SmacAT mam Oppervlakte- en bevolkingsgroei voor Alphen, Bodegraven, Woerden Italiaans Opera Ensemble Russen per straalvliegtuig naar Amerika Scheep WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Grenswijzigingen in de Rijnstreek Nieuwe gemeente: DRIEBRUGGEN (Vervolg). Gouda, de centrale gemeente van de eerste groep, heeft voor haar ont wikkeling dringend behoefte aan uit breiding van grondgebied. Binnen de grenzen van deze gemeente is daar voor geen voldoende mogelijkheid te vinden. In totaal zal aan Gouda worden toegevoegd een oppervlakte van ca. 644 ha. en 2412 bewoners. Waddinxveen en Reeuwijk. Voorts voorziet het ontwerp in een grenswijziging tussen Waddinxveen en Reeuwijk en tussen Reeuwijk en Haastrecht. De grenswijziging tussen Waddinxveen en Reeuwijk betreft een strook langs de Bodegraafse straatweg waarvan de bewoners: 120, meer op Reeuwijk dan op Gouda zijn georiënteerd, om welke reden deze strook niet is opgenomen in het van Waddinxveen naar Gouda overgaand gebied. De grenswijziging tussen Reeuwijk en Haastrecht houdt in, dat een deel van de onder Reeuwijk res sorterende polder Stein ca. 400 ha., en 340 bewoners, naar Haastrecht overgaat, op welke gemeente deze be woners geheel zijn aangewezen. Zwammerdam. Tot de tweede groep gemeenten be hoort Zwammerdam, dat een zonder ling grensbeloop heeft. De kom van deze gemeente behoort voor een deel bestuurlijk tot Alphen ad. Rijn, ter wijl anderzijds de bebouwing van Bodegraven haar voortzetting op het gebied van Zwammerdam vindt. De bewoners van de landelijke gedeelten van Zwammerdam hebben met de kom geen of nauwelijks enig contakt, doch zijn gericht op de naburige ge meenten Bodegraven, Reeuwijk en Boskoop. Laatstgenoemde gemeente ondervindt het bezwaar van een te nauwe begTenzing waardoor haar ver dere ontwikkeling wordt belemmerd. Voorgesteld wordt aan de gemeente Boskoop toe te voegen: 1. De polder Nesse onder Alphen a. d. Rijn en de polder Rijneveld, voorzover gelegen onder die ge meente, omvattende in totaal ca. 465 ha. met 570 bewoners, die reeds thans in velerlei opzicht tot de Boskoopse gemeenschap behoren. 2. Het onder Reeuwijk gelegen deel van de polder Rijreveld (Spoel- wijk) met het noordelijk gedeelte van de polder Middelburg, zodanig dat de nieuwe grens tussen Bos koop en Reeuwijk zal komen op ca. 35 meter benoorden de. Mid denweg, waar zij za. samenvallen met de grens tussen het sierteelt en veeteeltgebied, in totaal een oppervlakte van ca. 105 ha. met 130 bewoners. 3. Het onder Zwammerdam ressor terende deel de Wijk van de pol der Reeuwijk, ca. 145 ha., 40 be woners, waar le grond blijkens een verrichte bodemkartering ge schikt is voor de uitbreiding van de bedrijven der ingezetenen van Boskoop. 4. Een tot Hazerswoude behorende strook, ca. 8 ha., 70 bewoners, waarin is gelegen het bebouwde zuidelijke gedeelte van de Oostzij - derweg, een grenscorrectie, die tot gevolg za hebben, dat het onover zichtelijk kruispunt van vier we gen, t.w. Hogeveenseweg, Oostzij- derweg, Zijdeweg en Noordeinde onder één gemeente (Boskoop) komt te liggen. Aan Joskoop zei derhalve in totaal een oppervlakte van cf. 813 ha. met ruim 810 bewoners worden toege voegd. Naast overgang naar Boskoop van het hierboven onder 3 ve. melde deel van de gemeente Zwammerdam, houdt het voorstei in een afscheiding Bij herziening van de gemeente grenzen in deze zin zou van de ge meente Zwammerdam slechts een ge deelte van ongev. 