Jltet de tena. taan uit De A.R.K.A. houdt jubileumcongres te Maastricht ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 10 JVm atujótig auantuui, behouden aan taai I>rle Engelse schipbreukelingen, die door Hr. Ms. „Zeven Provinciën" aan boord zijn genomen op de Noordzee, waar zij moeilijkheden met hun jacht hadden, gefotogra feerd aan boord van de kruiser na hun aankomst in Den Helder. Het jacht was aanvankelijk door de kruiser op sleeptouw genomen, doch is later verloren gegaan. Kritiek op beleid niet gefundeerd Ter gelegenheid van het ARKA- jubileumcongres, dat gisteren in het Staargebouw te Maastricht een aan vang nam, hield de algemeen voor zitter, mr G. A. A. M. Boot, een ope ningsrede. Hij herinnerde aan de oprichting van de algemene R.-K. Ambtenaren- vereniging, nu 40 jaar geleden. Bedroeg het ledental drie jaar ge leden 16.500, thans heeft het leden tal al bijna de 21.000 bereikt. In zijta samenvatting meende hij te kunnen vaststellen, dat de ARKA niet alleen het grote nut van haar bestaan gedurende de afgelopen 40 jaar heeft bewezen, doch tevens, dat zij met de ervaring van een 40-jarige en niettemin met jeugdig, elan gereed staat om ook de nieuwste problemen met grote daadkracht aan te vatten. Over de samenwerking zei de voor zitter onder meer: „Voor het beha len van de grootst mogelijke resul taten zijn wij op samenwerking met andere organisaties aangewezen. Het is in dit verband wel min of meer tra gisch, dat wij enerzijds sinds jaar en dag Op de noodzaak van samenwer king hebben gewezen, dat zich ver volgens momenteel weer nieuwe perspectieven met betrekking tot de samenwerking met socialistisch ge richte organisaties voordoen en dat wij tenslotte een hieuw samenwer kingsverband met de BKI meer de finitief menen te moeten aangaan, doch dat van de andere kant tege lijkertijd een bestaande samenwer king, althans formeel, dreigt te wor den beëindigd, doordat de KAB, zij het voorwaardelijk, de met ons be staande binding heeft opgezegd. „Praktische samenwerking tussen de KAB en de ARKA op verschil lend terrein kan nuttig en gewenst zijn". Door vrijwel alle afgevaardigden werd op scherpe wijze uiting gegeven aan grote ontevredenheid over wat men noemde de onhoudbare salaris positie der lagere en middelbare ambtenaren en het georganiseerd overleg, hetwelk in feite, zo werd ge zegd, slechts een schijnoverleg is. Er werd zelfs in eerste instantie voorge steld om in samenwerking met zus terorganisaties een demonstratieve protestbijeenkomst te houden in Den Haag en om uit het georganiseerd overleg te treden. Samenvattend concludeerde de al gemeen voorzitter, dat de afgevaar digden de activiteiten van het. hoofd bestuur blijkbaar niet voldoende heb ben gevolgd. Hij stelt met nadruk vast, dat de kritiek op het ARKA- beleid niet voldoende gefundeerd is. Het hoofdbestuur heeft voortdurend gewaarschuwd tegen onbezonnen ac ties. Er is geen enkele organisatie, aldus de voorzitter, die zo tijdig bij de regering op positieverbetering heeft aangedrongen als de ARKA. Met leuzen en gemeenplaatsen zijn wij niet gediend, aldus de heer Boot. De ARKA heeft de salarisverhoging van de hogere ambtenaren gesteund onder beding, dat tevens de nodige aandacht zal worden besteed aan de salarissen van de lagere en middel bare ambtenaren. Van een doeltref fende samenwerking met zusterorga nisaties kan alleen sprake zijn als er een volkomen eenheid naar buiten wordt gedemonstreerd. Tenslotte werd het beleid van het hoofdbestuur door het congres alge meen goedgekeurd. Er werden telegrammen gezonden aan H.M. de Koningin en aan mgr dr G. Lemmens, bisschop van Roer