Draagwijdte Europese verdragen nog niet te overzien De nieuwe waterbron voor Amsterdam te Jutphaas Amerikaanse wapenzendingen naar |ordantë BINNEN EN TOCH IN DE BOSSEN Utrechtse politierechter thuis aangevallen DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 DF LETDSE COTRANT PAOfNA T Euratom heeft veel instemming De verdragen tot oprichting van de Europese Economische Gemeenschap en Euratom zullen diep ingrijpen in het economische en politieke leven van ons land, maar tal van leden van de Tweede Kamer willen dadelijk verklaren, dat deze verdragen beho ren te worden goedgekeurd. Een aan tal andere leden wil over de EEG nog geen eindoordeel uitspreken en het antwoord van de regering af wachten. Dit blijkt uit de voorlopige versla gen van EEG en Euratom, die heden zijn verschenen. Uit deze stukken, die tachtig pagina's omvatten, blijkt, dat de draagwijdte van de verdragen nawelijks ten volle kan worden overzien en dat hierbij nog vele vra gen rijzen. Betreurd wordt, dat het bedrijfs leven voor de afsluiting van de on derhandelingen niet de gelegenheid heeft gehad zijn standpunt kenbaar te maken. Het voelt zich nu over rompeld. Een van de bezwaren, die tegen het EEG-verdrag worden aan gevoerd is, dat met de structurele po sitie van Nederland (uitzonderlijke bevolkingsdichtheid en -aanwas) geen rekening is gehouden. Met de grondslagen van de EEG, zoals die door de regering in de me morie van toelichting worden toege licht, kan men zich in het algemeen wel verenigen. Kritische opmerkin gen worden echter gemaakt over de vrijhandelszone en het zg. bui ten ta rief. Daarbij worden enkele voor beelden genoemd van tarieven, die voor de Nederlandse economie ern stige gevolgen zouden kunnen heb ben. De hoop wordt uitgesproken, dat op korte termijn onderhandelingen zullen worden gevoerd om het ge- meenschappelijk douanetarief te ver lagen. Landbouw. Ook is waakzaamheid geboden met het oog op de bijzondere positie van onze land- en tuinbouw in de EEG. Vele leden vragen of het graanrecht voor tarwe met ongeveer 20% zal worden verhoogd en of de broodprijs dan met 6 cent per.800 gram ver hoogd zal moeten worden. Zij vre zen, dat de produkten van onze ver- edelingslandbouw van derde markten verdreven zullen worden. Aandacht wordt voorts o.m. ge vraagd voor een goede regeling van het transportwezen. De vervoerspa- ragraaf in het verdrag ontmoet nogal enige kritiek. Ook wordt uiting gegeven aan de vrees voor een te sterke overheidsbemoeiing. Het verdrag inzake de Euratom wordt vrij algemeen met instemming en voldoening begroet. Nederlands-Duits overleg Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Bonn heeft maandag op een perscon ferentie geen nadere bijzonderheden willen bekendmaken over de stand der onderhandelingen tussen Neder land en de Bondsrepubliek, zulks naar aanleiding van een bericht in de „Frankfurter Allgemeine", dat de onderhandelingen praktisch zijn vast gelopen, als gevolg van „onaanvaard bare Nederlandse eisen". De woordvoerder zei, dat Neder land en Duitsland afgesproken heb ben dat zij slechts gemeenschap pelijke communiqués zullen uitgeven. In het algemeen kan men zeggen, aldus de woordvoerder, dat er bij dergelijke „vereffeningsbesprekin gen" altijd punten zijn waarover het moeizaam onderhandelen is. West- Duitsland en Nederland staan niet als eisers tegenover elkaar. Zij willen de vraagstukken gemeenschapelij k op lossen. Men is nu in het stadium van sub-commissies, die voortdurend met eikaar van gedachten wisselen. De Bondsregering staat voorts voort durend in verbinding met de Duitse landen, die bij de grenskwesties be trokken zijn. Russisch veto tegen Zuid-Korea In de Veiligheidsraad heeft de Rus sische afgevaardigde weer zijn veto uitgesproken over een Zuidkoreaanse aanvraag tot lidmaatschap van de Verenigde Naties. De overige tien leden van de Vei ligheidsraad stemden voor. De Sowjet-afgevaardigde sprak eveneens een veto uit over de toe lating van Zuid-Vietnam. Ook in deze kwestie stemden de overige tien leden voor. De raad verwierp met twee stemmen voor (Rusland en Zweden) vijf tegen en vier onthou dingen de toelating van Buiten- Mongolië tot de V.N. De vijf tegen stemmers waren Nationalistisch Chi na, de V.S., Philippijnen, Cuba en Columbia, en de vier onthoudingen waren van Groot-Brittannië, Austra lië, Irak en Frankrijk. i Jongen ter dood veroordeeld Een vijftienjarige jongen, Green, is