©efieklseSoii/Yatit V.N. veroordelen het Russische optreden in Hongarije Resolutie ongewijzigd door grote meerderheid aangenomen Het oordeel van de wereld HONGAARSE TRAGEDIE Kadar boven de Paus Bij het 40-jarig jubileum van collega M. Zonderop weer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14209 Directeur: C. M. v. HAMERSVEID. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50 De Algemene Vergadering der Ver. Naties te New York heeft de door 37 ten „hun invloed over landen die on- landen ondertekende resolutie over Hongraije met 60 tegen 10 stemmen en 10 onthoudingen ongewijzigd goedgekeurd. Tegen de resolutie stemden Albanië, Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjecho- Slowakije, Hongarije, Polen, Roemenië, de Oekraine, de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. Zuid-Afrika was bij de stemming niet aanwezig. Afghanistan, Ccylon, Egypte, Finland, India, Indonesië, Nepal, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen onthielden zich van stemming. In de aangenomen resolutie wordt onder meer het optreden van de Sow- jet Unie tijdens de Hongaarse opstand veroordeeld. De Russen worden ver- antwoorde'ijk gesteld voor het neerslaan van de spontane nationale op stand" der Hongaarse bevolking, hetgeen geschiedde met een grote gewa pende macht. Prins Wan van Thailand heeft voorts van de Algemene Vergadering op dracht gekregen tot een speciale missie naar Moskou en Boedapest om te trachten de regeringen van de Sowjet-Unie en Hongarije alsnog te bewegen hun standpunt te wijzigen. Verbitterde aanval van Rus Sobolef Als in de ergste dagen van de koude oorlog VERZACHTINGSPOGINGEN. Vóór de resolutie aanvaard werd, had de afgevaardigde van Ceylon voorgesteld het rapport van de com missie te „aanvaarden" Lp.v. te „on derschrijven". Ook werden twee amendementen van de Burmese afgevaardigde ver worpen. In het eerste werd verzocht het woord „veroordeelt" in de reso lutie te vervangen door betreurd". In het tweede werd gevraagd de be paling te schrappen,' waarin de spe ciale vertegenwoordiger van de Al- JJET DEBAT VAN DE Verenigde «n Naties over het rapport, dat de V.N.-commissie oveir de Hopgaarse tragedie heeft opgesteld en dat bij de Assemblée is ingediend, vergezeld van een bijpassend- resolutie, heeft niet die grote aandacht getrokken, welke men verwachten zou. Het is niet zozeer, dat men de tra gische afloop van de nationale op stand in Hongarije reeds vergeten is of dat men geen aandacht meer over heeft voor het leed van een dapper volk. „Er zijn dingen, die een mens niet vergeten mag, omdat dat ver raad aan zijn ziel zou zijn", zei minis ter Luns te New York. Neen, de wereld is het niet verge ten wat er gebeurd is in Hongarije, daarvan getuigen de redevoe- 0 ringen in de vergadering der volken. Maar de verminderde belangstelling voor het Uno-debat heeft als oorzaak het besef, dat men daar in New York praten kan wat men wil, maar dat Moskou er zich niets van aantrekt. Het beschamende van de situatie is bovendien, dat de vrije wereld on danks alle veroordelende uitspraken zich erbij neer zal leggen. Bevre digen doet -dat niet, maar iedereen be grijpt, dat men niet anders kan. Er is geen enkele regering, die een der de wereldoorlog wil riskeren. Bij de tegenwoordige bewapening met ra ketten en atoombommen is de kans maar al te groot, dat in dat geval niet alleen Hongarije maar heel Europa één grotf puinhoop wordt. Met een dergelijke remedie is niemand gebaat. Zelfs met minder ver gaande maat regelen, welke de UNO eventueel