Ontruiming wegens ongeoorloofde onderverhuring op 'n Leids terrasje Jjiieai auetócftet aan een glazen (itmp,atei& INDRUKKEN Blikvanger op de luchtüaartshow in Engeland WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Een verwrongen massa stalen spanten: het trieste overschot van wat eens de „Du Midi" bioscoop in Amster dam was. Het theater werd in de nacht van maandag op dinsdag volkomen door brand verwoest. Enkele uitspraken Commerciële exploitatie. In het volgend geval verliet een Ma* een huurder het gehuurde on- I huurder'zijn woning in Rotterdam en derverhuren? Het antwoord op dezeverhuisde naar Oostvoorne. Zijn vraag moeten wij in de eerste plaats voormalige woning in Rotterdam had zoeken in de huurovereenkomst. Ver- "U gedeeltelijk onderverhuurd. Over huurder en huurder zijn vrij hierom-een. arTe,r1 gedeelte behield hij nog trent bij een huurovereenkomst te bepalen, wat hun goed dunkt. Geeft de huurovereenkomst ons geen ant woord op de vraag hetgeen dik wijls het geval zal zijn, wanneer de huurovereenkomst mondeling is aan gegaan dan gelden de bepalingen van het Burgelijk Wetboek. De al gemene regel is, dat de huurder niet mag onderverhuren, indien hem dat niet is toegestaan. Op deze algemene bepaling volgt echter onmiddellijk een uitzondering: Als het gehuurde bestaat uit een huis of woning, welke de huurder zelf bewoont, mag hij een deel daarvan onderverhuren, mits i hem dat niet bij een huurovereen komst verboden is. Kan de verhuurder ontruiming vor deren, omdat de huurder het gehuur de onderverhuurd heeft, ofschoon hij daartoe niet het recht had? De Huur wet beschermt de huurder tegen ont ruiming. Na huuropzegging kan de verhuurder slechts in enkele met name genoemde gevallen ontruiming eisen, o.a. wanneer de huurder een onbehoorlijk gebruik maakt van het gehuurde. Levert een ongeoorloofde onderverhuring een zodanig onbe hoorlijk gebruik op, dat de verhuur der op grond daarvan ontruiming kan verkrijgen? Het antwoord hangt af van de aard van het geval en ligt in laatste instantie bij de rechter. Teneinde onze lezers enig houvast te geven laten wij hieronder enkele uit spraken volgen. Gemeubileerde flat. De Kantonrechter te Amsterdam veroordeelde de huurster van een ge meubileerde flat tot ontruiming, om dat zij de flat in strijd met het huur contract onderverhuurd had gedu rende haar verblijf van zeven maan den in het buitenland. Zonder toezicht. De Kantonrechter te Leiden kreeg een geval van onderverhuring door een emigrant te beoordelen. Deze be woonde voo/ zijn emigratie als huur der een zogenaamd winkelwoonhuis. De huurovereenkomst was mondeling aangegaan en daarbij was hem de bevoegdheid om een gedeelte van het perceel onder te verhuren niet ont zegd. Zolang de huurder de onderha vige woning zelf bewoonde, mocht hij dus aan anderen kamers onder verhuren. Op een gegeven ogenblik vertrok de huurder definitief naar Australië. Als onderhuurder liet hij een bont gezelschap in het perceel achter: eni ge Chinezen, een bloemenkoopman, vyf studenten en een klein gezin. De eigenares-verhuurster vorderde ontruiming. De Kantonrechter oor deelde, dat de uitzonderingsbepaling van het Burgerlijk Wetboek (de be voegdheid van de huurder-bewoner om een gedeelte onder te verhuren) een voortdurend en dagelijks toezicht op de onderhuurders veronderstelt. Dit toezicht ontbrak, daar er in het perceel niemand aanwezig was, die er voor waakte, dat