VUL IN, MAAR VLOT, EN WIN DE POT! De Utrechtse najaars- beurs in cijfers Kleinste straal-verkeersvliegtuig gaat straks de lucht in DE PRIJZEN VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 DE I.EIDSE COURANT PAGINA 8 Groter in opzet dan vorig jaar De 69ste Jaarbeurs, die op 3 sep tember haar poorten zal openen, is groter In opzet dan die /an het vori ge Jaar. Ruim 2000 firma's zullen ex poseren op een oppervlakte van 43000 vierkante meter. De expositieopper vlakte van de vorige najaarsbeurs be droeg 33.000 vierkante meter. De directeur van de jaarbeurs, mr H. A. R. Schuit, die op een vanmid dag gehouden persconferentie deze cijfers verstrekte, deelde voorts me de, dat er in verschillende afdelingen spreke is van een aanzienlijke uitbrei ding, terwijl er voorts enkele nieuwe afdelingen in de jaarbeurshallen zijn ondergebracht. Door het ruimtegebrek in vorige jaren was het niet mogelijk on in het midden van de jaarbeurs een groep te huisvesten die in het alge meen economisch beeld van ons land en zeker ten opzichte van onze posi tie als exporterende natie een be langrijke plaats inneemt. Thans zul len de Beatrix- en Irenehallen door groepenverschuiving beschikbaar ko men voor de voedings- en genotmid delenindustrie. Hoewel mr Schuit erop wees, dat hier nog van een beginstadium moet worden gesproken, acht hy het aan bod toch belangwekkend voor de ge ïnteresseerde bezoeker en zeker ook voor de buitenlandse inkoper. De elektrobeurs die in de Juliana- hal en in de Margriethal is onderge bracht en een oppervlakte van 7000 vierkante meter beslaat, heeft dit jaar voor het eerst een informatiecentrum waarvan de bedoeling is om de huis vrouw voor te lichten omtrent het doelmatig gebruik van mechanische hulpmiddelen, waardoor zy minder belast zal worden in haar dagelijkse werk. Naast efficiency in het bedrijf, waaraan in de Bernhardhal tijdens de komende beurs grote aandacht zal worden besteed, zal ook de efficiency in het vervoer worden belicht en met name het verzamelde lastensysteem door middel van containers. Ter ge- Een geheel nieuw vliegtuig van Lockheed, de Jetstar, zal op 4 sep tember a.s. zijn eerste vlucht maken. Het is een tweemotorig straalviieg tuig voor tien passagiers en een be manning van twee man. Men kan ei mee in één uur van Amsterdam naar Zwitserland vliegen. De Jetstar, die het kleinste straal- verkeersvliegtuig ter wereld is, is in eerste instantie ontworpen als snel transport- en verbindingsvliegtuig voor de Amerikaanse luchtmacht. Het vliegtuig kan echter ook als burger vliegtuig worden geleverd. Het meest opvallende aan de Jetstar is dat de beide motoren geheel achter aan de romp en onder de staartvlakken zijn geplaatst. Het eerste prototype krijgt twee Bristol Orpheus-motoren, maar een tweede toestel, dat in het voorjaar van 1958 zal vliegen, krijgt vier Ge neral Electric J-85 of Fairchild J.83- motoren. Record-bouw. Het nieuwe vliegtuig vervolgt „Trouw" is in de recordtijd van dertig weken ontwikkeld en gebouwd. In januari had men er nog niets an ders van dan een schets in drie aan zichten, die na de eerste windtunnel proeven al grondig herzien moest worden. Een groep van 350 gespecia- legenheid van het congres dat het liseerde technici ging daarna onder „bureau international des containers" leiding van Kelly Johnson ontwer- in Nederland houdt, zal grotere be- per van de Starfighter, het snelste ge kendheid worden gegeven aan de vechtsvliegtuig ter wereld aan het voordelen van het gebruil van con- werk en zij bouwden