Een en veertig deelnemers met griep in Romeins ziekenhuis opgenomen Abbé Pierre in Nederland Bedrijvigheid neemt nog op Schiphol steeds toe Het faillissement van reis bureau „Holland Transport" visie op televisie Kajotters terug op Nederlandse boden Boetetocht maakte onvergetelijke indruk Precies op de vastgestelde tijd, dins dagmorgen om half 12, is de eerste expres-trein met ongeveer 450 kajot ters en kajotsters uit Rome op 't sta tion in Den Bosch aangekomen. De jongens en meisjes vonden de internationale dag van afgelopen zon dag ongetwijfeld het hoogtepunt van hun bezoek aan Rome, hoewel de re de van de H. Vader, zowel door het niet-verstaan van de taal, als door het feit, dat ze al uren in de brandende zon hadden doorgebracht, niet de cli max vormde, die men ervan verwacht zou hebben. Ook de boetetocht door het nachte lijk Rome heeft op hen een onverge telijke indruk gemaakt. Nederlandse kajotters ziek geworden. Een-en-veertig leden van de Ne derlandse katholieke arbeidersjeugd beweging zijn in Rome in een zieken huis opgenomen. Vermoed wordt, dat zty aan Aziatische griep lijden. De medische autoriteiten hebben zich echter nog niet over de aard der ziek te uitgesproken. Ook zijn geen namen en woonplaatsen van de patiënten opgegeven. BELANGRIJKE VERBETERING IN DE VERBINDING AMSTERDAM DEN HAAG-ROTTERDAM. TJPENSTCLLING DEEL RVKSWEG 4a Zaterdag wordt van de in aanleg zijn de rijksweg 4a (Burgerveen-Ypen- burg) het gedeelte tussen de rijksweg Den Haag-Utrecht en de rijksweg Den Haag-Rotterdam opengesteld voor het motorrijtuigen verkeer. Bij het vliegveld Ypenburg zal de Het wereldcongres van de kajotters. De afgevaardigden van de katho lieke arbeidsjeugd uit Spanje, Portu gal, Afrika en Azië hebben gisteren te Rome op een drietal congressen hun m: andag aangevangen bespre kingen voortgezet. De conclusies, die door hen worden getrokken, zullen dienen tot basis van een deel der besprekingen, die zullen worden gehouden in de wereld raad van de kajotters, die donderdag te Rome zal bijeenkomen. De afge vaardigden van de kajotters, die een vakopleiding hebben gevolgd, hebben eveneens dinsdag vergaderd. Op de ze bijeenkomst is van gedachten ge wisseld over de middelen die moeten worden aangewend om de kajotters, die een vakopleiding volgen, nauwer te laten samenwerken met hun ka meraden in fabrieken en op ateliers. Alle 30.000 deelnemers aan het con gres te Rome hebben een herinne ringsmedaille ontvangen. Aan de ene kant van de medaille staat een af beelding van de Paus, aan de andere kant een gezicht op de Sint Pieter waarvoor een reusachtige menigte jonge mensen de Paus toejuicht. BURGEMEESTERS GE ZIN MET AUTO TE WATER: VROUW VERDRONKEN Een auto besturd door burgemees ter A. J. B. Ploegmakers uit Asten, (N.B.) is gistermiddag bij sluis negen in de Zuidwillemsvaart gereden. Me vrouw Ploegmakers kwam om het le ven. De burgemeester, zijn zoon en zijn dochter konden zich uit de auto bevrijden. De 81-jarige P. Engelen, die als lifter meereed, kon eveneens op het droge gebracht worden, maar hij verkeert in levensgevaar. Oorzaak van het ongeval is ver moedelijk een gebroken stuurstang. Burgemeester Ploegmakers was op weg naar Den Bosch. De heer Enge len, die rustend landbouwer is en te Asten woont, is opgenomen in het r.k. ziekenhuis te Helmond. GROTE BRANDSCHADE IN ZAADHANDEL Dinsdagmiddag is in het magazijn van de zaadhandel Gebr. van Enge len te 's-Hertogenbosch een felle brand uitgebroken. De brand ont stond op de bovenverdieping, die ge heel gevuld was met gras- en