Voorbereiding van nieuwe parochie te Alphen ad. Rijn Een dubbel kloosterfeest in het Kruisherenklooster te Zoeterwoude Eerste katholieke school in Leiderdorp Cornelius Musius-slichling breidde werkzaamheden uit DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 DE LEI USE COURANT PAGINA 7 Zoals wij maandag kort meldden heeft de Bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, tot bouwpastoor te Alphen aan den Rijn benoemd kapelaan Ant. Groen, die nu precies één jaar kapelaan is in de Maasstad, in de parochie van de H. Elisabeth aan de Mathenesserlaan 305, van welke parochie pastoor is mgr. G. Kerkvliet, die in Stompwijk is ge boren. Bouwpastoor Groen kreeg van de Bisschop de vererende, maar tevens niet gemakkelijke opdracht om in Alphen aan den Rijn voor te berei den de stichting van een nieuwe pa rochie, met de plannen waarvan men in katholieke kring aldaar sedert en kele jaren doende is en welke plan nen onlangs in vastere vormen wer den gegoten. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat in plan „West" een kath. kerk met bijbehorende pastorie, g.l.o.- en kleuterschool met gymnastieklokaol en 'n verenigingsgebouw worden ge sticht op het grondgebied dat be grensd wordt door de Prins Bern- hardlaan, de Van Nesstraat, de Jan Pieterszoon Coenlaan, de Van Bra- kelstraat, Pieter Floriszstraat en de Piet Heinstraat. In details hebben wij aan dit plan ruime aandacht besteed in onze editie van donderdag 25 april. reeds heeft gediend, naar Alphen aan r» r i nog nS Sprekende steen op St. Jacohsgracht, Leiden met de Bisschop worden bepaald. In vele bijzonderheden en de ver langens en aard der hem toegewezen parochianen zal de bouwpastoor zich eerst moeten inwerken en voorts kennis moeten nemen van de vraag stukken welke op dit terrein liggen, alvorens een rechte koers kan wor den bepaald. Een bemoedigende kant van de op zijn schouders gelegde opdracht is, dat hij nu reeds verzekerd kan zijn van een parochie van ongeveer 500 gezinnen, met welke hij zich voor neemt zo spoedig mogelijk kennis te maken, nadat hij vrijdag aanstaande, voorlopig althans, zijn intrek heeft genomen in de pastorie van de deke nale parochie. Bouwpastoor Ant. Groen. Voorlopig is de grens van de nieu we parochie door de lijn die de Kon. Julianabrug, dwars door de gemeente in horizontale lijn over de hoge en de lage zijde, aangeeft. De nieuwe pastoor van de te stich ten parochie is een warme voorstan- de bestedingen. Maar wij kregen de der van de liturgische ere-dienst en indruk, dat pastoor Groen niettemin zal er ook naar streven deze reeds met voortvarendheid zijn voorberei- in de bouw van de kerk en de in- dend werk zal aanvangen en er met richting ervan tot uiting te doen aanstekelijk optimisme aan zal voort- komen. werken, zover dit hem mogelijk zal I Bouwpastoor Groen, die voorzover blijken. 'hij parochieel werk in de St. Boni- Uiteraard zal de eerste taak van faciuSparochie gaat verrichten, kape- de nieuwe bouwpastoor zijn zich in laan in die parochie za] zijn> heeft te werken in de details van de plan- maandagmiddag, in gezelschap vart nen, voor zover die al door anderen de eveneens te Alphen nieuwbenoem. Het betreft een groots plan waar- m grote lijnen zijn vastgelegd. Daar- de kapelaan M- j. A Huiberts van mede uiteraard vele jaren gemoeid I om kon hij ons vanzelfsprekend wei- de H Liduina-parochie te Rotterdam zullen zijn alvorens ze gerealiseerd nig positiefs van zijn kant mede- een bezoek gebracht aan deken E. A. zullen zijn, zeker nu de kapitaals- delen, ook al niet omdat er# in de paap, onder wie zij zullen werken, markt en de hiermee nauw samen- toekomst noodzakelijke wijzigingen Qeken Paap en bouwpastoor Groen hangende van hogerhand opgelegde i niet denkbeeldig geacht moeten bestedingsbeperking extra remmend worden. I (jen. Daarvoor waren in het verleden op dergelijke kostbare bouwobjecten yfat wej vaststaat is, zo verklaardecontactpunten in de jeugdbewegingen werken. hij onS} er voorlopig eerst een j te over. Bouwpastoor Groen was nl. Bouwpastoor Groen die 5 mei 1906 noodkerk zal worden neergezet op I vrijwel in alle door hem bediende pa in Wognum (-N.