De (koude] rakettenoorlog begonnen Scherp HONIG „Huurde" wagens ook te Leiden en Oegstgeest Hagenaar in hongerstaking VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 DF FTTISF POTTP ANT PAGINA 2 Het orgaan van de Russische luchtmacht, „Sovietskaja Aviatiya", heeft woensdag enkele bijzonderheden vermeld over intercontinentale ballistische projectielen in het algemeen, maar schreef niet, dat deze bijzonderheden betrekking hadden op de raket die dezer dagen is gelanceerd Dit in tegen stelling tot persberichten uit Oost-Berlyn, waarin werd gezegd dat het ar tikel bijzonderheden gaf over het nieuwe Russische wapen. Het artikel is geschreven door generaal Pokrofsky in antwoord op de vraag van een lezer wat eigenlijk een intercontinentale ballistische raket was. Pokrofsky schreef, dat zo'n raket veie duizenden kilometers kan af leggen. Op een hoogte van duizend km, aldus het artikel, beschrijft de raket een ballistische curve en gaat dan met enorme snelheid op het doel af. De enige directe verwijzing van prof. Pokrofsky naar het nieuwe wapen is zijn mededeling, dat het denkbeeld van een raket met verscheidene trap pen het eerst in het begin van deze eeuw is geuit door de natuurkundige K E. Psjolkofsky „een denkbeeld dat thans op schitterende wijze verwerkelijkt in de Russische lange- afstandsraket". ENGELAND GAAT HET OOK MENEN Bij Hatfield ten noorden van Lon den wordt een proefterrein voor een ballistisch projectiel ingericht, zo is gisteren in Londen meegedeeld. Het is 'n terrein van de „De Havilland" vliegtuigfabrieken. Er zijn twee to rens gebouwd, die een grote stalen brug dragen. Naar vernomen wordt zal het pro jectiel, dat de minister van defensie onlangs „meer gevorderd dan de Amerikaanse projecten" noemde, een reikwijdte heben van meer dan 3200 km. Verwacht wordt, dat het projec tiel in 1960 zal worden gelanceerd op de raketbaan in Australië. A.F.P. verneemt, dat „Rolls Royce" voorbereidingen treft om in de om geving van Carlisle te experimente ren met een motor voor de raket. NIEUWE BRITSE KERNWAPENPROEFNEMINGEN Een nieuwe reeks proeven zal door de Britse regering worden geleid in samenwerking met de Australische regering. Minister Beale deelde mee, dat waarnemers uit andere landen van het gemenebest en uit landen, die door een bondgenootschap met Groot Brittannië zijn verbonden, de proe ven zullen kunnen gadeslaan. Minister Beale zei verder, dat de kracht van de wanens in de orde van kilotonnen ligt. (Één kiloton is gelijk aan een ontploffingskracht van 1.000 ton T.N.T.). Amerikaanse Jupiter „spectaculair succes" De Amerikaanse minister voor het leger, Wilbur Brucker, heeft donder dag verklaard, dat het gereed komen van het Amerikaanse lange-afstands- projectiel Jupiter", dat een reik wijdte van 2.400 km. heeft, „een spec taculair succes" vormt. Het projec tiel was wat eerder gereed gekomen dan men had verwacht. De minister weigerde echter mee te delen, of het projectiel, dat woensdag op de basis Cap Canaveral in Florida werd afge schoten, van het type „Jupiter" was. Hij verklaarde slechts, dat hij „niet ontevreden" over het resultaat was. Minister Brucker zei voorts het te betwijfelen, dat de Sowjet-unie een intercontinentaal ballistisch projec tiel bezit, dat direct kan worden ge bruikt. Hij vond het Sowjet-commu- nique hieromtrent zeer vaag. De mi nister wilde zich niet uitlaten over het tijdstip, waarop de V. S. er op rekenen over een dergelijk projectiel te kunnen beschikken. PROCES TEGEN NAGY? De vice-premier van Hongarije, Antal Apro, heeft aangedrongen op een proces tegen Imre Nagy. Deze stond aan het hoofd van de Hongaar se regering in de dagen van opstand en wordt thans door de Russen ge vangen gehouden, vermoedelijk in Roemenië. De verklaring van Apro is echter in Hongarije niet gepubli ceerd, vermoedelijk omdat de rege- ring-Kadar Nagy nog niet in een openbaar proces durft dagvaarden. .