Bloembollencultuur aanvaardt prijzenregeling De Snorrende Snot* vasae op televisie Nabloei der Tentoonstelling Haags politiebureau vraagt twee miljoen meer Het verkeer op Leids Rapenburg DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 Uitzonderingsregel roept weerstand op Zoals gisteren in een deel van onze oplage reeds werd gemeld, is tijdens de algemene vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor- Bioembollencultuur het voorstel inzake de minimumprijzen aangenomen. Het voorstel van de Commissie van Bijstand van het Productschap voor Siergewassen hield in de binnenlandse minimumprijzen te stellen op 90% van de kostprijzen, te berekenen door het L.E.I. in het goedkoopst produ cerend gebied en gebaseerd op de gemiddelde productiecijfers van de laatste vier jaar. Voorts moest volgens het vo orstel met minimum-export-prijzen- systeem voor de hoofdsoorten berekend worden op basis van de kostprijzen, verhoogd met 55% exporteursmarge (waarin begrepen de korting, die aan buitenlandse afnemers moet worden verleend), waarbij door de export zal worden bijgedragen in de kosten van het surplus in die zin, dat de eerste 5% heffing voor rekening van de kwekers blijft, van 5 tot 15% heffing de helft door de export wordt gedragen, terwijl het meerdere weer voor re kening van de kwekers komt. UITZONDERINGSREGEL Daarop aansluitend werd voorge steld dat een uitzondering op deze berekening van de minimumprijzen wordt gemaakt voor bepaalde han delsvariëteiten. Tenslotte zou zowel bij de binnenlandse minimumprijzen als bij de minimum-exportprijzen het klassen prijzensysteem vervallen. Volgens verwachting heeft de ver- riëteiten. Men was daar zeer beducht voor. Hillegom was zonder meer tegen het gehele voorstel, Anna Pau- lowna was niet enthousiast, maar ging ondanks bezwaren akkoord. De voorzitter attendeerde er intus sen op, dat het voorstel beoordeeld moet worden op zijn merites en naar de omstandigheden. Men heeft nu immers bereikt dat het vroegere systeem van de baan is. Bovendien gadering over deze kwestie, welke i en ^at achtte hij zeer belangrijk trirtoron rrri 1 tirol hot PniPP TUint. Vfln 1 1u 1 gisteren vrijwel het enige punt van bespreking vonmde op de bijeen komst te Haarlem, uitvoerig gedis cussieerd. De voorzitter, jhr. mr. dr. O.F.A.H. van Nispen tot Panner'den, moest al zijn platonische talenten gebruiken om de afgevaardigden der afdelingen en de aanwezige leden ervan te overtuigen, dat het voorstel het best bereikbare was geworden, waardoor aan de wensen èn van kwekers èn vap exporteurs tegemoet kon worden gekomen. De bezwaren van vrijwel iedere spreker richtte zich vooral op die uit zonderingspositie van bepaalde va- is er van hogerhand gehoor gegeven aan de verlangens van de organisatie en zijn de meeste daarvan ingewil ligd. Hij wees er verder op, dat het voorstel, dat tenslotte een compromis is geworden, in bepaalde opzichten concessief moest zijn. Er moesten uitzonderingen gemaakt worden. Er zijn in Nederland nu eenmaal duur dere handelssoorten. Zou daarvoor één prijs gelden, dan zou in het bui tenland de neiging ontstaan om bij voorbeeld door koppelverkoop de prijs naar beneden te laten duiken. Het is nu de vraag, welke varië teiten onder de uitzonderingen zullen vallen. Dat kon de voorzitter nog niet mededelen. Maar hij gaf de ver zekering, dat het hoofdbestuur en de commissie van bijstand er op zouden toezien, dat het aantal niet te hoog zou worden. Hij rekende er op, dat de leden in deze hun vertrouwen aan het hoofdbestuur zouden geven. Noordwijk en Sassenheim bleken tijdens de verdere discussie akkoord te gaan met het voorstel, ofschoon laatstgenoemde grote bezwaren had tegen de L.E.I.