-H.) is geboren, is het terrein, welke noodkerk plaats rochies met de uiteenlopende jeugd- - zal moeten bieden aan enige duizen-1 organisaties belast en deken Paap den parochianen. Of deze noodkerk was, zoals bekend, nationaal en dio- nieuw zal worden gebouwd, dan wel cesaan met het jongens- en meisjes een gebouw, dat als zodanig elders I jeugdwerk belast. in de Rijnstreek geen onbekende, al is er veel veranderd sedert hij van 1935 het jaar waarin hij op 15 juni priester werd gewijd tot 1939 kapelaan is geweest in de parochie te Langeraar. Van 1939 tot 1944 was hij kapelaan te Velsen-Noord, vervolgens in de parochie St. Martha te 's-Graven- hage tot 1956. In deze parochie heeft bouwpastoor Groen een record aan tal jaren gewerkt onder drie ver schillende pastoors en trad telkens bij de wisseling op als deservitor der parochie. De laatste nieuwe pastoor die hij in die parochie mocht ver welkomen was pastoor S. Ligthart, die in deze streken bekend is als de bouwpastoor van de parochiekerk „Maria Visitatie" in Alkemade. In augustus 1956 werd bouwpastoor Groen benoemd tot kapelaan in de parochie van de „H. Elisabeth te Rotterdam. „Veel had ik kunnen verwachten, maar dat ik ooit bouwpastoor zou worden, was wel het laatste wat ik had kunnen dromen", -vertelde ons Alphens nieuwe en in haar historie tweede bouwpastoor, toen hij ons maandagavond in zijn ruime, geor dende en gezellige werkkamer ont- vin£- t. De kleine, rustige priester, die be zield van de nodige energie, lust en moed om zich met inzet van zijn gehele persoon te zetten onder de nieuwe taak die de Bisschop hem heeft toebedeeld, toonde zich zeer op getogen over de benoeming en de daaraan gekoppelde opdracht. Het is geen gemakkelijke opdracht die hij heeft gekregen, daarvan is bouwpastoor Groen zich volkomen bewust. De grootste zorg en tevens wellicht de oorzaak van een sterke rem op de voortgang van zijn werk ziet hij in de financiële kant van zijn taak, waaruit gelijktijdig voort- Zonder enig ceremonieel is gis+er-1 aangebracht ter linker zijde van de zijn elkaar^overigens geen "onbéken- middag de gevelsteen boven de hoofdingang. Hoewel tie voorgevel - deur waardoor het r.k. wees- en van het oude gebouw, waarvan de oudenliedenhuis aan de St. Jacobs- herbouw dateert van 1808, nog een gracht zijn functie aan de buitenwe- lelijke wonde toont, nodig voor de reld bekend maakte, vervangen doorkleine operatie, menen we dat wan- een sierlijker steen, die de patroon neer eenmaal het weer de littekens van het huis Sint, Maarten, voorstelt, heeft doen vergroeien en de steen De nieuwe steen, een relief van F. door wind en regen wat diepte heeft Verhaak te Breda, draagt het op- gekregen, het relief een fraaie aan- 1 schrift „Huize Sint Maarten". Hij is i winst voor het g ebouw zal zijn. Morgen, woensdag, zullen prior dr; Y. Snabel alsmede pastoor P. Bakker van het Kruisherenklooster te Zoe- j terwoude de dag herdenken dat zij vóór vijf-en-twintig jaar hun eerste kloostergeloften aflegden. Zij deden dit-op 28 augustus 1932, de feestdag van St. Augustinus, in het noviciaats huis te Neerritter (L.). Prior Y. Snabel is geboortig van Lageraar 25 november 1912. Zijn stu dies maakte hij aan het priestercol lege der Kruisheren te Uden, aan het phïlosophicum te Zoeterwoude, en vervolgens in Rome