Grote vreugde bij de opening van Alphons Ariënsschool in het Kooikwartier te Leiden In dit gebouw kan een schoolgemeenschap bloeien Gewestelijk Sociale School (K.A.B.) Het Najokakamp is weer voorbij voor Warmonders DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 r)K LEÏDSE COURANT PAGINA 5 geen het samenspel van rijk, ge meente en schoolinspectie hier tot stand heeft gebracht. Moge de school met de zegen van God en onder de scbutse van dr. Ariëns een schone toekomst tegemoet gaan, aldus besloot I de heer C. J. Wijngaards. hal binnenstromen toen gistermiddag een grote schare van genodigden! Velen maakten na de opening ge* aldaar bijeengekomen was om de officiële opening bij te wonen van hetjFU v+n 4f Selegenheid een kijkje Het stralende zonlicht kon vorstelijk en ongehinderd de ruime, heldere De deken van Leiden en pastoor Van Kleef bij de wijding. en de heer Wagenaar, als vertegen woordiger van het voorlopig ouder comité, die zich tot tolk maakte van de kinderen der school én die ge waagde van de grotere belangstelling van de ouders voor het onderwijs. Hij zegde het schoolbestuur namens de ouders alle medewerking en steun toe. De heer N. B. M. Vreeburg, van de vereniging van katholieke onder wijzers St. Augustinus, gaf ook uiting aan zijn voldoening over het gebouw als centrum van opvoeding. De heer Th. de Wit, lid van het bestuur der St. Cunerastichtine bracht naar voren, dat door samenwerking veel tot stand kon worden gebracht. Het lid der katholieke raadfractie, de heer A. van Dijk, gaf het bestuur de verze kering, dat de gemeenteraad altijd een gewillig oor voor de onderwijs- moeilijkheden heeft, zodat op steun dezerzijds gerekend mag worden. Rijk resultaat van samenspel. Als laatste spreker voerde het woord het hoofd der school, de heer C. J. Wijngaards. De heer Wijn gaards zeide een gevoel van be vreemding te hebben nu hij deze school thans officieel zal gaan leiden. Het mooie en nieuwe pakt me, aldus spreker. Alles gaat hier anders toe dan op een dorpsschool zoals de vo rige standplaats van de heer Wijn gaards was. Tpch leveren andere leerkrachten Een rijk programma van ontwikkeling Ieder jaar in september zetten tien- Op amusante wijze bracht de leraar- duizenden kinderen hun eerste schre- voor economie, de heer W. Hendriks, de op het pad van de verstandelijke de belangrijkheid van dit vak naar ontwikkeling, tienduizenden groteren voren en wees er op, dat juist deze beginnen dan aan hun verdere ont- cursussen de bron vormen waaruit de wikkeling in vak- of theoretische K.A.B. haar leiders kan putten, waar kennis. van de toevloed tenslotte zou uitdro- Ook de K.A.B. wil zijn leden ver- «e".b« het tanen van belang- de ontwikkelen op het gebied van 1 s!e bng voor de eeonom.sche en so- de kennis der sociologie en andere ®nzf JJ1p T vraagstukken, waarmede tegenwoor- I 2 behandelde de heer P. J. difrd ieder mens wordt geconfron- ^echt.3 *'6' gesteld haar grote Ontdikkelingscen-derWerpen, welke de leraren voor- trale te Doorn, waarvan de stuwende droeee,r 's er wel 0D dat velen kracht uitgaat naar de diverse dioce- u! sane ontwikkelingscentralen., welke l°lTnr tenslotte overal waar de Moeiten ,1*1™ i openbaring naar meer ontwikkeling onder de le den naar voren komt. de Gewestelijke Sociale Scholen instellen. Uit de afgestudeerden van deze scholen recruteert de K.A.B. zeer ve len van haar bestuurders. Om meer bekendheid te geven aan haar cursussen op dit gebied hield