-berekening van de narcissen. De afdeling achtte die be rekening zeer onnauwkeurig. Grootebroek had liever gezien, dat er over die uitzonderingsclausule apart gestemd zou worden. Benne- broek had bezwaar tegen de bereke ning van de tulpen. Katwijk zou met een voorstel komen om het surplus direct na aanbieding te vernietigen. Een dergelijke gedachte verwierp de voorzitter, want het „zou dwaas zijn de bollen te vernietigen, zolang nog de mogelijkheid bestaat ze te expor teren". Noordwijkerhout was ook al niet enthousiast, maar achtte de nieuwe situatie in ieder geval beter dan die van vorig jaar. Wassenaar wilde met ingrijpend amandement komen, maar daar verzette de voorzitter zich tegen. Niet alleen heeft nog geen en kele afdeling de kans gekregen dat amandement te bestuderen, maar bovendien stelt het het compromis volkomen terzijde en sloeg het een andere weg in. Bovenkarspel, Haar lemmermeer en Friesland kwamen nog met bezwaren tegen de uitzonde ringsclausule, waarna enkele leden er het hunne van zeiden. Het resultaat was tenslotte, dat er van de 1609 stemmen 1065 vóór, 527 tegen en 17 blanco waren. Uit een soort nevenstemming bleek, dat de tegenstemmers vooral tegen waren in verband met de uitzonderingsbe palingen. DE HAARLEMSE KEURING (Van onze t.v.-medewerker). Een hoogmis via de televisie vim- den we steeds een hoogtepunt van geestelijke beleving. Zo was liet ook j.l. zondag toen pastoor A. Knots in zijn fraaie kerk in Rotterdam West het heilig Offer opdroeg en een ook voor niet-katholieken stellig aanvaard bare preek over Gods Moeder hield. De camera's stonden geraffineerd op gesteld en Wim Bary heeft ze met vakmanschap bediend. Het spiedend oog bestreek als het ware de ganse kerk-gemeenschap, de zangers op het oksaal inbegrepen. En niet eer der werden de heilige handelingen aan het altaar voor iedere kijker zichtbaar gemaakt. Jammer, dat gedu rende korte tijd de electrische span ning was weggevallen, waardoor een hiaat ontstond. Voor niet-katholie ken kwam de tekst van het Gloria in het Nederlands op het scherm; dat was practisch. Alleen hebben we niet begrepen, waarom de oude tweede naamval en de afgeschafte n bij man nelijke namen in de vierde naamval werden aangehouden. Het commen taar van de weleerw. heer Ferd. de Grijs was zieleverwarmend. In de avond van zondag heeft de Vlaamse televisie een relais ver zorgd van een internationaal variété programma, in hoofdzaak overeen komstig het gebruikelijke recept. De „zeven liedjes op zaterdagavond" van de VARA waren ook deze keer zeer te aanhoren. Ze werden uitge voerd door artisten in een originele, steeds wisselende opstelling. De moei te van het beluisteren werd was de leerzame inleiding van de dichter Michel van der Plas. Het filmverzoek programma bracht fragmenten van oude Nederlandsefilms. Het had weinig te betekenen en daarom zal menige kijker onbevredigd zijn geble ven. Tijdens zijn vraag- en ant woordspel „Weet wel wat je waagt" had Theo Eerdmans deze keer een gematigd vraaggesprek met de vier deelnemers. Er had o.i. meer uit kun nen komen. Jammer, dat in een van de liedjes via het Miller-kwartet een dubieuse Franse tekst door de micro foon ging. Voor de aankondiging van het programma van heden zie men ons nummer van j.l. zaterdag. Dinsd. g volgt de gebruikelijke filmvoorstel ling. Vooraf gaat een Avontuur on der de zeespiegel", over het werk van de onderwaterfilmer Cousteau. Hoofd schotel vormen drie verhalen van Sommerset Maugham .Encore", in teressant van inhoud, maar niet bijs ter diep gaand. De Engelse humor die steeds doorbreekt, maakt de film tot amusement van goed gehalte. Door zijn emotioneel karakter boeit vooral het laatste deel heel bijzonder. Deze geschikte ontspanning is door de Kath. Filmcentrale bepaald voor veertienjarigen en ouder (de KRO- gids vermeldde abusievelijk 18 jaar). De AVRO heeft het komende winterprogramma van zijn T.V.