270 ha. met 1030 in woners overblijven. Dit gedeelte is te bescheiden van omvang om een be hoorlijk zelfstandig voortbestaan van de gemeente mogelijk te maken. Aan opheffing van Zwammerdam als ge meente valt dan ook bezwaarlijk te ontkomen. Erkenning van de onaf wendbaarheid van deze opheffing maakt het nodig te bepalen aan wel ke gemeente de kom van Zwammer dam zal worden toegevoegd. Voor toe voeging zowel aan Bodegraven als aan Alphen a. d. Rijn kunnen redelij \/OOR hpt DE TWEEDE KEER vond het solisten ensemble van diver- Italiaanse operatheaters gisteren een stampvolle gehoorzaal. Vloeiende muziek, door de handeling des te meer begrijpelijk, werd vertolkt door solisten als Marisa Morel, Luigi di Stefanis, Gastone Presset, Adriano Ferrario, Gino Orlandini en Nancy Riccardi, die zorgden voor een inter pretatie, die er mag wezen. Hierbij werden zij gesteund door de Maestro accompagnatore. Weer gaf het Moer- wijk's operakoor onder leiding van Henk Weimar medewerking. Prijzens waardig voorbereid, is dit koor goed ke argumenten worden aangevoerd in de ko0r-ensemble, die in de Aangezien naar gebleken is, de voor-1 o a.Iiteratuur voorkomen en keur van de bevolking naar Alphen )stMt een dramatisch acce„t te ge- a. d. Rijn uitgaat en aan deze factor' - - - grote waarde moet worden toege kend, is in het ontwerp met bedoelde voorkeur rekening gehouden. De overgang van de kom van Zwammerdam naar Alphen a. d. Rijn brengt mede, dat naar deze gemeente ook overgaat een deel van Bodegra ven, c.a 60 ha., 50 bewoners. Ten aanzien van de derde groep ven, wat dan ook wel eens de over hand kreeg boven het vocale. De stadsgehoorzaal heeft nu eenmaal een zeer gevoelige acoustiek, die men eerst moet leren kennen, om bij sterke stem uitzetting toch steeds een gave toon te kunnen maken. Hierin slaagde men welhaast 't beste in Ver di's „Slavenkoor". De begele.ding aan de vleugel was van gemeenten wordt een regeling ditmaal in uitnemende handen bij voorgesteld in dier voge, dat deEfrem Casagrande, dit voortreffelijk daartoe behorende zes gemeenten met ingespeeld is en terecht liet de diri- minder dan 1000 inwoners of iets gent de actieve accompagnateur de- daarbove** (Waarder) worden opge- lien in het overgroot succes, dat be lieven^ terwij' overigens wordt voor I haald werd De soliërende Italiaanse zien in bezwaren, die het huidige zangeressen en zangers deelden al grensbeloop op een aantal plaatsen niet minder in de bijvalsbetuigingen oplevert Bedoelde bezwaren vloeien 1 van de grote schare luisteraars. In o.m. hieruit voort, dat de buurtschap Italië het land van vocaal-drama- Driebruggen tot twee gemeenten tische kunst zijn er op dit gebied (Lange Ruige-Weidt en Waarder) en geweldige sterren aan het firmanen' de buurtschap Nieuwerbrug zelfs tot I Misschien zijn deze niet de eersten vier gemeenten (Bodegraven, Waar-Ivan de eersten, maar zij weten wat zingen is, wat acteren is en wat goed dragen van een costuum is. In de en semble werd uitstekend partij ge maakt. Zij kennen hun publiek en weten de zaal tot dol enthousiasme te brengen. der, Barwoutswaarder en Rietveld) behoort, dat het territoir van Heken dorp uit twee gescheiden gedeelten bestaat en dat de gemeente Woerden elke mogelijkheid tot uitbreiding mist. Bij de opstelling var het plan tot herziening van de gemeentelijke in deling van het ondeihavige gebied is uitgegaan