Duitse fabrikant fraudeerde met röntgenapparaten Bromfietsen moeten 'n toontje lager zingen De Snowende Nederlandse importeur ontdekte fouten en diende aanklacht in Regering wil minder lawaai Steenfabriek stilgelegd Gedeelte van de Rijksweg 4a wordt voor verkeer geopend DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 PAGINA 8 Een groot aantal van de Duitse röntgenapparaten, die in Nederlandse schoenenzaken voor het passen van schoenen worden gebruikt, voldoet niet aan de voorschriften, die door het fysisch-technisch bondsinstituut te Braunschweig, dat met de keuring van deze apparaten is belast, worden gesteld. Er zijn toestellen in Nederland geplaatst, waarvan de straling-dosis soms drie maal zo groot is als op het door dit instituut afgegeven keurings rapport is aangegeven. De materialen, die in de toestellen verwerkt zijn tei afscherming van de röntgenstralen, voldoen niet aan de eisen, die eraan worden gesteld, waardoor cliënt en bedienend personeel aan grotere doses röntgenstralen blootstaan dan de internationaal vastgestelde tolerantie dosis. Dit is geconstateerd na demontage van een groot aantal toestellen. port vereiste dikte is, maar ook blij ken tal van afschermmaterialen, die volgens het keuringsrapport aanwezig moesten zijn, te ontbreken. De Nederlandse importeur kwam eerst achter deze onregelmatigheden toen het vorig jaar in de Nederland se dagbladpers publikaties versche nen, waarin deze apparaten door röntgonologen in het algemeen als gevaarlijk bestempeld werden. Op grond hiervan wilde de impor teur maatregelen nemen om de do sis röntgenstralen, die bij het passen van schoenen vrijkwam, zo gering mogelijk te maken, temeer ook, waar hij vreesde, dat deze apparaten in Nederland verboden zouden worden. De importeur stelde uitvoerige me tingen in en wilde de apparaten aan passen aan de door de sociaal-econo mische raad in september 1955 uitge brachte adviezen voor het vooront werp veiligheidsbesluit ioniserende stralen. Bedreiging van volksgezondheid Op grond van metingen die in Ne derland zijn verricht en uit Neder land ontvangen rapporten over de ernstige afwijkingen die het af- schermmateriaal vertoont, heeft het instituut te Braunschweig het op deze toestellen afgegeven keurings- certifikaat ingetrokken en de Neder landse arbeidsinspectie van deze ern stige onregelmatigheden op de hoog te gesteld. Aanklacht. De Nederlandse importeur van de ze toestellen, die reeds enige maanden geleden het contrakt met de Duitse fabrikant verbroken heeft op grond van het feit, dat de naar Nederland geëxporteerde röntgenapparaten niet aan de internationaal vastgestelde normen voldeden, heeft bij de Duitse en Nederlandse justitie een aanklacht ingediend tegen de Duitse fabrikant, op grond van vermeend bedrog, het in gevaar brengen van de volksge zondheid in Nederland, het misbruik maken van een officieel rapport en valsheid in geschrifte. Ook het instituut te Braunschweig heeft een aanklacht ingediend tegen de fabrikant wegens het misbruik maken van het officiële keurings rapport en valsheid in geschrifte. De apparaten van de betrokken Duitse fabrikant werden geëxpor teerd naar Nederland, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, België, Finland en Luxemburg, terwijl in Duitsland zelf enkele duizenden toestellen werden geplaatst. Prototype. De Nederlandse importeur voerde sinds 1951 röntgenapparaten van het type „Schucoskop" in. Hij plaatste deze toestellen in tal van Nederland se maar ook in buitenlandse schoe nenmagazijnen. Het fysisch-technisch instituut heeft het eerste toestel van de fabrieksproduktie gekeurd en een certifikaat van „geen bezwaar" afge geven voor het gebruik van deze toe stellen in niet-medische bedrijven. Het