aan het Ange- licum, waar hij licentiaat behaalde in de theologie en dictoreerde in de philosophie. Intussen reeds priester gewijd te St. Agatha-Cuyk 18 juli 1937, werd hij benoemd tot profes sor in de wijsbegeerte in het Neder landse studiehuis van de Orde te Zoe terwoude. Sinds 1950 is hij ook prior van het klooster en als zodanig ook bekend als „de prior". Op het generaal kapittel van de Orde in 1955 werd hij gekozen tot generaal defi- nitor, op het provinciaal kapittel in 1957 tot visitator van de Nederlandse provincie der Kruisherenorde. Prior Y. Snabel is tevens lid van de litur gische commissie van het bisdom Rotterdam. ou Pastoor P. Bakker werd geboren vloeit" de door de burgerlijke over- I te Amsterdam 17 mei 1910. Ook hij heid voorgeschreven beperking vanmaakte zijn humaniora te Uden, zijn Prior dr Y. SnabeL wijsgerige studies te Zoeterwoude. Zijn theologische vorming ontving hij te St. Agatha-Cuyk, waar hij ook in 1937 werd priester gewijd. Na eni ge jaren werkzaam te zijn geweest op de missieprocuur van de Kruisheren Zonder weelde toch prettig interieur Deze week heeft voor. katholiek Leiderdorp een wel zeer belangrijke gebeurtenis plaats en zal eindelijk een hartewens van vele katholieke ouders in vervulling gaan. Zaterdag zal n.l. de nieuwe ka tholieke lagere school door burger meester K. van Diepeningen worden geopend. We zullen niet in herhaling treden wat betreft de voorgeschiedenis en de totstandkoming van de school. Het is bekend, dat er door het ouder comité enorm voor gewerkt is en aan hun streven èn de voortvarendheid van burgemeester Van Diepeningen is het te danken dat de school nu een feit is. En niet alleen is er nu een katho lieke lagere school, er is ook een ka tholieke kleuterschool. In de nieuwe school is een klas be schikbaar voor de kleuters, die dus ook niet meer naar de Hoge Rijndijk behoeven te Dit was een probleem op zichzelf dat vele jaren hoofdbrekens heeft ge kost, om deze kleuters veilig naar de kleuterschool aan de Hoge Rijndijk te loodsen. De ouders van deze kleu ters is nu ongetwijfeld wel een heel zwaar pak van het hart gewenteld. We zijn dezer dagen een kijkje we zen nemen in de school die, hoewel elke luxe is vermeden, toch een prachtige indruk maakt. Hoewel so ber, is de school echter geenszins somber. Door gebruikmaking van functionele kleuren is een levendig aspect en een harmonisch geheel ver kregen. De school heeft zes klassen, drie gelijkvloers en drie op de bovenver dieping. Beneden bevindt zich bo vendien een directiekamer. Oorspron kelijk zou de school ook een hal krij gen maar deze bouw werd niet meer toegestaan. In de plaats daarvan is aan de ach. terzijde een z.g. pergola, een bin- te Hees-Nijmegen, werd hij gekozen tot prior te Zoeterwoude in 1941. Hij heeft dit ambt uitgeoefend gedurende de moeilijke oorlogsjaren en ook nog daarna, tot hij in 1950 rector werd van het gymnasium te Uden. Gedu rende vijf jaar heeft hij deze functie waargenomen, tot hij in 1955 naar Zoeterwoude terugkeerde, nu als pas toor van de parochie van de H. Kruis verheffing. Op het onlangs gehouden provinciaal kapittel werd hij gekozen tot consultor van de Nederlandse pro vincie van de Kruisherenorde. Bij gelegenheid van beide zilveren professiefeesten zal een plechtige H. Mis van dankbaarheid worden opge dragen woensdag 28 augustus om half negen, 's Avonds van zeven tot acht uur zal er gelegenheid zijn om te feliciteren. Vrienden en paro chianen zullen zowel bij de H. Mis als op de receptie aanwezig willen zijn. Pastoor P. Bakker. nenplaats die van de eigenlijke speel plaats gescheiden is door een hou ten hekwerk voor slingerplanten. Een overdekte fietsenloods comple teert het geheel. Vier klassen zullen worden gebruikt voor het gewone on derwijs, één lokaal komt in gebruik voor handenarbeid en dan is er de klas voor de kleuters. De school, gelegen aan Hoogmadese weghoek Erica laan staat geheel vrij - - en grenst aan de achterzijde aan het vandebelangender aan de zorg van nieuwe sportveld en terzijde aan de"wr Aan het jaarverslag 1956 van de'bijdrage van ƒ6.000 een sluitende Cornelius Musius Stichting (r.