irspairoonsver. i Alphens wethouder wordt burgemeester van Hoogkerk Trap van een paard Bakkersreceptie geleek bloemententoonstelling Gouden Kruis- „Pro Ecclesia et Pontifice" voor J. Vaneman te Zoeterwoude Slu&tiy daatgaan en het haa£d haet hauden EN TRA WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Bij Koninklijk beslnit is met in gang van 1 oktober aanstaande tot burgemeester van Hoogkerk (Gr.) be noemd de heer G. Nijman te Alphen a. d. Rijn, econ.-administrateur van 't bekende kindertehuis „De Martha- stichting", aldaar, en wethouder van financiën dier gemeente voor de P.v.d.A. De heer Nijman, die 8 mei 1904 te Rotterdam is geboren en aldaar de middelbare school had doorlopen, om aan de zijde van zijn vader werk zaam te zijn in de handel. Maar de heer Nijman was reeds op jeugdige leeftijd sociaal ingesteld en was be gaan met het lot van de massa. Wel dra vond hij zijn weg om zijn aanleg in de richting van het sociale werk te ontplooien en werd officier van het Leger des Heils voor Nederland. Vervolgens was hij enige jaren gods dienstonderwijzer voor de Ned. Herv. kerk, te Rotterdam tot hij in 1933 bijna 25 jaar geleden de func tie van hoofdambtenaar in het jon genshuis van de Martha-stichting te Alphen a. d. Rijn aanvaardde. Nauwelijks drie jaar later verwis selde hij die functie voor een taak bij de economische afdeling van het huis en volgde toen tevens als ad ministrateur van de gehele instelling op de heer G. Geel de zoon van de stichter van de Martha-stichting, de evangelist Geel uit Amsterdam welke functie hij thans nog vervult. Het is niet twijfelachtig of de heer Nijman voelde zich in dit werk op zijn plaats. De kinderbescherming als sociale doelstelling ondervond dan ook in velerlei vormen zijn grote belangstelling en steun, waarbij hij ook altijd trouw terzijde werd ge staan door zijn echtgenote, mevr. C. Nijman-Bozuwa. Zijn aangeboren drang tot helpen dreef hem in de loop der jaren ook op het pad van de politiek. Zijn poli tieke loopbaan dateert voor het eerst vanaf 1946, toen de eerste offi ciële raad na de bevrijding moest worden gekozen en de P.v.d.A. hem candidaat stelde. Bij de gemeente raadsverkiezingen in 1953 verwierf de P.v.d.A. 4 zetels en kwam zij in zeteltal gelijk te staan met de A.R., en de K.V.P. De C.H. als grootste partij had een wethouder, de A.R. en de K.V.P. eveneens en toen de P.v.d.A. op grond van haar gelijk heid met de twee andere partijen, aanspraak maakte op een wethou derszetel, werd een oplossing gevon den in het creëren van een vierde wethoudèrszetel, die dan door de heer Nijman werd bezet. Hij kreeg de portefeuille van financiën. Als gemeenteraadslid en als wet houder maakte hij drie burgemees ters mee, eerst mr. F. M. A. Schok king, vervolgens de heer Ed. C. Wit- schey en thans de heer Z. Bruins Slot. Met hem deed de eerste socia listische wethouder in Alphen zijn intrede. Deze drie wisselende perio den noemde de heer Nijman een ge degen leerschool, een periode tijdens welke zijn interesse voor het poli tieke leven dermate aan interesse bij hem deed toenemen, dat hij tot de sollicitatie voor burgemeester be sloot. Hoogkerk, een kleine gemeente met amper 5000 inwoners, maar met een nijvere bevolking, vertoont in verkleind beeld vele fasen van het leven en streven in Alphen a. d. Rijn en bergt in zich de symptomen van een snelle groei en ontwikkeling op onderscheiden terreinen. De heer Nijman is met de benoe ming tot burgemeester in die ge meente, onder de rook van de stad Groningen, zeer ingenomen en ver heugt zich er nu reeds op spoedig zijn energie en persoon te kunnen stellen in dienst van de verdere op en uitbouw van zijn standplaats Hoogkerk. Hoogkerk telt 11 raadsleden, ver deeld over vijf partijen, t.w. 5 P.v. d.A. 2 C.H., 2 A.R., 1 gem. belangen en 1 geref. politiek verbond. De heer Nijman was te Alphen a. d. Rijn o.m. voorzitter van de pl. afd. van de P.v.d.A., bestuurslid van het gewest Z. H.