-sec- tie aangekondigd. Het zaterdagavond- programma zal telkens heten „Een beeld van een stad", wanneer allerlei jnensen van de stad en ook haar sfeer zal worden weergegeven. Medewer kers zijn Mies Bouwman, Cees de Lange en in 'h quiz „Haal je school geld terug" is de tekst van Asser en Cees de Lange quizmaster. Tot besluit telkens merkwaardige verhalen met Johnny Kraaykamp en Rijk le Gooyer. Het winterprogramma van de KRO televisie zullen we in ons volgend overzicht vermelden. Het viel te verwachten dat de aan voer van dahliabloemen op de maan dagse keuring in Haarlem, zo kort na het sluiten van de tentoonstelling in het Hillegomse Treslong, niet over matig groot zou zijn. Des te meer viel het dus op dat er nog zoveel bloemen in onberispelijke kwaliteit aanwezig bleken. K. Maarse Dz. Jr., Aalsmeer, open de de rij met 'n tweetal zaailiingen in het klein-decoratieve genre, n.l. nr. 28-5, karmijnrose, die „Verdienste" verwierf, en de zalmoranje 28-1. De s.c. zaailing 6-6 in het lilarose viel op door de zeer heldere kleur, evenals de vurige rode s.c. Pinnacle. Een heel mooie variéteit is de zalmkleurige s.c. Up to date die het getuigschrift I. klasse behaalde. G. Heemskerk Zoon, Sassenheim, had een drietal soorten opgesteld waarvan de uitzonderlijk mooi gekleurde s.c. range Souverein en de klein-dec. Newby, helderrose met zalm „ver dienste" kregen. Ook de zeer donker karmijn, lichtgepunte Edinburgh mocht er zijn. Een zeer verzorgde inzending was die van Ludwig Co., Hillegom. (Hierin kwamen voor de s.c. Belmonte en Calypso, lilarose, de fraaie zaai ling 101 in ongeveer dezelfde tint J (verdienste), de reeds bekende oran jerode Lucky Strike, de zwartrode Black Magio en de dofrode Amulet. Voorts een tweetal cactusvar.iëteiten, ide karmijnblauwe Maskerade en de [citroengele Capitano, de witte dec. Irene, de zeer fraaie anemoonbloemi- ge Blanda in het violetrose en de pompons Ponos, lila rose, Baseball, wit, Orchid Gem, donker lila en Am nion, goudgeel. L. A. Hoek, 's Gravenhage, was na tuurlijk present rnet de bekerwinster van dit jaar, de onvolprezen cactus Hoek's White, en met de scharlaken rode Eclypse. D. Bruidegom, Baarn, had eveneens een grote collectie op gesteld met als uitblinker de enorm langgesteelde, oerstevige s.c. Miss Universe, licht oranje, waaraan het getuigschrift I. klasse werd toege kend. Voorts noteerden we in deze collectie de volgende soorten die „ver dienste" behaalden: dec. Great Lakes, wit, cact. zaailing 1397, vleesrood met I gespleten petalen, s.c. 1332, oranje met igele punten en de donker bruinrode |c. 1309. Ook bij H. J. v. Oosten, Den Haag, noteerden we een „verdienste lijke" en wel een grote halskraagzaai- ling 41-'56, donkerpaars en wit, ter- j wijl verder in deze stand opvielen een kleine s.c. 36-'56, wit, en de reeds 1 bekende prachtig ambergele cactus wagschals Goldkrone. J. G. Ballego, Leiden, maakte furo re met z'n eerste klasser Mrs. Mc. D. Quill, zeer donker karmijn met witte punten, s.c. Ami perdieu, zalm met geel, die eveneens I. klasse haalde, de gloeiend rode Arubanita, de fraai JAARLIJKS DEFDLé IN „ORANJE HOTEL". Zaterdag 21 september a.s. wordt het jaarlijks défilé langs de dodencel van het Oranjehotel" gehouden. Het défilé wordt gevolgd door een reünie van oud-gevangenen. Het bekende „poortje" wordt die dag tegen half elf geopend. Op de binnenplaats zal om ongeveer elf uur een inleidend woord worden gespro ken en toepasselijke muziek worden uitgevoerd. De volgorde van