Zuinige Leidse raad was snel klaar met een eenvoudige agenda Proeven met ballistische raket in Rusland Scherp DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA t Jlienenplatt nag. niet aan de Baan Bestedingsbeperking heeft haar stempel op de Leidse raadsvergadering gedrukt. Gistermiddag werd In de Leidse raad een agenda behandeld, die gevormd werd door agendapunten van ondergeschikt belang; een agenda waar men nog wél de indruk van kreeg, dat men op de valreep nog wat geld wilde steken in hoogst noodzakelijke ondernemingen. Er waren veertien raadsleden niet aanwezig, toen de voorzitter de hamer liet vallen. Men benoemde wat onderwijzers en leraren; de heer C. R. Zijer- veld kreeg eervol ontslag uit zijn betrekking van directeur van de Gemeen telljke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, waarna hij, volgens het voor stel van B. en W., een functie kreeg ais adviseur met betrekking tot spe ciale vraagstukken op het gebied van de Volksgezondheid. Veel rook Het voorstel voor het aanbrengen van nieuwe schoorsteenkanalen ir het schoolgebouw Haverstraat/Gorte straat veroorzaakte in de raad wat ontstemming. Waarom was de com missie van openbare werken over zo'n technische kwestie niet gehoord? De heren Hagen (VVD), Van Iter- son (Pr. Chr.) en Ten Broek (KVP) bevreemdde dit. Nü bleek wel, dat er ergens een fout schuilde. Het technisch adviesbureau Derens had een beter advies moeten uitbrengen, toen het 't gemeentebestuur advi seerde over de aanleg van oliestook- verwarming in deze school. Het on derzoek waar lag de schuld? was te oppervlakkig geweest. Ook de wethouder moest dit erkennen. Hij was echter een tegenstander van het voorstel van de heren Hagen en Van Iterson dit agendapunt terug te ne men en eerst de commissie voor openbare werken te horen. De heer Van Dijk wees er op, dat terugne men van het voorstel tijdverlies be tekent. Over een week beginnen de lessen weer. Adres van huurders Tuinstadwijk De benoeming van een regent van het gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis ge schiedde volgens de heer Questroo (Pr. Chr.) niet volgens de statuten. Hij verzocht dus dit punt aan te houden; het college maakte geen be zwaar. Bij het voorstel tot opheffing van de openbare school voor g.l.o. aan de Zuidsingel, twee openbare scholen zullen hier worden samen gevoegd, vroeg de heer Drijber (WD) of het nu eens geen tijd wordt zich te beraden over de aan duiding van de lagere scholen. Weth. Van Schaik was het met hem eens, dat aanduidingen als „opleidings school" en „school eerste klasse" etc. verouderd zijn. Elke lagere school moet een kind naar begaafdheid voor verdere studie kunnen opleiden. Bin nen afzienbare tijd zal er in de be treffende verordening wellicht ver andering worden gebracht. Heeft Moskou voorsprong op het Westen? Het Russische persbureau Tass meldt, dat in de Sowjet-unie als onder deel van een wetenschappelijk program van onderzoek een intercontinen tale ballistische raket is beproefd en atoom- en waterstofwapens tot ontploffing zijn gebracht. De raket vloog met grote snelheid op ongekende hoogte. Gebleken is, aldus het bericht, dat het mogelijk is raketten naar elk deel van de wereld te zenden. Verafgelegen gebieden zullen kunnen worden bereikt zonder gebruikmaking van een kwetsbare strategische luchtmacht. De defensie wordt er zeer door versterkt. De kern- en warmtekemwapens zijn met het oog op de veiligheid op grote hoogte tot ontploffing gebracht. Ook deze proeven zijn geslaagd, aldus Tass. VERBAND MET ONTWAPENING Het Kremlin zelf legde meteen verband tussen