de onderhuur ders zich behoorlijk gedroegen en zich van eventuele beschadigingen en vernielingen onthielden. De huurder had voorts door zijn meubilair mede te nemen zich aan elk veriiaal ont trokken. De Kantonrechter wees de ontrui mingsvordering toe, daarbij ook nog overwegende, dat de eigenares zich bereid had verklaard huurovereen komsten met de onderhuurders te zullen sluiten, zodat deze geen be nadeling van hun belangen behoef den te duchten. De eigenares wilde slechts voor voldoende toezicht in huis zorgen. en te verzorgen. Bij bezichtiging van het huis was de Kantonrechter ge bleken, dat dit slordig werd bewoond. Enkele onderdelen, speciaal één der kamers waar gekookt werd, maakten een verwaarloosde indruk. De Kantonrechter overwoog voorts, dat de huurder tevens een sigaren winkel dreef, zodat hij by een ge dwongen ontruiming de grondslag van zijn maatschappelijk bestaan niet zou verliezen. Aldus werd de huur der tot ontruiming veroordeeld. Zonder protest. De eigenaar van een woning vor derde ontruiming, omdat zijn huur ster een gedeelte van het perceel had •onderverhuurd in strijd met het huur contract. Voor de Kantonrechter te Leiden moest de eigenaar evenwel toegeven, dat hij deze verboden on derverhuur jarenlang zonder protest had gedoogd, Hieruit trok de Kan tonrechter de conclusie, dat de eige naar geacht moest worden zijn toe stemming tot onderverhuring te heb ben gegeven. Watersnoodslachtoffers. Een verhuurder vorderde ontrui ming, omdat zijn huurder in strijd met de overeenkomst een gedeelte van het door hem bewoonde perceel onderverhuurd zou hebben aan een familie, die tengevolge van de storm ramp van 1 februari 1953 uit het Zeeuwse rampgebied was geëvacu eerd. De tot oordelen geroepen Kanton voor de prijs van 121.— per maand rechter te Delft besliste echter, dat verhuurd om gebruikt te worden als hier niet van onbehoorlijk gebruik woonhuis en pension. In strijd met kon worden gesproken, omdat in fe- 't huurcontract exploiteerde de huur. burari 1953 ieder, die daartoe in staat der het perceel als kamerverhuur-1 was, moreel verplicht was om daar- bedryf, hetgeen hem een huurop- voor jn aanmerking komende woon- breng6t opleverde van 400 per ruimte ter beschikking te stellen de beschikking. Daar had hy ook nog een deel van zijn meubelen laten staan. Dit alles leverde volgens de Kantonrechter geen onbehoorlijk ge bruik op. Maar de rechtbank dacht er an ders over. De rechtbank besliste, dat gedeeltelijke onderverhuringen ver boden zijn van het moment af, dat de huurder het pand niet meer zelf be woont De rechtbank wees er voorts op, dat hier sprake was van de ex ploitatie van een kamerverhuurbe drijf. En één van de strekkingen van de wettelijke beperkingen nopens het onderverhuren was volgens de recht bank hierin gelegen, dat voorkomen moet kunnen worden, dat de huurder van een woning het gehuurde buiten de wil van de verhuurder om uit sluitend kan maken tot een object van commerciële exploitatie. Dit uitgangspunt werd later ook door de Hoge Raad niet onjuist ge acht. Kamerverhuur of pensionbedrijf. Te 's-Gravenhage werd een woning WEET HEI OOK NIET Vraag J. v. d. S. Vraag over huur verhoging. Antwoord: Uw vraag is zo gesteld, dat wij de beantwoording (nl. bere kening van uw betalingsverplichting) gaarne overlaten aan de daartoe be voegde instantie, t.w. de Huuradvies- commissie, welke instantie rekening kan houden met alle