Parlementair industriebezoek aan Leiden en Sassenheim mm Twee bussen in Warmond op elkaar gereden WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 DF LETDSE COURANT PAGINA 5 Na het gezamenlijke bezoek van de leden van de Eerste en de Twee de Kamer, die op uitnodiging van de vier centrale werkgeversbonden deze week een vijftigtal bedrijven bezich tigen, hebben de deelnemers zich in twee groepen gesplitst, waarvan de ene de reis naar midden- en oostelijk Nederland voortzette, terwijl de an dere groep bedrijven in het westen ging bezoeken. Dat waren in Haarlem Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, Jo- han Enschede en Zonen grafische in richting, de kousenfabriek Hin en de filmfabrieken Polygoon. In Leiden werden bezocht: de Nederlandse Ro togravure Maatschappijde meelfa briek „De Sleutels" v/h De Koster en Co en Royal Typewriters (Hol land), alsmede Sikkens Lakfabrieken in Sassenheim. Splitsing. Sloeg gistermiddag .bij het Leidse station een aantal leden van de Sta- ten-Generaal de weg naar Sassen heim in (Sikkens Lakfabrieken), een ander deel koos zich de weg naar de N.V. Rotogravure Maatschappij aan het Galgewater. Aangezien echter „alle goede dingen uit drieën bestaan, splitste zich ook een gezelschap in oostelijke richting af. Het waren de parlementariërs mej. Schilthuys en de heren Korthals, Daams, Versteeg, Van Lier e:i Posthumus, die de Ro togravure lieten voor wat zij was en hun belangstelling concentreerden op de N.V. Royal Typewriters en de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v/h De Koster Co, beide gelegen aan de Oosterkerkstraat. In hun gezel schap bevonden zich bovendien af gevaardigden van de verenigingen, die deze parlementaire trip hadden georganiseerd. Bij de „Royal Typewriters". „RoyaP", nog een jonge industrie in Leiden was bij dit bezoek de "er st e ontvangende partner. De Neder landse directeur van dit concern, mr G. F. Rijnders, stelde het in zijn woord van welkom bijzonder op prijs dat ook Leiden in dit bezoek was opgenomen. In zijn inleidend woord schonk mr Rijnders aandacht aan de ontwikke ling van het Nederlandse bedrijf van de „Royal", waarin thans in Leiden circa 600 werknemers werkzaam zijn. Een aantal, dat zeer binnenkort nog belangrijk zal worden uitgebreid. Zo als bekend krijgt de „Royal" over enige tijd ook de beschikking over de vrijkomende terreinen van de al hier gevestigde Rijkswerkplaats. Voorts deelde mr Rijnders mede, dat de N.V. in oktober ook de pro ductie van de kofferschrijfmachine ter hand zal nemen. Hoewel de di recteur zeer tevreden was over de export circa90 tot 97 kon z.i. de binnenlandse afzet belangrijk worden opgevoerd. Tenslotte bracht hij de Kamerleden onder het oog, dat ook vele minder valide arbeids krachten een plaats in het bedrijf hebben gevonden. De heer Wichers gaf vervolgens een uiteenzetting over de eigenschap pen van het product, dat uit niet minder dan circa 2200 onderdelen is samengesteld, waarna een rondgang door het bedrijf werd gemaakt. Van de directie-secretaris, de heer D. W. Joekes, vernam het gezelschap, dat momenteel circa 130 schrijfmachines per dag de band verlaten, een aan tal, dat volgens een nieuw produc tie-schema in de toekomst nog wordt opgevoerd tot ruim 140. Naar de meelfabriek „De Sleutels". Met een geheel andere facet van het Nederlandse bedrijfsleven wer den de parlementariërs deze middag geconfronteerd tijdens het bezoek, dat zij brachten aan de N.V. Meelfa briek „De Sleutels" v/h De Koster Co. Hier waren het de heren H. J. de Koster en ir F. K. T. Beukema toe Water, die het gezelschap reeds bij de ingang een hartelijk welkom toeriepen. Gaf de heer De Koster een uiteenzetting van de produkten, welke in dit miljoenenbedrijf men heeft een omzet van 30 a 40 miljoen. In de fabriek van de Royal Type writers te Leiden. per jaar! vervaardigd worden, ir Beukema toe Water schonk aandacht aan de technische gang van zaken in dit bedrijf, dat er dagelijks in eerste aanleg voor zorgt, dat honderddui zenden hun