In de KNVB komt de competitie thans op gang U.V.S. - ZEIST Leiden dit weekend een wespennest door Raliye Vespa-club Om het dames-wereldschaakkampioenschap Ned. ploeg won van Zuid-Slavië met halve winst tegen Hongarije? Nachtelijke puzzelrit van de RAC-West voor 9e maal Internationaal voetbal op werkdagen geeft moeilijkheden visie op televisie DE DODENRIT ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 DK LETDSE COURANT PAGINA 8 Zondag zullen de Bataven deelnemen aan de NKS-bekerwedstrijd, welke on der auspiciën van de KNAU en NKS door de Amsterdamse atletiekvereniging Sparta en ADO dus nog alleen aan zeker in de eerste wedstrden nog een „Estafette" op de sintelbaan aan de de kop van de ere-divisie en zonder i verkennen zijn van eikaars krachten en Olympiaweg wordt georganiseerd-De 10 puntenverlies na drie wedstrijden. Hetvan de uitslagen valt moeilijk iets te sterkste katholieke atletiekverenigingen DE BATAVEN NAAR AMSTERDAM wil ons voorkomen, dat Sparta wel zal winnen van het bezoekende Amster dam. doch de club in het Zuiderpark- kwartier in Den Haag krijgt het heel moeilijk tegen Feyenoord, hoewel of juister omdat de Rotterdamse club reeds diie punten kwijt is en niet verder zal wilien afzakken. En of Ajax In staat zal zijn zich te herstellen van de zon dag tegen PSV geleden nederlaag? De uitwedstrild tegen Rapid .TC biedt daar voor niet veel mogeliikheden. GVAV daarentegen geven we in Groningen wel een kans tegen NAC. Er zijn overigens nog meerdere interessante wedstrijden in de ere-divisie. Wat denkt u biiv. van PSV—Elinkwiik of Enschede—VW? En dan de wedstrijd tussen de hekkesluiters Blauw Wit en Fortuna '54? Allemaal wedstrijden, waarover genoeg valt te piekeren en omtrent welker uitslag men slechts kan gissen. In de 2e divisie A krijgt UVS bezoek van Ze'st. beide afgelopen zondag win naars. De Leidenaars soeelden een at tractieve en. succesvolle wedstrijd ln Delft, maar mogen allerminst menen, dat zij er nu reeds zijn. Iedere wed- striid zal van begin tot einde aller vol ledige insnanning eisen en daarmee zul len de Blauwwitten terdege rekening moeten houden. Vorig jaar wonnen de UVS-ers thuis met niet minder dan 70 van Zeist, waarna de uitwedstrijd slechts een geliik spel opleverde. Op een 70 overwinning behoeft men thans niet te rekenen, want Zeist zal het zeker niet zover laten komen, doch we rekenen toch op een eervol resultaat voor de Le'denaars. En ook in deze afdeling gaat de be langstelling natuurlijk vooral uit naar hetgeen de andere koplopers zullen doen. Longa, met reeds twee gewonnen wedstrijden, gaat op bezoek bil EBOH, Hilversum, dat zondag haar stadgenote 't Gooi versloeg, moet eveneens naar Dordrecht, waar Emma te<?enpartH fs. ONA kriM bezoek van de Baronie, ZFC van De Valk. In dit beeinstadium valt er nog weinig van de moeelijke kansen der diverse clubs te zeggen, zodat af wachten geboden ls. Ook de amateurs komen morgen over alle linies in het geweer: voor Leiden en naaste omeeving 'n twintigtal in de 2e, 3e en 4e klasse. Het zal ook hier MOTORSPORT Morgenochtend zullen de deelnemers voor de 32ste Internationale Motorzes- daaese starten en zoals het er nu naar uit ziet. wordt het in Sorindleruv Mlvn een ware vuurproef voor mens en ma chine. Ook g'steren was het er weer guur en koud en wederom kwam de regen vele uren achtereen in stromen naar beneden. Volgens de Tsiechen uit de buurt zal het weer echter gaan ver anderen en men verwacht, dat de re- penoeriode nu wel zo ongeveer achter de rug is. Het terrein ls door al het water nog zwaarder geworden dan het al was. In het Pare Fermé, waar de machines moeiten weden ingeleverd, was het een drukte van belang. De reeds ingelever de motoren waren geplaatst ln grote