Ste CöidóeSoti/fca/nt Russische niet naar leiders Syrië Weer een vliegtuig verongelukt bij Nieuw-G'iinea Stassen dient nieuw westelijk ontwapeningsplan in j Wedstrijden I raket-vliegen DE RUSSEN WILLEN HET WEER NIET AANVAARDEN De toestand in midden-oosten Verkiezingen in West-Duitsland naderen weer Het gemak dient de mens De politiek van Libanon KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14196 Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ..—••••m. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. PARLEMENT ALS DE VOLGENDE WEEK DINS- DAG de Tweede Kamer na het zomerreces weer voor het eerst bijeen zal komen ter behandeling van de wijziging van het eerste deel van he B. W., zal de nieuwe regeling ingaan, dat er op vrijdagen niet meer zal wor den vergaderd. Men herinnert zich de rede van de Kamervoorzitter na de laatste verga dering vóór het reces, toen hij deze regelin aankondigde. Het verzoek daartoe was uitgegaan van het kabi net, dat de vergadering van de minis terraad wenste te verleggen van maandag naar vrijdag met het ietwat vreemd aandoende argument, dat ve le ministeis de maandag beschikbaar moesten houden voor internationale besprekingen. Een of andere minister aal des maandags wel eens internatio nale onderhandelingen moeten voe ren, maar of daarvoor de ministerraad moet worden verzet lijk* ons nogal ver gezocht. Indien men zou zeggen, dat de ministers de mogelijkheid moe ten hebben voor een lang weekeind, dan achten wij dat een regelijk argu ment, omdat het ministerschap tegen woordig lang geen sinecure is. Het is niet alleen een verantwoordelijk, maar vooral een veelomvattend en veeleisend ambt en het valt ook niet zó sterk te verwonderen, dat én met het oog op de ontzaglijke arbeid én met het oog op de o.i. matige bezoldi ging gelet dé hoogte der belastin gen dat vele van de besten, die met groot succes het land als minister zouden kunnen dienen, aan de kant blijven staan en ronduit gezegd voor de eer bedanken. Dat is natuurlijk een veeg teken, zoals het een veeg teken is, dat de publieke belangstelling in de politiek de laatste jaren schrikbarend is ver minderd. de nachtmerrie van de Kamer voorzitter, die al eerder noodkreten heeft geslaakt. Hij was er steeds op uit, de begro tingsbehandeling vóór kerstmis tot een einde te brengen, niet alleen om tijdig klaar te komen, maar vooral om door een meer beperkte tijd van behandeling de breedsprakigheid der Kamerleden in te tomen en de verga deringen daardoor aan kwaliteit te doen winnen. Het is nooit gelukt. Wij zijn in dit opzicht misschien wat pessimistisch, maar wij geloven niet, dat het met het huidige systeem ooit zal lukken. Het nuidige systeem is namelijk het systeem der specialisten. Specia listen op allerlei terrein. Op sociaal terrein, op financieel terrein, op on derwijs- en verkeersgebied en z( meer. Als deze specialisten eenmaal per jaar en dat komt voor bij de begro tingsbehandeling aan het woord kun nen komen, dan menen zij deze kans ook ten volle te moeten uitbuiten en verliezen zij zich zó in details, dat de gewone man et geen belangstelling meer vcor heeft. Dan is het geen po litiek meer, maar louter deskundig heid, die uitgaat boven het begrips vermogen van de man, die de politie ke kanten van het geval had willen zien. Die krijgt hij echter niet te zien En dat doodt zijn belangstelling voor de politiek. Dr Kortenhorst heeft zich nu bera den over een andere procedure: een nog straffere spreektijdbeperking óf het opmaken van twee-jaarlijkse be grotingen. Het eerste middel heeft reeds gefaald. Het gaat er immers niet alleen om op tijd met de begrotingen klaar te komen, maar ook om weer belang stelling te ,/ekken vooi het politieke leven. Ook in het geval van tweejaar lijkse begrotingen zou de Kamer haar zucht om zich in duizend details te verliezen moeten laten varen. De tijd voor tweejaarlijkse begro tingen is bovendien nog niet rijp. Daarvoor zou een herziening van de comptabiliteitswet nodig zijn, die mo menteel aanhangig is, maar ook dan moeten de Kamerleden de details la- De westelijke mogendheden op de ontwapeningsconferentie te Londen heb ben gisteren voorgesteld het gebruik van