Raad van Bodegraven herdenkt plechtig eeuw kaasmarkt Grootste kaaspakhuis van ons land geopend Zilveren jubileum van „meester" Floor gevierd Grote belangstelling met veel cadeaux en toespraken De P.T.T. weet het te vinden DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA MuCde aan zeCf&azende öaeütmen In de kaasstad Bodegraven wordt twee dagen groot feest gevierd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van haar wereldberoemde kaasmarkt. Iedere inwoner dezer gemeente is trots op deze oudste kaasmarkt van ons land, het hart van de volvette boerenkaas. Als inzet op de feesten werd maandagmiddag in het fraaie gymnastiek- gebouw aan de Spoorstraat, onder voorzitterschap van burgemeester, mr. J. J. Croles dit grote feit herdacht in een bijzondere raadszitting. Onder de vele gasten bevonden zich o.m. de commissaris van HJVI. de Koningin, mr. J. Klaassesz, diens echtgenote, de chef van het kabinet, mr. Dinger, verschillende leden van Gedeputeerde Staten in ons gewest, tal van burgemeesters uit de omliggende gemeenten, afgevaardigden uit het plaat selijk zaken- en verenigingsleven en de handels-attaché's uit België en Frankrijk. In deze voor de raadsleden wel on-1 van ruimtelijke aard voor het plat- gewone omgeving sprak de burge- teland, zei de commissaris van de meester een jubileumrede uit, waar- Koningin dat hier grote offers zullen in hij allereerst hulde bracht aan de moeten worden gebracht, Spr. wen- initiatiefnemers van de kaasmarkt, ste het gemeentebestuur van harte Met trots memoreerde spreker, dat geluk met de 75-jarige kaasmarkt. het instellingsbesluit door meenteraad op 13 december 1881 werd genomen met algemene stem men en meende dat dit'feit voorna melijk te danken is aan de toenma lige burgervader, nrr. H. A. v. d. Vel de, die behalve hoofd der gemeente tevens voorzitter was van de afd. Bodegraven van de Hollandse Mij. van Landbouw, en zeker niet min der aan wijlen burgemeester mr. C. S. v. Dobben de Bruijn, die kort na zijn komst in Bodegraven, in 1925, een juiste visie toonde en krachtig aanstuurde op een groter marktter rein. Omdat het bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw meer dacht in de richting van een weekmarkt voor vee, is het in feite de kaashandelaar, wijlen de heer H. Goebel, geweest die het initiatief nam tot het oprich ten van een wekelijkse kaasmarkt. Spr. zag deze stap als een historische daad en niemand zou toen hebben gedacht dat de kaasmarkt Bodegra ven tot grote bloei zou brengen en allengs een wereldnaam zo>u verwer ven. De stichting van het beursge bouw en de k^asbeurs en niet minder de vervoerders met spe ciale capaciteit voor het kaasver- voer op lange afstand hebben vanzelfsprekend ook bijgedragen aan de bloei van dit kaasdorp. HULDE AAN ZELFKAZENDE BOEREN. Voorts wilde de burgemeester niet stilzwijgend voorbijgaan aan de hul de welke aan de zelfkazende boerin moet worden gebracht. Men kan zich terecht de vraag stellen of markt en handel zich zouden hebben kunnen ontwikkelen zonder inspanning, toe wijding en vakbekwammheid, die voor een goede kaasbereiding van de boerin worden vereist. Dank zij deze bereidheid en goede hoedanigheden heeft de boerin buiten de eer, die zij inlegt aan haar produkt, tevens gro te groepsbelangen gediend. De nestor van de gemeenteraad, de heer C B^ Batelaan, adviseerde de boerinnen, om vol te houden en voort te gaan dit beroemde produkt te blijven pro duceren. Commissaris der Koningin reikt onderscheidingen uit Inhakend op de woorden van de burgemeester over de moeilijkheden van de heer W. Batelaan. Vervol gens werd aan de zelfkazende boerin, mevr. T. J. v. d. Berg-Hoo- gerbruggen de ere-medalje in goud uitgereikt. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau werd be noemd de nestor van de Bode graafse kaashandelaren, de heer Joh. Jongeneel die tevens in het plaatselijke openbare leven een belangrijke plaats inneemt. Na afloop van deze buitengewone raadszitting recipieerde het dagelijks bestuur der gemeente in de aula van de binnenkort te openen nieuwe Chr. Ulo-school. Historische optocht. Ten besluite van deze eerste feest dag werd een grote historisch-alle- gorische optocht gehouden, welke voornamelijk uitbeeldde de kaasbe reiding van vroeger en nu, hoe de Velen hebben in het verleden en ino het heden er toe bijgedragen dat de haas vroeger en thans ter markt markt tot bloei is gekomen en het komt, en voorts enkele praalwagens gaif spr. dan ook grote voldoening om namens H.M. de Koningin een drie tal onderscheidingen te mogen uit reiken. De eerste die de vresierselen van de ere-medalje in brons op de borst werd gespeld was de kaas pakhuisknecht Niek Rodenburg, die een lange reeks van jaren heeft gewerkt in het kaaspakhuis met prachtige partijen kaas. In het gymnastiekgebouw aan de Spoorstraat werd onder grote be langstelling een concert gegeven door het West-Ned. Symphonieorkest o.l.v. Sam Swaap, terwijl later op de avond op de Nieuwe Markt een taptoe werk op de nieuwe Markt een taptoe werd Bodegraven, Nieuwerbrug en Zwam- merdam. Op de jubileumdag van de Bodegraafse kaasmarkt is aan de Willem de Zwijgerstraat door de fa. F. Noordhoek en Zn., kaashandel, alhier, een kaas pakhuis officieel geopend, dat kan worden gerekend tot een der grootste kaaspakhuizen van ons land, in ieder geval het best geoutilleerde. De bouw van een dergelijk kaaspaleis is wel een bijzonder staaltje van zakeninzicht en ondernemingslust van de directeur dezer firma, de heer A. Noordhoek. Ruim twee jaar is er aan de bouw besteed, inzonderheid aan de vervolma king van de air-condition van dit gebouw. Van buiten zou men meer den ken aan een enorme steenklomp, een bunker wellicht, behoudens dan de luxueus ingerichte kantoren aan de voorgevel. Praatje over kaasexport Alvorens het fraaie interieur van dit pakhuis te mogen bezichtigen, welk interieur onlangs door een schoonzoon van bondskanselier dr. Adenauer van West-Duitsland werd genoemd 'n „Kaas-sanatorium", had den wij een algemeen praatje met de heer Noordhoek over export van kaas, in het bijzonder naar Duitsland. Het is algemeen bekend, dat de fa. Noordhoek destijds het initiatief nam, voornamelijk omdat hij van z'n Duit se klanten er vraag naar kreeg, om vierkante k .as op de markt te bren gen. Helaas heeft volgens de heer Noordhoek de regering geen vergun ning meer gegeven voor uitvoer van vierkante kaas. Geweldig jammer dat deze onder nemende zakenman niet voldoende vrijheid van handelen heeft gekregen. Het risico te groot? Maar, dat neemt deze firma maar al te graag voor haar rekening. Aan de hand van cijfers bewees de heer Noordhoek dat een zuivelland, als Denemarken, zijn handelaren die vrijheid wel gaf. Dank zij de vierkante kaas voerde De 75'jarige Bodegraafse kaasmarkt Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de kaasmarkt in Bodegraven heeft het college van b. en w. een speciale vergadering gehouden, welke plaats vond in de gymnastiekzaal. We zien hier de burgemeester, de heer J. J. Croles tijdens zijn toespraak (onder de ringen). Naast hem de Com missaris der Koningin in Zuid Holland, mr Klaassesz en de gemeente secretaris, de heer Vonk. Denemarken in 1956 ongeveer een derde van haar uitvoer naar Duits land in het vierkante model uit. Trouwens de statistieken wijzen uit dat Nederland op 't gebied van kaas- uitvoer t.o.v. Deneraarken langzaam aan terrein verliest. In 1955 voerde Denemarken in to taal uit 18.652.000 kg. kaas, tegenover ons land 35.066.000 kg. In 1956 bedroe gen deze cijfers resp. 