Opbouw afdeling van Nederlandse is ver gevorderd Om het goud van de „Renate Leonhardt" Felle brand in pelmolen te Vlaardingen Weer een roofoverval op eenzaam benzinestation i/isse op televisie Nieuwe Rhenense brug gesloten KORTE golf WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 DF LEIDSE COURANT PAGINA 9 De wereldtentoonstelling te Brussel Symbolische inzending Nederland behoort tot de landen, die het verst zijn gevorderd met de opbouw van hun inzendingen op de aanstaande wereldtentoonstelling te Brussel. De ruwbouw van de Neder landse afdeling zal in oktober vol tooid zijn. Begin september gaan de graszoden op de zeven meter hog.e dijk, die dwars over het terrein loopt. Met de bestrating van het grote voor. plein wordt een dezer dagen een aan. vang gemaakt. De fundatie van het carillon is gereed en de volgende maand zullen de bollen worden ge plant. Op de dag van de opening 17 april 1958 zullen duizenden bloemen het terrein sieren. Er wer ken op het ogenblik ongeveer 150 arbeiders op de Nederlandse afde ling. Het interieur-ontwerp voor het ontvangstcentrum en het paviljoen gewijd aan het Koninkrijk der Ne derlanden wordt gemaakt door de Haagse binnenhuisarchitect S. Aar dewerk onder supervisie van archi tect J. B. Bakema. Langs het gehele front van de hoofdingang komt een glas-in-beton .versiering van Daan Wilschut, 's Avonds zal deze versie ring van binnen uit verlicht worden. Wie de hoofdingang betreedt, komt in een ruimte van ongeveer 225 vier kant meter. Rechts van zich ziet hij een collectie Nederlandse bol- en snijbloemen. In deze entree-ruimte bevindt zich een negen meter lan ge balie, waar bezoekers inlichtin gen kunnen krijgen. Links van de Ingang, achter een wand van naturel-hout, komen werk ruimten voor de Nederlandse com missaris-generaal, het secretariaat van de afdeling en een speciale ka mer voor de pers. Rechts bevindt zich het eigenlijke ontvangstcentrum, waar vooraanstaande bezoekers wor den ontvangen. Van luxe zal hier geen sprake zijn. Het wordt een ge- zellig-ingericht zaaltje met een bak stenen vloer, waarop een groot tapijt. De inzending betreffende het Ko ninkrijk der Nederlanden is er een vol symboliek. Ze wordt beheerst door drie verticale elementen die van het plafond afhangen, Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen voorstellend. Op deze pylonen zullen toepasselijke afbeeldingen worden aangebracht. De pylonen hangen boven een vij ver van ongeveer 27 vierkante meter en worden in het oppervlak daarvan als een eenheid gereflecteerd. „Voorouder-palen" vormen de blik vangers van de inzending over Nieuw-Guinea, waar aandacht wordt gevraagd voor het ontwikkelings werk in dit gebiedsdeel, voor onder wijs, gezondheidszorg, transport, en industrialisatie. Op de achterwand van deze hal wordt een bewegende typisch-Neder. landse wolkenlucht geprojecteerd. Aangezien de hal zich ter plaatse bo ven het bassin uitstrekt, krijgt men hier een suggestieve combinatie van wolken en golvend water te zien, want in het bassin bevindt zich een golfopwekker. dellijn van 8 meter, aan de buiten zijde met aluminium bekleed. In de ze cylinder worden voorstellingen bijeengebracht, die laten zien dat Nederlanders door de eeuwen heen over de wereld zijn uitgezwermd. Na de Rotonde der Verten komt men bij een inlichtingencentrum waar instellingen een plaats krijgen als het koninklijk Instituut voor de tropen, het bureau voor internatio nale technische hulp en het scheep- bouwkundig proefstation. Haagse hongerstaker staakte het staken Idealisme bleek niet te eten De Haagse hongerstaker, de heer G. Besuijen, heeft besloten voorzichtig aan weer te gaan eten. Hij is werkend lid van de int. vereniging Bellamy en meende oorspronkelijk door zijn hon gerstaking