(A. P. Rtr.). DE JAPANSE WAARNEMINGEN Professor Jamamoto van de univer siteit van Kioto heeft donderdag avond een correspondent van reuter meegedeeld, dat hij uit de kracht, snelheid en richting van schokgolven boven Japan heeft afgeleid, dat de Russen een atoombom in een raket tot ontploffing hebben gebracht bo ven een doelgebied aan de kust van Siberië{ misschien in het gebied van de baai van Wladiwostok. De Japanse minister van buiten landse zaken, Foedjijama, heeft mee gedeeld, dat hij volgende maand bij de algemene vergadering der N.V. een motie zal indienen, „welke een stap vooruit zal betekenen in de rich ting van eon algeheel verbod van proeven met kernwapens". Hoewel de minister weigerde het voorstel te bespreken, zei hy dat het wel een geheel andere benadering van het vraagstuk betekent dan tot dusver. De scheepsramp in Argentinië De Argentijnse autoriteiten heb ben verscheidene bemanningsleden van het Amerikaanse schip „Mor- macksurf" dat in aanvaring is ge weest met de „Ciudad Buenos Aires", in arrest gesteld. Onder hen bevindt zich de stuurman die op het ogen blik van de aanvaring o_ de brug van het Amerikaanse schip stond. Ook de Argentijnse loods op het Amerikaanse schip staat onder ar rest. De kapitein, Soramers. is don derdag een verhoor afgenomen. Op verzoek van de reders van de „Ciudad de Buenos Aires" heeft een Argentijnse rechtbank bevolen dat de»„Mormacsurf", hangende een on derzoek naar de oorzaak van de aan varing, in de haven van Buenos Aires moet blijven. Geredden hebben verklaard, dat de meeste derde-klassepassagiers zich op het ogenblik van de aanvaring in de groote slaapzaal onder het voordek ter hoogte van de waterlijn, bevon den. Velen van hen zyn met de Ciudad Buenos Aires" onder gegaan. Het juiste aantal opvarenden heeft men niet kunnen vaststellen, omdat kinderen beneden zes jaar zonder be taling meevaren en dus niet op de passagierslijst voorkomen. Men vreest dat meer dan 60 men sen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Een machinist van de „Mormacsurf" verklaarde dat de olie leidingen van het schip door de bot sing lek raakten, waardoor de rivier veranderde in een „dodelijke olie- val". POTLOOD en GEEST No. 525. Horizontaal: 1. een soort van gitaar (Indonesië), 8 deel van het skelet, 9. gesloten, 10. water in N.Brab., 11 drinkt men uit, 13. voeg woord, 14. zijtak Donau, 16. wrok, 17. bijwoord, 18. platte gebakken steen, 20. maanstand (aflc.), 22. pret, 23. voegwoord (Fr.), 24. zuster, 26. koor van zangers, 27. syllogisme. Verti'-aal: 1. uit kracht van, 2. meis jesnaam, 3. rivier in Siberië, 4. boog in de bouwkunde, 5. jongensnaam, 6. bijbels figuur, 7. mensdom, 11. metalen vaatwerk, 12. bode aan een universiteit, 14. knaagdier. 15. zand heuvel, 19. watergeul, 21. heks, 23. plechtige gelofte, 25. heden, 26. mu zieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 522. Horizontaal: 1. rei, 4. rob, o. stère, 7. A.K.. 9. cl., 10. Dordrecht, 15. Leo, 16. ree 17. Hout halen, 20. om, 21. ra, 22. kalis, 24. gom, 25. aar. Verticaal: 1. raad, 2. is, 3. veer, 4. re, 5. belt, 8. kolom, 9. cheer, 11. reu, 12. dot, 13. era, 14. cel, 17. hoog, 18. helm, 19. naar, 22. km, 23.sa. WANTROUWENDE BRIT. Een Britse toerist, die een bezoek bracht aan de Kameralna nachtclub in Warschau, ontdekte op een gege ven ogenblik onder aan het tafeltje waaraan hij met drie andere buiten landers