pfisdgshag! De Snowende Blauw Zwart startte resoluut met 6-2 zege op RKAVV U rookt de lekkerste sigaret van Donwe Egberts ZILVER-SHAG Ook S|C kwam tegen Foreholte niet verder dan gelijk spel Thans ook eerste nederlaag van kampioen Manchester United Regen en veei wind op de inzet van de nationale zeilkampieenscliappen MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Blauw Zwart heeft de competitie goed ingezet met een ferme overwin ning op RKAVV, zij het dan, dat de vreugde over deze zege danig getem perd wordt door een onplezierig in cident, kort voor het einde. Er ont stond ruzie tussen de Blauw Zwar ter N. van Leeuwen en een van zijn tegenstanders en van Leeuwen gaf zijn opponent een slag in het gezicht. De scheidsrechter, die heel veel in deze wedstrijd niet of verkeerd ge zien had, zag dat wèi en stuurde vol komen terecht overigens, van Leeu wen het veld uit. De wedstrijd was toen al lang beslist. In de eerste helft, waarin Blauw Zwart met de vrij sterke wind in de rug speelde, toonde Blauw Zwart zich heer en meester in het veld. De thuisclub was vrijwel voortdurend in de aan val, op enkele uitvallen van de RK- VFC—WASSENAAR 3—0. Op een door modder en plassen moeilijk bespeelbaar terrein heeft Wassenaar gisteren de beide punten aan VFC moeten laten, dat deze zege overigens wel heeft verdiend, al is zij misschien wat geflatteerd. Vooral voor de rust was Wassenaar vaak heel sterk in de aanval en werden er ettelijke schoten afgevuurd op de VFC-veste, zonder dat er ook maar een tot een doelpunt leidde. Na een kwartier nam de thuisclub de leiding door rechtsbinnen Groe- neveld, die in buitenspelpositie met een keihard schot de Wassenaar doelman passeerde (10). Wasse naar liet zich daardoor niet ontmoe digen en ondernam de ene aanval na de andere. Maar zonder succes. De rust kwam met een 10 voorsprong voor VFC. De tweede helft, waarin Wassenaar tegen de wind in speelde, begon on fortuinlijk voor de club uit het Ker- kehout. Na 2 minuten reeds kreeg van Rees van VFC, door een foutje in de Wassenaar-verdediging de kané, met een hard schot de stand op 20 te brengen. Dat was wel zo ongeveer de genadeslag voor Wassenaar. Wel ontwikkelde zich nog een gelijk op gaande strijd, maar echt gevaarlijk werden de bezoekers niet meer. De eindstand 30 werd bereikt toen halverwege de tweede helft een ko gel van VFC-midvoor Huet door een Wassenaar-been van richting werd veranderd en onhoudbaar voor Del- sing onder de lat verdween. TEYLINGENWARMUNDA 1—2. Op een prima bespeelbaar terrein, en onder weinig belangstelling zag Teylingen twee winstpunten verlo ren gaan, wat men zeker niet ver wacht had vooral toen in het begin drie mooie aanvallen van Pijl volg den, doch de Warmunda achterhoede wist van geen wijken. Daarna ging Warmunda voor de wind op het Tey- lingen-doel af, maar ook daar wist de achterhoede met keeper Lefeber aan het hoofd, onheil te voorkomen. Tot de rust bleef de stand dan 00. Toen nu ieder dacht dat Teylingen het voor de wind wel beter zou doen kwam men bedrogen uit Wel was er vaak een zware druk op het War- munda-doel, doch de linksback als mede de keeper wisten van geen wij ken. Een hard schot buiten bereik van de keeper zou zeker doel get^of fen hehben, doch de lat bracht red ding. Juist in deze periode was het Warmunda, dat bij een aanval door de Teylingen achterhoede schoof en met een hard schot de leiding nam (01). Hierna volgden krachtige, goede aanvallen van Teylingen met formidabele schoten, waarmee