mond, waarin het congres uitdruk king geeft aan gevoelens van trouw, eerbied, verknochtheid en volg zaamheid. Het congres wordt heden morgen voortgezet. (Slitant opende d£ot met óteuteC Tot de „menselijke" trekken in een •olifant behoren zijn grote aanhanke- kelijkheid en men zou haast mogen zeggen: zijn gevoel voor humor. Zo had een olifant van het circus Sar- rasani vriendschap gesloten met een pony, die in zijn onmiddellijke om geving op stal stond. Toen nu het paardje op een kwade dag werd over geplaatst, begon onze dikhuid te knie zen. Nu staan olifanten op hun pla teau als het ware verankerd, de ket ting om hun poot is met een slot aan de haak in de bodem bevestigd. De olifant slaagde er in de sleutel te ont dekken, die zowaar binnen zijn be reik hing en hij morrelde net zo lang totdat hij zijn voorpoot bevrijd had. Ook de achterpoot wist hij te ont- kluisteren. Netjes werd de sleutel weer op zijn plaats gehangen en dik huid op weg naar zijn vriendje Dat olifanten ook voor hun baas op komen, bleek die keer in Rio de Ja neiro, toen de heren studenten meen den de voorstelling van Sarrasani in de war te kunnen sturen. De jongelui omsingelden het circus en gingen tot de aanval over. Slechts op één punt braken de heethoofden door het kor don van het circuspersoneel en dat was bij de olifantsstallen. Zo stonden zij joelend tegenover deze reuzen En toen gebeurde het.... Lees deze geschiedenis en al die andere opwin dende, romantische, tragische en ook komische gebeurtenissen uit het cir cusleven uit alle landen door alle tij den. U vindt een keur van enerveren de literatuur in het prachtige circus- album „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen en vele prachtige kleurenplaten en plaat jes; geschreven door de circusken ners bij uitstek J. v. Doveren en Fred j Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterle- verancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47„ 's-Gravenhage. U krijgt dan het al bum per omgaande toegezonden on der rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijks- botermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zon dag! (Advertentie). Bont bruidstoiletje in Londen en bontgarnering In het Dorchester hotel aan de Park Lane te Londen is een bont modeshow gehouden, uitgaande van het Britse verbond voor de bonthandel. Deze foto toont een van de creaties, een bruidstoilet van Amerikaans wit bont uit de collectie van Saul Sander Son, gedra gen door Tessa Stanley. Jïsiijöutaag. §j Uit de keuken geklapt m MENU VAN DE WEEK. Hl De nazomer schenkt ons ieder jg| jaar weër vruchten als b.v. pom- =i poen, mais, paprika en aubergi- §p nes, die we in de overige jaarge- tijden praktisch niet zien en die §H er zich uitstekend toe lenen om in onze menu's weer eens de no- dige variatie aan te brengen. s= De aubergines vallen op door hun mooie, dieppaarse kleur. Ze zijn zacht van smaak, kunnen niet alleen gebakken genuttigd, maar ook heel goed met een of andersmakelijk vulsel opge- diend worden. In dit weekmenu |H wordt daar een risotto voor ge- bruikt, maar met eigen fantasie en met behulp van b.v. eieren, champignons, vis, tomaten, enz. §H kan men natuurlijk eindeloos veel variaties aanbrengen. !H ZONDAG: schelp met padde- stoelenragout, varkenscarbona- de, princessebonen, aardappe- len, fruitsla. |H MAANDAG: risotto met gestoof- Hë de tomaten, karnemelkvla. DINSDAG: gevulde aubergines met sla, omelet met jam. WOENSDAG: gebakken lever, snijbonen, aardappelen, appel- compote, (witte bonen in de week zetten). DONDERDAG: witte bonen, hard gekookte eieren, aardappelpu- rée, peterseliesaus, yoghurt. VRIJDAG: wittebonensoep, ge bakken schol, sla, rauw ge bakken aardappelen. ZATERDAG: macaroni met ham en kaas, hangop met rozijnen. Recept: Gevulde auburgines. 