ÉHttnoïrtgtttg ^tfnkelïrer Park Noord mag zich terecht Leidens tuinstad noemen Q NAGEDACHTENIS KARD. DE JONG Waar men de vruchten van zijn arbeid plukt tot kennismaking met onze nieuwe apeRitifs Voortvluchtige Leidenaar te Hoofddorp gegrepen Vrijdag 30 augustus 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Op de foto een fragment van het middenraam. Mgr dr B. A. Alfrink, aartsbisschop v. Utrecht, heeft donderdagmorgen in de aula van het Ne derlands schriftelijk stu diecentrum, welk cen trum in het klooster der paters Augustijnen Culemborg is onderge bracht, een drietal glas- in-lood ramen onthuld. Docenten en cursisten hebben hiermede de na gedachtenis van Kardi naal de Jong blijvend willen eren. Kardinaal de Jong had een bijzondere voorlief de voor dit instituut. In het seminarie van het klooster bracht hij ze ven jaar door. De glas-in-lood-ramen van Charles Eijck, beel den in een hoofdraam Kardinaal de Jong in vol ornaat uit, terwijl de zijramen betrekking hebben op de H. Augus- tinus. De plechtigheid werd bijgewoond door pater provinciaal der Augustijnen A. van der Weijden, de vicaris der Augustijnen, pater N. de Wit en Culemborgs bur gemeester de heer H. A. J. M. van Koningsbrug- gen. Ontwerp en uitvoering van deze ramen zijn van Charles Eijck. De gelden werden bij eengebracht door de do centen en cursisten van het studiecentrum van de paters Augustijnen te Culemborg. K.V.P.-congres „Opgang naar nieuwe welvaart" „Opgang naar nieuwe welvaart" is het algemene thema van het Kongres 1957 van de K.V.P., dat 9 en 10 no vember a.s. te Utrecht in Gebouw Tivoli plaats vindt Behalve drie plenaire zittingen vermeldt de agenda van het Kon gres ook drie sektie-vergaderingen, waarin de volgende onderwerpen in geleid en bediskussieerd worden: De toekomstige welvaart in Ne derland. De toekomstige welvaart in Europa. De toekomstige welvaart in de We reld. SUBSIDIE VOOR MELKCONTROLE. De minister van landbouw heeft het produktschap voor zuivel meegedeeld dat met ingang van het begrotings jaar 1958 de jaarlijkse bijdrage van 350.000 gulden uit het landbouw-ega- lisatiefonds in de kosten van de con- sumptiemelkcontrole in westelijk Nederland zal komen te vervallen. Het poduktschap wil de controle die betrekking heeft op het vetgehalte en de kwaliteit van de losse melk en de gepasteuriseerde flessenmelk echter niet laten schieten. Er zal dan ook in het bedrijfsleven overleg gepleegd worden over de manier waarop de controle onder verantwoordelij kheid van het bedrijfsleven zal kunnen worden voortgezet. Ongemerkt kroop gisteren een driejarig jongetje te Rockanje voor het voorwiel van een vrachtwagen van de gemeentelijke reinigings dienst. Toen de chauffeur -de auto in beweging zette werd het knaapje overreden en op slag gedood. EERSTE PERMANENTE VOLKSTUINPARK Morgenmiddag wordt aan Leidens noordrand een park geopend. Niet een park in de zin waarin wij dit doorgaans verstaan, een verzameling al dan niet kunstig aangelegde boom- en struikengroepen, slingerende paad jes met daarlangs bankjes, welke tot verpozen noden. Neen. dit oord is van een andere orde en wellicht van groter nut voor de gemeenschap dan wan neer het slechts passieve recreatie zou bieden. Wij schrijven van de officiële opening van 't eerste permanente volkstuinpark van Leiden, dat tot de hui dige vorm gegroeid is en thans een gebied omvat van een kleine 20 ha. Vele vierkante meters goede, vruchtbare grond, welke honderden stad genoten een vrije-tijdsbesteding bieden, waarvan men meerdere malen in het jaar de vruchten kan plukken, zowel figuurlijk als in letterlijke bete kenis. Kapers op de (tuin-)kust. Leiden kent reeds lang, her en der verspreid, de complexen en com plexjes volkstuinen, zoals elke grote re stad ze heeft aan de boorden van de bebouwde kom. U kunt ze vinden in Den Haag en ook in Amsterdam zijn ze nog bij de vleet, hoewel daar de stadsuitbreidingen reeds vele en thousiaste amateur-tuiniers van hun kostbare bezit hebben beroofd, en nog is het einde van het grond-kapen niet in zicht. Maar ook Leiden is voor deze verliezen niet gespaard ge bleven en telt zijn slachtoffers onder de miniatuur-tuinstadjes. De grote betekenis evenwel