CaiciaeSoma/nt Zorln wil toch nog verder praten Lyceum in Arkansas niet voor negers Russen zij'n Misbruikte gastvrijheid De treinramp op SxeUtxamp ap Jamaica vatt manttetacHtige atnuang Jamaica Toenemende Russische invloed in Syrië Televisie aan de wand Raket en anti-raket Duits-Russische onderhandelingen in impasse Tijdelijk regen Directeur: C. M. v. HAMERS VEI D. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14200 i moeilijke vJnderhandelaars KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd„ f 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes f 1.50 Over fundamentele ontwapeningskwesties De Sowjet-Unie heeft dinsdag, bij monde van haar afgevaardigde naar de ontwapeningsbesprekingen te Lon. den, Valerian Zorin, geweigerd dui delijk te verklaren, of zij de joagste Westelijke voorstellen voor een eer ste fase in de ontwapening al dan niet heeft verworpen. Zorin verklaar de alleen, dat hij bereid was, van daag „fundamentele ontwapenings kwesties" te bespreken. Zoals bekend was Zorins eerste reactie op de Westelijke voorstellen dat deze „niets van waarde" bevat ten. Toen de subcommissie voor ont. wapening na een lang weekeinde dinsdag weer bijeenkwam, stelle de Amerikaanse afgevaardigde stassen, die pas te Washington overleg aeeft gepleegd met president Eisenhower en minister Dulles, Zorin een aantal vragen. Zo wilde hij weten, welke onder delen van de Westelijke voorspellen voor Moskou onaanvaardbaar zijn en hoe de Sowjet-regering denkt over bepaalde kwesties, die in deze voor stellen aan de orde worden gesteld. Ook de Britse vertegenwoordiger Alan Noble vroeg, of Zorins eerste reactie beschouwd moet worden als het laatste woord van Moskou. RAKETTEN EN PROPAGANDA continentale raket succesvolle re sultaten hebben verkregen, is het de wereld wel duidelijk geworden, dat er in Moskou in wezen niets veran derd is. Molotof c.s. mocht in de da gen van Stalin geëxecuteerd zijn, ter wijl hij nu als (volkomen nutteloze) ambassadeur in Mongolië is wegge werkt voor het buitenland blijft de Sowjet-politiek volkomen gelijk. Men probeert door allerlei diplomatieke, politieke en propaganda-trucs de Russische invloed uit te breiden, wat we vroeger de koude oorlog noemden. Het spel wordt handig gespeeld. 0 dat moet worden toegegeven. De Russen zijn bereid tot elk overleg, dat maar gewenst wordt, maar al pratende weten ze het zo handig te draaien, dat de conferentie steeds mislukt en altijd is het de schuld van de tegenpartij Soms is de toeleg wat al te doorzichtig en ma noeuvreert men wat al te brutaal, zo als bijv bij de ontwapeningsbespre kingen te Londen, waar het succes met de raket de Russen er toe ge bracht heeft, om de Westelijke voor stellen reeds als waardeloos af te wij zen nog vóór ze besproken waren. Desalniettemin zijn zij bereid om ver der te praten, maar dan over „funda mentele kwesties", d.w.z. kwesties waarover men dagen en weken en maanden lang kan doorzagen zonder ooit tot een resultaat te komen. Zo doende kunnen zij rustig doorgaan met aan de ene kant van de daken te schreeuwen, dat de kernwapens moe ten worden afgeschaft, terwijl zij aan de andere kant koortsachtig proeven nemen met steeds groter en gevaar lijker moordtuig. De Russische politiek is één stuk propaganda en wie 3r in vliegt wordt er de dupe van. Men ziet de resulta ten in Syrië en men ziet met bezorgd heid de ontwikkeling in Indonesië. Volgens de Amerikaan Henderson, die zojuist een reis door het Midden- Een Nederlander, die te Le Rouret bij Grasse, aan de Franse Riviera, een villa bewoont, een zekere heer van Dijck is maandagochtend bijna het slachtoffer geworden van zijn gastvrijheid. Hij had twee senegalezen, die hij toevallig in Cannes had leren ken nen, voor het avondmaal uitgenodigd. Later op de avond zochten de twee gasten ruzie met de Nederlander en diens tuinman en eisten geld van hen. De tuinman gaf de drieduizend frank (ongeveer dertig gulden) die hij bij zich had. De heer van Dijck slaagde erin te ontsnappen en ging hulp ha len. De twee Senegalezen vielen uic zujui&b ecu icxs uuur net ivnuucix- ciaar op de tuinman aan, wie zijn em- Oosten heeft gemaakt, is Syrië reeds stige verwondingen toebrachten. De zover heen, dat het practisch als ver-politie heeft hen nog niet kunnen loren moet worden