TOSSEN BALIE De Snoepende Snot* Reservering surplusoverschotten niet gelimiteerd Scherp EN TRALIE Auto met vier jongelui tegen lichtmast gebotst „Lalch-Loc", een nieuw systeem voor Kederiand WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 Vergadering Produktschap voor Siergewassen Teeltrecht blijft 100 pet. Dinsdagmiddag vond in Den Haag een openbare bestuursvergadering plaats van het Produktschap voor Siergewassen (R.V.S.). Tijdens dze bijeenkomst werd zon der stemming besloten het unanie me advies der vrije organisaties op te volgen en het teeltrecht voor hya cinthen, tulpen en narcissen te hand haven op 100% van het teeltrecht, geldend per 31 juli jl. Met betrekking tot de aanwending der overschotten bloembollensurplus- fonds, waarvan de Commissie van Bijstand blijkens een ter vergadering voorgelezen voorstel wenste a) deze te reserveren tot ongeveer 10%, ook voor het artikel hyacinthen, b) nieu we overschotten van minder dan 3% aan deze reserve toe te voegen zo lang deze reserve minder bedraagt HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN! (Advertentie). Hergroepering van Franse seminaries Drie groot-seminaries in Frankrijk hebben hun poorten gesloten en de studenten in interdiocesane semina ries ondergebracht. Dit besluit heb ben de Franse bisschoppen genomen in verband met het geringe aantal se minaristen, soms 15 of minder per seminarie, voor wie toch 7 of 8 pro fessoren nodig zijn. De hergroepering, die reeds in 1956 werd aangekondigd, zal in etappes ge schieden. Het groot-seminarie van het bisdom Blois is thans opgeheven. De priesterstudenten gaan over naar het groot-seminarie van Chartres, terwijl de groot-seminaristen van Gap naar het groot-seminarie van Aix en Pro vence worden overgebracht. Aange kondigd is reeds de fusie van de groot-seminaries van Chalon sur Mar- ne en van Langres. Het groot-semina rie van Gap zal in gebruik genomen worden door de Witte Paters, die hun noviciaat van Maison Carrée in Al giers naar Gap in Frankrijk hebben overgeplaatst. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië is dinsdag met groot gevolg op het vliegveld Stuttgart aangekomen. Vandaar reed de koning, vergezeld van 7 van zijn zonen, per auto naar Baden Baden. De stoet, begeleid door politiewagens, besond uit 24 auto's, waaronder de grote Cadillac van de koning, en een verhuiswagen met De 15-jarige prins Alexander van België is dinsdag in Boston ge opereerd aan de aorta. De operatie, die goed geslaagd is, heeft vijf uur geduurd. De prins leed aan een ver nauwing van de hartslagader. Koning Leopold en zijn echtgenote waren in het ziekenhuis aanwezig. POTLOOD en GEEST No* 535. Horizontaal: 1. vaar tuig, 4. bout van een varken, 7. wan deldreef, 8. hangt aan de mast, 9. kookvat, 10. iemand die treitert, 11. deel, 14. bekend gebouw in Amster dam, 15. hetzelfde, 17. varawel, 19. hoofddeksel, 21. water in N. Brab., 22. verstand, 23. baan voor balspel, 24. voorzetsel. Verticaal: 1. berg, 2. knol, 3. vo gel, 5. papegaai, 6. zijtak Seine, 10. stilletjes, 12. wiel, 13. lijst, 16. kaas vorm, 18. honigbij, 20. hoofddeksel. Oplossing morgenavond. Oplossing No 533. Horizontaal: 1. prooi, 4. leb, 7. demon, 9. roer, 11. mt, 12. oor, 13. kar, 14. Ni, 15. vore, 16.'otter, 17. eed, 19. tinne. Verticaal: 1. pl., 2. reder, 3. ober, 5. entree, 6. Kronos, 8. Omar, 10. ooit, 13. koren, 15. veen, 18. de. dan het onder a. voorgestelde en c) meer dan 3% aan de kwekers te res titueren, was de meerderheid der le den van mening dit niet te moeten aanvaarden. In de plaats daarvan werd 'n staande de vergadering door de heer Hogeland (ANAB) inge diend voorstel, houdende de reser vering zoals tot op heden geschiedde, ongelimiteerd