Toestand in SENNELAGER zeer ONOVERZICHTELIJK Negers van Little Rock geven het op Voor het I forem der Naties Szabo ging alleen Gaat de KJK*K* weer op het oorlogspad HOE het Het blijft buiïg weer i KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14208 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Door de tegenstrijdige geruchten die over de A-griep-epidemie in het kamp „Sennelager" de ronde doen is de zaak nog steeds niet geheel duidelijk. Zo brengt de Volkskrant alarmerende berichten van een verslaggever over de legering van de patiënten in het kamp. Aan de toestand in de barakken zou nog niets zijn veranderd. Lakens zijn slechts in zeer beperkte mate beschikbaar alleen voor ernstige zieken en gewonden en men zou nog steeds geen matrassen en kussens voor de grieppatiënten ter be schikking hebben. Trouw daarentegen is veel gematigder. Dit blad schrijft daarvan niets. Het spreekt echter vanzelf, aldus Trouw, dat de verplegingseenheden, welke bij de troepen waren ingedeeld, niet toereikend waren om een der gelijk groot aantal zieken naar behoren te verplegen. Zodra de toestand enigszins te overzien was en men op het hoofdkwartier van de vierde divisie bemerkte dat men met een bepaalde epidemie van doen had, werd aan een verbandplaats-compagnie in Harderwijk opdracht gegeven zich naar Sennelager te begeven om daar de reeds aanwezige ver plegingseenheden te assisteren. Van de Engelse legerautoriteiten werden drie barakken gehuurd om de zieken in onder te brengen. De meeste geruchten over de toe- Na ingewonnen informatie werd dit standen in Sennelager kwamen in de wereld nadat een zekere kapitein L., die door de bevelvoerend officier in Sennelager naar Nederland was gestuurd voor' onderzoek, de vlucht nam uit het militair hospitaal in Utrecht. Genoemde kapitein begaf zich naar Vlaardingen, waar hij onderdak vond bij zijn broer. Daar zette hij zich aan het schrijven van een rapport, dat hij aan de commandant van de vierde divisie, generaal-majoor P. Gipz, overhandig de. Momenteel is kapitein L. weer on der medische controle. Een broer van de heer L. heeft echter enige mede delingen gedaan over de inhoud van het rapport. De toestanden in Senne lager zouden onmenselijk ziin en men zou niet voldoende aandacht aan de zieken hebben geschonken. v Van de zijde der Legervoorlich- tingsdienst vernamen-wij, dat kapi tein L. die bekend staat als een uitstekend officier in overspannen toestand verkeert en dus voor de in houd van het rapport niet geheel verantwoordelijk kan worden ge steld. Men heeft in Sennelager te maken met een bepaalde soort griep, waar van men vermoedt dat het de a- griep is, maar waarover men nog niets met zekerheid kan zeggen. Minister beantwoordt vragen De heer Staf, minister voor defen sie, heeft op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid de heer Vrolijk bevestigend geantwoord op de vraag of het juist is, dat omstreeks 490 militairen van de 41ste gevechts groep tijdens oefeningen in Duits land in het hospitaal van het leger kamp „Sennelager" moesten worden opgenomen. Bij het optreden van de a-griep hier te lande is bepaald, dat de voor lichting over het verloop van deze ziekte in handen zou blijven van de voorlichtingsdienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid. Op 2 september bereikten de leger- voorlichtingsdienst vragen over het aantal ziektegevallen onder militai ren in het kamp Hohne in Duitsland. aantal opgegeven als 31. Op 5 september bereikten de leger- voorlichtingsdienst vragen over het aantal ziektegevallen in het kamp Sennelager, een ander legerkamp in Duitsland. Dit aantal werd na informatie op gegeven als enkele honderden, zo gaat de minister verder. Tevens heeft de legervoorlichtings- dienst, beseffend, dat hier sprake zou kunnen zijn van een belangrijke ver spreiding van a-griep onder