beschouwd. achterhalen. De Russische afgevaardigde ant woordde slechts, dat zijn delegatie bereid was „fundamentele ontwape ningskwesties" te bespreken. Tegen Stassen's voorstel om het overleg woensdag voort te zeftten, zei hij geen 'bezwaar te hebben. President Eisenhower heeft dins dag verklaard, dat het aan de Russen is om de volgende stap te doen om uit de impasse bij de ontwapenings besprekingen te geraken. Hij merk te op dat hij geen enkele bijzondere opbouwende stap kon zien, die de westelijke mogendheden op het ogen blik zouden kunnen doen. Het ministerie van openbaar wel zijn van Jamaica heeft officieel me degedeeld, dat 173 personen bij de treinramp van zondagavond j.l. om het leven zijn gekomen. Er zijn ze ven honderd gewonden. Een aantal der laatstgenoemden zal voor hun verdere leven verminkt zijn. In een volkomen vernielde wagon werd onder een stapel lijken een driejarig meisje aangetroffen, öfct alleen een paar schrammen had op- gelopen. Haar ouders waren om het leven gekomen. Het merendeel van de lijken heeft men nog niet kunnen identificeren. Vele lijken werden naast de resten van de trein op de grond xieergelegd. Zware tropische regens, die op de langdurige droogte volgden, veran derden de grond in modder. Hierop lagen de lijken. Zo was het Deeld toen familieleden in bussen en auto's op de plek des onheils arriveerde». Bedreigde nabuurstaten Syrië en de Sowjet-Unie hebben besloten een akkoord te tekenen over economische en technische samenwer king in Syrië, aldus heeft radio-Mos kou dinsdag gemeld. Een Russische afvaardiging zal binnenkort naar Sy rië vertrekken. De Russen zullen hulp verlenen bij de aanleg van spoorlij nen, autowegen en bevloeiingswerken, bij de bouw van fabrieken en bij het zoeken naar bodemschatten. Drie Syrische economen zijn dins dag uit Moskou vertrokken, waar zij een week lang besprekingen hebben gevoerd. Een afvaardiging van de commissie voor buitenlandse zaken van het Sy rische parlement zal binnenkort op uitnodiging van de Russische rege ring een bézoek aan Moskou bren gen. MEER HULP VOOR JORDANIë. Volgens van officiële zijde verkre gen inlichtingen heeft Loy Henderson, de deskundige van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, die een bezoek aan het Midden-Oos- Harde jongen een zachtgekookt eitje ten heeft gebracht, erop aangedron gen dat de Verenigde Staten de aan Syrië grenzende landen en met name Jordanië, meer hulp zullen verlenen. Henderson meent, dat vergrote Amerikaanse hulp het onmiddellijke antwoord moet zijn op de jongste ont wikkelingen in Syrië, die de Sowjet- Unie grote invloed in dit land hebben verschaft. Vernomen wordt, dat Henderson er de nadruk op heeft gelegd, dat het noodzakelijk is Jordanië te bescher men tegen de ireiging van ondergra ving door communistische groepen, die Syrië als bruggehoofd voor hun acties gebruiken. Van welingelichte zijde wordt nog vernomen, dat Henderson van mening is, dat weinig kan worden gedaan om het getij in Syrië zelf te doen ke ren en dat de Verenigde Staten er daarom naar moeten streven de com- GOUVCmCUr nH^QilHHlt munistische vloedgolf van Syrië een 173 Personen zijn maandag op het eiland Jamaica om het leven gekomen doordat een uit tien wagons bestaande personentrein bij Kendal, een 100 km. ten westen van Kingston, gedeeltelijk ontspoorde. Volgens de laatste IrOOlSC CCOnOITllC berichten zouden bij deze ramp meer dan 500 reizigers zijn gewond. De om vang van de ramp, welke ontstond toen door het afremmen van de trein Het secretariaat van de Poolse com- een koppeling brak, werd in ernstige mate vergroot door het feit, dat vijf munistische partij heeft, naar ver- rijtuigen in een ravijn stortten. De foto toont redders bij een volkomen luidt, de afdelingen van de partij een vernielde wagon langs de spoorbaan. halt toe te roepen. i Ongeluk bij Navo-manoeuvres Een Deense motortorpedoboot is vandaag gezonken en een tweede ernstig beschadigd bij een botsing tij dens NAVO-manoeuvres bij het Deense eiland Langeland. Eén mo troos wordt vermist. De „Flyvelisken" en de „Hoegen" kwamen in aanvaring na een schijn- aanval op een aantal oorlogsschepen. De „Hoegen" zonk spoedig." Vier le den van de bemanning hebben ver wondingen opgelopen en één wordt vermist. De radio-pionier dr. Lee de