4 Gewonden bij explosie op scheepswerf te Leiden Leiderdorp opende eerste katholieke school Vreugde over welslagen moeizaam ondernemen MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 PAGINA 1U Bijzondere dank aan burgemeester en gemeenteraad Het was ongetwijfeld een hoogte punt voor het ouder-comité van de katholieke lagere school te Leider dorp, toen zij zaterdagmiddag hun moeizaam streven beloond zagen en eindelijk het tijdstip aangebroken was waarop de school „hun school", zoals pastoor Kouwenhoven het noemde konden openen. Toen enige jaren geleden zich perspectie ven openden om te komen tot op richting van een katholieke lagere school te Leiderdorp, vormde zich een oudercomité om deze perspectie ven in 'n tastbaar resultaat tot uiting te laten komen. Dit oudercomité, be staande uit mevr. J. G. J. M. Evers- Vergeeten en de heren H. C. Broxter- man, A. M. Kleiss, M. Booms en J. Wakka, heeft enorm veel werk moe ten verzetten om alle beletselen en moeilijkheden uit de weg te ruimen. En dat deze moeilijkheden niet ge ring waren, kon worden opgemaakt, alweer uit de woorden van vastoor Kouwenhoven, die verklaarde, dat het comité getoond had hoofden te bezitten harder dan een muur. Hun trots en vreugde zaterdagmid dag was dus alleszins gerechtvaar digd, al zal dit wel met een tikje weemoed zijn vermengd geweest, toen zij de genodigden in een der leslokalen moesten ontvangen in- plaats van, zoals zij oorspronkelijk gedacht hadden, in een ruime hal. Indien er bij de aanvang van de op richtingsplannen meer begrip was getoond voor hun streven, had dit inderdaad het geval kunnen zijn. Niettemin richtte een zeer ver heugde voorzitter van het comité, de heer Broxterman, een hartelijk woord tot de heer L. Schipper, insp. L.O., burgemeester K. van Diepeningen, de wethouders, rector J. C. de Groot, bisschoppelijk insp. van het L.O. en pastoor Kouwenhoven, het kerk- en schoolbestuur, de architecten v. Oe e en Schrama en de afgevaardigden van de plaatselijke schoolverenigin gen. Rede H. C. Broxterman Wij zijn deze middag bijeengeko men, aldus de heer Broxterman, voor J de officiële opening van deze school. Wij hebben u hiervoor uitgenodigd om u onze dank te brengen en ander zijds om u in de gelegenheid te stel len van uw medeleven te doen blij ken met dit heuglijk feit, een feit van historische betekenis. Wij willen u niet vermoeien met een overzicht van de voorgeschiede nis, maar slechts constateren, dat de school er thans staat en maandag haar deuren zal openstellen voor de katholieke jeugd van Leiderdorp. Dit stemt ons vandaag tot grote vreugde en dankbaarheid. Dankbaar zijn we vandaag jegens God, die ons streven en werken zegende, dankbaar dat Hij ons de kracht gaf om onder moei lijke omstandigheden en tegenspoed door te gaan. Dankbaar ook voor de medewerking van de zijde van de Overheid, t.w. de inspectie L.O., het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Wederopbouw. Een bijzonder woord van dank aan het college van b. en w. en de raad van Leiderdorp, doch wel zeer spe- Pastoor Kouwenhoven verrichtte de inzegening. (Foto G. Fianen). ciaal aan burgemeester Van Diepe ningen. Gaarna wil ik hier openlijk ver klaren (omdat dit wel eens anders is beweerd) dat wij bij een bouw van het begin af voor de volle 100 pet. medewerking hebben mogen onder vinden. En hoewel het antwoord van de burgemeester zal zijn: deze mede werking was gebaseerd op de wet, wil ik hier direct aan toevoegen, dat men op verschillende manieren zijn medewerking kan verlenen, maar dat door burgemeester Van Diepeningen meer werd gedaan dan wij redelijker wijs van hem mochten verwachten. Wij willen hem daarvoor onze wel- I gemeende dank betuigen voor de zeer gewaardeerde medewerking die