de keeper wel raad wist. Warmunda maakte er zelfs verdiend 02 van toen de Warmunda voorhoede ge woon recht op doel afging en de Tey lingen achterhoede stil bleef toezien hoe mooi het 2e doelpunt werd ge maakt. Hierna volgde een periode van overwicht tot het einde toe voor Teylingen. Verschillende mooie aan vallen volgden, waaruit eenmaal door Zoet keurig werd voorgezet en v. Elk onhoudbaar inkopte (12). De druk op het Warmundadoel werd zwaarder. Toch bracht dit voor War munda de overwinning daar de scheidsrechter einde floot stand op 12 bleef. AVV-voorhoede na. Jan Dekleermae- ker opende de score, en een treffer van J. v. d. Kooy en twee doelpun ten van midvoor H. van Dongen brachten de ruststand op 40. Nau welijks 1 minuut na de hervatting werd het 50 door H. Wildenberg. In de derde minuut van de tweede helft scoorde RKAW een verdiend tegenpunt: uit een door v. d. Lubbe voortreffelijk genomen vrije schop kopte P. Hakkaart onhoudbaar in (5—1). Dat gaf de bezoekers moed. Er volgde een kwartiertje, waarin de rood-witten het sterkst in de aanval waren,, maar doelpunten bleven uit omdat de diverse schoten op het Wassenaarse doel te onzuiver waren en omdat het de aanvallers op enkele spannende momenten aan het kleine beetje geluk ontbrak, dat elke voet balploeg op zijn tijd nodig heeft. Het Leidsendamse offensief liep dood, Blauw Zwart kwam weer wat meer in de aahval. Na ongeveer een half uur benutte Wildenberg een verre voorzet van links; onhoudbaar ver dween de bal achter keeper Spigt (61). Kort daarna kreeg RKAVV een tweede beloning voor het moedig volhouden: een voorzet van de rech tervleugel werd door v. d. Sman zui ver ingekopt (62). Daarmee had den beide ploegen hun kruit wel ver schoten. En de wedstrijd eindigde met het hiervoor vermelde onplezie rige incident. CONCORDIA—ASC Z—0. De Leidse roodzwarten trokken gis teren zeer onvolledig naar Hillegom. Zo stond o.m. Schalks in het doel en Spiering werd in de vorhoede gemist. Over het algemeen was Concordia in deze wedstrijd veel sterker en voor namelijk de middenvoor en de rechts buiten wisten bij verschillende door braakpogingen gevaar in de ASC- achterhoede te brengen, doch door ASC met 20 verloor. De goud-gele Virginia Geuriger Zachter U geniet er méér van! Advertentie. uitstekend spel van Wolterink wisten de gastheren in de eerste helft niet tot doelpunten te komen. Intussen had Schalks somtijds ook niet over geluk te klagen, toen bij verschillende aan vallen de bal de lat en palen beukten. Aan de andere kant had ook ASC bij enkele uitvallen wel goede kansen, doch de buitenspelers Lolkes de Beer en v. Daalen wisten hiervan niet te profiteren. Zelfs miste v. Daalen eens voor open doel en tenslotte kwam de rust met blanke stand. In de tweede helft ongeveer het zelfde spelbeeld totdat na ongeveer 15 minuten de midvoor van Concor dia de bal opving en van buiten het strafschopgebied in de rechterbene denhoek knalde. ASC speelde daarna moedig verder, in de hoop nog een gelijk spel te kunnen bereiken. Een kwartier voor het einde ging Lolkes de Beer binnenspelen, hetgeen de stootkracht van de ASC-aanval wel ten goede kwam, doch enkele kansen op de gelijkmaker werden niet benut en tenslotte kwam er zelfs nog een doelpunt aan de andere kant, zodat Op een uitstekend veld heeft SJC gisteren de competi tie ingezet tegen haar nabuur Fore holte. En wij zouden haast gerust kunnen zeggen, traditiegetrouw is ook deze ontmoeting (voor de vierde maal in