vierkante legertenten. Het ziet er naar uit. dat de machines van onze landgenoten ruimschoots op tiid klaar zullen ziin.' Priem Rozenburg, die hier Rozenkranz genoemd wordt, heeft gistermorgen met zijn nieuwe CZ zijn k'lometers vol kunnen maken. De andere Nederlanders hebben intussen flink gesleuteld en tussen de buien door is er ook nog wat gereden. Intussen was de Nederlandse ploeg nog niet compleet, want Jan Marks was nog steeds n»et in Sprindleruv Mlyn aangekomen. En dat betekende voor de Amsterdammer een geduchte handicap, aangezien hij uiteraard niets van de aard van de route wist. Een interessante bijzonderheid is, dat bij de Russische inschrijvingen twee vrouwelijke rijdsters zijn. nl. 1. Ozalina op een 125 cc K 55 en N. Sarapova op een 175 cc Jawa. Hedenmiddag om vier uur zou de of ficiële opening van de Zesdaagse zijn, waarbii de gehele Nederlandse ploeg, natuurlijk uitgedost in hun rood-wit- blauwe dassen en de blazers met het KNMV-embleem aanwezig zou zijn. Er zit voor Nederland nog een primeur ln deze Zesdaagse. Vorige jaren ontvingen alle deelnemers een herinneringsplaquet- te. Dit jaar gaat het anders. Alle deel nemende landen zijn geadopteerd door Tsiechische firma's. De Nederlanders hebben voorspellen, ondanks de hier en daar in oefenwedstrijden behaalde goede re sultaten. We zijn wel benieuwd hoe de eerste uitslagen zullen zijn. Zondag 2.30 uur De Italiaanse profvoetballer Mario Pallaoro, die door de profclub Alkmaar van de voetbalclub Linz in Oostenrijk zou worden overgenomen, heeft Alk maar weer verlaten. In de wedstrijd tegen Willem II had hij de technische commissie zeer teleurgesteld, zodat di rect besloten werd hem niet voor de wedstrijd tegen DWS van morgen op te stellen. Zijn plaats in de voorhoede wordt ingenomen door Jan Kooge- oud lid van de vierdeklasser RK AFC, nadat over de transfersom met RK AFC over eenstemming was bereikt. Het bestuur van de profclub Alkmaar heeft tenslotte, mede in verband met andere moeilijkheden, welke rond de figuur van Pallaoro waren gerezen, be sloten het voorlopig contract met de Italiaan niet te verlengen. Deze is naar Oostenrijk teruggekeerd, waar hij weer voor Linz zal uitkomen. LEIDSE VOETBALBOND Tweede competitiedag met interessant programma Het eerste treffen in de afd. Leiden van de KNVB heeft zondag jl. bereids plaatsgevonden en de clubs weten dus reeds enigszins wat zij aan elkaar zullen hebben. In Afdeling I komt Altior thans ook aan bod en wel tegen de Stompwijkse Boys, de zwaarste verliezer van zondag jl. Maar we zijn ervan overtuigd, dat de Boys wel anders zullen aanpakken dan zondag tegen de Oudeweteringers. Altior krijgt in Stompwijk dus zeker geen walk over! Intussen lijkt het ons, dat de Weteringse Boys tegen VTL in Leiden ook wel weer een kans krijgen op een gunstig resultaat, want de gast heren van morgen verloren met 30 de Alphense Boys. Hetzelfde mo- zullen hieraan deelnemen, w.o. L.R.A.pen, eigenaar Signor Enrico Piaggio. doctor in de Niettegenstaande dit negatieve advies, politieke en economische wetenschap-1 besloot Piaggio zijn ontwerp, Vespa of (Den Haag), Holland (Haarlem), Volt grootste (Tilburg) en de winnaar van vorig jaar Thor uit Roosendaal. Behalve de veld- nummers, omvat het programma voor heren de 110 m. horden, 100 m., 400 m.t 800 m.,.1500 m., 5000 m. en de estafettes 4 maal 100 en 4 maal 400 meter. Voor de dames is dit de 100 en 200 meter, 80 m. horden en 4 maal 100 meter estafette. De Bataven damesploeg zal in haar geheel aan de start verschijnen, doch de herenploeg heeft enige invallers.1 ningen klaar. Voorgelegd aan experts Desondanks heeft men nog goede hoop echter, was hun conclusie dat dit pro- wat eens was de i Wesp genaamd, in