de aandacht op toestan den, die in zijn ogen wantoestanden zijn, o.a. zijn slechte behuizing, te vestigen. „Ik gevoel mij niet verslagen" zei- de de heer Besuijen. „Ik heb echter leren inzien, dat ik langs deze weg weinig voor anderen en voor mijzelf tot stand kan brengen, namelijk een woning, waarin wij kunnen leven en werken". Hij stelt zich voor een ef- fektievere weg te zoeken om zijn idealen te kunnen verwezenlijken. De heer P. Visser uit Wijdewormer is gistermiddag wederom met de H.D. 47, de „Eendracht", uitgevaren naar Brandwacht gewond Vanmorgen omstreeks half negen is brand uitgebroken in de fabriek voor verwerking van zuidvruchten g.d. „De het wrak van het goudschip „RenateHollandsche Pelmolen te Vlaardin- Leonhardt". Hoewel de weersomstan- e,en- To«n d,e brand werd ontdekt dieheden rich gunstig Ucten aanzien, I df v"»™»™ b»0e b°™n het bleek de zeegang toch nog te hoog dab van d? ,abrl<!b uit, - -- - Twee arbeiders die vlammen zagen komen uit de filterkast op de zesde verdieping maakten onmiddellijk alarm. Allereerst werd door de fa brieksbrand weer getracht het vuur te doven, doch dit bleek onmogelijk. Men maakte groot alarm en ook de drijvende spuit van Rotterdam werd gewaarschuwd In de onmiddel lijke nabijheid van de brand lag het vaartuig van de in Vlaardingen ge stationeerde Koninklijke Marechaus see, dat het vuur onmiddellijk met een vuurkanon aanviel. Wel is de duiker Van der Schans nog even naar beneden geweest, maar de duikmeester Tebbes achtte het raadzamer om de arbeid te sta ken. Het doel van de tocht was het plaatsen van een boei op de brug van het wrak ter vervanging van de door de laatste storm weggeslagen wrak- boei, die door de zorg van het loods wezen was aangebracht. De beslissing kan, zo zeide de heer Visser tot belangstellenden op de Helderse kade, met enkele malen dui ken vallen. Als het weer maar wil meewerken. Het wrak ligt olgens mededelingen van opvarenden van de H.D.-47 op zijn kant en wanneer de duikers er in zijn geslaagd met dy namiet een gat in de wand te laten springen, zal volgens hen het bergen van de goudschat een klein kunstje zijn. Indien de weersomstandigheden het toelieten, zouden de y/erkzaamhe- den hedenmorgen worden voort gezet. H. K. H. prinses Irene zal op Don derdag 5 september een bezoek bren gen aan het garderegiment fuseliers .Prinses Irene" te Vught. De derde in twee maanden De brug eindigt bij de Rotond der Verten, een cylinder met een mid- Buit bedroeg „slechts" f. 670,- Vanmorgen omstreeks 4 uur heeft een circa 25-jarige jongeman, gewa pend met een pistool, een roofover val gepleegd op het benzinepomp, station aan de Haagse Weg no. 2, ge legen bij de afsplitsing Rijksweg— Sloterweg te Amsterdam. De 23-ja- rige pompbediende gaf onder bedrei ging met het pistool zijn geldtas waarin slechts 670 gulden zat, in handen van de overvaller. Dit is de derde overval op een benzinepomnstation binnen 2 maan den tijds. Volgens de politie komt het signalement van de dader niet overeen met dat van de twee eerder eveneens in de vroege morgen gepleegde overvallen, die in de nacht van 7 op 8 juli plaatsvonden aan de Riiksweg AmsterdamUtrecht (buit ruim negen mille) en in de nacht van 25 op 26 augustus op het ver keersplein Oude Rijn te Utrecht (buit 300 gulden). „Als een dief" (Van onze t.v.