4 maal GEKLOPT Nederland had in drie maanden een invoer-overschot van f 1.133 miljoen Vlaardingse flatbewoners verklaren de oorlog aan gemakzuchtige melkhandel VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het invoeroverschot heeft in het tweede kwartaal van 1957, opnieuw een zeer grote omvang bereikt en wel van 1.133 miljoen, hetgeen vergeleken bij dat van de overeenkomstige periode van 1956, een toeneming betekent van bijna 400 miljoen. Over het gehele eerste halfjaar 1957 bedraagt het invoeroverschot thans reeds 2.328 miljoen of rond 900 miljoen meer dan in 1956 over het eerste halfjaar het geval was. Nederland voert dus veel meer in, dat het uitvoert. In dit verhand is het volgens 'het centraal orgaan van het allerhoogste belang dat nu algemeen wordt aangenomen dat de energievoorzie ning in de komende decennien nog zeer grote extra eisen zal stellen een structurele verbetering van de handels- (en betalings-) balans wordt bereikt door voor additionale ener gievoorziening een beroep te doen op kernenergie. 400 Miljoen meer dan in 1956 Dit pessimistische beeld wordt ge tekend in het verslag van het cen traal orgaan voor de economische be trekkingen met het buitenland. Het orgaan geeft een overzicht over het tweede kwartaal 1957. De gang van zaken met betrekking tot de handelsbalans is Volgens het orgaan in twee opzichten bepaald ongunstig. In de eerste plaats bleef het invoeroverschot ook in het twee de kwartaal van een dusdanige om vang, dat hiervan ernstige conse quenties te duchten zijn voor de lopende rekening van de betalings balans, aangezien niet valt aan te ne men dat het zo sterk vergrote dek kingstekort uit de goederensector zal kunnen worden opgevangen door een even grote toename van de inkom sten uit het dienstenverkeer. Dit moet dus, tenzij zich in de kapitaalsector zeer bijzondere omstandigheden zou den voordoen, onvermijdelijk uitlo pen op een verdere vermindering van onze deviezenreserve. In de tweede en zeker niet minst belangrijke plaats geven de ach teruitgang van de export-expansie en vooral de in het tweede kwartaal opgetreden absolute achteruitgang van de export, aanleiding tot grote verontrusting. Overbesteding. Oorzaken zijn: de sterke zuigkracht van de binnenlandse markt tenge volge van overbesteding, het door werken van het proces der achter eenvolgende kostenverhogingen in onze concurrentiepositie, en ver traagde inkomensontwikkeling in het buitenland, welke zich reeds enige tijd duidelijk in een aantal landen manifesteert. Een extra moeilijkheid vormt hier bij uiteraard dat de huidige kapi- taalschaarste er zeker niet toe bij dragen om het voor een krachtige •produktiviteitsverhoging noodzake lijke investeren te bevorderen. Daarnaast verzwaart de kapitaal- schaarste de Nederlandse concurren tiepositie nog zeer in het bijzonder in al die gevallen, waarin, naast kwa liteit en prijzen, in de internationale concurrentie ook de bereidheid van de leverancier om op krediet te leve ren een belangrijke rol speelt. Onder deze omstandigheden is het duidelijk dat de volle aandacht thans meer dan ooit gericht dient te zijn op verbetering van onze concurren tiepositie. Kern-energie. In het verslag wordt in verband met de ontwikkeling van onze han delsbalans nog gewezen op de voort durende toeneming van onze invoer- behoefte aan grondstoffen voor de energievoorziening. Het r.