wij steeds van hem mochten ondervinden en stellen dif zeer op prijs. Vervolgens bracht de heer Brox terman dank aan allen die aan de bouw van de school hebben bijge dragen en wees er op dat de school eisen voldoen, iets wat hij nog nim- in een dringende behoefte voorziet. mer in een gemeente heeft aangetrof- Circa 140 leerlingen en pl.m. 30 kleu- fen. De besprekingen zijn steeds sym- ters bezochten de scholen aan' de H. J pathiek verlopen en de treffende Rijndijk. Het onderwijspeil zal zo zijn i woorden van pastoor Kouwenhoven dat het niet meer nodig zal zijn de bij de opening van de Chr. Ulo-school kinderen naar Leiden te sturen voorgaven hem de overtuiging, dat aan het volgen van lager onderwijs. de samenwerking tussen de school- Het comité prijst zich gelukkig inbesturen niets zal mankeren. Een het benoemde schoolhoofd, de heer N. J. J. v. d. Kroft, een persoon te hebben gevonden die naar hun me ning, een juiste man op de juiste plaats zal zijn. Namens het comité heette de heer Broxterman hem har telijk welkom en stelde met vertrou wen de leiding van de school in zijn handen. Kleuters nog niet zelfstandig! Ook het kleuteronderwijs zal maandag aanvangen en hoewel ge- hartelijke gelukwens aan alle betrok kenen van deze school die nog net op tijd binnen is, aldus de heer Schip per. Toespraak burgemeester Van Diepeningen Burgemeester Van Diepeningen zeide trots te gaan op het feit dat sinds de oorlog een 5de school wordt geopend. Hij was blij dat dit mo gelijk was, temeer daar het ook alle permanente scholen zijn. Wij verke- hoopt was, dat dit zelfstandig zou dus spri) die zei dat het gemeente- j kunnen geschieden, speet het de heer J ^en jn een bevoorrechte positie, al- x die zegt dat het gemeente bestuur het buitengewoon belangrijk vindt om verschillende bevolkings groepen hun eigen scholen te kunnen geven. Het gemeentebestuur wil zijn steën bijdragen voor bevolkingsaan was. Hierdoor kan Leiderdorp tonen Broxterman te moeten mededelen, dat het wettelijk vereiste aantal handtekeningen, zijnde 31, niet was verkregen. In verband hiermede was in februari jl. een verzoek gericht tot Z.Exc.. de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen om ver laging van het vereiste aantal hand- j dat 'zij een zelfstandige gemeente is tekeningen op welk verzoek echter nog geen beslissing is ontvangen. Van de inspectrice van het kleuteronder wijs is echter de goedkeuring ont vangen om in de school een kleuter klas in te richten als dépendance van de kleuterschool aan de Hoge Rijn dijk. Een en ander heeft echter'tot gevolg dat deze klas nog niet kon worden ingericht als het comité zich dat had voorgesteld. Van het bestuur van de kleuterschool van mej. Meer burg werd spontane medewerking ondervonden door het beschikbaar- stellen van meubilair, waarvoor het comité zeer dankbaar is. De leidster van deze kleuterklas is mej. Engels. De heer Broxterman besloot zijn toespraak met de hoop uit te spre ken, dat het het personeel gegeven moge zijn, onder Gods zegen, veel en vruchtbaar te werken aan de school en daardoor in belangrijke mate me de te werken aan de opvoeding van de katholieke jeugd van Leiderdorp, deze op te voeren tot ware christe nen en tot degelijke katholieken voor kerk en maatschappij. De heer L. Schipper, insp. L.O., zeide met vreugde naar Leiderdorp te zijn gekomen. Hij kon zich voor stellen, dat hier feest is. Het ver heugde hem te kunnen mededelen dat in Leiderdorp alle scholen aan alle Ka a "-successen te Haarlem Onder uitstekende weersomstandighe den werd zaterdag een begin gemaakt met de tweedaagse zeilwedstrijden, die werden georganiseerd door „De Haar lemse Zeilvereniging" en „De Haarlemse Jachtclub". De wedstrijden werden ge houden ter gelegenheid van het jubilea der beide Haarlemse verenigingen (resp. 40- en 35-jarig bestaan!. De belangstel ling was zeer groot. Niet minder dan 110 boten waren voor de diverse klas sen ingeschreven. Een licht noodwest briesje bleek ideaal voor de zeilers. Tegen de avond-uren ging de wind wat liggen. Enige uitsla gen waren: Valkenklasse: 1. Lieuwe, mej. Boon stra (De Kaae, Warmond)2. Moustache, L. J. A. de Wit (idem). 