S)eCöicbe6oti/fca/nt Gouverneur van Arkansas trotseert Eisenhower Lig li* .Hongarije" vandaag voor de Ver. Naties i' De negerieerlingen nog niet naar school Wrak van „Vergulde Draeck" gevonden? Hongaarse aartsbisschop gearresteerd? DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14205 Oin een paar Directeur: C. M. v. HAMERS VEI D. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 WEINIG DEMOCRATISCH /*)ns verzet tegen de instelling van een districtsbestuur met uitgebreide en ingrijpende bevoegd heden om de bouw van een satel liet-stad van Den Haag voor te be reiden en uit te voeren, noemt „Het Binnenhof" een slag in de lucht. Het blad erkent, dat een gemeen tebestuur het volste recht en zelfs de plicht heeft op de bres te staan voor de belangen van zijn gemeente- naren. Het vervolgt: „De kwestie is in het geval van de satellietstad Wilsveen nu I echter precies, of het jongste j voorstel van Den Haag en nabu- rige gemeenten om voor het Zelfs dynamiet kwam eraan te pas De negerkinderen van Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas zijn nog altijd niet op school kunnen komen. Ondanks alle rechterlijke uitspraken en tegen het gezag van president Eisenhower in handhaaft probleem van de dreigende over- de gouverneur van de staat zijn houding, dat geen negerkinderen tot het bevolking een oplossing te zoe- ken.de bevolking van Zoeter - i meer met grotere gevaren be dreigt dan andere werkwijzen, bijvoorbeeld die waarvoor de Leidse Courant sympathie blijkt te hebben". Zo precies is de kwestie echter niet gesteld, want er is door ons met geen woord gerept over gevaren die de bevolking van Zoetermeer zouden bedreigen. Deze kwestie is door ons niet in het geding gebracht, zodat op deze slag in de lucht een antwoord overbodig is. Uit onze artikelen, aan het dis- trictsontwerp gewijd, maakt „Het Binnenhof" terecht de gevolgtrek king, dat „sommige bezwaarden dus wel vrede zouden kunnen hebben I tie gearresteerd. lyceum worden toegelaten. In het naburige North Little Rock, een plaats welke van Little Rock door de rivier de Arkansas wordt gescheiden, is het tot gevechten gekomen. Ook daar had gouverneur Faubus militairen voor de middelbare school geplaatst om negerleerlingen te weren. Een zestal negerleerlingen werd van de trappen van het lyceum gesmeten door blanke scholieren zonder dat de soldaten ingrepen. NEGERPREDIKANT NEERGESLAGEN. Te Birmingham, in de staat Ala bama, werd een negerpredikant door blanken neergeslagen, toen hij poog de negerkinderen, die hij in zijn auto had vervoerd, op de plaatselijke mid delbare school te doen inschrijven. Een politieman, die wilde ingrij pen, werd eveneens geslagen. Drie blanken werden door de poli met een satellietstad wanneer die zou worden opgebouwd vanuit een be- j te rijden, staande landelijke gemeente, bijvoor beeld Zoetermeer". De predikant wist in zijn auto weg Het blad vervolgt: Gouverneur Faubus van Arkansas heeft maandag in een televisietoe spraak onder meer verklaard dat, in. „By zodanige opvatting van de die" federal? ^8ermS "met Se" Leidse Courant hebben wy op ™eld anderszins zyn bevoegdhe- onze beurt vragen te stellen. Ten als gouverneur zou beknotten, eerste of de bevolking van Zoe-zou betekenen dat „wy ons laat- termeer wel gelukkig te prijzen j zou zijn met het promoveren van haar gemeente tot satellietstad, althans meer te feliciteren dan volgens de opzet Wilsveen. Ten tweede of het door Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Leidschen- dam en Nootdorp bepleite instel len van een district met districts bestuur zodanig van opzet was dat het zou moeten leiden tot het uitschakelen van de kleinere gemeenten. Aan de ge ste recht op plaatselijk zelfbestuur hebben verloren". De federale rechter Daviesj heeft opdracht gegeven gouverneur Faubus van Arkansas bij rechterlijk bevel te verbieden zich te verzetten tegen de toelating van negers tot de openbare scholen in Little Rock. Het departement van justitie zal zo spoedig mogelijk waarschijnlijk dinsdag de opdracht van Da vies uitvoeren. Faubus zei later, dat hij het voor stel van de democratische gouverneur Furcolo van Massachusetts heeft aanvaard om een commissie van gou verneurs uit alle delen van het land in het leven te roepen voor het zoe ken naar een oplossing. School verwoest met dynamiet. In de lagere school van Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee is maandagavond een lading dyna miet ontploft, waardoor de helft van het gebouw werd verwoest. Deze school, die eerst alleen door blanke kinderen werd bezocht, was onlangs begonnen met het toelaten van negerkinderen, in overeenstem ming met de opheffing van de ras senscheiding op scholen door het op- pergerechtshof der V.S. Amerikaanse resolutie De Verenigde Staten zijn van plan bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die vanavond in Voor miljoenen aan goud en zilver In 1656 liep de Nederlandse vracht vaarder „Vergulde Draeck" ter hoog- hele'Vp^zet^ heef r naar'o'nzeC me- le vande westkust van Australië op ning immers juist ten grondslag I gelegen, dat er gewerkt zou gaan worden via de weg van overleg in plaats van door het opleggen van beslissingen". Op deze vragen antwoorden we het volgende: Hoe de bevolking, of het gemeentebestuur van Zoetermeer over onze suggestie denkt, is ons vol strekt onbekend misschien voelen zij er niets voor maar wij zouden het om een promotie tot satelliet stad niet gelukkig prijzen of meer feliciteren dan met de opzet Wils veen. Maar dat doet in onze beschou wingswijze minder ter zake. Het gaat er ons om afgezien van Zoetermeer of welke gemeente ook of een groep gemeenten mag gaan bedisselen over het grondgebied en bestuurlijk ook óp het grondge bied van een andere gemeente, ter wijl die andere gemeente dat bedis selen niet wenst. Dat andere gemeen tebestuur is kennelijk wel bereid tot samenwerking het heeft aan de inleidende besprekingen deelgeno men maar het is niet bereid tot een samenwerking, waarbij het 't heft van zijn eigen ambtszwaard in han den legt van zijn huren en verre bu ren. Voor de hand liggend zou zijn, dat dan gezocht zou worden naar een lossere, vrijwillige samenwerking, waarbij toch het doel ruimte voor de bevolkingsgroei werd bereikt. Maar neen: de groep gemeenten ver langt, dat als de andere gemeente niet bukken wil, zij van hogerhand daartoe maar gedwongen moet wor den. Deze houding komt ons hoogst on sympathiek voor, een hinderpaal voor iedere verdere samenwerking. In zijn tweede vraag is „Het Bin nenhof" van mening, dat aan de ge hele opzet juist „ten grondslag heeft gelegen, dat er gewerkt zou gaan worden via de weg van overleg in plaats van door het opleggen van be slissingen". Die grondslag zal zeker wel aanwezig zijn geweest, maar als juist de gemeente, welke het kind van de rekening dreigt te worden, niet in het district wenst te worden opgenomen, herhaalt zich, wat zich in 1697 in Rijswijk afspeelde, dat er beraadslaagd wordt „bij u, over u, maar zonder u". „Het Binnenhof" vraagt of het in stellen van een district met districts bestuur zodanig van opzet was dat het zou moeten leiden tot het uit schakelen van de kleinere gemeen ten? Het moet daar niet toe leiden, maar de kans erop is gevaarlijk groot. Het bewijs daarvoor is al ge leverd met Zoetermeer, en dat ter wijl er nog niet eens een districts bestuur is! Mocht zo'n districtsbestuur met zijn vèr-gaande be oegdheden er ko men (en in plaats van in samenwer king gaat het dan hard tegen hard jegens de tegenstribbelende gemeen te) dan mogen de andere, nu buiten schot gebleven, kleinere gemeenten wel overwegen, wat hun lot kan zijn een rif en zonk, waarbij de levens van 117 opvarenden verloren gingen. Het schip had een kostbare lading specerijen aan boord en acht kisten met goud en zilver, waarvan de waar de thans ongeveer 10.625.000 gulden bedraagt. Twee jeugdige Australische ama teur-kikvorsmannen hebben nu, om streeks de door de kapitein van de als zij met de voornaamste partner in contramine geraken. Het dagelijks bestuur van de ge meente Wassenaar heeft, naar ons gevoelen, die consequentie al spoe dig doorzien. Het beraad tussen de bedoelde ge meentebesturen of juister bepaald tussen de colleges van B. en W. is negen maanden lang onder de diep ste geheimhouding gevoerd. Er zal wel een redelijke reden ge weest zijn voor die geheimhouding. Het - moet dan echter een ernstige „Vergulde Draeck" in zijn logboek vermelde positie, waar het gchip ten onder ging, een wrak ontdekt, waar van zij aannemen dat het dat van de „Vergulde Draeck" is. 1 Het wrak ligt ten zuiden van het eiland Lancelin, nabij de dertigste breedtegraad, in water van vijf tót tien meter diepte. Zij schatten de lengte ervan op ongeveer vijftig me ter. Het