Steeds meer Russen naar Syrië De ontwapeningsbesprekingen in Londen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14191 Communistische sirene-zang Directeur: C M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 pjnnd., f7.50 p.kwart. Franco p.p. f8.Advertenties: 17 ct. p. nun. Telefoontjes f 1.50. DULLES zendt waarnemer naar Midden-Oosten Russische instructeurs en adviseurs stromen Syrië binpen. Volgens de correspondent van de Londense „Daily Express" in Damascus komen de Russen met duizenden. De perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat er wel veel Russen Syrië binnen komen, maar dat de inlichtingen waarover Amerika beschikt niet wijzen op een toevloed van „duizenden". Wel weet Amerika dat zich sinds twee jaar Russische militaire experts in het land bevinden en dat het aantal Rus sische adviseurs de laatste tijd gestaagd toeneemt. Overleg Engeland-V.S. De Britse journalist verklaarde, dat reeds 250 Sovjet-tanks en 60 Mig- nachtvliegtuigen in Syrië zijn aange komen. „Piloten en tankcommandan ten zijn in de meeste gevallen Rus sen. Ook het onderhoudspersoneel, de legerinstructeurs, geologen, inge nieurs en landbouwdeskundigen zijn door Rusland als „vrijwilligers" naar Syrië gezonden." Volgens de Britse verslaggever zijn de Russen gelegerd In Londen heeft de Amerikaanse zaakgelastigde de ontwikkelingen in Syrië besproken met premier Mac- millan, die minister Selwyn Lloyd tij dens diens vacantie waarneemt. Men neemt aan dat de zaakgelastigde Mac- raillan op de hoogte heeft gesteld van de besprekingen in de Nationale Veiligheidsraad a.g. Syrië. Vrees, wantrouwen en onwil Het vlot slecht met de ontwape ningsconferentie welke te Lon den tussen de grote mogendheden ge houden wordt, of liever gezegd: het vlot helemaal niet. Er zijn twee par tijen bij deze onderhandelingen, het westen, met de Verenigde Staten aan het hoofd van min of meer eensge zinde bondgenoten aan de ene kant en Rusland aan de andere zijde van de tafel. Het houden van de Londense con ferentie werd ingegeven door vrees, een gemoedstoestand die aan beide zijden, ondanks de steeds weer afge legde verklaringen van eigen kracht, aanwezig is. Die vrees is overigens niet onge grond; zeker niet aan westerse" zij de waarvan wij mogen aannemen dat zij niet zonder reden tot enige aanval zullen overgaan maar, als aangevallene, natuurlijk wel zullen terugslaan. De aanvaller echter heeft altijd het voordeel van de eerste klap, en wat zo'n eerste slag kan be tekenen ligt nog vers in het geheu gen. Pearl Harbour is een klassiek voorbeeld geworden. Weliswaar leven we niet meer on der dezelfde bewapenings-omstandig- heden. Na Pearl Harbour moest nog veel tijd voorbijgaan alvorens doel treffend kon worden teruggeslagen. Nu zal na een onverhoopte plotselin ge aanval veel sneller kunnen worden teruggebeten met waarschijnlijk ge lijkwaardige wapenen. Het grote gevaar heden ten dage is de betrekkelijke onbeschermd heid van alle werelddelen. Snelle lan- geafstandsbommenwerpers, beladen met A- enH-bommen, vliegen in enke le uren van het ene deel van de aarde naar het andere. De grenzen van Amerika en Azië liggen, over de pool gemeten, niet zo heel erg ver van elkander verwijderd, zeker niet te ver voor vliegtuigen met geluidssnel heid of bestuurbare, al of niet beman de aanvalsraketten. Het opvangen van aanvallende vliegtuigen op een net van radar schermen moge er weliswaar toe bij dragen dat een aanval niet geheel en al onverwacht komt, het is echter een grote vraag of in de wellicht enkele uren tussen de constatering van de aanval en de aanval zelf, deze in vol doende mate kan worden opgevan gen ,om nog maar niet te spreken .van een direkte doeltreffende tegenaan val. Het is dus, in dit licht bezien, geen wonder dat de beide grootmachten vrees voor elkander koesteren, al be roemen zij zich dan beide op het be zit van een onbekend aantal kern wapens. Ieder land, elk werelddeel is kwetsbaarder dan ooit te voren en deze kwetsbaarheid zal toenemen naarmate ook de vernietigingstech niek voortschrijdt. Men kan tegenwerpen dat de vrees voor elkander een rem