bizondere om standigheden, die mochten kunnen gelden. Het advies terzake zal u 2.50 kosten, bij vooruitbetaling te voldoen. Het secretariaat van deze Huuradviescommissie, waar u de voor indiening van het verzoek om advies nodige formulieren kunt aan vragen is: Hooigracht 1416, Leiden. Vragen A. J. M. te A. inzake huur verhoging van een pand van 2. per week. Antwoord: Inderdaad is het moge lijk de huur zo te laten zoals hij was. Bij de verplichte aangifte van de woning bij de directie van het Groot boek woningverbetering te Den Haag dient dan een verklaring, onderte kend door huurder en verhuurder, te worden overgelegd, dat de huur niet is verhoogd. Wat de tweede vraag betreft, ook op schriftelijk contract gekeurde wo ningen worden automatisch met 25% verhoogd. Vraag: Nadelen permanenten bij borstvoeding. f Antwoord; Inderdaad zijn hieraan nadelen verbonden. Tijdens de pe riode van de borstvoeding worden stoffen aan het lichaam onttrokken, die anders ook als haarvoeding dienst doen. Hierdoor wordt in vele geval len (dit is individueel verschillend) de duur van de houdbaarheid van het permanent geringer. Behoudens de beperkte houdbaarheid zijn volgens onze informaties verder geen nadelen aan het permanenten deze omstandigheden verbonden. Vraag J. J. de J.: over avondcur sus bedrijfsleider. Antwoord: In Leiden bestaat er geen mondelinge avondopleiding voor bedrijfsleider. In Den Haag kunt u zich wenden tot: Avondacademie voor Hogere Bedrijfsleiding, Wasse. naarseweg 39, tel. 775382. (Geen be paalde vooropleiding vereist, wel goede algemene ontwikkeling). De Leidsche Onderwijsinstellingen te Leiden hebben eveneens een cursus voor bedrijfsleiding, maar deze is schriftelijk. Vraag: Route per fiets van Noord- wijk naar Valkenburg. Antwoord: Noordwijk, Leiden, Woerden, Utrecht, Culemborg, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maas- bracht, Echt, Sittard, Valkenburg. Vraag: Idem per bromfiets naar Meerssen, hoeveel km? Antwoord: Zelfde route tot Sittard, daarna langs de grote weg verder via Elsloo naar Meerssen. Afstand 240 km. Vraag: Route per fiets van Rijpwe- tering naar Vught. Antwoord: Rijpwetering, Alphen, Utrecht, Houten, Culemborg, Gelder- malsen, Den Bosch, Vught. Vraag: Route van Nieuwwetering naar Bern per motor; hoeveel km? Welke papieren heb ik nodig, wat zijn de benzineprijzen op de route? Antwoord: De beste route gaat over de grote autoweg in Duitsland, om dat u daarbij in tegenstelling met de route door België en Frankrijk niet met bergen hebt te maken. U gaat dus via Bodegraven de grote rijksweg op langs Utrecht, Veenendaal, Arn hem, Wezel, Keulen, Koblenz, Mann heim, Karlsruhe, Freiburg, Bazel, Dé- lémont, Biel, Bern; afstand 875 km. Papieren hiervoor kunt u aanvragen bij de A.N.W.B., Parkstraat 1826 Den Haag. Misschien kan men u daar ook over de benzineprijs inlichten. hij in een ander De Kantonrechter beschouwde een en ander als een zo ernstig onbehoor lijk gebruik, dat een voortzetting van de huurverhouding niet meer van de eigenaar mocht worden gevergd. De huurder beweerde nog, dat het geen verschil maakte, of hij nu pen siongasten heetft dan wel kamers verhuurt zonder daarbij tevens maal tijden te verstrekken. Doch de Kan tonrechter was het hiermede niet eens. In het laatste geval worden im mers aan het gehuurde veel hogere eisen gesteld. In dit verband wees de kantonrechter er op, dat enkele onderhuurders op hun