dit nieuws en de in Londen gaande zijnde bespreking Enkele buien Wn de Oceaan afkomstige sto- ring^ebieden veroorzaakten in West- Europa opnieuw luchtdrukdalingen. Eén van deze storingen trok dinsdag morgen vergezeld van veel regen ever Noord-Frankrijk naar het oos ten. Boven Scandinavië en het zee gebied ten westen van Noorwegen bevindt zich ook nog een lagedruk gebied, dat maar weinig in omvang en diepte verandert. Hieromheen bewe gen over de Noordzee randstoringen van Schotland naar het oosten. Deze handhaven in onze omgeving over de ontwapening in een aanslui tende verklaring waarin het de be schuldiging uit dat de Westelijke mogendheden met hun voorwaarden het bereiken van een ontwapenings overeenkomst in de weg blijven staan en dat in het bijzonder de Amerikaanse regering eigenlijk een dergelijke overeenkomst niet wenst. De Sowjet-unie zal volgens die ver klaring blijven streven naar een der gelijke overeenkomst. ATOOM-LMPASSE DOORBROKEN In 1955 deelde de toenmalige Ame rikaanse staatssecretaris voor de luchtmacht, Jackson mede, dat het land dat het eerst de intercontinen tale ballistische raket had, de zo geheten „atoom-impasse" kon door breken. De ballistische raket kan, in tegen stelling tot het geleide projectiel, al- Er mag een fout gemaakt zijn, maar de betreurenswaardige gang van za ken zou nog betreurenswaardiger worden, indien men met de uitvoering van dit voorstel ging talmen, De heer Hagen t n Van Iterson trok ken het voorstel in. Bij het voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor de vorming van een leningen- en schenkingen fonds ten behoeve van de huisvesting jeudwerk bleek uit het antwoord, dat de wethouder aan de heer Questroo (Pr. Chr.) gaf, dat een stichting, die binnenkort in het leven geroepen zal worden, dit geld gaat beheren. Het voorstel tot verhoging van de subsidie aan de Maatschappij voor Toonkuhst met 4275,werd zonder commentaar aangenomen. Herzien? De heer A. van Dijk (KVP) liet een kritisch geluid horen toen de her ziening van het Wederopbouwplan LeidenStationsplein aan de orde kwam. Waarom moeten de plannen voor dit stadsgedeelte na tien jaar worden herzien. Impliceert dit dat we over tien jaar weer de herziening van een herziening moeten gaan behande len? Werkt dit vertragend op bepaal de bouwaanvragen, die bij het ge meentebestuur zijn ingediend? Wethouder Jongeleen zei, dat de herziening een veel grote stuk dan het oorspronkelijke plan omvat. Met name heeft men plannen ont.vikkeld voor het gebied: SteenstraatRijns- burgersingelSchuttersveld. Na tien jaar hebben ook de bouwnijverheid en het verkeer een ontwikkeling en dergaan, die in de plannen tot uit drukking moet worden gebracht. De wethouder zei nog, dat hij verwacht, dat men binnen niet al te lange tijd bijv. begin volgend jaar met de bebouwing van het Stationsplein zal beginnen. Merenplan. De heer Van Dijk zei nog: „Vroeger bouwde men voor eeuwen nu voor tien jaar". Het „zand uit het Zweiland", een project, dat de gemeente aan het zo kostbare zand moet helpen gaf Oud-Leidenaar in Australië verongelukt Mevrouw C. H. M. v. d. StokGod- dij n te Leiden kreeg vanmorgen een telegram uit Australië, waarin werd gemeld, dat haar enige zoon Albertus van der Stok door een noodlottig on geval om het leven is gekomen. Ab van der Stok is zeven jaar ge leden van Leiden naar Zuid Afrika geëmigreerd en twee jaar later in Australië aangekomen, waar hij in de mijnen te Mountisa werk vond. In zijn laatste brief (van maandag j.l.) schreef hij zijn moeder, die op de Garenmarkt te Leiden woont, dat hij voldoende geld