-k. tehuis voor daklozen, zwervers en reclassering in Neder land, „Assumptie" (voorheen Luctor et Emergo) dat dit jaar 35 jaar be staat, heeft de beschikking gekregen over een ruim terrein op de grens van de gemeente Nijmegen en Heu- men over Asselt nabij de Grootstalse laan. Binnenkort zal hier, als de oude gebouwen in de binnenstad zijn af gebroken een modern, sober gebou wencomplex geplaatst worden, met een boerderij, werkplaatsen en tuin derij met kippenfokkerijen. De finan ciën voor deze nieuwbouw zijn reeds beschikbaar. De beschermelingen van het insti tuut, die meestal gestuurd worden door gemeenten verspreid over Ne derland, die ook de kosten van in woningen en voeding van de opge- nomenen betalen, zullen voorts in het nieuwe complex een schoen- en kleermakerij, een boekbinderij enz. aantreffen, evenals in de oude patri ciërshuizen aan de Muchterstraat, waar het instituut thans nog is ge vestigd. Het grensincident te Schinveld Schot viel op Duits gebied Naar aanleiding van de schietpar tij op de grens te Schinveld, waarbij een 25-jarige draglinemachinist door een Duitse douanier werd neerge schoten, heeft de officier van schoten, heeft de officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, mr Rosingh, medegedeeld dat het vrij wel vaststaat, dat het drama zich op Duits grondgebied heeft afge speeld. De Nederlandse justitie heeft bij haar onderzoek in een oud tractaat van 1816 gezocht naar bepalingen, die opheldering zouden kunnen ge ven over het juiste verloop van de grens in deze streek. Over de Grensweg te Schinveld wordt echter niet gerept. Er zijn daarentegen voldoende an dere dokumenten, waaruit duidelijk blijkt, dat de grens door het midden van de weg moet lopen. Een aan wijzing hiervoor vindt men ook in het feit, dat de Nederlandse en Duitse grensstenen ter weerszijden van de weg tegenover elkaar staan. De op vatting dat de weg neutraal gebied zou zijn, dat aan geen van de beide staten zou toebehoren, is onaan vaardbaar. Dergelijke neutrale zones zouden een eldorado zijn voor de misdaad waarin opheldering van misdrijven en vervolging van de daders onmo gelijk zouden zijn. Van de zijde van de justitie wordt voorts opgemerkt, dat zelfs, wanneer de douanier een strafbaar feit had gepleegd, hij alleen door de Duitse justitie, de Oberstaats- anwalt te Aken, gestraft zou kunnen worden. Een muntmeter verruimt de blik Een Scheveningse radio- en televi- siehandel heeft het voornemen tele visieapparaten voor de verhuur te voorzien van muntautomaten. Het is de bedoeling, het plan reeds zeer binnenkort ten uitvoer te bren gen. De huurder zou een gulden in de automaat moeten werpen, waar voor het toestel een uur aanstaat. Teneinde de verhuur een zekerheid van rendabiliteit te geven, huurt men een toestel op voorwaarde, dat men minstens twintig uur per maand kijkt en dat meii het voor ten minste een half jaar in huis neemt. Duister slachtersgilde dreigt Brabantse boeren In Cromvoirt, nabij Vught heeft de man, die er een liefhebberij (of be roep?) van maakt, des nachts kalve ren in de wei te slachten, het vlees mee te nemen'en de afval te laten liggen gisteren opnieuw zijn slag ge slagen. Dezer dagen miste een veehouder aldaar des morgens een van zijn kal veren. Hij ging op onderzoek uit en vond de slachtresten in de wei. Het onderzoek dat door de burge meester van Vught, jhr mr J. van Rijckevorsel, geleid wordt heeft grond gegeven aan het vermoeden, dat de slachtpartijen het werk zijn van een gemotoriseerde ploeg. De boeren in de omgeving, die nop slechts sinds vorige week van een stel wilde, roof- en moordzuchtige hon den zijn verlost, slapen geen nacht meer rustig. Zal Tante Pos weer tarieven verhogen? De tariefsverhoging, in april in gevoerd door het Staatsbedrijf der P.T.T., levert het bedrijf naar schat ting 56 miljoen gulden extra op; dat is evenveel als het geschatte tekort over het lopende jaar. Men ziet de mogelijkheid onder ogen, dat de begroting voor 1958 op nieuw een tekort laat zien, dat met een nieuwe tariefsverhoging bestre den zou kunnen worden. Het wordt derhalve niet uitgesloten geacht, dat de tarieven van de PTT binnenkort ten tweede male omhoog gaan. An derzijds zou gedacht kunnen wor den aan maatregelen in het kader van de komende miljo' nennota. Een beslissing over een verhoging van tarieven zou nog niet zijn ge nomen en ook bij navraag bij de P.T.T. kon men geen enkele