-noord van de Prot. Chr. werkgemeenschap in de P.v.d.A.s commissaris van de Ned. Padvinders Vereniging, penningmeester van de stichting „Oud-Alphen" en toont daadwerkelijke belangstelling o.m. voor „Morele Herbewapening". Uiteraard is nog niet uitgemaakt, wie de heer Nijman als wethouder zal opvolgen. Evenmin is nog niet besloten wie hem als raadslid zal opvolgen te Alphen a. d Rijn. De kiezerslijst geeft de heer A. Rietveld aan en vervolgens ipevr. M. Hout- man-v. d. Schee, die al eerder een korte tijd zitting in de raad heeft gehad. Vrijdag 27 september zal het de laatste raadsvergadering zijn die de heer Nijman in Alphen a. d. Riin als wethouder zal meemaken. In Hoog kerk is een woning voor hem dispo nibel. Toen een der zoons van de vee houder Van Berkel, wonende aan de Hoogendijk te Aarlanderveen (gem. Alphen a. d. Rijn) dinsdagmorgen bozig was het paard voor een wagen te spannen, kreeg hy plotseling een trap van het dier. De heer Van Ber kel moest met enkele gebroken rib ben, waarvan er één door een der longen is gedrongen worden opgeno men in het Academisch ziekenhuis te Leiden. Zijn toestand is redelijk. Het paard dat vervolgens op hol sloeg, belandde in een der sloten. Alphense Boys opent nieuw seizoen In Hotel Centraal te Alphen aan den Rijn heeft de r.-k. v.v. Alphense Boys vergaderd onder leiding van haar voorzitter, de heer C. J. Win- ninghoff, ter inleiding van het aan staand voetbalseizoen. De heer Winninghoff herinnerde met trots aan het kampioenschap dat het eerste elftal in het voorbije sei zoen heeft behaald en wees op de goede propaganda die daarvan is uit- fegaan, evenals van het zomervoet- al en de jeugdtournooien. De aanschaf van een maaimachine heeft wel veel geld gevraagd, maar voorts mee, dat de Boys de L. A. Mooij-wisselprys van de NKS hebben gewonnen voor de beste prestatie van de kath. verenigingen, hetgeen tot uitdrukking is gebracht in pun ten en gepresteerde sportiviteit van het eerste elftal, junioren a en ad- spiranten a. Verder werd bekend gemaakt, dat de Boys tijdens het aanstaand seizoen met drie senioren, drie junioren en drie adspiranten-elftallen in het veld zullen komen. De geesiel. adv., kapelaan C. J. Heijnen, sprak een kort woord met betrekking tot het nastreven van sportiviteit en betrachten van goede samenwerking van leden met be stuur. In de elftalcommissie, die gekozen is tot de jaarvergadering, hebben zitting de heren A. de Jong, B. v. d. IJssel, G. Doneelmans, J. Vriesekoop en H. Helversteijn. Tijdens het aangevangen seizoen, wellicht reeds in oktober, zal de heer Leo Horn, internationaal scheids rechter, komen spreken voor de Boys. Verbouwing fabriekspand. De direktie van de N.V. Samson drukke rijen, heeft het verbouwen van een fabrieksgebouw aan de Julianastraat tot drukkerij in regie gegund aan de fa W. v. d. Bijl, alhier. HAZERSWOUDE Geboren: Gerrit Cornelis, zn v. A. Langhout en W. Hofman; Anna Hele na, dr v. G. de Ruiter en M. T. van Leeuwen; Bernardus, zn v. B. Suval en E. Broxhoven; Magdalena Adriana dr v. A P. A. Straathof en K. C. van Vliet. Ondertrouwd: J. C. v. d. Geer. 38 jr en Q. A. T. v. d. Zon 30 jr; H. Hout man 23 jr en S. Raaphorst 30 jr. Getrouwd: ,P. W. v. d. Haas en J. Wesselman; J. J. Loomans 36 jr en C. I. v. Leeuwen. KOUDEKERK Concert Kunst na Arbeid. Aan gelokt door het mooie weer was er vrij «veel publiek op de been, voor het erf van de heer J. E. Goedhart in de Dorpsstraat, waar Kunst na Arbeid een pittig concert gaf. Op vlotte wij