Forest, die maandag zijn 84ste verjaardag vierde, heeft op die dag de aanvraag ingediend voor een octrooi op een te levisie-ontvanger, die als een schilde rij aan de muur kan worden gehan gen. Volgens de uitvinder, die reeds in 1906 grote bekendheid verwierf door de uitvinding van de vacuumbuis, is het thans mogelijk de ruimte in het 10 centimeter diep toestel zodanig te o f benutten, dat met toepassing van een dat het mogelijk is een vijandelijke nieuw soort platte buis het gehele intercontinentale raket met een an- toestel met meer rmmte inneemt dan dere raket te onderscheppen. een normaal schilderij. Bovendien kunnen met dit toestel zowel zwart- „Wij moeten met de bouw van deze wit beelden als gekleurde worden op- raketten zo snel mogelijk beginnen gevangen. 'voegde hij eraan toe. rassenscheiding Op bevel van de gouverneur van de Amerikaanse staat Arkansas mochten negen neger-leerlingen dinsdag het stedelijke lyceum van Littlerock in Arkansas niet binnengaan. De gou verneur, die het niet eens is met het integratieprogramma van de regering van de V.S., verdedigde zijn besluit met de verklaring, dat de enige ma nier om de orde te bewaren is de scholen op dezelfde wijze als voor heen te besturen. Dat wil dus zeggen, dat de rassen scheiding gehandhaafd moet blijven, aldus de gouverneur. Hij zei, dat er onvermijdelijk onlusten zouden ont staan als het lyceum negers zou toe laten en vestigde er de aandacht op, dat de verkoop van revolvers en dol ken aan jonge blanken en negers plotseling op alarmerende wijze is toegenomen. President Eisenhower, die nog niet veel over de toestand wilde zeggen, heeft de minister van justitie Brow- nell opdracht gegeven, na te gaan, in hoeverre gouverneur Faubus in de staat Arkansas de federale wet ten overtreedt door integratie op de scholen te beletten. Generaal Earle E. Partridge, opper bevelhebber van de Amerikaanse luchtverdediging, heeft verklaard, Verkiezings manoeuvres Zóóó ontzettend moe was de 27-jarige Joseph Borgerding uit St Paul in de Amerikaanse staat Minnesota van zijn pogingen (tevergeefs overigens) een brandkast open te breken, die hij met een paar handlangers uit een dokterswoning had ontvreemd, dat hij na verloop van tijd in een garage, waar hij aan zijn moeilijke karwei bezig was, in slaap viel .Jioven op de kast". De foto laat zien hoe de politie hem daar vond. Zijn kornuiten wer den, eveneens slapend, een eindje verder in een auto aangetroffen en even als Borgerding gearresteerd. Van West-Duitse zijde in Moskou verluidt dat de Sowjet-Unie een Westduits voorstel van de hand heeft gewezen om de Moskouse besprekin gen tussen beide landen te schorsen lot na de verkiezingen in West- Duitsland. Dit voorstel werd gedaan, omdat de Russen de briefwisseling tussen de Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Semjonof en de Duitse gedelegeerde Lahr gingen publiceren wat men in Bonjn be schouwde als opzettelijke propagan- I da voor de verkiezingen in West- Duitsland. Men schouwt deze hou- Iding der Russen als een schending van vertrouwen, daar de- afspraak was, dat men slechts gemeenschap pelijke communiqués zou uitgeven. Het Bondskahinet zal op zijn vol gende bijeenkomst beslissen in wel ke vorm de onderhandelingen in Moskou over een handelsakkoord en de repatriëring zullen worden voort gezet. Waar het in deze propagandistische briefwisseling om gaat is de kwestie van de repatriëring der Duitsers in de Sowjet-Unie. Semjonof schreef bijv. dat een eventuele mislukking van de onderhandelingen geheel aan Duits land te wijten zou zijn. „Het is gebleken, schrijft hij, dat de Bondsrepubliek niet wenst te spreken over practische kwesties die zioh zouden kunnen voordoen bij de repatriëring van individuele Duitse burgers uit de Sowjet-Unie. maar doet alsof zij zeggenschap heeft over Russische burgers van Duitse nati> naliteit. De Sowjet-Unde weigert daarover te onderhandelen, daar dat een interne Russische aangelegen heid is". brief gezonden, waarin verklaard wordt, dat de economische toestand „zeer gespannen" Is en dat het land zich geen loonsverhogingen of stakin gen meer kan veroorloven. Gezegd wordt, dat de arbeiders weliswaar het recht tot staken behou den, maar dat zij hierdoor hun positie niet kunnen verbeteren. Er moet daarom worden getracht, conflicten Het Opperste Gerechtshof heeft vo- rig jaar beslist, dat rassenscheiding .