Laatste rit van Blauwe Tram DE DODENRIT Televisieschandaal op Koninginnedag Staatssecr. mr. René Höppener gelast een onderzoek BUSSÏVI&N „Roerend" afscheid in Amsterdam en Haarlem Het eerste stukje Rijksweg 4a in gebruik visie op televisie MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De televisieuitzending van zaterdagavond, getiteld „Dag Koninginnedag", als nationaal programma uitgezonden door de N.T.S. en verzorgd door de V.P.R.O. heeft een storm van protest ontketend tegen de ergerlijke uitlatin gen die in enkele op het scherm vertoonde interviews zijn gedaan. Protesten werden ingediend bij de staatssecretaris van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. René Höppener, terwijl meer dere invloedrijke personen vernietigend commentaar hebben gegeven. Mr. Höppener heeft een onderzoek in deze onverkwikkelijke affaire ge last. Nog geen officiële commentaren Naar aanleiding van de medede ling, dat staatssecretaris mr R. G. A. Höppener een onderzoek heeft ge last, heeft het A.N.P. zich tot hem gewend met de vraag, welke deze uitlatingen zijn. De staatssecretaris deelde mee, dit niet te kunnen zeg gen. Er zijn dingen gezegd en termen gebruikt, waartegen bij televisiekij kers zó ernstige bezwaren rezen, dat velen hunner zich met klachten tot hèt ministerie" hebben gewend. Het thans gelaste onderzoek zal moeten uitmaken, welke uitlatingen precies zijn gebezigd en zodra dat is vastge steld, kan worden uitgemaakt of de klachten gegrond zijry, aldus de staatssecretaris. Evenmin als de staatssecretaris kon de Nederlandse Televisie Stich ting mededelingen doen omtrent de „bepaalde uitlatingen", daar bij de N.T.S. nog geen officiële klacht is ingediend. Het programma waarin de uitlatin gen zijn gedaan, was een nationaal programma ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhelmina, dat getiteld was „Dag Koninginne dag". Het programma was samenge steld door Jan Vrijman en Joes Odu- fré, in opdracht van de televisiesec tie van de V.P.R.O., die ditmaal aan de beurt was om het nationale pro gramma voor te bereiden. Dit wordt bij de N.T.S. namelijk "bij toerbeurt door de aangesloten secties gedaan. Ook de V.P.R.O. televisie-sectie kon, bij monde van dr L. A. de Ko ning, geen nadere mededelingen doen. Men wacht daar eerst het onder zoek af. Omroepkringen verontwaardigd „In afwachting van het onderzoek, dat staatssecretaris mr R. G. A. Höp-- pener heeft aangekondigd, zal ik geen verklaringen afleggen", zo deelde desgevraagd de programmacommis saris van de Nederlandse Televisie- Stichting, de heer J. W. Rengelink, mede. In de kringen der omroepsecties echter, is men over het televisiepro gramma „Dag Koninginnedag" sterk verontwaardigd. Insiders, die hangen de het onderzoek hun naah verzwe gen willen zien, verklaarden, dat het bedoelde programma aanvankelijk door de V.P.R.O. onder eigen naam zou worden uitgebracht. Naar aan leiding van de verjaardag van de prinses wilde de N.T.S. echter een nationaal programma uitzenden en daarom werd het bewuste program ma tot nationaal gestempeld. In de televisie-coördinatiecommissie werd daaromtrent door de V.P.R.O. mede gedeeld, dat het een herdenkings programma van een tijdperk betrof, maar er werd niet verteld dat stof werd gebruikt die moeilijkheden zou kunnen veroorzaken. Men voelt zich in kringen der omroepsecties daar over zeer teleurgesteld en acht dit misbruik van vertrouwen. Niettemin aanvaardt men thans toch de verant woordelijkheid, omdat het als een N.T.S.