gezonken schip ligt op zijn kant, waarbij zijn veertien stukken geschut naar de oppervlakte wijzen. De twee jeugdige Australiërs, die de vindplaats geheim houden, zijn voornemens door ie romp van het schip te dringen, om naar de kisten met goud en zilver te zoeken. Zij zul len hierbij echter, van wege de ver moedelijke historische waarde van het wrak, geen gebruik maken van springstoffen. Volgens een reiziger uit Boedapest, In de „Echo", die maandag in Wenen aankwam, zou op 3 september jl. aartsbisschop Josef Groesz, primaat van Hongarije, gear resteerd zijn. Men vermoedt dat zijn1 enkele speciale reportages inlassen. bijzondere zitting over Hongarije zal vergaderen, een ontwerpresolutie in te dienen, waarin zij voorstellen de voorzitter van de Assemblée, prins Wan van Thailand, naar Moskou en Boedapest te zenden om te trachten gedaan te krijgen, dat alsnog gehoor wordt gegeven aan de resoluties van de Verenigde Naties inzake Hongarije. In het ontwerp, dat door een aantal andere leden van de Verenigde Na ties wordt gesteund, zou tevens op nieuw worden gevraagd om een ver oordeling van Rusland wegens bet neerslaan van een spontane national opstand. De resolutie wordt ondersteund door de westelijke Grote Drie, Cana da, nationalistisch China, de Benelux- landen, zestien Midden- en Zuid- Amerikaanse landen, IJsland, Italië, Liberia, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pakistan, de Phillippijnen, Portugal, Spanje en Turkije. In de resolutie brengt men voorts dank aan de bijzondere commissie voor haar verslag over Hongarije en wordt voorgesteld de conclusies uit het rapport goed te keuren, volgens welke Rusland in strijd met het char ter van de V.N. Hongarije van zijn onafhankelijkheid en fundamentele rechten heeft beroofd, het huidige Hongaarse regime met Russische wa penen aan het Hongaarse volk is op gelegd en Rusland massale deporta ties van Hongaarse burgers naar de Sow jet-Unie heeft uitgevoerd. arrestatie, indien een feit, het gevolg reden zijn geweest, om buiten weten is van een protest, dat hij naar ver van de burgerij en te adviserqp over een zo ingrijpende districtsvorming. Democratisch, zowel ten opzichte van de tegenstrevende gemeente als ten opzichte van de burgerij, doet de gang van zaken niet qan. luidt zou hebben ingediend tegen een door de regering afgedwongen ver klaring waarin uit naam van de bis schoppen van Hongarije geprotes teerd werd tegen het V.N.-debat over het rapport inzake Hongarije. Men heeft maatregelen getroffen om via de zender „Voice of America" rechtstreeks de debatten van de eer ste zitting der Verenigde Naties over „Hongarije" te kunnen opnemen. Men wil daarvan in „Echo" een samenvat ting geven en gedeelten van het de bat „heet van de naald" uitzenden. Engelse koningskinderen in Schots tenue Voor het bijwonen van sportwedstrijden in de Schotse stad Braemer had den het Engelse prinsje Charles en zijn zusje prinses Anne beiden een echte, zij het miniatuur, Schotse „kilt" aangekregen. De foto toont zus en broer, tussen (links) koningin Elizabeth van Engeland en de Engelse ko ningin-moeder, dip kennelijk met veel plezier naar een geheimpje van prins Charles luistert. Midden op de achtergrond herkent men nog prinses Mar garet. Stallage dam aaidaewcfiuiaitig in Jiatië INDONESISCHE CHAOS 17ANDAAG IS TE DJAKARTA in het gebouw, waar 12 jaar gele den de onafhankelijkheid van Indo nesië werd geproclameerd, de natio nale conferentie bijeen gekomen, wel ke gehouden wordt tussen de cen trale regering en de 21 provincies en gebiedsdelen van de Indonesische archipel. De bedoeling is, nu eens eindelijk orde te scheppen in de chaos, welke ontstaan is doordat men in grote mate van zelfoverschatting gemeend heeft „het zelf veel beter te kunnen". De chaos is vooral aan het licht ge treden, toen de buitengewesten zich los maakten van de centrale rege ring te Djakarta. Het was zoals men zich herinneren zal, luitenant kolonel Ahmad Hussein, die in 0 december van het vorig jaar de macht overnam in Midden-Su- matra en daarmee de stoot gaf tot soortgelijke acties in andere delen van Indonesië. De opstandige gebieden eisen een groter aandeel in het beheer over hun eigen zaken, een grotere portie van de buitenlandse valuta, die zij zelf opbrengen, uitroeiing van de corruptie op grote schaal, en tenslotte herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta. President