zou kunnen aanbevelen, zouden de Hon garen niet geholpen zijn, want het enige resultaat van een scherpe actie zou zijn, dat de marionetten-regering van Kadar gedwongen werd om de Hongaren nog minder vrijheid te la ten dan hun thans gegund is. Het enige Wat de Ver. Naties kun nen doen is, er voor te zorgen, dat de Hongaarse tragedie niet in het ver geetboek raakt en dat de wereldopi nie wakker wordt gehouden. De wereld moet zich voor ogen blij ven houden, dat wat met de Honga ren geschied is, ook andere volken kan overkomen, zolang het systeem in Moskou ongewijzigd blijft en de zelfde mannen aan het roer zitten, die verantwoordelijk zijn voor het ge beurde in oktober en november 1956. De wereldopinie mag een ongrijp bare realiteit zijn, zij is niettemin een wapen, waarvoor dictatoriale re geringen uiterst beducht zyn. Het is een wapen, dat werkt op de lange duur. In dit licht moeten wij de thans met een indrukwekkende meerder heid door de Ver. Naties aanvaarde resolutie beschouwen. Niemand ver wacht, dat het prins Wan gelukken zal Moskou en Boedapest tot andere gedachten te brengen. Maar de we reld heeft tenminste getoond, dat al laat zij het bij woorden zij een optreden, zoals Rusland zich tegen- gemene Vergadering opdracht wordt gegeven om op het geschikte tijdstip met de Hongaarse commissie overleg te plegen. De Rus Sobolef deed nog een bitte re aanval op Groot-Brittannië, Frank rijk, de V.S., Nederland en andere landen, die de resolutie steunden. Hij zei dat Groot-Brittannië zijn kolo niaal rijk trachtte te behouden en de volkeren „tot slavernij te brengen". Er komen berichten binnen van nieu we militaire voorbereidingen tegen Jemen en de Britse strijdkrachten worden „met spoed" naar Adqp over gebracht, aldus Sobolef. Hij beschuldigde de westelijke mo gendheden ervan Hongarije als „rook gordijn" te gebruiken om haar „agres sieve bedoelingen" in het Midden- Oosten en elders te verbergen en de „fascistische putsch" in Hongarije voor te stellen als een nationale op stand. In een verbitterde redevoering, die volgens waarnemers herinnerde aan de tijd toen de koude oorlog op zijn hoogtepunt was, viel Sobolef voor namelijk Engeland en Frankrijk aan, die hij ervan beschuldigde te trach- afhankelijk zijn geworden uit te brei den". Engeland was in vele delen van de wereld tot agressieve daden over gegaan. Hij noemde Oman, Jemen en Cyprus. Frankrijk had zich onder meer schhldig gemaakt aan de „wre de onderdrukking van de Algerijnse patriotten". Amerika, Engeland en Frankrijk zijn van plan nog verdere maatrege len te nemen om hun politiek in het Nabije en Midden-Oosten uit te voe ren. Zij voeren in toenemende mate een zenuwoorlog tegen Syrië en zijn voornemens gewapenderhand repre saillemaatregelen tegen dit land te nemen, aldus Sobolef. Een minuut stilte. Nadat de afgevaardigden een mi nuut stilte voor gebed en overden king in acht hadden genomen, sloot de voorzitter, prins Wan van Thai land, de elfde zitting van de Alge mene Vergadering, waarvan het de bat over Hongarije nog deel uitmaak te. Dinsdag a.s. begint de twaalfde zitting van de Assemblée. Regeringsplan voor Algerië Officieel wordt meegedeeld, dat het Franse kabinet na de gehele dag te hebben vergaderd, vrijdag overeen stemming heeft bereikt over het her vormingsprogram voor Algerië. De minister van defensie André Morice, zo wordt hieraan toegevoegd, handhaafde echter zijn voorbehou "j ten aanzien van de voorgestelde maatregelen. Morice verzet'zich met andere rechtse vertegenwoordigers tegen instelling van een