-medewerker). Toen we ons vorig overzicht schreven, was nog niet klaar, op wiens rekening de grove miskenning van het jongste nationaal program ma moest worden gesteld. Sindsdien is voor het forum van staatssecretaris en regeringscommisaris de pijnlijke situatie duidelijk gesteld. Men heeft daarover in ons blad het een en an der kunnen lezen. Uit hetgeen ten slotte tot onze kennis is gekomen, resteert vooral deze conclusie, dat de behandeling in het parlement van een definitieve omroepwet niet langer mag worden uitgesteld. Minister Cals en staatssecretaris Höppener zullen op korte termijn duidelijke taal moe ten spreken, bovendien de ernstige kijkers en luisteraars tevens de om- roepleiders niet langer in het onge wisse mogen laten. Rest ons slechts een advies aan de Omroep zelf: let goed toe op uw vertegenwoordigers die de keuze van het nationaal pro gramma bepalen. De critische zin ont breekt nog al eens. Het jongste KRO-programma was interessant, vooral om de steeds boeiende epiloog van pater Leopold Verhagen. Maar de rubriek van Jan Willem Hofstra duurde te lang om te blijven boeien. Het ontspannend t.v.- spel „Het getuigschrift" was eenvou dig van opzet en werd een succes voor het echtpaar Bouber. De KRO verzorgt zondag 8 sep tember, feest van Maria Geboorte, een reportage van de plechtige Hoogmis die pastoor A. J. Knots van de paro chie van O.L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand te Rotterdam West H, in deze kerk zal opdragen. Het paro chiële koor zal de Mis voor mannen- en jongenskoor in C dur van Anton Bruckner uitvoeren. De regie van de uitzending berust bij Wim Bary; het commentaar wordt verzorgd door Fred. J. A. de Grijs, pr. Om 11 minuten over vier belde de pompbediende intercommunaal vijf maal acht en luttele ogenblikken later arriveerde een kort ir de na bijheid surveillerende radiowaeen bij het pompstation. Tegenover de poli- i tie deed de ppmnbediende het vol gende verhaal: Hij bevond zich in het kantoortje aan de Amsterdamse zijde van het gebouwtje, toen een man binnenkwam die zei benzine te willen hebben. De pompbediende keek naar buiten, want hii had geen wagen horen voorrijden en dacht daarom, geen auto ziende, met een bromfietser te doen te hebben. „Geef me je geld", zei de onbekende, toen de pomnbediende met hem naar bui ten wilde eaan. Hii hield daarbij vermoedelijk een pistool in zijn hand. „Wat moet je nou eigenlijk", vroeg de geschrokken pompbediende. „Ik wil het geld hebben", herhaal de de overvaller en daarbij zag de pompbediende, dat de man de haan pal achter op het wapen overhaalde Daarop ging de pompbediende naar een stoel waar, onder zijn 1asje, de geldtas over de rugleuning hing en gaf de tas af. „Denk er om, geen alarm maken", waarschuwde de overvaller, die verdween. Medeplichtigheid De pompbediende keek raam aan de achterzijde en zag hoe de overvaller vlug aan de linkerzijde instapte van een auto, die onverlicht aan kwam rijden over de verbin dingsweg aan de Haagse kant van het gebouwtje, tussen de afbuigende Sloterweg en de Rijksweg. De auto verdween snel in de rich ting Den Haag. Wel zag hij aldus zijn verhaal in het licht van een lantaarn op de voorpumper van de zwarte wagen een plaatje met „Aus tin". De cijfers op het nummerbord kon hij niet onderscheiden. De wa gen was er een van bouwjaar om streeks 1938. Het kan ook een Ford- Anglia zijn geweest. Omdat de overvaller aan de linker voorzijde in de wagen sprong, zou het dus een auto met het stuur aan de rechterzijde geweest kunnen zijn. Het signalement van de dader is: circa 25 jaar, lang plm. 1.70 m., don kerblond krollend haar met hoge kuif, gekleed in een blauw geruit costuum en wit overhemd. Terstond zijn de politie in Leiden en Den Haag gewaarschuwd en zette zon der succes de radiowagen een achtervolging op de Haagseweg in. De eigenaar van het station aan de Haagse Weg die n.a.v. de eerste overval de raad had gekregen bevei ligingsmaatregelen te treffen, had zo vertelde de politie geen en kele maatregel genomen. Het pompstation ligt zeer afgelegen en er is 's nachts maar één man aanwezig. Het is van de vijf pomp stations in het ressori van het poli tiebureau „Overtoom" het meest ge