had overgespaard om een eigen huis te kopen; hij kon nu voldoen aan de wens zijn moeder, die weduwe is, naar Australië te la ten overkomen. Mevr. Van der Stok volgde al een cursus Engels om zich in het vreemde land snel te kunnen aanpassen. Dit is de tweede maal, dat een zoon van haar door een ongeluk om het leven komt. LEIDSE MENSA DUURDFR. Als gevolg van de verlaging van de regeringssubsidie aan de Mensae (de studentenmaaltijden) van de Neder landse universiteiten ziet het bestuur van de mensa te Leiden zich genood zaakt de prijs van de mensa te ver hogen. Waarschijnlijk zal he' bedrag per maaltijd van 1.op 1.10 wor den gebracht. GEM. AANKONDIGING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Disselbrug met ingang van heden voor de duur der herstellings werkzaamheden aan het brugdek, is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, alsmede voor voetgangers, in beide richtingen. Burgerlijke Stand Geb.: Margaretha Catharina dr v. J. Harteveld en M. W. van der Horst; Arnoldus Nicolaas Antonius Maria zn v. J. Boons en E. L. M. Koenraad; Jan zn v. J. van Egmond en S. M. van Schoonderwoerd den Bezemer; Petrus Machiel zn v. G. J. de Zwart en P. S. C. Prins; Geer- truida dr. v. J. J. Blansjee en G. Fuchs; Cornells Johannes zn v. J. Choufoer en J. Boom; Harmen En- gelbertus zn v. E. van der Star en J. Hartkamp; René Johannes Maria zn v. J.'G. Datema en P. C. J. van der Zwet; Vera dr. v. C. van den Nieu- wendijk en G. E. van Rossum; Cor- I nelia dr v. W. D. du Prie en M. Roo sendaal; Yvonne Jacoba Simona dr. v. J. J. Zandbergen en E. M. Pieter- se. Getr.: B. Blok en W. Paauw; A. J. van der Born en J. J. van Hooidonk; J. A. Schreuder en M. van Houten. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 27 Augustus 1857. Batavia. Op Amboina zijn 9 der in de maand Junij 1856 door het stoomschip Vesuvius gevan gen gemaskerde zeeroovers, toen zij uit den gevangenis werden afgehaald om de doodstraf te ondergaan, in verzet gekomen en hebben zich tot het uiterste ver weerd. Om hen magtig te wor den en ongelukken te voorko men, was men genoodzaakt op hen te schieten, zoodat zij allen min of meer zwaar verwond naar de strafplaats zijn gebragt. WONINGBOUW AAN DE BURGGRAVENLAAN. Onder architektuur van het architek- tenbureau D. Dondorp te Heemstede, wordt door de fa. H. Holvveg te Utrecht voor eigen rekening uitge voerd: het bouwen van 36 vierkamer- flats aan de Burggravenlaan. Regen verstoorde eerste wedstrijd De eerste wedstrijd die gisteravond op het nieuwe korfbalterrein aan de Montgomerystraat tussen Crescendo en de Danaïden werd gespeeld, werd geen onverdeeld succes. Om de span ning er in te houden, liet hef eerste doelpunt lang op zich wachten en toen Piet Kop van de Danaïden de verdediging van Crescendo eindelijk met succes had weten te doorbreken, deed even later een regenbui spelers «.wovwuxw m w* vv, en belangstellenden in panische haast heer" Van Itêrson~(PrTc&7) de gele-1 reeds duister wordende terrein genheid eens het vraagstuk van het verlaten. een veranderlijk weertype, waarbij jYarL.^?jX v^Uj perioden met buien afgewisseld wor- J den door opklaringen. POTLOOD en GEEST No. 520. Horizontaal: 2. rietpalm (Mal.), 6. jongensnaam, 8. familielid, 10. onbep. voornaamwoord, 12. drie tal, 13. afkorting van selenium, 14. voorzetsel, 16. muzieknoot, 17. uit- ruster van schepen, 18. rivier in Ita lië, 20. koor van zangers, 21. familie lid, 23. rijstbrandewijn, 25. zijtak Donau, 27. opstootje, 29. biersoort, 30. kerkelijk zangstuk. Verticaal: 1. turkse tarwe, 2. kik kerkuit, 3. meisjesnaam, 4. gevange nis, 5. drietenige struis, 7. buitenha ven, 9. nakroost, 11. krachtig, 12. ver voermiddel, 15. gem. in Gelderl., 18. openbare wandeltuin, 19. vreemde, munt, 21. vast, stevig. 