Generaal sprak over HASSELMAN SENNELAGER' ONRUST in NEDERLAND voor hem EEN VERRASSING HUIBERS Verlaging leerlingenschaal in drie fasen weeckelykse CRonycke ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf en kapitein- arts C. J. van Belle, internist bij het militaire hospitaal te Utrecht, hebben gistermiddag een uiteenzetting gegeven met betrekking tot de gevallen van a-griep, welke zich onder de Nederlandse militairen hebben voorge daan die thans op manoeuvre zijn in Sennelager (Duitsland). Hierbij is zij delings ook het geval van kapitein L. ter sprake gebracht. Generaal Hasselman, die juist uit Duitsland was teruggekeerd waar hij de oefeningen van de Nederlandse militairen had gevolgd, zeide zeer te vreden te zijn over deze oefeningen doch het meest had hem de goede stem ming in de troep verheugd. Ondanks de vele regen en de wind was ook de gewone soldaat bezield van enthousiasme, zo zeide hij. De generaal was dan ook enigszins verbaasd geweest toen hij gisteren door de minister van oorlog werd opgebeld die hem vertelde dat er enige onrust in Nederland heerste als gevolg van de griepgevallen in Sennelager. De minister had er prijs op gesteld dat hij naar Nederland terugkeerde en een persconferentie hield over deze kwestie. Het kwam enigszins als een verrassing voor mij, aldus generaal Hasselman, want in Sennelager had ik onder de mili tairen zelf geen enkele ongerustheid, spanning of nervositeit bemerkt om het woord paniek maar niet te gebruiken. wij ze onderzoeken en zal kapitein L. zijn beweringen moet waar ma ken. De indruk van de artsen is evenwel dat deze man niet helemaal in orde is. „Nederlandse soldaat geen papsoldaat" Generaal Hasselman herinnerde er aan, dat Sennelager een oud oefen terrein is van de Duitsers en nog van voor 1914 dateert. Hier oefenen niet alleen de Nederlanders doch ook de Engelsen en de Belgen en binnen kort ook weer de Duisers zelf. Op 't ogenblik bevindt zich hier de 42ste gevechtsgroep voor een periode van zes weken waarben de bataljons el kaar afwisselen. Hiertoe bevindt zich in Sennelager een kleine vaste kamp staf. De oefeningen dragen voor een deel een doorlopend karakter en gaan dius ook des nachts voort. De ziekenverblijf. militairen zijn gelegerd in tenten. Het weer was de laatste dagen slecht maar wij moéten ervoor zorgen, zo zeide de generaal, dat onze soldaten een harde en realistische opleiding krijgen willen wij gespaard blijven voor een debacle zoals wij im 1940 hebben gekend. De Nederlandse soldaat is geen papsoldaat en is tegen ruw weer ze ker opgewassen, aldus de generaal. NIEUWE TROEPEN VERTREKKEN NIET. Generaal Hasselman verklaarde verder nog dat het 432-ste bataljon Limburgse Jagers uit Oirschot, dat vandaag zou afreizen om aan de oefe ningen deel te nemen, niet zal ver trekken omdat er te veel zieken zijn. Het volgende bataljon zal dan eerst over 14 dagen vertrekken. In tussen kan dan ook voor een betere accomadatie gezorgd worden in het DE GRIEP. Sprekende over de gevallen van A-griep die zich onder de Neder landse militairen hebben vborgedaan verklaarde generaal Hasselman dat deze zich uitte in koorts hoofdpijn, duizeligheid en vaak pijn in de len den. Ook komt een droge hoest voor. De soldaten die deze verschijnselen vertonen worden drie dagen opgeno men. Hierna zijn zij koortsvrij en blijven zij nog twee dagen in bed om daarna nog een dag of vijf in obser vatie te .blijven waarbij zij lichte dienst doen. De patiënten liggen niet in tenten doch in een aparte zieken- verblijf plaats. Voor deze zieken ver blijfplaats wordt gebruik gemaakt van een vast gebouw. Het is welis waar oud en verwaarloosd doch er zijn kribben en de zieken ilggen er op stxoozakken met