kamers hun maaltijden pleegden toe te bereiden Het lijk in de Zandvoortse duinen niet te ientificeren Het onderzoek dat dr. J. Zelden- rust, patholoog-anotoom van het mi nisterie van justitie, enige tijd gele den heeft ingesteld naar aanleiding van het vinden van enige delen van een lijk in de Modderkommen in de Zandvoortse duinen, heeft uitgewe zen, dat de gevonden stoffelijke res ten blijken te zijn van een jongeman, die tussen de twintig en vijfentwin tig jaar oud was, toen hij door moord om het leven werd gebracht. De moord moet in de maanden januari of februari van dit jaar zijn gepleegd. Zonder nadere inlichtingen heeft de Zandvoortse politie weinig aan deze gegevens want de registers van vermiste personen bieden geen enkel aanknopingspunt. Het nadere onderzoek in de Mod derkommen levert niet anders op, dat dat zo nu en dan een tot de romp behorend stuk bot wordt gevonden. De korpschef van de Zandvoortse politie doet derhalve een beroep op iedereen, die inlichtingen kan ver schaffen zich te willen melden. Op een eerder gedaan verzoek zijn in de afgelopen weken tal van inlich tingen vaak anonieme binnen gekomen die echter geen van alle 1 tot positieve resultaten leidden. van evacués uit de toenmalige ramp gebieden. Ook al zou de opname van het gezin tegen vergoeding zijn ge schied en als onderhuur te betitelen dan nog zou niet van onbehoorlijk gebruik kunnen worden gesproken, aldus de Kantonrechter. Bovendien zouden de Zeeuwse evacués het per ceel binnenkort verlaten, zodat van de huurder slechts gezegd kon wor den, dat hij ter voorziening in tijde lijke nood het perceelsgedeelte ter bewoning had afgestaan. MR. C. A. BARON BENTINCK ER ZIJN IN HOL LAND veel oude ste den en stadjes. En in die Hollandse steden zijn altyd terrasjes. Hier meèr en daar minder, maar ze zijn er, altijd. Zo'n gezellig zitje bui ten. Wat stoelen ond een tafeltje op het trot toir of in een tuintje, met een hekje er voor of zo maar zonder afschei ding. En als op spaarza me dagen een spaarza me zon schijnt dan zit ten op die stoeltjes oude dametjes en heertjes, 'n handelsreiziger voor gauw-eenkopje-kof f ie, 'n verliefd paar op vacan- tie of een dagje uit. Zo'n Hollandse stad is Leiden en zulke terras jes vinden we hier. Ook .wij zitten wel eens op een Leids terrasje, langs een gezellig-drukke straat zoals er straten in Leiden zijn. LEEN als de zon schijnt en rondom o..s zitten andere mensen ook van de zon te genie ten. En op elk tafeltje witte koffiekoppen op een blaadje, flesjes met frisse dranken, een en kele maal een kost! aar der drankje. De mensen zitten daar en praten mes, .schrijdende oude heren. Vooral de "mat sten geven een waardip accent aan de voorbii- gaande wereld. IkTEMEN WE NU EENS 1 die heer met dat keurig verzorgde witte puntbaard ;e en stijle kortgeknipte knevel. Wandelstok met zilver kleurige knop. Lang zaam en waardig schrijdt hij, recht, kaars recht. Altijd loopt hij alleen en op hetzelfde uur voorbij. Als wij er zitten kijken wij naar hem uit. zien hem voorbij gaan en ogen hem na. Wat is hij, waar komt hij van daan, waar gaat hii heen? Hii gaat daar als een vertegenwoordiger van een vervlogen tijdperk. De tijd van e rijkge- worden planter uit In- dië en de fabrikant in ruste. Mensen die hun zaken rustig deden, nooit haast hadden en ook hun rente in rust verteerden. Die op de soosavonden steevast be gonnen met een kleintje koffie, een kaartje