boterham op tafel vin den. De heer De Koster weidde meer in het bijzonder uit over de commer ciële gang van zaken bij het bedrijf en het onderscheid, dat men moet maken tussen tarwebloem en onge- build meel, waarbij hij zijdelings aandacht vroeg voor de Internationa le tarwe-overeenkomst, welke z.i. niet het juiste effect sorteert. Ir Beukema gaf toen het parle mentaire gezelschap een indruk van het meest spectaculaire onderdeel van dit bezoek: een in bedrijf zijnde molen. Een rondgang door dit op moderne leest geschoeide bedrijf schonk het gezelschap de overtuiging, dat hy giëne en veredeling van het produkt hier hand aan hand gaan, terwijl een laboratorium zorgt voor de zo hoog mogelijk opgevoerde melange van het meel. Bovendien werd het het gezel schap duidelijk, dat de bedrijfscon- tróle bij „De Sleutels", via de proef- bakkerij, hoog is opgevoerd en dat men de grootste zorgen besteedt aan het eindprodukt. Tijdens een nabespreking, waarbij zowel de directies van „Royal" als „De Sleutels" tegenwoordig waren, werden nog enkele actuele proble men, w.o. het vraagstuk van de ge meenschappelijke markt, aangesne den. Aan het einde van dit gecombineer de bezoek dankte het Tweede Kamer lid, de heer Korthals, voor de indruk, welke de parlementariërs deze dag van enkele Leidse industriën hadden ontvangen, waarbij hy zich in het bijzonder richtte tot de heren De Koster en ir Beukema toe Water, die (Euromarkt en parlementaire en- de 'overheid reeds enkele malen quête-commissie) van hun deskundi ge adviezen op de hoogte hadden ge steld. Bij de Rotogravure. De groep die de Nederlandse Roto gravure Maatschappij bezocht, be stond uit de Tweede Kamerleden mr A. M. I. H. Baeten, Th. D. J. M. Koer sen, G. Boekhoven jr., H. M. Frans- sen en mr M. Vrolijk, het Eerste Ka merlid J. Tjalma en de leden van de griffie mr P. A. H. J. Kuipers en ds A. Sprey. Namens het Verbond van Nederlandse Werkgevers trad mr P. A. H. Noordwal op. In de directiekamer werden de gas ten verwelkomd door een der di recteuren, de heer mr S. C. H. Coe- bergh, die er zijn spijt over uitsprak dat zijn mede-directeur, de heer J. C. Stafleu door verblijf buitenslands deze ontvangst niet kon bijwonen. De heer W. J. van Hoorn, verkoop leider van het bedrijf, gaf een tech nische uiteenzetting van het koper- diepdrukprocédé, dat dit bedrijf sinds 1913 wereldberoemdheid heeft gege ven op de grond, waar eens de groot meester van de Nederlandse beelden de kunst, Rembrandt, geboren werd. Daarna werden in twee groepen de verschillende afdelingen van het ge stadig groeiende en zich vernieuwen de bedrijf in ogenschouw genomen, zoals de fotografische afdeling, de retouche-galerij, de montagezaal, de copieer-afdeling, de etserij en de drukkerij. Tijdens een genoeglijk, rustiger persoonlijk contact tussen bedrijfs leiding en bezoekers in de cantine na afloop van de bezichtiging van liet bedrijf zette de heer Coebergh uit een, dat een bedrijf als de Roto gravure met zorg de verwezenlijking van de Euromarkt tegemoet ziet. De prijs van het produkt is in sterke mate afhankelijk van de oplaag en de grootte van de combinatie moge lijkheden. In dat opzicht zal Duits land tegenover ons land in een ge- zf-.mt-nlijk vnjhandelsgebied een veel voordeliger plaats innemen. Een mechanisatie, automatisering, elektronisering of hoe men dit proces ook noemen wil, vergt enorme inves teringen in apparatuur en voordien in proefnemingen. Het is van het allergrootste belang, dat de economi sche en financiële mogelijkheden daartoe worden geschapen en zeker niet tegengehouden door de overheidspolitiek. Over velerlei detailkwesties, zowel op economisch en technisch als op sociaal terrein werden tijdens het on derhoud dat het bezoek besloot, vra gen gesteld en beantwoord. In de zeer prettige sfeer dezer ontmoeting werd, zoals ook de heer Vrolijk in zijn dankwoord namens de bezoekers opmerkte, de basis gelegd voor wederzijds begrip der moeilijkheden en mogelijkheden. In het kader van het Parlementair Industriebezoek