-k. na- exploitatie mogelijk was. Niet alleen zorg voor buitengewoon lager onder- wijs te Leiden e.o.) is het volgende ontleend: Reeds in het jaarverslag over 1955 klonk een optimistisch geluid van wege het begin van de lang verbeide uitbouw van de stichting, welke om financiële redenen lange tijd een wensdroom van het bestuur was ge weest. De werkelijke practische voor delen van het bezitten van een eigen bureau en een sociaal-pedagoog, die als „full-time" kracht het nazorg- werk in handen heeft, zijn in het af gelopen jaar echter eerst goed duide lijk geworden. Gaandeweg breidden de werkzaamheden en de contacten van de soc.-pedagoog zich uit en de aanschaffing van een doelmatig ver voermiddel in het voorjaar van 1956 heeft aanmerkelijk bijgedragen tot een meer doeltreffende werkwijze en daardoor een snellere behartiging A VOORSCHOTEN PROCES-VERBAAL VAN WEGE RUZIE. Gisterochtend werd tegen 2 heren proces verbaal opgemaakt van wege het feit, dat zij op een rijdende tram waren gesprongen. Maar het was wel een bijzonder voorval. In de tram van Leiden naar Den Haag, zaten deze twee heren in gezel schap van een vrouw. Wat er zich tussen deze 3 personen heeft afge speeld is niet recht duidelijk, wel duidelyk was dat zij ruzie hadden. De conducteur hing dit danig de keel uit en bij de halte Vernedepark zet te hij de twee heren uit de tram. Deze, verontwaardigd, liepen in de richting van het Gemeentehuis van Voorschoten en aldaar gekomen haal de de tram de beide voetgangers weer in. Beiden deden toen een po ging om op de tram te springen. De ene heer lukte dit, maar de andere heer had niet zo veel succes. Hij kwam te vallen en had zich behoor lijk bezeerd. De tram stopte. Er kwamen mensen toegesneld, maar ook de politie, die het voorval van uit het politiebureau had gadegesla gen. De beide heren werden geverbali seerd vanwege het springen op een rijdende tram. De ene heer, die zich bij het springen had bezeerd, moest zelfs nog naar een ziekenhuis te Lei den vervoerd worden. Een dag van aanrijdingen. Gis teren vonden te Voorschoten wel een zevental aanrijdingen plaats. Zij wa len gelukkig niet van al te ernstige aard. De voornaamste aanrijdingen zullen we hieronder vermelden. Om kwart over een reed de bestelauto van de firma Turehout op de Veur- seweg ter hoogte van De Horst. De bestuurder remde af om de Horstlaan in te rijden. En achteropkomende auto bemerkte dit te laat en reed bovenop de bestelauto. De achterop komende auto werd bestuurd door M. B. B. uit Wassenaar. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor, doch beide auto's werden flink 'beschadigd. Qm half vijf kwam een personenauto bestuurd door F. H. B. uit Wassenaar aan rijden. Nabij de spoorwegovergang op de Papelaan hield deze auto in om voorrang te verlenen aan een tegenligger. De auto komende uit Wassenaar slipte echter door en reed de spoorboom stuk. De auto werd aan de voorzijde bescha digd en ook de spoorboom was ka- potgereden. Om vjjf uur vond nog een aanrij ding plaats nabij de Haagsche Schouw. De verkeersagent zette het stoplicht op rood en de eerste auto's stopten prompt. De derde en vierde auto bemerkten het stoplicht stellig te laat en reden pardoes op hun voor gangers in. Ale vier de auto's liepen materiële schade op. ingang en de voorterreinen van het zwembad. Aan