22. bijb. fi guur, 24. bergweide, 26. bastaarduit gang. 28. voegwoord (Fr.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. poos, 4. boer, 8 ant 10. fee, 11. as, 12. tam, 14. me, 15. Denen, 17. oor deel, 19. krans, 21. o.l., 23. aat, 24. la, 25. ree, 27. per, 28. mark. 29. klok. Verticaal: 1. paar, 2. ons, 3. Ot, 5. of, 6. Eem, 7. reep, 9. vandaal, 12. terra, 13. meent, 15. dok, 16. nes, 18. vorm, 20. hark, 22. Lea, 24. Leo, 26, er, 27. pl. AMERIKANEN SCEPTISCH Verscheidene leden v^n de Ame rikaanse congrescommissie voor de strijdkrachten en atoomenergie toon den zich zeer sceptisch toen zij het Russische nieuws vernamen. De senatoren Saltonstall en Bush zei den, dat men de hussische „bewerin gen niet zonder ^eer kan geloven'". Ook senator Stuart Symington, de vroegere Amerikaanse minister voor de luchtmacht, zei, dat de Russische verklaring „niet controleerbaar is". De eerste Amerikaanse proef met een intercontinenntale ballistische raket de Atlas is in juni jl. mis lukt doordat hel projectiel kort na de start ontplofte. Er is nu weer zo'n raket in aanbouw de Titan ge naamd die mogelijk dit jaar nog zal worden beproefd. In Canberra deelde de Engelse mi nister van defensie, Sandys, de vorige week mede dat men in Enge land werkt aan een internationaal ballistisch projectiel dat technisch beter zal zijn dan het Amerikaanse. KATHOLIEKEN VAN KAMEROEN VRAGEN OVERSCHOT VAN TE PARUS BEGRAVEN BISSCHOP TERUG. De katholieken van Kameroen hebben in een schrijven aan het be stuur van de Congregatie van de H. Geest het stoffelijk overschot van hun bisschop mgr Bonneau, die eind vorig jaar plotseling te Parijs is overleden en aldaar begraven is, te ruggevraagd. Voor de overbrenging van het stoffelijk overschot hebben zij op eigen initiatief reeds 10.000 bijeengezameld. Mgr Bonneau heeft zich, vooral de laatste jaren van zijn leven intensief beziggehouden met de Katholieke Actie in Kameroen, het Marialegioen, de pers en voorts met alle instellin gen voor onderwijs en opvoeding. (K.NP.). Merenplan aan te roeren. Is het niet beter dit plan m. ar als afgedaan te beschouwen. Wat kost elk jaar dit ho peloze Merenplan? Is het niet beter, het geld dat in de grond van War mond is geïnvesteerd maar vrij te ma ken nu het zo hard nodig is. Wethouder Jongeleen verklaarde, dat binnenkort in de raad een voor stel aan de orde zal komen waaruit blijkt, dat Leiden niet zonder dit Merenplan kan. Het college denkt er niet aan het plan los te laten. Bij G.S. wordt ook de nodige aandrang uit geoefend. Natuurlijk kost dit land de gemeente geld, de grond wordt ieder jaar duurder door het rente kapitaal. De uitgaven zijn echter een fractie van het bedrag dat Leiden zal besparen als het Merenplan door gaat. Een vierkante mete- grond bete kent dertig kubieke meter zand. In antwoord op een vraag van de heer Huurman (Pr. Chr.) over het stuiven van zand, zei de wethouder, dat de nodige voorwaarden in het contract met de aannemers welke het zand bij het Stationsplein gaan stor ten, er op zijn gericht, dat maatrege len tegen het stuiven worden geno men. Schuurtjes. Tenslotte discusieerde de raad over een ingekomen schrijven van de wo ningbouwvereniging „Tuinstadwijk". De heer Huurman (Pr. Chr.) stelde voor het schrijven niet in pre-advies te nemen, maar ter afdoening in han den van B. en W. te geven. Waar moet het naar toe, als huurders zich steeds maar tot de raad wenden bij