vaarlijke voor wat betreft de moge lijkheden voor een overval. Een merkwaardig toeval bij deze overval is, dat nog kort tevoren een rechercheur met de pompbediende had gesproken en daarna nog ge ruime tijd buiten het gebouwtje had geobserveerd Kort na 3 uur maakte hij een praatje met de pompbedien de en vroeg hem wat hij zou doen als hij overvallen werd, en of hij een stok of een stuk ijzer bij de hand had. Dit was niet het geval en de pompbediende zei, ils hij overvallen zou worden: „Dan geef ik mijn tas wel. Tot ongeveer 4 uur bleef de re chercheur in de omgevmg van het pompstation, daarna keerde hij met zijn wagen naar de stad terug. Nau welijks in Zuid aangekomen, hoorde hij via de radio een oproep voor een dei R.A.D.-wagens om naar 't pomp station te gaan. De pompbediende heeft van de be stuurder van de wagen geen signale ment kunnen opgeven. Dertig stralen. Spoedig daarop verscheen ook de Vlaardingse brandweer, die het vuur aantastte, zodat in een minimum van tijd meer dan dertig stralen op de vuurzee waren gericht. De vlammen sloegen echter spoedig boven het dak uit en uit de ramen van de zesde ver dieping van het fabriekspand, dat vijftig meter lang, elf meter breed en 22 meter hoog is. Eerst over tienen zag men de vuur zee minder worden. Van het kantoorgebouw, dat aan het pand is vastgebouwd, heeft men de inventaris kunnen redden, doch in de fabriek zelf zijn vele kostbare machi nes en grote voorraden erwten en bo nen verloren gegaan. De schade, die dooi verzekering gedekt wordt, zal ongetwijfeld het miljoen overschrijden. Brandwacht gewond. Na enkele uren van hard werken kon het grootste gedeelte "an de brandweer om half elf inrukken en werd tot nablussing overgegaan. Tij dens de blussingswerkzaamheden kreeg een brandwacht een vallende balk op het lichaam. Hij is per am bulance-auto naar het ziekenhuis overgebracht. Dank zij het krachtig optreden van de gezamenlijke brandweren kon een silo met ongeveer 300 ton erwten ge spaard blijven. De pelmolen, waarin ongeveer honderd arbeiders werk vonden, zal wel geruime tijd buiten bedrijf zijn. GEEN AANDELEN ZONDER NOMINALE WAARDE. Een door de besturen van de Ne derlandse Bankiers vereniging en de Vereniging voor den Effectenhandel ingestelde commissie heeft zich bera den over de vraag, of het wenselijk moet worden geacht dat in de Ne derlandse® wetgeving de mogelijkheid tot het uitgeven van aandelen zonder nominale waarde wordt opengesteld. Gezien het ontbreken van een maatschappelijke behoefte is de commissie van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat stappen te nemen ter bevordering van een wetswijzi ging op grond waarvan aandelen zon der nominale waarde zonden kun nen worden uitgegeven. De besturen van de beide verenigingen hebben zich bij dit oordeel aangesloten. AANVARING OP NOORDZEE. Vannacht zijn de zes opvarenden van de Amsterdamse visserskotter Am. 17 Nehim 2 in IJmuiden aan land gegaan na een angstig avontuur op de Noordzee te hebben beleefd Het scheepje werd namelijk dinsdagoch tend tijdens het vissen geramd door een op volle snelheid varende Duitse motorlogger, die later bleek de „Ru- dolf Wendt" te zijn. De aanvaring veroorzaakte zulk een schok, dat de stuurman een arm brak en de ove rige vijf bemanningsleden allen min of meer gewond raakten. Bovendien kapseisde de kotter bijna, maar als door een wonder richtte het scheepje zich weer op. Schipper D. Varkevis- ser deelde mee, aan te moeten ne men, dat men op de brug van de Duitse logger de kotter niet heeft gezien. De „Nehim 2" is in IJmuiden in dok gegaan. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hedenmorgen de 48-jarige los- werkman Gerardus H. uit Bleiswijk veroordeeld tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis. De rechtbank te Rotterdam had hem veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek, doch beklaagde was hierte gen in hoger beroep gegaan. H. werd ten laste gelegd, toen hij dronken was, zijn zoon Antonius zwaar te hebben mishandeld en zijn andere zoon Franciscus van het leven te hebben willen beroven. Volgens een over hem uitgebracht rapport heeft H. een pathologische reactie op alco hol. SCHILDER VERONGELUKT. Een 47-jarige schilder die maan- „De Hammenkoning" en „De das met de blauwe hoef ijzers", beide door P. G. Wo dehouse. Prism a-uitgave „Het Spectrum", Utrecht. Beide verhalen van de beroemde Engelse humoristische schrijver zijn zeer geschikt voor die ogenblikken des levens, dat men er flink de pest in heeft. Zij zijn namelijk een ge neesmiddel tegen die pest. Van de in. houd herinnert men zich na een paar dagen niets anders meer dan de vro lijke sfeer. Voor iedereen. „Zoek de moordenaar" „De moordenaar waagt een gokje", beide door Agatha Christie. Uitgave A. W. Sijthoff's Uitgeversmij n.v., Leiden. Zelfs als de intrige erg ingewik keld wordt, leest men deze boeken van Agatha Christie met de grootste smaak en de grootste spanning. Zij is namelijk, behalve een verbazend handige intrige-draa ter, een mees- teresse in opgewekte en rake karak terschilderingen en echt-menselijke gespreksvormen. Aanbevolen voor iedereen. „Om de toppen der aarde", door Luis Trenker. Pris ma-uitgave „Het Spectrum", Utrecht. Uiterst spannende verhalen over de koene daden van beroemde berg beklimmers. De adembenemendheid van de serie stijgt met de hoogte van de te veroveren bergen. „Robinson Crusoe", door Da niël Defoe, Prisma-uitga ve „Het Spectrum", Utrecht. Defoe schreef zyn boek de eerste roman ter weield! niet als een jongensboek, maar als een boek voor grote lieden. „Het Spectrum" geeft de volledige uitgave. Wie het boek in zijn jeugd gelezen heeft, zal het op rijpere leeftijd opnieuw verslin den. Het heeft na 250 jaar nog niets van zijn spanning en ook van zijn diepzinnigheid en vroomheid verlo ren. Voor iedereen. „Aleko vindt een bronzen beeldje" door Edward Fen- ton. Uitgave „Het Spec trum" Utrecht. Dit wordt aangekondigd als een boekje voor jongens en meisjes van 1216 jaar. Zij kunnen het gerust lezen, maar wij denken zo, dat al leen ouderen de „pointe" van het verhaal zullen snappen en de vrij dagmiddag te Nijmegen bezig was met b°se literaire waarde ervan zullen t..* b. 'waarderen. Het is namelijk een Het land lussen Rijn en Maas ontsloten Vier enorme bokken hebben heden ochtend het 280 ton wegende sluitstuk van de nieuwe verkeersbrug bij Rhe- nen ingevaren Om zes uur precies werd begonnen met het werk, maar pas tegen zeven uur kwam er bewe ging in de zware kolos, toen de „Jum bo" van de rederij Goedkoop uit Am sterdam en de „Grutto" van Van den Akkers Bergingsbedrijven uit Rotter dam het bruglid aan één kant een me ter ophieven. Om vijf over zeven waren ook de beide andere bokken, geleid vanaf de de machtige .Adelaar", gereed met hun voorbereidingen en op dat mo ment kwam er beweging in. Lang zaam rolde het zware stuk in de richting van de gapende opening in de brug. Toen rollen niet meer mogelijk was, namen de vier bokken samen het gehele gewicht in hun takels en zo werd langzaam de zware last boven het 53 meter lange gat gebracht en omstreeks halfacnt lag de helft van het segment boven de rivier. Met ijzige kalmte en grote nauwkeurigheid werkte men door, totdat het brugstuk feilloos boven de gaping lag. Om tien over acht lag de Rhenense brug als een gesloten een heid in het landschap. De burgemeesters van Rhenen, Lienden, Kesteren en Ochten konden hierna tot midden op de brug lopen om elkaar te complimenteren met deze vaste verbinding ter ontsluiting van het land tussen