ÏÏI op scholen in strijd is met de Grond wet van de Verenigde Staten. Toen gisteren de school begon. Het schoolbestuur te Little Rock had zich, zij het mokkend, neerge legd bij de uitspraak van het Opper ste hof en zich bereid verklaard, de negen kinderen van negers, die voor de nieuwe cursus waren aangemeld, toe te laten, ook al hadden verschei dene blanke ouders daarop hun kin deren naar een andere school gezon den. Gisteren begon de school. Een enorme menigte verdrong zich rond de gebouwen, om te zien, wat er zou gaan gebeuren. Als een lopend vuur had zich het nieuws verspreid, dat de gouverneur de troepen van zijn staat (een soort van burgerwacht, georganiseerd als een normaal leger) opdracht had gegeven, een cordon om de school te leggen. Er gebeurde WC0IT echter niets, want de negerkinderen kwamen niet opdagen. handelingen, voordat het tot een sta king komt. Tegen het einde van het jaar zullen zes miljoen mensen een loonsverhoging hebben gehad. Ver dere verhogingen zouden slechts mo gelijk zijn, als ook de produktie toe neemt, uldus het rondschrijven van de Poolse communistische partij. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Geleidelijk aan. President Eisenhower heeft er gis teren op gewezen, dat men niets zou bereiken, wanneer men de integratie van de rassen met geweld zou door drijven. Het Opperste Gerechtshof heeft dan ook bevolen, de samensmel ting op de scholen geleidelijk te doen verlopen. Maar de blanken in de staten Ar kansas, Kentucky en Tennessee wil len zich ook bij geleidelijke integra tie niet neerleggen. Overal worden protestvergaderingen gehouden en worden dreigementen geuit aan het adres van negers, die het zouden wa gen, hun kinderen naar een „school voor blanken" te zenden. Aan de andere kant maken de ne gers zo min mogelijk gebruik van de mogelijkheid, die de wet hun biedt, om hun kinderen naar iedere ge wenste school te zenden. De angst voor de terreur, die zij vorig jaar moesten dulden, is nog niet vergeten. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te f S 11.15 uur). TIJDELIJK REGEN. Vanavond of vannacht tijdelijk regen. Morgen overdag opklarin- gen, maar ook enkele verspreid J voorkomende buien. Matige, la- I ter af en toe krachtige wind, rui- mend van zuid naar west. Min- der koude nacht, morgen dezelf- de temperaturen als vandaag of j iets lagere. In de nacht van dinsdag op woens dag passeerde een rug van hoge lucht druk ons land, waardoor de wind I wegviel en door de sterke uitstraling l de temperaturen opnieuw tot lage I waarden daalden. Op vele plaatsen I kwamen minimum-waarden van 4 tot 5 graden voor en op het vliegveld Deelen zelfs 3 graden. Woensdagmorgen begon in de ho- èere luchtlagen de bewolking toe te nemen op de nadering van een oceaanfront, dat met een matige snelheid over Engeland trekt. De re- i genzóne van dit front zal woensdag- j avond en woensdagnacht het gehele land passeren, waarna een naar zuid west of west draaiende wind koelere oceaanlucht binnenstroomt, waarin naast opklaringen enkele verspreid optredende buien voorkomen. Het Oceaanfront hoort bij een nog in diep te toenemende depressie, die ten zui den van IJsland in oost-noord-ooste lijke richting koerst. Dit heeft tot ge volg dat de komende paar dagen het weer door een stroming van polaire Oceaanlucht zal worden beheerst. 5 Sept. zon op 6.00; onder 19.21; maan op 17.23; onder 2.11. Hoogwaterstanden 5 Sept. v.m. 0.35; n.m. 1.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 17 C. OSLO half bew. 18 KOPENHAGEN licht bew. 17 ABERDEEN regen 16 AMSTERDAM licht bew. 17 LUXEMBURG onbewolkt 16 PARIJS onbewolkt 15 BORDEAUX zwaar bew. 20 GRENOBLE half bew. 20 NICE onbewolkt 23 BERLIJN onbewolkt 17 FRANKFORT zwaar bew. 19 MüNCHEN mist 19 ZüRICH zwaar bew. 15 GENèVE onbewolkt 19 LOCARNO onbewolkt 22 WENEN regen 17 INNSBRUCK zwaar bew. 15 ROME licht bew. 25 AJACCIO onbewolkt 25 MALLORCA licht bew. 28 Korreltje Het is niet mogelijk de Eucharistie te begrijpen voor men (als bekeer ling) de Kerk binnen is. Maar dan, als wij eenmaal binnen zijn, denken wij: konden allen het, dan zouden de kerkdeuren te nauw zijn. (Mr. H. P. Marchant).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1