te handhaven, over schotten van minder dan 3% aan die reserve te blijven toevoegen en meer dan 3% te restitueren, aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Een aanvrage van de Cura$aose Handel-Maatschappij n.v. te Amster dam, om erkenning als exporteur op Centraal- en Zuid-Amerika, op grond van het feit dat de S.M. wenst te ex porteren voor de erkende bloembol lenexporteur H. de Graaff Zonen n.v., te Lisse, werd op advies van de voorzitter, dr A. J. Verhage, afgewe zen onder motief dat reeds meerdere erkende bloembollenexporthuizen op dat gebied zijn gespecialiseerd. Het bedanken van het lid, de heer D. v. Egmond, werd onder verwijzing naar diens verdiensten voor het werk van het P.V.S., door de vergadering aanvaard. Tot slot gingen enkele verordenin gen en besluiten zonder stemming on der de hamer door. A-GRIEP IN LIMBURG Enkele scholen in Valkenburg gesloten Vooral in het zuiden van het land is in toenemende mate de Aziatische griep geconstateerd. In enkele Zuid- Limiburgse gemeenten zijm in ver band met de toeneming van de in fluenza, waarvan enkele gevallen al9 A-griep zijn geïdentificeerd,- ondanks het niet-gevaarlijke karakter voor zichtigheidshalve maatregelen geno men. Uit voorzorg heeft men in Val kenburg een paar scholen gesloten. Bij de geneeskundige hoofdinspec tie verzamelt men gegevens over 't optreden van influenza en over het ziekteverzuim. Daar de influenza niet valt onder de besmettelijke ziek ten en er geen meldingsplicht voor bestaat kan uit deze gegevens slechts een globale indruk gegeven worden. In aanmerking moet worden geno men, dat eerst 12 dagen nadat keel- spoelmonsters naar Leiden «zijn ge zonden kan blijken of er sprake is geweest van A-griep. Inmiddels kun nen de patiënten dan weer genezen zijn. De legervoorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat het aantal gevallen van Aziatische griep onder de Ne derlandse militairen in Sennelager in Duitsland 360 bedroeg tegen 411 gevallen vorige week vrijdag. Hier uit zou men dus mogen concluderen, dat de ziekte, die hier een mild ka rakter heeft, aan het afnemen is. DR W. VAN SONSBEEK COMMANDEUR ST. GREGORIUS- ORDE. In intieme kring is vandaag te Heino aan dr W. van Sonsbeek, oud burgemeester van Breda en oud commissaris van de Koningin in Limburg, op zijn 80e verjaardag me dedeling gedaan van zijn onder scheiding tot commandeur in de or de van St. Gregorius de Grote. Mr G. J. M. Stulemeyer, president van de hoofdraad van St. Vincentius heeft hem de versierselen, aan deze onderscheiding verbonden, overhan digd. MR. J. KLAASESZ BEZOEKT PAARDENMARKT TE VALKENBURG De commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, had de wens te kennen gegeven de jaarlijkse paardenmarkt, die heden te Valkenburg werd gehou den, met zijn echtgenote te bezoeken. Daar het weer niet meewerkte om dit festijn hét gebruikelijke biizon-J dere tintje te gaven, kreeg de heer Klaasesz wel een enigszins ver tekend beeld van deze paardenmarkt maar dat kon hem toch niet weer houden er langer dan een uur te ver toeven. Voor een meer gedetailleerd ver slag van dit bezoek verwijzen wij naar ons blad van morgen. Verdwenen kapitein meldt zich Wegens kritiek „mentaal ongeschikt" De maandag uit het militaire hos pitaal te Utrecht, waar hij wegens „mentale ongeschiktheid" was opge nomen voor een psychiatrisch onder zoek, verdwenen kapitein L. is gis teravond op zijn verzoek opgenomen in het militaire hospitaal te 's-Gra- venhage, zo werd door familie van de kapitein medegedeeld. Hij heeft zich volgens deze mededeling in het hospitaal gemeld, omdat hij vermoedt lijdende te zijn aan a-griep. Volgens deze mededeling heeft kapitein L. zich naar het hospitaal