maandagavond te Philadelphia ter dood veroordeeld wegens roofmoord op een drogist. Het vonnis zal gor den voltrokken door middel van de elektrische stoel. De jongen viel flauw toen het von nis werd uitgesproken. De rechter zei, dat tot dusver nog niemand onder de achttien jaar in Pennsylvania (de staat waarin Phi ladelphia ligt) is terecht gesteld, maar de toestand was thans zo, dat jongens, zelfs van veertien jaar, veelvuldig moorden plegen. „De be scherming van de gemeenschap ver eist, dat zij volledig verantwoorde lijk worden gesteld", aldus de rech ter. Greens medeplichtigen, Edwin Walker (veertien jaar) en James Crowson (vijftien), werden tot le- vensiange gevarvenisstraf veroor deeld. Alle drie bekenden schuld, maar Green gaf toe, dat hij degene was geweest, die de drogist had doodgeschoten. Russische proeven met kernwapens De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie, Lewis Strauss, heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie in de afgelopen twee da gen een „kernwapen van gemiddelde kracht" tot ontploffing heeft gebracht. Het betrof hier klaarblijkelijk de tweede proefneming in een 22 augus tus j.l. begonnen reeks van kernwa penontploffingen. Een Japanse ingenieur, die maan dag van het Russische eiland Sacha- lin (ten noorden van Japan) is gere patrieerd, heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie sedert he* vroege voor jaar van dit jaar ten noord-noord westen van de stad Oeglegorsk tien proeven met kernwapens heeft geno men. Hij had zelf de vuurballen van deze ontploffingen in de nachtelijke hemel zien opstijgen. De Japanse meteorologische dienst heeft de verklaringen van de inge nieur vergeleken met zijn administra tie en verklaard, dat de door hem ge noemde data overeenstemmen met in Japan aan de hand van schokgolven geregistreerde Russische proeven, maar dat de plaats van die proeven logische dienst niet in het noord- logische dienst niet niet in het noord westen van Sachalin lag maar in het, gebied van het Baikalmeer in Siberië. De spanning stijgt Reusachtige Amerikaanse „Globe- masters" stonden maandag vleugel aan vleugel op het vliegveld van Am man, terwijl hun lading voor Jorda nië bestemde wapens werd gelost. Elk vliegtuig had acht jeeps, waar op anti-tankgeschut was aangebracht, aan boord. Vijf der toestellen waren uit Dover, de hoofdstad van de Ame rikaanse staat Delaware, naar het vliegveld van Dahran, in Saoedi-Ara- bië gevlogen. Van hieruit vlogen zij, vergezeld door nog een „Globemas- ter" en twee „Flying Boxcars", die met ammunitie en lichte wapens, als machinegeweren, uit Europa waren gekomen, naar Amman. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag verklaard, dat het wapenvervoer door de lucht naar Jordanië bevredigend verloopt. Hij voegde hieraan toe, dat, voor zover hem bekend, er geen Amerikaans wapenvervoer door de lucht naar an dere landen in het Midden-Oosten plaats vindt. In Washington verluidde maandag, dat Jordanië als gevolg van de toe stand in Syrië van de Verenigde Sta ten een krachtige zender en ander radiomateriaal zal ontvangen, waar mee het de toenemende aanvallen van Syrische, Egyptische en Russi sche radio-commentatoren kan neu traliseren en een groot gebied van het Midden-Oosten kan bestrijken. Ook zou de „Voice of America" de officiële omroepdienst van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken, van plan zijn een nieuwe eigen zender in het Midden-Oosten te bou wen. Israël is bezorgd. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken te Jeruzalem heeft n.a.v. de Amerikaanse wapenzendingen aan Jordanië verklaard, dat elke wapen zending van een Arabisch land een bron van zorg voor Israël is. De Ame rikaanse wapenleverantie zal Jorda nië wel niet in staat stellen Israël te verslaan, maar zij kan gevaarlijk zijn voor de stabiliteit in dit deel van het Midden-Oosten, aldus de woordvoer der. Provocatie? Een Syrische militaire woordvoer der heeft maandag verklaard, dat zondag vijf Amerikaanse schepen „op een uitdagende manier" bij de Syri sche kust gemanoeuvreerd hebben. De spanning in het Midden-Oosten is gisteren ernstig gestegen doordat president Nasser van E^pte ver klaarde dat zijn land Syrië onvoor waardelijk en zonder voorbehoud zal steunen. Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten overleggen op het ogenblik om tot een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van het Midden-Oosten te komen. Een 14-jarig meisje van een mid delbare school in New York, Brenda Kanegis, heeft bij scheikundeproeven op school toevallig ontdekt, dat men een ei in de helft van de normale tijd kan koken als men wat glycerine aan het water toevoegt. Drie jonge Polen zijn tot gevan genisstraffen variërend van een jaar tot vijftien maanden veroordeeld we gens pogingen om een vliegtuig te stelen en daarmee naar Oostenrijk uit te wijken, zo meldt het Poolse blad „Tribuna Ludu". In het filtergebouw-pompstation van de N.V. Water transportmaatschappij Rijn-Kennemerland te Jutphaas zal Z.K.H. Prins Bernhard donderdagmiddag 12 septem ber a.s. de installaties en werken van deze maatschappij, welke o.m. water levert voor de gemeentelijke wa'erlei ding te Amsterdam, officieel in gebruik stellen. De foto toont het grote gebouwencomplex, waarin alle installaties zijn ondergebracht. Op de voorgrond het aanvoer kanaal voor het te zuiveren en op te pompen water uit de Lek. 'sWerelds oudste „verrader" overleden Si Hadsji Mohammed El Mokri, voormalig Marokkaans grootvizier (premier), die de opening van het Suezkanaal in 1869 nog heeft bijge woond en een Marokkaanse delegatie naar het hof van keizer Napoleon 01 heeft geleid, is gisteren als „verrader" op 116-jarige leeftijd in Rabat over leden. El Mokri is grootvizier geweest van vijf soevereinen. Zijn laatste ambtstermijn liep van 1953 tot 1955 onder sultan Moulay Ben Arafa, die de Fransen, na de huidige vorst, Mo- hamed V te hebben verbannen, op de troon hielpen. Vandaar dat de hui dige regering hem boven aan een „zwarte lijst" zette. Een van zijn dochters was gehuwd met wijlen El Glawi, de eens zo machtige pro-Franse pasja van Mar- rakesj. El Mokri's laatste levensdagen wa ren somber. Een week geleden „be vroor" de Marokkaanse regering zijn bezittingen, aangezien hij zich geen medestander had getoond van de huidige sultan. „Noodtoestand'' langs Tunesische grens President Bourguiba van Tunesië heeft maandag de noodtoestand afge kondigd voor het gebied langs de grens met Algerië. Dit is gedaan met het oog op de verdediging tegen „herhaalde schen dingen" van de grens door Franse militairen uit Algerië en ter bescher ming van de bevolking in het grens gebied. De gouverneurs van de grensgebie den zijn door het afkondigen van de noodtoestand gemachtigd alle bur gerlijke en militaire maatregelen te nemen die zij voor de verdediging van het Tunesische gebied nodig achten. De Franse eenheden in Algerië hebben tien dagen geleden bevel ge kregen opstandelingen die over de grens naar Tunesië vluchten te ach tervolgen. De Fransen stellen de laatste we ken alles in het werk om te verhin deren dat de Algerijnse opstandelin gen hulp via Tunesië ontvangen. EEN „NATIONALE GEVANGENIS" In een rapport, dat onder leiding van de vroegere Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Ber- le, de vroegere Amerikaanse ambas sadeur in Italië mevrouw Clare Boo- the Luce en de protestantse theoloog dr Reinholc. Niebuhr is opgemaakt en maandag te New York is gepubli ceerd, noemt men Hongarije een „na tionale gevangenis" sedert de opstand ir» oktober. Het verslag was gebaseerd op gecontroleerde ooggetuige-versla- gen, vertrouwelijke berichten uit het land zelf en een \nalyse van de offi ciële Hongaarse pers. Volgens het rapport zijn er minsfcens 100.000 Rus sische soldaten in Hongarije gelegerd, alsmede 20.000 man geneime politie, technici en adviseurs. Het regime van Kadar zou zeker 2000 personen heb ben laten terechtstellen, 20.000 heb ben gevangen gezet, 15.000 naar ar beidskampen hebben gestuurd en 12.000 personen, vooral jongeren, heb ben gedeporteerd naar Rusland. Om duistere motieven Om nog duistere redenen is zon dagavond in zijn woning aan de Utrechtse weg te Amersfoort aange vallen de Utrechtse politierechter mr dr A. E. Th. Kooien. De aanvaller was een 56-jarige man, die welis waar jaren geleden met de justitie in aanraking is geweest, doch toen was mr Kooien nog geen politie rechter. De man heeft zich de laat ste jaren goed gedragen, zodat men mag aannemen, dat het hier geen wraakoefening betreft. Hij verkeerde echter onder de invloed van sterke drank. Bij onderzoek is gebleken, dat de overvaller mr Kooien reeds enige tijd door het raam van diens studeerka mer had begluurd. Op een gegeven ogenblik ontdekte mr Kooien de man. Deze sloeg toen het glas van het venster en bovendien