28.318.000 kg en 37.596.000 kg. kaas. Van januari t/m mei 1956 bedroeg de uitvoer van Deense kaas naar Duitsland 9.731.000 kg. tevenover Ne derland 14.530.000 kg. Gedurende de overeenkomstige periode van dit jaar bedroeg de uitvoer voo" Denemarken 13.816.000 kg en voor Nederland 13.699.000 kg. Naast het verbieden van het aan maken en uitvoeren van vierkante kaas weet de heer Noordhoek de ach teruitgang van ons Nederlandse pro dukt aan de prijzen welke in ons land hoger liggen dan in Denemarken. Voorts ook aan de grotere variatie der kaassoorten (t.a.v. van modellen en vetgehalten). Tenslotte komt De nemarken meer tegemoet aan de vraag op de wereldmarkt om levering van kaas met een meer ei-rijk dan een vetrijk produkt. Op zijn zachtst uitgesproken noemde de heer Noordhoek de houding van onze regering conservatief. Men schijnt geen risico's aan te durven en juist dat risico wil ik met genoegen dragen aldus besloot de heer Noord hoek z'n praatje. „KAASPALEIS". Gedurende onze tocht door dit hy permoderne kaaspaleis kon men al leen maar verwonderd zijn over de manier waarop men kaas, dat zozeer onderhevig is aan natuurwisselingen, in goede conditie kan houden. Het ge bouw bestaat uit vier verdiepingen, t.w. één onder de grond en drie daar boven. Voor de koeling in het gebouw zor gen 8 reusachtige compressoren. In die afdelingen waar de compressoren op volle toeren werkten, had men graag een dikke winterjas aangedaan en men werd haast door de enorme windkracht tegen de muur gedrukt. LISSE De heer J. A. W. Floor zal de negende september stellig niet gauw vergeten. Toen vierde hij zijn zilveren jubileum hij was 25 jaar aan het onderwijs te Lisse verbonden en deze mijlpaal ging waarlijk niet on opgemerkt voorbij. Tijdens de officiële huldiging, in Mariënburg werden gelukwensen aangeboden en cadeaus overhandigd namens het schoolbestuur, de colle ga's, de schoolinspectie, de St. Vincentiusvereniging en de r.-k. Onder wijzersvereniging St. Augustinus. In de school aan de Oranjelaan hadden de ouders, de leerlingen en vrienden gelegenheid de jubilaris te compli menteren. Velen hebben daarvan gebruik gemaakt. namens de St. Vincentiusvereniging een kort, maar puntig woord. Tenslotte voerden de heer Ragas als hoofd van de ULO en de heer Ligtvoet als collega het woord. De laatste offreerde de jubilaris een fototoestel met statief en blitz en verdere toebehoren. De jubilaris zei in zijn dankwoord o.m. dat hij in zijn jeugd nooit zo erg voor het onderwijs had gevoeld. Zijn vader was stationschef in Lisse en hij voelde ook veel voor die rich ting. Later heeft hij zich echter met volle overgave aan hgt onderwijs ge geven. Pastoor Schneiders zei als voorzit ter van het schoolbestuur, dat de heer Floor in de afgelopen 25 jaar veel leerlingen heeft „klaar ge stoomd" voor het latere leven en het genoegen gesmaakt velen van hen een goede plaats in de maatschappij te zien verwerven. Hij liet zijn geluk wensen vergezeld gaan van een tast baar bewijs van waardering: een boe kenkast. De inspecteur van het L.O., de heer A. Machielse, bood zijn gelukwensen aan namens de inspectie en dat deed de heer J. Remmerswaal namens de r.-k. Onderwijzersver. St. Augus tinus. Pastoor Van Zuylen wenste hem als oud-voorzitter van het schoolbestuur toe, dat de heer Floor zijn werk nog vele jaren in Lisse zou kunnen voortzetten. De heer Strik, het hoofd der lage re school, bood als vroegere gastheer de ULO was destijds onderge bracht in de school van de heer Strik zijn gelukwensen aan mèt een ca deau en nadat de bisschoppelijk in specteur de heer Floor had gefelici teerd, sprak de heer G. v. d. Bera voeren is tegen de verderfelijke schimmel in de kaas, waaraan jaar lijks duizenden kilo's kaas verloren gaan. omdat voor voortdurende