van de overweging, dat in dit gebied twee afzonderlijke delen zijn te onderscheiden en wel ener zijds het zuiver agrarische deel, ge vormd door de gemeenten Lange- llUUUi UCl VUUIOICI lil CCII ai>3V,UClUlllg r, T_ van deze gemeente van twee andere Ruige-Weide, Hekendorp en Papekop, r» a ümpflp npt PTfiAffto oprlopl c uan delen, t.w., een aan de gemeente Bo degraven toe te voegen gebied (Oud- Bodegraven met omgeving) ca. 550 ha. met 1274 bewoners en een naar de gemeente Reeuwijk overgaand ge bied (Tempel, Oud-Reeuwijk-Oude Vanmorgen vroeg is een Russisch passagiersvliegtuig met straalaandrij ving van het type TU 104 uit Moskou naar de Verenigde Staten vertrokken met zestig leden van de Russische delegatie naar de Verenigde Naties aan boord. Volgens het Russische persbureau Tass verwacht men, dat de TU 104 slechts dertien vlieguren nodig heeft om haar bestemming te bereiken. Het toestel zal Londen, Keflavik (IJsland) en Goosê Bay (Labrador) aandoen. Tass voegt er aan toe, dat dit het eerste Russische passagiersvliegtuig zal zijn, dat in de V.S. landt, maar het is niet de eerste keer, dat 'n Russisch vliegtuig naar de V.S. is gevlogen. Twintig jaar geleden vloog een toe stel, bestuurd door Valery Tsjkalof en Michail Gromof in zestig uur naar de V.S. De TU 104 zal soms 900 km. per uur vliegen. De Sowjet-Unie beschikt thans over nog modernere passagiers vliegtuigen dan de TU 104, n.l. de „Rossiya", de Oekraina" en de „Mos- kwa". Deze toestellen zullen spoedig in dienst gesteld worden. De „Ros siya" b.v. zal zonder tussenlanding naar Amerika kunnen vliegen, aldus Tass. POTLOOD en GEEST alsmede het grootste gedeelte van Waarder, anderzijds de Rijnstreek, waarnaast de agrarische bevolking zich een bevolking heeft gevestigd die haar bestaan vindt in handel en industrie. De bebouwingen in deze twee gebiedsdelen »iji op vrij grote afstand van elkaar gebleven. Door de aanleg van de rijksweg Den Haag- Utrecht is de scheiding in het land schap nog sprekender geworden. Het ligt dan ook voor de hand het gebied voor de gemeentelijke indeling te (splitsen in een zuidelijk en noorde- Hoogleraren aan de universiteit lijk gedeelte, onderling begrensd door van Indonesië en verscheidene stu- jde rijksweg, dentenorganisaties hebben er onlangs Nederlands onmisbaar in Indonesië No. 528. Horizontaal: 1. rekening, 5. lotwoord van liturgische gebeden, 8. pelgrimsstaf, 11, smeltvat, 13. deeg, 15 gesloten, 17. aardrijkskundige aandui ding, 18. badplaats in Duitsland, 20. lidwoord, 21. meisjesnaam, 23. elk, 25. zijtak Ebro, 27. doen of iemand er niet is, 29. Rom. keizer, 30. einde. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. vast rant soen, 4. reeds, 5. onheilaanbrengende godin, 6. gebruikt men voor het land, 7. bijwoord, 9. enige, enkele, 10. gem. in Groningen, 12. gem. in Limb., 14. hogepriester te Silo, 16 lied, 19. broei- peaan, 26. ik (Lat.), 27, agkomstig van neon, 28. na dato (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing. No. 527. Horizontaal: 1. Verne, 5: iep, 7. on, 8. Aden, 10. smet, '1. fa, 12. ster, 13. tin, 14. baan, 15. iet 16. ram, 17. peer, 18. o.r., 19. moer, 21. idee, 22. na, 23. kok, 24. slang. Verticaal: 1. vol, 2. en, 3. Namen, 4. "der, 5. in, 6. plant, 9. et, 10. stam, 11. der, 12. Saar, 13. tier, 14. broek, 15. eëel, 17. poes, 19. md, 20. rag, 21. ik, 22 na. bij de Indonesische regering op aan gedrongen op middelbare