begeven, na dat hij dinsdagavond bij generaal- majoor H. M. G. J. Lentz, inspecteur van de infanterie, een bezoek heeft gebracht. Desgevraagd deelt de legervoor lichtingsdienst ons mede, dat kapi tein L. zondagnacht te Utrecht grie ven en klachten over de medische toestand in het „Sennelager" in Duitsland heeft geuit. Hij is in de gelegenheid gesteld deze op schrift te stellen. Overigens meent de L.V. D., dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de leiding in het „Sennelager" zou handelen in strijd met het me disch gewenste. Daarbij werd ver wezen naar de la itste mededelingen, volgens welke sinds zaterdag het zie- kental van 411 is teruggelopen tot 294. Kapitein L. heeft het A.N.P. tele fonisch medegedeeld, dat hij bezwa ren heeft geuit vooral tegen de z.i. ontoereikende wijze waarop de zieke soldaten werden ondergebracht. Als reden voor zijn heengaan uit het mili tair hospitaal te Utrecht noemde hij zijn vrees daar geïsoleerd te worden. Een inwoner van Voorschoten stond terecht, omdat hij op 5 juli met zijn auto op de Wassenaarseweg op een vreemde wijze had gereden, hij was nu eens naar links en dan weer naar rechts uitgeweken en had onvoldoen de afstand bewaard. Hij had zich niet aan 't inhaalverbod gestoord en 'n on derofficier die links het vliegveld Valkenburg op reed, aangereden, waardoor schade was ontstaan, en hij hiervoor een vordering van 78.95 indiende, De sub. officier van justitie, die vond dat verdachte op een vreem de wijze gereden had, eiste 35 boete of 10 d. h. De kantonrechter veroor deelde verdachte tot 35 boete of 10 d. h. en toewijzing civ. vordering 78.95. MET 40 KM SNELHEID OP SPORTFIETS. Een Inwoner van Oegstgeest stond terecht, omdat hij op 17 april op de Rijnsburgerweg met zijn sportfiets op het rijwielpad met zeer grote snel heid 40 km had gereden, geen voldoende afstand had bewaard, en een 18-jarige jongeman uit Noord- wijk, die geheel rechts reed had aan gereden, waardoor deze over de weg was geslingerd en ernstig verwond Daar het slachtoffer nog minderjarig was, stelde de vader een civiele vor dering van 28 in, voor geleden scha de aan de fiets. De sub. officier van justitie vond dat een rijwielpad niet de plaats is, om met zo'n grote snel heid te rijden en zich te oefenen in hard rijden. Vast stond dat verdachte niet voldoende naar links was uitge weken. Hij eiste 30 boete of 10 d. h. Verdachte verklaarde slechts met 30 km snelheid gereden te hebben. De kantonrechter vond dat verdachte met te grote snelhe'd op het rijwiel pad had gereden en het verkeer in gevaar had gebracht. Ook laakte hij het, dat verdachte zonder naar zijn slachtoffer om te kijken, was doorge reden. Hij veroordeelde verdachte tot 25 boete of 10 d. h. met toewijzing der civiele vordering 28. STUURINRICHTING NIET VASTGEHOUDEN. Een chauffeur uit Den Haag, stond terecht, omdat hij op 16 april alhier op de Breestraat had gereden, zonder voldoende zijn stuurinrichting vast te houden. Verdachte erkende dit. Dit was gekomen, omdat zijn handen zo warm waren geworden. De sub. offi cier van justitie vond zulk rijden le vensgevaarlijk en eiste 40 boete of 20 d. h. De kantonrechter wees er op, dat het ook wel gebeurt, dat de voet van de rem afglijdt. Hij veroordeelde verdachte tot 30 boete of 10 d. h. ARME OUDJES. Een ruim 65-jarige inwoner van Oegstgeest moest terecht staan, om dat hij op 19 juni met zijn woon schip, zonder vergunning van B. en W. van Oegstgeest, had gelegen in het openbaar water de Haarlemmer trekvaart aan de Kwaakbrug. Ook de aangevraagde vergunning was door de gemeenteraad geweigerd. De subs, officier van justitie eiste 10 boete of 4 dagen hechtenis. „Dat kan ik niet betalen", riep verdachte, „dan