medede ling doen. Politie te A'dam bedient zich van psychometrist Twee moorden nog niet opgelost De Amsterdamse politie heeft zich bediend van de hulp van een psycho metrist, een man die zich bediend van een bijzondere geestelijke gave om achter verborgen waarheden te komen, om op het spoor te komen van twee moorden in de hoofdstad, die onoplosbaar schijnen te zijn. De politie zegt, dat zij in het algemeen weinig waarde hecht aan het optre den van waarzeggers, en andere para normaal begaafde mensen, maar om dat zij in dit geval geen enkel spoor krijgt en de toestand er hopeloos uit ziet hebben rechercheurs zich gewend tot een psychometrist uit Utrecht. Het gaat hier om de moordenaars van „Chinese Annie" en „Magere Jossie". Rechercheurs hebben donder dag in een huis aan de O.Z. Voor burgwal deze psychometrist gehoord Het initiatief voor dit verhoor is uitgegaan van een vrouw, die - zoais velen in de donkere buurten van de hoofdstad de politie probeert te assisteren bij 't opsporen van daders. Deze vrouw heeft een van de twee slachtoffers lange tijd in haar buis gehouden. De politie heeft het «/er- hoor van de Utrechtse psychometrist in het dossier opgenomen. Hij zou als zijn oordeel te kennen hebben gege ven, dat beide moorden door dezelfde man, een geesteszieke, gepleegd zijn. Van de man zou hij een nauwkeurige persoonsbeschrijving hebben gege ven. De rechercheurs van Amster dam zeggen, dat zij zelf van de bewo ners in dit „donker deel" van Am sterdam" volledige medewerking neb ben. De onrust onder de vrouwelijke bewoners in deze buurt en de talloze tips, die de politie ontvangt wijzen wel in deze richting. Officier MILVA met militaire eer begraven Gistermoren is in Den Haag de zondag j.I. bij een verkeersongeval om het leven gekomen reserve-offi cier van de MILVA, de tweede lui tenant mej. M. B. v. Velzen, begra ven. Het was de eerste keer dat een vrouwelijk lid der koninklijke land macht met militaire eer werd begra ven. In de parochiekerk van St. Jeroen droeg de majoor-aalmoezenier uit Utrecht een mis van requiem op. j Daarna volgde de begrafenis op het r.k. kerkhof St. Barbara, waar ma joor-aalmoezenier Wouters de ab- soute verrichtte. De begrafenis werd bijgewoond doordoor de garnizoenscommandant van Utrecht, kolonel jhr. J. J. G. Al- ting von Geusau, de chef van het militaire hospitaal Oog in Al, kolonel W. F. Warffemius, de commandant onderafdeling geneeskundige dienst MILVA, hoofdofficier MILVA G D der 2de klasse mej. R. C. Kroeze. Tal van artsen van het militaire hospitaal te Utrecht, waar mej. Van Velzen als hoofdverpleegster werkzaam was, waren op de begraafplaats aanwezig. De stoet werd voorafgegaan door het fanfarekorps van de genie met de drumband en 70 MILVA'S van de onderafdeling geneeskundige dienst, alsmede een vijftigtal militairen, be horende tot de afdeling 901 L.K.V. Het vuurpeloton werd gecomman deerd door kapitein P. C. v. Nieuwen- hoven-Helbach. De vleespotten van Harenkarspel Een wel zeer zonderling voorstel in een tijd van bestedingsbeperking, werd dezer dagen bij de raad van de gemeente Harenkarspel ingediend. De raad werd toestemming ge vraagd om een bedrag van 100.000 gulden te lenen aan de gemeente As sendelft tegen een rentevoet van 5%. Na een bezoek aan hun ouders in de Korfmakersstraat te Rotterdam- liet een echtpaar uit de Josephstraat aldaar hun zeven maanden oude oaby achter in een van twee leunstoelen geimproviseerd bedje. Gisterochtend kwam men tot de ontdekking, dat het kind door woelen met het hoofdje in het beddegoed was geraakt en ge stikt. Geen trappenlopen: dan ook geen sanering Het voornemen van de melkhan delaren om geen trappen meer te lo pen heeft de bewoners van de hoog- bouwflats in de Vlaardingse wijk „Babberspolder" een krachtig protest ontlokt. Een commissie onder vele adhesie betuigingen benoemd uit de bewo ners van genoemde stadswijk, heeft