serieproductie te ne- vliegtuigfabriek van Italië, I men, en in april 1946 kwam de eerste stamt uit een aloud geslacht van Ge- Vespa op de weg. Sindsdien heeft de nuese kooplieden. Deze Piaggio begreep, productie zich steeds meer uitgebreid en dat het na de oorlog gedaan zou zijn op 28 april 1956 leverde de fabriek in met het bouwen van vliegtuigen, en Italië de miljoenste Vespa af. daarom legde hij zich reeds tijdens de oorlog toe op het ontwerpen van een vervoermiddel, dat een door de oorlog ontwrichte economie zou nodig hebben. Een betrouwbaar, goedkoop en aesthe- tisch product! Na veel inspanning en lang discussiëren kwamen de werkteke- op een mooie plaats in het eindklasse ment. De bus, die de ploeg met haar verzorgers en supporters naar Amster dam zal brengen, vertrekt om precies 11 uur vanaf het Stadhuisplein. duct ten enemale onverkoopbaar zou zijn, daar uiterlijke vormgeving en tech nische constructie dermate revolutionair waren, dat niemand er toe zou over gaan dit vervoermiddel aan te schaffen. De schakende dames, die al bekende kijeDenemarken 20; SchotlandIer- figuren zijn geworden in Emmen, gaven gisteren hun volle belangstelling aan de wekelijkse markt en voor de verschil lende kramen kon men ze met gebaren hun wensen zien kenbaar maken. In de avond kwamen de Nederlandse dames als overwinnaars de zaa\r instap pen voor de derde ronde. Want in de ochtenduren was de Zuidslavische cap tain Djaja op plechtige wijze de capi tulatie van Lidya Timofejeva komen aankondigen. Mevr. Van der Veen, die met wit tegen de Hongaarse Irina Hoensch speel de. kreeg een Engelse opening te be handelen. waartegen zij zich weerde met de slechtere opstelling van de Sla vische verdediging. Toch kwam zij uit stekend te staan, maar zij wist met haar goede stelling niet veel te bereiken en kwam zelfs langzamerhand in het na deel. De Hongaarse profiteerde daar evenwel niet van en even later stond onze landgenote weer gunstiger. Bij het afbreken had mevr. Van der Veen zelfs kwaliteitswinst, maar of de partij tot winst is te voeren, staat nog te bezien, daar wit nog de beide lopers heeft. De Hongaarse tweede bordspeelster, Kertesz, speelde tegen mevr. Roodzant gen we van deze club verwachten tegen Cambridge-springvariant. Deze had Oranje Groen. Rijpwetering—Rouwkoop kan een puntenverdeling opleveren en DOSR kan van LDWS winnen. In Afdeling II verwachten we over winningen van VNA of ZLC en van SJZ op KRV, terwijl de twee andere wedstrijden: UnitasLeidse Boys en WO AUDO mogelijk gelijke spelen zullen opleveren. de Nederlandse geen geheimen spoedig volgde een algehele afruil. Me vrouw RoodzanJ kreeg daarbij een dub bel pion op de c-lijn, maar zij beschikte over een open b-lijn. De stelling had echter een duidelijk remisekarakter. Na haar opwindende partij uit de tweede ronde was het duidelijk dat mevrouw Roodzant het nu wat kalmer aan deed. Haar remise-aanbod werd zonder be- WIELRENNEN denken door de Hongaarse geaccepteerd. LEIDSE REN- EN TOURVERENIGING De uitslagen luiden: „SWIFT" Zondag wordt de laatste rit van de zomercompetitie gereden. De afstanden zijn: A en B-klasse 98 km.; C-klasse 66 km. en D-klasse 42 km. Start tien uur te Oude-Ade. Finalegroep (derde ronde): Hongarije —Nederland V-,en 1 afgebr. partij; Rusland—West-Duitsland 10 en 1 af gebroken partijOost-DuitslandRoe menië 11. Klassificatiegroep A: AmerikaPolen 10 en 1 afgebr. partij; Tsjechoslowa- land 11. Klassificatiegroep B (tweede ronde): FinlandLuxemburg 1Frankrijk —Noorwegen 1JX]A\ BelgiëOosten rijk 02. De stand in de finalegroep na drie ronden luidt: 1. Oost-Duitsland 4 pnt. (uit 3 wedstrijden); 2. Rusland 3yr pnt. plus 1 afgebr. partij (uit 3); 3. Hon garije 3 pnt. plus 1 afgebr. party (uit 3); 