-programma is gelanceerd. „Al jaren werken we zo", aldus deze televisie-menspn, „wij hebben bij de N.T.S. geen eigen produktie- staf zoals de Nederlandse Radio-Unie wel voor radio-uitzendingen heeft. We zijn dus aangewezen op één der omroep verenigingen en dat heeft tot nu toe nimmer aanleiding gegeven tot moeilijkheden". Men vermoedt in de kring van de ze insiders, dat men in regerings kringen voornamelijk is gevallen over de strekking van dit program ma, dat verzorgd en samengesteld, werd door auteur Jan Vrijman en V.P.R.O.-regisseur Joes Odufré. GEWRAAKTE UITLATINGEN. Men noemde als gewraakte uitla tingen het volgende: In een interview vertelde de heer K. ter Laan, oud burgemeester van Zaandam, over de dagen waarin zijn woning door oranje-klanten geheel oranje werd geschilderd, omdat hij als S.D.A.P.'er „rood" was. De commentator zei daarover: „Tien jaar later werd deze man door dezelfde koningin Wilhelmina be noemd tot burgemeester van Zaan dam: de eerste „rode" burgemeester van ons land". Vorder kwam in een interview een oud-koloniaal vertellen over de strijd op Lombok, waarin hij verklaarde: „dat Holland immers de ping-ping van Indië nodig had". De grootste ergernis, aldus deze insiders, werd gewekt door het feit dat men voor een officieel interview voor de televisie-camera een man uitnodigde die destijds na de muiterij op de „Zeven Provinciën" door de Nederlandse justitie werd veroor deeld tot negen jaar gevangenisstraf. Deze man deed thans verklaringen die officiële handelingen van toen in een vreemd daglicht stelden, onder andere, dat men op het eiland On rust" gevangen was gezet, daar door de behandeling sterk was vermagerd, en kort voor de rechtzitting met kip en ander lekker eten wat was bijge- voed om „er niet zo erg uit te zien". Tevens wérden in dit interview een aantal personen volledig bij de naam genoemd, waarbij kwalificaties werden gegeven als: „die is in de oor log fout geweest", terwijl ook het werpen van de bom op de „Zeven Provinciën" uitvoerig werd bespro ken. Dit interview werd afgenomen door de journalist Tom Pauka en zou niet in het draaiboek van het pro gramma zijn opgenomen. De heer Pauka bevestigde de opmerking van de man, dat de piloot van het vlieg tuig .die de bom indertijd heeft afge worpen, later in een zenuwinrichting moest worden opgenomen. Volgens de hoge legerleiding zou de vlieger op dracht hebben gehad de bom naast het schip te gooien „maar de vlieger heeft dit later ontkend, en gezegd, dat hij wel degelijk opdracht had het schip te raken. Hijheeft zich deze verdraaiing van zijn opdracht zó aan getrokken dat hij in een zenuwin richting moest worden opgenomen". Daar dit alles behandeld werd in een nationaal programma ter gele genheid van de verjaardag van prin ses Wilhelmina worden deze pro gramma-onderdelen en ook nog enige andere, als „het releveren van de ro de revolutie van '18", bijzonder pijn lijk en weinig smaakvol geacht. „Wij hebben een tijdsbeeld willen geven van de regering van koningin Wilhelmina", deelde de V.P.R.O.- functionaris mede. „Daarin zijn nu niet alleen maar mooie dingen ge beurd". Vandaag zal het bestuur van de N.T.S. in vergadering bijeen komen in welke vergadering deze uitzen ding onderwerp van behandeling zal zijn. ZEVEN NIEUWE MATER AMARELISSCHOOL In het septembernummer van het „tijdschrift voor de Mater Amabilis- scholen" wor'dt bericht, dat er deze maand bij het begin van het nieuwe schooljaar weer zeven nieuwe Mater Amabilisscholen geopend worden. Daarmee wordt het totaal aantal Ma ter Amabilisscholen in Nederland op 139 gebracht. De nieuw te openen scholen wor den gevestigd te Haaksbergen, Nieu wer Amstel, Noordwijkerhout, Cuyk, Groesbeek, Made en te Zundert. Op gemerkt wordt nog, dat de oprichting dezer scholen wordt doorgezet, on danks de stellige zekerheid, dat voor