militai ren in Duitsland, zich met het mini sterie van sociale zaken en volks gezondheid verstaan over de voor lichting ter zake. Er is toen besloten, dat deze, voor wat beide Nederlandse Ambtenaren van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken, die een onderzoek hebben ingesteld naar de verdwijning van Miklós Sza bo, de Hongaarse vluchteling die zon dag naar Hongarij terugkeerde, heb ben verklaard, dat zij er van over tuigd zijn, dat Szabo alleen is ver trokken en dat er in Wenen geen an dere belangrijke Hongaarse verzets leider vermist wordt. Pastor, één van de leiders van de Hongaarse vluchtelingen in Wenen zei, dat het niet waar is, dat Szabo officiële lijsten met namen van vluchtelingen naar Hongarije heeft meegenomen. De overstromingen in Turkije Volgens officiële Turkse cijfers zijn er tot nu toe 87 mensen om het leven gekomen tengevolge van de overstro mingen, die de voorsteden in het noordoosten van Ankara hebben ge- geteisterd. Men vreest, dat er nog veel meer mensen omgekomen zijn. Op sommi ge plaatsen steeg het water tot 9 me ter; 400 huizen werden verwoest en circa 1.000 beschadigd. De schade wordt op meer dan 120 miljoen gulden geschat. troepen in West-Duitsland betreft, verder door de legervoorlichtings- dienst zou worden behartigd, hetgeen sindsdien geschied is. De verantwoordelijkheid van de legervoorlichtingsdienst strekt niet verder dan volledige en openhartige medewerking aan de pers, om deze van dienst te zijn bij de voorlichting van het Nederlandse volk. Van deze verantwoordelijkheid heeft de leger voorlichtingsdienst zich gekweten, aldus de minister voor defensie. Gen. Hasselman houdt persconferentie De chef van de generale staf, gene raal B. Hasselman, zal hedenmiddag terstond na zijn inspectiebezoek aan het Westduitse legerkamp Sennelager in Den Haag een perscoferentie hou den. Verwacht wordt dat hij een officiële verklaring zal afleggen over de griep-epidemie onder de militai ren in het kamp. De legervoorlich tingsdienst verklaarde gistermiddag dat in de hospitaalbarakken 306 zie ken waren opgenomen, twaalf meer dan woensdag. Qauuemeu% frauêeA kiygt day va ending tüuiA Kritieke dagen voor Franse regering Het Franse kabinet heeft premier Bourgès-Mannoury gemachtigd het parlement bijeen te roepen voor een bijzondere zitting over Algerije en de j de economische politiek der regering. De zitting zal volgende week dinsdag plaatsvinden. Het reces van het parlement zou eerst tot oktober hebben geduurd. tember bijeen te komen, nu is de be gindatum dus weer met een week vervroegd. Op de regering is door vele gedu peerden druk uitgeoefend de Assem- blée nog voor oktober bijeen te roe pen wegens de toenemende oppositie tegen de prijscontrolemaatregelen die vooral bij de boeren veel kritiek heb ben uitgelokt. Deze foto laat zien hoe de goeverneur van Arkansas, Orval Faubus (geheel links) op het grasveld voor zijn landhuis in Little Rock uit handen van de federale sjeriff. Deal Kidd, zijn dagvaarding ontving om op 20 sep tember a.s. voor de federale procureur-generaal te verschijnen om zich te verantwoorden wegens het niet op volgen van het bevel van de federale rechter tot het bevorderen van de integratie op de scholen. De negerkin deren bezoeken nog steeds niet de „blanke school" in Little Rock, in welk stadje de rust inmiddels gedeelte lijk is hersteld. De gouverneur zou te kennen hebben gegeven te willen onderhandelen met president Eisen hower. Op de voorgrond een lid van de Nationale Garde van Arkansas, welke garde de gouverneur bewaakt. eerst tot oktober hebben geduurd. D L mnrat,n naar de rassenintegratie op de scholen. De Eerder was reeds besloten op 24 sep- L dUUUb morgen HcJctf gouverneur had woensdag om een Eisenhower President Eisenhower en gouver- gouverneur had woensdag om een onderhoud met de president ge