12 ma Sharpieklasse: 1. Spotvogel, W. Guldemond (De Kaag. Warmond); 2. Rakker, B. van Wijk (WSV Braassemer- meer). Olympiajollenkl.: 1. Mars, P. Zwaan (De Onderlinge, Amsterdam): 2. Estam- tam, J. Roos (Haarlemse Jachtclub): 3. Pst. P. C. Loogman (De Kaag. War mond). Jeugdklasse: 1. Dolle Dries, J. W. V. Weezenbeek (De Kaag, Warmond); 2. Annemarie II. F. Imhoff (WSV Braas- semermeer)3. Bliksem, T. M. de Vries (De Kaag. Warmond). Op de tweede dag waren de weers omstandigheden minder gunstig dan op de voorgaande dag. Een druilerig regen tje in de morgenuren en vrijwel geen wind beloofde niet veel goeds, maar later op de dag wakkerde de wind aan j en werden de wedstrijden, vooral in de i tweede race. gunstig beïnvloed. Tegen het einde van de middag bedierven he- j vige regenbuien het enthousiasme, maar over het algemeen hebben de organi-1 satoren ook op deze tweede dag niet te klagen gehad. Diverse wedstrijden hadden een uitermate spannend verloop en de belangstelling van de zijde van het publiek was op deze tweede dag groot. De uitslagen waren. Flying Dutchmanklasse: 1. Jac. Kraan, 2. F. A. Meeuwissen. Valkenklasse: 1. mej. Boonstra, 2. J. Wiïlemse. 12 mJ. Sharpieklasse: L Bart Kraan, 2. B. Verhagen, 3. B. van Wijk. Vrijheidsklasse: 1. H. Schmitz Jr., 2. H. K. J. Edelhorst, 3. H. Prins. Olympiajollenklasse: 1. P. Zwaan, 2. Chr. Zwetsloot. 3. mej. C. Boelhouwer. 12 voetsjollenklasse A: 1. F. Daniels, 2. A. van Beekum, 3. mej. M. Holtrop. Jeugdklasse: 1. J. W. van Weezenbeek, 2. F. Imhoff. DE KRALINGSE ZEILWEEK j Met een record-aantal inschrijvingen, nl. 119, waarbij 10 Regenboogjachten, werden zaterdag en zondag de wedstrij den van de Kralingse Zeilweek op de Kralingse Plas te Rotterdam gehouden. De uitslagen waren: j Zaterdag: Valkenklasse: 1. A. Wijn- l gaard. 2. J. C. Lichtenauer. Regenboogklasse: 1. J. Hofland. 2. C. W. Kist. 3. H. Gebuis, 4. L. H. de I Goederen. I Finnjollen: 1. A. de Vries, 2. C. R. i Koopmans. I Olympiajollen: 1. B. Tournier, 2. C. I A. A. Visser. I Jeugdklasse A: 1. J. C. de Winkel, 2. 'A. Hofland, 3. T. F. van Weel. I Vrijheidsklasse A: P. Blussé. 2. R. van Yperen, 3. C. Neleman, 4. J. de Ruyter, 5. W. Frankhuizen. I 16 nu klasse A: 1. A. A Taselaar, 2. H. Molenaar. 3. J. G. v. d. Bosch, 4. |W. Barzilay, 5. J. van Tongeren. 1 Zondagmorgen: Regenboogklasse: 1. J. Hofland. 2. C. W. Kist. 3. Th. Land- i mand, 4. H. Gebuis. Finnjollen: 1. J. F. Verkuilen, 2. L. I Willemsen. I Olympiajollen: 1. C. A. A Visser, 2. B. Tournier. I Jeugdklasse A: 1. Rob Albers, 2. J. C. nr A Wnfland. de Winkel, 3. A. Hofland. 12 voetsjollen A: 1. M. J. van Geijn. 2. C. Dieleman, 3. F. J. Daniels. Vrijheidsklasse A: 1. P. H. K. Albers, 2. P. Blussé v. Oud-Alblas, 3. H. J. van Hamersveld, 4. C. Neleman, 5. H. Radijs. 16 m» klasse A: 1. A. A. Taselaar, 2. J. van Rietschoten, 3. H. Molenaar, 4. P. Verhoeven, 5. J. Nederveen. Zondagmiddag: Regenbogen: 1. C. W. Kist, 2. J. Hofland, 3. Th. Landman, 4. L. H. de Goederen. Finnjollen: 1. J. F. Verkuylen, 2. L. Willemsen. Olympiaklasse A: 1. B. Tournier, 2. C. A A Visser. Jeugdklasse A: 1. J. C. de Winkel, 2. Rob Albers. 3. T. F. van Weel. 12 voetsjollen A M. J. van Geijn, 2. R. Nouwen, 3. Y. van Wijngaarden. Vrijheidsklasse A: 1. C. Neleman. 2. C. Wielders, 3. P. Blussé van Oud-Alblas, 4. B. Huizenaar, 5. H. Wigman. 