Een daverende Junior-week bij P&C Straaljagerpiloot offerde zijn leven Mr. Schokking dijkgraaf van Rijnland Ook Haagse melkhandel gaat hoogbouw mijden Onbekenden brachten het treinverkeer in gevaar ISOPAN! Deserteur aangehouden Sportcolberts Blazers Sportpantalons 217 stemden tegen, 188 vóór inkrimping areaal Prinses Beatrix aan de koffietafel in Markelo VB1TDAG 30 AUGUSTUS 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Donderdagmiddag stortte een straaljager van de vlieg bases Ypenburg net ver van de spoorlijn Den Haag Gouda vlak bij Nootdorp neer. De piloot kwam hierbij om het leven. De brandweer van de vliegbases bezig met het blussen van het wrak. Bij Koninklijk Besluit is in de pro vinciën Noord-Holland en Zuid-Hol land benoemd tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland, mr F. M. A. Schokking te Wassenaar. Francois Marie Anne Schokking, de vierde zoon van wijlen staatsraad en oud-minister mr. J. Schokking, werd op 5 mei 1908 te Dordrecht geboren. Reeds kort nadien kwam hij naar Leiden, waar hij na zijn lagere school opleiding het gymnasium doorliep om vervolgens aan de universiteit rechten te studeren. In 1933 deed hij zijn doctoraal-exa- men in de Nederlandse rechtsgeleerd heid (publiekrechtelijke richting), waarna hij als tijdelijk ambtenaar te werk werd gesteld op het landbouw crisisbureau van het ministerie van Economische Zaken. In 1934 werd mr. Schokking be noemd tot secretaris van de commis sie van advies bedoeld in het crisis- organisatiebesluit 1933 en tot secreta ris van de centrale commissie voor de crisis-tuchtreqhtspraak. In 1945 werd hij tevens secretaris van de crisis-ar bitrage-commissie. In verband met de toeneming van zijn werkzaamheden werd hij van de twee laatstgenoemde functies onthe ven. Op 18 januari 1938 volgde zijn be noeming tot burgemeester van 's-Gra- venzande, welk ambt hij tot 11 no vember 1946 heeft bekleed, met uit zondering van de periode 7 October 19421 juni 1945 toen hij burgemees ter van Hazerswoude was. Onder zijn bewind kwam te 's-Gravenzande de nieuwe waterleiding tot stand en werd het nieuwe politiebureau ge bouwd. Burgemeester Schokking had Dokuinenten over Speidel vervalst Vragen in de Kamer Het lid van de Tweede Kamer, de heer Bakker hac1 de minister-presi dent, minister van algemene zaken, gevraagd of deze kennis had genomen van de publikatie van documenten, die aantonen, dat generaal Speidel in 1934 de moord op Frankrijks minis ter van buitenlandse zaken, Barthou, en op koning Alexander van Joego slavië heeft georganiseerd. De minister-president heeft hierop geantwoord uit de pers kennis te heb ben genomen van afbeeldingen van bedoelde documenten. Hij vestigt naar aanleiding hiervan echter de aandacht op publikaties in Duitse en Nederlandse persorganen, waaruit is af te leiden, dat deze documenten vervalst zijn. Hij ziet dan ook geen reden waarom de regering zich niet zou moeten aansluiten bij de keuze van generaal Speidel als comman dant van de NAVO-landmacht in Mid den-Europa. Met melk meer mans Ook de Haagse melkhandel zal, niettegenstaande de weerstand die hij bij voorbaat kan verwachten, binnen afzienbare tijd de bediening van de hoogbouwflats achter wege laten. Deze regeling is voor het eerst tij dens de vakantieperiode ingevoerd, toen er verschillende melkboeren waren, die zelfs de bediening van een eerste étage niet langer verantwoord bleken te vinden. De Haagse melkhandelaren delen mede, dat het verloop