deze scholen dit jaar geen rijkssub sidie zal worden verstrekt. Reikhalzend ziet U uit naar het kopje koffie met BUISMAN voor die extra fijne smaak en geur. Buisman spaart boven dien op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. (Advertentie)' BOND ZONDER NAAM Eigen leider in België Tijdens de eerste Belgische D-day, zondag in het Apollo-theater te Ant werpen gehouden, heeft pater W. Loop S.M.M., leider van de Bond zonder ÏTaam in Nederland, pater Philip Bosmans S.M.M. aangesteld ot leider van de Bond zonder Naam in België. Zeshonderd Belgische en vier honderd Nederlandse promotoren en promotricen namen aan deze D-day deel, welke opgeluisterd werd door een Nederlands cabaret. Pater Loop heeft de Belgische me dewerkers verteld over de acties van de bond in Nederland. Hierbij weidde hij uit over de nieuwe activiteiten, welke op het program staan. Met in gang van 1 oktober zal de Bond zon der Naam een eigen weekblad in be heer nemen. De verhoging der Nederlandse post- tarieven leveren uiteindelijk een be sparing voor de bond van duizend gulden per manad op, jaar sinds de verhoging een deel van de post door de talloze medewerkers wordt rond gebracht. JUBILEUM PATER D. A. LINNEBANK O.P. Vrijdag 13 september viert pater D. A. Linnebank O.P. zijn veertigja rig professiefeest. De jubilaris zal die dag echter niet te bereiken zijn, omdat hij er de voorkeur aan geeft het feest in fetiltè te laten voorbij gaan. Pater Linnebank, die 3 februari van dit jaar 60 jaar werd, heeft voor al bekendheid gekregen als promotor van het apostolaat van de rozenkrans en door de jaarlijkse rozenkransbede stonden in tal van Maria-oorden in Nederland. NIEUW ELEMENT IN GROENTIJD TE DELFT. In de groentijd van het Delftsch Studenten Corps te Delft is ditmaal een nieuw element gebracht. Teza men met eerste, en tweede jaarsstu denten zullen de groenen drie dagen gaan werken bij de herverkaveling in Schouwen en Duiveland, waar zij in kampen zullen worden onderge bracht. Behalve dat men dit als een goede bezigheid beschouwt, ziet mei. er ook een verlichting in voor de gang van zaken op de sociëteit „Phoenix", welke thans een verbouwing en uit breiding ondergaat. Reeds vorig jaar kampte men er met ruimtegebrek en men verwacht, dat dit zich nu minder laat voelen als twee groepen gedu rende drie dagen naar Zeeland gaan. KIND KREEG TRAP VAN VEULEN Zaterdagmiddag is het 3-jarig zoon tje van de familie Van Dalen uit Zalt- bommel getrapt door een veulen, dat naar de wei werd gebrachf Zwaar gewond werd het kind overgebracht naar het ziekenhuis* Bij het haltekantoor van de N.Z.H.V.M. aan de Spuistraat in Amsterdams binnenstad is zaterdagnacht om een uur op feestelijke en luidruchtige wijze afscheid genomen van de blauwe tram, die in meer dan een halve eeuw ettelijke miljoenen passagiers op het traject AmsterdamHaarlemZand- voort v.v. heeft vervoerd. Dermate overweldigend was de belangstelling der hoofdstedelingen voor dit afscheidsfestijn er stonden er in de Spuistraat alleen al enige dui zenden dat uit veiligheidsoverwegingen het uit drie wagens bestaande tramstel, dat kort na middernacht arriveerde, ijlings officieel tot de laatste tram werd verklaard. Dit tramstel, voorafgegaan door vlaggen der buurt-1 comité's en de drumband van het Veteranenlegioen, kon zich slechts met behulp van politieruiters een weg door de dicht opeengepakte Amsterdam- mers banen. Veel Tam-fam Jhr. dr. J. C. Mollerus, oud-secre taris van de Kamer van koophandel en fabrieken en de voetbalclub HFC sprak vervolgens een lijkrede uit, waarna de directeur van de NZHVM, de heer J. J. Jurrissen, woorden van dank sprak tot de componist, de