zat, een ijzeren bal. Hij dacht dat in de bal een microfoon verbor gen zat en begon het ding te slopen, waarop de gerant toeschoot en pro testeerde tegen de beschadiging van het meubilair. Onze Brit kocht daar op de tafel voor 500 zloty en wandel de met zijn nieuwe eigendom op zijn r.ek naar buiten. OVERVALLEN IN OEGANDA. De autoriteiten van Oeganda stel len een onderzoek in naar het voor komen van een reeks overvallen van gewapende benden uit Zui (-Soedan. Verscheidene leden van plaatselijke stammen zijn hierbij gedood in het grensgebied van Oeganda, Kenia en Soedan. Volgens niet-officiële berich ten zijn de overvallen ondernpmen door voormalige leden van dc Soeda- nese strijdkrachten, die reeds twee jaar een guerilla voeren tegen de Soedanese autoriteiten. HONDUREES VLIEGTUIG VERONGELUKT. Bij het vliegveld van Juticalpa in Honduras is donderdag een Hondu- rees vliegtuig neergestort. Vandaag werd bekendgemaakt dat de inzittenden 9 passagiers en 3 bemanningsleden om het leven zijn gekomen. Van een groep van acht beklim- mers van de Wisenbackhorn in Oos tenrijk zijn er donderdag drie dood aangetroffen. Een vierde overleed la ter van uitputting. De groep was door een sneeuwstorm overvallen, drie zijn gered, maar het achtste lid van de groep wordt nog vermist. Het zijn al len Oostenrijkers. In de Zillertaler alpen, eveneens in Oostenrijk, is een Britse vrouw in elkaar gezakt en overleden. Op de Marmolada in de Italiaanse alpen is een Duitser doodgevallen Zijn beide tochtgenoten zyn gestrand men is er nog niet in geslaagd hen te bereiken. groentesoep 1fe-ïÉk '"(w1 een soep voor fijnproevers CONFERENTIE VAN AMERIKAANSE EN PERZISCHE HOGE OFFICIEREN. Zestig Amerikaanse hoge officieren van missies tot Amerikaanse militaire hulpverlening aan landen van het Midden-Oosten zijn donderdag door de Sjah van Perzië ontvangen. De of ficieren waren uit Saoedi-Arabië, Turkije, Irak en Pakistan naar Tehe ran gereisd en hadden met hun Per zische collega's geconfereerd onder voorzitterschap van de Amerikaanse iderminister van defensie, Charles Shuff Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Teheran heeft verklaard, dat de conferentie niets te maken had met de jongste ontwikke lingen in de poiltieke toestand in het Midden-Oosten. De deelnemers aan de conferentie hadden zich uitslui tend beziggehouden met het bepalen van de behoefte van de bondgenoten der Verenigde Staten aan militaire steun. De Sjah had zijn vakantie aan de Kaspische Zee afgebroken om de Amerikaanse officieren te ontvangen. BESCHULDIGING TEGEN KAMP BEWAKER VAN AUSCHWITZ. Nieuwe zware beschuldigingen zijn gisteren in Berlijn geuit tegen de oud-kampbewaker Otto Locke, die terecht staat wegens gruwelen die hij heeft bedreven in het concentratie kamp Auschwitz. Een man die destijds als gevange ne in de kleermakerij van het kamp had gewerkt, verklaarde gisteren voor de rechtbank, dat hij Locke ver scheidene mannen heeft zien dood slaan. Ook had hij gezien hoe de be waker eens een gevangene dwong blootsvoets op een hete kachel te staan. De getuige was speciaal voor zijn verklaringen uit New York naar Ber lijn overgekomen. Locke wordt verdacht dertien Joodse gevangenen te hebben ver moord in Auschwitz. (Reuter). PORTUGESE MILITAIREN DOORZOCHTEN DORP OP INDONESISCH TIMOR. Vier gewapende Portugese militai ren in gezelschap van een groep dor pelingen, die waren gewapend met zwaarden en dolken, zijn de vorige week de grens tussen het Portugese en Indonesische deel van het eiland Timor overgetrokken, aldus vandaag in Djakarta ontvangen berichten. De militairen begaven zich naar het dorp Patimalaka aan de Indonesische