondgebed en lit. zullen worden onderzocht door een studiecommissie, die binnenkort in I kal 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nou* het leven geroepen zal worden. veauté' door RIE VOLLEBREGT 13) Er werd op de deur geklopt. Een agent meldde de komst van de knecht en diens echtgenote. Beiden waren nerveus, dat zag Nagtegaal dadelijk. Vermoedelijk wisten ze wel iets van wat er gisteren ge beurd was, maar kenden ze niet de juiste toedracht van de zaak. Op vriendelijke toon verzocht hij zijn bezoekers plaats te nemen. Ze deden dat, op het puntje van de stoel, duidelijk tonend, zich hier niet thuis te voelen. U weet, dat er gisteravond in de tent van uw patroon iets vreemds gebeurd is?, begon Nagte gaal half vragend en half bewerend De gezichten tegenover hem knikten. Erzijn enige vragen rond deze gebeurtenis gerezen, ging dé inspecteur verder, voorzichtig zijn woorden kiezend: En daarom heb ik U even hier laten komen, U is toch wel bereid ons te helpen, nietwaar? Ja, dat waren ze. Misschien mag ik eerst uw namen noteren?, vroeg Nagtegaal argeloos, maar dit voorstel werd met wantrouwen bejegend en haas tig legde de inspecteur uit, dat dit niet anders dan een formaliteit was. Hij kon in zijn rapporten toch im mers geen mijnheer X en mevrouw Y als getuigen vermelden? Ja, dat zagen de bezoekers wel in en zonder bezwaar gaven zij nu de gewenste inlichtingen. Hugo van den Bergh, zeven oktober negentien veertien geboren te Breda herhaalde en noteerde de inspecteur. Daarna keek hij het jonge vrouw tje vragend aan en zijn potlood kon nauwelijks de frisse klankrijke stem bijhouden, die zong: Tine van den Bergh; mijn meisjesnaam is Bakker. Ik ben geboren in Utrecht. Twaalf december negentien negen tien. Goed. Ik dank u. Kunt u mfj nu eens nauwkeurig vertellen, mijn heer Van den Bergh, wat uw pa troon voor een soort man is. Vertelt u maar alles wat u weet. Hoe lang bent u al bij hem in dienst? Sinds de bevrijding, inspecteur. De laatste jaren van de oorlog heeft het bedrijf voortdurend stilgelegen. De baas verbleef toen dat heb ik hem tenminste horen vertellen in België bij familie. Toen ik uit de B.S. kwam, ontmpette ik hem toe vallig in Breda. Hij vertelde me. dat hij zijn bedrijf weer in werking wilde stellen, en een goede knecht zocht. Oók een cassière, want zijn vrouw was tijdens de oorlog over leden. Hoe en waaraan weet ik niet, daar wilde hij nimmer iets van ver tellen en daar ik bang was dat er een tragische geschiedenis achter schuilde, heb ik er hem nimmer naar durven vragen. De inspecteur knikte. België! Dat dat ter sprake kwam verstevigde de mening, dat de man in die rich ting moest zijn ontvlucht. En zou het duistere overlijden van me vrouw Akkerman misschien iets té maken hebben met een motief? Was de vrouw eigenlijk wel dood? U is over de echtgenote van mijnheer Akerman nooit iets naders te weten gekomen?, vroeg hij: Ook niet, waar ze begraven ligt? Neen, inspecteur, verzekerden beiden nadrukkelijk. Goed. Nu, vertelt u maar ver der. Ik wilde in die dagen jurist gaan trouwen en daarom nam ik met beide handen zijn aanbod aan. Allereerst beloofde Akerman mil 'n flink weekgeld, maar bovendien zou hij een woonwagen voor ons kopen, zodat het woningprobleem voor ons met één slag was opgelost DusAkkerman zat goed in zijn geld concludeerde Nagtegaal Vooral vlak na de bevrijding moest zo'n wagen wel handen vol geld hebben gekost. Misschien had de man aan zwarte handel gedaan of gecol laboreerd? Zou daarin de sleutel tot de ontraadseling van het motief te zoeken ztfn? Ja. Hoe dat mogelijk was, weet ik niet goed, want met zijn bedrijf had hij jarenlang niet ver diend en ik kan moeilyk aannemen, dat hij wat men noemt schatrijk was. Hij had een goed bedrijf en kon daarvan zeer ruim toekomen. Maar iik heb al eens uitgerekend, dat zijn spaargeld gedurende de tijd, dat hij niets verdiende, toch wel opgeraakt moest zijn. Nietsehgemerkt van zwarte handel of.... iets derge lijks?, polste de inspacteur voor zichtig. O neen, inspecteur! riepen bei den gelijktijdig en Van den Bergh legde uit: Akkerman was een goed vaderlander. Hij zou er niet aan ge dacht hebben, onoorbare dingen te doen. Hij was een felle anti-nazi. Vertelde hij dat zelf? vroeg Nagtegaal wantrouwend. Neen, hij liet zelf nimmer iets uit. Maar anderen, die hem vroeger goed gekend hebben, vertelden het Goed. In ieder geval had hij kort na de oorlog dv beechiking over veel geld, waarvan de her komst niet bekend is. Kunt u mij een nauwkeurig signalement van uw patroon opgeven? vervolgde Nagtegaal, die zich plotseling de dringend noodzakelijke verspreiding hiervan herinnerde. Signalement? schrok het echt paar en Nagtegaal verweet zichzelf, dat hij een al te politie-achtige uit drukking had gekozen. Hij had moe ten vragen „hoe de man er uit zag", dan waren deze getuigen allicht minder bedacht op hun woorden en lieten ze ze gemakkelijker gaan. Hij trachtte deze tactische fout te herstellen met haastig te verzeke ren: Ou behoeft niet te schrik ken. Straks zal u alles duidelijk worden, rk heb u nog een hele hoop te vragen, maar ik wilde graag even een beschrijving van uw patroon hebben. Zichtbaar nerveus geworden gaf het echtpaar Van den Bergh de ver langde inlichtingen, elkaar aanvul lend en verbeterend. Nagtegaal noteerde: Lang onge veer 1 m 70, zwaar van bouw; don kerblond haar; Droeg grijs zomcr- costum en zwarte schoenen. Trok een weinig met het linkerbeen. Hum! Geweldig was het signale ment niet, maar het kon ter wille van de haast vast zó wel de deur uit en later aangevuld met nauwkeuri ger gegevens van Vader, die uit hoofde van beroep meer oog had voor kenmerkende details en deze ook kernachtiger zou kunnen be schrijven dan deze jongemensen deden. Hij verontschuldigde zich en ver liet de kamer om opdracht te gaan geven, het signalement tezamen mei een verzoek om opsporing en voor geleiding op de gebruikelijke wyze bekend te maken. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7