Paus maant Jezuieten het roken te laten Overstromingen en waterschade in het gehele land Scherp KUNSTREEK MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 f nmQr r-MTTr> A MT PAGINA 2 Vacantie in eigen huizen Absolute gehoorzaamheid, strenge discipline, een krachtige houding van de superieuren, sobere levenswijze, afzien van alle overbodigheden zoals roken, en armoede, zijn de consig nes die de Paus dezer dagen in een in het Latijn gehouden toespraak de afgevaardigden van de orde der Je zuïeten, die te Rome in buitengewone vergadering bijeen zijn, op een ont vangst heeft voorgehouden. De paus herinnerde er aan, dat de bestuursvorm van de orde „monar chaal" is en dat de algemene verga dering niet de macht heeft deze te wijzigen. Het gezag van de generale overste, dat de spil van de orde is, moet intact gehouden worden, aldus de Paus. De Paus drong er bij de leden van de orde ook nog op aan, verwijzend naar hun gelofte van gehoorzaamheid, zich niet over te geven aan 'n hoog moedig" streven naar „vrij onder zoek, waarbij men zelfs de maatrege len van de Heilige Stoel aan zijn eigen oordeel zou onderwerpen. Verder gaf Z.H. de wens te kennen, dat de ordeleden zich onthouden van „aangename maar dure reizen" en van vakantie buiten de eigen orde huizen. „Om het leven te leven met Chris tus de gekruisigde, is voor alles een Crisis in Jordanië Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat de toestand in Jordanië de laatste uren een dramatische wen ding heeft genomen en zal leiden tot de abdicatie van koning Hoessein. De ze zou volgens het blad aftreden ten gunste van zijn broer, prins Moha- med, die zou gaan regeren onder een regcntschapsraad bestaande uit zijn moeder, koningin Zein, en haar broer Sjerif Nasser. Het blad zegt, dat de crisis is ver oorzaakt door de Amerikaanse am bassadeur, Lest Mallory, die wilde dat Jordanië toetrad tot het verdrag van Bagdad. Vice-premier Samir Rifa'i voelde daar wel voor, maar de naaste adviseur van de koning was er tegen. Deze zou de koning hebben meegedeeld, dat hij niet verder moest gaan, want dan zou hij zijn troon en zijn leven niet kunnen garanderen. „Al Ahram" meldt verder, dat er de laatste uren verscheidene ge heimzinnige bomaanslagen in de Jor. daanse hoofdstad zijn gepleegd. Raketten en kernwapens De opperbevelhebber van de Navo- strijdkrachten in Europa, generaal Lauris Norstad, heeft zondag te Pa rijs in een vraaggesprek met Ameri kaanse en Europese studenten ver klaard, dat het intercontinentale bal listische projectiel nu evenmin een „absoluut" wapen is als de atoombom, die in 1945 boven Nagasaki is gewor pen, het destijds was. Dit projectiel zal geen revolutio naire veranderingen in de oorlogvoe ring teweegbrengen, aldus generaal Norstad. De Ver. Staten werken op 't ogen blik aan een wapen voor verdediging tegen intercontinentale projectielen, zo heeft generaal John Philips Daley, directeur van de afdeling voor onder zoek naar „speciale wapens" van het Amerikaanse leger verklaard op een bijeenkomst van het Amerikaanse le gioen in Atlantic City. Volgens de generaal is verdediging tegen dergelijke projectielen zeer wel mogelijk. Zondag is te Washington bekendge maakt dat de Verenigde Staten, nu geen overeenstemming is bereikt over een door waarborgen geschraagde ontwapeningsovereenkomst, voorbe reidingen treffen om in april a.s. met een nieuwe reeks kernwapenontplof fingen in de Stille Oceaan te begin- Het bestuur van de Japanse stad Hirosjima heeft verklaard, dat het re denen heeft om aan te nemen, dat de Amerikaanse atoombom, die in augus tus 1945 boven deze plaats werd uit geworpen, aan 240.000 en niet aan 79.000 personen, zoals tot nu toe werd verondersteld, het leven heeft gekost. nauwgezet inachtnemen noodzake lijk van de armoede, die uw sitchter zo na aan het hart lag. Niet alleen van de armoede, in de zin van het niet