dirigent, de zangers en de spreker. Van deze gelegenheid maakte hij tevens gebruik dank te brengen aan zijn personeel voor de trouwe dien sten, en aan de Haarlemmers voor hun vertrouwen in de tram. Wethouder B. Ram sprak namens het stadsbestuur een woord van af scheid tot „de ons zo sympathieke blauwe tram, die na de Gooise Moor denaar, de Kikkert en het Boemeltje van Purmerend nu is verdwenen De directeur van de NZHVM, ce heer J. J. Jurissen, dankte voor „dit overweldigende afscheid" dat tram en personeel in Amsterdam was be- feid. Over enkele uren zeggen wij: „Amsterdam, daar zijn wij weer, met onze bussen". Nadat een enorme krans met vele linten aan de laatste wagen was ge hecht, een jordaanfamilie in oude klederdracht met veel moeite in de al overvolle tram was gehesen, zong Willy Alberti als afscheidsode „O, blauwe tram". Bestuurders en con ducteurs hadden inmiddels van het afscheidscomité presentjes ontvan gen en als gaLgenmaal was beschuit met haring rondgediend. Toen greep rechter-beiaardier mr. R<->mke de Waard de zwengel van het pierement en klonk een echt Mo- kuimse deun. Het fluitje van de chef snerpte vele malen en terwijl de Amsterdamse politiekapel „We gaan naar Zandvoort aan de zee" inzette, vertrok de tram tenslotte met een half uur vertraging langzaam rijdend naar de Spaarnestad. Ook langs de route door de stad was een grote be langstelling van het publiek voor deze laatste rit. De echte laatste tram uit Haar lem arriveerde pas tegen twee uur, maar toen waren de schijnwerpers van het filmjournaal al gedoofd. Slechts enkelen hebben echt de laat ste tram zien verdwijnen. Requiem in Haarlem Reeds eerder in de avond hadden duizenden Haarlemmers in de Tem pelierstraat reeds a&cheid genomen van de tram, die zo vele jaren een verbinding heeft gevormd met Zand voort en Amsterdam. Er aeerste in de binnenstad een vrolijke stemming zoals die vroeger ook heerste op deze laatste dag van augustus, koninginnedag. De voorbe reidingen van het afscheid waren echt in mineur gestemd. De Haar lemse musicus Jos de Klerk had de tekst en muziek geschreven van „Een Requiem voor de Blauwe", bij wijze van parodie op het thema uit de finale van de Eroica, de derde symfonie van Beethoven. Op dit the ma zongen tachtig leden van de 126 jaar oude Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack 'P. Loorij het refrein „Trem, trem, trem, trem, dit is de Requiem", waarop twee variaties volgden waar in de namen van de belangrijkste stopplaatsen waren verwerkt. De zangers hadden een hoge hoed opge zet en waren in geklede jas gestoken. Op 1 januari zullen de oud-Indi- sche ambtenaren hun gesaneerde pen sioenen, vastgesteld na jaren van overleg en onderhandelingen tussen de regering en hun organisaties, uit gekeerd krijgen. In de loop van het volgend jaar ontvangen zij bovendien de achterstallige pensioenvorderin gen, die zij op de overheid hebben. De nieuwe gesaneerde pensioenen hebben namelijk een terugwerkende kracht tot 1 januari 1956. Deze verheugende mededeling aldus de „Volkskr." heeft de voorzit ter van de Federatie van Nederland se Katholieke Amtenaren en Parti culiere werknemers in Indonesia (KN AF), J. B. Haring, zaterdag in Utrecht gedaan op de algemene vergadering van deze organisatie. De voorzitter voegde aan zijn mede deling toe dat de organisaties van ambtenaren thans een beroep zullen gaan doen op de fiscus om deze te be wegen tot een milde belastinghef fing. Rond de Hofstad Twee en halve kilo meter sneller en veiliger Zaterdagmorgen werd, zonder veel openbaar vertoon, de verbinding tus sen de rijksweg 13 RotterdamDen Haag en Voorburg opengesteld. Deze weg, die bij vliegveld Ypenburg