kant van de grens, waar zij huizen door zochten en de bewoners ondervroe gen. Daarna keerden de militaire en de burgers naar Portugees Timor terug. PAPEGAAI BEOEFENT ABSTRACTE KUNST Op een tentoonstelling te Los An geles is het abstracte werk van de schilder Rajah Chandra verschenen. Nadat sommige kunstcritici met lof hierover hadden geschreven, werd door een zekere mej. Chandra Powe- riss bekend gemaakt dat dit afkom stig is van haar papegaai, die deze scheppingen met zijn bek of een van zijn poten vervaardigt. Rajah heeft 759 waterverfschilde rijen gemaakt. Cathay Laos" is zijn eerste doek, dat met olieverf is ge schilderd, maar de geur van de ter pentijn heeft hem wel gehinderd Voor zijn artistieke ontwikkeling had mej. Poweriss hem meremalen naar tentoonstellingen meegenomen, maar een tentoonstelling van werken van Van Gogh moest zij snel verlaten, omdat Rajah in het Chinees commen taar begon te leveren. Mej. Poweriss verklaart, dat zij haar papegaai nooit bij zijn werk zaamheden heeft geholpen. Rajah is lid van verscheidene kunstenaars verenigingen. wier bijeenkomsten hij echter, nooit bijwoont. Geheimzinnige autodief gepakt De Nederlandse recherche zoekt een geheimzinnige autodief, die sedert maart tal van verhuurders van auto's zonder chauffeur heeft gedupeerd. Hij heeft o.a. in Den Haag, Gouda, Lei den, Delft, Dordrecht en Oegstgeest middelklassewagens gehuurd en op een openbare automarkt verkocht. De auto's werden in handen van niets vermoedende derden teruggevonden. Van de dief is echter geen spoor te bekennen. Deze man is tussen de 30 en 40 jaar oud, tenger van postuur, ongeveer 1 meter lang. Hij heeft donkerblond glad gekamd haar. De man bedient zich an een reeks verschillende namen en legitimeert zich met rijbewijzen op die namen en het eigen portret. Hij wordt ingeschreven, betaalt de borgsom voor twee of drie dagen en verdwijnt met de auto. Meestal huurt hij vlak voor of op de dag van een automarkt. In één geval weigerde een ver- KATWIJK AAN DEN RIJN JUBILé CONCIERGE RAADHUIS. In verband met het jubilé van de concierge van het raadhuis, de heer W. G. van Beelen, kwamen gisteren avond de raadsleden na de raadszit ting in de trouwzaal bijeen waar de heer L. van der Zwan als oudste raadslid de heer Van Beelen en diens echtgenote toesprak. Spreker dankte de heer Van Beelen voor de hulp vaardigheid steeds en altijd aan den dag gelegd voor de raadsleden. Spr wenste de heer Van Beelen nog vele jaren toe om zijn werk in goede ge zondheid te kunnen voorzetten Bur gemeester H. Duiker bracht een dronk uit op het zilveren jubilé van de heer v. Beelen, waarna de heer A. Wassenaar zyn waardering uit sprak aan het adres va nmevr. Van Beelen voor de steun die zij haar echt echtgenoot bij zijn werk ver leende. Namens de dagbladcorrspon- aenten die de raadsvergaderingen mabtshalve altijd bijwonen, werd nog het woord gevoerd door de heer v. Wensveen. De heer Van Beelen dank. te ten slotte voor de hartelijke woor den tot hem en zijn echtgenote ge richt, waarna men enige tijd in gezel lig samenzijn in de trouwzaal bijeen bleef. peest In het programma voor de Koninginneféesten is voor zater dag 31 aug. en verandering gekomen. Er is n.l. ingelast een wandelmars door de sportvereniging „Katwijk" die huurder hem een wagen. Een paar uur later kwam een andere man op hetzelfde adres een auto huren, welke auto óók via de automarkt verdween Vermoedelijk werkt de geheimzinnige autodief samen met een ander. Tot dusver heeft hij minstens veertien gemakkelijk verhandelbare wagens te pakken gekregen. De man is vermoedelijk goed thuis in de autobranche. Toen de centrale recherche via