ze werden marsen en een potpourie van vaderlandse liederen geblazen, hetgeen door het publiek op hoge prijs werd gesteld. Daar Kunst na Arbeid reeds zeer populair is, zal het ongetwijfeld zijn populariteit met dergelijke concerten zeer verhogen. We hopen dan ook, dat het volgend seizoen weer een reeks van dergelijke uitvoeringen zul len komen. Na afloop van het concert bracht men mevr. De Herder, die ja rig was, een serenade. JAARVERGADERING ALPHENSE SCHAAKKLUB. In het IJsclubgebouw heeft gister avond onder leiding van de voor zitter, de heer A. H. Hooijer, de Al phense Schaakclub haar jaarvergade ring gehouden. De voorzitter vestigde er in zijn openingswoord de aandacht op, dat helaas de belangstelling voor het schaken in onze gemeente achter uit gaat, gelet op de achteruitganghet apparaat voorziet in een drin- in het ledental. gende behoefte. Hierdoor is het bestuur genood- I Tot voldoening van bestuur en le- zaakt geweest het derde tiental uit den deelde de heer Winninghoff de competitie terug te trekken. Spr. wekte de leden op bij kennissen en nieuwe bewoners in de gemeente de aandacht te vestigen op de Alphense Schaak Club. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Verhagen, getuigde even eens van de teruggang van het le dental. De penningmeester, de heer N. E. Plantfeber kon een gip- stig beeld geven van de financiële toestand van de vereniging. Hierna volgde een prijsuitreiking voor de onderlinge competitie waar bij de heer Hooijer de wisselbeker in ontvangst mocht nemen, in groep I en de heer W. v. d. Roest de 2de prijs. Jac. de Hoed werd 3de. De prestatieprijs voor de beste pres tatie in de onderlinge competitie en in de bondscompetitie geleverd, was voor de heer C. Brunt, die in het eerste tiental voor de L9B de hon derd procent behaalde, 2de J. den Hoed, 3de W. v. d. Roest. In de zomercompetitie wend win naar de heer Hooijer met 21,5 pun ten 2de H. Rademakers met 19,6 pt. en Z. Zweris 3de met 17 pt. Een onderling spel ter versterking van de kas „Wie wint de pot" werd gewonnen door G. Kardol. In het bestuur werd de heer A. H. Hooijer (voorz.) herkozen, evenals de penningmeester, de heer N. F. Plantfeber. Wegens het bedanken van de bestuursleden B. H. Kroon en H. de Ruiter. Een plaats blijft nog va cant. waarin gedeeltelijk werd voorzien door de verkiezing van de heer W. de Ruiter blijft nog vacant. In de rondvraag werd er nog door de voorzitter op gewezen dat 12 sep tember a.s. het schaakseizoen weer wordt geopend met een gongwed strijd, waarvoor de nodige belang stelling wordt gevraagd. Dinsdagmiddag kwam de bakkers- zakelijke relaties nog de voorz. van patroonsvereniging „Luctor et Eimer- de Leidse Bakkersvereniging „Ons go" van Alkemade en omstreken, Belang de heer Van Oort, de voorz. voor het houden van een openbare en secretaris van de Bond Alphen receptie bij gelegenheid van haar a. d. Rijn en omstreken resp. de he- gouden bestaansfeest, in paviljoen ren J. de Graaf en De Bruin, een „De Brasem" bijeen. afvaardiging van de middenstands- Reeds 50 jaren geleden, om precies vèreniging St. Maarten en vele an te zijn in juni 1907, vonden de deren. plaatselijke bakkers elkaar en na-Een hoogtepunt vormde ongetwij- men het besluit om door het stichten feld de aanwezigheid van het dage van een eigen vereniging de geza-1 lijks bestuur der gemeente Alkemade melijke belangen te behartigen, als- nl. burgemeester E. J. M. Kolfscho- mede door samenwerking voor zich ten gem. seer. L. A. N. v. Dommelen, een rendabele „broodwinning" mo-weth. C. v. d. Meer en weth. H. P. gelijk te maken. Velen zullen zich ongetwijfeld bakker G. Vergeer, bak ker P. v. Rijn en bakker Piet Olst- hoorn nog herinneren. En hun na men mogen in