J)(Z iFran^ d°eer,ies Franse boeren In verzet tegen de regering Ontwapeningsbesprekingen op dood spoor Beweging richt drievoudige oproep tot de wereld Een soldatencordon rond de school Ontevredenheid over de landbouwpolitiek Little Rock nog in spanning Het voorjaar sloop de najaarsbeurs binnen - DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 F 9 B /fw 4 W9 48ste JAARGANG No. 14201 Directeur: c m v. HAMERsvEix). KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN aanval Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 In Frankrijk is gisteren grote politieke spanning ontstaan, welke tot ge volg kan hebben, dat de regering-Bourgès-Maunoury spoedig ten val zal komen of dat haar politiek van soberheid in de strijd tegen de inflatie ver lamd zal worden. De boerenbond, waarin reeds ontevredenheid heerste over de verlaging van de tarweprijs door de regering, heeft er \voensdag bij de leden van de Nationale Vergadering op aangedron gen de regering ten val te brengen, wanneer deze weigert verandering te brengen in haar landbouwpolitiek. Bourgès Maunoury wankelt reeds miers Antoine Pinay en Edgar Faure, alsmede Francois Mitterand belang rijke posten zouden bekleden. Ook de centrale organisatie van de Franse industrie, het nationale ver bond van Franse werkgevers, heeft kritiek doen horen op het bevriezen van de prijzen door de regering, dat het met enig voorbehoud de vorige week goedkeurde. Verder beschuldigde de nationale raad voor de handel, welke groot- en kleinhandel vertegenwoordigt, de re gering ervan, dat zij de winstmarges zodanig heeft verlaagd, dat de stij gende kosten niet langer zonder ver lies gedragen kunnen worden. Wanneer de handelsbalans blijft verbeteren zal dit verzet van bedrijfs leven en boeren mogelijk te zijner tyd verdwijnen. Het is echter ook mogelijk, dat het zal leiden tot de torpedering van de soberheidspoli- tiek van de regering en zelfs de val van de regering, wanneer het parle ment de volgende maand weer bij eenkomt. Leidende functionarissen van de boerenbond kregen de opdracht een VAN POLITIEKE PARTIJEN, STEUN Het bestuur van de conservatieve partij (de onafhankelijke en boeren groep, welke 103 leden in de Natio nale Vergadering heeft) besloot de eisen van de boeren geheel en al te steunen, ook die van een spoedige bijeenroeping van de Nationale Ver gadering en van hogere prijzen voor tarwe en melk. Leiders van de con servatieve partij hebben woensdag avond besprekingen gevoerd met pre mier BourgèsMaunoury. De boeren beweren, dat zij reeds de steun hebben van 230 leden van de Nationale Vergadering. Wanneer het parlement bijeengeroepen wil worden zonder goedkering van de re gering, moet dit door de helft van de leden der nationale vergadering (299) worden verlangd. Er is reeds sprake van een nieuwe coalitie-regering, waarin de oud-pre- NIET OP DEZE WIJZE volkte westen des lands, in 't bijzonder de wanstaltige groei van de drie daarin gelegen grote steden, is reeds lang een probleem, dat om een verantwoorde oplossing vraagt. Ge dacht is daarbij aan de stichting van „satelliet-steden" op enige afstand van de grote steden, maar daarmede vervoers-technisch goed verbonden. Deze gedachte (welke theoretisch bekeken vele voordelen biedt) te ver wezenlijken is in een beschaafd land met gevestigde tradities en rechtsbe sef een moeilijk en moeizaam onder nemen. Men kan er dus waardering voor hebben, dat Den Haag en omliggende gemeenten met elkaar in contact zijn getreden om een proeve te geven van de mogelijkheden tot stichting van een Haagse satelliet-stad. Maar onmiddellijk zij er aan toege voegd, dat wij hoegenaamd geen be wondering hebben voor deze proeve zoals zij na deze besprekingen is uit gevallen. Met het gemeentelijk zelfbestuur wordt in de laatste decennia al vreemd omgesprongen, en deze proe ve spant daarbij de kroon. Er wordt voorgesteld een soort su per-gemeente te