scholen weer lessen in het Nederlands in te voeren. Zij betoogden dat een goede kennis van het Nederlands nog steeds onmisbaar is voor een academische studie in Indonesisch recht, Indone sische letterkunde en Indonesische geschiedenis. Professor dr Purbotjaroko zeide zelfs, dat het onderwijs dertig jaar terug is gezet door de afschaffing van het Nederlands als leervak op de middelbare scholen. Studenten, die deze taal niet beheersen, komen voor vele problemen te staan. Hij wees er op, dat van de studieboeken, die tij dens het Nederlands bestuur over In- donesië zijn geschreven, er nog niet één in het Indonesisch is vertaald De regering, die spoedig na de over dracht van de souvereiniteit in 1949 het Nederlands door Engels oy de universitaire studie verving, heeft tot dusverre zelf niet aangegeven, dat zij deze kwestie zal bestuderen. De resultaten van de lessen in Engels op de middelbare scholen zijn practisch nihil. Zowel de Indonesische als Neaerl. geleerden gebruiken het Nederlands voor het vastleggen van de resulta ten van hun onderzoekingen. Des kundigen zijn 't er over eens, dat het nog een generatie zal duren, voordat deze boeken in het Indonesisch zul len zijn vertaald, welke taal boven dien nog niet voldoend is ontwikkeld om in wetenschappelijke werken te worden gebruikt. Treinoverval op Sumatra Een gewapende bende van twintig man heeft in het weekeinde in Nodrd- Sumatra een passagierstrein aange houden en een bedrag van bijna an derhalf miljoen roepiah geroofd. De rovers hadden zich vermomd als spoorwegarbeiders. Zij zwaaiden met een rode vlag, waarop de ma chinist de trein tot stilstand bracht. Met de buit van anderhalfmiljoen roe. piah de lonen voor de arbeiders van twee Nederlandse ondernemin gen in het regentschap Langkat verdween de bende in het oerwoud. Elektriciteit uit kunstmatige regen De elektriciteit, die de bewoners rvan Rome gebruiken, is grotendeels 22. zoon van Jacob, 24. Euro-1 opgewekt met behulp van kunstmati ge regen, zo heeft het hoofd van de energievoorziening van de stad, de oud-minister Guido Corbellini, mee gedeeld. Hij verklaarde, dat men sinds een half jaar met behulp van zilverchlo ride regenwolken, die uit de Tyr- rheense Zee de Appennijnen naderen, zich laat ontlasten boven het bekken van de Anio, een zijrivier van de Ti ber, waar het water wordt verzameld dat de elektrische centrales moet aan drijven. Voor wat het zuidelijke gedeelte betreft strekt het ontwerp tot vor ming van een nieuwe gemeente, be staande uit de grootste delen van Je- kendorp, Papekop, Lange-Ruige-Wei- de en Waarder. De omvang van deze zuiver agrarische gemeente, die ca. 2900 inwoners zal tellen moet vol doende worden geacht om haar le vensvatbaarheid te waarborgen. Teneinde de noordelijke grens van de nieuwe gemeente over de gehele lengte de rijksweg te kunnen doen volgen wordt voorgesteld het deeltje van Woerden, dat ten zuiden van die weg is gelegen, aan die gemeente toe te voegen. Met betrekking tot het ten noorden van de rijksweg gelegen gebied is aandacht geschonken aan de vraag, of vorming van een nieuwe gemeen te, tussen Bodegraven en Woerden, met Nieuwerbrug als centrum, tot een aanvaardbare oplossing zou kun nen leiden. Een gemeente als hier be doeld, zou echter, naar gebleken is, te gering van omvang en inwonertal worden, om voldoende levenskrach tig te kunnen zijn. Op grond hiervan is er van afgeziei de vorming