bezitten van aardse goederen, maar bovenal ook in een zeer matig gebruik van de onontbeerlijke zaken van het leven en het zich ontzeggen van vele gemakken, waarop de secu liere geestelijkheid met recht aan spraak kan maken. Zonder twijfel kunt gij, ter meerdere eer van God en met toestemming van uw superieu ren, gebruik maken van alles wat doeltreffend is voor het uitoefenen van uw apostolaat. Maar gij moet te gelijkertijd volgaarne afstand doen van alle dingen die voor dit doel niet noodzakelijk zijn, opdat de gelovigen zien dat gij de ware volgelingen zijt van Christus, die arm was. Grote sommen, die anders zouden worden aangewend voor verkwikken en gerieflijkheid, kunnen zodoende besteed worden voor nuttige zaken ter redding van zielen." Zuid-Afrikaanse negers slaags Leden van de Basoeto-negerstam zijn in de straten van Meadowlands, een voorstad van Johannesburg, slaags geraakt met Zoeloe-negers, 31 Afrikanen werden gedood, minstetis 20 zwaar en 60 lichtgewond. Vierhon derd man zwaargewapende politie moesten met machinepistolen en gummiknuppels urenlang vechten om de strijdenden te scheiden. Nadat het voornaamste slagveld was ontruimd moesten de politieman nen nog voortdurend optreden omdat elders gevechten op kleinere schaal oplaaiden. In Meadowlands, een speciaal door regering gebouwde nederzetting, zijn de negers die vroeger in de ach terbuurten van Johannesburg woon den, ondergebracht. Tussen de Basoe- to's en de Zoeloes heerste reeds lan ger spanning. Zaterdag begonnen de ongeregeldheden toen een gewonde Basoeto door een menigte Zoeloes werd gestenigd. Zondag raakten en kele grotere groepen met elkaar gs en ontstond een ware veldslag die met speren, bijlen, stokken en ste nen werd gevochten. "AKKERTJES" V w\ f ST bent U er tiet vlugst al Gevoleen van reoenval blijven niet uit De uitzonderlijk grote hoeveelhe-1 Ook in de Geldersche Vallei dreigt den regen die de laatste weken zijn de regen de boeren een grote scha- gevallen hebben op verschillende plaatsen in ons land catastrophale gevolgen gehad. De landbouw en vooral de aardappelenoogst heeft het het zwaarst moeten ontgelden maar ook op het gebied van de veeteelt is de schade nog niet te overzien. Hier ei daar zijn wegen en fietspaden on begaanbaar geworden doordat de slo ten langs de weg het water niet snel genoeg konden afvoeren. Tussen Ouderkerk en Uithoorn stroomde het water op diverse plaat sen over de Amsteldijk heen omdat IJmuiden zondagochtend door hoge zee en hoog tij het overtollige water niet kon spuien. Over tientallen me ters verzakte, door het oversnoelen- de water het achterland van de dijk. Kipwagens stortten klei op de meest bedreigde plekken. Enige tientallen arbeiders en bewoners ploeterden urenlang bij het licht van de koplam pen van enige auto's en een tractor om het gevaar te bezweren. Geluk kig zakte het water bij het keren van het tij ongeveer 14 cm. zodat de be woners van De Nes en omstreken weer rustiger konden ademhalen. In het Zuiden van Drente en het Noorden van Overijsel zijn verschei dene rivieren buiten hun oevers ge treden, waardoor grote gebieden zijn overstroomd. De waterstand heeft 'n ongekende hoogte bereikt. In allerijl heeft men hier en daar dammen op geworpen om het water te keren, maar wanneer de regen niet ophoudt zal dit weinig helpen en zal er spoe dig een noodtoestand ontstaan. Bij Havelte zijn uitgebreide landerijen overstroomd en overal is men ge dwongen de koeien op stal te bren- ten e.d. niet meer toereikend zal zijn. Deze moet worden aangevuld met duur krachtvoer, waardoor de bedrijfskosten veel te hoog worden een lonende exploitatie mogelijk te maken. POTLOOD en GEEST No. 538. Horizontaal: 1. kjV' 5. opschik, 6. rijstbrandewijn, 8. gra vure 10. roem, 13. gem. in N. Brab., 15. fout, gebrek, 16. kern, 17. bij woord, 18. hoofddeksel, 20. bereide dierenhuid, 22. de gezamenlijke ede