certifikaat Is van kracht voor alle toestellen, die conform het eerste toestel worden vervaardigd. Gebleken is thans, dat slechts één toestel werd gebouwd volgens de eisen, die door het Duitse fysische technische instituut worden gesteld, en die id het keuringsrapport werden omschreven. De andere toestellen, waarvan er enkele honderden in Nederland zyn geplaatst, vertonen aanzienlijke af wijkingen met betrekking tot het af scherm m ateriaal. Het gevaar. Niet alleen is in vele gevallen ge constateerd dat het afschermmate- riaal niet van de in het keuringsrap- Brand maakte groot gezin dakloos Gistermorgen vroeg is aan de Ja- cominastraat te Rotterdam de wo ning, die door het gezin van J. B. van Dongenman, vrouw en negen kinderen werd bewoond, in vlam men opgegaan. Ofschoon de brand weer met groot materieel ter plaatse was kon niet voorkomen wordtn, dat de achterkamer, keuken, trap en de gehele boven slaapverdieping zijn uitgebrand. Afgezien van een lichte verwon ding neben er zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan, maar wel liepen de aangrenzende huizen wa terschade op. Volgens de brandweer zou de schade 10.000,— bedragen. De brand werd 4 uur v.m. ont dekt Direct werden de bewoners gewaarschuwd en de bewoner zag kans met zijn negen kinderen het huis via het dakraam te verlaten en zich bij de buren in veiligheid te stel len. De vrouw sprong in de conster natie van de eerste verdieping op straat en moest met een gescheurde spier aan beide enkels in het Zuider ziekenhuis worden opgenomen. De brand nam inmiddels in hevig heid toe en weldra sloegen de vlam men uit het dak. Do brandweer was de brand eerst om ongeveer 7 uur v.m. meester. Over de oorzaak tast men tot nu toe in het duister, maar op de plaats, door de brandweer aangewezen als de vuurhaard, zou een teil met wa ter op een gascomfoor hebben staan branden. Een bedrag van 2.400,werd ongeschonden teruggevonden in een vuil jasje en verschillende kistjes. Actie van de fabrikant. Ondanks het verzoek van de Ne derlandse importeur aan de fabri kant om de fouten te herstellen, bleek deze daartoe niet bereid. Daarop is het contrakt tussen importeur en fa brikant verbroken. De Duitse fabrikant vond in Ne derland een nieuwe importeur en een groothandel in schoenfournituren be last zich met de verkoop van deze apparaten. De vroegere importeur meent evenwel morele en zakelijke verplichtingen te hebben tegenover de schoenwinkeliers, die hij in de loop der jaren een röntgenapparaat heeft verkocht. Hij heeft zich bereid verklaard de toestellen zo te wijzi gen, dat het stralingsgevaar wordt uitgesloten. In opdracht van de Duitse fabri kant heeft de nieuwe importeur ech ter de bezitters van een „Schucos- kopapparaat" erop gewezen, dat de ze veranderingen niet noodzakelijk zijn en heeft een uittreksel van het keuringscertifikaat laten drukken, dat hij nu als veiligheidsattest op de toestellen heeft laten aanbrengen. De vertaling van dit uittreksel, waaronder hij eveneens de naam van het fysisch-technisch bondsinstituut heeft geplaatst, is evenwel van dien aard, dat de schoenwinkeliers een volkomen onjuiste voorstelling van zaken wordt gegeven. De Nederlandse vertaling, waarin wordt gesteld, dat „het toestel op ba sis van controle-onderzoek betreffen de de internationale veiligheidsvoor schriften geen enkel gevaar oplevert, noch voor cliënten noch voor bedie- Om zelf de stralendichtheid te nend personeel", wijkt volkomen af kunnen vaststellen, maakte de im- van Duits gestelde uittrek- porteur gebruik van een meetinstru ment, waarover ook de arbeidsin spectie beschikt. Bij testing van de apparaten bleek evenwel dat de toestellen zeer veel stralen doorlie ten (z.g. strooistralen), hetgeen, vol gens het in Duitsland afgegeven keu ringsrapport onmogelijk is bij het ge bruik van de voorgeschreven af schermmaterialen. 