successie) in een gelijk spel geëindigd. Gezien het verloop van deze ontmoeting, waarin SJC voor een groot gedeelte het beste deel in handen had, geeft de gelijke uitslag niet de juiste verhouding weer, al moet men toegeven, dat de tegen standers door moedig stand te hou den dit succes verdiend uit het vuur hebben gesleept. Reeds na 3 minuten spelen wist Fo reholte doelman de Lincel te passe ren, doch Alkemade wist op de doel lijn nog te redden. Hij kon de bal echter niet goed wegwerken en weer volgde een verwoede aanval waarbij de doelpaal redding bracht. Na deze eerste schermutseling kregen wij al direct een ander spelbeeld te zien, want ondanks de tegenwind begon SJC met een goed combinerend spel de toon aan te geven. Een goed schot van de linksbuiten wist de doelman van Foreholte ternauwernood te ke ren, de thuisclub bleef in de aanval en na 12 min. spelen wist P. Vink met een hoog schot de keeper het nakijken te geven (10). In een hoog tempo werd de wedstrijd voort gezet, waarbij SJC een kleine veld- meerderheid behield, hetwelk na 20 min. tot uiting kwam toen de Haas met een ver strak schot de stand op 20 bracht. Foreholte zag blijkbaar in, dat de aanval de beste verdedi ging is en begon zich nu ook danig te roeren, waardoor zij een betere verhouding in het spel brachten en de aanvallen zich snel afwisselden. Hierbij hadden de gasten geluk want toen uit een gevaarlijke aanval van Foreholte de bal niet voldoende kon worden wegegwerkt benutte Bel de kans (21). Vanaf cle aftrap ging SJC weer ten aanval, doch tot drie4 maal toe wist de gastenkeeper het leer op goede wijze te keren en zjjn aanval weer aan het werk te zetten en met succes, want toen er 35 min. gspeeld was. wist v. Wouw bij een schermutseling voor het SJC-doel de bal over de doellijn te deponeren (22). In de laatste ogenblikken voor rust moest SJC alle zeilen bij zetten om stand te houden, hetgeen gelukte. Zo goed als het spel in de eerste helft was, zo onsamenhangend begon de tweede helft doordat het spel nu veel te kort werd gehouden en geen der beide elftallen boven de middel maat kwamen. Na 8 min. spelen had Foreholte succes, toen hun midvoor cp handige wijze de uitgelopen kee per wist te passeren en hierdoor de leiding wist te veroveren (23). De vreugde was echter van korte duur, want reeds na 1 min. was het hoge schot van P. Vink te machtig voor de gastendoelverdediger en werd hij kansloos geslagen (33). Beide elftallen bleven zich danig weren, maar het tempo van voor de rust wist geen van beide meer te be reiken en zo bleven de verdedigin gen voorhands de situatie beheersen. In de laatste 10 min. kregen de gas ten het hard te verduren, doch met man en macht werd er verdedigd en het taaie volhouden van Foreholte had tot resultaat dat zij een zwaar bevochten gelijk spel in de wacht hadden gesleept. VAN DE ENGELSE VELDEN Weer tegen de Bolton Wanderers Er was opwinding, dit weekeinde, onder de Britse voetballiefhebbers: het trotse Manchester United, twee jaar achtereen kampioen van dé En gelse league leed zaterdagmiddag, zijn eerste nederlaag, een nederlaag met forse cijfers: 40. De kampioenen stuitten op de ploeg, die hen in de laatste jaren reeds zo vele moeilijkheden heeft bezorgd, Bolton Wanderers. Vorig jaar o.a. verloren zij zowel hun thuis- als uit wedstrijd tegen dit team. Manager Busby had Manchester met extra zorg voorbereid op het duel, maar het was tevergeefs, want de verdediging van Bolton Wanderers hield de sterke aan van