klaver zaad van de nieuwe oogst en die over een lengte van ongeveer 30 meter uitbrandde. De schade is zeer groot, doordat ook de bijzonder watergevoelige voorraden op de andere verdiepingen veel waterschade hebben opgelopen. De oorzaak van de brand is nog on bekend. „Het gouden gebod van de liefde,, Vandaag bij de koningin Zeer vermoeid, maar toch zeer ge ïnteresseerd is abbé Pierre gister middag in Maastricht aangekomen. Bij het station in Maastricht werd abbé Pierre begroet door het bestuur van de centrale charitas onder lei ding van mevrouw MoubisBolsius. Naar Franse gewoonte zoende de ab bé enkele kinderen. In hotel „De l'Empereur" had hij een kort onderhoud met enkele per sonen uit Eindhoven en met éen echtpaar uit Maastricht, waarvan de j. Alle rampen zijn een gevolg van het feit, dat men het gebod van de liefde tot een karikatuur heeft ge maakt, tot iets negatiefs. Abbé Pierre spoorde vooral de jonge mensen aan zich geheel te ge ven om de mensheid te helpen, niet twee of drie weken, doch tenminste gedurende twee jaar. Niet alleen in de kerk, doch ook buiten in het openbare leven moeten we de liefde uitdragen. Abbé Pierre hoopte, dat overal mensen bereid zullen zijn om de armen te helpen. Tot besluit vroeg abbé Pierre zijn gehoor voldoende liefde te bezitten en echt christen te zijn. Van de toespraak, die meer dan een uur duurde en in het Frans werd vrouw een jaar en de man twee Jaar houd gaf ater s j een In Emmaua' te Parys hebben Ee-sbamenvatting in het Nederlands, werkt /Vervolgens werd een tocht. red abbé pierre werd blj. gemaakt langs de moderne woon-! gew00nd d00r talrijke geestelyke en school aan de Ravelijnstraat en door^ereidIijke autoriteiten, onder an- het zgn. „blauwe dorp waar de wo-dere mgr Jenneskens, deken van ningen van vóór de oorlog werden Maastri*hti overaten vaA ki00ster- SterTe der Z^è" reed de abb/naar'de i ordTen' de commissaris der Koningin i V,/ u- m Limburg en de burgemeester van pastorie van St. Servaas, waar hy Maastricht hartelijk werd ontvangen door de de ken van Maastricht, mgr P. J. M. Jenneskens. Vanmorgen is abbé Pierre per trein naar Den Haag vertrokken, waar hij door H. M. de Koningin in audiëntie zal worden ontvangen. Van avond spreekt hij in Amsterdam en morgen in Scheveningen. In Den Haag zal hij nog een ontmoeting heb ben met pater Jelsma over de zgn. Plein-actie. In een overvolle St. Servaaskerk In een overvolle St. Servaaskerk te Maastricht er waren naar schat ting meer dan 2000 toehoorders heeft abbé Pierre uit Parijs een op roep gericht tot alle mensen, vooral de jongeren, om de naastenliefde Miljoen bezoekers verwacht in 1958 De luchthaven van Schiphol heeft zich in het eerste half jaar 1957 in vergelijking met ~.e overeenkomstige periode van het vorig jaar gunstig ontwikkeld. Zowel het aantal vluch- tefl, passagiers, de hoeveelheid goe deren en de bagage is aanzienlijk toe genomen, in tegenstelling tot het aan tal kilogrammen post, dat een kleide achteruitgang vetroont, veroorzaakt door het uitvallen van een speciale Bea-nachtmachine, die via Amster dam de post naar Kopenhagen ver voerde. Het aantal bewegingen van vlieg tuigen in het economisch verkeer be droeg in de eerste zes maanden van dit jaar 19.186 tegen 17.789 over het eerste half jaar 1956, een vooruitgang van acht procent. Ook het aantal be wegingen (starts en landingen) in het niet-economisch verkeer is aanzien lijk toegenomen. Het aantal oefen- vluchten b.v. kwam op niet minder dan 12.271, hetgeen voornamelijk ver oorzaakt werd door het