eigenaars van de huizen, in dit ge val de woningbouwvereniging, voor bijgaan. Ook de heer Woudstra (Pr. Chr.) meende, dat hier een gevaar lijk precedent werd geschapen. Di verse raadsleden sloten zich hierbij aan; de hee, Van Dijk (K.V.P.) merkte op, dat uit de stukken niet is gebleken, dat de huurders éérst con tact met het bestuur van de woning bouwvereniging hebben gehad. De heer Meesters meende, dat de raad de gelegenheid moet krijgen de klachten op hun steekhoudendheid te toetsen; de gemeente heeft deze huizen gebouwd. Uit de discussie bleek, dat bewoners van de huizen van „Tuinstadwijk" aan de Lage Morsweg, die in 1950 zijn gebouwd, er over klagen, dat zij de beloofde schuurtjes nog steeds niet gekregen hebben. De raadsvergadering werd beslo ten met een stemming, omdat b. en w. het besluit aan de raad wensen over te laten. Met 17 tegen 9 stemmen werd be sloten om de zaak ter afdoening in handen van het college te geven. Ondanks deze weinig spectaculaire eerste wedstrijd, heerste er toch vreugde. Vreugde van de zijde der beide verenigingen, vreugde bij de Leidse Sportstichting, vreugde ook bij het gemeentebestuur van Leiden uit welks naam wethouder J. C. van Schaik de opening verrichtte door het uitwerpen van de bal. Bij deze gebeurtenis waren o.m. aanwezig de heer J. C. F. Coers en dr. J. M. Roosenschoon, resp. voorz. en secretaris van de Leidse Sport stichting, wethouder A. J. Jongeleen, de heer J. Steinbach namens de L.J.A., rector L. P. M. Vester en de voorzitters van Danaïden en Crescen do, de heren R. Kop en A J. Spij kers. De heer Coers gaf als eerste spreker een summier overzicht van de ontwikkeling van De Modderpoel zoals des velden eertiids genoemd werden tot de prachtige speelge- legenheden van thans. Wensen Hij zag het terrein reeds in het hart van de toekomstige nieuwe wijk en hoewel hij reeds dankbaar ge stemd was over wat tot stand is ge komen, zeide hij toch niet helemaal tevreden te zijn, omdat de kleed- accomodatie niet zo was, als wense lijk zou zijn. VISCOLLEGE D.V.S.-JUNIOREN. Het Viscollege D.V.S. hield dit jaar weer haar jaarlijks concours in de Rijn bij Koudekerk. De deelnemende verenigingen wa ren Ons Genoegen uit Alphen, D.V.S. uit Leiden en de Brasem uit Leiden. De uitslagen luiden als volgt: D. V.S. Ie prijs Ons Genoegen uit Al phen 2e prijs en de Brasem 3e prijs. De persoonlijke uitslagen luiden; 1. J. Velthuijzen D.V.S., 2. van Leeu wen De Brasem, 3. W. Brugman D. V.S., 4. K. Broere. Ons Genoegen, 5. H. Schuchhard D.V.S., 6. W. Elfrink D.V.S., 7. W. v. d. Linden D.V.S., 8. W. Broere Ons Genoegen, 9. H. v. Veen Ons Genoegen, 10. E. v. Eiken Ons Genoegen. Aan de dames van de Leidse K.A.V. Men schrijft ons: Begin september vraagt het be stuur van de gewestelijke Sociale school van de K.A.B. te Leiden uw aandacht voor de driejarige cursus. Ook het bestuui van de K.A.V. vraagt nu uw bijzondere belangstel ling voor deze cursus die vooral ge schikt is voor de jonge moeders en dochters boven 18 jaar. Nu in deze tijd de vrouw meer en meer in het politieke en economische leven een vooraanstaande plaats gaat innemen, is deze cursus het middel bij uitstek om u inzicht te geven in al hetgeen het moderne leven sociaal en eco nomisch beheerst en beïnvloedt. La ten de dames tot wie wij ons richten toch niet menen, dat het voor hen overbodig is dat zij zich bezinnen op de nieuwe gedachten en stromingen die het maatschappelijk leven in de toekomst gestalte zullen geven. Doch omdat wh' begrijpen dat u druk be zet is, zullen er maar twee avonden lessen worden gegeven; 's maandags- en