het hout kapot en sprong naar binnen. Hier op ontstond een hevige vechtpartij, waarbij de rechter werd geholpen door zijn vrouw. Met behulp van drie omwonenden, die door de kin deren te hulp waren geroepen, is men er tenslotte in geslaagd, de man te overmeesteren. Hij moest in het ziekenhuis „De Lichtenberg" ver- de gebouwen van het St. Josefhof CASSATIEBEROEP VAN „ZWARTE RUITER" VERWORPEN. De Hoge Raad heeft vandaag het cassatieberoep van H. Gruijters uit Mierlo-Hout (bijgenaamd de „zwarte ruiter") verworpen. Hij was in hoger beroep door 't gerechtshof in 's-Her- togenbosch veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met ter beschik kingtelling van de regering wegens verscheidene misdrijven, onder an dere de overval op het postkantoor te Ravenstein. G. was degene, die enige tijd ge leden ontsnapte uit het huis van be waring te Scheveningen, waarna hij in Rotterdam weder gearresteerd werd. Het arrest is conform de on langs gemelde conclusie van de pro cureur-generaal. VORMINGSSCHOOL VOOR DE DETAILHAJ» DEL. Drs H. L. Jansen, secretaris van de SER en voorzitter van de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs uit 's-Gravenhage zal aandag 16 sep tember a.s. te Nijmegen de katholieke vormingsschool voor de detailhandel openen. De school zal openstaan voor leerlingen van alle gezindten. Het in stituut, waarvoor grote belangstelling bestaat, is tijdelijk ondergebracht in bonden worden, waarna hij werd meegenomen naar het politiebureau. Mr Kooien liep bij dit vreemde, doch pijnlijke incident geen letsel op. De baardige, 65-jarige Paul Hubbard, die langs 's Heren wegen heeft getrokken sinds zijn twaalfde jaar en (zichzelf nu trots beschrijft als een „hobo", staat hier afgebeeld in de Canadese stad Toronto met zijn wonder lijk versierde auto, welke hij heeft beschilderd met land schappen om zijn kunstenaarschap aan ieder duidelijk te maken en welke uiteraard overal grote belangstelling trekt. Paul heeft altijd in dé V.S. gezworven, maar trekt nu eens door Canada. Hij is zeer gesteld op de zich zelf toegedachte titel „hobo", die U vooral niet moet verwarren met het toevoegsel „tramp" of „bum". „Een „tramp" is een zwerver die niet werkt, een „bum" is een niet-zwervende niet-werker en een „hobo" is een trekkende werker, zoals ik, daar ben ik trots op", zegt Paul..». f 4500 op markt kwijtgeraakt De Rotterdamse politie zoekt thans naar een bedrag van 4.500,Dit geld is van een 26-jarige vleesgros- die het geld, zijn gehele be drijfskapitaal, in een portefeuille had, tezamen met zijn autopapieren. Hij is de portefeuille zaterdagmiddag op de weekmarkt aan de Maashaven te Rotterdam kwijtgeraakt. Een voor bijganger vond de portefeuille en toen bleek, dat de autopapieren er nog inzaten met enkele guldens. ROOFRIDDERS VEROORDEELD De rechtbank te Arnhem heeft van daag de twee metselaars A. B. en B. J. uit Arnhem ieder conform de eis tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De beide jongelieden hadden in de nacht van 21 juli j.l. gelift met een vraohtautochaufteur en zij hadden hun „dank" aan hun gastheer ge toond door hem zijn portefeuille in houdende 550.te ontfutselen. aan de Smetiusstraat te Nijmegen. VROUW NA ONGELUK OVERLEDEN. Gistermorgen is in het Binnenzie- kenhuis te Eindhoven overleden de 45-jarige vrouw J. M.de V. uit Leen de, die op 31 augustus in haar wo ning bij een gastontploffing ernstig gewond werd. De vrouw wilde des morgens in de keuken het gascom- foor aansteken. Gedurende de nacht was evenwel een grote hoeveelheid butagas uit de fles ontsnapt. Toen de vrouw een lucifer aanstreek, volgde een zware explosie met de gevolgen I van dien. Grote kleinbeeldcamera dient tot winkel Een handig fotohandelaar in de Italiaanse badplaats Rimini heeft voor de zomer zijn intrek genomen in een dicht bij het strand geplaatste enorme kleinbeeldcamera welke tot in de finesses gelijk is aan het handzamer mo del dat voor het maken van foto's pleegt te worden gebruikt. De overeen komst gaat, uiterlijk althans, zover dat de etalageruit, welke op de plaats van de lens is aangebracht, des avonds op sluitingstijd met een lenskap wordt afgeschermd. Of de handelaar ook kan diafragmeren als het heel erg zonnig is, vermeldt de historie niet. De foto toont klanten bij deze wonder lijke winkel, welke ons verplaatst naar een wereld van fotograferende reuzen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7