feit, dat er met de nieuwe DC-7C's en de „Vis counts" veel lesgevlogen is. In genoemde periode kwamen aan en vertrokken van Schiphol 334.005 pasagiers van en naar Europese lan den en 85.630 in het intercontinen tale verkeer, waarbij de cijfers van alle luchtvaartmaatschappijen die de nationale luchthaven in geregeld ver keer aandoen, zijn tezamen geteld. In Koningin ontvangt federalisten H.M. de Koningin heeft vanochtend om half twaalf m huis Ten Bosch 'n delegatie ontvangen van het tiende congres van wereldfederalisten. De delegatie bestond uit een vijftigtal afgevaardigden uit België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Engeland, Israël Italië, Japan, Neder land, Negeria, Noorwegen, Spanje, Zweden, Zwitserland en de Verenig de Staten. Van de delegatie maakten onder meer deel uit de erepresident van de „world association of world federalisten", de Engelsman Lord Boyd Orr, de president dezer organi satie, de Noor gen maj. H. Riisser— Larsen, de voorzitter van de unie van parlementariëera voor wereldfedera- lisme, de Engelsman sir Clement Da- vies, en de bekende Franse priester Atob-é Pierre. Door de boot in de boot vuegvem xpeiiuuiB ««j j de concentratiekampen, toen men nieuwe ruksweg voorlopig uitsluitend ^rH|a hpt pf)udpn geh£ van de lief voor de richting Rotterdam op de rijksweg Den Haag-Rotterdam zijn aangesloten, aangezien het verkeers knooppunt Ypenburg nog niet gereed is. Het verkeer zal daar over tijde lijke aansluitingen dwars door de in uitvoering zijnde aanleg van het knooppunt Ypenburg worden geleid. Het verkeersplein in de kruising van de nieuwe rijksweg en de rijks weg Den Haag-Utrecht is wel geheel gereed, zodat het in gebruil te nemen gedeelte van de rijksweg 4a daar zo wel voor de richting Den Haag als voor de richting Utrecht op de be staande rijksweg zal zijn aangesloten. Doordat er bij Ypenburg echter voor lopig niet kan worden voorzien in een verbinding van de rijksweg 4a met de rijksweg Den HaagRotterdam in de richting van Den Haag, zal het voor de richting (van en naar) Utrecht voorlopig niet mogelijk zijn om Den Haag via rijksweg a en de Hoorn brug te bereiken of te verlaten. De openstelling van het eerste ge deelte van de rijksweg 4a zal van veel belang zijn. Er wordt n.l. mee bereikt, dat de daarvoor minder ge schikte wegen in Voorburg, Rijswijk en Den Haag zo spoedig en zoveel mogelijk worden ontlast van 't door gaande verkeer AmsterdamRotter dam. Het verkeer zal van 31 augustus af gAruik kunnen maken van rijksweg 4, de Benoordenhoutseweg, het Wil lem Witsenplein, de Laan van Nieuw Oost Indië, Voorburg, een deeltje van de rijksweg Den Hiag-Utrecht, de nieuwe rijksweg 4a en de rijksweg Rotterdam-Den Haag. De nieuwe verbindingen zullen ter stond bij de openstelling met de ge bruikelijke richtingsborden zijn aan gegeven. Van fraude niets gebleken Naar aanleiding van de berichten over het faillissement van het reis bureau „Holland Transport" en de direkteur van die n.v„ vernemen wij daadwerkelijk te beoefenen en de van de raadsman van de direkteur, armsten te helpen. j slijper te Rotterdam, dat het Na gesproken te hebben over de zjjns inziens al te voorbarig is, van „wetenschappelijke explosies van ZWendel en oplichting te spreken, al deze tijd, behandelde abbé Pierre zjjn er verscheidene personen ge- ,de explosies op phychologisch ter- dupeerd. rein". Men doet alles om de kinder-1 sterfte te beperken en de leeftijd van I Sedert enkele jaren, zo zeide hij, het menselijk geslacht op te voeren, heeft „Holland Transport" Ryniei- dooh