4 aubergines, risotto van 100 gr. rijst, 200 gr. champignons of cantharellen, 30 gr. roomboter, 40 gr. geraspte kaas, zout. De aubergines in de lengte doorsnijden, het zaad eruit ha len, de rest met zout bestrooien en in de koekepan bakken. De helften vullen met risotto waar aan de gebakken champignons zijn toegevoegd, ze in een vuur vaste schotel leggen, met de kaas bestrooien en in de oven licht bruin laten worden. Recept: Hangop met rozijnen. 2 1. karnemelk, 100 gr. rozij nen, 100 gr. suiker, citroensap van 1 citroen, iets water. In een kom eeri vergiet plaat sen en hierin een schone, natge maakte doek leggen. De karne melk op de doek schenken en wegzetten. Af en toe het dikke gedeelte van de doek afscheppen en in een kom overdoen. Ten slotte de hangop glad roeren. De rozijnen wassen en in een bodempje water 10 min. zachtjes koken. De rozijnen af laten koe len en met de suiker en het ci troensap door de hangop doen. VIOOLTJES moet men nu scheuren Wij geloven niet, dat de opgave van deze week u veel hoofdbrekens zal kosten, althans zeker niet voor de inwoners van(Daar hadden wfj ons byna verschreven!). Het gebouw, dat u op de hier naast afgedrukte foto ziet, ligt niet ver van het park, dat u vorige week moest raden. Het ligt althans in een gemeente, die in dezelfde windstreek ligt. Meer vertellen wij u niet; dan wordt het al te gemakkelijk. Veel De vorige week De opgave van de vorige week bleek, gezien het zeer grote aantal inzendingen, niet moeilijk. Foutieve oplossingen kwamen er in het geheel niet binnen! Ten overvloede wellicht geven we toch nog even de juiste oplossing: De foto stelde voor de hoofdingang van het park te Sassen- heim. Bij de verloting van de waar de bon van 5,kwam als winnaar uit de bus mevr. J. C. Rewijk, Burchtstraat 12 te Sassenheim. Wat U moet doen Schrijft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de pnnlere- dactie van onze conrant welk plekje O In deze foto meent te herkennen. En. vergeet V vooral niet Ow brief In te staren onder het mottor ..Met de lens de laan alt" Het spaart de redactie moellUkhe- den eD O behoedt O zelf voor de teleurstelling dat aw Inzending niet meeloot De inzendingen moeten vóór donderdag a^. In bezit van de redactie zijn. CVLK MENS heeft nu eenmaal een voorkeur voor bepaalde bloemsoorten, doch viooltjes staan bij dames, wel zeer in de pas. Eigenlijk behoren de heerlijk geurende viooltjes in elk tuintje te worden aangeplant, vooral in schaduwrijke tuintjes zal men veel en lang plezier kunnen heb ben van werkelijke bloemen pracht. Maartse viooltjes behoren tot de vaste of overblijvende plan ten, zodat men daarvan, als ze zijn aangeplant, elk voorjaar, veel bloemen kan verwachten. Ook nu kan men viooltjes aan planten. De gewone grootbloemige vio len komen tegenwoordig veel in de tuinen voor en ook zij houden van niet te veel zon. Als de uit gebloeide bloempjes regelmatig worden wegenomen, zodat niet tot zaadvorming kan worden overgegaan, zal men van de mooie bloemen lang kunnen pro fiteren. Men dient dan na de bloei de planten een beetje in te snijden; voor de winter kan men dan weer nieuwe groei verwachten, terwijl sommige soorten in de herfst voor de tweede maal kun nen bloeien, al moet men dan niet zo'n overweldige bloei ver wachten als in de zomermaan den. Overblijvende viooltjes kunnen op eenvoudige wijze vermeerderd worden, n.l. door middel van scheuren en daar voor is het nu de geschikte tijd. Voor de winter komen