Rijn en Maas. In Rhenen werden gedurende vijf minuten de klokken van de Cunera- toren feestelijk geluid, terwijl het schilderen van hoge lantaarnpa len in de Bisschop Hamerstraat al daar, is daarbij verongelukt. Hij stond op een hoge ladder, welke bevestigd was op een zogenaamde ladderwa gen. Plotseling is het bovenstuk van deze uitschuifbare ladder losgescho ten. De man viel van acht meter hoogte. Hij werd ernstig gewond naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar hij gisteren aan de gevolgen overleed. In de nacht van zondag oj maandag zijn op de „Autobahn" tus sen Mannheim en Frankfortt bij Gernsheim acht mensen om het leven gekomen bij een botsing tussen een Amerikaanse en een Duitse auto Een inzittende van de Amerikaanse auto en drie van zyn kinderen raak ten beklemd en verbrandden levend Er waren vijf zwaar gewonden De prefect van Venetië heefi een commissie benoemd voor het op stellen van plannen ter verdediging van de stad tegen de invasie van ter mieten, die de houten funderingen van vele beroemde gebouwen drei gen aan te tasten. De termieten zijn drie jaar geleden in groten getale op bet vasteland tegenover Venetië ver schenen en thans tot in de stad door gedrongen. De Noordpoolonderozeker, schrij ver en winnaar van een prijsvraag voor de televisie, Peter Freuchen, is maandag op de luchtmachtbasis El- mendorf in Alaska tengevolge van een hartaanval overleden. De 71-jarige Deen, was zaterdag met een groep Poolvorsers uit New York naar het Noordpoolgebied ver trokken. De groep was van plan in het Noordpoolgebied een kleurenfilm voor de televisie te maken. Mevrouw Eleanor Roosevelt, we duwe van president Franklin Roose velt, is dinsdag op haar eerste reis naar de Sowjet-Unie te Moskou aan gekomen. Zij hoopt, als journaliste, heel mooi boekje, even mooi als het antieke Griekse beeldje, dat Aleko vond. „Erasmus en zijn tijd", door Louis Boyer. Uitgave „Het Spectrum", Utrecht. „Geschiedenis van Neder land 18501925", door prof. dr L G. J. Verberne. Pris ma-serie (2 dl.), „Het Spec trum", Utrecht. De verleden jaar ontslapen hoog leraar van de Tilburgse Hogeschool schreef in de dertiger jaren een ge schiedenis van Nederland over de periode 18501925 niet de interes santste periode! Het boek is daarvan de eerlijke weerslag; het is tamelijk taai, maar als raadpleeg-werk zeer degelijk. „De kunst der Renaissance", door Walter Pootz. Uitga ve Prisma-reeks, „Het Spec trum", Utrecht. In kort bestek 186 bladzijden wordt een volledig compendium ge geven van de beeldende kunsten ge durende de Italiaanse Renaissance. Het is geen boekje, im zo maar eens op een avond uit te lezen. Voor kunstminnaars is het echter in zijn degelijke volledigheid, een handig (en goedkoop!) studie- en naslag-werk. Voor zulk een goedkope uitgave rijk geïllustreerd. „Het Genie", door Joyce Ca- ry- Uitg. Cultuurserie Zuid-Holl. Uitg. Mij te Den Haag. In een vlotte vertaling van Hans de Vries verscheen in de Cultuur serie van de Zuid-Hollandse Uitge versmij de roman „Het Genie", waarmede de schrijver Joyce Cary in Nederland worat geïntroduceerd. Deze auteur heeft zich reeds een plaats in de wereldliteratuur ver overd. In Engeland, Frankrijk en Amerika heeit hij een buitengewone naam als schrijver, die het leven kent en met voorliefde de satire han teert. Dat is in „liet Genie" duidelijk merkbaar, want bij het lezen van deze roman duurt het lang eer men de schrijver begrijpt en waardeert. Hij geeft hierin nl. het verhaal van een gesjochte kunstschilder, die in Lonaen zonder cent op zak uit de gevangenis komt en die met allerlei kunsten en handigheidjes aan de kost moet zien te komen. Over de kunst werken en de capaciteiten blijft men lang in het onzekere, maar de lezer wordt grotelijks ingewijd