onder het per soneel te groot is en dat de bedie ning van de hoogbouw in vele ge vallen een arbeidsovereenkomst bij voorbaat heeft doen mislukken. De grote vermoeidheid die het trap- penklimmen veroorzaakt alsmede de kwalen die daaruit voortvloeien, ge ven huns inziens grond aan de aan gekondigde maatregel. Dronken plunderaar ging even te ver Goedgeefse Hagenaar nam het niet Langer Afpersing en diefstal met geweld pleging zullen naar alle waarschijn lijkheid wel aan een 29<-jarige losar- beider uit Den Haag ten laste wor den gelegd, wanneer hij zich binnen kort voor de rechter voor zijn euvele I Dank zij het feit dat de trein, die om 22 uur zaterdagavond uit Zwolle naar Amersfoort was vertrokken, bij Hattemerbroek met slechts geringe snelheid reed, is een spoorwegonge luk voorkomen dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, zo is eerst thans bekend geworden. Vlak buiten Zwolle had de trein een sein met verminderde snelheid moeten passeren en juist was de ma chinist begonnen de snelheid weer op te voeren, toen hij een hevige schok voelde. Onmiddellijk bracht hij de trein tot stilstand en toen ontdek te hij, dat de rails versperd waren ge weest door enkele palen, een dwars ligger en een hek. De houten obsta kels waren door de aanrijding, die ge beurde bij de onbewaakte overweg in de Weertweg bü Hattemerbroek, op enkele kilometers afstand van Zwolle, totaal versplinterd. De trein, waar van een koppeling beschadigd was, kon na een oponthoud van 20 minuten de reis voortzetten. Politie en spoorwegrecherche stel len een nauwgezet onderzoek in. Mensen, die bij de overweg wonen, hebben zaterdagavond omstreeks tien uur een of twee bromfietsen horen passeren, wat in deze stille buurt zel den of nooit voorkomt. Men kon ech ter geen signalement geven. Meermalen heeft men bij Zwolle ob stakels op de rails gevonden, laatste lijk nog op de spoorlijn ZwolleAl melo, bij de overweg te Laag-Zuthem bij Zwolle, waar eveneens een hek op de rails was gelegd. Vermoed wordt dat beide gevallen met elkaar verband houden. Men acht het uitgesloten dat hier kwajongens aan het werk zijn geweest, gezien de wijze waarop de versperringen wa ren aangebracht. Paarden op hol Koetsier gedood onder eigen wagen Gistermiddag even na twaalven is de 51-jarige koetsier-besteller L. J. moeten verantwoorden. De man liep in beschonken toestand door de Herman Costerstraat te Den Haag en kreeg zin in een sigaret. Met de snauw: „Geef me een sigaret!" I schoot hij de eerste de beste voorbij ganger een 46-jarige Hagenaar aan, verwachtend, dat die wel direct j aan zijn verzoek zou voldoen. Dat was niet het geval en hierin vond de J dronkaard reden om het verzoek j kracht bij te zetten met een vuist- i slag. Die deed inderdaad de aange- I vallene capituleren. Hij gaf het ge vraagde en de dronkeman zag opeens nieuwe perspectieven in het geval. „Ik heb dorst en moet geld hebben". De aangehoudene haalde zijn porte- feuille voor de dag en de eiser be- ook veel belangstelling voor de wo-diende zich van twee rijksdaalders en mngbouw ter plaatse. een tramkaart, maar nog was zijn r. ?Pi n01fern^er werd mr. hebzucht niet verminderd. „Die hoed Schokking benoemd tot burgemees- pas^ mjj 00fc Wel", meende hij, terwijl ter van Alphen aan den Rijn. Na drie hij zijn slachtoffer diens hoofddeksel jaar zag men hem node vertrekken ontnam. wegens zijn benoeming op 1 december 1949 tot burgemeester van Den Haag.M^a*" dat was te veel voor de