deze kringen met ere v. d. Poel. Een fraai bloemstuk was de komst van dit college voorafge gaan. Bij het uitspreken van zijn geluk wens zeide burgemeester Kolfscho- worden genoemd, want deze waren ten gaarne met het voltallige college het die de stoot tot oprichting der J van B. en W. aanwezig te willen zijn vereniging wisten te geven. I om waardering tot uitdrukking te Zeer zeker werd dan ook aan deze brengen aan de pioniers dezer vak- gouden receptie nog meer glans ge- vereniging, die zich m een zo voor- Piet Olsthoorn spoedige groei en bloei heelt mogen thans woonachtig te Beverwijk, ter ^heiigen. De gezamenlijke bakkers receptie verscheen. hebben hierin elkaar gevonden om _Tl I door samen werking en in een prettige Natuurlijk nam ook deze aan de geest hun levenstaak te behartigen, bestuursafel plaats waar het bestuur A1 wordt wel eens gezegd, dat een bestaande uit de heren A. van bakker al gauw zijn brood heeft, dan voorzitter; J. vRijn, secretaris; Van mag toch vastgesteld worden dat Velzen uit Rijp we tering en Van Pelt bakkerzijn niet alleen een leerzaam uit Oude Wetering alreeds vele ge- maar een kwetsbaar beroep is. lukwensen hadden ontvangen. verzorging van, het dagelijks By het betreden van de receptie- brood brengt de bakker dagelijks met zaal werd het oog getroffen door de ajje ingezetenen in contact, zodat zeer talryke bloemstukken, goudgele men naast de werkzaamheden in de rayonanten en kleurige anjers, alle- j bakkerij ook rekening moet houden maal bloemige attenties van zaken- mej de verlangens en behoeften der relaties, waarbij men zich meer op I tieten. In de doelstelling der ver- een bloemententoonstelling waande eniging is men tenvolle geslaagd, dan op een bakkers-receptie. Maar waarbij dit jubileum een belangrijke het zeer smakelijke gebak, dat de mijipaai is te noemen. De burge bezoekers bij de verversingen werd meester besloot zijn gelukwens met gepresenteerd, bracht toch wel het bet uitbrengen van een heildronk op valonanschap der jubilerenden tot het welzijn van de bakkersvereniging uiting. Talrijk waren, naast de bloem stukken, de vele cadeaux welke het bestuur in allerlei vorm ontving. Meer dan deze cadeaux nog wer den echter gewaardeerd de welge meende gelukwensen welke in vele toonaarden werden uitgesproken. Wij noemen hiervan de voorz. van de Zuid-Hollandse Bakkersbond, de secretaris van de Ned. Bakkersbond, de heer Van Woerkom uit Haarlem, die hun bewondering voor dit jubi leum niet onder stoelen of banken staken, en met genoegen vaststelden dat Alkemade en omstreken een af spiegeling is van de Ned. Bond om reden ook hier bakkers van alle ge zindten elkaar gevonden hadden. De vertegenwoordiger van „Ccilvé" Delft wees op de bijzonderheid van dit jubileum, omdat in vele plaatsen de bakkers anders tegenover elkaar staan dan hier. Voorts noemen wij bij de talrijke Voorz. A. v. Pelt zeide in zijn dank woord, dat men in de toekomst, wanneer men een e.v. samenwerking met het gemeentebestuur van node zou hebben, niet tevergeefs zal aan kloppen. Spr. bracht dank voor de prachtige bloemenhulde, ook aan alle anderen die in enigerlei vorm met woord en daad luister aan dit jubileum hebben willen geven. Na afloop der receptie verzamel den de feestvierende bakkers der gouden vereniging omvattende Al kemade, Leimuiden en Rijnsaterwou- de zich in hotel „Meerzicht" voor 't feestelijk diner, waarbij ook het per soneel zich bij hun patroons voegden. Ter ere van dit gouden jubileum zal de plaatselijke bakkerspatroons- vereniging vandaag ook als gastheer fungeren voor de jaarvergadering van de Zuid-Hollandse Bakersbond, welke te 1 uur nam. voorafgegaan wordt door een lunch in paviljoen „De Brasem" Op de dag van de eerste plechtige H. Mis van father Joop Vaneman, toen het Hanzebestuur, na het fees-1 telijk ontbijt de eerste officiële ge lukwensen van de r.