in 63 dagen tijd tainers bij het goederentransport een z.g. mock-up van het vliegtuig. Voorts heeft de jaarbeurs op haar terreinen een centrum gecreërd waar van de bedoeling is dat de Nederland se industrie en handel kennismaken met de ontwikkeling die zich hier en daar in het Nederlandse industriële leven heeft voorgedaan, nl. de toepas sing van de industriële vormgeving. Een aanzienlijke ruimte is voor dit doel ter beschikking gesteld van een groep ontwerpers. G. ALDERS t Te Haarlem is in de leeftijd van 75 jaar overleden de heer G. Alders, die meer dan 25 jaar voorzitter is geweest van de R.K. Smedenpatroonsbond. Hij behoorde tot de oprichters van R.K. Middenstandsvereniging te Haar lem. Bij het veertigjarig bestaan van deze vereniging in 1948 werd hij be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook was hij drager van het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Zaterdag om 12 uur zal zijn stoffe lijk overschot op het R.K. kerkhof te Haarlem worden ter aarde besteld. In één uur naar Zwitserland Inmiddels was men ook begonnen aan de bouw van het prototype; elk on derdeel hiervoor werd in recordtijd vervaardigd en men slaagde er in het volgens geldende opvattingen zeer snelle produktieschema vol te hou den. Op 4 september zal het vliegtuig, geheel volgens plan, zijn eerste vlucht maken. Achthonderd km. De Jetstar zal een snelheid van 800 kilometer per uur kunnen behalen en kunnen vliegen op een hoogte van 12.000 meter. Dit betekent dat men met dit toestel van Amsterdam uit „even" in een uur tijds naar Zwitser land kan vliegen en desgewenst te gen het eind van dezelfde middag weer thuis kan zijn. Toen gezagvoerder Pierre Moreau van de Air France dezer dagen een nieuwe Lockheed Starliner voor zijn maatschappij van Californië naar Pa rijs overvloog, kreeg hij onderweg wel de indruk dat de overtocht erg vlot verliep. Ongeëvenaard. Hij was echter zeer verwonderd toen men hem na de landing op de Parijse luchthaven Orly vertelde dat hij een record gebroken had. Een van de eerste Starliners van de Air France werd onlangs in 16 uur en 58 minuten overgevlogen, maar Pierre Moreau deed over de 9820 kilometer tussen Burbank en Parijs slechts 15 uur en 21 minuten. Hij was dus bijna een half uur eerder terug dan zijn collega enige weken tevoren. HANDELAAR MAAKTE NIEUWE TEGENLS „ANTIEK". In Egmond aan Zee is een geraffi neerde vervalsingsaffaire aan het licht gekomen. Een rijwielhandelaar die zich ook voor antiquair uitgeeft, ver kocht in zijn zaak aan de Voorstraat tegels, waarvan hij beweerde, dat het oude tegels waren uit de jaren 1580 1600, die na het bombardement van Rotterdam in de ruïnes van kelders zouden zijn gevonden en vandaar via Antwerpen in de handel waren ge bracht Hij verkocht deze tegels voor Q 25. per stuk, doch herhaaldelijk kwamen er van koperszijde klachten, hetgeen voor de burgemeester aanleiding was een politie-onderzoek te doen instel len. Dit onderzoek wees uit, dat de fietsenmaker de tegels gloednieuw be trok bij een ceramist uit Makkum in Friesland en een fabriek in Nijmegen. Deze decoreerde de tegels met mo tieven, zoals op oude gepolygromeer- de tegels van rond 1600 voorkomen, zoals figuren van dieren en soldaten. De rijwielhandelaar-antiquair maak te van deze gloednieuwe proul 'en zo genaamde antieke tegels. Hij besmeur de ze met oude kalk, kookte ze in stoom, om de craquelé er op te bren gen, liet ze enige tijd in een bad met cichorei liggen, om ze vervolgens nog op andere manieren een oud aanzien te