vormen, welke in feite een hegemonie van de stad Den Haag, zijnde ver-uit de volkrijkste gemeente, zou gaan betekenen over een wijde omgeving. De voor bouw van een satelliet-stad uitverko ren gemeenten worden eenvoudig ont heven van rechtmatige bevoegheden. Het vingertje, dat zij in de pap mo gen houden, is zo klein, dat het er op neer komt, dat zij de dienaressen worden van het districtsbestuur. Het districtsbestuur zou aan die gemeen ten op kunnen dringen de uitvoering van werken en het aangaan van grondtransacties. Het gemeentebestuur van Wassenaar dat er (nog) niet rechtstreeks bij betrokken is, heeft zich hoffelijk van het plan gedistan- cieerd. Van de rechtstreeks erbij be trokken gemeenten heeft Leidschen- dam dat al hevig in het gedrang komt toegestemd, doch Zoeter- meer dat 1/3 van zijn grondgebied aangetast zou zien heeft gewei gerd het plan te ondertekenen, ons inziens terecht. Er moet een uitweg gezocht wor den om rond de grote steden satelliet steden te bouwen. Verwezenlijking daarvan is ook mogelijk langs een an dere weg, namelijk door gemeenten in te schakelen en ze niet uit te scha kelen. In het onderhavige plan is de bouw van zulk een stad veel te perfectio nistisch gedacht, zonder er ook maar enigszins rekening mee te houden, dat de historisch-gegroeide kernen de aangewezen kernen kunnen zijn. Het doet daarom enigszins verdacht aan, dat in het plan meteen maar het grondgebied van twéé gemeenten wordt bestreken, waardoor een ingrij pend districtsbestuur als een nood wendigheid uit de bus komt. Met op de wijze als in deze proeve wordt voorgesteld, satellietsteden te bouwen, lijkt het voornaamste doel voorbijgestreefd, namelijk aan de massif icatie-verschijnselen van de grootstad te ontkomen door de stich ting van echte, hechte gemeenschap pen. Men schept er alleen uitgestrekte massificaties mede. plan op te stellen voor onderbrekin gen van de aflevering van landbouw- produkten, blokkering van wegen, demonstraties en bijeenkomsten, dat op 15 september a.s. een begin van uitvoering zou moeten kjijgen. De „Zuiderzee", het eerste toestel op de nieuwe KLM lijn Amsterdam -Houston, is gisteren op de seconde af op tijd, om 1-5.45 plaatselijke tijd (22.45 Nederlandse tijd)) in Houston geland. SINAASAPPELTJES UIT SPANJE. De sinaasappeloogst in Spanje zal naar alle waarschijnlijkheid dit jaar beter zijn dan het vorige jaar. Deze verwachting sprak de heer J. de Boer, directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Madrid uit tijdens een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs. Een jaar geleden zaten de Span jaarden met de ernstige gevolgen van een bijzonder strenge vorstperiode. Tegen een oogst van 1.8 miljoen ton sinaasappelen in het seizoen 1955 1956 stond een opbrengst in het sei- zien 1956195*7 van nog geen 350.000 ton. Bovendien bracht de vorst grote schade toe aan de aanplant, die voor een deel vervangen moest worden. De oogstverwachting voor het nieu we seizoen is zodanig, dat in Spaanse kringen gerekend wordt op een groter exportoverschot. Nederlands oorlogskerkhof te Oslo Mi K. A. J.-congres te Rome gesloten Een drievoudige oproep heeft de internationale K.A.J.-beweging tot de wereld gericht. Daarin vraagt zij de aandacht van alle jonge arbeiders, van de gezagdragers, van regering, instellingen, nationale en internationale organisaties voor de grote noodzaak om: 1. een einde te maken aan alle proefnemingen met de atoombom; 2. voorgoed een einde te maken aan alle rassenonderscheid en discrimi natie vanwege de godsdienst; 3. om in wederzijds respect bijeen te komen ter beveiliging van de we reldvrede onder meer door doeltreffende wederzijdse hulpverlening en onderlinge vriendschap. Elk woord, elke daad moet vermeden worden, waardoor de wederzijdse achting en onderling vertrouwen schade zouden kunnen lijden en de onderlinge hulpverlening in gevaar zou worden gebracht. president van