af takt naar een verkeersrotonde met viaducten boven de rijksweg 12 Den Haag:Utrecht, zal het doorgaande verkeer AmsterdamRotterdam in aanzienlijke mate versnellen en bo vendien het verkeer dóór Rijswijk Den Haag en VoorburgLeidschen- dam aanzienlijk ontlasten. Ongeveer 1000 voertuigen per uur maken van de verbinding Rotterdam- Amsterdam door RijswijkDen Haag en Voorburg gebruik. Dit verkeer zal, volgens voorlopige schattingen, door het nieuwe, 2,5 km lange krui- singsvrije weggedeelte voor 25 tot 30 percent worden ontlast. Het nieuwe stuk is een onderdeel van de rijksweg 4a, die op den duur het rechtstreekse verkeer Rotter damAmsterdam aan zal trekken. Van de verkeersrotonde bij Voor burg af, zal het verkeer in de rich ting Amsterdam een stukje van de rijksweg 12 volgen en voorts langs de Laan van Nieuw Oost-Indië en het Bezuidenhout naar Wassenaar worden geleid. Ofschoon aan de opening van deze nieuwe verkeersslagader geen offi cieel tintje werd gegeven, is hij toch niet geheel onopgemerkt verlopen. Op verzoek van de ANWB, die door directeur de heer A. G. M. Boost ver tegenwoordigd was, onthulden de bouwers van de weg het nieuwe richtingbord aan de kant van Voor burg door het wegnemen van de ANWB-vlag. Onder aanvoering van een wegen wacht-escorte werd daarna een rit over het rotonde-viaduct en de nieu we weg gemaakt. De ANWB heeft voor de nieuwe verbinding 27 nieu we richtingborden en 4 wegwijzers geplaatst. De wegenwacht is dade lijk met patrouille begonnen. Door het openen van dit wegge deelte is het mogelijk geworden de nieuwe ingang van vliegveld „Ypen burg" in gebruik te nemen. Tijdens een korte samenkmst in „Hoornwijck" heeft de burgemeester van Voorburg, dr J. W. Noteboom namens alle gemeentebesturen ge tuigd van grote vreugde bij de ope ning van de nieuwe weg, waarvan de volgende gedeelten, die Rijswijk, Den Haag, Voorburg, Leidschendam en Wassenaar totaal zullen kunnen ontlasten, in 1959 gereed zullen zijn. (Van onze t.v. medeweker.) De Ned. Televisiestichting heeft 31 augustus gevierd met een „Dag Koninginnedag", een bonte geschie denis in vogelvlucht, die begon om streeks de geboorte van prinses Wil helmina, maar min of meer bruusk eindigde in de bossen van Buraa, waar Wim Kan een gereconstrueerd cabaretprogrammaatje ten beste gaf. Overigens was alleen de aanvang wat statisch door een plechtig gele zen groet van oud-gouverneur Tjarda van Starkenborgh. Dan wisselden cabaret, reportage en vraaggesprek elkander af, te beginnen bij de ver dwenen Naatje van de Dam, een selectie uit filmarchieven door het hammondorgel ondersteund en het verschijnen voor de t. v. camera van enkele bekende figuren uit de oude tijd. Het waren een 87-jarige oud-Lombokstrijder, de nu 86-jarige socialist K. ter Laan, aanvankelijk allerminst een Oranjeklant en ten slotte gekozen tot eerste rode burge meester van ons land. Ook trad voor de lens een opstandeling van de vooimalige Zeven Provinciën uit 1933 die tot tien jaar was veroordeeld, maar die nu wat milder oordeelde dan in die dagen. (Over een verdere beoordeling daarvan, zie elders in dit blad). Vooraf ging een gesprek van prof. dr. Van Holk voor de VPRO met enige deelnemers van het pas gesloten congres der Wereldfedera listen. Helaas was Abbe Pierre er niet bij, maar bijvoorbeeld wel een actrice uit de Scandinavische landen, die intelligent en dynamisch haar mening te kennen gaf en waarbij bleek, dat ze niet minder dan tien talen beheerste. Noordwijk aan Zee was in het kinderprogramma van de KRO in het.beeld en werd zelfs in Eurovisie- verband vertoond. Dat kwam door de internationale trapauto-races om de t.v.