geven. De gave zijkanten bescha digde hij, om daarna ook deze bescha digde kanten te bewerken. Iemand, die vooraf 200 tegels had gekocht voor een museum in Krön- borg bemerkte het bedrog en zo kwam het aan het licht. De „antiquair" bleek enkele honderden van deze door hem bewerkte tegels in voorraad te heb ben. In zijn winkel had hij tussen de vervalste exemplaren ook enkele ech te oude tegels gelegd. Tegenover de politie heeft hij bekend, dat hij de te gels uit Makkum vervalste. De tegels zijn in beslag genomen en de verval ser zal zich zeer waarschijnlijk voor de rechtbank terzake bedrog en op lichting moeten verantwoorden. ONTSLAGEN BIJ FORD. De Nederlandse Fordfabriek te Am sterdam heeft van haar 330 leden tel lend administratiefpersoneel er 46 ontslagen. De ontsli gen werden met wederzijds goedvinden gegeven en het merendeel van de ontslagenen heeft al weer elders werk gevonden. Daar de bestedingsbeperking een ongunstige invloed heeft op de ver koop van auto's, wilde de fabriek tot bezuiniging overgaan. De produk- tie zou echter niet worden ingekrom pen. Het mannelijk lastdier oftewel de galante heer, draagt graag alle pakjesdie zijn vrouw hem toevertrouwt. Maar er is één artikel, dat zijn ega liefst zelf draagt: dat is KAAS, die voedzame, puurgezonde lekkernij uit eigen land, die het hart heeft'gestolen van elke ■vrouw in Nederland. Vraag het kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postz. bijsluitenaan Het Nederlands Zui- velbureau, Cort van der Lindenstraat 7,. VyvOJ- Rijswijk Z.H. y a doe meer met KAAs Publ. van Het Nederlands Zulvelbureau 3V Advertentie. Spoorwegwerkers op het nippert.e gered Een incident, waarbij wonderlijk genoeg geen slachtoffers zijn geval len heeft zich gistermiddag afge speeld op de spoorbaan Rotterdam Gouda. Een groepje wegwerkers, dat te langzaam reageerde op de nade ring van een trein, is tussen Gouda en Moordrecht aan een groot gevaar ont snapt. Toen de trein, die om twee uur uit Rotterdam naar Utrecht was vertrok ken, met grote snelheid een transfor matorstation van de N.S. nabij Moor drecht naderde, zag de machinist tot zijn schrik, dat een aantal werklie den daar bezig waren met een krik, de rails omhoog te brengen. Hij gaf nog bijtijds een signaal en een ogen blik later zagen de passagiers uit het eerste rijtuig, hoe de wegwerkers als katten tegen de spoordijk sprongen. Met een klap vloog een zware balk de lucht in en de krik, die nog onder de rail stond, werd volkomen ver nield. De trein stopte een paar hon derd meter verder doch kon na een paar minuten weer doorrijden, toen bleek, dat er geen ongelukken waren gebeurd. Het zijn toch waarachtig niet alleen de onbewaakte overwegen, die het spoorwegverkeer onveilig maken. HARDNEKKIGE VACUPANPRAKTIJKEN. Een voortgezet onderzoek heeft op nieuw geleid tot de arrestatie van een 76-jarige arts, die er van ver dacht wordt hardnekkig de bekende vacupanpraktijken bij hen, die zich een nieuw gebit willen laten aanme ten, voort te zetten in een pand aan de Schietbaanlaan te Rotterdam. Hij bleek daar weer volledig ingericht te zijn. De politie heeft alle toestel len in beslag genomen. Zij trof er een patiënt aan, die onder behande ling was, terwijl een ander nog on der narcose verkeerde. In de wacht kamer bevonden zich nog enige pa tiënten, die uit verschillende delen van ons land kwamen. Zij moesten onverrichterzake huiswaarts keren. Sommige van hen waren door een z.g. „runner" bezocht. Vertrouw niet teveel op woordenboeken PROMPT NA PUBLEKATIE van