vraagd. Iemand uit de omgeving van de gouverneur verklaarde donderdag, neur Faubus van Arkansas zullen za- dat Faubus niet naar Newport gaat terdag te Newport op Rhode Island, om te „capituleren", waar de .president met vakantie» is, - besprekingen voeren om te proberen een einde te maken aan de crisis, die in Little Rock is ontstaan door Ondergronds gewroet De moeilijkheden met de negerkin deren in Little Rock en andere plaat sen in de zuidelijke staten van Noord- Amerika hebben aanleiding gegeven tot de vrees, dat de beruchte Ku Klux-Klan weer het hoofd zou gaan opsteken. Het is de vraag in hoever de geest van de K.K.K. de hand heeft gehad in de ontstane relletjes, want men gelooft, dat deze gevaarlijke or ganisatie ondergronds nog steeds voortleeft. Na het einde van de Amerikaanse burgeroorlog, in 1866, toen de vrij heid voor de negerslaven de over winning had behaald, verzamelde de 91wia iaat eetóte uiatet naai M.-Maitand atwmm Z.K.H. Prins Bernhard heeft donderdagmiddag in Jutphaas de werken van de N.V. Watertransportmaat- schappij Rijn—Kennemerland officieel in gebruik gesteld. We zien de prins hier bij de verklikkerput van het hoofdkanaal in het pompgebouw, op het moment, dat-het eerste water door het kanaal de weg naar de Noord hollandse duinen begint. Naast de prins staan links ir. C. Biemon, president-directeur en rechts de heer A. B. J. Prakken, voorzitter van de raad van commissarissen. zuidelijke generaal Nathan B. Forest te Pulaski (Tenn.) de reactie, be staande uit voorstanders van de sla vernij om zich heen en stichtte de Ku-Klux-Klan. Hoe men aan die woorden is ge komen staat niet geheel vast, doch men vermoedt, dat de naam ontstaan is uit de woorden kuklos (Grieks voor kring) en clan (het keltische bond). De beweging kreeg in 1867 1868 grote aanhang in Noord-Caro- lina en verbreidde zich zeer snel over alle zuidelijke staten, verwoes ting en moord in haar schild voerend. De leden der organisatie hebben zich door dure eden verplicht tot geheim houding. De misdaden leidden in 1869 tot uitzonderingswetten en miliitair in grijpen, hetgeen tot een ware veldslag leidde. In 1915 herleefde ze in al haar fu rieuze beestachtigheid. Deze bloei periode duurde tot ongeveer 1924, waarna de Klan weer van het toneel verdween. wereldoorlog II nam Samuel Green, een arts, het heft in handen en vooral in Georgië brak de terreur weer los. In minder dan geen tijd stegen in Noord- en Zuid-Carolina en in Californië, Mississippi en Geor gië de vlammen hoog op en leefde de bevolking in angst voor de ge heimzinnige witte figuren, die op de .meest onverwachte momenten ingre pen. De slachtoffers werden- 's nachts door in witte gewaden gehulde lie den uit hun bed gehaald, geblind doekt naar de eenzame plekjes ge bracht en onder gebed en het zin gen van liederen hevig afgeranseld. Waren het negers of joden, die door de Klan niet als mensen worden be schouwd, dan werden ze op beestach tige wijze afgemaakt. Het werd de overheid te bar en deze greep opnieuw in. Edgar Hio- ver, hoofd van de beroemde F.B.I., zond zijn mannen naar het zuiden, alwaar in korte tijd de leiders wer den gearresteerd. Onder deze leiders bevonden zich vele vooraanstaande mannen, zoals vrederechters, politie commissarissen, een burgemeester, bankiers, doch evenzo gewone lieden als boeren, 'winkeliers en handarbei ders. D§ grote leider van de K.K.K., Ha milton, kreeg vier jaar gevangenis straf en ook andere leiders werden veroordeeld. Sindsdien is het rustig geweest, maar de heren hebben hün straf uitgezeten en men wist, dat de Klan wachtte op een gelegenheid om weer actief te worden. Zou de tijd gekomen zijn, nu de regering besloten heeft de negers meer gelijk te scha kelen met de blanken? Op pagina 9 vindt u van daag de verjongde uitgave van onze prijzenpot prijsvraag vol gens het nieuwe systeem. In