van het verbou wen van zo'n plekje grond, het zaaien en oogsten van een eigen maaltje, het kweken en genieten van de mooi ste bloemen, het genoegen in het ma ken van een rotstuin-met-vijvertje, dit alles heeft de aandacht van het gemeentebestuur dermate getrokken, dat men in de hoogste stedelijke re gionen gezegd heeft: alles goed en wel, stadsuitbreiding is een vereiste in deze tijd en deze gang van zaken mag niet worden gehandicapt, maar de volkstuintjes willen we houden, hoe dan ook. En deze toezegging is nu verwezenlijkt. Vanaf het Zwarte Pad tot aan de Zijl strekt zich park Noord uit Een tuinbouwbedrijf, dat er zijn mag en dat geen gevaar loopt door enige noodzaak of willekeur te moeten verdwijnen. De Leidse bond van volkstuindersverenigingen is trots op park Noord en niet ten on rechte. Ook hier een wachttijd. De belangstelling voor het -zelf- tuinieren is buitengewoon groot. Mo menteel vinden er zo ongeveer 520 mensen hun eigen lapje grond, doch nog is de beschikbare ruimte te klein voor de aanvraag, zodat men gedwon gen was, een wachtlijst in te stellen. Zo ontmoeten de beklagenswaardige categorie der woningzoekenden en het gilde der aspirant-volkstuinders elkaar dus in de helaas noodzakelij ke bureaucratie. Maar beide groepen hebben Ausdauer", er zal trouwens weinig anders op zitten. Er zijn waarlijk paradijzen, daar in Noord, onder de aan elkaar gere gen tuintjes. Naast deze fleurige lust hoven met hun bloemenpartijen in tientallen soorten vindt men ook stukjes land waar noest gearbeid wordt. Daar worden de bedden ge spit en verder bewerkt, recht toe, recht aan, en aan de hand van cen timeters berekent men de juiste wij ze van zaaien en ziet met zorg naar de opbrengst. Menig zweetdruppeltje wordt hier geplengd en het motto, aangebracht op het huisje dat in sommige gevallen geen bungalow is, maar een bergruimte voor de ge reedschappen, wijst de moeizaam ploeterende tuinwerker, gepensio neerd of nog in de bloei zijner jaren, onverbiddelijk terug; terug naar de schop of de schoffel: „Zeldenrust". Bloemengeur en naambordjes. Veel mooie huisjes zijn er verre zen. Ze liggen in de nabijheid van de Amerikaans-rechte gruispaadjes, Een ware lusthof en een droomhuis- je, gelegen in het nieuwe gedeelte van park Noord. Kort geleden was hier nog weiland en graasden er de koeien. waar de zacht-zoete geur bedwel mend van de prozaïsche emaille naambordjes op de voorbijganger neerstrijkt: Lathyruslaan, Dahlialaan, Violierenlaan Er zijn goed onderhouden heggen, behoorlijk vol gegroeid, maar men vindt er ook sprieterige, tot boom pjes uitgelopen tuinafscheidingen, de twijgjes schots en scheef naar alle zijden priemend, terwijl ook grote gaten voorkomen. De bezitters van deze percelen zijn blijkbaar geen zondagstuiniers. Een andere moge lijkheid bestaat niet, want enthou siasme voor de tuin is er overal te vinden in park Noord en verwaarlo zing beperkt zich slechts tot de bij komstige uiterlijkheden. Alleen vindt men onder de jeugd nog wel eens kleine lieden, die bij vader weken lang gezeurd hebben om een eigen stukje tuin, maar die, zodra het be geerde voor ontginning gereed ligt, toch maar liever weer krijgertje gaan spelen of slootje springen. Dit is in het kort een beeld van Leidens tuinstad, kortom het park Noord. De huisjes worden nog niet dag en nacht bewoond; zulks is niet toegestaan, maar er bestaan plannen in deze richting. Maar overdag is het er gezellig toeven. Wanneer de ar beid niet meer trekt schuift men ta fel en stoeltjes aan, er verschijnen gasstelletjes en de thee wordt gezet. Tot voor kort moest men met water sjouwen, hieraan is nu een eind ge komen; men heeft thans de beschik king over een eigen waterleiding, een béétje comfort mag er wel bij. Gaat u dezer dagen nu eens niet naar de Leidse Hout. Kijkt u ditmaal rustig rond in het tuinbouwgebied van Noord. U kunt er rustig wande len en niemand stoort iemand; u de bonenplukker niet en de schoffelaar niet Loopt er langs en bewonder de rijkdommen van deze, wij noemen het bevoorrechten, waar tuintjes een vorstelijke entrée hebben en op vriendelijke pilaartjes stenen bloem vazen staan, boordevol goudsbloe men.... - a A Vanaf heden brengen