is. Deze vrees zal echter slechts blijven be staan zolang men er niet geheel ze ker van is een ruime voorsprong in bewapening te hebben. Hoewel de verschillende geheime diensten wèl veel van elkander zullen weten, mag men toch aannemen dat ook voor hen nog veel verborgen is. De telkens herhaalde „onthullingen" over eigen kracht moeten wel gezien worden in dit licht: de vrees bij de ander te doen voortduren. Maar angst is door de hele geschie denis heen een slechte raadgever geweest m zoals een kat in het nauw dolle sprongen maakt, zo kunnen ook landen die zich, terecht of niet, be dreigd voelen dolle sprongen maken als zij menen dat dit de ene of laatste uitweg is. En dan zal het vertrouwen op de eindoverwinning van het goede niet kunnen verhinde ren dat de beschaving door het kwaad in „bloed, zweet en tranen" zal worden gesmoord. Ook de laatste wereldoorlog, waarvan iedereen over tuigd was dat de aanvaller zich er mee te gronde zou richten, duurde vijf jaar en in die tijd kwam de we reld aan de rand van de ondergang. lingen in Londen ingegeven door vrees, de ontwapeningsconferentie zelf wordt beheerst door een sfeer van wantrouwen en onwil. Wantrou wen in de eerlijkheid van de ander, onwil om deze eerlijkheid ook maar te veronderstellen. Onwil óók om tot overeenstemming te geraken. En dit is het grootste gevaar, als onwil de boventoon voert houdt men de wereld in vrees en onrust. Waar de wil om de vrede te bouwen ont breekt, wordt tot oorlog voorbereid. De stelling: wie de vrede mint, gor- de zich tot de strijd, is een wrange en levensgevaarlijke stelling. I onden is een teken aan de wand. *-J Wij willen voor een ogenblik het gemarchandeer voorbijzien en slechts de bereidheid van het westen consta teren tot vrij ver gaande concessies aan Rusland, al gaat men niet zó ver dat land geheel zijn zin te geven. Het is echter zeer de vraag of Rus land zijn zin wil hebben. En mocht het zóver komen, zal het dan tevre den zijn? Zeer waarschijnlijk niet. De wereld vergete nimmer dat de communisti sche ideologie streeft naar wereld- beheersing, zich in dat streven niet zal laten dwarsbomen, noch het „ideaal" loslaten. De vulkaan waarop wij leven en die zo nu en dan een stroom lava loslaat zoals nu weer in het midden oosten, rommelt voort. Dat de groten van het westen en hun ogen en oren. niet voor sluiten. Ad Int. HENDERSON NAAR MIDDEN OOSTEN. Loy Henderson, deskundige van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken voor kwesties aangaan de het midden-oosten, is donderdag naar Turkije vertrokken waar hij zondag zal aankomen. Daarna zal hij andere landen in het midden-oosten bezoeken, aldus een officiële mede deling van genoemd ministerie. Henderson die plaatsvervangend onderminister van staat is, zal een onderzoek instellen naar de „ontwik kelingen in het gebied en de reacties op die ontwikkeling aldaar". Zijn be zoek werd „bespoedigd" door de toe stand in Syrië, aldus de mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken. Henderson was Amerikaans waar nemer op de bijeenkomst van landen van het verdrag van Bagdad, welke in de lente werd gehouden. NIET NAAR SYRIë? De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, Lincoln White, zei, dat Henderson waar schijnlijk niet een bezoek aan Syrië zal brengen. Hij zou aanvankelijk later uit Washington naar het midden-oosten zijn vertrokken om uit hoofde van zijn functie de Amerikaanse missies aldaar te inspecteren. Hij had zijn vertrek echter bespoedigd om uit de eerste hand inlichtingen te verkrijgen over de ontwikkelingen in Syrië en de reacties hierop in de hoofdsteden in hét midden-oosten. Henderson is ambassadeur in India en Perzië geweest. Hij was in Tehe ran tijdens de Brits-Perzische oliecri sis toen de regering van Mossadek de Britse olie-eigendommen nationali- Mg.