donderdagavonds van 7.30 tot 10 uur in het gebouw voor Christelijke Belangen, Oude Singel 236. Dames van de K.A.V. laten wij eens tonen dat wij ook mede willen werken onze maatschappij een chris telijke grondslag te geven. Volg deze cursus opdat u door vorming en ontwikkeling ook geestelijk volwass ner wordt. Door bekwame docenten zal in de vakken godsdienst, Neder landse taal, spreken in het openbaar, sociologie, economie, recht en ge schiedenis van de arbeidersvereni ging op bevattelijke wijze les wor den gegeven. Dames laat nu eens zien, dat ook de vrouw belangstelling heeft voor de toekomst van gezin en maat schappij; geeft u daarom op als cur siste van de gewestelijke school var de K.A.B. U zult er geen spijt van hebben. U kunt zich opgeven aan al de wijkleidsters en dagelijkse bestu ren van de K.A.V. Centraal Voorzitster C. UPHOFF—VISSER. Hij bracht zijn verlangens ohder ogen aan het gemeentebestuur, waar van hij in wethouder Van Schaik een vertegenwoordiger aanwezig wist. „Het gemeentebestuur is even blij als de beide verenigingen", aldus wethouder v. Schaik in zijn woordje voor de opening. Hij zag Crescendo en de Danaïden als twee oude clubs, die dit jonge veld gaan gebruiken. Teruggaand in de geschiedenis van het korfballen te Leiden, haalde spr. de clubs Vitesse en Fluks, 2 eerste klassers, in herinnering, van welke korfbalglorie hij zeide te hopen, dat hij de twee verenigingen op het nieuwe veld mocht inspireren. Wethouder Van Schaik sprak de wens uit, dat de beide clubs het al tijd goed met elkaar zouden weten te vinden, want zo zeide hij „in woning geeft zorgen". Samenwerking noodzaak Dr. J. M. Roosenschoon, die na de wethouder een ogenblik het woord nam, ging nader in op de noodzaak, die de twee verenigingen tot samen werken gedwongen had, een nood zaak die vooral gelegen is in de grote belangstelling voor de korfbalsport. Als de toename van het aantal korf bal-twaalftallen blijft doorgaan, zo als dat thans het geval is, heeft Lei den over enkele jaren weer geen velden. Met de hoop op een sportieve sa menwerking, gelukwensen aan de beide verenigingen en dank aan het nemeentebestuur, besloot de heer Roosenschoon zijn toespraakje. Ook de heren R. Kop en A. J. Spijkers brachten dank aan het gemeentebe stuur. VAKANTIE-LOGé'S. Tijdens de vakantie van de bewo ners hebben onbekenden in een huis de Thorbeckestraat gebivak keerd. Toen de insluiping zaterdag- morgén ontdekt werd, dacht men aanvankelijk, dat er niets verdwenen was. Maar bij het opmaken van de inventaris bemerkten de bewoners, dat er een twaalf-delige cassette Gero-zilver, een meerschuimen pijp je, veertig sigaren, 30 pakjes sigaret ten, een aantal kledingstukken en blikjes levensmiddelen verdwenen waren. In ruil hadden de insluipers een herenjas, een colbertje en een paar herensokken achtergelaten. Het ziet er naar uit, dat de vreemde bezoeker er zijn jemak van genomen heeft, want er was uitgebreid gegeten en gedronken. Om de Doorbraak. De speeltuinvereniging Om de Doorbraak houdt een groot Kermis feest op het speeltuinterrein aan de Herengracht. Vrijdag is het feestter rein te bezoeken van 812 uur en zaterdag van 2 tot 5 en van 7 tot 12 uur. R.K.S.V. „Docos". Het bestuur van de r.k.s.v. Docos verzoekt ons mede te delen dat allen, die mee gaan naar Tilburg voor zon dag bij de heer C. L. van Schooten worden verwacht om af te rekenen. Maria-congregatie St. Jozef parochie. Alle leden en oud-leden van de Ma ria-congregatie worden door het be stuur opgewekt om aanwezig te zijn bij het afscheid van de directeur. Alle leden, zonder uitzondering, wor. den daartoe op donderdagavond a.s. om acht uur verwacht in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg. Leidse Agenda Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Ko'. Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Apotheek O gstgeest Wilhelmapark 8, Oegstgeest tel. 26274. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Wilt U iets weten? Vraag H. T.: Zijn alle werkgevers verplicht de 25% compensatie te be talen in verband met de huurverho ging per 1 augustus 1957? Antwoord: Ja, met dien verstande, dat er minima zijn gesteld, evenals een maximum, maar alleen aan werknemers van 23 jaar en ouder, tenzij deze laatste kostwinner zijn. Het minimum voor uw gemeente be draagt /2.60 p. w. of ƒ11.30 het maximum ƒ4.- per maand. Vraag W. J. d. H.: Ik verhuur een woning, maar de huurder wil geen 25% huurverhoging betalen. Tot wie moet ik mij vervoegen? Antwoord: Wij kunnen uw briefje niet goed lezen, betreft het hier een woning, gereedgekomen voor decem ber 1950? Als uw huurder in een der gelijke woning woont is hij verplicht de huurverhoging te betalen, doet hij dit niet, dan ontstaat er huurschuld en kunt u een verzoek tot ontrui ming laten indienen door _er kanton gerechtsdeurwaarder. Laat deze eerst eens een brief schrijven aan uw huurder, dat helpt wellicht ook wel, al kost het u een kleinigheid. Vraag L. S.: 1. Hoe laat begint de pont over het IJ in Amsterdam zijn dienst? 2. Is er een fietspad langs de hoofdweg AmsterdamDen Oever? 3. Welke zijn de vertrektijden van de veerdienst HarlingenTer schelling? Antwoord: 1. De gemeenteponten varen van 5 uur 20 v.m. tot 12.30 's nachts. 2. Ja, er is een rijwielpad. 2. Tot en met 2.9.57 vertrektijden 8.30, 14.15 en 19.15 uur. Van 3.9 af alleen om 14.15. 11.30 p. m., v. of 17.40 Marktberichten LEIDEN 27 aug. Vette varkens. Aanvoer 264 vette varkens, Notering per kg. levend gewicht: zware 1.67 1.69, lichte 1.781.82 en 1.85, zeugen 1 52—1.58. Handel vlot. ROTTERDAM 27 aug. Vee. Aan voer 3533 stuks. Vette koeien 450, gebruiksv^e 1163, vette kalveren 561, graskalveren 200, nuchtere kalve ren 169, varkers 120, biggen 85, paar den 85, reulens 89, schapen 594, gei ten 17. Vette koeien 3.003.20, 2.60 2.70, 2.50 2.60, vette kalveren 2.55 2.75, 2.30- 2.45, 1.90—2.10, graskalve ren 500400--300 nuchtere kalveren 806858, biggen 58 -4842, slacht- paarden 2.50—2 30- 2 -10, varkens 490 -440330, schapen 9080- -80, lam meren 8570- -60, kalfkoeien 1190 990—800 varekoeien 850- 750—6.50 vaarzen 870 770- 570, pinken 620- 520400. Vette koeien aanvoer iets meer, handel traag, prijzen van giste ren met moeite tp handhaven. Vette kalveren aanvoer iets minder, handel vlot, prijzen stijver in prijs. Graskal veren aanvoer even meer, handel lui, prijzen stabiel. Nuchtere kalveren aanvoer 'ets kleiner, handel vlug, prijzen vooral niet lager, biggen aan voer korter, handel kalm, prijzen als vorige week. Slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijshoudend. Veulens aanvoer tame lijk, handel goed, iets stijver in prijs. Schapen aanvoer groter, han del kalm, prijzen onveranderd. _,am- meren aanvoer groter, handel kalm, ruim prijshoudend. Kalfkoeien aan voer matig, handel ka'lm. prijzen on veranderd. Melkkoeien aanvoer ma tig, handel kalm, prijzen onveran derd. Varekoeien aanvoer als vorige week, handel zeer lui, prijzen niet hoger. Vaarzen aanvoer even ruimer, handel kalm, prijzen constant. BODEGRAVEN, 27 aug Kaas. aanvoer 140 partijen, le soort 2.27— 2.31, 2e soort 2 18—2.26, extra 2.32— 2.65. Handel kalm.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2