5)e CoidaeGoti/temt Syrische economie op Russische leest Gomulka volgende week naar Tito Het zwarte hemd weer aan Minister had licht opgestoken in Moskou Koninklijke familie bij Taptoe-Delft Huldiging en afscheid na lange trouwe dienst Benoemingen Bisdom Haarlem u MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14198 Directeur: C. M v RAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J Hoofdredacteur L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 pjnnd., 7.50 pJtwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes ƒ1.50. Egypte wil ook financieel helpen De Syrische minister van economische zaken, Callas, heeft gepleit voor de invoering van de „geleide economie" in Syrië, ten einde het land aan te passen aan de „progressieve landen van Europa". Callas is zojuist teruggekeerd uit Moskou, waar hij een overeenkomst in zake economische hulpverlening heeft afgesloten. Bij zijn terugkomst in Damascus drong hij aan op een „progressief plan" tot invoering van de plan-economie. „Economische vrijheid", aldus de minister, „behoort beperkt te worden, want alle geavanceerde landen hebben deze afgeschaft". Deze rede An Callas wordt beschouwd als een eerste aanwijzing van een tendens tot socialisering. EGYPTISCHE HULP? Egypte heeft Syrië aangeboden een gedeelte van een schuld ten bedrage van een miljoen Egyptische ponden in harde valuta te betalen ter verbe tering van de financiële positie van Syrië. Egypte is een miljoen pond schul dig terzake van graanleveringen. In politieke kringen in Cairo is men van mening, dat een dergelijke hulp Syrië in staat zou stellen een neu trale politiek te volgen en het land uit het Russische vaarwater zou kun nen houden. Volgens het te Cairo verschijnend dagblad „Al Shaab" zal Egypte het Suez-kanaal sluiten indien enige mi litaire aanval gedaan wordt op Syrië Rusland ontwerpt nieuwe raketten Groepen Russische geleerden zul len van Moskou en Leningrad naar Siberië worden overgebracht om daar permanent te werken op de terreinen voor kernproeven, aldus heeft "radio- Moskou zaterdag medegedeeld. Deze mededeling was vervat in een citaat uit een hoofdartikel van de „Prawda", waarin het een en ander werd bericht over het werk van de geleerden, die de intercontinentale ballistische projectielen hebben ont worpen en gebouwd. Radio-Moskou verklaarde, dat de Russen werken aan satellieten, die misschien gelanceerd kunnen worden met mensen aan boord. De commen tator merkte op, dat de projectielen, die de satellieten zullen lanceren, zullen bestaan uit verscheidene raketten. Deze rakettei. zullen één voor één worden „afgestoten". De laatste zal de satelliet brengen tot een hoogte van verscheidene honder den Engelse mijlen en hem een hori zontale snelheid geven van bijna 18.000 Engelse mijlen pei uur. Verder bestaan er volgens de com mentator plannen om nog een ander type satelliet te lanceren. Dit type zal het mogelijk maken de vorm van de aarde en haar onregelmatigheden te bepalen. DE AZIATISCHE GRIEP. Volgens de door de wereldgezond heidsorganisatie ontvangen gegevens breidt de Aziatische griep zich uit in Europa, Zuid-Amerika en in Afrika. Zij schijnt haar hoogtepunt in Aus tralië bereikt te hebben en blijft in Azië verder afnemen. Tot dusver is echter geen verergering van de in fectie waargenomen. in de bestaande crisis tussen Damas cus en de Verenigde Staten. Volgens genoemd blad is het duide lijk geworden voor de Amerikaanse waarnemend onderminister van Bui tenlandse Zaken, Loy Henderson, die momenteel een inspectiereis door het Midden-Oosten maakt, dat de Arabi sche staten eensgezind zullen staan tegen een land, dat tot intervenie tegen Syrië overgaat. Oostenrijks kanselier kreeg beroerte De Oostenrijkse bondskanselier Ju lius Raab heeft zaterdag een lichte beroerte gehad tijdens een bezoek aan een landbouwtentoonstelling. Hij moest gedeeltelijk verlamd naar een ziekenhuis worden gebracht. Raab is 66 jaar oud. Gistermorgen deelde men