van een nieuwe gemeente ten noorden van de rijksweg te bevorderen. Het onderhavige voorstel houdt dan ook in, dat het hier gelegen gebied van de gemeenten Lange-Ruige-Weide, Waarder, Barwoutswaarder en Riet veld, deels naar Bodegraven, deels naar Woerden, overgaat. Dientengevolge zal aan Bodegraven met inbegrip van de uitbreiding aan de westzijde dier gemeente een op pervlakte ca. 123Ó ha. met 2326 be woners en aan Woerden een gebied van ca. 900 ha. met 1058 bewoners, worden toegevoegd. DIPLOMA'S LEIDSE ANALYSTEN- SCHOOL. Aan de Leidse Analystenschool wer den de volgende diploma's uitgereikt: Het diploma Laboratoriumassistent A verkregen: M. v. d. Bent, Noord- wijk,, N. v. d. Hoogt, Leiden, A. Ligt- hart, Oegstgeest, H. W. Schuurman, Leiden en M. Doesburg, St. Niklaas (België). Het diploma Laboratw.riumassistent B verkregen: (met de aantekening „met lof"): J. Parlevliet, Katwijk, G. Lemmen, Leiden, F. H. v. Oosten, Lei den; (met de aantekening „tot genoe gen"): M. Vooijs, Katwijk aan den Rijn en verder: H. W. Andersen, Zandvoort, H. W. Egter van Wisse- kerke, Leiden, W. N. v. Heusden, Leiden, M. de Raart, Aalsmeer, X. v. Katwijk, Leiden, A. G. v. d. Boon, Bo degraven, E. M. Tijssen, Zoeterwou- de, L. Doesburg, St. Niklaas (België), E. E. H. Breton van Groll, Alphen a. d Rijn, D. H. Schravendeel, Lisse, J. Beker, Bodegraven, R. H. Kramer, Boskoop. Voor het examen „Leerling Ana- lyst(e) medische richting" (afgeno men door de Koninklijke Nederland se Chemische Vereniging) slaagden: Br. Dubritius, Noord wij kerhout, Br. Emarus, Noord wij kerhout, J. L. Dib- betz, Oegstgeest, E. Flinterman, Kat wijk aan Zee, A. v. d. Veld, LJmui- den, mevr. C. P. M. v. VlietTeuben, Leiden, M. H. G. Tressel, Utrecht. 3 Kandidaten kregen een her-exa men. en duet in Donizetti's „Don Pas- quale" goed in de smaak. Ferrario en Nanci Riccardi werden gehuldigd. Gastone Presset met z'n prachtig bas- geluid zette de zaal xr lichter laaie toen hij een geestige interpretatie gaf van Don Basilio en het vernuft van Rossini zo'n juist accent gaf. Over de gehele voorstelling als wij dit spectacle coupe zo noemen mo gen lag een vlotte vaart, waar van niet alleen alle heren door hun kordate allure een voornaam aan deel hadden o.a. de tenor Luigi di Stefanis, en de mooie bariton Orlan dini en Ferrario, maar ook de dames, die als tragediennes hun kwaliteiten bezitten. Konden wij Marisa Morel als Madame Butterfly niet algeheel be wonderen, in La Tosca was zij bijzon der op haar plaats en de liefdeslyriek in La Bohème was mooi van een voud. Ook Nancy Riccardi had haar momenten onder andere als Gilda Risoletto's dochter Gastone Presset gqf een fascinerende vertolking van de wijze lessen, die de verbijsterde Boris Godoenow aan zijn jonge zoon geeft als hij hem als Czaar moet op volgen. 't Valt te waarderen, dat bui ten het kader van de Romaanse mu ziek ook iets van de grote en meest oorspronkelijke Russische componist Modjest Moussorgsky werd gezongen. Ten slotte duet, aria en het beroem de sextet uit Lucia di Lammermoor. 