nu gisteravond de G.S.C. van de K.A.B. te Leiden haar eerste openbare les in het nieuwe cursusjaar, allereerst met de bedoeling de nieuwe cursis ten in kennis te stellen met de vak ken, welke onderwezen zullen wor den en de wijze waarop de stof zal worden gedoceerd, maar ook om niet- cursisten en belangstellenden een op wekking te geven aan deze cursussen deel te nemen. De voorzitter, de heer J. J. de Groot, verwelkomde de niet zo talrijke aan- zullen worden, te gaan volgen. Ambtsaanvaarding Mr F.M.A. Schokking De nieuwbenoemde dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland, mr F. M. A. Schokking, zal zijn ambt aanvaarden in de niet openbare ver gadering van dijkgraaf en hoogheem raden, die op woensdag, 4 september a.s., gehouden wordt. Zijn eerste openbare optreden zal, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, plaats vinden in de verenig de vergadering op woensdag, 18 sep tember a.s., des morgens om half tien, in het Gemeenlaidshuis aan de Bree- straat te Leiden. stof van de kopklas aan, waarin voor namelijk de menselijke verhoudin gen in gezin, organisatie, fabriek en zielzorg behandeld zullen worden. De voorzitter sloot daarna de open bare les met de opwekking tot de toe hoorders om ook anderen in hun en thousiasme mede te slepen. Hi; bracht dank aan directeur en docenten voor hun explicaties en de aanwezigen voor hun belangstelling. onder soms primitieve en moeilijke i wezigen en dankte in 't bijzonder de omstandigheden dikwijls prachtig g a. pastoor P. L. M. Bakker O.S.C. WCj *£°o kan ï,ei ^an k'er we} n*et en de voorzitter van de K.A.B., afd. worden. Spr. wilde een saluut bren-1 Leiden, die hierbij aanwezig wilden ®,®n afn scbolen welke met i zjjn> cursus in Leiden zal worden allerlei narigheid te kampen hebben.'uitgebreid met een z.g. kop-klas, Hij bracht zijn grote dank voor hetr waarvan de bedoeling is, de oud-cur- nieuwe schoolgebouw aan de Timorstraat, de Alphons Ariënsschool. In deze aula was het, dat de voorzitter van de Stichting R.K. Scholen te Leiden zijn welkom richtte tot de aanwezigen, in het bijzonder de hoogeerw. heer deken kanunnik W. P. M. Haring, de pastoor van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph, de zeereerw. heer J. A. van Kleef, de wethouders J. C. van Schaik en S. Menken, een afvaardiging van het voorlopig ouder comité en vertegenwoordigers van onderwijskringen. heer Van Schaik er zijn spijt over uit enige pessimistische, negatieve geluiden te moeten laten horen. In een gebouw als dit, zal, moet en kan het onderwijs beter beantwoorden aan de verwachtingen dan in de oude gebouwen. Wethouder Van Schaik hoopte, dat dit niet de laatste school zal zijn, maar dat nog vele, welke even broodnodig zijn, zullen verrij zen. De scholenbouw blijft ten ach ter, zeker bij de woningbouw. Moge men eindelijk zodanig tot het inzicht geraken, dat er middelen komen, welke tot de gewenste resultaten zul len leiden, aldus de heer Van Schaik. Resultaat van veel werk en volharding De voorzitter van de Stichting R.