4. Roemenië 3 pnt. (uit 3); 5. Zuid-teerd als een vanzelfsprekend verschijn- slavië V/j pnt (uit 2); 6. Nederland sel op de weg, bleef dit verband be staan, en breidde zich zelfs uit. Onbe- Aan veel voorbijgaand moeten twee kenmerken in verband met de Vespa vermeld worden, en wel allereerst dat het model en de constructie van deze machine sinds 1946 op essentiële onder delen niet meer is veranderd. Reeds de eerste werktekeningen waren zo goed doordacht en uitgebalanceerd, dat zij tot nu toe de grondslag zijn van de productie. De tweede bijzonderheid betreft de berijders van de Vespa-scooter. Zij heb ben als eersten het spits afgebeten in de strijd om het bestaansrecht van de scooter. De scooter immers neemt een midden positie in tussen de auto en de motor. Enerzijds wil zij de beschernpng geven tegen klimaatsinvloeden zoals de auto, anderzijds wil zij een goedkoop ver voer verschaffen. Typisch was dat van beide zijden weerstand werd ontmoet. Dit had tot gevolg dat de berijders van de scooters, i.e. de berijders van een Vespa, hun mede-vespaberijders als bondgenoten gingen beschouwen in deze strijd. Weerstand riep dus ook hier saamhorigheid op. Deze saamhorigheid nu ontwikkelde zich in het begin spontaan, maar al- lengskens wilde men meer dan dit al leen, vaak zich manifesterend in het elkander groeten op de weg. Nauwer en vooral georganiseerd verband werd gewenst geacht. Hierdoor zijn de Vespa- clubs ontstaan. Ook nadat de strijd om de scooter reeds geluwd was en deze al lang door een ieder werd geaccep- 7 - 2 pnt. plus 1 afgebr. partij (uit 2);. 7. Engeland 2 pnt. plus 1 afgebr. partij (uit 3); 8. Bulgarije V? pnt. plus 1 af gebroken partij (uit 2); 9. West-Duits- land pnt en 1 afgebr. partij (uit 3). streden kan men zeggen dat, waar de Vespa de eer voor zich opeist de „eerst geborene" onder de scooters te zijn, de Vespa-clubs het meest ontwikkeld zijn, Meer dan honderd automobielen met Voor de bestuurders en kaartlezers, het dubbele aantal deelnemers en en- die in kl. A en B startten en de rit kele honderden belangstellenden, start- goed beëindigden, waren als prijs be schikbaar de massieve, in kle"6ren-email uitgevoerde W.N.R. 1957 (West-Neder landse-Rit 1957) autoplaquettes. Volbrachten ze de rit zonder straf- punten dan kregen ze bovendien een ere-lauwerkrans. De inschrijver-winnaar van kl. A van de 9e W.N.R. werd voor één Jaar hou der van de fraaie zilveren N.B.M.-wis- selbeker (aangeboden door de Nederl. Basalt Mij. te Zaandam), die twee- of driemaal in totaal moet worden ge wonnen om eigendom te worden. Verder zijn er tal van beker en souve ten gisteravond bij „Avifauna" te Alphen aan den Rijn voor de nachtelijke puzzle- rit door Westelijk Nederland, uitgaande van de Regionale Automobiel Club te 's-Gravenhage. Het was de negende rit, waarvoor gepuzzeld werd in de A-klasse door pl.m. 60 deelnemers, die pl.m. 450 km. moesten aflegapn en in B-klasse aoor ongeveer 50 deelnemers, die „slechts" 400 km. moesten afleggen. Men zou ongeveer 60 gemeenten „aan doen" en tal van controles, tijdcontroles en geheime controles passeren. De deelnemers waren afkomstig uit heel Nederland en een aantal liefheb zowel in landelijk als Europees ver band. De Vespa-club is dus een organisatie, een Europese organisatie, met lande lijke en plaatselijke vertakkingen. Het is van belang op te merken dat het organisatieschema spontaan is ge groeid: eerst waren er de clubs, daarna pas kwam de organisatie. Dit is belang rijk, want het verleent deze club het cachet van sport en ontspanning, en wat meer is, van onderlinge plaatselijke en landelijke kennismaking. Iedere re clame. zelfs voor de Vespa, is vreemd aan deze club, wat niet uitsluit dat juist door het