40 jaar bij Leidse Lichtfabrieken N. de l'Ecluse kreeg Kon. onderscheiding Voor de heer N. de l'Ecluse, werk zaam aan de Lichtfabrieken, afd. Gas, was het gisteren een vreugdevolle dag. Hij herdacht het feit, dat hij veertig jaar geleden zijn intrede deed bij de Stedelijke Lichtfabrieken, afd. Gas. Dit jubileum vond een bijzon dere bekroning door de toekenning ener koninklijke onderscheiding, nl. de eremedaille in brons, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, die de burgemeester ,jhr mr F. H. van Kinschot de heer De l'Ecluse op de borst speldde in tegenwoordigheid van de wethouder voor de bedrijven, de heer D. van der Kwaak en de di recteur der fabrieken, de heer ir Y. Ykema. Na deze plechtigheid wachtte de heer de l'Ecluse de gebruikelijke huldiging in de directiekamer. We gens verhindering van de heer Yke ma, nam de hoofdingenieur, afd Gas, de heer T. Lentelink, hier de hon neurs waar. Deze wenste de jubi laris allereerste geluk met de ko ninklijke onderscheiding, die z.i. te vens een erkenning betekent van de waardering die de leiding van het bedrijf heeft voor de capaciteiten van de heer De l'Ecluse. Spr. feliciteerde hem daarna met zijn 40-jarig jubi leum en sprak de wens uit dat de resterende jaren op dezelfde uitste kende wijze zullen worden doorge bracht. Bij deze goede wensen slo ten zich de overige, bij de plechtig heid aanwezige heren gaarne aan. Namens de personeelsvereniging der Lichtfabrieken boden enige verte genwoordigers met toepasselijke en waarderende woorden een geschenk aan. In de kantine van het bedrijf hadden zich inmiddels de collega's van de heer De l'Ecluse verzameld en hier maakten de heren J. F. Kloeg en W. P. Dool zich tot tolk van de gevoelens van het personeel der afd. Gas industrie. De heer Dool bracht menige episo de uit de lange diensttijd van de jubi laris in de herinnering terug en- wist daarbij de teamgeest in de afdeling op treffende wijze tot uiting te bren gen. Hy besloot zijn met vele gees tige opmerkingen gekruide toespraak met de aanbieding van een attentie der naaste collega's. Na een dankwoord van de heer De l'Ecluse kwamen velen hem met zijn jubileum en met de onderscheiding geluk wensen. Dit hebben wij niet meer bijgewoond, maar is prachtig. De ganse avond was er wisseling en modulatie in de ge- voelssituatie en karakteristiek van de personen. Zo luisterde men in stilte en onder de indruk van de interpretatie werd er lang en luid gejubeld. Voor het opera-lievend auditorium (in de goede betekenis gezegd) was het een schotel vol lekkerbeetjes; een volledig succes door de prikkelende voortva rende uitvoering in een welhaast voortdurende goede combinatie van samenzang, van volume, omvang en levendige maar toch sobere actie. Efrem Casagrande verstaat uitste kend de moeilijke kunst van bege leiden. J. Kortmann. Burgerlijke Stand Geb.: Adrian us, z. v. J. Disselveld en S. v. Vegten: Jacobus, z. v. C. J. Laterveer en J. Ruitenbeek; Teunis Johannes, z. v. W. v. Rooijen en J. W. v. Kooperen; Jessie-Ann, d. v. W. C. A. v. Kerkhof en J. Fenwick; Ma ria Jantina d. v. A. Brinks en A. Branbergen; Aagje, d. v. W. Noort en J. C. Noort; Hermanus Johannes, z. v. C. P. L Compier en E. J. Heemskerk; Antonius Adrianus Ge- rardus z. v. H. J. van der Poel en M. J. H. Gerse; Elisabeth Maria, d. v. H. N, van den Berg en E. C. Ederveen, Cornelia Maria, d. v. J. de Haas en G. v. Beelen; Cornelia Wilhelmina d. v. J. Vliet Vlieland en A. M. van der Spek; Pieter, z. v. B. van der Plas en T Kuijt; Marius, z. v. A. M. v. Kampen en G. Pabst; Marinus, z. v. G. H. van der Meijden en J. H. Kruize: Antonius Gerardus.Maria, d. v. F. G. M. Langebroek en M. M. v. Kempen; Maria, d. v. P. J. den En gelsman en L. W. M. v. Helden; Ma ria Josephina d. v T. M. Mathot