centrale federale raad in Algiers, als coördi nerend orgaan voor de zes voorge stelde streekbesturen in Algerië. Morice behoort tot de rechtse frac tie van de radicale partij. Hij zal af treden tenzij het partijbestuur hem machtigt de meerderheidsbeslissing van het kabinet onder protest te aan vaarden. De Hongaarse regering heeft be paald, dat het reecente decreet van 't Vaticaan, dat Hongaarse geestelijken verbiedt lid van het parlement te zijn, niet gepubliceerd of nagekomen mag worden. De drie r.k. geestelijken, die parlementsild zijn, behouden him ze tel. Het hoofd van het Hongaarse bu reau voor kwesties van Kerk en Staat, Janos Horvath, verwierp het decreet als „politieke druk" en „grove inmenging in de Hongaarse binnen landse aangelegenheden". De Hon gaarse regering had vroeger reeds bepaald, dat decreten van het Vati caan niet geldig zijn zonder goedkeu ring van de Hongaarse regering. De betrekkingen tussen Kerk en Staat noemde Horvath „goed". Hij herhaalde vroegere regerings verklaringen, dat er geen bisschoppen in arrest zijn. Wel hebben de autori teiten in juli bisschop Bertalen Bada- lik van Jeszprem in West-Hongarije verboden zijn functie uit te oefe nen. Een dergelijk verbod geldt ook reeds sedert 1953 voor bisschop Jos- zef Peteri van Vac. Onrust onder Russische militairen De leider van een anti-Russische ondergrondse organisatie, Romano, heeft gisteren verklaard dat er onjrust heerst in Rusland. Romano, functionaris van de „Na tionaal Solidaristische Organisatie" (NTS) deelde in Frankfort mede, dat hij uit geheime bron inlichtingen had ontvangen dat de legerkampen in de Sowjet-Unie onder strenge bewaking staan. Individuele verloven zijn volgens Romanov niet meer toegestaan, al leen groepsverloven waarbij de man schappen in eikaars nabijheid moeten blijven. Romanov is redacteur van het weekblad Possev, een uitgave van de Nat. Solidaristische Organisatie. In Frankfort wordt het jaarcongres van de NTS gehouden. Beelden van de nationale conferentie te Djakarta Twee beelden van de nationale conferentie in Djakarta tussen de centrale regering onder leiding van president Soekarno en de verschillende regionale leiders. - Foto boven: v.l.n.r. president Soekarno, premier Djoeanda en de voormalige vice-president Mohammed Hatta, ernstig luisterend naar het spelen van het Indonesische volkslied bij het begin van de conferentie. Foto onder: luitenant-kolonel Ahmad Hoessein, wiens revolutionaire Ban- tengraad in Midden-Sumatra het heft in handen heeft, omhangen met een bloemenkrans op weg naar het conferentiegebouw, nadat hij bij zijn aan komst in Djakarta door leden van de Sumatraanse kolonie uitbundig was begroet. De persoonlijke veiligheid van Ahmad Hoessein op zijn tocht naar en tijdens zijn verblijf in Djakarta werden gewaarborgd door de centrale regering. Britse oefening afgelast De commandant van de zesde Britse tankdivisie, luitenant-generaal Py- man, heeft besloten de herfstmanoeu- vres van zijn divisie in Westfalen af te breken, omdat de zware voertui gen bij dit regenweer te veel schade aan de bodem toebrengen. Er is drie dagen geoefend. Volgens plan had de oefening tot 22 september moeten duren. heer Mart. Zonderop als redac teur van „De Leidse Courant" zal nadat de eigenlijke datum van 13 augustus in stilte was voorbijgegaan op dinsdag 24 september feestelijk worden herdacht. Velen, die anders door vacantie- uitstedigheid verhinderd zouden zijn, hadden de wens te kennen gegeven, hem persoonlijk met zijn jubileum te kunnen gelukwensen. Daaraan is