slaapzakken en dekens. Het is natuurlijk geen eerste klas ziekeninrichting, want men moet zich behelpen. Het geneeskundige personeel is dat hetwelk ieder ba taljon met zich voert nl. een arts en 25 man verplegend personeel. In ver band met de A-griep zijn aan dit team echter nog drie artsen toege voegd en 60 man extra verplegend personeel. De chef van de generale staf deelde verder mede dat het aan tal zieken op 12 sept. 306 bedroeg. Op 13 sept. werden er hiervan 174 ontslagen doch werden er weer 22 opgenomen waardoor het ge val voor die dag 154 was. De im- druk van de divisiearts Nauhuis ■was dan ook dat de top thans be reikt is en zich een dalende be weging heeft ingezet. Generaal Hasselman legde er nog de na druk op dat de ziekte een zeer goedaardig karakter draagt en dat zich geen complicaties hebben voorgedaan. HET GEVAL KAPITEIN L. Op een vraag over het rapport dat kapitein L. heeft opgesteld over Sen nelager, antwoordde de generaal dat hij Merover, voordat hij naar Duits land vertrok, iets in de kranten had gelezen. Hij had naar deze kapitein geinformeerd bij diens bataljonskom- roandant, die L. een „ziekelijke que rulant" noemde. Deze kapitein L. is reeds vroeger in behandeling ge weest. Op 1 augustus deelde hij me de dat hfj zich wederom niet even wichtig gevoelde. Hij werd toen over geplaatst met ingang van 2 oktober. Deze majoor had de generaal ver der verteld dat kapitein L. lijdende was aan 'n idee fixe. Hij wierp zich als 'e ware op alles wat ziek was en verveelde daarmee een ieder. Hij had hem reeds eerder het commando oyer zijn onderdeel willen ontnemen of hem in arrest willen laten stel len, doch een dokter had hem gezegd dat het hier een geval van phyehische geschoordheid scheen. Het geval werd daarop met de divisie-arts Nauhuis besproken en besloten werd kapitein L. met een zoet lijntje voor obser vatie naar het militair hospitaal in Utrecht te zenden. Hij is er toen in geslaagd dit hospitaal uit te lopen en heeft daarop een rapport met klachten opgesteld. Als alle klach ten die daarin voorkomen juist wa ren, zo vroeg de generaal, zou de stemming in de troep dan dermate voortreffelijk zijn als ik heb kunnen ervaren? Wat dit rapport van kapi tein L. betreft zullen wij nu eerst het oordeel van de psychiater afwach ten, zo vervolgde hij. Is hij toereken baar dat zal hij zijn klachten aller eerst in leesbare constructieve zin moeten formuleren, daarna zullen De generaal deelde nog mede dat hij een ogenblik overwogen had de oefeningen niet te laten doorgaan. Hij had hierover gesproken met dok ter Nauhuis. In principe, aldus de generaal, had ik wel ihet besluit willen nemen de oefening 's avonds te stoppen en dan de volgende mor gen voort te gaan. Toen klaarde de lucht echter op en brak de zon door en de divisiecommandant zei: laten wij bet liever maar niet doen want de troep loopt nu. Ik besloot toen de oefeningen te doen doorgaan, Was het werkelijk beestenweer geworden, dat had ik liever in de nacht en dan definitief de oefeningen stopgezet. Dr. Nauhuis is met deze beslissing accoord ge gaan. VERPLEGING VERANTWOORD Wat de verplegingen in de barak ken betreft, merkte generaal Hassel man op, dat deze medisch geheel ver antwoord was. Men kan weliswaar niet zeggen dat de barakken te ver gelijken zijn met een militair hos pitaal, zo zeide hij, doch de ziekte is slechts van korte duur, heeft een goedaardig karakter en jonge men sen trekken het zich maar weinig aan. Er bestaat dus geen enkele re den zich ongerust te maken. Kapitein-arts C. J. van Belle, in ternist in het militair hostitaal te Utrecht, die van 10 tot 12 september in opdracht van de inspecteur van de militaire geneeskundige dienst 'n bezoek heeft