bestaan van de club het merk „Vespa" steeds meer aan populariteit wint. Een miljoen Vespa's spreken dui delijke taal. Wanneer echter een Nederlander spreekt* over zijn Vespa-club, bedoelt hij in eerste instantie zijn plaatselijke of regionale club. De Vespa Club Leiden wil behoren tot de categorie, welke haar kracht zoekt in een sterke samenhang, waardoor de club niettemin, of juist daardoor, in staat zal blijken tot een volwaardig deel nemen aan de activiteiten in de Vespa- clubs gebruikelijk. Een van de activiteiten is het orga niseren van een rally, een samenkomen van Vespaberijders uit geheel Neder land en daar buiten. Een dergelijke rally organiseert Vespa Club Leiden nu aanstaande zondag. U weet dus wat er aan de hand is, als zondag de Vespa's door de stad zoemen. Bij aankomst worden de „Vespisten" door gidsen van Vespaclub Leiden naar het centrale trefpunt geleid. Van hier uit is de tocht georganiseerd welke de deelnemers zal voeren langs de mooiste plekjes van onze stad, langs gebouwen en monumenten, langs grachten en sin gels. Hierna volgt een kleine tourtocht om de deelnemers ook een indruk te geven van de streek waarin Leiden ligt. Ten slotte zullen zij, na een gezellig Thé dansant teruggaan naar huis met, naar wij hopen, mooié herinneringen aan Leiden Sleutelstad. WATERPOLO NEDERLANDSE JEUGDPLOEG NAAR ROEMENIE Het Nederlands jeugd-waterpolozeven- tal neemt deel aan het internationaal tournooi voor jeugdploegen, dat van 7 tot en met 13 ok.t in Boekarest wordt gehouden. Reeds tijdens het tournooi om de Tro- feo Italia in Zagreb had Nederland een voorlopige invitatie ontvangen. Aan de wedstrijdenreeks zal ook worden deel genomen door de ploegen van Roeme nië, Zuidslavië, Rusland, Italië en Duits land. De volgende spelers zijn uitgenodigd de reis onder leiding van Frans Kuyper mee te maken: Muller (Dolfijn), Aal- berts (DZV), Van Dorp (AZ en PC), Van der Klashorst (Robben), De Boer (Robben), Vriend (IJ), Ran (Zian), Hermsen (Robben), Hagen (SVH) en Bodenstaf (AZC). Als scheidsrechter is uitgenodigd de heer W. Goose. De ploeg zal op 4 ok tober vertrekken. Voorzitter van de 9e W.N.R. is de Nederland-Oostenrijk ook 's avonds geheel per televisie bers uit België puzzelden eveneens mee. i 0 T n„ I heer P. J. Nortier. De finish van de sociale stikailS S ihaa" "1» de R.A.C. (Den Haag) 1:50.000 dit in afwijking tot de vaak ÏÏÏÏÏSS?^. "l" door plaatselyke motor- en autoclubs gevolgde aanwijzing: weg links of rechts, kilometerpaal zoveel zus en zo, weg wijzer ANWB recht door of terug enz. Uit Nederland namen personen deel o.a. uit Alphen aan den Rijn, Leider dorp, Wassenaar, Voorburg, Sassenheim en vrijwel uit alle steden, zoals Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Haar lem, Utrecht, Tilburg, 's-Hertogenbosch, Eindhoven enz. De KNVB maakt bekend, dat hij op verzoek van de vier centrale werk geversverbonden met vretegenwoor- digers van deze verbonden, van de drie centrale werknemersorganisaties en de Nederlandse Televisie Stichting overleg heeft gepleegd inzake de moeilijkheden, die het bedrijfsleven ondervindt, indien op werkdagen georganiseerde interland voetbalwedstrijden plaatsvinden op uren die voor het bedrijfsleven in het alge meen bezwaren opleveren. Door de vertegenwoordigers van de werkgevers, en werknemersorganisaties werd bij dit overleg gewezen op het aanzienlijke produktieverlies, dat ont staat doordat de werknemers in groten getale vrijaf vragen of zelfs ook onge- „lëëtoom" ëen dëmsrtfrtïlëk vrijaf nemen, teneinde de recht- neDOen ais „pcciuuiii ecu unmasuauiiciv gekregen. De directie van dere fabriek ^eekae u.tzending een interland- zal volgende week vrijdag na de snel heidsproef als gastvrouwe van onze ploeg