% CLtfank nacvc JCClJ-jeuyd in Olame seerde. Hij heeft de reputatie de spe ciale vertegenwoordiger van het state department te zijn voor moeilijke ge vallen die het midden-oosten betref fen. INDIA EN SYRIë. India en Syrië hebben besloten we derzijdse gezantschappen tot ambas sades te verheffen, aldus heeft de In dische voorlichtingsdienst meege deeld. VERSTERKING SYRISCH- LIBANESE GRENS. Volgens een welingelichte Libane se zegsman worden er thans aan de Syrische zijde van de grens met Li banon versterkingen gebouwd. Scherpe woorden aan adres van Rusland De Britse afgevaardigde in de subcommissie voor ontwapening, Ormsby- Gore, heeft vrijdag te Londen de beschuldiging van de Russische afgevaar digde, Zorin, dat het westen niet bereid is ook maar het minste te doen om tot beëindiging van de wedloop op het gebied van de kernwapens te komen, ongegrond genoemd. Zorin had woensdag een hevige aanval gedaan op de westelijke houding inzake beëindiging van de proeven met kernwapens. Indianen stemmen voor zelfbestuur De Seminole-indianen in de Amerikaanse staat Florida hebben gestemd over een wet, die hun voor het eerst in ongeveer 100 jaar een vorm van zelfbestuur zal geven. De oudste inwoner van het reservaat, de 94-jarige Sam Huff, die weigert de kleding van de blanken te dragen met uitzon dering van schoenen en Billy Osceola, het opperhoofd van het reservaat, die wel blankenkleding draagt, gooiden samen hun stembiljet in de stembus te Dania. De Brit betoogde, dat volgens het westen staking van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doelen de enige doelmatige maatregel is om tot ontwapening op dit terrein te komen. De Russen zijn ertegen ge kant, dat opschorting van de kern proeven wordt verbonden aan sta king van de produktie van splijtbaar materjeel voor militaire doel, aan maatregelen tot beperking van de conventionele bewapening en aan een inspectiestelsel tegen een verrassings aanval. De Russen willen één bepaal de maatregel nemen (onvoorwaarde lijke beëindiging van de kernproe ven), die in het geheel geen echte ontwapeningsmaatregel is, zo zei hij. Ormsby-Gore wees op de ironie van het feit, dat, terwijl de Russen in de commissie aandringen op een spoedige overeenkomst, in de Sowjet- Unie proeven met kernwapens wor den genomen. Kernproeven hervat Zowel Rusland als de Verenigde Staten hebben de kernproeven her vat. De Sowjet-Unie heeft donderdag een kernwapen „van aanzienlijke kracht" in Siberië ten noorden van Pakistan en Afghanistan tot ontplof fing gebracht. Op de Amerikaanse proef terrein en bij Las Vegas explo deerde vrijdagmorgen een atoomwa pen van beperkte kracht. Dit wapen, dat opgehangen was aan een ballon op ongeveer 500 meter hoogte, was half zo sterk als de atoombom die op Hirosjima werd geworpen. Het nieuws van de Russische proef werd bekendgemaakt door Lewis Strauss ,de voorzitter van de Ameri kaanse atoomcommissie. Amerikaan se geleerden konden de ontploffing vaststellen door metingen. De laatst bekend geworden atoomexploise in de Sowjet-Unie dateerde van 18 april. COMMENTAAR IN MOSKOU. Radio-Moskou verklaarde vrijdag- avond in een commentaar op de kern- j ontploffing in Nevada, dat deze ex- 'plosie eens te meer bewijst, dat „de militairistische Amerikaanse kringen de tenuitvoerlegging van hun plan om een atoomoorlog te ontketenen voortzetten", „Het is veelbetekenend, dat de V.S. deze nieuwe proef hebben genomen, terwijl hun vertegenwoordiger in de subcommissie voor ontwapening uit drukking geeft aan het verlangen van Washington om de wereld van het atoomgevaar te verlossen", aldus de Russische commentaar. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Alfrink is vrijdagmiddag van Schip hol naar Rome vertrokken, waar hij deel zal nemen aan de internationale bedevaart van de Katholieke Arbeidersjeugd-beweging. We zien de aarts bisschop hier op de trap naar het vliegtuig; naast hem rector Huiboom. COMMENTAAR VAN ZORIN. In een interview met het Britse communistische blad „Daily Worker" heeft de Russische afgevaardigde naar de Londense ontwapeningscon ferentie Zorin verklaard, dat de con ferentie met overeenstemming over de kernproeven, een verbod van kernwapens en vermindering der strijdkrachten had kunnen eindigen als de westelijke landen niet een standpunt innamen, dat het bereiken van een akkoord volkomen onmoge lijk maakte. Zorin zegt dat de voorwaarde die door het westen