gebracht aan Sennelager om zich op de hoogte te stellen van de gezondheidstoestand onder de Ne derlandse militairen en in het bij zonder over de complicaties die uit ae griep zouden kunnen voorkomen, verklaarde dat zich geen gevallen van hersenvliesontsteking of long ontsteking hebben voorgedaan en alle berichten hieromtrent onjuist zijn. Deze griep draagt echter wel een zeer besmettelijk karakter en in een militaire gemeenschap, waar men dicht op elkaar leeft maakt deze na tuurlijk snel slachtoffers. De griep is echter zeer mild van karakter en na een drietal dagen koorts is men practisch weer beter. Merkwaardig I is dat de griep voornamelijk optreedt bij mensen beneden de 30 jaar. Bij mannen boven de 30 jaar heeft zich slechts een geval voorgedaan. De griepgevallen zijn intussen in even grote mate onder de officieren als onder de soldaten geconstateerd. Dokter Van Belle deelde verder mede dat er geen zieke militairen uit Nederland naar de oefeningen in Duitsland zijn gezonden. 1200 GEVALLEN. In antwoord op een vraag op het hier nu werkelijk de A-griep betreft, verklaarde dokter Van Belle dat men hier kan spreken van een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid. Voordat men naar Duitsland vertrok bevonden zich namelijk reeds een aantal virusdragers bij de onderde len waarbij men de A-griep heeft kunnen vaststellen. Naar hij verder mededeelde hebben zich in „Senne lager" op een totale sterkte van 4000 Nederlandse militairen tot heden 1200 gevallen van A-griep voorgedaan. Opmerkelijk is dat het ene bataljon veel sterker werd aangetast dan het andere, iets dat men ook bij de on derdelen in Nederland heeft kunnen opmerken. Men behoeft niet te vrezen dat de getroffen militairen de bevolking zullen besmetten want iemand die de ziekte achter de rug heeft is geen virusdrager meer. Met betrekking tot de berichten in het Duitse dagblad „Paderborner Zeitung", dat de griep in deze nabij Sennelager gelegen plaats zou zijn overgebracht door de Nederlandse militairen, verklaarde de militaire arts dat dit zeer goed mogelijk is. Deze griep verpreidt zich over het gehele land en vroeger of later zou de bevolking er toch door getroffen zijn, zo besloot dr. v. Belle. PIJNLIJKE ENKEL Kroonprinses dinsdag niet in Ridderzaal Prinses Beatrix heeft donderdag middag bij het rijden in de manege bij een val haar enkel bezeerd. Zij zal de eerste dagen rust in acht moe ten nemen. In verband hiermee zal de Prinses ervan moeten afzien bij de opening van de Staten-Generaal aanwezig te zijn. Zo enigszins moge lijk hoopt zij wel aan de gebruikelijke rijtoer des middags deel te nemen. MAN RAAKTE BEKNELD OP SCHEEPSWERF. In Vlissingen is een 69-jarige inwo ner L. H. op een twaalf meter hoge loopplank in een machineloods van scheepswerf „De Schelde" bekneld geraakt tussen een ijzeren paal met houten juk en een rijdende kraan. H. overleed vrijwel onmiddellijk aan zijn verwondingen. Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Gefaoorteaankondigingen (Advertentie» Wetsontwerp van minister Cals Minister Cals heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Lageronderwijs- wet 1920, waarin wordt voorgesteld de leerlingenschalen voor het gewoon lager onderwijs, het voortgezet ge woon lager onderwijs en het uitge breid lager onderwijs aanzienlijk te verlagen. Deze ve:rlaging zal niet in eens worden gerealiseerd, maar zal in fasen geschieden. De uiteindelijke verlaging is in het wetsontwerp vast gelegd en wordt van kracht op een door de Kroon nader te bepalen tijd stip, dat afhankelijk is van de perso neelsvoorziening en de beschikbare geldmiddelen en dat waarschijnlijk niet vóór 1 januari 1968 zal gelegen zijn. De tussentijdse verlagingen