en M. van der Plas; Anne Willem z. v W. v. Duijn en A. Twigt; Nicolaas Jacobus Wilhelmus, z. v. C. H. de Groot en B. de Geus; Margaretha Maria Josepha, d. v. A. van der Blom en C. Sterkens; Oscar Barend Win- frid, z. v. M. S. Verlinden en R. P. Dado; Christianus Theodorus, z. v. P Eradus en P. Hoppenbrouwer; Ma rianne, d. v. P. C. de Bolster en S. M. C. Regeer: Catharina Maria d. v. P. J. de Groot en M. v. Polanen; Hendrika Johanna Antonia, d. v. J. Klein en W. S. Streekstra; Johannes Marinus. z. v. J. Wolters en C. Smit; Herman Pieter Hansje, z. v. P. H. van den Berg en J. Warmerdam. Getr.: J C. M. Schreurs en M. E. T v. Iersel; W. v. Kleeff en H. L. Ar- noldus; A. v. Haarlem en I. Planjer; H. A. v. Ingen Schenau en D. Sloos; W. M. J. Rietbroek en C. v. Houten. Overl.: F. Kerstens, 89 jaar, man: G. Ouwehand 41 jaar, man; P. Blote 73 jaar man; N. v. Varick 33 jaar. echtgenote van B. Lamboov; A. Ouds hoorn 76 jaar, man; H. P. M. v. Kam- nen 5 jaar, dochter; M. H. van Ulden 73 jaar, weduwe van P. M. Verhoef: J. M. G. W. van der Maazen 72 jaar, man; C. J. Heijns 65 jaar, man; D Roest 61 jaar, man; L. Aalten 60 jaar, man. Trianon: Luxor: (18 BIOSCOPEN „Der Bettelstudent" (a.l.) „Kitty in de grote wereld (reprise) (a.l.) „Het verdachte huis' jaar) „Het trottoir'' (18 jaar). Jeugdvoorstelling: „John en Julie (a.l.). „Geen plaats voor wilde dieren" (reprise) (a.l.) Donderdagcyclus (5 sept.): „Bittere Rijst" (strikt volw.) Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 4 September 1857 Advertentie: De Buitenplaats Stadvliet aan den Hoogen Rijn dijk onder Soeterwoude, in het Heeren-Logement aan den Burg binnen Ley den oppeveild, is in Bod geb ragt op f5.700. Bij ten overstaan van den te Warmond residerenden Nota ris J de Crane gehouden Veiling is de Bouwmanswoning met lan derijen, te zamen ter grootte van 30 bunders, 52 roeden, 67 ellen, genaamd de Doeswoning onder de gemeente Leider dorp, in Bod gebracht op eene som van 1 37.600, nader verhoogd met f 2.400. R.K. invaliden van Leiden en omgeving waren een dagje uit Het was weer de eerste dinsdag in sept., de traditionele uitgaans dag van de r.k. invaliden van Leiden en Omstreken, die zich weken van te voren reeds op deze dag verheugen. Ze hebben een heel prettige dag ge had. Om half acht begon de rond gang door Leiden om op de verschil lende punten de leden, die heel slecht ter been zijn van huis te halen. Om ongeveer half negen vertrok ken de reizigers van het kerkplein van de St. Petruskerk. Het weer was goed en heeft zich goed gehouden. Langs de kust ging het eerst, voor de koffie, naar het kopje van Bloemen- aaal met z'n prachtige uitzicht. Er was een reuze prettige stemming. Na een uurtje weid de reis voortgezet. Men reed nu weer een gezellige weg en gingen door Amsterdam waar het op het spitsuur nogal druk was. Maar de chauffeurs koersten door alle druk. te heen Dan ging het op Oud Val kenveen aan waar een heerlijke maaltijd wachtte. Het gehele gezel schap liet zich de maaltijd-goed sma ken. Na het eten is men de speeltuin ingegaan om te genieten van het mooie weer, vooral de bootjes hadden veel aftrek. De meesten waren aldra flink nat maar hadden niet veel lust om uit te stappen. Aan alles komt 'n eind en ook nier klonk het vertrek sein veel te vroeg. Toen iedereen weer in de bus zat ging het door een prachtige omgeving De bussen re den door Hilversum langs de Studio's en het