16 ma klasse A: 1. A. A Taselaar, 2. P. Verhoeven, 3. H. Molenaar, 4. J. van Rietschoten, 5. J. G. v. d. Bosch. VAN DÜYL WON WEER IN CASCAIS Als aansluiting op de wedstrijden om het Portugees kampioenschap Draken- klasse is in Cascais een wedstrijd ge houden om de „Coupe Virginie Heriot". Van Duyl, die afgelopen week het Por tugees kampioenschap op zijn naam bracht, werd met „Trintel II" eerste. De tweede plaats was voor de Gustel VII van de Duitser Thomson. De Vanguard van onze landgenoot Warners werd 6de. R. MULKA OP DE NA-BRAASSEM Op de wedstrijden van de Na-Braas- sem welke op 28 en 29 september zullen worden gehouden, zal de wereldkam pioen in de Flying Dutchmanklasse, de Duitser Rolf Mulka, uit Hamburg, zeer waarschijnlijk van de partij zijn. Ook Oskar Nathan, de oud-zesmeterzeiler, heeft toegezegd tegenwoordig te zijn, doch daarbij zal hij in zijn oude Regen boogklasse deelnemen. HOCKEY OPVOLGING VAN DE WAAL EN VAN LIEROP Zoals gemeld heeft Rein de Waal besloten zijn functies van elftalcom missielid en coach van het nationale hockeyelftal neer te leggen. Tevens is medegedeeld dat ook de heer A. R. O. van Lierop uit de elftalcommis sie is getreden, en dat de secretaris- penningmeester van de Kon. Ned. Hockeybond, jhr. L. J. Quarles van Ufford, zich zou belasten met het zoeken naar geschikte candidaten voor de opengekomen functies. Thans vernemen wij dat aan de op 14 sptember a.s. te Amsterdam te houden jaarlijkse algemene vergade ring van de Kon. Ned. Hockeybond zal worden voorgesteld in plaats van Rein de Waal te benoemen H. C. de Looper, en als opvolger van Van Lierop als lid van de elftalcommissie Dick Loggere. en in staat zichzelf te besturen, zo dat de tendens in Den Haag voor het samenvoegen van gemeenten voor Leiderdorp niet behoeft op te gaan, hetgeen bij een gehouden bespreking over de randstad Holland dan ook is gebleken. Op de heer Schipper doet de, burgemeester nogmaals een be roep om het centraal gymnastieklo kaal, waarvoor de grond braak ligt en waarvan de noodzaak door de nieuwe scholen steeds meer naar vo ren komt. Prettige herinneringen heeft spre ker aan de besprekingen met het schoolbestuur, waarbij men steeds een open oog had voor wederzijdse moeilijkheden. Hij hoopte, dat de school aan de verwachtingen zal be antwoorden en bood namens het ge meentebestuur de hartelijke geluk wensen aan met deze mooie school. Verheugde pastoor Kouwenhoven Pastoor Kouwenhoven verklaarde, dat deze dag voor hem nog een bij zonder tintje heeft. Hij is nu einde lijk bevrijd van de vraag die telkens weer tot hem gericht werd, nl.: Wan neer is de school nu klaar? Uit deze herhaaldelijk gestelde vraag bleek, dat tot het laatst toe de ouders mee leefden met de bouw van de nieuwe school. „Het is gewoon een droom geweest en ik ben zo onbegriinelijk blij, om dat ook deze school Christus zal pre diken." Ook de pastoor heeft ervaren dat burgemeester Van Diepeningen zich veel aan de bouw van de school heeft laten gelegen liggen en als iemand het tegendeel durft beweren, dan ben ik er ook nog, zegt pastoor Kouwenhoven tot hilariteit van de aanwezigen. En zo richt hij zich tot burgemeester, Van Diepeningen. Voor annexatie bij Leiden behoeft u zich niet zo bezorgd te maken, want ten slotte bestond Leiderdorp nog vóór er van Leiden sprake was. Een bijzonder woord van dank had hij voor het ouder-comité. Namens alle ouders en aanwezigen zegt hij hen zeer hartelijk dank. Dit is uw grote dag. Gods zegen over wat U gedaan hebt voor de jeugd en ik hoop dat U nog lang voor de jeugd moge werken, aldus spreker, en be sluit met de woorden van Guido Gezelle: Blijde kinderen Blom des levens Kleine Kerke Christi ach Namens het oprichtingscomité hield de heer H. C. Broxterman