elke oplossing komen er bij de puzzelredactie te Utrecht brieven binnen van puz zelaars, die menen dat de uitslag onjuist is, de prijzen ten onrechte verdeeld werden en zij zelf de winnaars zijn met hun weldoordachte inzending. Natuurlijk kunnen wij die brieven niet allemaal beantwoorden en dèt heeft ook geen zin. De uitslag ligt vast op wetenschappelijke gronden en te genover de mening van de briefschrijver staan vele anders luidende verklaringen van specialisten, die vakkundig over het betrokken onderwerp schreven. Heus, wij gaan niet over één nacht ijsWie komt aan dragen met de omschrijving van een bepaald woordenboek, vergeet dat er tal van encyclopedieën en woordenboeken be staan, die helaas niet allemaal eensluidend zijn. Bovendien gaan wij af op de vakliteratuur of op de uitspraak van des kundigen. Envergeet U vooral niet, dat het hier om een sportieve wedstrijd gaat. Wij willen U prettig laten puz zelen en Uw gezond verstand op proef stellen. Wij werken weken lang aan de samenstelling van één opgave. Vertrouwt U op ons en vergeeft U ons elke poging om U aan het weife len te brengen. Strikvragen zijn nodig PRAKTISCH onmogelijk ls het om elke inzender mee te laten delen in de pry- zenpot. Dan kreeg U hoogstens Uw twee kwartjes terug. Er moeten dus addertjes schuilen in het gras van onze er zo ge makkelijk uitziende vraagjes. Welnu, die addertjes te ont dekken is Uw taak. En dan graag een ruiterlijke erken ning bij eventuele mislukking, dat U zelf fout moet zijn ge weest. Niet boos uitroepen, dat U alleen maar gelijk hebt, want dat helpt toch niet. De uitslag verandert er niet door. Bij deze prijzenpotprijsvraag deelt iedere goede oplosser mee in de prijzen. Due wie de goede ant woorden weet, heeft altijd prtfs. Deze zelfde puzzel verschijnt in een 29-tal bladen over het gehele land, zodat er een ZEER GROTE POT zal ontstaan door de duizen den Inzendingen, waarop allemaal vijftig cent extra wordt geplakt. Het bedrag, dat na aftrek van de kosten overblijft, wordt geheel aan de wlnnaar(s) uitgekeerd. BIJ deze puzzel is maar één goede oplossing mogelijk, omdat geen en kele vraag voor tweeërlei uitleg vatbaar ia. Indien er geen goede Inzending binnenkomt, blijft de gehele pot overstaan tot de vol gende prijzenpotpuzzel. Wat U te doen hebt 6RJ IV KAARÜ "v WtrTiLM.i.r ui/y'c/i c VOOBWi Alt JIJEN J alleen abonnees en leden van hun gezin mogen ■meedingen naar een prijs; 2 het diagram en de totaal cijfers moeten volledig worden ingevuld; het volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge plakt; A onduidelijke veranderin- gen of invulling maken een inzending ongeldig; C oplossingen die na a.s. dinsdag 12 uur v.m. in ons bezit komen, dingen niet meer mee; briefkaarten, waarop niet het verschuldigde porto (7 10 cent) en het extra porto van 50 cent is geplakt, zijn ongeldig; briefkaarten, die event, niet door P.T.T. zijn af gestempeld, zijn ongeldig wij dragen geen verant woordelijkheid voor zoek raken, beschadiging of vertraging der kaarten: over opgave en oplossing Is geen correspondent ie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis sing van de puzzelredac tie, deze is bindend; door inzending verklaart men zich akkoord met de. ze voorwaarden. Inzenden Het Ingevulde diagram knipt U uit en plakt dit op de blanco zijde van een briefkaart Aan de andere kant adresseert U als volgtP.P., Postbus 35, Utrecht. Naam en volledig adres van de afzender in blokletters invullen en daarboven 50 cent aan extra post zegels plakken, plus het