kernwapens te verbieden behalve voor individuele en collectieve zelfverdediging. Dit voorstel is vervat in een westelijk plan voor een overeenkomst over een gedeeltelijke ontwapening, dat door Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde, is ingediend. Het westen stelt voor dat drie maanden na het van kracht worden van de overeenkomst begonnen wordt aan een stelsel tot voorkoming van het lan ceren van militaire apparaten in de wereldruimte. Regeling van in- en uit voer van wapens zal, aldus het westelijke plan, worden bestudeerd door een internationale raad van beheer. Volgens de westelijke mogendheden kunnen de in het plan vervatte voor stellen niet van elkaar worden gescheiden. Zorin, heeft het westelijke plan voor een gedeeltelijke ontwapening ver worpen. Nadat hem het plan op schrift was aangeboden, zei Zorin: „Dit papier biedt niets van werkelijke waarde." Zorin hield een rede van 50 minu ten. Hij vroeg geen tijd om het voor stel te bestuderen. Aan het eind van Zorins toespraak vroeg de Britse afgevaardigde Allan Noble, of dit Russische antwoord het laatste woord was of dat er nog een nader antwoord kon worden ver wacht. Zorin gaf hierop geen ant woord. De Fransman Moch herinnerde er aan! dat Gromyko in juni 1954 op soortgelijke bondige wijze het Brits- Franse ontwapeningsplan verwierp, dat niettemin in september van dat De deur nog niet geheel dicht Het plan omvat de voorstellen die de westelijke mogendheden deze zo mer punt voor punt mondeling in de subcommissie voor ontwapening ter sprake hebben gebracht. Belangrijke punten van dit plan zijn reeds sterk veroordeeld door de Rus sische afgevaardigde, Valerian Zo- Onder de in het plan opgenomen westelijke voorstellen zijn: Opschor ting van de proeven met kernwapens voor de tijd van twee jaar, instelling van zones voor luchtinspectie ter voorkoming van een verrasingsaan- val, inkrimping van het aantal mili tairen van de Verenigde Staten, de Sowj et-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk tot bepaalde maxima en stopzetting van de produktie van kernwapens. Volgens het westelijke plan mag elk land de uitvoering van zijn ver plichtingen opschorten, indien het zijn veiligheid in gevaar acht ge bracht als gevolg van een schending van het ontwapeningsverdrag door een ander land. Het plan dient als basis voor on derhandelingen en is het resultaat van maandenlang overleg tussen de westelijke mogendheden. De voorstel len zijn grotendeels van Amerikaan se oorsprong. Het ontwapeningsplan is goedgekeurd door de permanente NAVO-raad te Parijs. De Russische afgevaardigde op de Londense ontwapeningsconferentie, ten varen voor de grot° lijn en het ziet er niet naar uit, dat zij dit zullen kunnen opbrengen. NU HEEFT Dr* KORTENHORST aanbevolen het maken van een afspraak om bepaalde afdelingen van een begroting wij zouden lie- ber gezien hebben de hele begroting zeer summier te behandelen. Men zal dit probleem gaan bespreken met het seniorenconvent in de Kamer. Maar. wat er ook uit de bus zal ko men, het gaat erom, dat de zaak weer in het politieke vlak wordt gebracht, wil men de belangstelling wekken van de burgerij. En dan zal men de details terzijde moeten laten om al leen de grote politieke lijn in het oog te houden. Men zal in de fracties vooraf moeten uitmaken, niet alleen wie er spreekt, maar ook over welke zaken er wél en over welke zaken er niet zal worden gesproken. Men pleegt immers de re levoeringen in de fractievergaderingen te bespreken en dan zou de voorzitter zijn gezag moe ten doen gelden om te zorgen, dat al leen de grote politieke lijn wordt be handeld. Als men de belangstelling voor de politiek weer wil doen herleven, zal het alleen kunnen gebeuren door beperking. jaar door Moskou als basis van be spreking was aanvaard. Moch sprak de hoop uit, dat zulks ook nu weer het geval zou zijn. Zorin herhaalde zijn kritiek op het westelijke plan. Hij is het oneens met een staken van de produktie van kern wapens in de tijd dat de proeven ge staakt worden, met de voorgestelde inspectiezónes en met het afhankelijk stellen van de ontwapening in de tweede fase van de oplossing van po litieke problemen. Verder keurt hij het