-k. Middenstand kwam aanbieden, sprak deken P. J. I L. Juffermans als geestelijk adviseur de ouders in het bijzonder toe in een gelukwens met het grote voor recht vier zonen tot het H. Priester schap te mogen zien komen daarbij verzekerende dat de H Kerk de grote zorg en de godsdienstige ortleidina i in de tiid van de voorbereiding steeds hogelijk waardeert. Deze kerkeliike waardering is Bis teravond tot uiting gekomen. In de ouderliike woning aan de Zuidbuurt- seweg kwam deken Juffermans weer met het Hanzebestuur in de kring van de grote familie vóór het ver trek van father Joop Vaneman naar de Missie in Eng -Borneo biieen. doch nu met een biizondere opdracht. De deken nam het woord om mede te delen, dat aan de heer J. Vane man de kerkeliike onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" was ver leend. In deze onderscheiding van de va der van vier priesters en twee reli- gieusen moet vanzelfsnrekend ook de waardering Bezien worden van de moeder, wier verdiensten even hoog ziin geweest. Het gouden kruis „voor Kerk en Paus" wordt veelal geceven aan oer- sonen die zich in het onenhare leven biizonder verdienstelijk hebben ge maakt, maar nu is bij hoge uitzon dering een particulier persoon hier mede onderscheiden. De bisschop van Tororo in Oegan da, waar de fathers Jan en Johan Vaneman missionaris zijn, heeft daartoe de eerste stoot gegeven door in een brief aan de deken te wijzen od de verdiensten van het echtpaar Vaneman. In samenwerking met het Hanzebestuur is daarna tot de aan vrage besloten. De deken spreekt dan met grote waardering tot het ouderpaar, dat hun gezin in zo'n goede godsdien stige geest heeft weten op te bou wen. zodat de roeningen konden ge dijen en volbracht werden. Moge de goede God u geven aldus de deken nog vele jaren het gouden kruis met ere te dragen en wees er van overtuigd, dat wij allen en zeer velen met ons blij zijn, dat wij u deze onderscheiding mogen uitreiken. Hierna hechtte de deken de heer Vaneman het ere-teken op de borst. Uiterst kalm, maar toch zeer on der de indruk, dankte de heer Vane man voor de gegeven onderscheiding, waartoe mgr. Greiff het initiatief heeft genomen en welke door de de ken tot stand is gebracht met de steun van de middenstanders. Voor de grote belangstelling en steun bij alle priesterwijdingen van „De Han ze" gekregen brengt spr hartelijk dank. Spr. aanvaardde deze onder scheiding als een waardering voor hem en zijn vrouw te zamen, omdat zijn echtgenote zeker de zwaarste en meeste zorgen gedragen heeft. Op deze recht hartelijke weder zijds gesproken woorden, volgde een gezellig samenzijn. W0UBRUGGE Vlet voor de politie. De rijkspo litie alhier kreeg met ingang van he den de. beschikking over eer kleine motorvlet voor de surveillance te wa ter. Daar binnen de gemeentegrenzen zich veel waterwegen en plassen be vinden, betekent dit ongetwijfeld een welkome aanwinst. LEIMUIDEN Rijkspolitie. Tot wachtmeester le klasse bij de rijkspolitie alhier is benoemd de heer F. van Nieuwpoort, uit Hillegom. „Kwiek". Tot leider van de gym nastiekvereniging Kwiek is benoemd de heer J. Kempe uit Hoofddorp. De nieuwe leider zal op 12 september a.s. de leiding van „Kwiek" op zich ne men. Het is te hopen, dat de vereni ging een nieuwe bloeiperiode tege moet gaat. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente komt op donderdag a.s. des namiddags te 8 uur in openbare ver gadering bijeen t< behandeling van de volgende punten: voorstel van b. en w. tot de verkoop van enkele per celen grond; voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake hulp bij brand; voorstel tot het verlenen van een subsidie in verband met krotopruiming. Geboren: Hendrika dr v. G. J. Roest en A. W. H. Bul. Gehuwd. W. A. Valentijn en M. E. G. van Immerseel; H. L. v. Bemme- len en E. A. Verdonk; E. Westeneng en N. S. Koolhaas. SCHANDALIG GEREDEN. Kent U, mijnheer de automobilist, dit wanhopige gevoel? Midden in een langzaam rijdende file vertikt de motor het De startknop kan geen uitkomst brengen en in arren moede duikt U onder de kap in de hoop, dat U de panne kunt opheffen.Vaak nog onder het begeleidend geluid van loeiende claxons. Het is geen schokkende gebeurtenis, maar het behoort tot de kleine narigheden van het leven van alle (auto)dag; daarom wilden wij U dit plaatje niet onthouden. Een arbeider uit Katwijk aan Zee stond terecht, omdat hy op 16 febr., dronken, slingerend met een brom fiets over Zeeweg en Voorstraat in Katwijk aan Zee had gereden. Daar bij had hij een heer aangereden, die ernstig gewond werd. Verdachte wil de de schuld op het slachtoffer schui ven, maar de kantonrechter wees dat af zeggend: u was dronken, vandaar uw schandalig rijden. Door de Haag se rechtbank bent u al gestraft met 10 dagen gevangenisstraf onvoorwaar delijk. De sub. officier van justitie eiste, daar de schade vergoed was, 20 boete of 8 d. h. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f 20 boete of 8 dagen hechtenis. Een Utrechtse kelner werd voor geleid, omdat hij op 17, 18 en 19 mei zijn jacht onverlicht in de Groote Sloot, voor de scheepvaart open staande vaarwater, niet verlicht had en onafgebroken licht deed schijnen, dat gevaarlijk was voor de scheep vaart. De sub.-officier van justitie eiste 3 maal f 15 boete of 3 maal 5 dagen hechtenis. De kantonrechter tot 3 maal f 5 boete of 3 maal twee dagen hechtenis. DURE LIMONADE. Een Haagse vertegenwoordiger kwam voor, omdat hij op 27 mei, rij dende met zijn auto op de Haagweg onder Voorschoten, tegen een lan taarnpaal was opgereden die geheel vernield werd. De getuigen verklaar den dat er in het geheel geen verkeer op de Haagweg was geweest, waar verdachte voor uit had moeten wij ken. De auto had slingerend gereden, ook rook verdachte naar alcohol. Verdachte erkende dit; hij kwam van een feest. De sub. officier van justitie merkte op dat verdachte op het feest geen limonade gedronken had, zoals deze voorgaf. Hij eiste 75 boete of 20 d. h. en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar, voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. De plv. kantonrechter, mr de Koning, veroordeelde verdachte tot 100 boete of 25 d. h. ONVOORZICHTIG GEREDEN. Een Leidse koopman had op 5 juni zeer onvoorzichtig met zijn auto met aanhangwagen op de Botermarkt ge reden en bij het inhalen bij de Kno-n^ruf-toeg een u- >i-ijdst-r, die geheel rechts van de weg reed, met zijn aanhangwagen aangereden, waardoor de dame meegesleurd, en ernstig gewond werd. De sub.-officier van justitie die# meende, dat hier sprake was van zeer onvoorzichtig rijden, eiste 60.— boete of 20 dagen. De plv. kantonrechter veroordeelde verdachte tot ƒ40 boete of 20 dagen. EEN BELANGRIJKE BFSIISSING VOOR DE VISSERS! De sub.-officier van iustitie en plv. kantonrechter, mr. De Koning, namen onder grote belangstelling een belangriike beslissing tegen een visser uit Delft, die in strijd met art. 3 algemeen visserijreglement op 10 juni te Roelofarendsveen was aan getroffen met een bak, waarin on dermaatse vis kleiner dan 15 cm. Verdachte toonde uitvoerig aan dat het aas was en niet voor de consump tie bestemd. De sub.-officier van iustitie vroeg ontslag van rechtsver volging, welk verzoek door de plv. kantonrechter werd ingewilligd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7