licht en lucht zal het de kinderen derhalve niet ontbreken. Na de opening op zaterdag a.s. volgt zondag de inzegening. Nieuwe Chr. Ulo-school. Behalve de KaKtholieke lagere school zal deze week op donder dag a.s. nog een nieuwe school ge opend worden. Het betreft de Chr. Ulo-school aan de v. Geerstraat. De ze nieuwe school is ontstaan door sa menwerking van Herv. en Geref. schoolverenigingen. De nieuwe school bestaat uit acht klassen en zal ge heel bezet zijn door een grote toe name van leerlingen. Eén van de lo kalen krijgt een bestemming als na- tuurkunde-lokaal, terwijl het acht ste lokaal wordt ingericht als vak lokaal. Foto: G. Fianen. de stichting toevertrouwde cliënten. Met name kon hierdoor beter contact worden gelegd met cliënten en in stanties in de omliggende gemeen ten, welke tot het werkgebied van de Stichting behoren. Regelmatig zijn dan ook aan meerdere gemeenten bezoeken gebracht, hetgeen van veel practisch nut is gebleken bij de op viel het rijkssubsidie tegen, maar de gemeente Leiden wenste in verband met het principe, dat de personele lasten voor rekening van het rijk moesten komen, geen hoger subsidie toe te kennen dan 12,50 per oud leerling. (Leiden telt pl.m. 200 oud leerlingen). De gemeente verklaarde zich tot onze vreugde evenwel bereid het bedrag van het subsidie opnieuw in overweging te nemen, wanneer het rijkssubsidie minder zou bedra gen dan het bedrag, waarvan de ge meente was uitgegaan. Waar door bezuinigingen en we gens de aanloopperiode de kosten minder hoog waren dan geraamd, sloot het onderdeel algemene nazorg eind 1956 met een nadelig saldo van 1.172,18, een niet ongunstig resul taat, het bovenstaande in aanmer king genomen. Gedachtig de gedane toezegging is aan de gemeente Leiden verzocht dit tekort als extra-subsidie te verlenen. Gemeenten erkennen over het al gemeen het belang van het werk door het gevraagde bedrag van ƒ20,te subsidiëren. Voor de avondverzorging was een verblijdend feit het optrekken van de salarissen van de leerkrachten van van problemen van velerlei1 12,50 tot 20,per wekelijks les- aard. Als gevolg van deze doorgaans uur per maand en een daarmede cor- tijdrovende werkbezoeken is het ech ter voor de soc.-pedagoog vaak moei lijk gebleken om de dagelijkse admi nistratie goed te doen functioneren. De financiële middelen om door een administratieve hulpkracht in deze leemte te voorzien hebben echter voorshand nog ontbroken. Dat de doelstellingen van de Cor nelius Musius Stichting door de tot stand gekomen uitbouw veel beter kunnen worden bereikt is door de opgedane ervaringen in het verslag jaar wel volledig bewezen. De berichten omtrent het rijkssub sidie voor de algemene nazorg waren aanvankelijk hoopvol. De volledige salaris- en sociale lasten van de soc.- pedagoog zouden worden vergoed. In de loop van het jaar werden de klan ken minder optimistisch. Er zou hoogstens 6.000,worden gegeven. Uiteindelijk werd het 4.800,een wel zeer ontoereikend bedrag. De enige troost is, dat het een interim regeling is, welke voor 1956 geldt en dat voor het jaar 1957 dus op een gunstiger regeling mag worden ge hoopt. Intussen plaatste dit lage rijks subsidie de stichting voor grote moeilijkheden. Aan de gemeenten, van waaruit oud-leerlingen afkomstig zijn, was een subsidie gevraagd van 20,per oud-leerling per jaar. Berekend was, dat met dit subsidie en bij een rijks- responderende verhoging van de be loning van de hoofden. Een en ander werd mogelijk door de verheugende medewerking van de gemeente Lei den, die deze salarissen integraal ver goedt en verder een bijdrage geeft in de materiële lasten. Aangenomen kan worden, dat op 31 december 1956 het totaal aantal ingeschreven nazorg-cliënten be droeg: 318, als