af, dat er in het voorstel niet wordt gesproken over een verbod van atoomwapens, ophef fing van buitenlandse bases en het verminderen van de strijdkrachten in Duitsland en de rest van het NAVO- gebied en in de landen van het ver drag van Warschau. Een lid van de Russische delegatie heeft op de vraag of verder onderhan delen nog zin had, geantwoord: „Als de westelijke landen bereid zijn eni ge bruikbare suggesties te doen als basis, is het mogelijk voort te gaan." De Amerikaan Stassen, die het plan een der belangrijkste documenten sinds de laatste wereldoorlog ge noemd heeft, gaat dit weekeinde naar Washington voor overleg. De vergadering van gisteren heeft ruim drie uur geduurd. De volgende bijeenkomst wordt a.s. dinsdag ge houden. Een woordvoerder van het RusslAte verlenen en Engeland te verzoe- sche ministerie van buitenlandse ken heeft donderdag de berichten over een aanstaand bezoek van Boel- ganin en Kroestsjef aan Syrië „onzin" genoemd. JORDANIË WElitT BUTENLANDSE ONDERNEMINGEN WEGENS CONTACTEN MET ISRAcL. De ministerraad van Jordanië heeft vandaag besloten, dat zes buitenland se ondernemingen geen handel met Jordanië mogen drijven, daar zij han delscontacten en filialen in Israël hebben. Deze ondernemingen zijn ge vestigd in de Verenigde Staten, En geland, Nederland, Italië en Turkije. De ministerraad heeft voorts 38 an dere ondernemingen gewaarschuwd tegen het drijven van handel met Israël. Deze maatregelen vallen in het ka der van Jordanië's economische blok kade van Israël. HOESSEIN SPRAK NIET MET TURKEN OVER POLITIEK. De Jordaanse minister van buiten landse zaken, Samir el Rifai, heeft donderdag officieel de berichten te gengesproken volgens welke koning Hoesein tijdens zijn kortgeleden aan Turkije gebracht bezoek politieke be sprekingen heeft' gehad met Turkse autoriteiten of Amerikanen. Rifai zei voorts, dat Jordanië tot geen enkel pact zal toetreden. JEMEN VRAAGT BEMIDDELING VAN DE V.S. Jemen heeft gisteren de Verenigde Staten verzocht, hun goede diensten Naarmate de datum van de algemene verkiezingen in West-Duitsland, 15 september a.s., nadert, geraken de muren en schuttingen in de Westduitse steden voller met verkiezingspropaganda. Deze foto-combinatie toont links een biljet van de S.P.D. waarop wordt gevraagd om nieuwe huizen inplaats van de aankoop van oude tanks en erop wordt gewezen, dat elke tank 40 nieuwe huizen kost. Rechts een biljet van de C.D.U., de partij van bondskanselier Adenauer, waarop naast het portret van de kanselier met grote letters staat te lezen „Verder omhoog, zoals tot nu toe". ken de bombardementen van Jemeni- tische stellingen te stakeh. Het verzoek is vervat in een me- Deze foto uit Hanover Iaat zien hoe een automobilist in de toekomst langs de weg zal kunnen telefoneren door middel van een nieuw soort langs de weg opgestelde telefoon, zonder zijn wagen te verlaten. De telefoon, die U hier ziet, het prototype van de toekomstige „Autophone", werkt na munt- inworp. Het toestel wordt op het ogenblik grondig getest. Het is de bedoe ling deze „autophones" langs de wegen te plaatsen in de buitenwijken van de Westduitse steden en uiteraard alleen op plaatsen waar een auto langs morandum, dat aan het Amerikaanse 1 de weg kan gaan staan voor een telefoongesprek zonder het verkeer in ge- ministerie van buitenlandse zaken is overhandigd. Volgens het memoran dum hebben Britse vliegtuigen zondag napalmbommen af geworpen die huizen en bezittingen van de bevolking ver nietigden en vele onschuldigen dood den. De aanval geschiedde in het ge bied van Sjoekair, dat volgens het memorandum bij Jemen hoort. De Libanese premier, Sayed Sami el Solh, heeft gisteren verklaard, dat de nieuwe regering die hij eerder deze maand heeft gevormd, de buitenland se politiek van het vorige kabinet zal voortzetten. Deze omvatte onder meer de aanvaarding van de leer van Eisen hower ten aanzien van het Midden- Oosten. Palestina blijft het belangrijkste buitenlandse probleem, aldus zei hij in de kamer van afgevaardigden. „Niemand van ons zou er ooit over denken vrede met Israël te sluiten jn wij zullen degenen die het land we- in ^oh^en geno men blijven bestrijden totdat de Ara