het défi lé is: eerst de nabestaanden, dan de autoriteiten en officiële vertegen woordigers, gevolgd door de oud-ge vangenen, achter wie belangstellen den zich kunnen aansluiten. Bloemen zullen worden neergelegd, zowel bij cel 601, als aan de voet van het monument. In het Kurhaus wordt de reünie ge houden onder voorzitterschap van prof. mr. R. P. Cleveringa Theo Olof, concertmeester van het residentieor kest zal een vioolsoló ten gehore brengen, waarna staatssecretaris mr. R. G. A. Höppener de documentaire verzetsfilm „Odette" zal inleiden. violette Heimatland en de bekerwin ster '57 als de beste buitenlandse aan winst, dec. First Lady, citroengeel. Tenslotte A. N. Kops, Hillegom, die een flinke collèctie zaailingen in ver schillende typen had opgesteld met de bloedrode s.c. New York en de kl. dec. Beauty of Holland, mooi oranje geel. Dan waren er nog enkele gladiolen, de laatsten der Mohikanen. K. Wie- dijk, Koedijk, bracht nog een vaas beste bloemen van de licht gele Ka- tinco, terwijl v. Dobben de Bruyn jr., Noordwijk, nog Houston liet zien, be nevens een tak van de mooi scharla ken Eroica. Van het overige bijgoed vermelden we nog een bos Acidanthe- ra bicolor Murielae, wit met paars hart, van Jan Boon, Bovenkarspel, om te besluiten met Zephyranthis robu- sta, syn. Habanthus robustus, het fraaie rose gewas van P. Drost, Lisse, ditmaal wel op zeer bijzondere wijze voorgeschoteld. A-griep onder militairen breidt zich uit Maar oefeningen gaan toch door De Aziatische griep-epidemie on der de Nederlandse militairen in het NATO-kamp Sennelager in Duits land, waarvan verleden week reeds melding werd gemaakt, beidt zich nog steeds uit. Het aantal patiënten bedraagt op het ogenblik ongeveer 450 man. De medische afdelingen van de Nederlandse troepen hebben inmiddels versterkingen ontvangen, o.a. het verplegerskorps is belangrijk uitgebreid. Ondanks de bezwaren van de art sen zullen de grote manoeuvres nor maal doorgang vinden. De ontslagen patiënten krijgen evenwel vijf dagen lichte dienst. De legering van de zie ken is niet al te rooskleurig. Zo zijn honderden van hen ondergebracht in vijf oude legerbarakken, welke on geschikt voor de ziekenverpleging zijn. De bedden staan te dicht op elkaar en sommige jongens liggen op vochtige strozakken, anderen hebben niet meer dan een slaapzak. Vrijdag gaat de 41-ste gevechtsgroep, dit zijn de troepen, die thans in Sennelager zijn gelegerd, naar huis. Het vervoer zal grote problemen opleveren. Maar dan kan de ellende wellicht opnieuw beginnen, want van 14 tot en met 18 september zal de 42-ste gevechtsgroep naar Sennelager komen. A-griep onder Delftse studenten Onder de studenten van de Tech nische Hogeschool te Delft zijn ge vallen van de zg. Aziatische griep geconstateerd. De ziekte komt voor zowel onder de oudere jaars als on der hen, die zich dezer dagen voor het eerst aan de hogeschool lieten in schrijven. Hoe groot het aantal zieken is kon de hogeschoolarts, de heer N. A. Bolt, ons niet mededelen, aangezien de zieken zich ook tot hun huisarts kun nen wenden en niet uitsluitend op de hogeschoolarts zyn aangewezen. Ze ker is echter dat enige tientallen stu denten ziek te bed liggen en de ziek te zich, door het intensieve contact in deze groentijd, vrij snel uitbreidt. Enige ouderejaars hebben zich reeds voor het examen moeten terugtrek ken. De ziekte, welke een goedaardig karakter heeft, schijnt zich het eerst te hebben geopenbaard bij leden van het Delftsch studentencorps. Er zijn onder hen al vrij veel gevallen be kend geworden. In een brief aan b. en w. van Den Haag aan de gemeenteraad werd twee maanden geleden aangekondigd, dat een voorstel zou worden inge diend om nog