er in een aan de melksaneringscom- mis^je gericht schrijven zijn misnoe gen over uitgesproken, dat de melk handelaren geen trappen meer zullen beklimmen. „In feite betekent dit" aldus het schrijven dat de melkhandelaren in minder tijd meer mensen kunnen be dienen en dus met minder inspan ning een grotere omzet krijgen". Vooral de gezinnen met opgroeien de kinderen worden de dupe van de ze maatregel want de moeders kun nen zich niet gemakkelijk uit het ge. zin vrijmaken om de melk aan de straat te gaan halen. Dit ongemak treft bovendien steeds de grootste afnemers. Van de zijde der melkhandelaren is toegegeven, dat het de bedoeling is, in minder tijd meer mensen te helpen. Het is logisch dat daardoor de verdiensten zullen stijgen. „Maar de laatste tijd aldus de melkhan del zijn wij zo vaak de dupe ge worden van regeringsmaatregelen, dat wij in wezen minder zijn gaan verdienen". In een gesprek, dat woensdagavond heeft plaatsgehad tussen het wijk- comité en de melkhandel, hebben de klanten gedreigd, bij de bevoegde in stanties stappen te zullen onderne men om de sanering in de Vlaarding se melkhandel teniet te doen, wan neer de voorgenomen maatregel niet zal worden afgelast. De melkhandel zou zich gisteravond in eigen kring beraden over haar standpunt. GOEDERENWAGONS ONTSPOORD Bliksemactie E.H.B.O. Pleisters, waaraan een geheim is verbonden dat zondagavond om 20.45 uur via de KRO-microfoon bekend zal worden gemaakt, zullen kerkbe- zoekers/sters, boven de 16-jarige leeeftijd, zondagmorgen gratia wor den uitgereikt. Meer dan 10.000,— (belasting vrije) prijzen staan gelukkige be zitters van prijsbehalende pleisters te wachten. Het experimenteren, het openma ken van het couvertje voor de radio- uitzending begint, het niet mijden van vocht en zonlicht kan leiden tot teleurstelling, waarbij men dus de kans heeft, dat de prijzen verloren gaan. Er zijn 6 prijzen van niet minder dan 1000,—. 30 prijzen van 100,— en 20 prijzen van f 50,benevens een troostprijs je van 10, Op het kerkplein zal ook de collec tebus aanwezig zijn. Bedenk deze vrije collecte royaal. Het gaat om steun aan eigen zaak. Het werk van de katholieke nationale bond voor EHBO, reeds gevestigd in meer dan 1000 parochies van ons land, kan, wanneer daartoe middelen aanwezig zijn, worden uitgebreid. Meer dan 25000 vrouwen en mannen zijn dag en nacht bereid om ons en de onzen op het onverwachte ogenblik naar lichaam en geest, wanneer een onge val ons treft, bij te staan. Vestiging van nieuwe afdelingen, het aanschaf fen van reddings- en verbandmate rialen, vragen zeer veel geld. Daarom doet het EHBÓ-werk zon dagmorgen een beroep op onze fi nanciële hulp. De EHBO vraagt ech ter op een bijzondere en sympathieke wijze. Men vraagt, doch men traent ook terug te geven. De pleisters zijn slechts het symbool! Misschien wordt ook voor u zondagmorgen een oud spreekwoord werkelijkheid, namelijk: „Zo men doet zo men ontmoet", want u loopt de kans voor uw zil ver zondagavond (20 45 uur KRO) goud terug te ontvangen. Sigarenbandjes werden strop Veilig Verkeer wil er niets van weten In Venray voelen vele winkeliers zich gedupeerd, omdat zij geen geld terugkrijgen van de onverkochte bandjes van een veilig verkeers-actie De directeur van het Verbond van Veilig Verkeer heeft zich nl. maan den geleden in verbinding gesteld met de directeur van een sigaren fabriek, die Veilig Verkeers-sigaren- bandjes uit ging zetten bij de winke liers De jeugd kon deze bandjes ko pen; droevig genoeg, bleven de mid denstanders echter met een grote on verkochte voorraad sigarenbandjes zitten. Hoewel de directeur van de fabriek beloofd had de sigarenband jes terug te nemen, als zij onverkocht bleven, heeft hij niets meer van zich laten horen. Het bestuur van het Ver bond van Veilig Verkeer heeft zich al van deze actie gedistantieerd. Het blijkt dat de voormalige direc teur van het verbond