door leden 'an de Eerste Kamer der Staten Generaal bezochten dr. M. A. M. van Heivoort, dr. M. M. A. Jansen en H. J. A. Ver beek, leden der Tweede Kamer en mr. W. Koops, commies-griffier en mr. J. G. L. Nolst Trenité, lid der griffie der Tweede Kamer, het be drijf van Sikkens Lakfabrieken N. V. te Sassenheim. De leden van het Parlement wer den vergezeld door de heer A. A. Lind, medewerker van het Sociaal Werkgevers Verbond. De bezoekers werden ontvangen door de plaatsvervangend directeur van Sikkens Lakfabrieken N V., ir. A. v. Driel en de adjunct-directeuren van dit bedrijf E. Broekema, R. Ries ling en L. van der Plas. Na een kort welkomstwoord tot de bezoekers, hield ir. A. v. Driel een inleiding over de ontwikkeling van het in 1792 gestichte Sikkens bedrijf. Vervolgens maakten de 'eden van het Parlement een excursie door de fabriek, waarbij aan de nieuwe be- drijfsvleugel met de zeer moderne outillage bijzondere aandacht werd besteed. Vervolgens vond in de afdeling Technische Voorlichting voer de In dustrie een demonstratie plaats van de nieuwste mechanische lakopbreng- methoden, die vooral bij het huidige streven naar opvoering van de pro- duktiviteit in het arbeidsproces van groot belang geacht moeten worden. In het physisch laboratorium werd aan het slot van de excursie een aan tal wetenschappelijke proeven ge toond, waaraan de door Sikkens ge fabriceerde lakken worden onder worpen. Tot besluit van het bezoek kwamen de Parlementsleden tezamen in de vergaderzaal van het bedrijf, waar de heer L. van der Plas een uiteen zetting gaf van het functionele ge bruik van kleuren, dat door Sikkens Lakfabrieken N.V. door miidel van een kleuren-adviesbureau en de ver spreiding van instructieve folders in sterke mate gestimuleerd is. Hierna werd een nabeschouwing gehouden, waaraan, behalve door de gasten en genoemde directieleden van Sikkens Lakfabrieken N. V., werd deelgenomen door de chef van de afdeling Personeelszaken en drie afgevaardigden van de Onderne mingsraad van het bedrijf. In de loop van de middag voegde zich bij het gezelschap de heer mr. A. J. R. Mauritz, algemeen secretaris van het Sociaal Werkgevers Verbond. Boom ontworteld en lichtmast geknapt Toen uit de richting Sassenheim een bus van de N.Z.H. een bus, ko mende uit de andere richting, wilde passeren, kwamen beide met elkaar in aanraking. De bus, komende uit de richting Sassenheim, reed eerst tegen een betonnen wegpaaltje op dat werd versplinterd, vervolgens tegen een lichtmast op, die als een lucifer af knapte, ontwortelde vervolgens een boom als derde obstakel en kwam daarna tot stilstand tegen een langs de weg staande andere boom. Van deze bus werd de cabine totaal vernield. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Behoudens enige ontvel lingen bekwamen ook de passagiers geen verder letsel. Ook de andere bus werd beschadigd en ook hier geen persoonilijke ongelukken. De politie heeft de zaak in onderzoek. S. G. van Looy, die anders mede zou hebben aangezeten, herdacht. De voorzitter, ir A. van Driel, sprak vervolgens een inleidend woord over de historie en over de tegenwoordige betekenis van de Leidse industrie. Deze heeft zich na een korte inzinking in de jaren 1948 1952, over het algemeen gunstig ontwikkeld. Het aantal arbeidsplaatsen in Lei den en omgeving, aldus spr., is de laatste 5 jaren met 4700 gestegen, technisch onderwijs de volle aan dacht van het gemeentebestuur heeft. Wij vertrouwen dat het er binnen afzienbare tijd in zal slagen, met me dewerking van de regering, te ko men tot de stichting van een mid delbare technische school, waaraan duidelijk behoefte bestaat. Wanneer ik hier het woningpro bleem noem, besef ik heel goed, dat dit geen specifiek Leids probleem is, AVOND-BIJEENKOMST Na het industrie-bezoek bood de Leidse Vereniging van Industriëlen aan haar gasten, aan de burgemees ter van Leiden en enkele andere ge nodigden een verfrissing aan in de sociëteit „Amicitia" en een „Leids" diner in het „Schuttershof". Het menu