eens twee miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de voltooiing van de eerste vleugel van het hoofdbureau van politie. De af bouw zou voorlopig zonder door de raad beschikbaar gesteld geld door gaan, omdat de onderlinge samenhang van de werken het tijdelijke stopzet ten van het werk onmogelijk maakte. De Haagse gemeenteraad heeft zich hierover nogal kwaad gemaakt. B. en w. hebben de raad nu het definitieve voorstel met een uitvoe rige toelichting doen toekomen. Daar uit blijkt dat het ontbreken van de nodige ervaring in het bouwen van een project als het hoofdbureau van politie, de investeringsbeperking in de jaren 19511952 en loon- en prijs stijgingen de hoofdoorzaken zijn van de kredietoverschrijding van twee miljoen. Ook de wijzigingen die men tijdens de bouw in de eerste vleugel heeft aangebracht hebben de prijs aanzienlijk verhoogd. B. en w. schatten dat de bouwkos ten in totaal 9Yi millioen zullen gaan bedragen. In dat bedrag is de inrich ting van het gebouw en de aanleg van straatwerken in de buurt, niet begrepen. Met de tijd mee Een Utrechtse onderneming is er achter. Vol begrip heeft zij op haar aankondiging van het 60-jarig jubi leum (echt oud-Hollands geschept papier) laten drukken: .Indien wij u voor een re ceptie zouden uitnodigen voelt u zich misschien verplicht ook te ko men. Dat zou een ware opoffering voor u kunnen betekenen. Omdat in deze tijden het tempo reeds zo hoog ligt dat men al zijn kostbare tijd voor zaken nodig heeft en ook zijn vrije tijd niet gaarne opoffert, willen wij geen beslag op u leg gen. Daarom menen wij dit feest intiem te moeten houden Als het geen ondernemingsbeper king is, dan heeft het ons inziens toch echt iets van bestedingsbeper king weg. Overigens vinden wij het uitstekend verzonnen. DUORIJDSTER VERONGELUKT. De 22-jarige verpleegster I. W. uit 's-Hertogenbosch is maandagavond omstreeks half elf op de Bosdijk te Eindhoven do4elyk verongelukt. Door het springen van de achterband slipte de motorfiets, waarop zij als duopassagiere had plaats genomen. Mej. W. viel met haar hoofd op het wegdek; tijdens het vervoer naar het St. Josephziekenhuis is zij over leden. De bestuurder van de motor fiets, de heer A. H., liep slechts lich te verwondingen op. MELK WAS BETER GEWEEST Voor het wegnemen van een porte feuille met geld in café „De Milkbar" werd een 23-jarige landarbeider uit Katwijk door de Haagse politierech ter overeenkomstig de eis veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en 75.boete of 25 dagen. De verdachte had op 17 mei jl. de Milkbar bezocht, waar hij evenwel bier dronk. Op een gegeven moment had hij de portefeuille op een barkruk zien liggen. Hij had het geld naar zijn zeggen 60.er later uit genomen en de portefeuille weggegooid. „Als ik nuchter ben doe ik zoiets niet", zei hij nu. VERDUISTERING Overeenkomstig de eis veroor deelde de Haagse politierechter een (niet verschenen) molenbaas uit Leiden tot veertien dagen voorwaar delijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en 50.boete of 10 dagen De verdachte had lood verduisterd terwijl hij belast was met het in zamelen van dat lood. Hoewel ik mij ervan bewust ben, dat ik door onderstaande opmerkin gen in het strijdperk treed tegen di verse hooggeleerde, respectievelijk zeergeleerde en edelgeboren heren, meen ik toch mijn zienswijze op het verzoekschrift van enkele, bewoners van het Rapenburg aan het gemeen tebestuur, waarvan melding wordt gemaakt in de kranten van vrijdag 6 september j.l. te moeten weergeven. In bovenbedoeld verzoekschrift wordt het gemeentebestuur gevraagd maatregelen te nemen in verband met de verkeersdrukte op het Ra penburg. De aandachtige lezer zal bemerkt hebben, dat in de weergege ven zinnen van het verzoekschrift wordt gesproken van de bedreiging van de verkeersveiligheid en van de schade aan de woningen, tengevolge van het verkeer. Hierbij valt te con stateren, dat evenveel aandacht, zo niet meer aandacht, wordt besteed aan de schade aan de woningen (een persoonlijk belang) als aan de vei ligheid van het verkeer (een alge meen belang). Dit zal wel niet de bedoeling van de geachte verzoekers zijn, doch w valt toch op. Als rei voor de kwalen, die het Rapen.