len, 24. hard, droog omhulsel. Verticaal: 1. votre excellence (afk.), 2. vreemde munt, 3. sluiskolk, 4. trustee (afk.), 5, zegel, 7. schietgat, 9. stap, 11. bekend gebouw in Am sterdam, 12. boomloot, 13. zoon van Noë, 14. telwoord (Eng), 18. voor, 19. stapel, 21. maandstand, 23. dis trict (afk.). Oplossing morgenavond. Twee deden bij botsing te Zundert Zaterdagavond zijn op de grote verkeersweg onder Zundert twee per sonenauto's met elkaar in botsing ge komen, tengevolge waarvan twee per sonen zijn gedood en twee ernstig ge wond. ü1 Een auto, waarin vier Belgische dames zaten, nl een moeder, twee dochters en een vriendinnetje, reed tijdens een flinke regenbui in een flauwe bocht op het linkerweggedeel te en kwam daar in aanrijding met een auto bestuurd door de taxihou der H. A. van H. uit Rotterdam. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De moeder de 60-ja rige mevrouw M. uit Knokke, die naast de bestuurster, haar 23-jarige dochter P. M. zet, werd op slag ge dood. De drie andere Belgische da mes, de 35-jarige P. M. M. en de 18- jarige L. P. S. F. uit Gent en de be stuurster werden zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar de eerste in de loop van de nacht aan haar verwondingen overleed. De vier dames wafen op weg naar 's-Gravenhage, naar een andere doch ter van de moeder. De inzittenden van de andere auto, de bestuurder, een Canadese zende ling met zijn vrouw, Jlrip kinderen en een gouvernante, die zaterdag uit Ca nada met de „Maasdam" in Rotter dam aangekomen waren en op weg naar Brussel om zich aldaar te vesti gen, konden na behandeling hun reis voortzetten. depost te worden. Wel is in deze streek het meeste koren nog juist bijtijds binnengehaald maar voor de aardappelenoogst moet het ongewoon natte weer funest genoemd worden. Hedenmiddag vond te Nijmegen de rectoraatsoverdracht plaats van de r.-k. universiteit te Nijmegen door prof. D. van Eek aan prof. dr. W. K. Grossouw. Bij deze gelegenheid hield prof. v. Eek een rede waarin hij o.m. zeide dat het aantal studenten was opge lopen tot 2031, maar sprak daarbjj zijn bezorgdheid uit over de geringe spreiding; 80 pet. van de Nijmeegse studenten is nl. afkomstig uit Noord- Brabant, Limburg en Gelderland. Sprekend over de Centrale Stich ting Studentenhuisvesting, zei prof. v. 'Eek dat deze met medewerking van het bedrijfsleven reed^ een be drag van VA miljoen gulden heeft bijeengebracht. Soldaten, terug uit Senne- lager, krijgen een dag extra verlof Het 431e bataljon Menno van Coe- hoorn, thuis horende in de Saksen RECHTZAKEN VECHTENDEN GESCHEIDEN. Vol goede bedoelingen was een Leidenaar, een 42-jarige lasser, op 18 december jl. op twee vechtende jongens bij het laboratorium Kamer- Weimar kazerne te Arnhem, is zater- lingh Onnes afgestapt en hij had de dagmiddag zo goed als volledig uit jongens gescheiden. Dit alles pakte kamp Sennelager in Duitsland teruggekeerd. Een twintigtal griep- patiënten moest nog in het kamp achterblijven. Zij zijn echter herstel lende en worden woensdag weer m Arnhem terugverwacht. De commandant van het bataljon, maj. A. v. Dusseldorp, heeft de man nen een dag extra prestatieverlof toe gezegd. Ondanks het grote aantal griep-patiënten en de daaruit ge volgde moeilijkheden is, volgens ma joor v. Dusseldorp, de oefening zeer succesvol geweest. OEFENINGEN VAN AMERS- FOORTS GARNIZOEN GESTAAKT. In Amersfoort zijn op last van de medische staf een aantal oefeningen gestaakt. Men achtte het voorts niet meer verantwoord dat de mannen van het Amersfoortse garnizoen des nachts buiten blijven met het slecnte weer der laatste dagen. Vele tiental len soldaten zijn ook hier door a- griep aangetast. Deze zieken waren oorspronkelijk ondergebracht in de cantine van de Juliana van Stolberg-kazerne omdat men bij de grote toeloop van patiën ten, gebrek kreeg aan goede ver- pleeggelegenheid. Thans worden de