1, dat bovendien zonder medewe ten en in strijd met de betrokken be palingen is overgenomen uit het keu ringsrapport van het fysisch-tech nisch instituut in Duitsland. Het betrokken instituut in Duits land heeft naar aanleiding hiervan bij de Duitse justitie een aanklacht wegens valschheid in geschrifte inge diend. Herrie maken kost benzine en snelheid Het wegenverkeersreglement be vat de bepaling, dat rijdende mo torrijtuigen binnen een straal van zeven meter geen geluid mogen produceren, dat in sterkte K5 deel bel te boven gaat (de decibel is een eenheid van gelui dssterkte). Er is geen enkele bepa^ng tor be teugeling van het lawaai van bromfietsen. Zoals bekend zal ech ter nog dit jaar worden voorge schreven, dat alle bromfietsen een knalpot moeten hrbben. Naar Je K.N.A.C. meedeelt is deze maatre gel slechts een vt orlopige. Ook in dien een knalpot aanwezig is, kan het lawaai van bromfietsen nog zeer hinderlijk zyn. Door de technisch physische dienst te Delft (een instelling van dt orga nisatie voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek en de techni sche hoggschool) wordt op het ogen blik onderzocht, op welke wijze de geluidshinder van bromfietsen en ook van motorrijwielen meer afdoende kan worden beperkt en welke maat staven moeten worden aangelegd bij het uitvaardigen van verdere wette lijke voorschriften. Reeds half 1953 verzocht de minis ter van verkeer en waterstaat aan het „permanent anti lawaai comité" (P. A. L. C.) een actie te willen overwe gen teger het lawaai van bromfietsen en motorrywielen. Dit comité waarin de geluidsstich ting, de tuchtunie en de KNAC sa menwerken ter bestrijding van het verkeerslawaai, had namelijk eerder een succesvolle actie gevoerd tegen het overmatig toeteren door automo bilisten. Naar aanleiding van het ministe rieel verzoek verrichtte het P. A. L. C. metingen, waarbij bleek, dat het geluid van vele bromfietsen en mo torrijwielen onder de 85 decibel bleef, maar nochtans vaak als zeer hinderlijk werd ondervonden. Het P. A. L. C. adviseerde de minister, TNO een nader onderzoek te laten doen. Rust. Daarop is een rust ingetreden, die allesbehalve in overeenstemming valt te brengen met het lawaai op de weg, aldus de KNAC. Jn 1954 stelde mini - ter Algera een „verkcommissie ten behoeve van de geluidsbeperking in het wegverkeer" in. Eind 1955 begon de technische physische dienst, in opdracht van deze werkcommissie aan een onderzoek Het kan nog een jaar duren, eer dit onderzoek is af gerond. Daarna kan het nog een half jaar duren, eer een wijziging van het wegenverkeersreglement, vo r een doeltreffende lawaaibeperking, is ge realiseerd. Wel heeft de technische physische dienst juist kortgeleden enkele voor lopige successen geboekt by haar on derzoek en het P.A.L.C. zal waar schijnlijk op basis daarvan al een propaganda-actie ondernemen. Toonhoogte. Te Delft heeft men vastgesteld, dat de hinder van het bromfietsen en mo- torrijwielenlawaai niet alleen wordt bepaald door de sterkte van het ge luid (het aantal decibel), maar ook door de toonhoogte, het verloop in tijd van het geluid en de esthetische waardering onaangenaam/zeer onaan genaam. De vaststelling van een maximum aantal decibel is dus onvoldoende. In verschillende andere landen heeft men daarom in de wet een maximum voor het aantal „foons" genoemd. De „foon" is een eenheid, waarin sterkte en toonhoogte van het -geluid in een vaste onderlinge relatie zijn ver werkt. Ook deze maat bevredigt ech ter niet. Juist criterium. Men is nu te Delft op de goede weg voor het vinden vin een juister cri terium, maar nadere gegevens daar over staan nog niet deelt de KNAC mee. Delftse meningen, waar wel al iets mee te doen valt, zijn: 1. Voor alle motorrijwielen en bromfietsen zijn uitlaatdempers mo gelijk, die het geluid binnen redelyke grenzen houden. 