bestond o.m. uit haring en wittebrood en hutspot met klap stuk. Bij de aanvang van de maaltijd werd het plotseling overlijden van de heer In Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim. waardoor het werkloosheidscijfer tot een ongekend laag niveau is gedaald. Deze styging van het aantal arbeids plaatsen is niet alleen een gevolg van de ontwikkeling van de bestaan de industrie, doch ook van nieuwe deels Amerikaanse vestigingen, die door gemeentebestuur en rege ring in sterke mate zijn aangemoe digd. Met alle waardering voor de drijfveren, die bij het aantrekken van buitenlandse industrieën een rol spelen, waarbij in het bijzonder de zorg voor de werkgelegenheid in de toekomst moet worden genoemd, ben ik van mening, dat hierby on voldoende rekening wordt gehouden met de schier onoverkomelijke moei lijkheden voor de bestaande indus trie. De zeer krappe arbeidsmarkt, brengt met zich mee, dat door de nieuwe vestigingen arbeidskrachten, merendeels geschoold, aan de reeds gevestigde industrieën worden ont trokken, die daarbij bij haar leve ringsmogelijkheden in het binnen land, maar ook en dat is nog ernsti ger, in het buitenlano voor grote problemen komt te staan. Het is merkwaardig, dat in een stad, die in zo sterke mate op de in dustrie is geörienteerd, het technisch onderwijs, tot voor kort zo weinig belangstelling genoot. Terwijl gemid deld in "Zuid-Holland in 1952 ruim 20% der jongens buiten de lagere school geen verder onderwijs genoot, was dit cijfer in Leiden 28% tegen Rotterdam b.v. 9%. Het is gebleken, dat deze ongun stige cijfers vooral werden bein- vloed door een geringe belangstelling voor het lager technisch onderwijs. Waarschijnlijk hangt dit samen met het feit dat Leiden een relatief groot aantal kleine zelfstandigen, zoals kooplieden e.d. kent, die er met de handkar op uittrekken en aan deze zelfstandigheid de voorkeur geven boven geregeld werk. Gelukkig is de laatste jaren een duidelijke kentering waarneembaar en neemt het aantal leerlingen voor het lager technisch onderwijs steeds toe. De onlangs ge stichte bedrijfstechnische school, de eerste technische school voor minder begaafden in ons land, die ook reeds van de aanvang af druk bezocht wordt, wijst op het feit, dat ook het maar dat dit overal in ons land speelt. Ik noem het echter toch, om dat de situatie *in Leiden anders is dan elders. Leiden is een stad met een historie, maar deze ouderdom heeft ook zijn bezwaren. Door de eeuwen heen was Leiden een om muurde stad. Het wonen buiten de muren was gevaarlijk, het verplaat sen van de muren zeer kostbaar. Het gevolg was, dat het ommuurde ge deelte steeds sterker bebouwd wefd, de ruimten tussen de huizen werd steeds kleiner. Dit is de direkte oorzaak van de aaak onmogelijke woningtoestand in grote delen van de oude stad Leiden, een toestand die uit hygiënisch en so ciaal oogpunt ten enenmale ontoe laatbaar moet worden genoemd. Naar schatting verkeert ongeveer 10 van de Leidse woningvoorraad in een toestand,die voor onze huidige begrippen ongewenst moet worden geacht. In deze omgeving is alle mogelijk heid tot verpaupering aanwezig. Af gezien van de sociale argumenten heeft de Leidse Industrie het groot ste belang bij een lichamelijk en geestelijk gezonde arbeidersbevol king. Dit is de reden dat ik meen hier toch te moeten wijzen op deze bestaande ongelukkige toestand, waardoor bij het officiële tekort nog eens een tweeduizend woningen ex tra moeten worden geteld. De toespraak van de heer Van Driel werd beantwoord door het lid der Tweede Kamer, de heer S. A. Posthumus, die namens de gasten dankte voor de interessante dag en de hoffelijke ontvangst. Aan alle gasten werd als herinne ring door de secretaris van de Leidse vereniging, mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, een verzilverd hutspotje over handigd een aardig geschenk, dat kennelijk zeer werd gewaardeerd. Het gezelschap begaf zich daarna omstreeks kwart voor 9 naar Breda.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5