optreden, waarbij de rijders her inneringen zullen worden aangeboden. De eerste rijder, die zondagmorgen voor de motorzesdaagse zal starten is wedstrijd op het televisiescherm volgen. Het dringende beroep van deze or ganisaties, welke de belangen in deze van voetbalminnend Nederland geens zins onderschatten, om niettemin ter de"ltaïiaan*Tïavïë~MontesT"mët""zijn 991 wille van de economie van ons land cc Laverda. Als eerste Nederlandse rij- een oplossing voor deze moeuykneden der start Piet van Mispel. te vinden, ontmoette by de KNVB en de NTS volledig begrip. Na ampel be raad werd in volledige overeenstemming met alle betrokken partijen het vol gende besluit genomen. De wedstrijd NederlandOostenrijk op 25 september a.s. zal bij wijze van proefneming behalve des namiddags rechtstreeks tevens nog op de avond van die dag, nl. om 8 uur, onverkort door de televisie worden uitgezonden. Ver wacht wordt, dat op deze wijze de moeilijkheden voor het bedrijfsleven voor een belangrijk deel zullen worden ondervangen, terwijl tevens een maxi maal aantal Nederlanders in de gelegen heid wordt gesteld de wedstrijd op het televisiescherm te zien. De werkgevers- en werknemersorga nisaties nemen aan, dat het in de be drijven werkzame deel van de bevol king op 25 september normaal aan het werk blijft. Wat de toekomst betreft verklaarde de KNVB zich bereid er met kracht naar te streven, dat op werkdagen ge organiseerde interland-voetbalwedstrij- |j den in Nederland plaatsvinden op. zo- pnt.; 5. ÖosT-Duiteland"lW pnt"-V^os- danige uren, dat het bedrijfsleven inltenrijk 129 pnt.; 7. Italië; 8. Rusland' het algemeen daarvan geen bezwaren 9. Hongarije; 10. België- 11. Frankrijk1 ondervindt. 12. Nederland (57 punten). EUROPEES KAMPIOENSCHAP TWEEMANS-ZWAARDBOTEN Na storm op donderdag en windstilte gistermorgen, werd gistermiddag voor de derde maal gestart voor de vierde race van het Europees kampioenschap twee- manszwaardboten. Bij de storm waren 11 bootjes omgeslagen en gistermorgen was er geen boot, die binnen de tijds limiet aan de finish arriveerde, zodat de race nogmaals overgezeild moest worden. De derde poging had meer succes en bij een frisse zuidenwind van ongeveer 5 m./sec. liet de. Zwitser Sie- genthaler zijn concurrenten ver achter zich. Met ruim 500 meter voorsprong op de Pool Scacliziewski en de Duitser Mulka kwam hy het eerste binnen. De Nederlander Jaap Helder en J. G. van Meggelen waren minder gelukkig. Zij hadden moeilijkheden met de stro ming en eindigde evenals de Italianen in de achterste gelederen. De stand na vier races is: 1. Zwit serland 235 pnt.; 2. Polen 193 pnt.; 3. West-Duitsland 165 pnt.; 4. Turkije 153 (Van onze T. V.-medewerker) Hoogtepunt van de jongste KRO- uitzending was het bezoek aan het katholiek vormingscentrum voor mi litairen „Waalheuvel" te Ubbergen. Daar hebben deskundige inleiders een inzicht gegeven omtrent de ver nieuwing, verdieping en verfrissing van het geloofsleven onder de mili tairen. Deze instructieve uitzending werd gekoppeld aan de herdenking van het feit. dat het bekende blad G3 tien jaar bestaat. Joop Reinboud als commentator wist het gesprek in de juiste sfeer te houden. Het was alleen jammer, dat aalmoezenier P. C. Groenendijk, die aan het slot een epiloog verbond, tijdens de discussie niet deed blijken van de inspanning van Nationaal Katholiek Thuisfront, waardoor 't heilzame werk op Waal heuvel mede was mogelijk gebleken. Onder de titel „Droom van een musicus" hebben enige jonge artisten, die we kennen uit de KRO-radio- rubriek „Poppetjes op de ruit", een charmante muzikale faitasie op het scherm gébracht, samengesteld door John Baank met arrangementen van Harry Bannink. Zij hadden een Alk- maars festival op