de „Bovag" waar schuwde, heeft hij zijn operaties na dien tot niet bij de ..Bovag" aangeslo ten bedrijven beperkt. Het vraagstuk, hoe hij aan verval ste rijbewijzen kotut, is nog niet op gelost. De centrale recherche verzoekt alle verhuurders van auto's zonder chauffeur op hun ho*»^e te zijn en bij verdenking de politie in kennis te stellen. te 3.30 uur zal plaats hebben. j Start bij de school Narcisstraat. De t In Zwitserland worden twee Duitse I puzzelrit voor auto's is hierdoor ver- die toevallig op het strand was, en vrouwen en een Zwitser vermist zet van 3 uur op 2 uur nam. een onbekend gebleven bader. Beide N00RDWIJK H. A. ANDREAS 25 JAAR BELASTINGAMBTENAAR TE NOORD WIJK Op 1 september a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer H. A. An dreas, thans hoofdassistent bij 's Rijksbelastingen, te Noordwijk ge stationeerd werd als dienstgeleider bij de actieve dienst der belastingen Slechts hoogst zelden blijft een be lastingambtenaar zo lange tijd in één plaats. In deze jaren deed de heer Andreas zich kennen als een nauw gezet en plichtsgetrouw man, die in de verhouding mens en ambtenaar steeds de juiste weg wist te vinden Aan het eind van oktober a.s. zal de jubilaris wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd met pensioen gaan Ruim 43 jaar heeft hij dan in 's Rijk? dienst doorgebracht. Hoezeer men de kwaliteiten van de heer Andreas waardeert blijkt, uit het feit, dat hem op 30 april jl de gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd toegekend Na zijn pen sionering blijft hij in de hem lief ge worden badplaats wonen. BAADSTERS UIT EEN MUI GERED Ter hoogte van „Helmhorst" te Noordwijk geraakten een drietal Duitse baadsters bij het zwemmen in zee in een mui. De echtgenoot van een der dimes, de heer Muhle wist zijn vrouw en een 12-jarig meisje aan wal te bren gen. De derde baadster, mevr. Wefer uit Frankfort, bevond zich veel ver der in zee en trachtte tevergeefs te gen de sterke stroom op te zwemmen Het hulpgeroep trok de aandacht van de hoofdagent van politie Passchier, heren begaven zich onmiddellijk in zee en wisten, tot de hals in het wa ter wadend, de drenkelinge te berei ken en op het strand te brengen. Behalve de schrik heeft mevr. We fer geen nadelige gevolgen van het avontuur ondervonden. NoordwijkUnicum Zaterdag middag a.s. te 3.30 uur n.m. speelt de voetbalver. „Noordwijk" op het Ge meentelijk Sportpark aan de Van Panhuysstraat zijn laatste oefenwed strijd voor de komende competitie en wel tegen Unicum uit Rotterdam. „Hyacinthjes" wonnen een beker De Noordwijkse wandelsportver. „Hyacintha" nam met twee groepen deel aan de Rode Kruiswandelmars te Katwijk. De jeugd van Hyacintha leverde een bijzonder goede presta tie en veroverde de wisselbeker, wel ke beschikbaar was gesteld door de Kistenfabriek van de Gebr. Gulde- mond te Katwijk. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 30 Augustus 1857. 's-Gravenhage. Uit Luxem burg wordt, gemeld, dat Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, Steedehouder van het Groother togdom, met zijne gemalin, op het Kon. slot te Wolferdange is aangekomen. Uit Zutphen wordt gewaar schuwd tegen een onderwijzer in het schoonschrijven, W. M. ge naamd, die zich aldaar van op- ligting heeft schuldig gemaakt; daar het verblijf hem in die stad ontzegd is, zal hij misschien ook elders zijn geluk beproeven. Heel veel lekkers naast zijn bed De 28-jarige heer G. Besuijen, die met zijn Javaanse vrouw op een ka mer woont in de Columbusstraat in Den Haag eet sinds vrijdag 23 augus tus j.L niets meer. Hij is in honger staking gegaan om, zoals hij zegt, „een actie tc ondernemen