hebben wij in 2 dagen geen eten". De kantonrechter veroordeel de hem tot 5 of 2 dagen, waarop verdachte ondersteund door zijn 70- jarige echtgenote zuchtend de rechts zaal verliet. O die bromfietsen. Een fabrieksarbeider uit Leiden was op 9 juli rijdende met zijn brom fiets op de Hogewoerd bij de Kraai- erstraat, niet achter de tram geble ven, maar was doorgereden, waar door hij een dame, die rechts met haar fiets uit de Kraaierstraat kwam had aangfereden, waardoor zij geval len was en 22,schade aan haar fiets had gekregen en scheuren in haar japon, die zij de kantonrechter toonde. De subs, officier van justitie eiste 25,boete of 10 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeel de verdachte tot 20 boete of 8 da gen, ,en toewijzing der civiele vor dering a 22,en 15.50 te samen 37,50. Namen der verkopers niet genoteerd. Twee opkopers uit Leiden stonden terecht, omdat zij op verschillende tijdstippen brons, nieuw koperdraad en ijzerwaren hadden ingekocht, zonder de namen in het register in te schrijven. De subs, officier van justitie eiste tegen ieder 50,boe te of 25 dagen hechtenis. De raads man wees erop dat de namen niet in het procesverbaal voorkwamen wat de rechercheur toegaf. De plv. kan tonrechter sprak verdachten vrij, maar de subs, officier van justitie gaat in hoger beroep. ALPHEN AAN OEN RIJN Ongelukkig einde van feestviering Twee zwaargewonden naar 't ziekenhuis In de afgelopen nacht is op de Wilhelminalaan tè Alphen a. d. Rijn, een personenauto met vier inzittenden in leeftijd variërend van 16 tot 20 jaar, tegen een paal van de elektrische straatverlichting opgebotst. De wagen werd bestuurd door de 20-jarige P. Horstede wonende te Ter Aar. Tengevolge hiervan moesten de gebroeders R. W. en L. Verkade, respec tievelijk 18 en 17 jaar, wonende te Alphen a. d. Rijn, in levensgevaarlijke toestand worden opgenomen in het Academisch ziekenhuis te Leiden. Zij Hepen beiden door de schok en de glasscherven behalve uitwendige ver wondingen, waaruit zij hevig bloedden, ook een schedelbasisfractuur op. L. Verkade zat naast de bestuurder, R. Verkade zat achterin de wagen. De overige inzittenden, de bestuur der en de 16-jarige broer Dirk van de verongelukte gebroeders Verkade, liepen bloedende verwondingen op. De bestuurder, die door het stuurrad bekneld raakte, werd voorts aan de knieën ernstig geblesseerd. Dirk Ver kade bleek voorts een lichte shock te hebben opgelopen. Het gezelschap was op het feest in Bodegraven geweest, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de kaas markt aldaar. Met uitzondering van de jongste van de gebrs. waren allen van Bodegraven af met de gehuurde auto naar Alphen gereden. Ter hoog te van garage Kamsteeg aan de Prins Hendrikstraat namen de anderen de jongste eveneens op in hun auto. En kele minuten later vond het ongeval plaats. De auto werd geheel vernield. Dr. P. Stehouwer verleende de eer ste geneeskundige hulp. Het ongeval gebeurde op de Wil helminalaan, even voorbij de bocht in die weg, die een onderdeel is van de rijksstraatweg Utrecht—Leiden, ter hoogte van de scheepswerf D. en Joh. Boot n.v. De jongelui reden in de richting Hoorn toen de wagen in de genoem de bocht, waar het wegdek enigszins naar links afhelt, vermoedelijk door de te grote snelheid waarmede gere den werd, begon te slippen en naar (Advertentie) Lezers van dit blad: Meer dan 29 jaar houden wij ons bezig met de verkoop van matrassen. Dat er een groot verschil is tussen ae. matrassen van 1957 en onze eer ste matras in 1928, is zonneklaar. Zo als op elk terrein is er ook op het gebied van de fabricage van matras sen een grote technische vooruitgang. Zo groot is deze dat het ons thans mogelijk is een voor Nederland nieu we matras te brengen, waarvan met volle overtuiging gezegd kan wor den: „De sterkste matras tot op he den ooit gemaakt". Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de stalen veren thans elektrisch ge hard worden, terwijl zij verbonden zijn volgens het in Amerika reeds jaren gebruikte Latch-Loc systeem, waardoor het interieur volkomen ge ruisloos en vormvast is en toch uiterst soepel. In onze zaak Breestraat 39 recht tegenover het hoofdpost kantoor van Leiden willen wij u er graag meer van vertellen en tevens de voordelen hiervan laten zien. De bekende D-W-U-SOUPLEX fa brieken te Utrecht - Amsterdam - Rotterdam, waar deze matrassen worden gefabriceerd op de modern ste machines, geven de volle garan tie op degelijkheid, veerkracht en vormvastheid van het stalen Latch- Loc interieur. Indien zich bij nor maal gebruik van deze matras fa- brieks- of materiaalfouten in het stalen Latch-Loc interieur openba ren, verplichten wij ons tot volledige schadevergoeding. De gehele kollektie D.W.U.-SOU- FLEX matrassen vindt u bij N.V. Textielhandel ADR. VAN OOY Jr, Breestraat 39, Leiden (recht over het postkantoor) tegen de vastgestelde verkoopsprijzen. Indien gewenst kan gebruik gemaakt worden van beta lingsfaciliteiten. De grote lichtreclame op de Bree straat wijst u de deur naar een wer kelijke „goede" nachtrust. links zwenkte. Bij de poging om zijn wagen weei rechts op de weg te krij gen verloor de bestuurder de macht over het stuur en de wagen botste met grote hevigheid tegen de armatuur van de straatverlichting, die geheel afknapte. Hierbij drong de lichtmast enkele tientallen centimeters in de voorkant van de wagen, waardoor de bestuurder en de vóór in de wagen zittende Verkade werden bekneld. Ook het achterste deel van de wagen werd volkomen ontzet. Hedenmorgen vroeg was de toe stand van de gebrs. L. en D. Verkade nog zorgwekkend. LEIDERDORP Amateurfotografen vergaderden. De Leiderdorpse amateurfotografen- vereniging hield maandag j.l. haar jaarvergadering in het Dorpshuis waar in het vervolg de klubavonden zullen worden gehouden. De donkere kamer, waarover de leden in het oude lokaal konden beschikken, zullen zij moeten missen omdat hun oude klublokaal niet meer disponibel is. De voorz. de heer P. v. d. Sterre, deelde mede, dat de vereniging zich in een gestadige groei verheugt, het ledental ruim 35 bedraagt waaronder reeds drie vrouwelijke amateurs. Besloten is een kluborgaan uit te ge ven, dat een per twee maanden zal verschijnen. Het jaarverslag van de secretaris noemde vele activiteiten, waaronder een geslaagde foto-ten- töonstelling. Hierna volgde de be spreking van de Statuten en het Huishoudelijk Reglement dat de le- Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 11 September 1857. Advertentie: Men vraagt te Ley- den voor eene schade Brand verzekering-Maatschappij, groot 300.000 gulden, een agent, gene gen een Aandeel te nemen van f 1000 tegen aannemelijke voor waarden. Adres jranco met ge- teekende Brieven onder letter G Nieuwe encycliek over film, radio en televisie De Osservatore Romano publiceert vandaag de tekst van een nieuwe encycliek van paus Pius XII over film, radio en televisie. Dit doku- ment, dat de titel draagt „Miranda prorsus" (Werkelijk bewonderens waardig) is gedateerd 8 september, het feest van O. L. Vr. Geboorte. De encycliek is een der langste soortgelijke dokumenten die de hui dige paus ooit heeft gepubliceerd. Zij omvat meer dan 6000 woorden. den ter goedkeuring werd voorge legd. Nadat de ontwerpen waren toe gelicht bleken deze geen moeilijk heden op te leveren en werden bei de ongewijzigd aanvaard. Nadat de vergadering wa.s afgewerkt, vertoon de de heer J. Zaagman