mee, dat zijn toestand niet verontrustend is. Hij had een rustige nacht gehad en de verlamming, die vooral zijn rechterbeen had getroffen, werd min der. Waarschijnlijk zal de kanselier geheel herstellen, mits hij de eerste tijd volkomen rust houdt. Gaat Pieck heen? Wilhelm Pieck, de 81-jarige presi dent van Oost-Duitsland, die al gerui me tijd ziek is, zal zich niet meer her kiesbaar stellen als zijn tweede ambtstermijn als president op 11 ok> tober verstrijkt, aldus het anti-com munistische bureau voor inlichtingen West zaterdag in Berlijn heeft meege deeld. Moskou kijkt toe Gomulka, de leider van de Poolse communistische partij, zal deze maand een officieel bezoek brengen aan Zuidslavië. Hij zal aan het hoofd staan van een afvaardiging van de Poolse communistische partij en van de Poolse regering. Het bezoek wordt omstreeks 10 september verwacht. Wie verder deel zullen uitmaken van de Poolse delegatie, is niet bekend, maar waarschijnlijk zal premier Cy- rankiewicz de reis meemaken. De Zuidslavische kranten hebben dit nieuws gebracht met aanzienlijk meer nadruk dan waarmee zij an dere bezoekers van communistische landen tot nu toe hebben aangekon digd. De commentaren op het nieuws zijn echter zeer voorzichtig - - ken nelijk om Moskou geen reden te ge ven om te denken, dat er zich in het communistische blok een „as Warschau-Belgrado" aan het vor men is. Hoewel de Zuidslavische politici persoonlijk graag hun Poolse geest verwanten uitbundig zouden willen begroeten en van het bezoek graag een groot feest maken, begrijpen zij, dat er grote moeilijkheden zouden ontstaan, zowel met de Sowjet-unie als met andere communistische buurlanden, wanneer men in het Kremlin zou gaan denken, dat Bel grado het centrum was geworden van oppositie. Er zullen daarom maatregelen worden genomen om te voorkomen, dat de hartelijke ver standhouding tussen Gomulka en Tito en hun beider landen te dui delijk blijkt. Gomulka, die vorige herfst aan de macht kwam, nadat Polen radicaal had gebroken met het stalinisme, is door het vorige regiem in zijn land jaren gevangen gehouden, verdacht van titoïsme. In weerwil van Russi sche druk heeft hij steeds, evenals maatschalk Tito, volgehouden, dat ieder communistisch land zijn eigen weg kan volgen naar het communisti sche doel. 97 PERSONEN VERDRONKEN. Zeven-en-negentig personen zijn verdronken nadat vier prauwen, die van Tarakan op weg waren naar Brits Borneo, door een storm werden over-i vallen en omsloegen. Van alle opva renden werden er slechts vier gered. Deze werden, nadat zij twee dagen lang op zee hadden rondgedreven, op gepikt door een Indonesisch vissers vaartuig. De meeste slachtoffers waren af-1 komstig van Celebes en waren op weg naar Brits Borneo om werk te zoeken. De Frans-Egyptische besprekingen Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van financiën heeft zaterdag meegedeeld, dat Egypte en Frankrijk bij hun besprekingen in Genève over de door Egypte geëiste vergoeding voor de schade, die door de aanval op Egypte in de afgelopen herfst werd veroorzaakt, in beginsel overeenstemming hebben bereikt. De woordvoerder zei, dat de on derhandelingen „bevredigend verlo pen" en dat spoedig een Franse de legatie in Cairo verwacht wordt om een onderzoek in te stellen naar de door de Egyptische regering in be slag genomen Franse bezittingen. In Genève weer men echter niets van deze „principiële overeenstem ming". Zowel volgens de Franse als volgens de Egyptische delegatie te i Genève is men sinds vrijdag, toen men besloot de vergadering tot dins dag te schorsen, niets verder geko men. De 100.000 uitgeloot Bij de negende trekking van de 536ste staatsloterij, vierde klasse, is de 100.000 uitgeloot op lot 15601. Het lot werd als volgt verkocht: serie A. in 's-Hertogenbosch, serie B. in Amsterdam, serie C. in Rotterdam, serie D. in Den Haag, serie E. in Hengelo, serie F. in Hilversum. In Den Haag is van het nummer een kwart lot verkocht aan een