der kampioenen (2 2doelpun- ten in de laatste zes wedstrijden) ge durende de gehele strijd in bedwang, zelfs ondanks het feit, dat zowel rechtsbinnen Dennis Stevins als rechstachter Eric Bell gedurende kor te tijd het veld moesten verlaten we gens verwondingen. Ondanks de nederlaag was Man chester United niet onfortuinlijk. Het bleef namelijk, dank zij een beter doelgemiddelde, op de eerste plaats, want Luton Town faalde in de wed strijd tegen Aston Villa (een 20 nederlaag), dat bijna 50 minuten met slechts tien spelers speelde, rechts half Leslie Smith brak kort voor rust zijn sleutelbeen. Luton Town werd door dit resultaat gepasseerd door Everton en Notting ham Forest, die nu met Manchester United de topplaats delen. De zeer versterkte ploeg van Everton won zonder moeite met 41 van Sunder land (middenvoor Dave Dickson zorg de reeds na 65 seconden voor een voortreffelijk doelpunt) en Notting ham versloeg Leeds Nnited met 21, dank zij een doelpunt dat Jim Barrett vier minuten voor tijd scoorde. Leicester City bleef door een 31 nederlaag tegen Arsenal cp de laatste plaats. De stand is nu: Manchester United 711; Everton 711; Notting ham Forest 7—11; Luton Town 710; Arsenal 79; West Rromwich Albion 79; Manchester City 68; Burnley 78; Bolton Wanderers 78; Wolver hampton w. 67; Portsmouth 77; Newcastle United 66; Chelsea 76; Preston North End 76; Aston Villa 65; Sheffield Wednesday 54; Tot tenham Hotspur 74; Elackpool 74; Leeds United 74; Sunderland 74; Birmingham City 74; Leicester Ci ty 7—2. i In de tweede divisie verbeterde Charlton Athletic, een der vier Lea gue-teams die nog ongeslagen zijn, zijn toppositie door een 10 overwin ning op Bristol City. D2 gevaarlijkste concurrent, Fulham, verspeelde na melijk een punt aan Barnsley (1—1). Notts County behaalde het eerste suc cesje in het nieuwe seizoen: een ge lijk spel tegen Huddersfield Town (11). Doncaster Rovers staat nu, na de 10 nederlaag tegen Stoke City op de laatste plaats. Tien minuten voor het einde van deze laatste wed strijd werden twee spelers uit het veld gestuurd: rechtsbinnen Bert Tin- dill van Doncaster en Kén Thomson, de spil van Stoke City. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Arsenal—Leicester City 31; Aston Villa-Luton Town 20; Bolton Wan derersManchester United 40; BurnleyBirmingham City 31; EvertonSunderland 31; Leeds UnitedNottingham Forest 12; Manchester City—Portsmouth 21 New Castle UnitedChelsea 13; Preston North EndTottenham Hot spur 31; Sheffield Wednesday West Bromwich Albion 12; Wolver hampton Wanderers—Blackpool 3—1. Tweede divisie: Bristol Rovers- Blackburn Rovers 40; Charlton At hleticBristol City 10; Derby Coun tySheffield United 2—0; Doncaster RoverStoke Cit 01; Fulham Barnsley 11; Leyton OriëntCar diff City 42; Lincoln CityIpswich Town 21Middelsbrough—Liver pool 22; Notts ContyHudders field Town 11; Rotherham United Grimsby Town afgelast; Swansea Town—West Ham United 3—2. Jac. Kraan, T. Amons en H. J. de Ruyter wonnen reeds driemaal De nationale kampioenschappen op de Westeinder plassen zijn het afgelopen weekend ingezet met drie wedstrijden. Zaterdagmiddag stond er behoorlijk veel wind, zondagmor gen iets minder, maar des middags stond er 'n zeer behoorlijke bries, zo- zelfs dat enkelen met 't natte element kennis maakten en dat was heus geen pretje, want wat bij deze kampioen schappen overheerste was de kou. Nog nimmer is het zó koud op deze kampioenschappen geweest. Daar kwam nog bij, dat zondagmorgen