tegen de wo ningnood in het algemeen en tegen het woningbeleid in het bijzonder." Hij drinkt alleen thee zonder sui ker en koffie zonder suiker en melk. Hij rookt wel veel. De ene sigaret na de andere. „De eerste dagen waren heel erg", zegt de heer Besuijen. „Toen kwam er een dokter van de G.G.D. op bezoek, die op het tafeltje voor mijn bed enige plakken lever worst, een moorkop en gebakjes legde" „Eet eens wat", zei de dokter en hij begon zelf smakelijk aan een moor kop. Maar de dokter kon me niet ver leiden. Ik ben bovendien geen groot snoeper. Ik moet wel veel denken aan de heerlijke kruimige aardappelen, die mijn moeder altijd kookt." De hongerstaker wordt geregeld on derzocht door zijn huisarts. De laatste maal dat de bloeddruk werd geme ten was deze erg laag. „Bij de 110", vertelde de heer Be suijen. „Als het nog lager wordt wil de dokter mij laten opnemen in een ziekenhuis" „Ik kan het beslist niet langer meer verdragen op één kamer te moeten hokken", schrijft d^ hongerstaker in een brief. „Zo leef ik voort van de ene dag in de andere, zonder gunstige vooruitzichten want in onze stad gaan Laatste Berichten Het vliegtuigongeluk in Nieuw-Guinea De correspondent te Hollandia van het A.N.P. meldt over het veronge lukken van de „Twin Pioneer": Op 30 augustus te 10.08 uur (plaat selijke tijd in Ned. Nieuw Guinea), is tijdens een lesvlucht, enige mijlen ten zuiden van Biak, een der drie in juli j.l in Ned. Nw-Guinea aangekomen Twin-Pioneers van de luchtvaart maatschappij „Kroonduif" neerge stort. Aan boord bevond zich alleen de uit twee personen bestaande beman ning. Er zijn onmiddellijk reddings-acties aangevangen, doch ove: het lot der inzittenden is nog niets bekend. In afwachting van de uitslag van het onderzoek is voor de twee ove rige Twin-Pioneers door de K.L.M., waarvan de „Kroonduif' een dochter onderneming is, een verbod tot opstij gen uitgevaardigd. Na het ongeluk zijn o.a. gouverneur Van Baal en de directeur van ver keer en energie, dr. Schregardus, per vliegtuig naar Biak vertrokken. Prinses Beatrix naar de West Op uitnodiging van de regeringen van Suriname en de Nederlandse An tillen zal H. K. H. Prinses Beatrix in februari van het volgend jaar een be zoek aan deze rijksdelen brengen. De prinses zal zich eerst naar de Neder landse Antillen begeven en daarna naar Suriname reizen. Gedurende dit bezoek, dat voor elk der rijksdelen ongeveer 2 weken zal duren en dat een eenvoudig karakter zal dragen, zal H. K. H. in de gele genheid zijn met de verschillende as pecten van de samenleving in Surina me en de Nederlandse Antillen kennis maken. Reeds geplaatst in een gedeelte on zer vorige oplaag. DE VERONGELUKTE STRAALJAGER De bestuurder van het toestel heeft, naar de luchtmachtvoorlich tingsdienst mededeelt, nog de kans gehad zich met zijn schietstoel te redden. Hij heeft er echter de voor keur aan gegeven een noodlanding te maken. Hij vloog namelijk, toen de motorstoring optrad, boven Den Haag en wilde niet het risico lopen, dat zijn toestel zou neerstorten in de dichtbevolkte stad. Daarom verliet hij het toestel niet en probeerde hij een noodlanding te maken, welke poging hij met zijn leven heeft moe ten tetalen. De verongelukte bestuurder is de 23-jarige sergeant-vlieger J. C. J. Kemmer uit Schiedam. Sergeant Kemmer was ongehuwd. wij wat betreft de woningnood ach teruit inplaats van vooruit". „Namens al de door de woningnood gedupeerden vraag ik van de rege ring een zich beter bewust worden van haar taak en plichten ten opzich te van de bevolking", zo eindigt hij deze brief. De heer Besuijen, die optisch glas- bewerker van beroep is, wil zijn actie