zieken onderge bracht in speciale barakken, die ech ter niet verwarmd zijn ook hier zal echter verbetering in worden ge bracht. Ook het bedlinnen is veel verbeterd, de patiënten behoeven thans niet meer op strozakken te lig gen. A-GRIEP OP GRONINGSE UNIVERSITEIT. Onder de aankomende studenten in Groningen is thans ook de A-griep echter verkeerd uit, want op een ge geven moment had de Leidenaar één van de jongens geslagen en hiervoor was hij in eerste instantie veroor deeld tot 25.boete of 5 dagen. Voor het Haags gerechtshof er kende verdachte, in beroep tegen dit vonnis, fout te zijn geweest. Eén van de jongens was onhebbelijk gewor den, toen verdachte de vechtenden had gescheiden en die jongen zou hebben geprobeerd verdachtes fiets weg te trekken. Verdachte zou toen de jongen een tik hebben gegeven. Het publiek had zich er toen ech ter mee bemoeid en verdachte was daarom met de jongen zelf naar het politiebureau gegaan. Ook op het bureau was de jongen erg onheb belijk geweest, maar dit deed niets af aan het feit dat verdachte mis handeling had gepleegd. Later bleek dat de jongen een lichte hersenschudding had gehad, maar verdachte betoogde dat dit let sel het gevolg was geweest van een latere val van de jongen tijdens judo les. In de stukken werd evenwel niets over judo gezegd. „Ik ben geen man van vechten. Ik ben zelf bij de EHBO e"n ik ben Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 17 September 1857. Advertentie: Watermuziek door de Muziek van het Regi ment Rijdende Artillerie, ter viering van den heuglijken ver jaardag van Z.K.H. den Prins van Oranje. De afvaart des middags te .6 ure van 's Rijks Kanonneerboot naar de Vink Advertentie: De Ondergeteken de, Portretschilder en Teeken- meester, heeft de eer het Pu bliek te berigten dat hij insge lijks vervaardigd Photo gr a- phi e-P ortretten en zich hiertoe minzaam aanbeveelt. J. P. Neeb, Hoogewoerd, Wijk III no. 398. er tussen gekomen toen ik zag dat de bril van één van de jongens af begon te glijden. Tn het vervolg wacht ik eerst tot ik bloed zie en dan ga ik er pas op af", zei ver dachte. De procureur-generaal wilde in het midden laten of de hersenschud- din gdoor judo of door verdachtes tik was gekomen. Hij vond het wel vast staan dat de getroffene een bru taal jong was en rekening houdend met verdachtes aanvankelijke goede bedoelingen vorderde hij thans 5. boete of één dag. Arrest 27 september a.s. BOSKOOP HET SLECHTE WEER Boomkwekerijen tot modderpoelen De nu reeds dagen achtereen val lende zware slagregens, die tot over- t maat van smart dikwijls met hagel uitgebroken. Het aantal ziektegeval-1 gepaard gaan, drukken wel bijzonder Finse mark gedevalueerd De Finse mark is ruim 39 procent gedevalueerd. De nieuwe koers komt uit op 320 mark per Amerikaanse dol lar. De toeristenkoers is afgeschaft. De oude koersen waren clearing: 231 mark per dollar, toeristenkoers 330 mark per dollar. De hollenhandel Exportseizoen nadert einde Het exportseizoen loopt zo langza merhand weer ten einde. Het aanbod op de Lissese veilingen liep de afge lopen week terug maar het is nog niet bepaald zo, dat men al aan de „laatste loodjes" toe is. Er werden nog heel wat bollen in de kisten ge> daan, maar de prijzen die de expor teurs de afgelopen week wensten te besteden waren nu niet bepaald aan hoge kant. De handel in de nar cissen verliep nog het beste. Van dit artikel vonden maar héél weinig partijen geen kopers en verdwenen in het surplus. Opvallend was de hoge prijs van Golden Harvest bij de narcissen. „Enen" gingen van de hand voor ruim 0.20 per stuk. Bij de tulpen werden de „krasse" prijzen besteed voor de vroege twaalven er van de heel oude variëteiten. Bril liant Star draaide bijv. voor 12.