een zeer lange baan moest worden ge zeild met niet teveel wind, zodat men omstreeks drie uur nodig had om de finish te bereiken en dat was voor sommigen wel wat te veel van het goede. Toch is er met animo gekampt en als steeds gaven de gegadigden voor de titels elkaar weinig toe, hetgeen ook wel weer bleek uit de verschil lende protesten, die de protestcom missie te verwerken kreeg en die r.og niet alle waren beslist toen zij zon dagavond het wedstrijdterrein ver lieten. Het gevolg daarvan is, dat in enkele klassen nog wel enige wij ziging kan komen. Als steeds was voor deze wedstrij den de Olympische driehoeksbaan uitgezet, doch deze voldeed zondag morgen maar heel matig, aangezien het grootste gedeelte van het par koers bezeild was. In de eerste drie wedstrijden meld de zich reeds vrij zeker drie candida- ten voor een kampioenstitel. In de Flying Dutchmanklasse was het als steeds de Oudeweteringer Jac. Kraan, die met drie overwinningen een goe de gooi naar de titel deed en dus ze ker wel voor het eerst zijn Flying jaar met de hoogste titel beloond zal zien. In de Pampusklasse won H. J. de Ruijter driemaal, kwam op 2637 punten en wordt gevolgd door C. Saur met 1734. Tenslotte diende T. Amons zich in de Sternklasse als derde gegadigde voor een kampioens titel. Ook hij zegevierde driemaal en kwam op 3303 punten tegen J. Zwarts de Lanlas die als 2de on hem volgt met 2224 punten. In de Olympiajollenklasse staat Jac. Stap er wederom zeer gunstig voor. Zijn twee tweede plaatsen wer den zondagmiddag gevolgd door een overwinning, welke hij door een tac tische zet behaalde. Toen nl. het startschot was gevallengingen de meeste deelnemers over bakboord van start, maar onder hen door kwam de Amsterdammer over stuurboord over de startlijn, hetgeen hem on middellijk een goede voorsprong en uiteindelijk de overwinning bezorg de. Hij leidt nu met 2410 punten te gen B. W. Willems en H. Willems met 1632 punten. In de Valkenklasse met dertien deelnemers is de strijd het vinnigst. Na drie wedstrijden is hier nog van alles mogelijk. U. de Vries leidt met 2440 punten, hij wordt gevolgd door H. Kirkenier met 2419 punten en Fokke Jansma met 2)193 punten. Ir. G. A. Bakker leidt in de Regen boogklasse met 2525 punten, indien de laatste protesten hem niet van deze plaats verdringen. D. v. d. Hulst volgt met 1701, J. Alberda met 1600 punten. Hofland startte zaterdagmid dag niet. Zondagmorgen werd hij winnaar na harde strijd met de Fries Alberda en in de derde wedstrijd had hij pech doordat zijn fok van- eenscheurde en hij genoodzaakt was de strijd te staken. Bij Cor Kist lukte het zondagmorgen helemaal niet. Zaterdag was hij derde geworden achter Bakker en v. d. Hulst, doch zondagmorgen was er geen gang in zijn schip te krijger, en des middags liep hec weer goed. zodat hij opnieuw derde werd, nu achter Bakker en Alberda. In de Drakenklasse gaat de strijd nu drie wedstrijden tussen dr. Bliek- man en Cor Groot, die ieder 2410 punten rijk zijn geworden, in de 16 M2 Streepklasse heeft Joop Helder de leiding met 3125 punten, terwijl J Bol met 2650 volgt, doch hier was nog een protest hangend tegen de leider, omdat deze bij een der boeien gevaar voor aanvaring had veroor zaakt bij het ronden, zodat er nog wel wijziging in deze stand mogelijk In de Finnjollenklasse was de laat ste race van dit weekeind vol ver rassingen. Eerst sloeg de boot van Gerhards om nadat hij reeds gedu rende de helft van de baan de lei ding had gehad. Wel slaagde