zul len bij algemene maatregel van be stuur worden vastgesteld. De kosten worden door de minister, wat de salarissen en kosten van nieu we gebouwen en lokalen betreft, voor de eerste fase op 30.6 miljoen, voor de tweede op 61.2 miljoen en voor de derde op f 99.3 miljoen geschat. In het algemeen gesproken wil de bewindsman althans voor de lagere klassen terug naar de 35-schaal voor de lagere scholen. Het tekort aan onderwijzers, de spanning op de bouwmarkt en de toestand van 's lands financiën vor- Prof. Bellon f Gisteravond is op 65-jarige leeftijd in zijn woning aan de Nijhofstraat te Nijmegen plotseling overleden prof. dr K. L. Bellon, in leven hoogleraar in de godsdienstgeschiedenis en gods dienstwijsbegeerte aan de R.-K. uni versiteit te Nijmegen. Op 25 januari 1928 werd hij benoemd tot professor aan deze universiteit. Bij zijn zilve ren ambtsjubileum werd hij gehul digd door de hoogste Nederlandse en Belgische kerkelijke autoriteiten. Prof. K. L. Bellon werd geboren in Oppuurs in het hartje van Vlaan deren. Onder meer was hy enige ja ren geleden leraar aan een der Mechelse Seminaria. Voor zijn we tenschappelijk werk mocht hij vele onderscheidingen ontvangen. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, geheim kamer heer van de Paus, erekanunnik van 't metropolitain kapittel van Mechelen en lid van de koninklijke akademie voor kunsten en wetenschappen. De begrafenis zal dinsdag a.s. te Nijmegen plaats hebben. men drie belemmerende factoren, om een drastische verlaging van het leerlingenaantal per klas in de lagere, voortgezet gewoon lagere en uitge breid lagere scholen ineens door te voeren. VOOR KOELHUISBOTER WEINIG ANIMO. Het IVZ bood in augustus ca. 1500 ton koelhuisboter aan, welke bij in schrijving verkocht zou worden. Als minimum-prijs was f 3.25 vastgesteld. De belangstelling voor deze boter, die goedgekeurd is voor export, is gering. Slechts ca. 400 ton werd toegewezen tegen prijzen die gemiddeld 3.26 per kg. bedroegen. De oorzaak van deze geringe belangstelling is dat de N.- Zeelandse boter net nog iets lager no teert. Thans heeft het In. en Verkoop bureau voor Zuivel opnieuw een hoe veelheid koelhuisboter (1000 ton) aangeboden, wederom met als mini mumprijs f 3.25. De voorraad koel huisboter bedroegen per 31 augustus bijna 18.3 miljoen kg. Minder spanning op arbeidsmarkt In augustus is het aantal werkloze mannen van 28.955 tot 29.548 geste gen. De bezetting van de aanvullende werken nam af van 8061 tot 6631. De totale geregistreerde arbeidsreserve daalde van 37.016 tot 36.179. De geregistreerde vraag naar man nelijk personeel daalde van 65.074 tot 59.520. Tweederde van die daling werd veroorzaakt door inschakeling van jeugdigen in het bedrijfsleven. De spanning op de arbeidsmarkt is voelbaar verminderd. Vergeleken met vorig jaar eind augustus lag de arbeidsreserve ruim 13.000 hoger en de vraag ruim 16.000 lager. De toeneming van de seizoenwerk- gelegenheid in de landbouw bleef beneden de verwachting door het slechte weer. De arbeidsreserve steeg in de bouwvakken (met name de wa ter-, spoor- en wegenbouwsector t.g.v. de bestedingsbeperking), die horeca- en touringcarbedrijVen (afloop toe ristenseizoen) en onder het kantoor personeel (vervanging van ouderen door jongeren). Bloembollenuitvoer verloopt gunstig De eerste cijfers van de bloembol len uitvoer van 1957 tonen een be moedigend beeld, zo deelt het Cen traal Bloembollencomité mede. De cijfers waren weer hoger dan die van het vorige jaar. Tot 8 september 1957 werden 33,2 (v.j. 28.7 miljoen kg. tulpen, narcis sen, hycinten en bijgoed uitgevoerd ter waarde van 92.8 (v.j. 80.3) mil joen. Er is dit jaar een ruime oogst van voortreffelijke kwaliteit. De