te gemoetgekomen, omdat we deze wens konden begrijpen. Want de heer Zonderop is in vele kringen binnen en buiten Leiden een geziene en populaire figuur. De reden van dit aanzien en van deze populariteit ligt voor een ge- over Hongarije heeft veroorloofd, niet deelte in zijn persoonlijke hoedanig- zonder meer over haar kant laat gaan. heden, voor een ander deel in zijn veelzijdige journalistieke bedrijvig heid. De nu bijna 62-jarige is als jonge man van 21 jaren op de redactie van „De Leidse Courant" gekomen. Uit de kop van de krant blijkt, dat zij aan haar 48ste jaargang bezig is, ter wijl de heer Zonderop zijn 40ste jaar gang heeft voltooid. Er is dus slechts een gering verschil, en reeds uit dat rekensommetje blijkt, dat het leven van de jubilaris met de krant ver groeid en zij met hem gegroeid is. Nu de heer Zonderop de veertigste jaargang van zijn eigen leven heeft afgemaakt, staat dat leven voor een belangrijk deel gebundeld in de „leg gers" van de L. C.: honderden ge meenteraadsverslagen uit de omlig gende gemeenten die wegens de schaarse verbindingen meestal op de fiets en soms te voet werden be zocht; later duizenden verenigings verslagen in de stad Leiden, avond aan avond bijgewoond; weer later on telbare sportverslagen, door hem meegemaakt of uit de gegevens van correspondenten bewerkt. De heer Zonderop wisselde tijdens zijn loopbaan namelijk van de ru briek „omgeving" naar „stad" en van stad naar „sport". Maar zoals dat bij een gewestelijk dagblad voor de hand ligt, bleef hij als sportredac teur tevens ten nauwste betrokken bij stad en omgeving en andere ru brieken. Deze veelzijdigheid kwam hem zeer te stade, toen hij geroepen werd, en daar de aangewezen man voor was, het redactionele toezicht te houden bij het „opmaken", d.w.z. de indeling van de krant. TUSSEN het begin-stadium van zijn journalistieke loopbaan en het jubileum, dat wij thans gaan vie ren, ligt niet alleen een tijdsverschil, maar een nog veel groter afstand van levenstempo. Het was tijdens de eer ste wereldoorlog, in 1916, dat de heer Zonderop na een seminarie studie zijn intrede deed bij het Centraal Bureau van de K.S.A., waarvan prof. Aalberse toen direc teur was. En het was eveneens tijdens de eerste wereldoorlog, dat hij, on der leiding van onze vereerde voor ganger, de heer Th. B. J. Wilmer, de eerste schreden zette in de journalis tiek. Het zullen geen wankele schre den geweest zfjn. Dat ligt niet in de aard van onze jubilaris! Maar welk een verschil in levens wijze ligt er tussen die tijd en nu, welk een verschil ook in journalis tiek tempo, dat de met de hand ge schreven vellen van de persbureaux Vaz Dias en Belinfante en de spaar zame foto's zal verwisselen voor de altijd maar doortikkende telex, de cli- chograaf, het Bell apparaat en de zelden-aflatende telefoon. Het jour nalistieke en redactionele leven is in die tussentijd veel ingewikkelder, veel intenser en ook veel nerveuzer geworden. Het is in onze jubilaris te bewonde ren, dat hij deze ontwikkelingsgang niet alleen heeft meegemaakt, maar er ook aan meegedaan, er met mede gegroeid is. Practisch en nuchter van aard, heeft hij altijd spoedig ingezien, wat voor de ontwikkeling van de krant nodig was. Toen in de twinti ger jaren de sportbeoefening „in het nieuws" begon te komen, wijdde hij zich daar onmiddellijk aan. In de sport ook daarin heeft de heer Zonderop zijn partijtje meegespeeld en speelt hij nog mee, nu meer in journalistieke zin, doch in ieder geval Buien In de afgelopen 24 uur Is er in de luchtdrukverdeling