— en 13.Couleur Cardinal zelfs voor 16.Ibis voor 12.per 100 en de exporteurs die nog een flinke hoeveelheid van de gele Brilliant Star, Generaal Joffre, nodig hadden keken lang niet vrolijk. Er zijn nog twaalven van de soort verkocht voor ruim 0.20 per stuk en geen expor teur die deze prijs in het buitenland kan maken. De stokoude Mon Trésor noteerde ook rond 20.per 100. Over de gehele linie genomen kocht men de late tulpen, de Dar- wins, de Triumph- en Mendel-tulpen echter zeer gemakkelijk. Slechts een Olga, een Topsvore, en Lustige Wit- we, een Wintergold en een Overdale liepen er sterk uit. Bij de hyacinthen waren het alleen de witte soorten die in trek waren, de rest kocht men voor de minimumprijs. Het zal interessant zijn te zien hoe lang de export nog bollen nodig heeft. Normaal is de handel om deze tijd van het jaar voor de export al vrijwel afgelopen. Aan de flinke hoe veelheden die voor uitvoer werden gekocht zou men echter zeggen, dat er zo hier en daar nabestellingen zijn binngekomen. Wellicht is ook het bekend worden van de quota voor Frankrijk een der oorzaken. Men hoort althans fluisteren, dat de ze is vastgësteld. Hoe het ook zij: een beetje grotere vraag kan het bollen- vak best gebruiken. Het surplus zal vermoedelijk toch wel groot genoeg zijn LOKTE GEMEENTERAADSLID VAN DRUTEN MEINEED UIT? De rijkspolitie is overgegaan tot arrestatie van de heer F. Th. M., lid van de gemeenteraad van Druten, verdacht van het uitlokken van mein eed. Hij wordt er van beschuldigd m een civiele procedure betreffend het niet vergoeden van overwerkuren, een arbeider te hebben aangezet tot het afleggen van een valse eed. len is nog beperkt tot ongeveer tien procent van het aantal „groenen". Hoewel er geenszins reden tot onge rustheid bestaat, heeft men toch en kele maatregelen genomen om ver dere uitbreiding te voorkomen. De vermoeiende ondercelen van het ontgroeningsprogramima zijn ge schrapt en ook zal het bijeenziin van grote groepen zoveel mogelijk ver meden worden. Het ontgroenen ge schiedt zoveel mogelijk individueel. Eerst thans een week nadat hij "Trtet een messteek in het bovenbeen was gewond heeft de politie de man, die vorige week zaterdag hevig bloedend in de Warmoesstraat werd aangetroffen een verhoor kunnen afnemen. De verklaringen van het slachtoffer, de 21-jarige Amsterdam mer W. K. luiden, aldus de politie, dat hij met vijf vechtlustige kame raden op de Nieuwendijk een Surina mer te lijf was gegaan. Den tot nu toe onbekend gebleven omstander, die het voor de Surina mer wilde opnemen, heeft hem ge heel onverwachts met een mes in het been gestoken, waarop de troep vechtersbazen zich in paniekstem ming verspreidde. K. liep hevig bloe dend in de richting van het Damrak om een taxi te zoeken. Toen hij hier in niet slaagde i.- hij doorgelopen naar de Warmoesstraat, waar hij het bewustzijn verloor. Een week lang ligt hij thans reeds in het Binnen gasthuis te Amsterdam. De politie heeft de messteker nog niet opgespoord. Menselijk roofdier Een twintigjarige monteur meldde zich zaterdagavond met een hevig bloedende lip bij de post van de G.G. en G. D. in Amsterdam Noord. Hij vertelde, dat een onbekende man hem in zijn lip had gebeten, maar hij had het niet de moeite waard gevon den om naar de politie te gaan. Daar de verwonding zo ernstig was, dat het slachtoffer in het ziekenhuis moest worden opgenomen, vond de dienstdoende broeder, dat de politie het toch maar moest weten. Uit de verklaringen van het slachtoffer is de politie echter nog niets wijzer gewor. den. Kelner zwaar gewond tijdens gevecht De 32-jarige kellner J. de R. ,is za terdagnacht tijdens een vechtpartij in een café aan de Nieuwmarkt te Am sterdam met een mes in de buik ge stoken en ernstig gewond. De dader, de 49-jarige B. M. de R., kwam, volgens de politie „aangescho ten", het café binnen en bestelde een borrel. De caféhouder weigerde, ook al omdat de man nog over 25.