contact met de Brabantse firma heeft aangegaan, zonder het hoofdbestuur daarvan in kennis te stellen. Dit heeft het con tract ongeldig gemaakt, omdat het de actie niet in overeenstemming acht met de waardigheid van het verbond. De winkeliers hebben het geval echter waardig genoeg geacht om er mee naar de justitie te wandelen. In de afgelopen nacht zijn tussen Meppel en Koekange van een in de richting Groningen rijdende goede rentrein twee wagons ontspoord, ten gevolge waarvan een der twee spo ren over een afstand van enkele hon derden meters werd beschadigd. Voor het treinverkeer is slechts een spoor tussen Meppel en Koekan ge beschikbaar, hetgeen enige ver- tengevolge heeft. KORTE golf Spelend in de Katendrechtstraat te Rotterdam, geraakte gistermiddag een zevenjarig meisje, dat daar bij haar grootouders logeerde, onder de wielen van een vrachtauto. Met ern stige inwendige verwondingen werd het kind naar het St. Franciscusgast- huis vervoerd waar het later is over leden. Bij het zwemmen in zee is gis termiddag tussen Monster en Kijk duin een 15-jarige scholier uit Hugen bij Sittard verdronken. De jongen kampeerde met een vriendje op het kampeerterrein Ockenburg. Toen hij zich te ver in zee waagde heeft zijn vriendje hem aanvankelijk hulp ver leend. Toen deze echter zelf te ver moeid geraakte, moest hij de drenke ling alleen laten. In 1956 zijn 80.800 Ieren geemi- greed. Dit is meer dan het dubbele van het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Er werd door J. P. SAEBROOKE 41) Hij kon niet begrijpen hoe het meisje een dergelijke houding zou kunnen volhouden. De inhoud van zijn zak ken en een paar woorden om de zaak uit te leggen, zouden spoedig tonen, dat het slechts een truc van haar was. Wat hebt u daarop te zeggen, vroeg de gérant met een blik vol ergenis op Clyde. Ongetwijfeld was hij bezorgd voor de goede naam van zijn hotel, dat voornamelijk door ge goede gasten en automobilisten be zocht werd. Ik kan niet anders zeggen, dan dat die dame een vergissing begaat, verklaarde Clyde rustig. Wat deed u dan hier in haar kamer? Clyde aarzelde met zijn antwoord. Het voor de hand liggende antwoord, dat hij de deur open gevonden had en naar binnen gegaan was, zou niet afdoende zijn. Doch hij kon evenmin tot in bijzonderheden afdalen. Hij wierp juffrouw Marsh een verwijten de blik toe, doch zij hield haar gelaat afgewend. Het geval was voor haar veel bezwaarlijker dan voor hem. De gérant scheen uit Clyde's stilzwijgen zijn eigen gevolgtrekkingen te ma ken. Hij stapte naar de telefoon en belde meteen de plaatselijke politie op. Na een kort gesprek hing hij de hoorn op en bromde iets over de goede naam van zijn hotel. Zwijgend bleven ze wachten. Juf frouw Marsh deed haar best, zo hoog hartig te kijken als ze maar kon. Cly de draaide zijn duimen rond. Eindelijk werd de deur geopend. Met veel gewichtigheid stapte een man met een buitengewoon lange hals de kamer binnen. De gérant gaf een korte verklaring, waaraan hij het verzoek toevoegde, dat de goede naam van zijn hotel zo min mogelijk in opspraak zou worden gebracht. De ambtenaar bekeek Clyde minachtend doch deze glimlachte. Het grapje zou spoedig afgelopen zijn. Hij voelde bijna medelijden met juffrouw Marsh Hij vond, dat haar prachtige toneel spel wel een dramatischer climax verdient had. Handen omhoog, beval de be ambte, met een zakelijk gezicht na derbij komend en Clyde stak gehoor zaam zijn handen omhoog. Zijn zak ken werden een voor een doorzocht en de voering binnenste buiten ge keerd. Plotseling ontsnapte een kreet van verbazing aan de lippen van de beambte. Clyde staarde verbijsterd naar het voorwerp in diens hand. Het was een damesbeursje. Is dit uw eigendom, dame?, vroeg hij aan Julia Marsh. Juffrouw Marsh bekeek het, scheen het te herkennen en knikte van ja. Ja, dat is van mij, verklaarde ze: Het lag op mijn kaptafel, toen ik naar