2. Het rijden zonder uitlaatdem pers of met uitlaatdempers waaruit schotten zijn verwijderd, pleegt by tweetaktmotoren( nagenoeg alle bromfietsen en zeer vele motorrij wielen) het benzineverbruik te ver hogen en het prestatievermogen te verminderen. Het is een misverstand te menen dat men sreller gaat wan neer men meer herrie maakt. De KNAC waarschuwt daarom: herrie maken kost behalve de rust ook benzine en snelheid. VIJF JONGE PAPOEA'S KOMEN HIER STUDEREN. In de loop van deze maand zullen onder auspiciën van het Studiefonds Nieuw-Guinea uit Hollandia vyf Pa poea-jongens voor verdere studie naar Nederland vertrekken. De reis- en verblijfkosten zullen voor een deel door het gouvernement worden gedragen. De ervaringen met de Papoease leerlingen, die in de af gelopen twee jaren voor hun studie naar Nederland zijn gekomen, zijn gunstig geweest. Pater Werenfried van Straaten, de „Spekpater", stichter en bestuurder van de Oostpriesterhulp,, heeft, her steld van de ziekte opgelopen tijdens zijn reis door het H. Land, zijn werk zaamheden hervat. Pater Werenfried van Straaten voerde na zijn ziekte reeds besprekingen in Duistland en Nederland. HERHALINGSOEFENINGEN MARINIERS. In de periode van 9 september tot 5 oktober worden bij het Korps Ma riniers herhalingsoefeningen gehou den. Hiervoor wordt een bataljon ter sterkte van ongeveer 1400 man onder de wapenen geroepen, hoofd zakelijk bestaande uit militie-mari niers. Naast een algemene instructiepe riode, welke een week zal duren, zullen gedurende de tweede en der de week oefeningen in compagnies- verband worden gehouden o.a. een landingsoefening op Texel en een uitgebreide schietoefening op de Harskamp. In de vierde week worden de her halingsoefeningen besloten met een algemene bataljonsoefening, welke tussen Nijkerk en de Elspeetse heide zal plaats vinden. Deze herhalingsoefeningen zyn de tweede in hun soort. In de periode van 6 mei tot 1 juni jj. kwam even eens een bataljon voor dergelijke herhalingsoefeningen onder de wa penen. Pleister-actie geslaagd Ondanks het slechte weer is de pleisteractie, die gehouden werd voor de afdelingen van de Katho lieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongelukken vo1 ledig ge slaagd. De opbrengst kan veilig op 225.000,worden getaxeerd. Zondagavond hebben zich na de bekendmaking van het geheim al 21 prijswinnaars gemeld. Bericht werd ontvangen van 3 winnaars van 1000,14 van f 100,en 4 van 50,—. Er moeten zich dus nog 35 Drijs- winnaars melden, te weten 3 van 1000,16 van 100,en 16 van 50,—. In de pleisters bevond zich een in structie, waarop de telefoonnummers voorkwamen: 50000 50182 50328. Bij de nummers was een letter ge voegd, welke de waarde van de prijs aanduidde. De prijswinnaars, die zich reeds hebben gemeld ten bedrage van 1000,zijn: Mej. Tini Jorna, Fr. v. Mierisstr. 2, Leeuwarden; Mej. Truus Mulder, Zwolseweg 475, Apeldoorn; De heer C. Engelen, Schutterstraat 51, Arnhem. Mej. Mulder en de heer Engelen hebben hun prijs nog gisteravond :n ontvangst kunnen nemen. Prijzen van f 100,werden ge wonnen door pleisterbezitters in: Brunssum, Ede, Hamersveld, Jut- phaas, Winterswijk, Zevenbergen, Naaldwijk, Warmond, Huizen, Alt forst en Utrecht. Prijzen van 50,werden ons gemeld uit: Amsterdam, Silvoirie, Den Bosch en Wervershoof. Bestedingsbepeiking: Een Rhenens bedrijf, dat onder de naam „N.V. Kroonsteen" sedert eni ge tijd een nieuw soort straatklinker op de markt brengt, de zgn. „beton- steen", en hiervan tot nu toe ruim 125.000 