bieren hun volledige rechten in Pa lestina hebben verkregen. Sami el Sohl verzekerde, dat Liba non bij de aanvarading van de leer van Eisenhower geen enkele geheime militaire overeenkomst heeft gete kend en aan geen enkel land zal toe staan, militaire bases in Libanon te vestigen. Hij deelde voorts mee, dat de Libanese regering spoedig onder handelingen met Frankrijk zal begin nen over nieuwe grondslagen voor Je Libanese betrekkingen met Franse maatschappijen die kapitaal in Liba non hebben belegd. Goede betrekkingen met Syrië acht vaar te brengen of te hinderen. de Libanese premier noodzakelijk. Ook een herziening van het statuut van de Arabische liga was nodig om een nauwere samenwerking tussen de leden-landen te verzekeren. Tenslotte maakte de premier be kend, dat de veiligheidstroepen bin nenkort versterk zullen worden en dat het leger beter en moderner uit gerust zal worden. Westelijke wind Een diepe bij de zuidpunt van Groenland gelegen depressie heeft de afgelopen 24 uur op de westelijke oceaanhelft in de bovenlucht een krachtige rug doen ontstaan. In ver band hiermede begon bij IJsland de daar aanwezige straalstroom naar het zuidoosten af te buigen en ging de depressie, die gisterochtend IJsland's noordkust passeerde, naar de kust van Zuid-Noorwegen. Een hogedruk- gebied, dat zich over de Britse eilan den en het vasteland van West-Euro pa uitstrekt, werd hierdoor aan zijn noordflank aangetast, maar bleef toch het weer in een groot deel van ons land beheersen. Het koufront van de depressie, die waarschijnlijk naar Zuid-Zweden trekt, zal tot in midden Nederland kunnen doordringen en daarbij plaatselijk enige regen ver oorzaken. In de buurt van de Azoren begint de barometer nu weer te stijgen. Er komt daar een gebied van hogedruk tot stand, dat zijn voortzetting vindt in het Westeuropese maximum. Dit betekent het herstel van een west circulatie, waarbij af en toe fronten Nederland kunnen passeren, maar waarbij vooral in het zuiden van het land de regenkansen klein blijven. Naar het A.N.P. verneemt van de zijde van de K.L.M. is tijdens een in- structievlucht volgens een zo juist uit Biak ontvangen bericht, een Twin- Pioneer van de Nederlands Nieuw Guinea luchtvaartmaatschappij „Kroon- duif" de PZ-PPX in de straat van Japen, een deel van de Geelvinkbaai, verongelukt. Aangenomen moet worden, dat de beide vliegers J. Weekhout en B. Gottschalk het ongeluk niet hebben overleefd. Over de toedracht van het ongeluk is op dit ogenblik nog niets naders bekend. Mr J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal dinsdag 3 september geen audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Over de beide vliegers deelt de KL.M. in Den Haag het volgende mede: Johannes Weekhout is geboren 5 mei 1923 in Den Haag was gehuwd en had twee kinderen. Hij was se dert november 1956 hij de K.L.M. en kreeg een opleiding voor vlieger bij „Kroonduif", de dochteronderne- Guinea. De heer Weekhout was tevo ren luitenant-ter-zee tweede klasse van de marine-luchtvaartdienst. Benjamin Gottschalk werd geboren te Semarang op 24 arpil 1922,.was ge huwd en had drie kinderen. Ook hij kreeg bij de K.L.M. een opleiding voor vlieger bij de „Kroonduif". Te voren was hij sergeant-majoor vlie- ming van de K.L.M. in Ned. Nieuw- ger by de marine luchtvaartdienst. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te i 11.15 uur.) AANHOUDEND KOEL WEER j Half- tot zwaarbewolkt met j plaatselijk enkele buien. Zwakke j tot matige, langs de Waddenkust j tijdelijk vrij krachtige wind, in i hoofdzaak tussen west en noord- west Weinig verandering in tem- j peratuur. 31 Aug. zon op 5.51; onder 19.32; maan op 13.40; onder 22.28. Hoogwaterstanden 31 Aug. v.m. 7.10; n.m. 7.40. Het weer in Europa ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbewolkt 18 C. half bew. 19 I half bew. 1/ onbewolkt 15 mist 20 regenbui 17 onbewolkt 16 nevel 19 onbewolkt 23 zwaar bew. 20 zwaar bew. 24 zwaar bew. 18 mist 18 niet onvangen half bew. 18 licht bew. 19 regen 23 zwaar bew. 19 regenbui 18 onbewolkt 28 zwaar bew. 23 Korreltje Wie zijn eigen hart doorziet, Die spot met zijnen buurman niet.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1