touw gezet met liedjes in verschillende talen om de gouden kaas. Deze start belooft iets voor verder optreden. Ditmaal heeft Jos van Loon voor de vrouwelijke kijkers in letterlijke zin een kool ge stoofd en Maria van der Eist intro duceerde met behulpvan enige man nequins de nieuwe herfst- en winter mode. Het zal menigeen verheugen, dat ook aandacht is besteed aan grote maten, die nochtans „afslanken". In dit verband deden de veel gebruikte verkleinwoorden wat komisch aan. We wagen te betwijfelen of het spel van Jean Anouilh .Gasten op het kasteel", door de AVRO gebracht, wel zo belangrijk was. Det het stuk nochtans slaagde, kwam door het vaak verrukkelijke spel door de beste krachten van de t.v.-kern. Willy Haak maakte haar debuut voor de camera en met haar muntten Vera Bondam, Rob Milton, Mieke Ver- straete en niet te vergeten de jeug dige Ineke Brinkman uit. De came ra's dwaalden voortdurend onder zoekend rond en gunden de kijkers een ruime blik op het veelzijdige en kwistige decor van Fokke Duetz. Een voetganger, de 67-jarige W. Breure werd gistermiddag op de weg nabij Zevenbergen door een auto ge grepen en op slag gedood. De man stak eensklaps de weg over en heeft door regen en storm de auto niet zien of horen naderen. De auto en het slachtoffer kwamen in een sloot te recht. De auto werd zwaar bescha digd doch de bestuurder, afkomstig uit Rotterdam, liep slechts enkele kleine verwondingen op. door RIE VOLLEBREGT 12) Denkfout, Nagtegaal!, berispte de inspecteur zichzelf: De knecht was op dat moment al op een dokter uit en van verdonkeremanen is dus geen sprake. Neen, Akkerman was van het begin af aan van plan, de dode in zijn wagen te laten 'iggen en de be nen te nemen. Hij liet de dokter waarschuwen om niet voor onver wachte verrassingen te komen staan. Veronderstel, dat er één of twee uur later iets uitgelekt was en de politie een onderzoek kwam instellen. Zou dan het antwoord op de eerste vraag, nL of er een dokter gewaarschuwd was, negatief luiden, dan zou Akker man zich daarmede maar nodeloos verdacht hebben gemaakt. Hij nam dit risico niet, achteraf tot zijn geluk, want er kwam eerder politiebezoek Voor het doktersonderzoek was hij niet bevreesd, omdat hartverlamming vrij aannemelijk was. Alles liep dus prachtig, tot Vader begon te spreken over transport naar het ziekenhuis. Doch Akkerman, mensenkenner als bijna alle kermis gasten, wist de goedhartige agent te bepraten en aldus een voorsprong te krijgen, die slechts met de grootste moeite ingehaald zou kunnen wor den. En dan om negen uur de sleutel komen halen, jawel! Wat zou de man lachen, als hij wist, dat de inspecteur van politie 'n uur lang op zijn komst had zitten wachten! Misschien was hij allang over de grens heen En zijn knecht? Waarschijnlijk zat die ook in het complot en was hij er met zijn baas tussen uit geknepen. Of anders lag hij misschien nog in een of ander hotel te slapen, niet wetend, dat zijn baas een moorde naar was en de benen had genomen. Maar dat was nauwelijks aan te ne men. Motief? Roofmoord waarschijnlijk niet, want de vijf en zestighonderd gulden waren blijkbaar onaange raakt. Akkerman had ruimschoots tijd gehad, zich het geld toe te eige nen. Het motief moest dus iets zijn, dat veel en veel belangrijker was dan geld. Maar wat? Inspecteur Nagtegaal was nu een en al activiteit. Hij sprong op en wist niet goed, waar hij het eerst mee beginnen moest. Hij zette zich weer achter het bureau en schreef de puntjes op. Allereerst moest agent Vader, die op het ogenblik sliep om dat hij nachtdienst had gehad, ge waarschuwd worden, zo spoedig mo gelijk by de inspecteur te verschij nen, teneinde nauwkeurige bijzon derheden te verstrekken en daarna in bijzijn van de