de internationale KAJ, Deze oproep vormde het slot van de van 1 tot 4 september te Rome werd wereldraad der KAJ, die onder voor- gehouden in aansluiting op de bede- zitterschap van Romeo Maione, een vaart van 30.000 kajotters naar de Canadees van Italiaanse afkomst, en eeuwige stad. Dit eerste internatio- nale KAJ-congres verzoekt de bijzon dere aandacht van éllen voor de jon ge arbeiders, vooral op het gebied der opleiding, het moreel, de hygiëne en de veiligheid. De oproep vormt het slotdeel van Scheidt men er in Londen mee uit? Het ontwapeningsoverleg te Londen dat nu ruim vijf maanden aan de gang is, schijnt thans duidelijk in een impasse te zijn geraakt. Hoewel er geen aanwijzingen zijn, dat één van de deelnemers zal voorstellen, de be sprekingen te verdagen, verwacht men in doorgaans welingelichte wes telijke kringen, dat er deze week in feite een einde zal komen aan de bij eenkomsten van de subcommissie. Naar van gewoonlijk goedingelichte zijde wordt vernomen, is het onwaar schijnlijk, dat Zorin het initiatief tot een verdaging zal nemen, hoewel hij en de Sowjet-pers de laatste tijd de voordelen hebben belicht van een overbrenging van het debat naar de Algemene Vergadering der V.N. In antwoord op een vraag zei een Sowjet-woordvoerder te Londen, dat 'zijn regering voorstander is van een staken van de produktie van splijtbare materialen voor militaire doeleinden, op voorwaarde dat de westelijke mo gendheden ermee akkoord gaan, dat verwijderd uit de nationale arsenalen. In Oslo is dinsdag een Nederlands oorlogskerkhof geopend. 35 Neder- q i landse militairen en burgers die in de tweede wereldoorlog om het leven een manifest, dat in *on"twei^"aanV dekwamen vonden hier hun laatste rustplaats. Op de foto zien we een r.k. vergadering werd voorgelezen en dat in Brussel nader zal worden uitge werkt. Dit manifest bevat de fun damentele beginselen, waarop de KAJ haar inzichten in de vraagstukken der De voornaamste hinderpaal voor een j i°n8e arbeiders baseert. Het telt in akkoord inzake deze kwestie wordt in 1 ontwerp 59 pagina's en is een appèl de ogen van de Russen niet zozeer ge- aan <?e arbeidende jeugd, ongeacht vormd door het verband, dat de wes-1 godsdienst en huidskleur, om zich telijke mogendheden tussen een stop- van haar taak in de wereld bewust te zetten van de kernproeven en een sta- zÜn' een oproep aan alle anderen om ken van de produktie van splijtbare ,zware lasten te willen zien, die op materialen voor militaire doeleinden i°n8e arbeiders rusten, en te trach- geestelijke tijdens de wijding van de graven der katholieken. kernwapens worden verboden enpervlakte gebracht.' leggen, als wel door het feit dat het westen er op staat, dat zijn voorstel len als één en ondeelbaar worden be schouwd. Het is mogelijk, aldus de Russische woordvoerder, dat Zorin deze week afzonderlijke gesprekken met de westelijke afgevaardigden zal hebben. Ontploffing in Franse mijn In een gang van een kolenmijn bij de Zuidfranse Decazeville heeft zich woensdag een ontploffing voorgedaan waardoor 7 mijnwerkers werden ge dood. Vijf gewonden, onder wie drie met zware verwondingen en twintig on gedeerde arbeiders zijn naar de op- ten er een oplossing voor te vinden. De slotzitting van het congres der KAJ-leiders werd door 'n groot aan tal autoriteiten bijgewoond, onder an- Toen later nog eens acht neger kinderen probeerden de school bin nen te gaan, werden ook zij terugge stuurd. De bevelhebber van de nati- onale garde zei, dat gouverneur Fau. Een negermeisje heeft woensdag bus de school tot verboden gebied in Little Rock in de Amerikaanse voor negers heeft verklaard. deren door kardiaal Ottaviani, die staat Arkansas verscheidene malen j In Charlotte, in Noord-Carolina een grote rede hield, door prof. Vero- vergeefs geprobeerd door een cor-hebben blanken een 15-jarig neger- nese, voorzitter der Italiaanse katho- don van leden van de nationale gar-meisje dat uit een „blanke" school lieke actie, en door mgr. Josef Car- de bij het gemeentelijk lyceum van kwam aangevallen, dijn, stichter der internationale KAJ. i de stad te breken. va?tetia^if.