nieuwe raadhuis. De laatste aanlegplaats was Anke veen waar in het Polderhuis thee ge dronken werd. Na een half uurtje stapte men in voor de laatste etappe. De stemming was prima tot het eind toe; een ieder was zeer dankbaar en het bestuur mag weer met trots te rug zien op deze dag. Onder de reis werden de mensen nogal eens getrac- teerd, wat in goede aarde viel. Be stuur en leden zijn daarom een ieder, die heeft geholpen deze dag zo goed te doen verlopen, zeer dankbaar. ,Aan de leden nog een woordje: maak veel propaganda voor Uw bond, maak leden want er zijn in Lei den nog heel wat r.k. invaliden, die geen lid zijn. Maak ook veel donateurs. U weet het toch nog: wie het grootste be drag binnen brengt aan donaties gaat volgend jaar gratis mee uit. tfari (L DURE ONDANK De rust van de zondagmiddag werd verstoord door geroep vanuit een étageraam. „Er ligt er een in het water". Een eerste reactie van de mensen, die het roepen hoorden, was omkijken niets zien en door lopen. Een melkhandelaardie zojuist bezoek ontving en staande in de deuropening van zijn huis de alarm kreet opving, keek zag evenmin iets maar nam de zekerheid om naar de waterkant te lopen: men kan nu een maal niet zien. wat zich beneden de wallekant afspeelt. Zijn initiatief heeft' een jongetje het leven gespaard. Het bleek, dat een knaapje, in zijn spel verdiept, te water was geraakt en daar het geen houvast kreeg aan de gladde en hoge kadewand, met de dood worstelde. Met enkele sprongen was de melk handelaar op de plaats van het drei gend onheil en knielend green hij de kleine drenkeling bij zijn kuif. Druipend en rillend verdween het jochie naar huis. De redder sloeg zijn broekspijpen af en wilde eveneens naar binnen gaan, toen hij tot de ontdekking kwam, dat hjj verschrikkelijke vlek ken in zijn broekspijpen had gehaald. Vlekken van modder en stookolie. „Het was er een uit de Jan Vos- sensteeg", werd er opgemerkt. Maar uit die kringen heeft sinds zondag nooit iemand geïnformeerd, wie wel de redder van zijn kind was. Nie mand ook heeft daar enig vermoe den, dat de redding van zijn kind de redder een nieuw pak kost.... Tewaterlating Op de scheepswerf van de Gebrs. Boot alhier zal zaterdagmiddag om 3 uur de tewaterlating geschieden van de motortrawler „Jan Senior", Vlaardingen 84, welke gebouwd is in opdracht van de N V Zeevisserij en Haringhandel voorh. A. Verboon te Vlaardingen. Bejaardensociëteit „Herensingel" De leden van de Bejaardensociëteit van de parochie Herersingel worden er aan herinnerd, dat donderdag 5 september de wekeliikse bijeenkom sten weer beginnen Nieuwe leden zijn van harte welkom. Engels meisjeskoor naar Leiden „Orpington Junior Singers", een meisjeskoor uit Orpington in het graafschap Kent (Eneeland) hebben het voornemen om in de loop van hun achtste bezoek aan Nederland dit iaar ook Leiden aan te doen. Op vrijdag 13 september a.s. zal het koor de gast zijn van de Gemeentelijke Hogere Bureeschool voor Meisjes aan de Garenmarkt Het koor dat onder leidigg van Sheila Moss in 194C be gon met 15 leden, telt nu hiina 100 zangeressen» Het heeft in Engeland en Nederland een goede -aam ge maakt, hetgeen moge blijken uit de vele opnamen die reeds voor de BBC radio en televisie werden gemapi<t en uit het feit, dat ook de NCRV in het koor belangrijke stof ziet voor de beide m«vlia. We z?p*> koor met grot' ^t.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2