-K. Scholen, dr G. W. N. Kallenberg, merkte in zijn openingswoord op, dat de zorg voor het onderwijs er in de laatste 12 Jaar niet minder op is geworden. Het probleem is nog steeds; hoe de kinderen onder dak te brengen. En hiervoor is de bouw van nieuw scholen de enige oplossing. In september 1956 is men reeds begon nen met deze school op te richten. Men kon echter niet wachten tot de voltooiing, zodat men weldra de leer lingen verspreid zag, over 5 gebou wen verdeeld. „Het is dan ook met grote vreugde, dat ik u hier welkom kan heten in dit mooie, nieuwe ge bouw, waar nu de schoolgemeen schap ongehinderd kan bloeien", al dus dr Kallenberg, die vervolgens de grote figuur van dr Ariëns, de strij der voor de geestelijke en materiële belangen van de medemens, tot voor beeld stelde. Anderen zijn er jaloers op. Deken W. P. M. Haring voldeed hierna met vreugde aan het verzoek van de voorzitter, het schoolgebouw in te wijden. Hy hoopte, dat hetgeen in het wijdingsgebed is vastgelegd volledig van toepassing moge zijn op deze school, zijn leerkrachten en leerlingen, dat Gods heil en ze gen mogen dalen over het gebouw en allen die daar in zijn. Na zijn rond gang door de school, waarbij de de ken geassisteerd werd door pastoor J. A. van Kleef, hernam deken Ha ring het woord. Met de uitbreiding van de steden is de zorg voor de jeugd een van de grootste opgaven voor hen die daarvoor verantwoor delijk zijn. En de snelheid van deze uitbreiding is haast niet bij te hou den. Daarom sprak de deken van zijn grote waardering voor het schoolbe stuur, dat deze taak zo prachtig vol bracht heeft. Het moet voor het be stuur een grote vreugde zijn, dit nieuwe gebouw in gebruik te kun nen nemen. Spr. kon zich de even tuele jaloezie van andere, minder bedeelde leerkrachten wel voorstel len. Hij vond dit te begrijpen. Na ook de pastoor en kapelaans van de pa rochie gelukgewenst te hebben met deze aanwinst besloot de deken zyn toespraak. Scholenbouw blijft ten achter. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, die thans het woord nam, onderstreepte de nood zakelijkheid van het bouwen van scholen in de nieuwe wijken. Dit moet doorgaan. Dit schoolbestuur moet wel zeer gelukkig zijn met het bereikte resultaat, temeer daar veei werk en volharding nodig waren om de vruchten te mogen plukken. Sinds 1949 zijn er 17 nieuwe scholeD ver rezen. Een vrij groot aantal dus,, ver geleken met de jaren 192247, toen er slechts 13 gebouwd konden wor den. En nog altijd bestaat er een te kort. Er zullen nog 5 a 6 L.O.-scholen Na een korte pauze, tijdens welke er koffie, gebak en een rokertje wer den geserveerd, sprak pastoor J. A. van Kleef zijn dank uit voor dit schone bezit. Het was voor de pa rochiegeestelijkheid een grote vreug de, welke des te meer gold, daar spr. vond, dat de parochie de laatste tijd toch al zoveel verwend is geworden. Vervolgens spraken nog de heer J. Machielsen, inspecteur voor het la ger onderwijs in de inspectie Leiden, door het gebouw te nemen. Het is een z.g. halschool, vermoedelijk de laat ste van dit type, i.v.m. de bestedings beperking. Alle lokalen liggen in een open carré rond de aula, zowel par terre als de etage, steeds komt men weer op de grote zaal uit. Alles is. licht en fris aan dit gebouw. De in richting is up to date. Wij zagen een verkeerslokaal met een verkeersbord en een verkeersmaquette, waarop het onderwijs aan 4e hand van alle voor komende figuurtjes en situaties ga» geven wordt. Elk lokaal is voorzien van telefoon, waardoor het hoofd der school met iedere onderwijzer afzon derlijk in verbinding staat, en een luidsprekerinstallatie. Hiedoor is het, mogelijk voor de heer Wijngaards het woord te richten tot alle leerlingen en bovendien kan er een bandrecor der op aangesloten worden zo kunnen de leerlingen hun eigen ge sproken tekst van het poppenkast spel, dat ook niet