-cup, waaraan niet alleen Ne derlandse, maar ook Belgische, Franse en Engelse jeugd meedeed. Het was een lieve lust te zien, hoe zeer de jongens en meisjes zich in spanden, vooral toen de strijd om de wisselbeker aan de beurt was. Onder de prijswinnaars waren jongens uit Leiden en Noordwijk. Voor de lens en microfoon mochten ze een paar woorden zeggen, aangemoedigd door Hannie Lips en begeleid door het ooggetuigenverslag van Louis van Noordwijk. Zowel zondag als daags tevoren zijn in Eurovisie-verband recht streekse reportages gegeven van de Europese roeikampioenschappen in Duisburg met soms wel wat erg uit bundig commentaar van Aad van Leeuwen. Het leek er wel eens op, of we radiocommentaar beluisterden. Waarmee gezegd wil zijn, dat hetgeen de kijkers zelf kunnen waarnemén, niet nog eens behoeft te worden be schreven. Evenals vorige jaren was de rechtstreekse reportage van het bloe mencorso in het Brabantse Zundert een lust voor het oog. Hier was het strakke commentaar van Siebe van der Zee een weldaad. Jammer alleen dat men hetgeen voor de lens voorbij trok, niet in kleuren kon genieten. Tal van kleurrijke sprookjes werden met veel applaus ontvangen, waarbij de hinderlijke regen niet kon hin deren. Er waren enorme wagens bij, die (onzichtbaar) door vele man nen werden getrokken. En het wa$ leuk om te zien, hoe zij van bui tenaf in het gareel moesten worden gehouden. Er waren wagens van 15 meter iengte, en om nog een ander cijfer te noemen: er waren rond 150.000 mensen op de been, ook uit Vlaanderen door RIE VOLLEBREGT HOOFDSTUK I. De bevolking van de stad had de naam stijf te zijn en alle exploitan ten van de amusementsbedrijven, die tegen hoge prijzen hun standplaat sen op de voor de kermis de eerste sinds de bevrijding aangewezen pleinen hadden gehuurd, vroegen zich vol schrik af wat het moest wor den, toen er om 9 uur nog maar wei nig belangstellenden waren, die bo vendien enkel kijkers bleken te zijn, of in ieder geval niet bereid als gang makers te fungeren. Maar allengs werd het drukker. De clowns en spullebazen deden hun best, met sen sationele beloften de belangstelling te trekken en nauwelijks waren de eerste schapen over de brug of de kijkers werden medespelenden in dit oord van humbug en begoocheling. Waar eerst drie of vier mensen ston den toe te zien, met een sceptisme dat schijn van werkelijkheid trachtte te onderscheiden, verdrongen zich nu lange rijen, ouderen zowel als jonge ren, allemaal met glanzende ogen, popelend van verlangen naar hun beurt. De ritten werden hoe langer hoe korter en het geld stroomde de cassa's binnen. Bij de Dodenbaan klonk het voort durend af en aan rijden van de wa gentjes, die door de donkere tent zwenkten en zwierden, waar onver wachts lichtjes aangingen om de pas sagiers met allerlei schrikwekkende dingen de stuipen op het lijf te jagen: een doodskop, een mensaap en zelfs een geraamte. De eigenaar van dit bedrijf wreef zich in de handen In de vooravond had hij zich, met weinig resultaat overigens, schor staan schreeuwen om wat passagiers voor de lugubere ritten te krijgen, maar nu was het niet langer nodig. De cassière kwam handen te kort om iedereen te be dienen. De knechten duwden wa gentje na wagentje door de klapdeu ren de tent binnen en boven het. ge loei van de sirene uit klonken de gil len van de schrik. Dirk Versluis en Klaas v. Dijk ble ven met hun meisjes voor de tent stilstaan. Zullen we hier eens ingaan? stelde Dirk voor; een keertje lekker griezelen? Ik zal er heus niet meer van griezelen, antwoordde Klaas lachend. Ik ben al zo dikwijls in het ding ge weest dat ik precies weet, wat er ko- mdh gaat en dan is er geen aardig heid meer aan. Maar