luchtver versing in het gebouw wordt gezorgd. Dit gigantische kaaspaleis, dat dins dag op het grote najaarkaasfeest o.m. zijn poorten opent voor de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening en voor een honderdtal handelaren voornamelijk uit het bui tenland, zal ongetwijfeld ieders be wondering afdwingen. FEESTELIJK CONCERT. Als bijzonder waardig slot van de herdenking van het 75-jarig bestaan der Bodegraafse kaasmarkt en aan de vooravond van de feestelijke Na- jaarsmarkt was het West-Nederlands Symphonieorkest onder leiding van dirigent Sam Swaap naar Bodegra ven gekomen. In de sober en fijntjes versierde gymnastiekzaal aan de Spoorstraat waren circa 300 personen bijeen om te luisteren en genieten van Eine kleine Nachtmusik van Mo zart, Sinfonia in bes dur van Joh. Chr. Bach, Chaconne et Rigodon van Pierre de Monsigny, Symphonie in d dur van J. Haydn en de Overture Egmont van L. van Beethoven. Deze overbekende stukken werden door het circa 30 man tellende orkest glansrijk gebracht en het krachtig ap plaus bewees wel hoe een en ander in de smaak van de toehoorders was Deze avond was tevens be doeld als een test om te zien in hoe verre Bodegraven muziek-minded zou zijn. En dat was naar de mening van die het slot- en zeker het geval. De dirigent werd als waardering een Bodegraafse volvette kaas overhan digd. Afie stellingen zijn, in tegenstel-1 dLkw^orT spfak ling tot andere kaaspakhuizen afzon-'-- - p derlij k afgesloten. Een verticale luchtpersing wordt in gesloten cir cuit door deze stellingen geblazen, waardoor a.h.w. iedere kaas telkens wordt gemasseerd. Tussen alle stel lingen zijn transportbanden aangelegd voor vervoer naar elke afdeling in dit gebouw waarheen men wil. De luchtstroom is zo stabiel ge maakt dat geen zgn. kortsluiting kan plaats hebben. Het frappante van dit alles is, dat tussen welke stelling men ook kijkt, men nergens één stofje schimmel kan ontdekken, hetgeen voor de kwaliteit van de kaas van zelfsprekend zeer bevordelijk is. Voorts is die luchtstroom zo geregeld, dat het voor het personeel dat in dit gebouw moet werken onder de men selijke gevoelsgrens blijft. Voorts werden de allermodernste snufjes aangebracht, b.v. wat betreft het aanbrengen van plastic op de kaas en het werken tegen de stellingen aan, hetgeen geschiedt met eenmans- liften, welke de pakhuisknecht met een gemakkelijke handelbeweging naar boven in de stelling kan doen kruipen. Wat ook opvalt in dit pak- huis is, dat men vrijwel niet kan mi- FEEST VAN DE LEERLINGEN. 's Middags om drie uur werd de jubilaris in Mariënburg door met feestmutsen uitgedoste scholieren ontvangen. Met een „Lang zal hij le ven, gezongen door ongeveer 200 leerlingen, werd hij naar het toneel geleid, waar Corrie Verhaar hem het schoolcadeau aanbood. Ze hoopte dat de nieuwe fiets die voor hem aange schaft was hem nog vele malen naar de school zou mogen vervoeren, tot dat hij misschien nog eens een auto kreeg bij een volgend jubileum. De tractatie die de jeugd werd aan geboden viel bijzonder in de smaak waarna de heer Floor verrast werd met de toneelstukjes, die de scho lieren hem voorschotelden. „Het een zame eiland" was een toneelwerkje in drie bedrijven. Het tweede was een klucht getiteld „Schoolmeester Pieterse". en de ouders. 