leg den of domineerden en vóór het naar huis gaan een glas port leeg nip- Zij dronken zacht; kijken naar de1 nooit^enever want de mensen die voorbij kruik stond thuis, de gaan, kijken naar el- borrel voor het eten. kaar of zo maar ergens Dat geslacht is bijna heen. uitgestorven. Onze ge- Wij kijken het liefste soigneerde oude heer is naar de mensen "eJ er de laatste telg van. voorbijgaan. Haastige mannen, winkelende da- EN WIJ ZITTEN en kijken. Zinsflarden tuimelden om ons heen; wij .willen niets horen maar luisteren toch om dat het zo moeilijk is om niet te luisteren op een terrasje met men sen van allerlei slag. Met hun kleine en gro te vreugden, met kleine en grote moeilijkheden ook, soms met lust tot roddel. Onbewogen kijkt de zwartgerokte ober rond, spiedend naar seintjes van zyn gasten. Alstu blieft - - Dank U be leefd! Zou hii niets an ders zien en niets ho ren? De zwanen in de sin gel zeilen rustig op en neer, de eenden snate ren en jagen achter broodkorstjes die kin deren in het wate^ gooien. Een oud manne tje hangt over de leu ning. Jonge mannen in elke stad ziin veel jonge mannen die niets om handen hebben voeren een gesprek over wie weet wat, zien meis jes komen en ogen meis jes na. Mensen en mens jes in elk formaat en uitmonstering flaneren voorbij. En wij kijken maar, en de ober kijkt, en alle mensen achter hun drankje kijken. De zon schijnt, de wind plooit rimpels in het singelwa ter. De blanke zwaan roeit statig heen en weer. Stoïcijns. De eni ge die veel zieten niets denkt. Een van Engelands nieuwste vliegtuigen dat op de grote luchtvaartshow op Farnborough te zien is de S-R 53, uitgerust met geleide projectielen aan de vleugeltips. Merkwaardig is het staartstuk met de hooggeplaatste hoogteroeren. Vraag J. C. v. d. P. betreffende seizoenkaart A.D.O. Antwoord: Een seizoenkaart voor de thuiswedstrijden van A.D.O. is in derdaad te verkrijgen. U dient zich hiervoor te wenden tot de voorver koopadressen in Den Haag of tot de administrateur, mr P. Drooglever Fortuijnweg 16 te Den Haag. De prijzen zijn: overdekte tribune: uit verkocht; le rang 40,2e rang .30,achter de doelen 20, Vraag: J. de H. Kunt u mij zeg gen hoeveel sigarettenmerken er in Nederland in de handel zijn? Ik heb 65 verschillende soorten. Antwoord: Eerlijk gezegd, wij heb ben ze nooit geteld en het is ook niet bij te houden. Er komen n.l. steeds nieuwe merken bij van fabrieken, die dan een ander fabrikaat of een oude verpakking t.z.t. uit de roulatie nemen. Maar dik 250 zijn er wel in omloop, dus u kunt voorlopig nog doorgaan met verzamelen. Vraag: v. D. Dezer dagen moest ik met de door mij bestuurde auto links af, maar op de hoek tegenover mij stond een wielrijder „stil", onge veer 11/2 meter van het trottoir. Heb ik er verkeerd aan gedaan, de wielrijder geen voorrang te verlenen? Antwoord: Ja, dat hebt u. Deze wielrijder stond daar vermoedelijk niet voor niets op de rijweg en heeft zeer waarschijnlijk wel even moeten wachten voor een ander voertuig. U had in dit geval moeten „voor-sorte ren", dus voor de bocht naar links naar het midden van de weg gaan en op het kruispunt zodanig moeten blij ven stilstaan, dat het aanwezige ver keer doorgang kon vinden. U had er verstandig aan gedaan, als u die wiel rijder middels een handgebaar ken baar had gemaakt, dat hij moest door rijden. Dit is tegemoetkomend ver keer en geen stilstaand verkeer. Als de fietser dan was