een rede. (Zittend van 1. naar r. burgemeester Van Diepeningen, pr ~+oor Kouwenho ven en em. pastoor ^.lom, (Foto G. Fianen). beid, papier- en kartonbewerking. Later volgen pitriet, raffia en brand schilderen. Spr. is ook voorstander van zangonderwijs en wil een lans breken voor gediplomeerde vakleer krachten wat muziek betreft, zodat de leerlingen enigszins onderlegd zijn in het bespelen van blokfluit, picolo en andere eenvoudige instrumenten. Het verkeersonderwijs wil hij be vorderen vanaf de eerste klas en daartoe op de speelplaats verkeers borden plaatsen, zodat de kinderen daar volledig mede vertrouwd raken. Het gemeentebestuur zou hij willen verzoeken bij de school enige borden te plaatsen en een zebrastrook over de Hoogmadeseweg waarbij dan na schooltijd brigadiertjes kunnen wor den neergezet. Van de mede-leer krachten zijn er twee gekomen van de school aan de H. Rijndijk n.l. mej. Dingjan en de heer P. Rotteveel. De derde leerkracht, mej. v. d. Salm, komt uit Zevenhoven. Gezamenlijk hopen we de school groot te kunnen maken en onze schouders te zetten onder de opvoeding van de katholieke Leiderdorpse jeugd. Dank bracht spr. tenslotte aan alle instanties met wel ke hij heeft mogen samenwerken in de laatste maanden en besluit met de bede, dat de school moge groeien en bloeien onder de schutse van Ma ria ter Engelen tot heil van de kin deren, tot heil van de parochie, tot heil van de gemeente. De heer Splinter sprak namens ver schillende schoolverenigingen een hartelijk woord van gelukwens en vertrouwen dat waar tot nog toe weinig contact bestond, dit nu in de toekomst zou veranderen. Ook de heer P. de Vrind, hoofd St. Bernardusschool, wilde niet achter blijven met zijn gelukwensen voor de nieuwe school al zult U begrijpen, aldus spr., dat het niet prettig is voor ons 135 leerlingen kwjjt te raken. Toch is hij verheugd, omdat hij wel begrijpt dat de kath. gemeenschap grote behoefte had aan een kath. school. De heer J. Wissel sprak namens de hoofden der Leiderdorpse scholen. Hij noemde de scholen een stuk van hun leven. Alle collega's zijn blij met dit resultaat; hij noemde de sa menwerking zeer prettig. Het was de heer Broxterman ten slotte die het laatst het woord voerde en alle sprekers dankte voor him wensen en de belangstelling bij deze officiële opening. Hierna volgde een rondgang door de schooL De inzegening. Zondagmiddag volgde de plechtige inzegening van de school. Deze werd verricht door pastoor Kouwenhoven. Om 3.30 uur waren vele ouders naar de school gekomen om deze inzege ning te kunnen medemaken en te vens om de school te kunnen bezich tigen. Eerst werd de school van bui ten gezegend. Daartoe verzamelde de aanwezigen zich op de binnenplaats en werd gezamenlijk het Veni Crea tor gezongen. Toen hierna de zege ning plaats vond werd weer gezamen lijk het Asperges me gezongen. Het resultaat van de volkszang in de pa rochiekerk kwam hier wel duidelijk tot uiting. Hierop volgden de Intrede- gebeden die goed te volgen waren, omdat pastoor Kouwenhoven deze in het Hollands vertaalde. Tijdens de zegening binnenshuis zong men weer Asperges me, terwijl onder het be wieroken werd gepsalmodieerd het gebed Dirigatur tijdens de altaarbe wieroking in een plechtige H. Mis. Ook dit gebed werd in het Hollands door de pastoor voorgelezen evenals de wijdings-gebeden bij het wijden der kruisbeelden. Hierdoor werd de zin van deze gebeden voor allen wel zeer duidelijk. Nadat de heer v. d. Kroft het kruis beeld in de directie-kamer had opge hangen en de zegen over de aanwe zigen was uitgesproken, was er gele genheid om met het onderwijs-perso- neel kennis te maken en de school te bezichtigen. Tevens konden de ouders het personeel van de St. Bernardus school, dat