-...g plagen, verzoekt men in de eerste plaats stopzetting en omleiding van het doorgaande ver keer. Dat vind ik niet vriendelijk: waar men zelf last van zou hebben, wil men aan een ander overdoen, b.v. aan de bewoners van het Noord- einde en de Breestraat. Als men dan nog bedenkt, dat de bewoners van de Breestraat, o.m. door de hogere snel heden, die op de Breestraat worden gereden, in hun huizen meer last van het verkeer ondervinden, vind ik de suggestie van de geachte verzoekers zelfs zeer onvriendelijk. Eigenlijk in de eerste plaats zou ik echter willen vragen: welk door gaand verkeer komt er dan toch over het Rapenburg? Doorgaand verkeer is immers verkeer, dat van de ene plaats naar de andere gaat (in dat geval voornamelijk van en naar Den Haag en Utrecht) via Leiden. Dit verkeer wordt helemaal niet via het Rapenburg geleid. Er is zelfs geen enkel verkeersbord, dat enig ver keer het Rapenburg opstuurt. Hoe stelt men zich het effect van de voor gestelde maatregel eigenlijk voor? En welke is de maatregel die men zich voorstelt? Bij mijn beschouwing denk ik uit sluitend aan de westzijde van het Rapenburg. De oostzijde is een voor een oude stad als Leiden min of meer ideale weg. Daar is een behoorlijke rijbaan en een behoor lijk trottoir. En ligt hierin niet de kern van de kwestie Rapenburg en ligt hierin niet tevens een waarschu wing aan degenen, die het Rapen burg zo graag willen houden zoals het is? Namelijk: Ook op de westzijde van het Rapenburg bestaat de gele genheid om voetgangers een eigen trottoir te geven en wel door de stoe pen op te ruimen. Door het verzoek schrift vestigt men op dergelijke din gen de aandacht. Als er gevaar is op het Rapenburg, bestaat dit niet voor de auto's zelf: „Voor fietsers en voetgangers is er nauwelijks meer plaats" schrijft men. Dit komt door dat de auto's de fietsers in hun baan vinden en dat de auto's de fietsers in hun baan vinden komt weer doordat de fietsers op hun beurt de voetgan gers in hun baan vinden. En die voetgangers kunnen het ook weer niet helpen dat ze in de weg lopen, want een voetpad (trottoir), dat er be hoort te zijn en er ook kan zijn, is er niet. Ziedaar de kern van de zaak. Het zou niet rijmen als men het ver keer de grote takel in het econo misch bestel gaat weren zolang er nog voor de hand liggende andere mogelijkheden bestaan. (En nu spreek ik nog niet eens over een verbreding van de rijbaan ten koste van het „vaa^'watefr U begrijpt wat ik bedoel). De auto's vormen natuurlijk een versmalling van de rijbaan; dat doen ze overal, maar zijn deze auto's niet voor een deel van de bewoners van het Rapenburg zelf en voor een an der deel ten behoeve van deze be woners (b.v. cliënten) geplaatst? Stel eens, dat straks het doorgaand verkeer dat weliswaar in feite niet bestaat wordt geweerd als maatregel van de eerste orde, wat is dan de volgende stap, die in het ver zoekschrift als „nodige maatregel" wordt aangeduid? Misschien het we ren van alle auto's? En de „gemoto riseerde" bakkers, kruideniers, de bo dewagens, de autobusesn met toeris ten, de auto's van andere bezoexers enz., enz. dan? Neen, geachte bewoners van hit Rapenburg, uw houding komt me wat