wij Y in onze speciale wijnafdeling in het sousterrain,' een ceurcollectie van geselecteerde^1 wijnen o.a. uit de beroemde „FRANSE WIJNSTREKEN" De prijzen zijn zodanig, dat deze geen beletsel meer kunnen vormen, om van deze zo gezonde drank volop te genieten. Hieronder een kleine greep uit onze voortreffelijke collectie. PETIT SOLEIL, rode Franse land wijn IDEM, witte Franse landwijn VIN ROSÉ BORDEAUX SUPERIEUR, rood IDEM, wit GRAVES SUPERIEURES BEAUJOLAIS, 1955 CHATEAUNEUF DU PAPE, 1951 RIESLINGSYLVANER LIEBFRAUMILCH, 1955 ZELLER SCHWARZE KATZ, 1955 Speciaal aanbevolen: RIESLING PETILLANT. brU. NS 3.25 Een parelende wijn SHERRY „XANDER" Amontillado Pino Pale dry Manzanilla (very dry) DOURO PORT, rood IDEM, wit ITAL.VERMOUTH, rood IDEM, wit (prijzen exclusief statiegeld) "Jf" LEIDEN VROOM A IHIEESRAW (Advertentie). Uitgebreide kerfstok De voortvluchtige Leidenaar, ver pleegde in een psychiatrische inrich ting in Utrecht, die onlangs bij een bezoek aan zijn geboortestad een spoor van pogingen tot diefstal na liet. is gistermorgen door de Rijks politie te Hoofddorp gearresteerd. Zijn aanhouding is het resultaat van een intensieve speurtocht door versdhillende politiekorpsen in Noord- en Zuid-Holland en in de provincie Utrecht. Het brutaalste „kraakje" zette hij wel in de nacht van 22 op 23 augustus j.l., toen hij in een kledingzaak te Utrecht inbrak, het magazijn aan 'n voorraad kleding van enkele duizen den ontlastte en zijn buit in een auto laadde, die hij tevoren in Amsterdam gestolen had. Aanwijzingen. Om in het kledingmagazijn te ko men, had de Leidenaar halsbrekende klimtoeren moeten verrichten en die gaven de politie een aanwijzing: de verdachte stond bekend als een be rucht geveltoerist Na zijn inJbraak in het kledingma gazijn, werd de Leidenaar nabij Loe- nen door de verkeerspolitie voor een defect aan de verlichting aangehou den, doch op weg naar het bureau, wist hij weer te ontsnappen. In de auto werd een hoeveelheid gestolen textiel aangetroffen. De verdenking tegen de Leidenaar dateerde reeds van een van zijn vroegere, inbraken, toen in een te De Bilt opgespoorde auto een geldkist met spaarbank boekjes van een groenteboer Oegstgeest werd gevonden, op welke voorwerpen zijn vingerafdrukken voorkwamen. Noodlottige bravour. Van de verdachte was ook bekend, dat hij 'n contactadres had in Nieuw- Vennep. Een teveel aan bravour werd de voortvluchtige hier noodlottig. De po litie kwam er achter, dat de Leide naar 'n gestolen bromfiets in Nieuw. Vennep ter reparatie had gegeven. Toen hij die kwam afhalen, werd hij in de kraag gepakt. Na zijn aanhouding is hij overge bracht naar Utrecht, waar hij ver dacht van verschillende inbraken en diefstallen, oa. van anto's te Rotter-j dam en Oegstgeest, te zijner tijd voor I de rechter zal moeten verschijnen. I Een ongeluk komt nooit alleen Het was gistermiddag nogal druk in de Van der Werffstraat te Rotterdam, waar onder leiding van de curator de failliete boedel uit het kantoor van Holland-Transport werd gehaald. Ve len, die zich benadeeld achten bij de Rijnreisjes, uitgeschreven door dit reisbureau, waren komen kijken, om dat men gehoord had dat de directeur, de 55-jarige P. E. J. uit het buiten land terug was. Hij was inderdaad ter plaatse en kreeg al snel onenigheid met zijn voormalige procuratiehouder. De heren werden handtastelijk en de directeur werd weldra geholpen door zijn vrouw, de 51-jarige W. D. K.H. Zij ging de procuratiehouder met een schoen te lijf. De man liep enkele hoofdwonden op en deed aangifte van mishandeling bij de politie. Het echt paar K. is toen in bewaring gesteld. De „Vrienden van de Gelderse Kastelen" hebben het vijf eeuwen oude kasteel Hernen bij Wychen weer doen herstellen. De restauratie heeft zee jaar geduurd. Het kasteel zal op 6 september a.s. officieel geopend worden. Tegen het vporjaar van 1958 zal een familie uit Woerden het kas teel betrekken. Kranten in Teheran berichten dat er in een dorp in Azerbeidsjan 20 mensen, onder wie een aantal kin deren, door wolven zijn verslonden. De wolven waren door de bijzonder vroeg ingevallen winter uit de ber gen verjaagd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12