— bij hem in het krijt stond. Toen deze bleef aanhouden, werd hij in de kraag gevat door de kellner, die de lastige klant naar buiten wilde werken. Tij dens een worsteling zakte de kellner plotseling in elkaar. De dader is, na behandeling in het Wilhelmina Gast huis, verdacht van poging tot dood slag ingesloten. De 67-jarige heer D. G. stak za terdagavond in zijn woonplaats Haarlem van het Oranjeplein de Dreef over naar de Hazenpaterslaan en werd door een van links naderen de auto gegrepen. De heer G. was op slag dood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Grote Gast huis te Haarlem. hun stempel op verschillende pro- dukten in de boomkwekerijen in het land van Rijn en Gouwe, waarbij de vaak tot storm aanwakkerende wind de maat doet overlopen. Vooral de te velde staande snij bloemen en de slecht tegen een stootje kunnende kleine plantjes heb ben het moeten ontgelden. Dit bete kent voor verschillende kwekers, die in de afgelopen maanden toch reeds tegenvallers van allerlei aard hebben moeten boeken, een grote teleurstel ling. Temeer omdat er geen sprake van is, dat de schade in dit seizoen, nu de groei praktisch teneinde is, op enigerlij wijze kan worden goedge maakt. Voor de bloemen is, dit totaal uitgesloten en voor de getroffen tere gewassen houd.. dit in, dat deze met alle zorgen en kosten vandien mis schien voor een gedeelte voor het ko mende jaar te behouden zijn. De voor de tijd van het jaar bijzondere on gunstige weersomstandigheden zijn tevens oorzaak, dat het bijna onmo gelijk is zich op de kwekerijen te be geven, vooral niet op die welke het laagst zijn gelegen. Ondanks het voortdurend draaien der poldergema len, staan de kwekerijen blank het geen de vele, met het oog op het ko mende Verzendseizoen, nodige werk zaamheden geweldig stagneert. Tenslotte en dit is ook van niet te onderschatten belang is het per soneel dat in het boomkwekersbedrijf werkzaam is, door dit alles gedoemd tot weinig of niets kunnen doen en zich moet bezighouden met karweit jes die normaal in de winter worden verricht, waardoor de patroons ook nog financiële stroppe-1 voor hun re kening moeten nemen. Het is daarom te hopen, dat Moeder Natuur zich spoedig van een wat gun stiger zijde zal tonen, opdat het ver zenden van de boomkwekerijproduk- ten op een zo normaal mogelijke wij ze kan geschieden, want hoe dan ook, alles zal binnen een vastgestelde tijd zijn beslag moeten hebben. Geslaagde „Veilig Verkeer" Puzzel- rit. Dat het bestuur van de afd. Boskoop van de Ver. „Veilig Verkeer" niets onbeproefd laat om het verkeer voortdurend veiliger te maken, is in de wijde omtrek bekend en de puzzel- rit, die zaterdagmiddag j.l. werd ge organiseerd, was daarvan weer een treffend bewijs. Jammer was, dat „Pluvius" dit gebeuren zeer tegen werkte, temeer omdat ditmaal ook de deelname voor berijders van brom fietsen was opengesteld. Het parcours liep van Boskoop over Hazerswoude, Alphen a. d. Rijn, Zwammerdam vn de Goudse Rijweg naar het uitgangspunt. De start was aan de Parklaan, de finish bij café Stolker aan het T eijerskoop. De 35 deelnemende automobilisten i motorrijders moesten het par cours, dat 36 k.m. lang was tweemaal afleggen, zodat 72 k.m. moest worden gereden en de 14 deelnemende brom fietsers (een zeer klein percentage van de plm. 800 die Boskoop telt) moesten de rit éénmaal rijden, waar door zij zich voor het afleggen van c.a. 37 k.m. zagen geplaatst. Voor de automobilisten en motorrijders hield dit in, dat zij tweemaal voor verschil lende perikelen kwamen te staan, waarbij de voetangels en klemmen in Alphen en Zwammerdam wel het scherpst bleken. Aan de hand van genummerde ver keersborden en verkeerstekens in een boekje, moesten de juiste rich tingen worden gevonden, hetgeen vooral voor de kaartlezers(ressen) op sommige plaatsen een zware opgaaf was. Het bestuur van de afd. Boskoop van „Veilig Verkeer" dat zich van de verrichtingen van de deelnemers wil de overtuigen, stelde zich bij verschil