boven Europa veel veranderd. Boven Zuid-Noorwe- gen ligt nog steeds het centrum van een omvangrijke depressie, waar aan haar oostkant warme lucht uit het Middenlandse Zeegebied via Midden- Rusland naar het hoge noorden stroomt, terwijl aan de andere kant van de depressie koude lucht wordt getransporteerd. Door de onstabiele opbouw van de aangevoerde lucht ontwikkelen zich telkens buien. Ook de komende 24 uur wordt onstabiele polaire lucht aangevoerd, zodat het koude weer met af en toe buien voortduurt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's effectief! Naast de oude Leidse voet balverenigingen rezen toenmaals een reeks katholieke verenigingen op in stad en wijde omgeving, welke onder gebracht werden in de Dioc. Haarl. Voetbalbond en de R.K. Federatie. Die opkomst van de voetballerij eiste voor de krant veel verzorging, veel tijd en ambitie, en veel toezicht en nog steeds is het zo dat de jubilaris fel op de bal zit, als een van de sport verslagen te laat binnenkomt. OPORTREDACTEUR is eigenlijk weer een vak apart. Het vereist een doorlopende aanpassing aan de zich wijzigende belangstelling; het vereist een jeugdig hart ondanks de grijzende haren; het vereist ook een gedegen kennis van allerlei takken van sport en het is ongetwijfeld zo, dat de heer Zonderop een deskundige is, niet alleen in voetbal, maar ook in athletiek, zwemmen, waterpolo, zeilen, paardensport, tafeltennis en volleybal. Daar kan men respect voor hebben! Onze jubilaris is in alle sportkringen èn om zijn vak-kennis èn om zijn gemoedelijkheid een be paald populaire figuur. Een geheel ander terrein, waarop hjj het verstond met zijn tijd mee te gaan, is het Rode Kruis, welks acties hij krachtig ondersteunde, in 't bij zonder de Bloedtransfusiedienst, waarvoor hijzelf meermalen als do nor optrad en welke hem de Land- - - steiner-medaille en de plaquette toe-HoOCWaterstanOPn kende. Het Rode Kruis verleende hem VVaicröiailUCIl het lidmaatschap van verdienste. Dan is er de Bescherming Burgerbevol king, welke zijn daadwerkelijke sym pathie geniet en dan is er (waaraan hij zijn hart wel heeft verpand) de Bond van Café-Restaurant- en H< geëmployeerden „St. Antonius", schijnt. De heer Zonderop i (Geldig van zaterdagavond tot f zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j WEINIG VERANDERING. j j Nu en dan buien met een ma- j j tige, af en toe krachtige weste- lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 15 Sept. zon op 6.16; onder 18.58; maan op 21.41; onder 12.51. 16 Sept. zon op 6.18; onder 18.55; maan op 22.30; onder 13.50. 15 Sept. v.m. 6.30; n.m. 6.50. 16 Sept. v.m. 7.10; n.m. 7.35. zelden verstek laat gaan. die veertig jaren hebben samenwerken; voor beide zijn erkentelijk. Van nabij kunnen wij en daarom gaan wij met dank in 't hart zijn jubileum vieren op dinsdag 24 september. Op die dag Is er tussen 3 en 5 uur in „Het Gulden Vlies" aan de Bree- straat te Leiden gelegenheid de spor tieve jubilaris geluk te wensen! L. R. 1 STOCKHOLM half bew. 14 gr OSLO regenbui 13 KOPENHAGEN regenbui 14 ABERDEEN regen 12 1 LONDEN regen 16 AMSTERDAM regenbui 15 LUXEMBURG zwaar bew. 11 .PARUS regen 16 BORDEAUX licjit bew. 19 1 GRENOBLE regen 20 NICE onbewolkt 27 1 BERLIJN zwaar bew. 16 1 FRANKFORT licht bew. 15 I ZüRICH geheel bew. 17 GENEVé regenbui LOCARNO zwaar bew. 23 WENEN zwaar bew. 14 1 INNSBRUCK zwaar bew. 15 ROME zwaar bew. 25 AJACCIO zwaar bew. 23 MALLORCA zwaar bew. 27 Korreltje Wie twee hazen jaagt, vangt er meestal geen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1