als je de „dodenrit" nog nooit gemaakt hebt, dan moet je het zeker nu doen. Ga je mee, Truus?, vroeg Dirk aan zijn meisje. Als het maar niet al te grieze lig is. Kom nou! Het is toch allemaal onzin. Wachten jullie hier zo lang? Klaas en Willy beloofden dat te zul len doen en de andere twee namen kaartjes en schaarden zich in de ^ij, wachtend op hun beurt. Toen de deurtjes van de uitgang weer openklapten, bemerkte Klaas, dat Truus bleek zag. Geschrokken?", vroeg hij spot tend: Kom eens mee naar de lach spiegels, dan kun je zien hoe ont daan je er uit ziet. Truus gaf onomwonden toe, dat ze erg geschrokken was, ook al steun de haar verloofde de spot van zijn vriend: 't was toch immers allemaal onzin! Maar ik vond die dode kerel be paald griezelig, verdedigde Truus zioh. Ha, ha, die is goed! proestte Klaas: m'n compliment voor je op merkingsgave, maar ik heb na vijf keer nog niet kunnen vaststellen, dat die dode een man was. Truus keek hem verwonderd aan. Niet kunnen vaststellen?,, vroeg ze twijfelend of Klaas probeerde haar „er door te halen" maar Dirk plaagde: Nou Klaas, als jij die opmerkingsgave van Truus be wonderenswaardig vindt, dan moet ik die van jou toch heus beklagens waardig noemen. Man, hoe kun je nu toch aan een stel botjes een, twee, drie zien, of die een man of een vrouw steun gegeven hebben? „Botjes?" riepen Truus en Dirk on geveer gelijktijdig verwonderd uit. Ja, botjes, of wou je soms. zeg gen, dat het geraamte een pak en een stropdas aan had?" Geraamte? klonk het weer. Nou zegik.... ehge loof, dat jullie zenuwen geschokt zijn door het dodenritje. Zullen we even bfj de dokter langs gaan? Maarhet was geen ge raamte, het was een man, die met een akelig verwrongen gezicht Ja, beaamde Dirk, het was een man. Zijn hoofd was neergebogen en je zag zijn gezicht dus enkel in de schaduw. Natuurlijk was het een pop, maar het was zó goed nagemaakt, dat het net echt leek. Ik kan me best be grijpen, dat Truus het griezelig vond. Zullen we verder gaan? Vap verder gaan was echter geen sprake. Klaas' mond was van verba zing opengevallen. Hielden Truus en Dirk hem nu voor de gek? Neen, daarvoor was de schrik van Truus al te groot. Zpu de eigenaar van deze dodenbaan een noviteit hebben be dacht? Dat moest hij dan eens zien! Kom mee Willy, zei hij tegen zijn meisje: Dan zullen wij ook eens gaan kijken of de botten een gezicht en kleren hebben gekregen. Nu is het jullie beurt om te wachten, Dirk. Ga niet, Willy, ried Truus haar vriendin aan: 't is echt griezelig. Maar het meisje verklaarde, al zo dikwijls de sensatie van deze rit te hebben ondergaan, dat zij werkelijk geen enkele rilling meer kon ver oorzaken. Die dode kerel? Wel, daar was zij nu op voorbereid en ook die zou haar niet meer aan het schrikken brengen. Vol spanning keken Dirk en Truus naar de deurtjes van de uitgang, ver wachtend Klaas en Willy met ge schrokken of althans overtuigde ge zichten te voorschijn te zullen zien komen. Maar toen de deurtjes open klap ten, lachte het jonge paar spottend en Klaas riep al van verre: Toch maar even naar de dokter, jongens! Wat jullie hebt is gevaarlijk! Goen Botten, geen lood vlees! Maar dat kan niet. Wij zijn toch niet gek! Misschien nog niet, maar jullie zijn wel hard op weg om het te wor den. Dirk maakte zich kwaad. Kom met mij mee, Willy, zei hij tegen het meisje van zijn vriend, dan zal je zien dat ik Ik vind het goed hoor, plaagde Klaas, mits er niet gezoend wordt. Dirk was echter nu niet in staat, grapjes te waarderen. Hij stapte met Willy in het wagentje om na een minuut of drie in volkomen verwarde toestand te verlaten (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5