de angst en de weerzin kroppen zen georganiseerd en aan deze orga- zich bij de massai in vele landen op. i nisatie heeft niets ontbroken. Maar de massa, die wil vernielen om de er kwam tegenslag. Dit jaar heeft de ongelijkheid weg te nemen. vennootschap gemeend haar zaken Abbé Pierre stelde als voorbeeldte kimnen uitbreiden. Ze kocht daar- llf* tnlr?toe 6611 tweede boot aan, het enige jaren oude 126 ton metende m.s. „Amsterdam". Maar deze „Amster- leerde het gouden gebod van de lief de na te komen. Dq Haagse satellieten Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zullen in de komende weken oriënterende besprekingen hebben met de gemeentebesturen van Den Haag, Delft, Pijnacker, Zoetermeer, Voorburg en waarschijnlijk nog en kele gemeenten van de Haagse ag glomeratie. Het college aldus het Alg. Dag blad zou zich daarbij op de hoog te willen stellen van de verschillen de plannen voor uitbreiding en even tuele stichting van een Haagse satel lietstad. Over de plannen bestaan tussen de verscheidene gemeenten min of meer scherpe tegenstellingen, die in de komende jaren toch moe ten worden opgelost. De problemen dam" bleek al spoedig niet deugde lijk te zijn voor rijnreizen. Zelfs ver luidt nu, aldus mr. Slijper, dat deze boot voor de korte vaarten op het IJsselmeer afgekeurd was. De mo toren vertoonden ernstige gebreken, zo ernstig dat de „Amsterdam" dit reisseizoen geen reis zonder motor- stoornissen heeft kunnen maken. Eens moest het schip zelfs drie we ken achtereen in reparatie gaan. Een en ander heeft volgens de raadsman tot gevolg gehad, dat boe kingen geannuleerd werden, de boot vele trips met een onvoldoende aan tal passagiers dus onrendabel moest varen en dat de financiën van Personeelsverloop bij slagers Het bestuur van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf heeft een 12 W»tb?Eg woSenTeTer werkgroep ingesteld die zal bestude- Jaar "pender, hetgeen in het bij- rpn °P welke wyze de jongeren voor zonder voor Den Haag opgaat, dat thans zijn laatste bouwgrond aan spreekt. HEVIGE BRAND IN GRASDROGERIJ ^en hevige brand is gistermorgen om half zes uitgebroken in de gras drogerij van de firma Stoker aan de nieuwe weg naar Oostelijk Flevoland te Kampen. Ruim 300 ton Lucerne- meel (waarde 25 cent per kg) gin gen geheel verloren. Door de gun stige windrichting bleef het machine park behouden. Er was echter zeer grote waterschade. ren op welke wijze de jongeren het slagersvak zijn aan te trekken en hoe men d'- leerlingen in het bedrijf het beste zal kunnen behouden, zodat zij tenminste de volledige leerlingen tijd in het bedrijf doorbrengen. Het personeelsverloop werd in deze be drijfstak zeer sterk genoemd. Ook werd de wenselijkheid en noodzakelijkheid besproken van een propaganda voor het gebruik van vlees. De moeilijkheid is echter daar voor de benodigde fondsen bijeen te brengen. Zo is gedacht te komen tot het vrijwillig afstaan van een ge deelte van de opbrengst der beende ren. De zaak zal nader worden be keken. de onderneming in de knoei zijn ge raakt. Kosten moesten worden be taald van vooruit gestorte passa gegelden, een verschijnsel, dat zich volgens mr. Slijper voordoet bij iedere zaak, die financiële tegensla gen heeft. Dit is volgens hem echter iets anders dan zwendel en oplich ting. Hij vermoedt dat deze kwalifi catie afkomstig is van, overigens te recht, teleurgestelde crediteuren. Hij gelooft veeleer dat de mededeling van de directeur juist is. dat hij se dert de eerste tocht op de Rijn met de „Amsterdam" in mei j.l. geen