inspecteur het slachtoffer in het ziekenhuis te gaan identificeren. Vervolgens moest bij alle hotels en logementen het register van de gas ten worden nagezien. In twijfelgeval len moest de nachtportier nauwkeu rig ondervraagd worden. Ten derde was het nodig, dat er een agent naar de tweede woonwagen bij de doden- baan ging om het echtpaar, dat als knecht en cassiére van Akkerman optrad, uit te nodigen, zo gauw mo gelijk naar het politiebureau te ko men. Dan was er nog dat telefoonge sprek met het bevolkingsbureau van Rotterdam, maar dat kon hij straks zelf nog wel even doen, dacht de inspecteur. Vóór zijn opdrachten wa ren uitgevoerd, zou er wel een half uurtje verlopen zijn en van die tus senpoos maakte Nagtegaal gebruik om zelf even naar het ziekenhuis te gaan teneinde dokter Engels nadere bijzonderheden te vragen. Misschien was er ondertussen iets nieuws ge bleken. De inspecteur verliet de kamer, gaf het briefje met de opdrachten aan een zijner ondergeschikten af en drukte deze op het hart, alles tot in de puntjes te laten uitvoeren, in een minimum van tijd. In het ziekenhuis was inspecteur Nagtegaal al heel gauw uitgekeken. Dokter Engels vergezelde hem per soonlijk naar de morgue, liet de mi nieme wond op de rechterarm zien en toonde in het jasje van de man op dezelfde plaats een speldeprik nauwelijks zichtbaar met het blote oog, doch met het vergrootglas, dat inspecteur Nagtegaal te voorschijn haalde, duidelijk waarneembaar. Ja, knikte hij: Je hebt gelijk, Engels. Er is hier vast en zeker sprake van moord. Heb je al maatregelen geno men?, vroeg de dokter nieuwsgierig. En of! Wat dacht je? Ik hoop over een uur het signalement van de moordenaar al te laten rondseinen aan alle politieposten van heel Ne derland. Misschien ook wel van Vlaanderen, want ik heb goede reden om aan te nemen, dat de moordenaar daarheen zal trachten te vluchten. Nu, en dan is de opsporing meestal nog maar een kwestie van uren. Enig denkbeeld van een motief, Nagtegaal? Neen, helaas niet. Roof is het in geen geval, tenzijhet slacht offer een paar ton bij zich had en dat is nauwelijks aan te nemen. Hoe zo? Wel, hij had vijf en zestighon derd gulden op zak en die zijn onaan geraakt teruggevonden. Weet je al, waar het slacht offer thuis hoort? Neen, dat hoop ik straks alle maal nog uit te zoeken. Ik moet nu gauw weg, want je begrijpt, dat ik mijn handen vol heb. Ik hoop de zaak binnen één of twee dagen helemaal opgehelderd te hebben, maar dan moet er gewerkt worden. Heb je nog een onderhoud met Ligtmans? Ja, hij komt vanmiddag; dan zullen we samen ook het vergif, dat gebruikt werd, nader onderzoeken. Kunnen wij omstreeks drie uur even met enkele personen komen om het lijk te identificeren? Ja, dat is goed Nagtegaal. Drie uur, maar in geen geval later. En? niemand meer geweest?, vroeg de inspecteur, toen hij het dienstlokaal van het politiebureau weder binentrad. Hij hopte niet erg te horen te krijgen, dat Akkerman zich had aangemeld om zijn sleutel terug te halen, want daarmee zou zijn hele theorie aan het wankelen gebracht zijn. En dat mocht niet! Er moest snel werk worden geleverd, iets wat in de krant genoemd werd „knap speurderswerk, dat dank zij het doortastende optreden van in specteur Nagtegaal al spoedig resul taten opleverde". Neen, er was niemand geweest. Akkerman was dus waarschijnlijk weer ettelijke kilometers verder ge vlucht, had zijn voorsprong weer met een half uur vergroot, dacht Nagtegaal en grimmig mompelde hij voor zich heen: Maar lang ple zier zul je er niet van hebben mannetje! Straks, als ik het hele politieapparaat tot mijn beschikking heb, zul je je geen stap meer veilig kunnen voelen! (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8