^ertn0t0!ide^AZittin? met 1v 2,00 de nationale sarde Dit nummer bestaat uit 10 pagina's vast ie stellen, dat de KAJ in feeste- had woensdag, op bevel van gouver- lijke bijeenkomst niet de echte KAJ neur Faubus, de wacht bij de school is. De echte KAJ vindt men pas, wan- j betrokken om te verhinderen dat ne- neer zij de boodschap van het evan-gerleerlingen de school zouden bin-, 1— gelie aan de arbeidersmassa brengt, I nengaan. I IVJLj zo verklaarde hij. ^oofd van school had dins-' 1, In een persconferentie, volgende op'dag na een bevel van een federale i WOIT CIC de zitting, verklaarde Romeo Maione, j rechter om de rassenscheiding op het dat het internationale KAJ-treffen telyceum op te heffen verklaard, diat U/>|. 'negen neserleerlingen, die voor het Rome geenszins gezien moet worden als een antwoord op het Moskouse jeugdfestival. Ons congres, zo zei hij, werd reeds twee jaar lang voorbe reid. (KNP). negen negerleerlingen, die voor het nieuwe schooljaar ingeschreven zijn, toegelaten zouden worden. De gou verneur verzette zich echter tegen opheffing van de rassenscheiding. Maandag verklaarde hij, dat hij vreesde voor gewelddaden en riep hij militairen op om de integratie op het lyceum te beletten. De militairen stonden woensdag schouder aan schouder voor de school en het negermeisje, dat door een troep schreeuwende blanken was omgeven, kon er niet door, hoewel zij het op verschillende plaatsen pro beerde. Verscheidene blanken rie pen: „Ga terug naar waar je hoort, nikker", doch zij lieten haar overi gens ongemoeid. Wisselende bewolking weer? S (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG. Aanvankelijk opklaringen, morgen in de loop van de dag weer toenemende bewolking met tegen de avond van het westen uit enige regen. Zwakke tot matige westelijke wind, krimpend naar zuid. Óver het algemeen weinig verandering in temperatuur. 6 Sept. zon op 6.01; onder 19.19; maan op 17.49; onder 3.15. Hoogwaterstanden 6 Sept. v.m. 1.40; n.m. 2.15. Woensdagmiddag begon de bewol- king toe te nemen op de nadering Het Weer in EuTODS van een Oceaanfront, dat bij een de- het gehele land uit. naar westelijke richting geruimde wind. koelere polaire lucht binnen, waarin opklaringen voorkomen.De de pressie bij IJsland vult langzaam op en de kern ervan komt waarschijn lijk bij Schotland terecht. Een vol gende oceaandepressie verplaatst zich met een matige snelheid in de rich ting van Ierland, maar zal het komen de etmaal het weer bij ons nog niet beïnvloeden. Ook morgen bevinden Een Nederlandse exporteur van bloembollen heeft op de Najaarsbeurs te Utrecht, temidden van diverse stands een fraaie rotstuin aangelegd, compleet met een vijver met goudvisjes, cn daar omheen weelderige we ons in de polaire lucht met wis-" lentebloemen, als tulpen, narcissen, ranonkels en inssen in verschillende kleuren gedrapeerd. De Najaarsbeurs I selende bewolking en enS ver heeft hierdoor op dit speciale punt meer het aanzien vap een Voorjaarsbeurs gekregen. De foto toont het spreid voorkomende buten In hét techniek3 Ur' °P8 een oude kIe clcrdracht' temidden van de staaltjes van moderne I temperatuurverloop komt daarbij weinig verandering. STOCKHOLM half bew. 18 OSLO geheel bew. 19 KOPENHAGEN geheel' bew. 17 ABERDEEN zwaar bew. 17 LONDEN mist 15 AMSTERDAM regen 17 LUXEMBURG regen 18 PARIJS zwaar bew. 21 BORDEAUX zwaar bew. 21 GRENOBLE onbewolkt 22 NICE onbewolkt 24 BERLIJN half bew. 18 FRANKFORT geheel bew. 20 MüNCHEN onbewolkt 16 ZüRICH mist 18 GENEVE onbewolkt 20 LOCARNO onbewolkt 25 INNSBRUCK mist 18 WENEN onbew. 13 ROME onbewolkt 23 AJACCIO onbewolkt 27 Korreltje Al te wijs k»n ni«*

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1