's Avonds om half acht kwamen de ouders der kinderen, de oud-leer lingen en belangstellenden in zeer grote getale naar de school om de jubilaris persoonlijk de hand te drukken. De heer Buyk sprak hier namens het ouder-comitè enige oprechte woorden van dank aan het adres van de jubilerende onderwijzer. De ze woorden onderstreepte hij door het overhandigen van diverse gramofoon. platen. Mej. Emmy Stokman voerde het woord namens de oud-leerlin gen. Ook zij was niet met lege han den gekomen. Een prachtig schilde rij kon aan de vele cadeaux toege voegd worden. De heer Floor zei in zijn dank woord o.m., dat hij deze dag zeer ge troffen was door de spontaneïteit waar mee met met hem en de zijnen mee leefde. De avondreceptie had hij voorgesteld als 'n „handjesschudde- rij" maar dat de ouders en oud leerlingen er een officieel tintje aan gegeven hadden deed hem veel ge noegen en bewees dat ze met het onderwijzend personeel meeleven. Bij het lesgeven merk je dit niet al tijd, omdat er soms niet veel con tact met de ouders is. De leerlingen die de heer Floor in deze kwart eeuw onder zijn handen gehad heeft beschouwt hij als een vriendenkring. Hij stelt altijd nog belang in hen en vindt het een eer dat hij met zeer velen nog contact houdt. Hierna was het een komen en gaan van belangstellenden die de jubila ris en zijn gezinsleden persoonlijk kwamen gelukwensen. HAZERSW0UDE Voeten afgesneden door machine Terwijl de 19-jarige fabrieksarbei der J. v. d. Neut uit Waddinxveen werkzaam was bij de grasdrogerij van de heer J. de Lugt aan de Hoo- geveenseWeg alhier, kwam hij met een der machines in aanraking. Het gevolg was, dat hem beiden voeten werden afgesneden. Direct werd dok ter Mefjst gewaarschuwd, die hem, na te hebben verbonden, over liet brengen naar een ziekenhuis te Lei den. NERTZEN-BLOEDDORST. De landarbeider M. v. d. Haven, wonende in de Torenstrat alihier, heeft in zijn bezit een 70-tal nert- zen. Deze dieren zijn geweldig bloed dorstig en zo nu en dan gebeurt het, dat een dezer dieren, als het de kans krijgt, zijn hok uit te komen op roof uit gaat. Dit was een paar da gen geleden ook het geval. Dit dier zag in de nacht kans door te dringen in het kippenhok van de boomkwe- kersknecht Zandstra en doodde daar een vijftal kippen. Personalia. De heer A. A. La- ros slaagde te Rotterdam voor het diploma Woninginrichting. VOORHOUT BROMFIETSER NA VAL OVERLEDEN. Naar wij eerst thans vernamen is zondagmorgen de bromfietser H. Eb bing te Voorhout, in Heemstede tegen een trottoirband opgereden en zoda nig gevallen dat hij na aankomst in het Grote Gasthuis te Haarlem is overleden. De heer Ebbing was 50 jaar, ongehuwd en veehouder van beroep. DE JONGE BOEREN IN ACTIE. Als bijdrage aan het programma van de feestelijke najaarsmarkt heb ben de organisaties van jonge boeren de handen ineen gesla om ook iets te brengen. Zo trok maandagavond door Bodegravens straten een optocht van boerenwagens aardig versierd en bevolkt met jongens en meisjes uit de boerenstand. Elke wagen beeldde een of andere werkzaamheid uit van het boerenbedrijf. Bijzondere bijval oogstte de uitbeelding van het markt- tafereel, waarbij boer en koper het op handslag eens worden. Het hoofd thema van alle wagens was echter wel de zelfkazerij. Voorafgegaan door het tamboer corps Triomf trok de stoe+ door het dorpscentrum waar honderden op de been waren om dit schouwspel te zien. De heer C. Veelenturf gaf van elke wagen een kort commentaar door de luidspeaker. Tot slot gaf de Mijn ouders zijn deze week naar Kevelaer (Duitsland) geweest. Natuurlijk werd aan ieder lid van de familie een anzichtkaart gestuurd. Zo hadden ook mijn zwager en zuster i .-. w.een kaart ontvangen, maar tot hun' muziekvereniging Semper Avanti op grote verbazing was het adres niet - de Nieuwe Markt een taptoe bij het volledig en er stond ook e*en afzen- ken dat men in een kaaspakhuis :s, feeërieke licht van vele flambouwen, der op. De P.T.T. heeft de kalrt zonder plaatsnaam toch op de goede plaats afgeleverd. „Hulde" aan onze P.T.T. Ik zal de kaart hierbij insluiten, zo dat u zich zelf kunt overtuigen. Ingezonden door mej. M. E. B. v. d. Meer, Nr ordeinde 152, Roelof- arendsveen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6