in het zon derlinge leven van deze kunstenaar- zwerver, wiens levenscapriolen al even zonderling aandoen als zijn kunstwerken, die naar later blijkt, toch wel gewaardeerd worden. Hut is hoe goed ook geschreven al lerminst kinderlectuur. „Buccino", de kleine man met zijn grote avonturen, door V. Sommani, 8—12 jaar. Tekeningen van S. Gunod. Uitgave; Ten Hagen N.V., Den Haag. Een kinderboek! Maar ook volwas senen kunnen het niet zonder lachen lezen. Buccino is een soort modern klein duimpje, maar met hee> wat meer geluk en vreugde in zijn le ventje. Grappig en vlot geschreven burgerij ter gelegenheid van dit j een bezoek te brengen aan Lenin- heugelijk gebeuren overal de vador- grad en Stalingrad en de Wolga af te landse driekleur uitstak- zakken. Men moet wel wat van geschiede nis, en met name van de geschiede nis der Kerk in de Renaissance af weten, om dit diep-vorsende en ont- en veel sprekende plaatjes, iedende werkje te kunnen genieten. Maar voor degenen, die zulk een kennis eigen is, wordt het echt ge meten, waarbij men een stille waar dering en verering krijgt voor de wereld-vermaarde Nederlander, Eras mus. „Het Stille Eiland" Door Walter Breedveld Uitg Het Thijmfonds, Den Haag Een goed boek van Walter Breed veld, levendig en fris geschreven met een verhaal, dat van begin tot einde boeit. Het is een roman van een boerengeslacht van een vergeten plekje in het Brabantse land, een eilandje in de Maas, niet ver van s Hertogenbosch Vroeger woonde er een roofridder, Kimo genaamd, de schrik van heel de omgeving. Daarna kwam het boerengeslacht Cabus, een zonderling samenraapsel van mensen elk afzonderlijk dooi de schrijver ge typeerd. Maar hy bepaalt zich daar toe niet alleen. Ook zijn bij-figuren zyn ten voeten uitgetekend an Breedveld toont zich hier de ware verteller, die dit boek tot spannende lectuur maakt en dat men in één adem kan uitlezen. „Newman vandaag", door p. J. H. Walgrave O P. Uit gave Geert Groote Genoot schap. Kardinaal Newman was in zijn theologische en filosofische beschou wingen en ook anderszins zijn tijd verre vooruit, vooral wat zijn leer omtrent de ontwikkeling betreft. In dit boekje wordt een indringend besef gegeven van Newmans waarde voor de moderne t.„ 1. Het is bestemd voor op dit gebied meer ontwikkel den. „Het geheim van de Kanga", door Frank v. Wleringen. Bowie Scott-serie. Bandont werp van Leo Schatz. Teke ningen Carol Voges - Uit gave „Cantecleer". Utrecht. Om dit boek ten volle te genieten moet men eerst de „Zilvergieren" lezen van de Bowie Scott-serie. In het geheim van de Kanga vinden wij alle oude bekenden dan wee rterug. Op de eerste plaats de 14 jarige jon gen die nog steeds zijn vader zoekt, van wie hij weet dat hij door de zwarte Kanga gevangen gehouden wordt. Heel spannend. Het einde is buitengewoon verrassend en ontroe rend (12—16 jaar). „Uit het oude Europa door dr F. van der Meer Uit gave: Elsevier, Amsterdam- Brussel. De Nijmeegse cultuur filosoof en kunst historicus, schreef twintig her inneringen aan bezoeken hier en daar in West-Eur Oorspronkelijk zijn het korte toespraken. „Dat edele Europa van ons, het ware, dat nog slechts spreekt door zwijgende mo- rumenten, ligt allang terzijde van de drukke weg en het is volmaakt on toegankelijk voor de onnadenken- den" aldus prof. Van der Meer in een voorwoordje. Gelukkig hij, die prof. Van der Meer vindt om zich van onnadenkend tot nadenkend te laten omvormen. Al is het dan be doeld als gesproken woord, toch is het proza van deze (geïllustreerde) herinneringen groots van stijl en van een beeldende kracht. Mensen met een open oog voor zinvolle schoon heid zullen uit dit boek nieuwe aan drift putten, om hun levea te ver edelen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9