volgt verdeeld over de verschillende gemeenten van het rayon: Leiden: 186 jongens, 39 meisjes; Alkemade: 6 j., 3 m.; Alphen a. d. Rijn: 1 j., 2 m.; Boskoop: 1 j.; Haar lemmermeer: 3 j., 3 m.; Hazerswoude: 2 j., 3 m.; Katwijk 1 jongen; Lei derdorp: 1 j., 1 m.; Leidschendam: 3 j., 1 m.; Leimuiden: 1 j.; Noord- wijk: 6 j.; Oegstgeest: 11 j., 1 m.; Rijnsaterwoude 1 j.; Rijnsburg 2 j.; Sassenheim: 3 j.; Ter Aar: 1 j.; Voor hout: 3 m.; Voorschoten: 5 j., 2 m.; Warmond: 7 j., 1 m.; Wassenaar: 2 j., 1 m.; Woubrugge: 3 j.; Zoeter- meer: 2 j., 1 m.; Zoeterwoude 6 j., 3 meisjes. In het algemeen kan worden aan gegeven, dat in het verslagjaar het practische nazorgwerk zich regelma tig heeft uitgebreid, een uitbreiding, die zich in de komende jaren nog wel zal voortzetten en welke aanleiding kan worden, dat ook de personeels bezetting speciaal voor het ad ministratieve deel van het werk eveneens uitbreiding zal behoeven. Avondverzorging Evenals in voorgaande jaren kan van de avondverzorging worden ge zegd, dat de opkomst zeer goed was. Dit spreekt in het bijzonder bij de jongens van de St. Pancratiusschool, die niet, zoals de meeste meisjes van de St. Lidwina-school, in de inter naatssfeer vertoeven. Het is voor een debiel niet eenvoudig om in zjjn vrije avonduren de energie op te brengen nogmaals naar school te gaan. Toch was het aantal klachten over gere geld verzuim minder dan in voor gaande jaren. Aan het einde van het cursusjaar 1955/'56 kon aan een 30-tal jongens het getuigschrift worden uitgereikt. Het jaarlijks uitstapje van de jongens bestond uit een excursie naar de N.O.-polder, alwaar het laatste sta- duim van de dijkdichting met veel interesse werd bezichtigd. Een tegen valler was wel, dat tijdens de boot tocht het weer zo slecht was, dat de jongens grotendeels tussenedeks moesten blijven. Bij de meisjes van de St. Lidwina- school had het cursusjaar 1955/56 ook een normaal verloop. Het lesbezoek was ondanks de langdurige koude goed. Voor het volgen van het eerste cursusjaar werd aan 11 meisjes het getuigschrift uiteereikt, voor het 2de jaar 5 en voor het 3de jaar aan 2 meisjes. Het daaraanvoorafcaande examen gaf aardige resultaten te zien. Het uitstapje van de meisjes had dit jaar Schiphol, Amsterdam en Volendam tot reisdoel. Voor allen was dit weer een prettig slot voor een jaar flink werken. Het aantal nieuwe leerlingen in september was bij de meisjes onge kend hoog. Verschillende ouderen kwamen terug. In totaal waren er half september 26 leerlingen. Een splitsing voor de lessen in algemene ontwikkeling in een le en 2e cursus was daardoor noodzakelijk. Dit be tekent een grote vooruitgang vooral voor de tweedejaars-leerlingen, daar zij nu volledig nieuwe leerstof kre gen. Deze dubbele cursus eiste ook meer personeel. Mej. A. Vollebragt was gaarne be reid. zich voor dit extra werk te ge ven. De leerstof onderging ook een uitbreiding. Deze omvat nu lessen in baby- en kleuterverzorging, waren kennis, aardrijkskunde, E.H.B.O. en verkeerslessen. De sfeer op de lessen is ongedwongen en in het algemeen prettig. De godsdienstige vorming en dit geldt evenzeer voor de jon gens is nog niet voldoende ge regeld. Een woord van dank aan alle leer krachten van de avondverzorging, zowel voor de meisjes als voor de jongens, voor de volle inzet van hun krachten bij dit werk is hier zonder twijfel op zijn plaats. Aan het eind van dit jaarverslag mag worden geconstateerd, dat on danks de financiële moeilijkheden waarmede het stichtingsbestuur heeft te kampen en welke naar wjj hopen in het thans lopende jaar op bevre digende wijze een oplossing moeten vinden, het werk van de stichting geregeld voortgang heeft.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7