egocentrisch voor. Het wordt op alle straten drukker met het verkeer. In verhouding is het op andere grach ten zelfs drukker dan op het Rapen burg. Geeft daarom uw portie niet aan uw buurman in een naburige straat. Draagt zelf de consequentie van de verhoging van de verkeers drukte, die het gevolg is van de ver hoging van de intensiteit van het ver keer, waarvan u op uw beurt bewust of onbewust ook profiteert. Wat zou u er van denken om eerst eens met die stoepen te beginnen? C. J. BAAK, Expediteur, Garenmarkt 24. Naschrift redactie: Het Rapenburg evenals enige andere straten in de oude stad van Leiden, dient o.i. in zijn geheel als een cultuur-monument te worden gezien en als zodanig te worden behandeld. Verwijdering van de stoepen met hekken zou dit cul tuurmonument aantasten en gedeel telijk vernielen. Het verkeer op het Rapenburg is moeilijk, dat zij toegegeven. Maar de genen, die van het Rapenburg als verkeersweg gebruik maken, moeten het er maar voor over hebben lang zaam en voorzichtig te rijden ook wegens ae voetgangers omdat zij door een cultuur-monument zich be wegen. Terecht merkt de geachte in zender op, dat het Rapenburg geen weg is voor doorgaand verkeer. In zoverre het doorgaand verkeer er nog steeds gebruik van maakt, zal dit natuurlijkerwijze verminderen door de herhaalde ervaring, dat men er niet kan „opschieten". Als de moge lijkheid ertoe bestond, zou de ver plichting „stapvoets rijden" kunnen helpen. Practisch genomen, komt het daar tóch op neer! Misschien dat een dergelijke bepaling bij ministeriële beschikking mogelijk is. Dan zou iedereen het Rapenburg mijden, die er niet te maken heeft. SPORT NEDERLANDS ELFTAL TRAINDE OP HOUTRUST De spelers en reserves van het Ne derlands elftal, gisteravond in Den Haag aangekomen, zijn hedenmorgen op Hout- rust bijeen geweest voor een laatste conditietraining o.l.v. Elek Schwartz. De bondscoach heeft het hun niet al te moeilijk gemaakt: enkele lichte lichaams oefeningen, twee rondjes hardlopen en een kwartiertje „spelen" met de bal. Van de geselecteerde spelers ontbra ken de reserves Walhout en Van Wis sen. Walhout zou in verband met werk zaamheden pas later in Den Haag ar. riveren: Fons van Wissen heeft last van een been-infectie. Hij is als reserve ver vangen door Bosselaar (Sparta), die reeds aan de training deelnam. De weersomstandigheden waren slecht: het regende voortdurend. Maar dat schaadde de vrolijke stemming onder de spelers niet. Vooral Abe Lenstra was actief en vol grapjes. Zorgelijk keek de Fries naar de lucht, toen hij zag, dat Elea Schwartz op hem lette. De bondscoach reageerde onmiddellijk: „U bent toch een Nederlander?" Abe knikte bevestigend. „Maar dan moet u toch weten, dat het hier altijd regentLenstra liep nog enige pas sen door. Toen kwam het antwoord, „Ja, hier in Holland is het slecht, maar bij ons in Friesland niet...." en hoofdschuddend draafde hij achter de andere spelers aan. Eén speler had geen lust in grapjes. Kees Rijvers. Met een pijnlijk gez'chl kwam hij geruime tijd na de anderen op het veld en moeizaam liep hij rondjes zonder op hen te letten. De Feyenoord-speler werd gehandicapt door een oude enkelblessure. Onmiddel lijk na de training liet hij zich behan. delen door dr. Pannekoek, de bonds- arts. Morgenochtend zal worden beslist of Rijvers kan meespelen. Bij een botsing tussen pojitie en wijnboeren in San Donaci, bij Bari, zijn twee doden gevallen. De politie maakte van de vuurwapens gebruik toen zij met stenen werd be kogeld. De wijnboeren, die met een over vloedige oogst zitten, willen rege ringsmaatregelen om de prijs van de druiven op peil te houden. (8 8)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9