ontbreekt, beluiste ren en een seinklok geeft in de klas het begin en einde der school uren aan. Cliché-werking is verme den. De gordijnen hebben in elk lo kaal een afzonderlijke kleur en een ander motief. Ook de kruisbeelden zijn in elke klas anders. Vermelden wij tot slot nog een heus toneel aan sluitend aan de aula en een keuken, dan hebben wij in het kort een beeld gegevens van het juweel, dat nu de jeugd van het Kooikwartier ter be schikking staat. sisten en ook de bestuurders van or ganisaties in te wijden in het sociale leven. Daarna gaf hij het woord aan de directeur der school, de heer P. Koenis, om de openbare les te doen aanvangen. De directeur begon met enkele ge gevens te verstrekken over de cursus en kop-klas, waarvan de driejarige cursus zal aanvangen op vrijdag 6 september in het gebouw Christ. Soc. Belangen aan de Oude Singel 215, om 7.30 en verder ieder week maandag en donderdag van 7.30—10 uur. De kop-klas komt de eerste maal op 13 september om 8 uur bijeen en verder iedere vrijdag van 810 uur in het zelfde gebouw. Spreker schelste voorts het belang dat iedereen bij deze cursus heeft. Alles wat tegenwoordig om ons heen gebeurt is zo* belangdekkend en eist onze volle aandacht. Vele vraagstuk ken van dit leven kunnen wij uit ons zelf niet oplossen. De problemen eisen een verdere ontwikkeling, waarmede wij ons schip in de goede ^oers kunnen hou den. De Nederlandse taal, welk vak spreker zal behandelen, is een van de grondpijlers der andere vakken, waarin geleerd zal worden de ge dachten, die men over een of ander onderwerp heeft, op de juist, wijze in een gesprek te ontwikkelen en op beschaafde wijze naar voren te bren gen. De godsdienstleer, waarover pater C. Keulaards O.F.M. sprak, is en blijft voor ons katholoeken de steunpilaar voor ons geestelijk leven. Negen van de tien gevallen van geloofsafval worden veroorzaakt door onwetend heid. Tevens is bij meerdere kennis ook een beter lekenapostolaat mogelijk bij. onze mede-arbeiders. Zoals in ons vorig verslag Teeds vermeld, werd in ieder subkamp een circus-voorstelling gegeven. Wij ver zamelden ons in een grote tent rond om de echte arena van het circus. Ook hier waren het weer de jongens zelf, die de voorstelling verzorgden. Zo traden voor het voetlicht een slangen-bezweerder, acrobaten enz. Wij hebben ook een wandel-rally ge houden. Onze club moest om 11 uur vertrekken. Wij wandelden ongeveer 5 lfm. per uur in de prachtige omge ving van Ommen. Helaas hebben wij deze wandeling niet tot een goed ein de kunnen brengen daar wij op een verkeerd spoor terecht zijn geko- r.odig zijn en minstens 9 scholen men Wy wandelden niet minder dan voor het kleuteronderwijs, om maar niet te spreken van het voortgezet enderwijs. In verband met de zware afrem ming van de scholenbouw sprak de 6 uur aan één stuk en kwamen ook op de Besthemer berg. Van hieruit hadden wij een prachtig uitzicht op de landerijen eneneden ons. Des avonds hadden wij een prachtig Tom Bouws interviewt Warmondse deelnemers aan het kamp. bonnen. De jongens waren natuurlijk brandend nieuwsgierig of zij ook een prijs hadden en toen van de staftent het telefonisch bericht kwam, dat Warmond boven aan stond ging er een waar gejuich op. Wij mochten de andere dag een half uurtje uitsla pen. Dit kwam doordat de plechtige H. Mis welke in het openlucht-thea ter zou worden gehouden, pas om half negen begon. Ook deze H. Mis was zeer indrukwekkend. Onder de H. Mis werden van