cent meer voor zichzelf heeft kunnen op nemen. Inmiddels is de direkteur woens dag j.l. in Nederland teruggekeerd. Hij heeft zich direct voor het geven van inlichtingen bij zijn curator -ge meld. Zoals wij enige dagen geleden reeds meldden is voor de recher che nog niet komen vast te staan, dat van onregelmatigheden die van strafbaar feit zouden kunnen opleve ren, sprake is. Haarlems meisje te Zandvoort aangerand Een 20-jarig meisje uit Haarlem werd maandagavond te Zandvoort ge wond in een gevecht met een onbe kend gebleven man, die haar aan randde. Toen het meisje omstreeks kwart over elf de tram miste die haar van Zandvoort, waar ze werkt, tèrug moest brengen naar haar woonplaats, stopte een kleine auto (Goggomobil) voor haar, waarvan de chauffeur haar aansprak en voorstelde haar naar huis te brengen. Het meisje nam de uitnodiging aan maar kwam even la ter tot de schrikbarende ontdekkking, dat de man niet de richting van de Zandvoortselaan nam, maar de Boule vard volgde. Toen ze buiten de bebouwde kom kwamen werd de automobilist hand tastelijk. Het meisje verweerde zich fel maar werd neittemin in het ge vecht ernstig mishandeld. Ze wist uit het autootje te komen en vluchtte naar het politiebureau. Na verbonden te zijn, werd het meisje vandaar naar haar ouderlijke woning gebracht. De automobilist was een jonge man van 25 a 28 jaar. Een donker type met een kromme neus. Hij sprak zeer be schaafd. De Goggomobil was rood ge lakt. De politie te Zandvoort verzoekt een ieder, die aanwijzingen kan ge ven, zich met haar in verbinding te stellen. de tellingen zijn opgenorfien zowel de volledig betalende passagiers als de gedeeltelijk betalende, alsmede vrije passagiers en dienstpersoneel. In het ongeregelde verkeer kwa men nog 111 passagiers uit het bin nenland op Schiphol aan en 1 pas sagier vertrok met binnenlandse be stemming. In dit ongeregelde verkeer bedroegen de passagierscijfers van de gewone lijndiensten 430.745 tegen 375.505 passagiers over de eerste zes maanden van 1956, een toeneming van 15 procent. In 1956 werden op Schiphol onge veer 840.000 passagiers „afgehandeld" en men neemt aan, dat dit cijfer dit jaar een "link stuk boven de 900.000 zal liggen. Gezien de stijgende lijn ;n van het luchtvervoer mag men in 1958 op Schiphol een afhandeling van één miljoen passagiers verwachten. Schietstoel ging af in hangar Twee doden In *en hangar van het vliegveld Leeuwarden zijn gistermiddag twee militairen om het leven gekomen, doordat de afvuurinrichting van een schietstoel door nog onbekende oor zaak in werking trad. De stoel schoot met grote kracht tegen de dakspan ten van de hangar aan en kwam ver volgens op de grond terecht. De 20-jarige korporaal eerste klas F. K. Monsma uit Sneek, die in de stoel zat, werd op slag gedood. De 21-jarige korporaal eerste klas E. Terpstra uit Amsterdam, die over de rand van de schietstoel leunde, kreeg zware verwondingen. Hij is in het St. Bonifaciusziekenhuis te Leeuwar den overleden. De beide korporaals waren bezig de schietstoel in een straaljager te plaatsen, toen het ongeluk gebeurde. De Kon. Marechaussee en de Kon. Luchtmacht stellen een onderzoek in naar de oorzaak. Nederlandse auto in Duitsland verongelukt Eén dode en drie gewonden Nabij Leer (Duitsl.) is gistermid dag een Nederlandse personenauto van de weg geraakt, tegen een boom gebotst en vrijwel geheel vernield. Er zaten twee echtparen uit Gronin gen in deze wagen, die op de terug reis waren van een vakantiereis naar Noorwegen. Van hen werd mevrouw Van der Spa op