geterg- de: Het mag dan zijn dat een geschon- In de 7 jaren van zijn burgemees- den neus een aangezicht schendt terschap van de „residentie toonde maar voor een Hagenaar maken kle- hy zich een bewindsman van formaat. ren nog altijd de man. daden van donderdagavond j.l. zal I s-Gravenhag,e, van de bok van zijn met paarden bespannen wa gen gevallen en overreden. De koetsier wilde met de wagen van het emplacement van een ver voerbedrijf af de Schenk weg oprij den. De wagen raakte daarbij echter het afsluithek, tengevolge waarvan de paarden schrokken en op hol sloegen. Bij zijn pogingen om de paarden in bedwang te houden, viel hy van de bok en kwam onder de waren terecht. Hij kreeg de wielen over zijn hoofd en overleed ter plaatse. De paarden kwamen verderop tot stilstand, toen de disselboom van de bestelwagen dpor een winkelruit drong op dg hoek van rf« Schenkweg en de Pieter Bothstraat. De paarden mankeerden niets. Door een onverantwoordelijke rel te gen zijn beleid gedurende de oorlogs jaren, meende de heer Schokking ge noopt te zijn ontslag te nemen. Op 25 augustus 1956 werd hem eervol ont slag verleend als burgemeester van Den Haag. Zijn benoeming door de Kroon tot dijkgraaf van het Hoogheemraad schap van Rijnland wordt met vreug de begroet. FELLE BRAND IN JUTPHAAS. Een felle brand heeft vannacht de Helcofabriek van gasartikelen aan de Nederrijnse weg in Jutphaas geheel verwoest. De schade, die door de ver zekering wordt gedekt, wordt ge- raimd op 150.000 gulden. De brand werd omstreeks vier uur door een voorbijganger ontdekt. Een hevige vechtpartij volgde, waarin door omstanders werd inge grepen. De mannen werden geschei den. Toen echter de aanvaller wilde doen alsof zijn neus bloedde, en stie- kum in het oploopje ondergaan, ver scheen de sterke arm, die hem inre kende. FILMT U? v AGFA smalfilms op 't eerste plan want.... r alles kan met Ha vele bezoeken aan kampeercentra De rijkspolitie te Wylré in Zuid- Limburg heeft de 20jarige militair W. J. M. uit Beverwijk aangehouden, die uit een kazerne te Baarn was ge deserteerd. Met 87,op zak, ge stolen van zijn kameraden in de ka zerne, ging hij op stap naar het zui den. Als „yakantiegast" bezocht hij voornamelijk kampeer- en bivak keerplaatsen, o.a. in Asten, Eijsden, Heer, Berg en Terblijt en Wijlré, waar hij 's nachts geld van de kam peerders stal. Naar schatting heeft hij op die manier ongeveer 700 a 800 gulden gestolen. In Eijsden legde hy bovendien beslag op een nieuw brom fiets. Na uitgebreid speurwerk slaag de de rijkspolitie te Wijlré erin, de jongeman in een bivakkeergelegen- heid te Slenaken, waar hij 's nachts was binnengelopen, aan te houden. Hij is thans in arrest bij de konink lijke marechaussee te Gulpen. Meesterlijk sportcombinaties kopen moderne jongelui in hun speciale Junior-afdeling bij P&C, waar reeds thans de nieuwe najaarscollectie, geheel afgestemd op de laatste internationale mode, klaar hangttegen de beken de lage PaC-prijzenl wollen tweeds jeugdige dessins fraaie multi-colours 14 jaar de grote mode voor mo derne jongelui 14 jaar In de nieuwste vigoureux kleuren medium grey en anthraciet ijzTsterkschoo/Irwaftfert 14 jaar Wereldmodwreaües Hyacintenkwekers niet eensgezind Een charmante foto van H.K.H. Prinses Beatrix, geno men aan de koffietafel in de landbouwhuishoudschool „De Whemekamp" in Markelo, waar de prinses en H.M. de Koningin donderdag een bezoek aan brachten. Na de tulpen- en de narcissenkwe- kers