eveneens aanwezig was, dank zeggen voor hun zorgen aan de kinderen besteegd. Zoals te verwachten was, waren alle vol lof over de nieuwe school en viel de bevoorrechting van een bezit van zo'n school wel sterk op. Maar tenslotte is Leiderdorp jarenlang van elke katholieke gebeurtenis uitge sloten geweest. Het is, zoals pastoor Kouwenhoven, na afloop in zijn toe spraakje zeide, een mijlpaal in de ge schiedenis van Leiderdorp en de eer ste katholieke daad sinds 1570. En hiermede was dan het eind gekomen van een lang-verwacht ogenblik en gaat Leiderdorp een tijdperk tege moet met een eigen katholiek bezit, dat heden zijn deuren heeft geopend voor de katholieke jeugd van Lei derdorp. De heer J. N. N. v. d. Kroft, ver volgens het woord voerende, zeide, dat het voor hem een aangename en prettige taak was als eerste hoofd der school het woord tot de aan wezigen te mogen richten. Hy felici teert kerk- en schoolbestuur alsme de het gemeentebestuur met de nieu we aanwinst. Vervolgens geeft spr. een overzicht van de school die begint met 135 leerlingen, verdeeld over 4 klassen. De leermiddelen behoren tot de modernste in de scholen voor wel ke aanschaffing hij de Inspecteur en het gemeentebestuur van Leiderdprp dank bracht. Behalve de voorge schreven vakken zal ook onderwezen worden in handwerken voor de meis jes ën handenarbeid voor de jongens. Ook het verkeersonderwijs zal niet ontbreken. Het vak handenarbeid zal het eerste jaar bestaan uit klei-ar- Koelbloedigheid en wonderlijk behoud Op de Scheepsbouw en reparatie- werf „De Hoop", v.h. Gebroeders Boot, aan de Sumatrastr. te Leiden, heeft zich hedenmorgen een bedrijfs ongeval voorgedaan, ten gevolge waarvan twee leden van het perso neel ernstig werden gewond. Zeker tien mensen waren beneden- deks van de Scheveningen 52, een in aanbouw zijnde trawllogger die over ruim twee weken zijn proef vaart zou maken, bezig met werk zaamheden in de motorkamer toen omstreeks kwart voor negen door tot nog toe onbekende oorzaak een ontploffing plaats vond. Twee arbeiders, de 27-jarige las ser T. Holverda uit de Rijndijkstraat te Leiden en de voorman bij de af deling motoren-inbouw, C. P. Gijs man (34 jaar) uit de 2de Looier straat, stonden plotseling in lichter laaie. Ze behielden hun koelbloedig heid en liepen op eigen gelegenheid naar boven om over boord te sprin gen en zo het vuur te doven. De EHD, die snel ter plaatse was, moest Holverda met verbrandingen in de derde graad vervoeren naar een van de Leidse ziekenhuizen waarheen ook voorman Gijsman, die eveneens ern stige brandwonden kreeg, werd over gebracht. Twee andere arbeiders werden ten gevolge van de explosie licht ge wond. Het zijn de 60-jarige sjouwer J. Gijsman van het Levendaal (een lichte voetblessure en een shock) en de machinist W. de Graaf uit Sche veningen, bemanningslid van het schip, die beiden na behandeld te zijn in het ziekenhuis naar hun woning vervoerd konden worden. De explosie had een zeer eigen aardig karakter: de chef, de heer G. Blik, stond midden tussen de steek vlammen, die alle kanten heenscho- ten. Hij kreeg geen enkel letsel. Een begin van brand werd door het personeel met eigen middelen be dwongen. Men vermoedt dat de ontploffing werd veroorzaakt door resten acety- leengas, die door een lasvlam tot ont steking zijn gebracht. De schade aan het getroffen schip laat zich niet ern stig aanzien. In een onbewaakt ogenblik klom zaterdagmiddag een vierjarig meisje op een kolenkist, die op een veranda stond van haar ouderlijk huis aan de Lutmastraat te Amsterdam. Het kind viel van dt kist op de tegels van een enkele meters lager gelegen binnen plaats en is in de loop van de avond in het Weesperpleinziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10