han del is willig. DE ZAAK TEGEN MAJOOR K. Voor de Krysraad te Velde in Den Haag zal op 2 oktober voorkomen de zaak tegen majoor K., die er van ver dacht wordt als hoofd van de sectie Aankopen Buitenland van het Direc toraat Materieel Landmacht, steek penningen te hebben aangenomen. Alle stuken met betrekking tot de zaak zyn thans in handen van de auditeur-militair. Majoor K., die op 28 november 1956 werd aangehouden werd eind febr. van dit jaar uit arrest ontslagen. Op verzoek van verdachte zouden nog enkele getuigen zijn gehoord, waar na de auditeur-militair de tenlasteleg ging kon samenstellen. RECHTZAKEN 't Was deese weeck al LEYDEN wat de kloek sloegh en dat de aendacht van Uw cronyqueerder opvroegh, omgeevingh had het druck met feest te vieren. 't Was all oraengienpret jn dorp en vleck, een wedkamp hier, een karmis daer; niet geck om met een meydjen in de draeymoolen te swieren. Als 't karmis is, isser voor aere saeck geen tyd, dan dencken se alleen aen pret en aen jolyt; dan drinckt men 't coele boer, eet paelinghen by bossen, wat schieten in de tent, een ritjen in de sweef, maer 's aevonds komt de karmis pas eerst recht op dreeff, dan siet men meyden, cnaepen van je helae hossen. In NOORDEN echter sat een spulbaes in de put, die stond daer op de karmis met de kop van Jut waerop so meenigh quant syn arm had moe geslaeghen. Eilaes, het mocht niet meer, de kop van Jut viel om en van geknall bleef 't kermisfeest een tyd jen stom. Jut kon niet teeghen Noordens windevlaeghen. Maer laeter kon men toch er lustigh weer op slaen, dat heyt toen meenigh jongheling er maer weer ferm gedaen die by de meyden wou graegh in ae gracie komen. Wie Jut aen 't ploffen slaet moet sterek syn als een peerd dat vinden Noorden's meysjes toch altyd nogh wat weerd en sullen sy nogh langh van deese karmis droomen. In LEYDEN wasset ernst ditmael wat is geschied (wat vroolycks oock gewis, maer dat en weet ick niet, ick magh alleen wat 'k weet voor U gaen cronyqueeren. Al leest U dus niet altyd wat U weet dat is gedaen, dan heyt sulx seecker niet in onse crant gestaen en was 't niet van belangh, dat durf ick wel beweeren). Wy hadden deese weeck een diamanten paer; van hou en trou en liefde sestich jaer! Ay wat een tyd, en dan nogh te bedencken dat het op dit, 't paer Boersema syn feest de wensch van veel besoeckers vast sal syn geweest dat God nogh jaeren langh daerby magh schencken! Peer Donders vierde 't heughelycke feyt van veertich jaer bestaen. Peer Donders sogeseyd geeft altyd bly de eerste hulp by ongelucken. 't Sy goed dat U als Leyenaer sulx weet want ongelucken synder altyd by de vleet. Peer Donders lymt er altyd weer de stucken. Tot slot genoot ons Leyden nogh de eer van hoogh besoeck. Sy quaemen van so veer d'Hooghmooghenden van onse Staeten-Generael. Sy quaemen om te sien hoe alles reylt en seylt, sy hebben oock in 't Schuttershof f een poosjen nogh verwyld by een goed glas en by een heerlyck mael van wyttebrood en haeringh, het Leydsche feestgerecht, en by sulck hartighs is een hartigh woord geseghd. Ick hoop nu maer dat sy niet gaen van 't kastjen naer de muur, daer is de tyd te kostbaer voor en oock de reys te duur. WILLEM VAN HORSTENDAEL. ONDER DRANKINVLOED. Bevestiging van vier weken ge vangenisstraf, maar zes maanden ont zegging van de rijbevoegdheid in plaats van een jaar, vorderde de pro cureur-generaal bij het Haagse ge rechtshof tegen een 67-jarige koop man in groenten en fruit uit Leiden. Deze gaf toe dat hij in de nacht van 11 op 12 maart j.l. op de Laan van N.O. Indië een auto had bestuurd ter wijl hij onder drankinvloed verkeer de. Een getuige had verklaard dat verdachte bijna een botsing had ver oorzaakt en dat