wordt verbonden aan een stopzetting van de kernproe ven namelijk dat de produktie van kernmateriaal voor militaire doelein den wordt gestaakt geheel onaan vaardbaar is. Zij is onaanvaardbaar, aldus Zorin, omdat zy niet spreekt van een ver bod van kernwapens, de vernietiging van zulke wapens en een verbod om nieuwe wapens uit bestaande voor raden te produceren. Het Britse voornemen om een nieu we reeks proeven met waterstofwa pens te nemen, bewijst volgens Zorin dat het westen geen staking van de proeven wil. Zorin is volgens het blad tot de slotsom gekomen, dat het westen in het geheel geen ontwape ning wenst. Het sprak slechts over ontwapenen onder druk van de open bare mening, maar het bleef bij pra ten. ZORIN STELT VRAGEN. Zorin vroeg vervolgens de weste lijke vertegenwoordigers waarin hun. nieuwe voorstellen verschillen van de vorige. De Amerikaanse afgevaar digde, Stassen, wees erop, dat het westen thans opschorting van de kernproeven voor de tijd van twee jaar in plaats van tien maanden voor stelt. Op de vraag van Zorin of over eenstemming in principe over staking van de produktie van splijtbaar mate riaal noodzakelijk is voordat de op schorting van kracht wordt, ant woordde Stassen bevestigend. Amerikaanse staatslieden naar Verre Oosten Vrijdag zijn de Amerikaanse on- derministers van buitenlandse zaken,1 Christian Herter, en de ambassadeur j in speciale dienst James Richards uit Washington vertrokken voor een rondreis door ziuidoost-Azië, waarbij i zij Manilla, Saigon, Koeala Loempoer (Malakka), Rangoon, Bangkok, Hong-| kong, Taipeh (Formosa), Okinawa, 1 Seoel en Tokio ziullen bezoeken. Te Koeala Loempoer zullen zij als spe ciale vertegenwoordigers van pr si- dent Eisenhower plechtigheden ter gelegenheid van het verkrijgen van de onafhankelijkheid van Malakka bijwonen. Dit nummer bestaat uit 12 pagaa'i HOE wordt het veer? (Geldig van tot zondagavond, opgemaakt te 11,16 uur). KOUD EN VEEL WIND. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, Krachtige, af en toe harde tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. Koud weer. 25 Aug. zon op 5.42; onder 19.46; maan op 5.44; onder 19.17. 12.32 N.M. 26 Aug. zon op 5.43; onder 19.43; maan op 7.09; onder 19.44. Hoogwaterstanden 25 Aug. v.m. 2.50; n.m. 3.20. 26 Aug. v.m. 3.30; n.m. 4. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: De Hiilegomse Expediteurs verenigd in de Groep Internatio nale Expediteurs in het Bloem bollenvak maken, naar aanlei ding van de berichten in het Nieuwsblad De Leidse Courant van maandag 19 aug. er op at tent, dat in de verzending van bloembollen van het station Hil- legom af GEEN verandering is gekomen. Zoals altijd hebben wij de volle medewerking van de Nederland se Spoorwegen voor het vervoer van bloembollen naar alle lan den in Europa, niet alleen tij dens het verzendseizoen, maar ook gedurende het gehele jaar. De Groep Internationale Expediteurs in het Bloem bollenvak, Hillegom. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERBEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer licht bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwarr bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt Onbestendig Op de nadering van een kou-front nam vrijdagavond de bewolking toe en begon het enkele uren daarna wat te regenen. De regenhoeveelheden waren niet groot. Bij het passeren van het front draaide de wind naar westelijke richtingen en stroomde koele polaire lucht binnen met op klaringen en enkele buien. De de pressie, die het weer bij ons ook mor gen zal beheersen, bevindt zich bij de Schotse kust. Zij verplaatst zich slechts langzaam, naar het noordoos ten en veroorzaakt boven de Noord zee stormachtige wind. In de po'aire luchtstroming bewegen enkele rand. storingen mee, die van tijd tot tijd de buienactiviteit verhogen. Morgen zal het weer dan ook gekenmerkt zijn door opklaringen afgewisseld door enkele b"ien en pen sterke wind uit westelijke richtingen. Korreltje Altijd heb ik de Heer voor ogen; Hij staat mij by, opdat ik niet wankel. (Boniiatius).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1