blijven staan, had u mogen doorrijden. Vraag abonné: Wanneer heeft de wielrenner Stan Ockers zijn dodelijke val gemaakt? Antwoord-H: Op 30 september 1956. Hij overleed op 30 september 1956. M. de B. Ik wil kippen houden. Bestaan er folders of bestaat er lec tuur hierover? Antwoord: U zoudt zich kunnen aanschaffen het boekje „Weten en Kunnen", no. 226, uitgeverij Kosmos te Amsterdam. U kan hierin zeer veel waardevolle gegevens vinden. Vraag L. S. te L. Ik werk als hulp in de huishouding, oud 7 jaar, verdien f 23.25 per week. -loeveel moet er worden ingehouden voor pre mie AOW en andere soc. lasten? Antwoord: Bent u werkzaam in ter of exttern? (Dus inwonend of uitwonend? J. H. v. M. Mijn verloofde is werkzaam in de huishouding en toen ontslagen (intern). Heeft zij recht ge had op vakantiegeld? Antwoord: Huishoudelijk personeel kan geen rechten doen gelden, indien deze bij de indiensttreding niet zijn overeengekomen. Indien haar werk geefster haar naar huis gezonden heeft, omdat zij met vakantie wilde gaan, zullen wij dit gaarne vernemen, hoewel aan de andere kant het hier een geval betreft, dat reeds „oud" is. Wij zijn van mening, dat u niets meer bereiken kunt. Op grond waarvan is zijn ontslagen? Vraag mevr. J. R. K. Betreft uw vraag over autirverhoging. Antwoord: Gezien het feit, dat u per 8 november 1951 in uw hi»i<. bent getrokken, willen wij gaarne weten, of dit één voor 27 december 1950 ge reedgekomen huis is en zo ja, of in de huurprijs die u toen betaalde de huur verhoging van 1.1.1951 reeds verre kend is. C. v. S. Hoe verwijder ik melk- vlekken uit peau de suède schoe nen? Antwoord: Melk vlekken kan men verwijderen met tetra, maar of de stof van uw schoenen er tegen kan, dur ven wij niet te garanderen. Raad pleeg een goede 'schoenmaker. Vraag abonnee. Betreft vraag bouwen van een noodwoning, waar van de afmetingen nog niet bekend zijn, op een gehuurd stuk land. Antwoord: Wat betreft de gemeen tebelasting, verwijzen wij u naar de desbetreffende gemeente. Inkomsten belasting; cijfers zijn niet te verschaf fen, nu u zelf geheim houdt, wat u weet. Het is echter zo, Jat d^ huur waarde van de woning als inkomen moet worden beschouwd. Daar gaat af wat voor onderhoud moet worden betaald, voor vaste lasten enz. en voorts de afschrijving. De afschrij ving wordt berekend door uit te gaan van de levensduur van de woning (de vermoédelijke levensduur) en de waardevermindering (dus de kost prijs minus restwaarde) over die ja ren te verdelen. Vraag V. H. Ik ben geopereerd wegens nierstenen. De dokter heeft mij in dit verband- verboden peul vruchten te eten. Vallen hieronder ook peultjes, snijbonen en andere bo nen, doperwtjes etc.? Antwoord: Onder peulvruchten vallen ook al de door u genoemde groenten, gedroogde erwten enz. Het is het beste dat u zich ook nog wendt tot uw huisarts, want zijn bevelen dient u in uw eigen belang op te vol gen. A. M. v. d. G. Hoe verwijdert men vetvlekken uit een suède tas? Antwoord: Vetvlekken verwijdert men met tetra, maar of dit in uw ge val ook gaat, durven wij niet te ga randeren. Een goede tassenzaak kan hier uitkomst brengen. Mevr. N. M. W. Met wat voor huurgrens viel men vóór 1.8.1957 in de personele belasting? Is deze grens na 1.8.1957 gewijzigd.? Indien ja, hoe hoog is deze dan nu gesteld? Antwoord: In klasse 3 was de grens 315. Na 1.8.1957 is dit 400 geworden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6