hij onvast ter been was. De koopman had een bloedproef geweigerd. In het dossier bevond zich o.m. een schrijven van de veiling te Leiden dat verdachte zijn auto drin gend nodig heeft in verband met zijn handel. De procureur-generaal vond de fei ten volkomen vast staan. De verdach te is reeds eerder veroordeeld en de proc.generaal vond de antecedenten- I staat ook niet zo gunstig. Mr. W. Hugenholtz uit Leiden, ver-1 dachtes raadsman, zei dat men verd. in de val had laten lopen. Hij legde I een verklaring over van de heer j Mol, voorzitter van het bedrijfschap, die de verdachte al 25 jaar kent als een bonafide serieuze koopman en die nooit iets van drankmisbruik had bemerkt. De vorige veroordeling was zeer licht, nl. 50 boete. Pleiter ver zocht het Hof clementie. Arrest 27 september. VAKANTIEZEGELS GESTOLEN. De procureur-generaal bij het Haags gerechtshof vroeg bevestiging van het vonnis, waarbij een 37-jarige granietwerker uit Leiden wegens diefstal was veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdachte had een vakantiezegelboekje ter waarde van 300,gestolen. Er was een feestavondje geweest in een café en verdachte had in een dronken bui het boekje uit de jas j van een mede-feestganger gehaald. De volgende dag had verdachte de zegels echter willen inwisselen en hieruit concludeerde de president, dat het dus toch niet alleen een plot- J selinge opwelling was geweest. Ver dachte was al vaker veroordeeld voor i diefstallen, meineed enz. De procu reur-generaal vermeldde nog dat verdachte zijn eigen zegels had opge- j bruikt voor kolen in plaats voor va- kantie. Hij noemde het geval een laf fe daad tegenover een mede-arbeider Verdachte zelf vroeg een geldboete omdat hij anders misschien ontslagen zou worden. Arrest 27 september. „Bent U degene, die aan de nood rem getrokken heeft?" Een tegenvaller„Hoe oud schat je mijn aanstaande". „Dertig jaar." „Weet je dan niet, dat men er bij dames altijd 10 jaar aftrekt?" „O, dat heb ik al gedaan". Twee broers. Twee vakantierei zigers lopen op de Avenue de Mes- sini in Parijs. „Kijk, daar staat een standbeeld van Shakespeare", zei de een. „Ah juist, zeker een broer van Robbespier". MOERLAND ROOKT STEEDS MEER Uit een opstel. Uit een opstel van Liesje: „Wij zijn thuis met ons drieën, vader, moeder en ik. Ik ben de jongste. Te luchtig gekleed. Een oude generaal, die van het leven genoten had, haalde eens, als op zijn persoon toepasselijk, de versregel van Hora- tius aan: „Ik hul mij in mijne deugd". Toen hij kort daarna kou vatte zei iemand: „Dat komt er van als je zo luchtig gekleed gaat." Gloeiende wangen. Jeanne: „Is dat lopen! Mijn wangen gloeien als vuur". Een goed antwoord. Een boer staat te kijken naar een in aanbouw zijnd krankzinnigengesticht en vraagt aan een heer in de nabijheid wat dat huis most worden. „Een gekkenhuis voor boeren". „Dat dacht ik wel, want voor stadse mensen zou het wel te klein zijn." De onbevattelijke. Meester heeft een potlood gevonden. „Van wie is dat?" Jongen: „Van mijn!" Meester: (verbeterend): ..Van mij." Jongen: „Dus van uwes?" Meest°r (verbetert opnieuw): „Van u". Jongen: „O, dus het is toch van mijn." De spotter. Kelner: „En hoe vond meneer de biefstuk?" Gast: „Dat ging nogal gemakkelijk. Ik nam een schijfje aardappel op en daar lag ie." Mannen van het vak. Bij de uit gang van een kerk zaten een lamme en een blinde te bedelen. Toen alle aanwezigen de kerk verlaten hadden, zeide lamme: „Kom, ik loop nu maar naar huis." „Nou, tot ziens dan," antwoordde de blinde. „Is het U al eens opgevallen, juf frouw, dat de grootste domkoppen dikwijls de mooiste vrouwen heb- jben?" 1 „Oh, nu vleit U mij!"

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5