ieder kamp prach tige bloemstukken aangedragen en tijdens de offerande werden werk stukjes van de jongens opgedragen voor een zieke jongen in de paro chie. Zo bracht Kees van Rijn onze een étui naar het altaar. Een mdruk- ex étui naar het altaar. Een indruk wekkend gezicht was ook het com municeren van de honderden jongens en*het zingen van het Christus Vincit. Des middags om 2 uur begonen de demonstraties van diverse vereni gingen. Na de sportwedstrijden vond de prijsuitreiking plaats. Warmond mocht zich verheugen in een twee de prijs, die zij met werkstukken op de tentoonstelling had gewonnen. Een prachtige medaille werd door de hoofdcommissaris uitgereikt aan on ze voorzitter B. Weijers. Een eervolle vermelding kreeg hierbij Jan de Bruin. Verder hadden wij nog een eerste prijs voor de beste stunt op de kermis. Deze eerste prijs bestond uit 25 repen chocolade. Des avonds vond de officiële sluiting van het grote Najokakamp plaats. Om 7.30 kampvuur in ons kamp. Van de beste stukjes di daar ten gehore werden ge- gebracht ging er één naar het grote - - kampvuur. De volgende dag wm de 'f°k\en, alle ^amAe?v.na.ar de ln5ang grote dag voor de Najoka. Die dag Y .e,t1 openlucht-theater om daar kwamen zeer vele autoriteiten op het Allerheiligste in lichtprocessie bezoek en ook de pers was rijkelijk naar het altaar te brengen. Ook dit vertegenwoordigd. Ook werd op de- £en dor hoogtepunten van ze dag de grote kermis gehoSden. het Najokakamp. Een indrukwekken- Aan iedere deelnemer werden 40 de aanbllk everde df dans om de bonnen uitgereikt die zij in de di- J!b"?.hlterud? l°1' verse stands konden besteden. De kermis was in wedstrijd vorm opgezet, want de stand die het grootste aan tal bonnen inleverde werd winnaar. Zo kwam Warmond uit met de spij kertent. In 2 klappen moest je een spijker in het hout drijven. Om 5 uur was het bonnen tellen en wij had den het niet onaardige getal van 1802 gens uit Den Haag waarbij het dan sen en het schermen uitblonken. Het Bengaals vuur als verlichting, gaf alles en prachtig aanzien. Hierna nam de Hoofdcommissaris het woord. Wij brengen aldus spre ker, dank aan onze aalmoezeniers, kampleiding en leiders, voor het enorme werk wat zij voor en tijdens Voor „oom Nico" oudste meuefirmant geleden dus, trad de heer N. Korswa- gen in dienst bij zijn broer, de heer H. Korswagen, die toen een aanne- mersbedrijfje oprichtte. Als een lo gisch gevolg van het een en ander, herdachten de gebrs. Korswagen zon dag j.l. in intieme kring deze heugelijke datum. De viering naar buiten vond gister middag plaats, tijdens een receptie in 't Gulden Vlies, waar vele collega's, vrienden, kennissen en genodigden de beide firmanten huldigden. Een hoogtepunt in de huldiging was de komst van burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot en de wethou der van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, die de jubilerende broers namens de gemeente Leiden hun complimenten kwamen maken. Samenwerking. Hierbij richtte de burgemeester zich op de eerste plaats tot de heer N. Korswagen, „oom Nico", zeggend, dat hij de vijftig jaar van diens dienst verband ziet als een prachtige tijd Hij herinnerde or o.m. aan, dat de ju bilaris nog had medegeholpen aan de herbouw van het in 1929 afgebrand- de stadhuis en, overgaand op de ver diensten van jubilaris als medefir mant, zeide spr. dat een zaak niet groot kan worden zonder samenwer king. En in die samenwerking had de heer