normale porto van 7 cent. U zendt de brief kaart niet ln enveloppe, maar open in. Gebruik alleen geldige postzegels. Vervallen postzegels, radiozegels, plakzegels en dgl. worden door de posterijen niet vergoed 1 De oplossingen moeten uiterlijk dinsdag 3 september a.s., 12 nnr v.m. in ons bezit zijn. Later ontvangen briefkaarten wor den onherroepelijk terzijde gelegd. UW KINDEREN WETEN HET ANTWOORD OOK! iimiü ja .ij. Op deze pagina vindt U 'n twaalf tal vragen, A. tot en met M. en bij elke vraag vijf antwoorden. Aan U de taak te bepalen, welke van de vijf antwoorden goed zijn. Het kan voorkomen, dat méér dan één antwoord goed ls, ja, misschien zijn er soms wel 4 of 9 antwoor den juist, bij andere vragen kan het gebeuren dat er maar één antwoord goed ls. Voorts vindt U een diagram met vooraan de letters van de vragen en naast elke letter de nummersi van de bijbehorende (doorgenum merde) antwoorden. V hebt nu niets anders te doen dan die nummers door te'kruisen van alle antwoorden, die volgens U goed zijn, regel voor regel do aangekruiste getallen op to tellen en dan de gevonden totalen ln de laatste strook (geheel rechts) te plaatsen en nog eens tot een totaal op te tellen, dat U ln de cirkel set. Zo zou bijvoorbeeld een vraag kunnen luiden A. een pink ls t 1 een deel van de hand; 2 een kle dingstuk; 3 een dier; 4 een stuk gereedschap; 5 een vissersvaar tuig. Nu blijkt, dat 1, 3 en 5 goed zijn, want een pink is werkelijk een deel van ds hand, maar ook een dier en ook nog een vissers vaartuig. In het diagram streept U daarom in zo'n geval op de strook A het cijfer 1 door, maar ook de 3 en ook nog de 5. In de laatste kolom zet U de som van 1 3 5—9. Dat totaal 9 telt U later op bij de totalen van de andere stroken en zo vindt U het „totaal der totalen" voor de cirkeL A. Wat kan een viool t{Jn? I een muziekinstrument; 2 een bloem; 3 een soort flesje; 4 een gevangenis; 5 een struik. B. Iedereen kent de verhalen over stierenge vechten in Spanje. Wie s(jn deelnemers aan een stierengevecht? 6 de torero; 7 de picador; 8 de banderilla; 9 de matador; 10 de banderillero. C. U hebt toch wel eens van een minstreel ge hoord, die graag geziene gast aan het mid deleeuwse hof. Wat was de nederlandse minstreel eigenlijk? II een muzikant; 12 een zanger; 13 een troubadour; 14 een nar; 15 een dichter. D. Wat ls een Jager 16 Iemand die jaagt; 17 een schip; 18 een soldaat; 19 de schipper van een trekschuit; 20 een zeil. E. Twist kan betekenen Onderstaand diagram volledig invullen en geheel uitknippen. Daarna op een briefkaart plakken en frankeren met totaal 57 cent. G. Wat is een mulat Een kind van 31 Indiaanse ouders; 32 blanke ouders, maar in de tropen geboren; 33 een Indiaan en een blanke; 34 een neger en een blanke; 35 een Indiaan en een neger. H. Een plaster is of was 38 een Perzisch onderwijzer; 37 een Turks geldstuk; 38 een kunstemaker; 39 een Spaanse munt; 40 een muziekinstrument. L De meeste slangen doden hun prooi door: 41 hun giftanden; 42 worgen; 43 doodbij ten; 44 Inslikken; 45 hypnotiseren. K. KanaSn was of ls 48 een land; 47 een zoon van Adam; 48 een stad ln Palestina; 49 een zoon van Cham; 50 de vader van David. L. Are de Triomphe heet 51 een boek van E.M. Remarque; 52 de tij delijke verblijfplaats van Noë of Noach; 53 En nu tot slot even logisch nadenken wat zou een „otremifasollariër" zijn 56 een zonaanbidder; 57 een Utrechtse minkfarmer; 58 een fantast; 59 een zanger; 60 een benedictijner monnik.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8