slag gedood. Haar man en het echtpaar Boer uit Gro ningen geraakten ernstig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Leer op genomen. Arbeider gleed met de steenkool in kolenbunker Op het terrein van de gasfabriek te Zwolle heeft zich maandagmiddag een wel zeer eigenaardig bedrijgsongeval voorgedaan, dat gelukkig geen ern stige gevolgen heeft gehad. - Een aantal arbeiders vas bezig ko len in een kolenbunker te scheppen, een karwei dat gewoonlijk mecha nisch gebeurt. Daar de grijpkraan de fect was moest het storten nu met de hand gebeuren. Om de grote kolen berg wat gemakkelijker weg te wer ken, was een van de arbeiders op de rand van de kolenvoorraad gaan staan. Toen plotseling de brandstof begon te schuiven, werd de man mee gevoerd door de trechter de bunker in. Hij werd tot aan de hals door de kolen bedolven. Medearbeiders slaag der er in, hem vrij spoedig weer te bevrijden en tot hun grote vreugde bleek de ongelukkige, toen hij zwart en wel weer in het daglicht stond, geen letsel te hebben opgelopen. Agressieve slager sloeg er op los Gistermiddag stapte in de Kinker straat in Amsterdam-west een ver bolgen klant een slagerij binnen boze tongen beweren, dat het een paardenslager betrof met een pakje vlees onder de arm, om de modelslager eens ongepeperd de waarheid te zeggen over de kwali teit van dat artikel. De klant beweer de niets meer of minder dan dat het vlees bedorven was. De winkelier, die aanvankelijk in alle rust dit ten stelligste ontkende, werkte door zijn kalmte op het gemoed van de ver ontwaardigde klant. Deze zette in majeur zijn aanklacht voort en dit werd de slager toch te erg; de man werd rood van ergernis en begon zich heftig op te winden. Op een gegeven moment kan hij zich niet meer be heersen en greep naar he tdichtsbij- zijnde wapen, dat hij kon vinden, een z.g. aanzetstaal, en gaf de klant hier mee een flinke dreun op het hoofd. De aangevallene liep met een bloe dende hoofdwonde de straat op en zakte op het trottoir ineen. Het voorval wekte in deze volks buurt een dermate opzien, dat het in geen tijd zwart van de mensen zag. De politie, die weldra met de vijf- maal-acht-wagen ter plaatse was, zag zich genoodzaakt de straat af te zet ten. Het slachtoffer werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, doch kon na behandeld te zijn weer zijn huis opzoeken. De agressieve sla ger werd meegenomen naar het bu reau. ^•rrr. VAN EWIJCK PIKT OPVARENDEN VAN JACHT OP. Het Nederlandse fregat Van Ewtfck heeft gisteren vijf mijl ten zuiden van het lichtschip South Goodwin op de Noordzee vier opvarenden van een zinkend Duits jacht opgepikt. f 10.000 VERDUISTERD Onprettige thuiskomst expeditiechef De 33-jarige expeditiechef W. K. van een elektrotechnische firma aan de Keizersgracht te Amsterdam, die tegenover de politie volledig bekend heeft het afgelopen jaar meer dan 10.000 gulden te hebben verduisterd ten nadele van zijn firma, wordt van daag voor de officier van justitie ge leid. De chauffeurs droegen de gelden van remboursementen aan de expe ditiechef af, die deze bedragen op zijn beurt met de kassier moest afreke nen. K. eigende zich echter de gelden toe en zuiverde de tekorten aan met gelden, die "hij opnieuw ontving. De knoeierijen werden tijdens zijn va kantie bij een controle ontdekt en na zijn thuiskomst werd hij gear resteerd. Van het geld is niets meer over. De man had er behoorlijk van ge leefd en het verder aangewend voor de verbouwing van zijn huis. Anderhalf uur in vriescel opgesloten Op orde gesteld, wierp iemand