de pot bevindt zich reeds 2070,59, welk bedrag gevoegd wordt bij de netto opbrengst van de inleg- gelden van deze week, zodat ver moedelijk een 4000,a 5000 uitgekeerd zullen kunnen wor den aan de goede oplosser(s) van deze P.P. Laat deze kans niet voorbij gaan! Doe mee aan de PJ\ en laat ook uw gezinsleden mede dingen. Extra diagrammen voor uw ega en uw grote kinderen drukken wij elders af in dit nummer. Er hebben zich donderdag geen in cidenten in Little Rock voorgedaan. De neger leerlingen hebben voorlopig hun pogingen opgegeven om toegang te krijgen tot de middelbare school, die op bevel van gouverneur Faubus door de nationale garde wordt be waakt. In Ozark, Arkansas, heeft een ne ger tegenover de pers verklaard, dat een politie-agent zijn kinderen en an dere neger-leerlingen die een voor heen alleen voor blanken bestemde geen audiëntie verlenen, school bezoeken heeft aangeraden thuis te blijven. In de afgelopen twee dagen hadden zij aan „lichte inci denten" blootgestaan en iemand had zelfs geprobeerd hen met een auto aan te rijden toen zij uit school kwa men. De federale rechter in Nashville, William Miller, heeft donderdag een 1 f gerechtelijk bevel uitgegeven, krach-, VVOrCll tens hetwelk verzet tegen vreedza me integrate van de stedelijke scho len verboden is. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal woensdag 18 september 1 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vrijwilligers voor Syrië Het Egyptische verbond van vak verenigingen heeft zijn leden ver zocht zich als vrijwilliger te melden voor de verdediging van Syrië, al dus meldt de correspondent van Bei- ga in Cairo. In een door het verbond uitgege ven communiqué wordt gezegd, dat alle bureaus van het verbond vanaf vrijdagmorgen aanmeldingen voor vrijwillige dienstneming in ontvangst kunnen nemen en wordt het verenigd opperbevel van de Syrische en Egyp tische strijdkachten gevraagd wapens te verstrekken voor de opleiding van de rekruten. 7 '--J- (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). BUIEN. Buien, afgewisseld door en kele opklaringen. Weinig veran dering in temperatuur. Overwe gend krachtige westelijke wind. Het weer in het grootste deel van Europa wordt thans bepaald door een omvangrijke depressie, waarvan i het centrum zich boven Zuid-Scandi-CmArLrUAT navië handhaaft. De westkant van qsLo"^ het lagedruksysteem wordt begrensd u-nPFAmAr™ door een tweetal hogedrukgebieden ABERDEEN en wel een nabij de Azoren en een LONDEN ander boven Groenland en het noor-1 AMSTin?nAM delijke deel van de Atlantische Oce- I LUXEMBURG aan. Tussen het Groenlandse maxi- j parijs mum en de depressie boven Zuid- BORDEAUX Scandinavië stroomt met noorde ijke GRENOBLE winden koude lucht uit de Poolstre- BERLIJN ken in de richting van de Britse FRANKFURT eilanden en vandaag naar onze stre ken. Boven de Noordzee wordt de polaire lucht in de onderste lucht- lagen aanzienlijk verwarmd als ge- LOCARNO volg van de relatief hoge zeewater- VENTN temperatuur. INNSBRUCK De atmosfeer geraakt daardoor in ROME een onstabiele toestand hetgeen de AJACCIO ontwikkeling van talrijke regen-, ha gel- en onweersbuien tot gevolg heeft. De buiigheid wordt nu en dan nog geactiveerd door randstoringen. Van de donderdagochtend tot vrij dagochtend werd in ons land op vele plaatsen 20 tot 40 mm regen afge tapt. De komende 24 uur zal er in de huidige weerstoestand nog niet veel verandering komen. 14 Sept. zon op 6.14; onder 19.00; maan op 21.01; onder 11.49. Hoogwaterstanden 14 Sept. v.m. 6.n.m. 6.20. Het weer in Europa MüNC-HEN ZURICH GENEVé half bewolkt motregen regenbui regen licht bew. regenbui zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. Korreltje Als de Heer het huis niet bouwt, dan bouwen de bouwvakkers te ver geefs. (Psalm 126).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1