Soekarno en oud-vice- president Mohammed Hatta zijn bei den op de conferentie tegenwoordig, zij zitten zelfs rechts en links van de voorzitter, maar bij hun binnenkomst konden zij het niet over hun hart verkrijgen om elkaar de hand te geven. Dat simpele feit illustreert de geest, waarin deze bijeenkomst wordt gehouden. „Wij moeten wegen en middelen vinden", zo zei premier Djuanda, die de vergadering presideert, „om een tweespalt, welke land en volk in ge vaar zou brengen, te voorkomen. Wij moeten terugkeren naar de geest van de onafhankelijkheidsproklamatie van 1945. Er blijft geen andere ma nier over. Indien wij daarin niet sla gen, zal de situatie nog gevaarlijker worden". De premier noemde als de twee ba sis-problemen voor de conferentie de abnormale algemene situatie, en de „ontbinding" in de gewapende strijd machten, waarin zich een gevaarlij ke tweespalt voordoet, die zowel op burgerlijke als op de militaire zaken van invloed is. Wat de premier nu precies verstaat 't Blijft onbestendig onder de „abnormale algemene si tuatie" weten we niet, maar één van die abnormaliteiten is ongetwijfeld de toenemende sterkte van de com munistische invloed op Java, wat voor de buitengewesten juist een oorzaak van hun afzijdigheid is. Hoe men daaraan een eind zal kunnen maken is nog niet bepaald duidelijk. In elk geval is het juist wat de „Merdeka" vandaag schreef, dat nl. deze conferentie het lot van Indo nesië voor de eerstkomende jaren zal bepalen. Het lot van Indonesië staat op het spel. Als deze conferentie er niet in slaagt om althans naar buiten de in druk te wekken, dat er wat orde in de janboel is geschapen, ziet het er voor het beroep, dat Djakarta voor de zoveelste maal op de Ver. Naties doet om steun voor z'n aanspraken op Nieuw Guinea, helemaal hopeloos uit. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's Een compleet middeleeuws kasteel, een aquaduct en «en klein restaurant, met de vijf mensen die zich erin bevonden werden bedolven onder de aarde toen bij het Italiaanse plaatsje Verrua Savoia in Piedmont een aardverschuiving optrad welke bovendien nog twee bogen van'een brug over de rivier de Po vernielde. Deze foto, gemaakt vanaf de top van de afgekalfde heuvel, geeft een beeld van de ravage. Maandag passeerde een rug hoge luchtdruk Nederland, België en ABERDEEN West-Frankrijk in oostelijke richting LONDEN hetgeen vergezeld ging van opklarin- ^gTIMAM gen. Deze werd gevolgd door een in LUXEMBURG betekenis afnemend froi.t van een PAr*IJS volgende oceaandepressie, waarvan BORDEAUX de kern langzaam langs Schotland SS5*OBLE naar het noordoosten trekt. Onder o*~ET1.T invloed hiervan nam in ons land de bewolking toe, vooral in de kust- T provincies. Op de Oceaan is de de- piessieactiviteit aan het toenemen. In de frontale zone tussen koude polaire AnAmr^ lucht, welke langs Groenland het noordelijke deel van de Oceaan op stroomde, en warme vochtige sub tropische lucht welke langs de flank van een uitgestrekt hogedrukgebied maVtorpa bij de Azoren naar het oosten MALLORCA stroomt, nam dinsdagmorgen een storing op ongeveer 1000 km. ten zuidwesten van Ierland tamelijk snel in diepte toe. Verwacht mag worden dat deze zich woensdag ver gezeld van een uitgestrekte regen zone in oostelijke richting over de Eritse eilanden zal uitbreiden, waar. door ook in ons land de kans op re gen toeneemt. Het onbestendige weer zal nog verschillende dagen voort duren. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur). MEER WIND. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen, vooral in het westen en noorden van het j land. Aanvankelijk matige, later krachtige tot harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. 11 Sept. zon op 6.09; onder 19.07; maan op 19.35; onder 8.35. Hoogwaterstanden 11 Sept. v.m. 4.35; n.m. 4.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO weer temp half bew. 15 C regen 18 onbewolkt 16 zwaar bew. 17 motregen 18 zwaar bew. 19 zwaar bew. 15 zwaar bew. 19 mist 21 mist 21 onbewolkt 24 zwaar bew. 16 mist 16 geheel bew. 17 motregen 17 zwaar bew. 22 onbewolkt 25 zwaar bew. 26 zwaar bew. 24 zwaar bew. 32 zwaar bew. 26 half bew. Korreltje We kunnen ervan overtuigd zijn, dat het volbrengen van Gods wil de grootste eer is, die wij God kunnen geven. (Alphonsus de Liguori).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1