gis teren bij een Barneveldse firma de deur van een vriescel, die open stond in het slot. De onbekende wist niet, dat in de cel een personeelslid van het bedrijf bezig was met werk zaamheden. De werkman zat opgeslo ten als een rat in de val en was niet bij machte de deur van binnen uit te openen. Het was aardedonker en de ther mometer wees verschillende graden beneden het vriespunt. Roepen en kloppen hielp niet. Niemand hoorde de kluizenaar. Met de moed der wan hoop bleef di«- voortgaan met het zoeken naar de bel, die in elk van de vriescellen zou moeten zitten. Na an derhalf uur verbeten zoeken vond hij ten langen leste het belknopje. Een warme dronk beeft de onvrijwillige gevangene de schrik en de koude doen vergeten. (Van onze t.v. medewerker) Het NCRV-programma over tandverzorging en hetgeen zich rond om de zorg voor het gebit afspeelt, heeft ons deugd gedaan. In een aangenaam gesprek, allerminst schools, heeft de vakman met behulp van een patiënt aanschouwelijk voor gesteld dat het bewerken van tanden en kiezen allerminst angst behoeft te wekken. We hebben een korte ver handeling over het kindergebit gekre gen; een jongetje deed voor, hoe men de tanden moet poetsen en daarbij werd een serie tandenborstels ge toond, die de naam van borstel niet verdienen. Een populaire verhande ling op deze wijze verzoent ons met langdurige praatjes voor het scherm. Minder geslaagd was het kleinkunst- programma van Jelle de Vries. Er .werden wel aardige liedjes gezongen 'en prettige dialogen gehouden, maar we ontkwamen niet aan de gedachte, dat Jelle de Vries no?, bezig is, zijn juiste vorm te zoeken. Heden, woensdagavond, is de NCRV opnieuw aan de beurt. Ze komt met het luchtig blijspel „Ladies en gentlemen", naar een Engelse novelle van Jane Austen. Paul Storm, Nel Koppen en Tilly Perin-Bouwmeester vervullen belangrijke rollen, zodat we op een vlotte presentatie kunnen vertrouwen. Donderdag geeft de Vara een documentaire over het nieuwe havencomplex aan het Noordzeeka naal en een cabaret-programma met het gezelschap van de tandarts Chiel de Boer. Vandaar dat de titel luidt: „lach.of ik boor". Op 6 september begint de VPRO een serie uitzendingen over de gewes telijke cultuur. Deze cyclus die zich met enkele onderbrekingen tot de zo mer van het volgend jaar zal uitstrek ken, geschiedt onder da titel: „Leven in Nederland", en zal steeds worden uitgezonden op de vrijdagavond en worden samengesteld door Henk Teeuw. In woord en klankbeeld of re portage, zullen de belangrijkste cul turele aspecten van de vele gewesten die samen Nederland vormen, worden belicht. Het begint met zes uitzendin gen, gewijd aan Friesland. De maandagavond-cocktail van de K.R.O. wordt geopend door Han- nie Lips, die de prijze*. trekt van de laatste „Blik in de monitor". Na een vraaggesprek over Nieuw-Guinea en de „Open Doekjes", waai in Jan Wil lem Hofstra wil voorstellen de acteur Bob Verstraete, volgt 'n eenakter van R. F. Delderfield, vertaald door Louis Povel onder de titel „Het Getuig schrift". Tot besluit houdt pater Leo pold Verhagen O.E.S.A. de epiloog. Het K.R.O.-programma van woensdag 4 september wordt gevuld door de opvoering van het spel „Pa ris", dat van zijn auteur Jan Naaij- kens de ondertitel meekreeg „Spot niet met de liefde". Al is de naam Pa ris ontleend aan de Griekse oudheid, het stuk speelt toch rond 1900 op een Hollands buiten. Medespelenden zijn o.a.: Rie Gilhuys, Frits Butzelaar en Bert Dijkstra. De regie is van Wim Bary.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8