hij er- I in zijn Firebird weer onmiddellijk overeind te krijgen, doch het koude water had hem na do reeds koude race zo aangeonkt dat hij het raad zamer vond de strijd t.f staken. Toen kwam Karei Warburg aan de kop, doch tegen het einde kwam Wim Maarse steeds meer opzetten en toen deze vlak voor de finish over bak boord aan kwam, was Warburg ge noodzaakt overstag te gaan, hetgeen hem tevens de zege kostte, want hij moest over bakboord tegen de hoog gaande golven in, terwijl Maarse overstag gaande de golven meehad. Zo eindigde Maarse deze race als eerste met enkele meters voorsprong ,De strijd in de 12 M2 S'harpieklasse is nog niet beslist en gaat voorname lijk tussen Bert Kraan, die 2035 pun ten behaalde en Bouw van Wijk met 1558 punten. Bart Verhagen was dit maal blijkbaar niet erg in conditie, want hij kwam niet verder dan een vierde en twee vijfde plaatsen. Volgend weekeinde worden de laatste drie wedstrijden gezeild, in dien sommige tenminste niet reeds eerder de titels in hun bezit hebben. VEELBELOVENDE INSCHRIJVINGEN OP DE NA-BRAASSEM Voor de wedstrijden van de Na- Braassem, welke op zaterdag en zondag 28 en 29 september worden gehouden, zijn reeds enkele zeer goede buitenlandse inschrijvingen binnengekomen. In de Finnjollenklasse hoopt men op de komst van vier Fransen: J. en Ph. Harinckouck, Pierre Poullain en G. O'Mahony. Voorts heeft hier de Duitser Ochwatt ingeschreven, ter wijl men eveneens hoopt op de Duit ser Mulka in de Flying Dutchman klasse, waarvoor men ook Jaap Hel der, die pas in het Europees kam pioenschap op de Chiemsee uitkwam, naar de Braassem hoopt te krijgen. De inschrijving van Oscar Nathan in de Regenboogklasse is thans ze ker, zodat ook hier interessante strijd verwacht kan worden. KAMPIOENSCHAP TWEEMANS ZWAARDBOTEN. Pierre Siegenthaler kampioen. De Zwitser Pierre Siegenthaler heeft het Europees kampioenschap tweemans zwaardboten gewonnen, welke in Flying Dutchmans op de Chiemsee is gehouden. Met 305 pun ten uit zes races bezette hij de eer ste plaats in het eindklassement voor de Duitser Mulka en de Pool Szacli- ziewski. De Nederlanders Helder en van Meggelen eindigden als 7e in het eindklassement. Onze landgenoten hebben in de zesde en laatste race, eveneens zater dag gehouden, een uitstekende pres tatie geleverd. Zij wonnen met grote voorsprong op Italië en Frankrijk, die als tweede en derde finishten. Bovendien hadden de beide Neder landers deze race in de snelste tijd (1 uur 41 min. 43 sec.) gezeild, ooit op de Chiemsee gemaakt. De uitslag van de zesde race luidt: 1. Nederland, 2. Italië, 3. Frankrijk, 4. Zwitserland, 5. Duitsland. De vijfde race, die eerst wegens winstilte was afgebioken en daarna bij windkracht 5 onder moeilijke om standigheden werd overgezeild, had nadat het protest van Zwitserland tegen Oostenrijk was afgewezen het volgende resultaat opgeleverd: 1. Duitsland, 2. Oostenrijk, 3. Nedèrland, 4. Oost-Duistland, 5. Zuidslavië, Rus land en Frankrijk staakten in deze race de strijd, terwijl Italië door een mastbreuk moest opgeven. Het eindklassement luidt: 1. Zwit serland 305 punten, 2. Duitsland 283, 3. Polen 253, 4. Oostenrijk 214, 5. Rus land 203, 6. Italië 193, 7. Nederland 185, 8. Turkije 184, 9. Frankrijk 114, 10. Rusland 102, 11. Hongarije 85, 12. België 84, 13. Zuidslavië 82 en 14 Noorwegen 32 punten. (93) 131 iNOK, DU iNTVHEN NOO iJSK DOOP mwoKT<iH5Mm,Riw non memo (Heb MtKdot voor I Kb? r*T

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6