lende controleposten op, waarbij bleek, dat er nog al eens vergissingen werden gemaakt. Dit werd overigens gememoreerd door de voorzitter van de afd. Bos koop, de heer J. G. Hooftman, toen hij in de avonduren in hotel „Neuf", de prijswinnaars voor het voetlicht liet komen. Voorts sprak de heer Hooftman zijn grote erkentelijkheid uit voor de spontane medewerking van de motorclub „Gouda", betreffen de het bereidwillig afstaan van het vele, nodige materiaal voor de rit, om daarna de heren Van Gemeren en K. Kooij lof toe te zwaaien voor het or ganiseren van deze vijfde Boskoopse „Veilig Verkeer" puzzelrit. Ook dit stuwende werk werd door de zaal op luidruchtige wijze gewaardeerd. Wij hebben gemeend, aldus de heer Hooftman, dat de controleurs in een bijzonder licht moeten worden ge plaatst en om dit op een misschien veel te bescheiden wijze te tonen, hebben wij twee taarten ter beschik king gesteld, die middels het lot, meteen een eigenaar zullen krijgen. De gelukkigen wa -en, de heren S. van Ofwegen en J. J. v. d. Bos. Een derde taart, die bestemd was voor een van de motorrijders-bromfietsers, kwam na loting in handen van de heer T. Tol. De beste puzzelaars waren: Auto mobilisten: 1. Mesman 3 strafp.; 2. J. Erkelens (12); 3. mej. Adri Bulk (50); 4. G. J. v. d. Togt (95); 5. J. v. Geme ren (100); 6. R. Bulk (103); 7. S. G. Van Dam (108). Motorrijders: 1. G. Bos (4); 2. P. Koetsier (93); 3. G. van Leest (95); 4. N. Lindhout te Reeuwijk (100); 5. H. Slappendel te Reeuwijk (121); 6. G. v. d. Wolf te Reeuwijk (155). Bromfietsers: 1. P. J. Kooij (34); 2. H. Konijn (50) 3. F. de Pater (52); 4. T. v. d. Vlies (54); 5. T. van Eek (55); 6. Adr. Nieuwerf (58). De kaartlezers (ressen) var. de win naars kregen naar keuze sigaretten of chocrlade in ontvangst te nemen, hetgeen ook het geval was bij hen die het alleen hadden geklaard. LEIDERDORP ZWEMBAD GESLOTEN. Na een zeer bevredigend seizoen zijn zaterdag j.l. de hekken van het zwembad gesloten. Het bestuur, dat zeer optimistisch was gestemd wat de exploitatie betreft, is hierin niet telurgesteld ondanks dat het weer al sinds vele weken niet medéwerkte om een verblijf in het bad aanlokkelijk te maken. Een hoogtepunt beleefde het bad in de slechts enkele weken durende warme zomer-periode, toen gemiddeld per dag 3500 bezoekers werden geteld. Het gebeurde soms dat er dagen waren waarop er 5Ö00 kwamen waaronder vele Leicfenaars. Op zulke dagen werd 's middags om 4 uur het bad gesloten en moesten al len eruit om een volgende ploeg, die geduldig buiten stond te wachten, gelegenheid te geven een bad te ne men. Veel animo bestond er bij de dames om de zwemkunst machtig te worden en enkelen van hen hebben, zoals we onlangs meldden, met suc ces hun proef afgelegd. Het was voor het personeel wel eens moeihjk op zulke drukke dagen; er moest dag en nacht gepompt worden om het water te reinigen, zodat dit tweemaal per etmaal geschiedde teren normaal één maal.- Ook voor de training, die 's avonds geschiedde, nadat het bad voor het publiek was gesloten, was veel belangstelling. De heer Van der Reyden trainde in waterpolo en wed- strijdz wemmen. Uiteraard kon dit seizoen nog niet aan wedstrijden wor den deelgenomen, maar ongetwijfeld het bestuur alles in he twerk stellen het bestuur alles in het werk het geval is. Spreekuur burgemeester. Op de eerstvolgende dinsdagen 17 en 24 september zal de burgemeester géén spreekuur houden. Geboren: Erik Rona'd, z. v. J. F. Viertelhauzen en S. Beurze; Jeroen Cornelis Gerardus, z. v. C. J. J. van der Meer en M. G. Duin. Gehuwd: G. van Vliet en J. de Jong; Th. J. Wisse en M. S. E. Stuif zand; P. J. W. J. van der Weg en J. A. van Groeningen. Z0ETERW0UDE J. H. in 't Veld t In de leeftijd van 73 jaar is alhier overleden de heer J. H. in 't Veld, oud-kantoor houder van 'de Posterijen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2