de badkamer ging. Clyde had bijna een minuut nodig om van zijn verbluftheid te bekomen. Hij herinnerde zich nu, dat hij tegen juffrouw Marsh was opgebotst bij zijn poging om haar de sleutel afhan dig te maken. Toen had ze natuurlijk dat beursje in zijn zak laten glijden Het was een eenvoudige, afdoende en heel handige streek van haar ge weest. Juffrouw Marsh keek even op en Clyde maakte een kleine buiging. Mijn compliment daarvoor, mom pelde hij. Schei maar uit met je compli menten, zei de politieman bruusk, een paar roestige handboeien uit zijn zak halend: Je lijkt me 'n gladde vo gel te zijn. Ik zal je wel ergens bren gen, waar je geen beursjes vindt lig gen. Mijn pension heeft al geruime tijd leeg gestaan. Het wordt tijd, dat er wat leven in komt. Hij lachte zelf om zijn grapje en beduidde Clyde, de handen uit "te ste ken om zich te laten boeien. Hoor eens Simpson, zei nu de gérant: als men iemand geboeid uit mijn hotel ziet komen, ben ik voor goed geruïneerd Kun je dat niet op een andere manier voor elkaar bren gen? Simpson scheen onder de indruk van dat argument te komen. Hij streek langs zijn spitse kin en keek naar Clyde, die er als een beeld van gelatenheid bij stond. Nou goed, die handboeien heb ben we misschien ook niet nodig Maar vergeet niet, dat ik nog een stukje speelgoed in mijn zak heb, dat je heel wat kwaad kan doen, als je lastig wordt. Kom mee. Zonder juffrouw Marsh of de gé rant aan te kijken, volgde Clyde ge dwee. Zijn onderwerping scheen zo volkomen, dat de waarschuwing van Simpson volmaakt overbodig scheen. Na een wandeling door de rustige' straten kwamen ze aan een rood stenen gebouwtje. Simpson haalde, een sleutel uit zijn zak en ontsloot de deur. Hij draaide licht aan en ze lie pen een smalle gang met cellen aan beide zijden door. Jij moogt uitkiezen, zei hy grin nikend: Je hebt hier het rijk alleen Dat noem ik nog eens deftig. Hoe be valt deze je? Simpson, die zowel agent als cipier scheen te zijn, opende een der cellen. Clyde keek terneergeslagen naar het smalle, nauwe hokje. Voor een cel nog zo slecht niet, zei hij op lome en lusteloze toon, maar ik zou hier toch niet graag de nacht doorbrengen. Ik ben bang, dat ik erg slecht zou slapen. Simpson staarde hem een ogenblik aan en begon luid te lachen. Die is goed! riep hij uit. Zo'n grapje mag ik wel! Als je morgen ochtend voor de rechter ook zo'n bak uithaalt, laat hij je misschien wel vry Jammer, dat ik niet blijven kan, om nog zo'n paar grapjes van je te ho ren. Kom, ga erin! Om nadruk aan zijn woorden te geven haalde hij zyn automatische pistool voor de dag. Clyde keek erg teleurgesteld en scheen van zins te gehoorzamen. Traag en met slepende gang deed hij een paar passen naar de deur toe, keek verdrietig in de Leidse moeder van 9 kinderen opgesloten Wegens meineed Een geldboete van 750,of vijf tig dagen hechtenis eiste de officier van justitie, mr D. J. de Jong, zowel tegen de 37-jarige tandtechnicus G. B. uit Haarlem als tegen de 33-jarige mevrouw M. van der V., eveneens tandtechnicus, te Rotterdam, die zich gistermiddag voor de kantonrechter te Rotterdam hadden te verantwoor den, omdat zij de tandheelkunde on bevoegd zouden hebben uitgeoefend. Nadat vorige week een begin met deze zaken was gemaakt en enige ge tuigen zijn gehoord, heeft da kanton rechter de zaken aangehouden, om dat nog meer getuigen moesten wor den gehoord. Een 34-jarige huisvrouw ui' Leiden, moeder van negen kinderen, die voor de kantonrechter een andere verkla ring aflegde dan destijds tegenover de politie werd op bevel van de offi cier in bewaring gesteld, verdacht van meineed. Evenals vorige week verklaarde de ze getuige, dat de verdachte Van der V. haar een lepel met gips had gege ven. Zelf had zij de lepel in en uit haar mond gedaan en afdrukken ge maakt op aanwijzing van Van der V., evenwel zonder dat deze haar had ge holpen. Tegenover twee