een met zorg opgenomen collectie kleurendia's. Geb.: Maart je d. v. F. D. van der Meij en N. M. Hofdijk; Catharma Anna Marie, d. v. C. G. J. Bik en P. J. M. van der Nat. N0QRDWIJK Verbetering lichtnet. De laatste tijd liet de spanning of) het lichtnet alhier veel te wensen over. Om hier in een grondige verbetering te bren gen is thans besloten tot de aanbouw van zes transformatorstations. Het ligt in de bedoeling dat deze stations nog in dit jaar tot stand komen. Voor de stroomverbruikers, in het bijzon der wel voor de houders van televi sietoestellen is dit wel een verheu gende mededeling omdat deze veel last ondervonden van de te lage span ning op het net. KOUDEKERK Molen wordt gerestaureerd Bij het begin der vergadering deelde de voorzitter van de Honds- dijkse Polder, de heer D. P. van Leeuwen, de aanwezigen, onder wie de heer Van Zon, als vertegenwoor diger van de provincie, een en an der mede omtrent het doel der ver gadering; een besluit te nemen in zake de restauratie van de molen. Deze zou kosten 22.555,-waar voor de provincie 15 en het Rijk 25 zouden subsidiëren. De kans bestaat, dat deze subsidie 10 ho ger zal komen. Molen wordt gerestaureerd. Elektrisch bemalen is niet wel doenlijk, mede om de hoge installa- tiekosten, die bijna een halve ton zullen bedragen. Hiervoor wordt geen subsidie gegeven. Bovendien moet de oude molen blijven staan. Uitvoerig wordt gesproken over het vóór en tegen van een elektrisch gemaal. De heer J. D. Reyneveld is voorstander van elektrisch bemalen. Van bestuurszijde worden hiertegen bezwaren naar voren gebracht. Als groot voordeel noemen voorstanders de onafhankelijkheid van de wind. De heer Reijneveld krijgt enkele me destanders. Ook wordt gewezen op dieselmotorkracht, die in verschei dene polders goed voldoet. Hiervoor zou 30.000,nodig zijn. De heer J. D. Corts wijst op de 40 subsidie, die men toch maar niet overboord kan werpen. Boven dien wordt bij restauratie de capa citeit groter. Hij stelt restauratie voor. Allerlei factoren worden naai; vo ren gebracht in een nu volgende discussie over dieselbemalirig. De secretaris, de heer J. E.Goed- hart, geeft een vergelijkend over zicht van de kosten voor de oude molen en die voor dieselbemaling. Tegenover een poiderlast bij de ge restaureerde molen a 10,zal bij dieselbemaling, ongeveer 23, moeten worden betaald. De heer W. Geerlof wijst op andere polders en breekt een lans voor res tauratie van de oude molen. Echter dient de toevoer nar de molen goed te zijn. Hierover worden 'heel wat woorden gewisseld. De voorzitter gaf hierna gelegen heid tot stemming. Besloten werd met grote meerderheid tot restaura tie van de oude molen. Geklaagd wordt verder over het pöldepeil. Men wil het winterpeil graag 10 cm verlagen. Hetbe stuur zegtoverweging toe. Keersluizen. Hierna stelt de voorz. aan de orde een schrijven van Rijnland, inhou dende de mededeling van het voor nemen tot afsluiting van de Juffers- wetex'ing en de Bruin wetering, om de hoge kosten van het kade-onder houd te ontlopen. Men wil keerslui zen leggen. De heer Van Zon licht een en ander toe. Bij een eventuele doorbraak zullen de keersluizen een ramp voorkomen. Wil men hier niet aan, dan zal 3 km kade grondig moeten worden ge restaureerd. De voorz. vraagt mede werking der ingelanden. De kosten bedragen 15 jaar lang 0,74 per h.a. Met algemene stemmen wordt het bestuur gemachtigd in de kosten bij ee dragen, zoals boven omschreven. (89) Vie kaan allemaal nor een paar uur onder zeil.'De soldaten trekken na hel ontwaken mzelf mllervi 'Maar dit Mo neem ik mee naar onze bark'. ^jjioruLSumorm, mMTimorosmppin. m riaar^nmilmdi ftjOnfe

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2