hebben gistermiddag in een druk bezochte vergadering in de Lis- sese „Nachtegaal" de hyacinthenkwo- kers zich beraden over de vraag, wat men nu moet doen: het areaal in krimpen of niet. De prijzen van de meeste soorten zijn laag en er dreigt vooral van de grote bollen een flink surplus. Dit overschot wordt overgenomen door het surplusfonds, maar de kwekers moeten gezamen lijk het daarvoor benodigde geld op tafel brengen via een surplusheffing. Niettemin sprak het merendeel zich j uit om het areaal te laten zoals het was, al kreeg deze grop nu niet be paald een overweldigende meerder heid: 217 stemmers wilden 100% van het areaal volplanten en 188 kwekers voelden er meer voor om het voor 't a.s.'seizoen maar eens op 95% te stel len. De waarnemend voorzitter de heer J. v. d. Marei de presidert van de ver. „De Hyacinth", de heer Jac. Th. de Vroomen was wegens ziekte verhinderd had liever genen dat men een paar weken later over dit punt had kunnen praten, maar het P V.S. wilde voor 1 september a.s. weten hoe de kwekers er over dach ten. De stemming onder de kwekers is nogal verschillend. Er was naar de mening van de heer v. d Marei nu niet direct reden alles somber in te zien. Er zijn nl. verschillende oor zaken aan te wijzen, waarom de prij zen niet hoog zijn. Er is een oogst zó groot, als men nog nooit heeft mee gemaakt en men misschien ook nooit meer zal rooiert ook. Verder verlie pen de onderhandelingen met Frank rijk allesbehalve naar wens en deze twee redenen hebben de har.del wel erg gedrukt. De heer Jac. v. Reisen meende ook, dat er geen reden is om pessimistisch te zyn. By de door de voorzitter ge noemde oorzaken, zo zei hy, kan men ock gerust de abnormaal zachte win ter voegen, die de prijs der bloemen sterk beïnvloedde. Zo'n zacht winter seizoen krijgen we vermoedelyk ook nooit meer. Hij zou het areaal op 100% gesteld willen zien. Verder werd er niet over gespro ken en een stemming had tot resul taat, dat de optimisten inderdaad een kleine meerderheid behaalden Bij de rondvraag bracht de heer Th. Hoog naar voren, dat het wenselij ker zou zijn bij vaststelling van nieu we minimumexportprijzen de note ringen van de kleine maten wat lo- ger te stellen en die van de „dikke" bollen wat lager. Dat zou een vlot tere verkoop van de grote maten tot gevolg hebben. BRANDBLUS-INSTAI «TIE IN HAAGSE TOREN. Proefnemingen met een half-auto- matische brandblus-installatie in de Haagse of Jacobstoren te Den Haag hebben goed voldaan. In deze geheel gerestaureerde en van een nieuwe spits voorziene toren is in het brand bare deel rond carillon en luiklok ken tot bovenaan toe een aantal smeltveiligheden aangebracht. By een bepaalde temperatuur komen deze veiligheden in werking en waar schuwen de 200 meter verder gele gen brandweerkazerne. In een ogen blik zijn dan verbindingen met de stijg- en spuitbuizen in de bijna 100 meter hoge toren gemaakt, waarna on der hoge druk gespoten wordt. Rond de toren was gisternacht wei nig van dit waterballet te merken. De straffe wind bezorgde aan de Ri- viermarkt gelegen winkels en kan toren echter een gratis puibewassing. Men is nu eerst tot het aanbrengen vai. de installatie in de toren over gegaan, omdat de aanleg ervan, voor dat de restauratie begon, weinig zin had. In het middaguur is gisteren een 5-jarig meisje tijdens het spelen langs de Nieuwe Prinsengracht te Amster dam te water geraakt en verdronken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7