rechercheurs had zij verklaard, dat Van der V. haar had geholpen bij het maken van een gipsafdruk van haar gebit, aldus gistermiddag de politiemannen. De vrouw zeide zich dit niet meer te kunnen herinneren. Twee andere getuigen verklaarden, dat beide verdachten bij haar het gips tegen de kaak hadden gedrukt. De officier van justitie meende, dat verdachten de afdruk van de gebitten hadden vervaardigd en dus werk hadden gedaan, dat alleen een arts, tandarts of tandheelkundige mogen doen. Inderdaad, zo betoogde de raads man mr H. de Waard uit Rotterdam, is het maken van een afdruk 't werk van bevoegden, maar volgens een ar rest van de Hoge Raad moet men dan, zoals de deskundigen zeggen, „in de mond" zijn geweest. Ket gaat er dus om of dit inderdaad het geval is ge weest. Twee getuigen hebben ver klaard, dat ze zelf de afdruk hebben gemaakt en dit moet de basis zijn voor een rechterlijke uitspraak. Zijn cliënten hebben slechts aanwijzingin- gen gegeven, hetgeen niet strafbaar is en pleiter meende, dat e. geen ver oordeling kan volgen. Op 5 september zal de kantonrech ter, mr R. Rensma schriftelijk vonnis wijzen. MELK IN GLAS OF PAPIER? Dertig procent van de vijf miljard kilogiam melk, die jaarlijks van de Nederland- boerenbedrijven komt, wordt als drinkmelk afgeleverd. De heift van de drinkmelk wordt, voor namelijk, in flessen afgeleverd. El ders in de wereld, bijvoorbeeld in Zweden, de Ver. Staten en Canada, is de papierverpakking, inplaats van de fles, in zwang gekomen. De vraag, of deze papierverpakking in Neder land van belang is, werd bestudeerd door een werkgroep van de Kon. Ned. Zuivelbond. De thans zeventigjarige melkfles heeft naast bekende voordelen, het nadeel van gewicht, van statiegeld, transport en schoonhouden. De melk is bovendien niet beschermd tegen bederfwekkend licht, temperatuurs wisseling door ventilatie en breuk. Papierveri akking wordt één maal gebruikt, Een nadeel is de hogere prijs in verhouding tot de glazen fles, die meermalen dienst doet. Af hankelijk van de omzet kost de pa pieren literverpakking ongeveer 2 tot 6 cent meer dan de glasverpak king, ongerekend het voordeel van wegvallen van terugtransporteren en reinigen. ,De koopgewoonten in landen, waar de papierverpakking veld won, zijn anders dan in Nederland, waar de melk thuis bezorgd wordt. De werk groep concludeert, dat de papierver pakking voor leveranties aan scho len, kantines, stations, sportwedstrij den, tentoonstellingen en zelfbedie ningswinkels zeker een toekomst heeft, al was het alleen maar door het wegvallen van statiegelden en het gewicht van de fles. Voorts heeft de kleine verpkking van melk, room, yoghurt e.d. in papier vanwege het geringere kostenverschil voor rel heden zeker kansen. De commissie ziet onder de huidige omstandighe- d--> nog geen grote toekomst voor papierverpakking van melk, die aan huis wordt afgeleverd. in de trieste cel, haalde de schouders op en sprong toen met verbazing wekkende snelheid op de niets ve' - moedende Simpson af. Zó snel, dat de beide bewegingen eén schenen, rukte hy de beambte het pistool uit de hand en duwde de man zelf in de cel. De deur sloeg achter hem dicht. Clyde draaide de sleutel, door Simpson na het openen der deur in het slot gelaten, om en wierp die een eind ver in de gang op de grond. Hoor eens, zei Simpson, verbluft en boos: Dat gaat zo maar niet. Het is toch wel gegaan, Simp son. Je wilde niet naar rede luiste ren en dus moest ik je er op deze manier wel tussen nemen. Ik had mezelf van alle blaam kunnen zuive ren door een telegram naar New York te sturen en een paar kennissen te vragen, hierheen te komen om te verklaren wie ik ben; maar dat zou me te lang geduurd hebben en ik ver wacht, dat ik het vannacht heel druk zal krijgen. Het spijt me voor je, maar je zult je er een paar uur in moeten schikken. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7