N. Korswagen zich zulke grote verdiensten verworven, dat ze de Ko ningin ter ore waren gekomen. Het heeft Hare Majesteit behaagd de heer N. Korswagen de zilveren medaille toe te kennen, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester speldde de feesteling de versierselen, behorende bij deze orde op, en felici teerde hem met zijn onderscheiding, waarna alle aanwezigen de heer Korswagen kwamen feliciteren. Er I waren nog verschillende sprekers, I van wie er enigen hun gelukwensen van een geschenk deden vergezeld gaan. Huldiging door personeel. De personeelsleden van de jubile rende firma Korswagen en hun da mes, kregen zaterdag een autotocht aan^boden. Om half acht kwamen de reizigers bijeen in het bedrijf aan de Oude Singel, waar de heer J. v. d. Pompe, uitvoerdei, het woord richtte tot de beide firmanten. In het bijzon der werd het jubileum van Oom Nico door spr. belicht. Er waren veel ge schenken en bloemstukken namens het personeel. De heer H. Korswagen dankte zyn werknemers voor hun huldebetoon. De reis voerde over Rot terdam, dwars door Brabant naar Vught en vervolgens door de Betu we, via Utrecht naar Avifauna, waar een avondmaaltijd werd gebruikt. Alvorens aan tafel te gaan werd Oom Nico het eigenlijke geschenk aange boden: een grote Delftsblauwe vaas met inscriptie. Na het souper werd nog wat nagepraat en was er gele genheid om te dansen. dit kamp hebben verzet. Het kamp is zo schitterend geslaagd, dank zij jelui opgewektheid en enthousiasme. Hierna nam de stafaalmoezenier het woord. Als allen van te voren geweten hadden, aldus spreker, dat het zo zou gaan regenen op de Najo ka, zouden wellicht vele thuis geble ven zyn. Maar achterons kijkend kunnen wy zeggen: „de regen was geen tegenvaller, die heeft zelfs er toe meegewerkt dat kamp een reuze kamp te doen zijn. Hierna sprak de kampleider een hartelijk woord tot de jongens. LEIDERDORP DIPLOMA-ZWEMMEN. Dat de animo voor het zwemmen in Leiderdorp tengevolge van de stichting van het zwembad niet ge ring is, moge blijken uit het feit dat, ondank een nu niet bepaald gunstige zwem-temperatuur van de laatste maanden, toch velen een zwemsport hebben beoefend in verband waar mede een zwemvereniging zaterdag avond de gelegenheid open stelde voor het behalen van de zwem-diplo- ma's A en B. Voor het A diploma hadden zich opgegeven 33 en voor het B diploma 13. Hie >n werd in elke groep er slechts afgewezen zodat 44 het begeerde )loma be haalden. Onder deze we n ook en kele volwassenen die dit jaar voor het eerst leerden zwemmen. De na men der geslaagden zijn: Diploma A. Zwemproef: Dames: Mej. D. Kranenburg; mevr. S. Wesse. ling-Vetter; J. Scheepstra; A. v d. Vecht; H. v. d. Vecht; A. Volwater; W. de Groot; E. Goddijn; J. Mom: D. v. d. Vecht; E. v. Gent; G. v. Soest; C. v. d. Kroft; A. Nievaart; I. v d! Krol; N. Mom; J. v. d. Graaf; W. Polderman; A. v. d. Berg; S. Klein; G. v. Leeuwen; G. Gijzenij; I. Fiseier; S. v. Veen. Diploma- B: Diploma geoefend zwemmer: Dames: J. Scheepstra; A. v. d. Vecht; H. v. d. Vecht; J. Zui dervaart; I. v. d. Krol; M. Otto; H. v. Hofwegen; M. v. Beveren; G. Groen; A. Verweij; I. v. d. Horst. Heren: H. Boogert. 1 Afgewezen. Z0ETERW0UDE Deelnemer Utrechtse Jaarbeurs. Pottenbakkerij Vermeulen, gevestigd aan de Hoge Rijndijk alhier, neemt, via de Ryksnijverheidsdienst, deel aan de Utrechtse Najaarsbeurs, die momenteel te Utrecht gehouden wordt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5