stuks per week afleverde, is zaterdag stopgelegd tengevolge van de bestedingsbeperking. Er liggen overheidsorders tot ruim anderhalf miljoen de gemeente Urk b.v. heeft namelijk nog 600.000 van deze stenen tegoed doch alle orders zijn geannuleerd. Vijf en twin tig arbeiders zijn inmiddels ontsla gen. MINDER SUBSIDIE VOOR DE MENSAE. Per 1 september zal het Rijk de sub sidies van de „mensae" (maaltijden der studenten) aan alle universitei ten en hogescholen met 20 pet. ver minderen. Dit is een van de maatregelen tot bestedingsbeperking van minister mr. J. M. L. Th. Cals. Het subsidie per portie zal van 50 ct. verlaagd worden tot 40 ct. Zaterdag a.s. Op zaterdag 31 augustus om 10 uur wordt van de in aanleg zijnde rijks weg 4a (Burgerveen-Ypenburg) het gedeelte tussen rijksweg 12 (Den HaagUtrecht) en rijksweg 13 (Den HaagRotterdam) opengesteld voor het verkeer met motorrijtuigen. Bij Ypenburg zal rijksweg 4a echter voorlopig uitsluitend voor de rich ting Rotterdam op rijksweg 13 zijn aangesloten, aangezien het verkeers knooppunt Ypenburg nog niet gereed is. Het verkeer zai daar over tijde lijke aansluitingen, die nog enige malen zullen moeten worden gewij zigd, dwars door de in uitvoering zijnde aanleg van het knooppunt Ypenburg worden geleid. Het verkeersplein in de kruising van de rijkswegen 4a en 12 is wel geheel gereed, zodat het in gebruik te nemen gedeelte van rijksweg 4a daar zowel voor de richting Den Haag als voor de richting Utrecht op rijks weg 12 zal zijn aangesloten. Doordat er bij Ypenburg echter voorlopig niet kan worden voorzien in een ver binding van rijksweg 4a met rijks weg 13 voor de richting Den Haag, zal het voor de richting (van en naar) Utrecht voorshands niet mogelijk zijn. Den Haag via rijksweg 4a en de Hoornbrug te bereiken of te verla ten. De ingang van het vliegveld Ypen burg, welke thans aan rijksweg 13 ligt, wordt verplaatst naar een pa rallelweg langs rijksweg 4a. Het vliegveld Ypenburg zal dan voorlo- Kajotters in Rome naar huis De bijeenkomst van de Katholieke Arbeidersjeugd in Rome, waaraan een 30.000 jongeren uit de gehele we reld deelnamen, is maandagavond ge ëindigd met een massale internatio nale folkloristische manifestatie, waaraan Italiaanse, Portugese, Ne derlandse, Belgische, Senegalese, Ja panse, Canadese en Amerikaanse groepen deelnamen. De Italiaanse vice-premier Pella verklaarde in een toespraak, dat de „sociale orde die wij wensen,langs wettelijke weg en niet door middel van geweld, opgebouwd moet wor den". „Wij geloven, aldus Pella, dat de nieuwe wereld slechts opgebouwd kan worden als de weg naar het col lectivisme, dat slechts tot opoffering van al onze vrijheden en ons reli gieuze ideaal zou leiden, wordt afge sloten". Mgr Cardijn, de stichter van de katholieke jeugdbeweging, verklaar de onder donderend applaus: „Wij zullen gezamenlijk een beschaving opbouwen die de meest onterfde ar beiders van de wereld recht zal laten wedervaren". DEKEN VAN NIJMEGEN GEHEIM KAMERHEER VAN DE PAUS. Ter gelegenheid van de wereldmis- sietentoonsteiling „Amate" welke deze week te Nijmegen gehouden wordt is gistermiddag in de aula der r.k. Universiteit van Nijmegen een bijeenkomst gehouden ter herden king van mgr Hermes. pionier der missie-actie in Nederland. Deze herdenking werd bijgewoond door de bisschop van 's-Hertogen- bosch, mgr W. Mutsaerts en verschei dene Nederlandse bisschoppen uit In donesië, Afrika en Azië. Mgr Mut saerts deelde mee dat de Paus de de ken van Nijmegen, C. J. A. N. Dijck, voorzitter van het plaatselijk comité van de wereldmissietentoonstelling, heeft benoemd tot geheim kamer heer. Deze mededeling werd door de honderden aanwezige missionarissen met gejuich begroet. De deken was zeer verrast en