volhouden totdat hij zijn doel heeft bereikt: een drie-kamer-woning voor zijn vrouw en hem. Hij ligt te bed en voelt zich wel goed. Soms heeft hij last van duizeligheid. „Ik heb het le ven lief', zegt hij. „Daarom ben ik juist deze actie begonnen. Omdat ik met mijn vrouw gelukkig wil leven in een eigen huis." BIOSCOPPEN Trianon: „Der Bettelstudent" (a.l.) Luxor: „Kitty in de grote wereld" (reprise) (a.l.). Lido: „Het verdachte huis" (18 jaar). Casino: „Het trottoir" (18 jaar). Jeugdvoorstelling: „John en Julie (a.l.). Rex: „Geen plaats voor wilde dieren" (reprise) (a.l.). Donderdagcyclus (5 sept.): „Bittere Rijst" (strikt Burgerlijke Stand Geboren: Jeroen z. v. N. M. Hugen- holtz en A. Vogelenzang. Max z. van W. van den Bos en L. M. V. Sparre- boom. Rienk z. v. J. Chaudron en R. Mosselman. Johanna Maria Christina Engelbertha d. v. J. L. H. Vorst en E. M. M. Visser. Frederik Albert z. van A. L. Koning en M. Smolenaars Anne Marie d. v. H. van der Linden en J. M. Overdijk. Overleden: M. H. E. van der Meide 2 jaar dochter. J. E. Hogenes 2 j. dochter. Gehuwd: M. Boeseman en E. M. G. Pluiimert. M. Hogervorst en C. Spies. J H. J. Valintgoed en E. P. van Alst. J. L. Grubben en M. J. H. Akkermans. H. J. Favier en A. de Graaf. F. T. de Swijger en W. Diersman. F. Neute boom en J. G. Groenendijk. M. L. Verlind en J. de Haan. A. G van Veen en A. de Gunst. J. Spijker en S. M. de Geus. Marktberichten LEIDEN, 30 aug. Vee Op de veemarkt te Leiden werden heden aangevoerd 16 stieren, 34 melkkoeien 400 vette koeien, 137 vare e.a. koeien 2 graskalveren, 104 vette kalveren, 21 nuchtere kalveren, 13 geiten, 120 vette schapen, 300 fokschapen, 1520 vette lammeren, 36 zeugen, 253 schrammen, 532 biggen, 5 veulens. Totaal 3493. Notering: stieren, slacht per kg 2 803.20, vette schapen 8098, fokschapen ƒ85—125, melkkoeien 8001100, vette koeien gesl. gew. p. kg. 2.703.15, vette lammeren 7588, vare koeien 700900, drachtige zeugen 275375, schram men ƒ60—95, biggen ƒ42—54, vette kalveren levend gew. p. kg. 1.90 2-70, nuchtere kalveren levend per kg 1.60— 1 90. Overzicht: handel: stieren, rustig, melkkoeien en varekoeien stil, vette koeien slepend, vette en nuchtere kalveren matig, vette schapen en vette lammeren lui, fokschapen sle pend, zeugen, schrammen en biggen matig. Kaas Op de kaasmarkt te Lei den werd heden aangevoerd: 51 par tijen Goudse en 6 partijen Leidse kaas. Handel kalm. Notering Goudse extra tot ƒ2 25 per kg, Goudse le soort ƒ2.27—ƒ2 32 Leidse le soort tot ƒ2.55, Goudse 2e soort 2.22-2.26. LEIDSCHENDAM 29 aug. Eieren. Op de veiling waren aangevoerd 62400 kipeieren. Genoteerd werd voor: 2000 eieren no 0 17 50—18 35, 3800 eieren no 1 16.55—17.25, 7500 eieren no 2 15.60—16 30, 15400 eie ren no 3 14.70—15.30, 14200 eieren no 4 12 80—13.10. 11900 eieren no 5 f 11.2011.55, 7000 eieren no 6 9.3010.05, 600 eieren no 7 ƒ8.30 8.50. Tevens werden verkocht 60 kippen 2.00—4.65, 10 duiven 0.30 0 45. Groente. Rijenkomkommers A 24—34, idem B 16—21, idem C 9— 11, idem krom 814, kaskomkom- mers A 28—34, idem B 22—27, idem C 1420, bloemkool A 18—21, idem B 10—16, postelein 22- -24, meloenen 561,12, paprika 8—13, sla A 9—13, idem B 46, andijvie 918, spinazie 3439, bleekselderij 12—17, bospeen 13—24, perziken 12—30, snijbonen 5876, prinsessebonen 49—77, spek- bonen 5258, pronkbonen 3140, tomaten per bak van 12 1/2 kg. A- 6.70—7 40. idem B 6.10—6.50, idem C 6 00—6 50. TER AAR. 29 augustus. Groente. Augurken: fijn 0.72; fijnbasterd 0.72 -0.79; basterd 0.65—0.74; grof A. 0.53; grof 1. 0.42; CD. 0.36 O 37; idem 2. 0 29; idem afw. 0.14E. 0.17. alles per kg.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2