ze dan in elk geval wortelvast te staan en omdat ze volkomen winterhard zijn groeien ze ongehinderd ver der. Men kent natuurlijk de groot bloemige violen, die de bloemen- koopman in het voorjaar en in de herfst op zijn wagen pleegt te hebben, violen in alle mogelijke kleuren, er zijn er bij met enor me bloemen. Deze worden veel al gebruikt voor perkbeplanting, waarvoor ze heel geschikt zijn, doch ook op de voorgrond van een border en zelfs op kleine hoekjes in een rotstuin zullen ze prachtig voldoen. Als deze plan ten nu worden gepoot, zullen ze in de late herfst nog kunnen bloeien. Het is natuurlijk het eenvou digste planten te kopen van de bloemenkoopman, maar men kan ze ook heel goed zelf kweken. In dat geval zal nu zo spoedig mo gelijk gezaaid moeten worden, anders wordt het te laat. U be hoeft er niet voor in het bezit te zijn van kassen of bakken, op een licht plekje in de volle grond, kunnen ze heel goed uit gezaaid worden. Het zaad mag niet te diep in de aarde komen; het is al vol doende als het juist even onder de oppervlakte zit. Zodra de plantjes hanteerbaar zijn, kunnen ze verplaatst wor den, om ze in het vroege voor jaar op de voor hen bestemde plaats uit te poten. (Nadruk verboden). DEEDS ONZE VERRE voor- ouders in de steentijd maak ten dankbaar gebruik van bont om zich tegen koude te bescher men en van die tijd af is bont een onmisbaar onderdeel van de kleding gebleven. Tegenwoordig is kleding geheel uit bont ver vaardigd in ons land nog maar een uitzondering, omdat het kli maat hier ons er niet toe dwingt en de meesten zich al kleden met warme stoffen. Toch is bont in trek en dat zien we in de bont- garnering die men in najaar en winter op uit stoffen vervaar digde mantels draagt. In de meeste gevallen heeft de bontgaxmering weinig te maken met bescherming tegen de Kou de. Waarom brengt men ze dan aan? Wel, omdat bont een leuk contrast vormt niet de stof van de mantel en.omdat oont al tijd iets voornaams geeft. Wanneer u onze illustratie be kijkt en u denkt de bontman chetten van de mantel weg, dan zult u het met ons eens zijn, dat de mantel in weerwil van haar voortreffelijke coupe aanmerke lijk eenvoudiger aandoet dan met de bontmanchetten, die deze mantel dadelijk naar een be paald niveau brengen. Dat is de reden dat men zo graag met bont werkt. Anderzijds moet bontgarnering weer niet overdreven worden, omdat dan het doel voorbij ge schoten wordt. De kleding wordt te pompeus. Een eenvoudige bontgarnering geeft juist dat voorname aan een mantel dat men zo graag ziet. Vergeet niet, dat eenvoud kenmerk van het ware is. En dat geldt zeker voor bontgarnering. (Nadruk verboden). U kunt niet alles weten Citroenen kan men vrijwel de gehele winter bewaren, als ze in droog zand gelegd worden. Ver schrompelen ze desondanks toch iets, leg ze dan 24 uur in het wa ter. Deeg rolt. men uit op een vet vrij papier. Het blijft dan niet plakken en kan daardoor beter opgelicht worden. Klemmende deuren wrijft men in met zachte zeep. Dooiers kunnen enige tijd be waard worden als men er water op giet. Voor het gebruik het water er weer afgieten. Men kan een druppelaar zelf maken door een lucifer in twee- en te knakken, tweederde in en een derde buiten de fles. Eiwit dat niet stijf wil worden, wordt gemengd met een beetje zout of citroensap en dan gaat het wel. Kook nieuwe emaile pannen voor het gebruik eerst uit en laat ze dan eerst afkoelen; gij voorkomt er spoedig springen door. Gaspitten, die nieuw zijn blij ven langer goed als men ze voor het gebruik in azijn doopt en goed laat drogen. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12