lote rijclubje van broodbezorgers van de Haagse broodbakkerij Hus. Verder werden een half lot en een vijf twin, tigjes verkocht aan onbekenden. Vrijdagavond woonden H.M. de Ko ningin en ZK.H. Prins Bernhard met Prinses Beatrix en Prinses Irene de Taptoe te Delft bij. De koninklijke fa milie op de tribune: V.l.n.r.: Prinses Beatrix, H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en Prinses Irene. KORTE golf Duikers van de Franse Marine hebben in de wateren bij Marseille in een Romeinse galei 500 kruiken ge vonden met geconserveerde vis. Men vermoedt, dat de galei een bevoorra dingsschip van de legers van Julius Caesar is geweest. In juli j.l. zijn in West-Duits- land 65.392 verkeersongelukken ge beurd. Hierbij vielen 1.274 doden en 41.110 gewonden. Tengevolge van een verkeerson geval zijn zondag twee leden van de Sowj et-ambassade in Israël om het leven gekomen en twee ernstig ge wond. De auto, waarin zij zaten, reed in Tel Aviv tegen een huis en werd volkomen vernield. Functionarissen van de Japanse gezondheidsdienst hebben zondag een algemene waarschuwing tegen een nieuwe epidemie van de Aziati sche griep geuit. Een woordvoerder van het ministerie van openbaar wel zijn verklaarde, dat meer dan twintig procent van Japans totale bevolking —naar schatting meer dan negentig miljoen mensen - door de huidige epidemie is getroffen. Meer dan acht honderd mensen zijn gestorven. Op de Noord-Duitse olievelden bij Osterwald in Neder-Saksen is zaterdagavond een oliebron gaan spuiten. Zondagochtend had zich reeds een oliemeer van 80.000 vier kante meter gevormd. Men vreest dat de oogst, en ook het dorp Osterwald zelf, gevaar loopt. De politie heeft, met het oog op het brandgevaar het gehele gebied afgezet. Dag. bestuur N.T S. „Onaan vaarbaar programma" Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Televisie Stichting betreurt ten zeerste, dat ondier zijn verant woordelijkheid op 31 augustus 1957 een volstrekt onaanvaardbaar natio naal programma is uitgezonden. Maatregelen zullen worden getrof fen teneinde herhaling van dergelijke fouten te voorkomen. Zo deelt het hoofd van de programmadient N.T.S. mede. Nieuwe depressie De depressie die zaterdag tussen IJsland en Groenland was gelegen verplaatste zich vrijwel niet meer en vulde snel op. Aan het koufront van deze depressie ontwikkelde zich bo ven de Noordzee een afzonderlijke storing waardoor regenactiviteit aan het front weer toenam. In ons land viel er bij de frontpassage plaatselijk 15 mm. regen. Na het voorbijtrekken van het front, draaide de wind naar noordwest waardoor polaire lucht 't land begon binnen te stromen met opklaringen maar hier en daar ook met enkele buien. De komende nacht passeert een rug van hogedruk ons land met weinig bewolking en afne mende wind. De minimumtemperatu ren zullen daardoor lager zijn dan in de nacht van zondag op maandag. Intussen nadert een nieuwe oceaan- depressie Ierland. Deze storing zal morgen in ons land weer enige regen veroorzaken. Rond 55.000 mensen zagen „Taptoe-Delft" Zaterdagavond is de laatste voor stelling gegeven van het militair mu- ziekfesteval „Ttaptoe-Delft" op de Markt van de Prinsenstad. Wederom waren alle plaatsen bezet, zodat ge durende de tien voorstellingen (gene rale repetite en kindermiddag meege rekend) 50.000 tot 60.000 mensen de taptoe hebben gezien en beluisterd. Na de voorstelling van gisteravond heeft de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, via de microfoon een korte toespraak gehouden, waarin hij alle instanties en personen dankte, die aan het welslagen van het evenement hebben meegewerkt. In een slotbij eenkomst, die met verscheidene me dewerkers in het rijksmuseum „Huis Lahbert van Meerten" werd gehou den, heeft tenslotte de voorzitter van het Taptoe-comité, de heer J. G. M. Korte, aan de kopstykken van de taptoe een langspeel-gramofoonplaat met taptoenummers en aan hun echt genoten een doos bonbons aatigebo- den als bewijzen van erkentel-kheid. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het veer? Op grootse wijze, doch met een tikkel- i H.-verbinding tussen de hoofdstad en i ook de grote krans op de voorste wa tje weemoed in het hart heeft Am- Haarlem. In de Spuistraat, bij het gen gehecht als blijk van waarde- sterdam zaterdagnacht afscheid ge- eindpunt, was het Amsterdamse een- ring voor de vele jaren van trouwe nomen van de „Blauwe Tram" de N.Z.I trom van de feestviering: Hier werd 1 dienst. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan, de volgende eerwaarde heren; te Am sterdam (O. L. Vr. Roz.); N. Th. Stol wijk; Hilversum (H. Clemens), J. M. S. van Dijk; Tuitjehorn, P. Hoogen- boom (Neom.); Amsterdam (H. Will, buiten de Veste), B. A. Pronk; Scha- gen, L. Cornelis; Zandvoort, A. Th. Groot (Neom.); Amsterdam (H. Ger. Maj.), A. S. Hetem; Amsterdam (Pius X), W. C. J. Ruigrok; Hoogkarspel, J. F. Bloem (Neom.); Amsterdam (H. Bonif.), B. W. Alkemade; Duiven- drecht, Th. G. Brandsen (Neom.); Amsterdam (Voorzienigheid), A. W. Voorbij; Bennebroek, J. C. van der Linden; Spanbroek, C. A. M. Steins Bisschop; Grootebroek, Th. Dekker Neom.); Amsterdam (O. L. Vr. On- bevl. Ontv.), P. A. M. Al; Volendam, P. Th. Brinkman; Oudorp, G. H. E. Lammertink; Enkhuizen, G. H. I. van den Berg (Neom.); Hilversum (ft. Hart), C. A. van der Ham; Zaandam, C. Bakker; Heemstede (O. L. Vr. He- melv.), W. J. Appelman; Bergen, (N. H.), A. J. M. Brabander; Westerblok ker, L. J. Timmermans (Neom.); Hil versum (Verrijzeniskerk), K. H. M. Bense; Diemen, J. C. Schoot (Neom.); Hilversum (H. Joseph), M. C. Klijn; Haarlem (HLiduina), C. B. Kou wen - hoven; Venhuizen, J. C. van der Plas (Neom.); Amsterdam (H. Catharina), J. J. Loerakker; Wognum, P. M. Kolk man (Neom.); Alkmaar (Don Bosco), A. P. Olsthoorn; Haarlemmerliede, J. J. van der Velden (Neom.); Amster dam (O. L. Vr. Kon. des Vredes), P. W. van Leeuwen; Overveen, J. C. van Klink; Spierdijk, Th. M. Braak man (Neom.); Hilversum (H. Vi tus), J. Th. van der Zalm; Halfweg, H. A. Stam; Texel (Den Burg), J. C. Suidgeest (Neom.); Koog a. d. Zaan, A. H. M. Tönis (Neom.); Heerhugo- waard (H. Hart van Jezus), J. A. Broersen (Neom.); Bakkum, N. F. R. M. Kok (Neom.); Breezand, H. A. A. Hak (Neom.); Bergen (N -H.), C. P. Th. Spiekerman (Neom.); Nibbix- woude, B. J. M. van Santé (Neom.); Nes a. d. Amstel, J. Zutt (Neom.); Amsterdam (H. H. Nic. en Barb.), C. Visser, die kapelaan was te Heemste de (H. Bavo); als assistent te Amster dam (H. Vine, a Paulo), A. H. Bee- mer (Neom.). Vervolgens is nog benoemd als: as sistent te Diemen, pater F. Brussel, S.C.J. Tenslotte heeft Mgr Huibers op dracht gegeven hun studie voort te zetten aan de R.K. Universieit te Nij megen, aan de weleerw. heer J. A. Schut, die kapelaan was te Heerhu- i go waard (H. Hart) in de Duitse taal en letteren; en aan de weleerw. heer S. W. de Wit, die kapelaan was te Koog a. d. Zaan, in Dogm. Theologie. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond). TIJDELIJK REGEN A^vankelijk opklaringen, later weer zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Vannacht iets kouder, overigens weinig v andering in temperatuur, tijde- j Hjk zwakke wind krimpend naar zuidelijke richtingen. Later ver. anderlijke wind. 3 Sept. zon op 5.56; onder 19.25; maan op 1.17; onder 0.10. Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM regenbui 16 C. OSLO zwaarbew. 15 KOPENHAGEN zwaar bew. 1? ABERDEEN zwaarbew. 17 LONDEN zwaarbew. 19 AMSTERDAM licht bew. 18 LUXEMBURG zwaarbew. 18 PARIJS onbew. 22 BORDEAUX zwaarbew. 26 GRENOBLE half bew. 23 NICE zwaarbew. 23 BERLIJN zwaarbew. 18 FRANKFORT regen 20 MüNCHEN geheel bew. 19 ZURICH zwaarbew. 20 GENEVE licht bew. 22 LOCARNO zwaarbew. 23 WENEN zwaar bew. INNSBRUCK regen 21 ROME onbew. 30 AJACCIO licht bew. 27 MALLORCA onbew. 28 Korreltje Niet wie zichzelf prijst is goed be vonden, maar die geprezen wordt door de Heer.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1