sprak en kort dank woord. Mgr dr J. O. Smit uit Rome en mgr dr Feron hielden daarna redevoerin gen over mgr Hermes. pig uitsluitend voor de richting Rot terdam rechtstreeks op het rijks we gennet zijn aangesloten. Wel zal het vliegveld via de genoemde parallel weg en een daarop aansluitende pa rallelweg van rijksweg 13, over de Hoornbrug verbinding hebben met Rijswijk en Den Haag. Van belang. De aldus geforceerde openstelling van het eerste gedeelte van rijksweg 4a zal niettemin van veel belang zijn. Er wordt nl. mee bereikt, dat de daarvoor minder geschikte wegen in Voorburg, Rijswijk en Den Haag zo spoedig en zoveel mogelijk worden ontlast van het doorgaande verkeer tussen Amsterdam, Haarlem, de bol lenstreek. Leiden, Wassenaar (en ook het noordelijke deel van Den Haag) en Voorburg enerzijds en Delft, Rot terdam enz. anderzijds. Dat verkeer zal van 31 augustus 1957 af gebruik kunnen maken van rijksweg 4, de Ben oord en h ou tse weg het Willem Witsenplein, de Laan van Nieuw Oost-Indië, de Laan van Nieuw Oosteinde, Rijksweg 12. Rijksweg 4a en Rijksweg 13. De nieuwe verbindingen zullen ter stond bij de openstelling met de ge bruikelijke richtingsborden zijn aan gegeven. Korporaal door helikopter gedood Gistermiddag omstreeks kwart over een is te Rijswijk onder de Gelderse gemeente Maurik de 28-jarige be roepskorporaal le klasse L. L. Breuer uit Amsterdam in aanraking geko men met de staartrotor van een he licopter. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de korporaal aan zijn verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde tijdens de tiendaagse oefening van de Genie school uit Soesterberg. Bij deze oefe ning worden twee helikopters ge bruikt voor luchtverkenning. Het was de bedoeling dat korporaal Breuer, die chauffeur was, ook met een he likopter de lucht in zou gaan, zodat hij zich een indruk kon vormen van de camouflage van zijn auto. Toen hij zich naar het toestel begaf is hij door een tot nu toe niet verklaarde oorzaak met het hoofd in aanraking gekomen met de staartrotor van een van de toestellen. Onmiddellijk werd hy met het tweede toestel naar het militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht vervoerd, maar toen de ma chine daar in de tuin aan de grond was gezet, bleek het slachtoffer reeds overleden. GEEN VERHOGING DRAADOMROEP ABONNEMENT. De centrale directie van de P.T.T. deelt mede, dat het, in tegenstelling tot andersluidende geruchten, niet in het voornemen ligt over te gaan tot een verhoging van de abonnements prijs van de draadomroep. Mocht, ge heel los hiervan, besloten worden tot een verhoging van de luisterbijdrage, dan zal deze gelijkelijk gelden voor toestel bezitters en draadomroep- abonné's. AANKOOP KASTEEL „AMMERZODEN". De stichting „Vrienden der Gel- dersche Kastelen" heeft zich tot Ge deputeerde Staten van Gelderland gewend met het verzoek om voor de aankoop van het kasteel „Ammerzo- den" (Ammers-Oyen) een renteloze geldlening te ontvangen van 100.000 gulden, af te lossen in 50 gelijke jaarlijkse termijnen. Ged. St. stellen de Provinciale Staten voor aan dit verzoek te voldoen, omdat het kas teel op de voorlopige monumenten lijst staat en een der weinige kaste len in de provincie is, waarvan het gesloten middeleeuwse karakter goed bewaard is gebleven. Van 1876 tot 1945 was het kasteel een zusters- klooster, maar de bewoonsters ver lieten het slot toen het door oorlogs handelingen werd beschadigd. (76) !H De brandende hut W7X J mrMInmnietlermchilnn') y~> i ÏÏEVERBRRSDE HRRB LEREN ZOEKEN ÏN HET PUIN VRNDE PIHTOEBRRNDE HUT NRRR HET STOF FELIJK OVERSCHOT VRN DE 5NOR. iïUjiï.MflMftf'j/noetmsrf/m.'fr/s ÊÊm i^\mele meer te vinden'1 m

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8